Sport 9 Australië is veel te sterk R= Blitz laat geen steek vallen in streekderby P VIE ZEI DAT Maandag 6 januari 1992 a (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB N WANROOY ROB V 18 Australië is de terechte winnaar geworden van de tiende Haarlem Basketball Week. ProSpecs Den Bosch kreeg za terdag in de halve finale een lesje in basketbal (107-65), gisteren was het in de eindstrijd de beurt aan Bowling Green State University om kopje onder te gaan: 93-57. De Amerikaanse studenten hadden zaterdag verrassend de finale bereikt door het sterker geachte Kalev Tallinn voor te blijven. Op beide dagen was de zaal compleet uit verkocht, waardoor er weer nieuwe records gevestigd werden. In totaal bezochten 28.000 toeschouwers de tiende Week. Slechts heel even voor de rust. na een spijkerharde dunk van Floyd Miller, leken de Amerika nen, die tijdens het toernooi steeds beter gingen spelen, in staat te zijn Australië te bedrei gen, maar dat was maar schijn. De ploeg van Adrian Hurley haalde de verdediging even aan. waardoor Bowling Green na rust (38-48) zeven minuten zon der score bleef. Dat was te lang, waarna de wedstrijd als een nachtkaars uitging. Op de toernooizege van Australië, in 1988 nog derde op de Week, viel niets af te dingen. Onder de borden kon geen en kele ploeg iets inbrengen tegen de lange spelers van Australië. Mark Bradtke, dit seizoen als laatste afgevallen voor een prof contract bij de Detroit Pistons. John Dorge en Dean Uthof wa ren simpelweg te groot en te sterk. Doordal Australië met deze lange mensen als 'swee pers' speelde, konden de andere spelers meer risico in hun ver dediging leggen. Vooral Phil Smyth, gekozen tot beste verde diger van het toernooi, en Lerov hoggins, de waardevolste speler Dat Bowling Green zo ver kwam, was voor iedereen een complete verrassing. De Ameri kanen waren hier om te leren en zouden gewoon twee keer gaan verliezen. Dat gebeurde ook, maar doordat Olympiakos Piraeus het verder liet afweten, moest er een 'lucky loser' geko zen worden om de plaats van de Grieken in te nemen. Dat zou de beste nummer drie zijn. Aan het einde van de voorronde waren er nog twee kandidaten over. De studenten en llapoel Tel Aviv. Het lot besliste in het voordeel van Bowling Green. In de kwartfinale stuntte Bowling Green al meteen door Commodore Den Helder met een punt verschil terug te wij zen. De Amerikanen, op han den gedragen door het weinig kritische, slechts op spektakel beluste Haarlemse publiek, lie ten het daar niet bij en over rompelden zaterdag ook Tal linn: 92-89. Daarmee was het kruit verschoten bij de studen ten. die in de eindstrijd nauwe lijks kansen kregen Vooraf werden ze ingeschat als 'een zeeperd', de mannen van Bowling Green. De Amerikanen bereikten ech ter wel verrassend de finale van de Haarlemse Basketball Week. Daarin was Australië evenwel te sterk. foto anf pakten hierdoor makkelijk ballen af, wat resulteerde in eenvoudige Van de ploeg, die in Haarlem uitkwam, moeten er nog vijf af vallen 'voor de Olympische Spe len. „We krijgen er sowieso twee starters bij in Luc Longley (Center van de Minnesota Tim- berwolves in de Amerikaanse profliga. red.) en Andrew Gaze, die momenteel als prof in Italië speelt. Daarnaast hebben we nog wat studenten in de States en enkele genaturaliseerde bas ketballers die er nu nog niet bij waren", vertelt coach Hurley. Of zijn ploeg net als in Seoul weer vierde wordt, betwijfelt hij. „Fr zijn nu heel wat meer landen die een bedreiging vormen. Li touwen bijvoorbeeld en wie weet wat er nu met Joegoslavië gebeurt." Van de twee overgebleven Nederlandse ploegen deed Pro Specs Den Bosch goede zaken. De ploeg van Roy Leysner kwam fanatiek voor de dag en speelde spectaculair. De drie punter was heilig verklaard en van alle ploegen smeet Den Bosch dan ook de meeste 'homeruns' door de ring. In de kwartfinalestrijd tegen Hapoel Eilat ging het Haarlemse pu bliek ook achter de Bosschena- Dat kan Den Helder niet zeg gen. De formatie van Ton Boot speelt saai basketbal en werd dan ook veelvuldig uitgefloten. Rolf