Feiten Leven Tbilisi geheel ontwricht Algerijnse kwestie plaatst democratie voor dilemma Laos profiteert van onrust in buurlanden Maandag 6 januan 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HENK GEIST Pretendenten klaar voor troon Georgië MADRID DPA Pretendent Jorge Bagration op de troon van Georgië is bereid naar zijn 'wensland' terug te keren als het volk wil dat de monarchie hersteld wordt. De vroegere autorenner en huidi ge directeur van Fiat heeft gis teren in het Zuidspaanse Mar- bella tegen de krant El Mutido gezegd; „Ik wil niet perse ko ning worden, maar als het ko ningshuis terugkeert zijn wij erbij". Belangrijker is op het moment dat in Georgië het bloedvergie ten ophoudt tussen president Gamsachoerdia en het leger van de vroegere Sovjetrepu bliek. Met het oog daarop wil Jorge zich aanbieden als be middelaar tussen de kempha nen. De monarchie is in de ogen van Bagration de enige waarborg voor een democrati sche orde in zijn land: „Na het eind van de monarchie in 1801toen de tsaar het land annexeerde, begon de neer gang van Georgië". Jorge is niet de enige preten dent op de troon in Tbilisi. Buiten hem doen broer Bagrat op het koningschap in de T r an s kaukas isc h e republiek. EN MENINGEN TOM JANSSEN Investeerders moeten arm land er weer bovenop helpen BANGKOK RICHARD EHRLICH IPS Laos ontwaakt. Het kleine land in Indochina, vrijwel vergeten door de wereld, probeert na ja ren van communistische stagnatie investeerders te inte resseren voor het economisch potentieel dat er, althans vol gens de autoriteiten, voor het grijpen ligt Goud, mineralen, olie, edelste nen, toeristische attracties, vee teelt, akkerbouw, banken, bouwnijverheid, in alles wat het land maar te bieden heeft mag geïnvesteerd worden. In glad verkopersproza prijzen adver tenties in buitenlandse bladen 's lands rijkdommen aan. Zelfs voor de vliegvelden, rivierha vens en wegen wordt buiten lands geld gezocht. Het 'land van de miljoen olifanten', zoals Laos bekend staat, wil zo snel mogelijk het land van de mil joen contracten worden. Zonder succes blijven die in spanningen niet. Hoewel Laos een van de allerarmste lan den ter wereld geen eigen toegang heeft tot zee, geen spoorlijnen en zelfs geen brug over de Mekong-rivier, die de grens met Thailand vormt, be schouwen buitenlandse onder nemers het toch als de beste plek voor wie zonder al te veel risico zaken wil doen in Indo china. „Ik denk niet dat er op dit mo ment veel geld wordt verdiend, maar iedereen voelt aan dat er mogelijkheden liggen", meent Steve Rothstein, de Amerikaan se directeur van Mekong App lied Computer Systems, dat handelt in computerapparatuur en -programmatuur. Hij hoopt in de hoofdstad Vientiane een dienstencentrum voor het be drijfsleven opzetten. „Er vinden veranderingen ten goede plaats", meent Rothstein. „Niet zo snel als iedereen zou willen, maar de Laotianen zijn uiterst behulpzaam. Ze willen Vluchten De voormalige Franse kolonie kent een eenpartijstaat sinds 1975, toen de communisten het door de Verenigde Staten ge steunde bewind ofnverwierpen. Ongeveer 10 procent van de be volking nu 4 miljoen mensen vluchtte naar het buitenland. Er wonen meer dan 180.000 Laotianen in de Verenigde Sta ten, 80.000 in Frankrijk en 10.000 in Australië. Sinds 1986 heeft het commu nistische bewind het land gelei delijk aan open gesteld voor buitenlandse investeerders, zonder overigens politieke con cessies van belang te doen. Een meer-partijensysteem zit nog niet in de pen. De zakenwereld maalt er niet om. Investeerders zeggen dat ze Laos aantrekkelijk vinden omdat de buurlanden Vietnam en Cambodja te woelig zijn. Cambodja zet de laatste maan den de eerste schreden op het pad naar vrede. Maar de deel name van de beruchte Rode Khmer in het interim-bewind maakt dat buitenlandse onder nemers voorshands terughou dend blijven. Ze willen eerst de uitslag afwachten van de verkie zingen die onder toezicht van de Verenigde Naties zullen wor den gehouden. Vietnam is nog steeds een offi ciële vijand van de Verenigde Staten. Het komt daardoor niet in aanmerking voor kredieten van de Wereldbank en andere internationale financiële instel lingen. Het Amerikaanse be drijfsleven brandt liever niet zijn handen aan het land. Obstakels Bij gebrek aan beter is dus het slaperige, landelijke Laos de voor de hand liggende keus. Vientiane onderhoudt hartelijke betrekkingen met Washington, ontvangt steun van de Wereld bank en kent betrekkelijk wei nig politiek geweld. Bovendien „zijn de bureaucratische obsta kels uit de weg geruimd", zo meent de