Scorebord koppositie Auriol Irene de Kok staat sterk op de judomat Maandag 6januan1992 Y KAAM (chef) TIM BROUWER DE K ROB ONDERWATER M WANROOY ROB V 19 teldegaard/Gallagher (Zwe) Cirtoen 0 57, Twee weken geleden al had bondscoach Hennie Stamsnij- der Huub Kools willen selecte ren voor het WK veldrijden. De 30-jarige Brabander, die dag in Overijse geplaagd door griep, kon de voormalige we reldkampioen nog niet overtui gen. Stamsnijder wees toen al leen Frank van Bakel aan. Gisteren in Asper stelde Kools zich echter nadrukkelijk kandi daat voor de wereldtitelstrijd in Leeds over drie weken. Onbe dreigd schreef de veldrijder uit Baarle Nassau in de blubber van Asper de achtste Superpres- tige-wedstrijd van het seizoen op zijn naam. Vóór Adri van der Poel, die voor het eerst dit sei zoen in de modder in actie kwam. En zijn reputatie als abonnee van tweede plaatsen weer eens onderstreepte. Voor Kools was het de eerste winst in een rit van de Superprestige- competitie. Een belangrijke, want de goedlachse Brabander zag veertien dagen geleden de hangen. Hij vreesde evenals vorig jaar in eigen land dit keer niet opgenomen te wor den in het Oranje-kwartet voor de mondiale titelstrijd in Enge land. In tegenstelling tot een jaar geleden gunde hij zich ech ter de tijd uit te zieken. „Ik heb vorig jaar mijn lesje geleerd. Toen had ik ook vlak voor het WK te maken met een lichte inzinking. Ik ging force ren, waardoor ik steeds minder ging rijden. In plaats van beter", herinnerde Kools zich in Asper. „Ik was vandaag verplicht me te laten zien. Ik wist dat ik een kans had." Onbedoeld diende Van der Poel als springplank voor zijn landgenoot, de Nederlandse kampioen, diè volgende week in Valkenswaard zijn titel verde- Van der Poel probeerde ver geefs rondenlang de kloof van ruim een halve minuut te dich ten. 'Zilveren' Adri treurde niet eens dat hij zijn zege van vorig jaar in Asper niet kon prolonge ren. „Ik had gerekend op een plaats tussen de tiende en de twintigste. Ik heb me voorbe reid op de weg, ik was echter een beetje vermoeid omdat ik zaterdagavond pas terug ben gekomen van een korte vakan tie, waarin ik minder heb ge traind", aldus Van der Poel. Martin Hendriks kon Stam snijder in Asper niet van diens ongelijk overtuigen. De Drent is het niet eens met het selectie beleid van de bondscoach. Het 'eeuwige' talent had twee we ken geleden verwacht ook geko zen te worden, maar kreeg te horen dat hij pas na volgende week na het NK in Valkens waard meer zekerheid kan krij gen. Die kon Hendriks zelf Stamsnijder in België niet ge ven, want hij finishte als negen tiende. Net voor Henk Baars. De wereldkampioen van 1990 dreigt de selectie voor Leeds niet te kunnen afdwingen. De Brabander is aan een uitermate zwak seizoen bezig en lijkt niet in staat uit het dal te klimmen. Of het zou volgende week in Valkenswaard moeten zijn. Ben Spijkers kijkt bepaald niet vrolijk nadat hij zijn gevecht tegen Dennis Raven met e Irene de Kok blijft judotoer nooien winnen. Om het spel, om de spanning, om de voldoe ning en omdat zij niet berust in de voorlopige afwijzing voor Barcelona. Zaterdag was zij in de Bossche Maaspoort het sterkst in de nationale titelstrijd alle categorieën boven 61 kilo. Overwinningen op onder ande re Angelique Seriese en Mar scha Broeders bewezen dat de Nederlandse concurrentie de bevlogen Tilburgse niet in moeilijkheden kan brengen. Ze ker als de wel voor de Spelen genomineerden Marion van Dorssen en Monique van der Lee door blessures niet op de mat verschijnen. De tweede nationale titel strijd. waarbij de open klasse in een lichte en een zware groep verdeeld is, miste veel sterren en niet alleen bij de vrouwen. Würth en Meijer hadden, zeker aan de vooravond van hun ver trek naar Japan, niets te winnen in Den Bosch. Het traditienum mer van het judo is immers niet Olympisch. Het risico van een blessure in een toernooi waar vormbehoud nauwelijks kan worden aangetoond, is te groot. Van de gevestigde orde was alleen viervoudig kampioen Ben Spijkers verschenen. De titelhouder verdween in de halve eindstrijd tegen Dennis Raven. Een liesblessure van Spijkers had daar veel mee te maken. Zelfs een coureur in Parijs - Kaapstad hoort zijn portemon- op zak te hebben. Klasse mentsleider Hubert Auriol sloeg zondag over de kop, maar kocht met 500 Franse francs de hulp van een paar Camerounese jon gens. Zo stond de auto weer tij dig op de wielen. De auto van de Fransman kwam na 57 van de 77 kilometer klassementsproef in de etappe van Yaounde (Cam) naar Oyem (Gabon) op zijn dak terecht, toen Auriol een verraderlijke bocht naar rechts verkeerd in schatte. Zijn navigator Phillipe Monnet trok de beurs en be loofde een paar inheemse toe schouwers 500 Franse francs als ze wilden helpen met het recht zetten van de auto. De zakelijke Monnet: „Ik scheurde een brief je van 500 door en gaf één stuk aan de jongens. Ik vertelde ze dat ze de andere helft konden krijgen als ze ons zouden hel pen." Auriol, als eerste gestart, was inmiddels druk bezig volgende auto's te waarschuwen. „De bocht stond niet als zodanig aangegeven in ons routeboek. De organisatie maakte de be schrijving met een dieselauto en een snelheid van twintig ki lometer per uur. Wij reden ruim veertig op dat punt." Na tién minuten stond de auto van de Rothmans- /Mitsubishi-ploeg op de wielen, waarna nog een kwartier nodig was voor de nodige reparaties. Auriol verloor ruim een kwartier op etappewinnaar Vatanen. Het duo Blakenburg/Eitens incaseerde een stevige tegen slag. Vanwege een tijdsover schrijding als gevolg van techni sche problemen kreeg Katwijker Eitens een tijdstraf maar liefst dertig uur, wat de achtersand op leider Auriol verbubbelde. Het koppel neemt nu een 123ste plaats in.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19