directeur van een economisch onderzoeksinsti tuut voor Zuidoost-Azië. Toch is het land nog lang geen investeerdersparadijs, en niet alleen vanwege de slechte transportvoorzieningen. Het bank- en verzekeringswezen is slecht, over de geliberaliseerde economische wetgeving bestaat nog veel verwarring, de moge lijkheden om moderne techno logie toe te passen zijn beperkt en het is moeilijk geschoold, er varen en betrouwbaar perso neel te vinden. Dit laatste is te wijten aan de massale vlucht van ambtenaren en onderne mers in 1975. Verder vormen de 4 miljoen overwegend arme Laotianen niet meer dan een miniatuur- markt, die niet in de schaduw kan staan van Vietnam met zijn 65 miljoen inwoners. Toch weet computer-zakenman Rothstein ook daar een positieve draai aan te geven: „In een kleine vij ver ben je al snel een grote vis." Hij noemt het voorbeeld van een Russische ondernemer die een particuliere luchtvaart maatschappij heeft opgericht en nu profijtelijke binnenlandse lijnvluchten en charters ver zorgt. Ook zijn er Amerikanen actief in de zijdehandel en zijn bedrijven uit diverse landen op zoek naar olie en mineralen. „Nee tegen de tweede ronde". In Algerije wordt campagne gevoerd om de tweede ronde van de parlements verkiezingen op 16 januari niet door te laten gaan. Op die manier zou het FIS geen meerderheid krijgen in het parlement. foto ap jaul bounhar De indruk die soms door televisiebeelden wordt gewekt dat er voor burgers in Tbilisi niets aan de hand is zolang zij maar uit de buurt blijven van het regeringsgebouw waar president Zviad Gamsachoerdia zich heeft ver schanst, die geruststellende indruk is helaas onjuist. Sinds de oppositie twee weken geleden met het uitroken van Gamsachoerdia en zijn aanhangers begon, is het da gelijks leven grondig verstoord. DEN HAAG HENK GUMMERVEEN In Algerije wordt geprobeerd de democratie te redden door haar om zeep te helpen. Dat is de achtergrond van het optreden van een groot aantal organisa ties in Algerije, dat een tweede verkiezingsronde op 16 januari probeert te voorkomen. Die tweede ronde zal vrijwel zeker leiden tot een absolute meer derheid in het parlement van het Islamitisch Bevrijdingsfront (FIS). Het surrealistische aan de situatie is, dat deze groepering gebruik heeft gemaakt van één van de belangrijkste kemmer- ken van de democratie: vrije en onafhankelijke verkiezingen. De overwinning van het FIS is zegt de intelligentsia in Al giers een ramp voor zowel Algerije als voor de Derde We reld in haar geheel. Gewezen wordt op de rol die Algerije tientallen jaren heeft gespeeld in de post-koloniale periode: Het land, met ijzeren hand ge regeerd door het Nationale Be vrijdingsfront (FLN), zou in één klap worden beroofd van zijn positie als belangrijkste bemid delaar tussen de westerse en de islamitische wereld. Daarbij valt vooral te denken aan de promi nente rol die Algerije heeft ge speeld bij het oplossen van een reeks spectaculaire vliegtuigka pingen. De opkomst van de islam in Al gerije valt niet los te zien van de economische omstandigheden. Het FIS blijkt de meeste stem men te hebben gekregen van werklozen, voor het merendeel jongeren. Deze groep is vooral binnengehaald met radicale leuzen als anti-imperialisme en sociale rechtvaardigheid de zelfde slogans die het FLN han teerde ten tijde van de bevrij dingsoorlog tegen Frankrijk. De ironie wil dat het FLN zélf de basis heeft gelegd voor het isla mitisch fundamentalisme. In een poging het land te ontdoen van Franse invloeden werd aan het eind van de jaren '60 een 'Arabisering' van Algerije door gevoerd. Daartoe werden hon derden Arabieren uit Irak en Egypte binnengehaald terwijl ook Palestijnen een hartelijk onthaal vonden. Hun voor naamste activiteiten ontplooi den deze .Arabische intematio- tuele machtsovername door het Islamitische E nalisten" aan scholen en uni versiteiten. De effecten ervan worden nu op spectaculaire wijr ze zichtbaar. Sunnieten In de reacties op de politieke aardverschuiving in Algerije wordt regelmatig verwezen naar het islamitisch fundamentalis me in Iran. Maar het op één hoop gooien van 'het moslim fundamentalisme' gaat zeker in dit geval niet op. In Iran is spra ke van een sji'itisch bewind, in Algerije wonen voornamelijk sunnitische moslims. Het poli tieke verschil is dat sji'ieten door de eeuwen heen hun min derheidspositie in de islam per manent hebben moeten be vechten terwijl sunnieten er niet voor terugdeinzen hun islami tische voorschriften aan te vul len met seculiere westerse mo dellen. Dat laatste, zo verzekeren woordvoerders van het FIS, zal ook het geval zijn wanneer op 16 januari bij de tweede verkie zingsronde, de absolute meer derheid zal zijn behaald. Werk nemers en werkgevers in Alge rije, mensenrechten-organisa ties en vrouwengroeperingen vertrouwen die toezegging niet. Men wil via massa-meetings, demonstraties en stakingen het FIS de voet dwars zetten. Alge rije moet worden gered, zo is het motto. Waar de schoen echter gaat wringen is dat de FIS-tegen- standers deze activiteit buiten het stemhokje om willen laten plaatsgrijpen. Er is al een be roep gedaan op president Chadli Benjedid geen tweede verkiezingsronde te laten hou den op 16 januari. De enige ma nier waarop dat zou kunnen, is een sfeer te creëren die het leger de gelegenheid geeft om in te grijpen. Net zoals in 1965 toen kolonel Boumedienne de plaats innam van Ben Bella. De vraag is natuurlijk waarom 'het Westen' zich pas nu zorgen maakt om de democratie in Al gerije. Een deel van het ant woord ligt besloten in de onbe kendheid met de islam en met het onvermogen van het Wes ten een antwoord te formuleren op hèt probleem van de jaren '90: de immigratie. En het ande re deel van het antwoord is dat de snelheid waarmee de wereld verandert, blijft verrassen. In ieder geval kan het niet zo zijn, dat zoals Le Figaro het vanuit Algiers heeft geformu leerd „de democratie een eind maakt aan de democratie". De democratie heeft veel meer antwoorden in huis dan het simpele: „Geen verkiezingen". Die antwoorden zijn weliswaar oneindig veel moeilijker dan het modeme-simplisme de stem hokjes te sluiten. Maar een troost blijft, dat de democratie voor wel hetere vuren heeft ge- De hele stad leeft in angst voor „bandieten" die overvallen ple gen, winkels plunderen en op andere wijze van de algemene verwarring gebruik maken. Al dagen voordat vorige week don derdag een uitgaansverbod werd afgekondigd, waagden burgers zich 's avonds niet meer op straat. Het zelfbenoemde nieuwe stadsbestuur heeft voor al tot taak gekregen „de orde te herstellen". Wie tijdens het uit gaansverbod de straat op wil, moet rekening houden met pa trouilles die vragen of je een laisser-passer hebt. Van het „vooroorlogse" gezelli ge straadeven in Tbilisi is door de tientallen roofovervallen weinig over. Mensen durven de auto niet meer te nemen, taxi chauffeurs hebben uit angst voor overvallers hun wagens veilig ergens weggeborgen. Het straatbeeld is verder stil gewor den door het uitvallen van het busverkeer, door gebrek aan benzine. De metro werkt nog, ondanks dat de stroom af en toe wordt stopgezet. Staatssupermarkten en particu liere winkels hebben hun deu ren gesloten om plunderingen te voorkomen. Hier en daar zie je ingegooide etalageruiten. Huisvrouwen zijn uren op de been om eten te krijgen en be talen er extreem hoge prijzen voor. Meer dan de helft van de markten blijven dicht. Boeren uit de omgeving wagen zich momenteel liever niet in de stad om hun waren aan de vrouw te brengen. Dronkenschap De gevechten rond het parle mentsgebouw hebben enkele honderden onwonenden doen besluiten onderdak bij vrienden en familie te zoeken. Aangezien Gamsachoerdia zich maar niet overgeeft en de finale bestor ming alsmaar wordt uitgesteld, hebben verveling en dronken schap toegeslagen onder de ge wapende troepen. Nieuwsgieri gen mijden de gevechtszone nu omdat de soldaten feoms voor de lol op argeloze voorbijgan gers schieten. Alleen de dappersten banen zich nog een weg naar het hoofdkwartier van Jaba Jossela- ni, een van de oppositieleiders, om het laatste nieuws te horen. De voorzichtigen gaan naar een ander informatiepunt, op de andere oever van de rivier. Er verschijnt al twee weken geen krant meer, alleen de televisie, bezet door de oppositie, zendt nog nieuwsbulletins uit, plus anti-Gamsachoerdia propagan- Het geweld van de afgelopen dagen h da. Die wordt standaard tegen gesproken door radio-uitzen dingen vanuit het belegerde parlement. „Rode Ster", het lijfblad van het voormalige Sovjedeger, klaagde zaterdag op zijn voorpagina over de talloze overvallen op wapendepots in Georgië, Arme- en Azerbajdzjan. Alleen al in burgers zijn gevallen. Ondertus- 1991 zouden het er meer dan 200 zijn geweest. De vroegere president Michail Gorbatsjov werd de verantwoordelijkheid i leven de troepen in deze re publieken als elders in „on draaglijke omstandigheden" omdat zij niet anders te doen i de schoenen geschoven voor hebben dan afwachten tot zij het feit dat sinds 1985 15.000 vuurwapens inclusief 700 ma chinegeweren in de handen var

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2