Franke en John Jerome wa ren de enige positieve uitzonde ringen bij de landskampioen, die het duel om de vijfde plaats tegen Litouwen overigens wel met 99-89 wonnen. Den Bosch verloor de strijd om de derde plaats van Tallinn. In de werke lijk allerlaatste seconde stelde Ivo Saksakulm de zege voor de Esten, die de licht geblesseerde Sergei Babenko, de topscorer van de Week, spaarden voor het Europa Cupduel tegen Antibes van woensdag, veilig: 96-94. Organisator Frank Voskuilen keek met gemengde gevoelens terug op het evenement. „We hadden al bekend gemaakt dal Maccabi Tel Aviv en Bosna Se- rajewo mee zouden doen, toen die ploegen opeens afhaakten. (Jok het terugtrekken van de Grieken was niet prettig. Daar door kelderde het aanzien van de Week natuurlijk wel. On danks alles is het publiek echter toch in grote getalen komen op draven en dat is het belangrijk ste. F.n Bowling Green was wel de verrassing. Ik had ze inge schaald als zeeperd. maar ze haalden toch wel de finale. Leuk De formule van twaalf ploe gen zal in de komende weken nog eens onder de loep worden genomen. „Nadeel was natuur lijk vier Nederlandse ploegen, maar ja. tien buitenlandse teams kunnen we niet betalen. Vooral Weert en Akrides vielen flink door de mand. Het voor deel is wel dat alle wedstrijden meetellen. Er is constant strijd. En veel variatie in ploegen. We zijn er nog niet uit." Over de ploegen van de elfde Week valt nog weinig te zeggen. De collegeploeg van Michigan is een mogelijkheid en er wordt ook gekeken naar een CBA- ploeg, de tweede profliga in de Verenigde Staten. Australië en Bowling Green* zullen er echter niet bij zijn. KATWIJK/LEIDEN GERRIT-J. BASKETBALMEDEWERKER In de streekderby met Grasshoppers heeft Blitz geen steek laten vallen. De Voorscho tenaren. die nog steeds in de slag zijn om het kampioen schap in de eerste klasse van het rayon west gaven de Katwij- kers in eigen hiiis een pak slaag: 63-89. Het werd de ontmoeting tussen twee coaches die samen nog eredivisie speelden bij Leiden. Sid Bruinsma en Lace Strong. Bruinsma moest het stellen zonder zijn leidende scorer Da ve Heidebrecht, die op vakantie is in de Verenigde Staten. Aan de andere kant was de ploeg van Strong, die al de hele com petitie op zoek is naar de juiste vorm, gehandicapt door de af wezigheid van de geblesseerde Martin Hoekstra en Kees Mes- semaker. Waar Blitz het gemis van Hei debrecht ruimschoots compen seerde door van buitenaf met scherp te schieten - het scoorde maar liefst elf driepunters -. liet Grasshoppers het afweten. Het nam dan wel een snelle voor sprong na vijf minuten (6-0). maar het was met name de klei ne Richard den Os, die de de fensie van de Katwijkers met onder andere drie driepunters aan flarden schoot. Negen mi nuten later was het dan ook reeds 11 -22. Grasshoppers probeerde bij te blijven, maar het speelde een beetje rommelig. Alleen Ruud Vos en Floor de Jong konden de weg naar de basket enigszins vinden. Omdat Blitz de zaken wat gestructureerder aanpakte bleef het verschil steeds rond de tien punten schommelen. Om dat ook Bruinsma zich intensief met het scoren ging bezighou den kwam de thuisploeg er niet aan. Na rust (32-41) werd het alleen nog maar erger voor Grasshoppers. Een scoreloze periode van vijf minuten werd aangegrepen door de bezoekers om de wedstrijd definitief te be slissen. Van 43-52 liep het ver schil op naar 43-70 en daarmee was het gedaan. Scores Grasshoppers: Vos 19, De Jong 17. Blitz: Den Os 24, Bruinsma 19, Hugens 14, Brus- sche 10. Vrouwen an Olivetti/ Grasshoppers moesten op be zoek bij titelkandidaat Voorburg en leden een niet onverwachte nederlaag: 77-59. Een zeer ster ke eerste helft van Katwijkse kant hield Grasshoppers steeds aan de leiding met een aantal puntjes. De met scherp schie tende Marja van Duyn (12 pun ten in de eerste helft) zorgde er voor dat Voorburg de zege niet cadeau kreeg. Vlak voor rust ging het fout bij de bezoekers. Met balbezit en 38-40 op het scorebord leek Grasshoppers met een voorsprong te gaan rusten, maar twee keer dom balverlies en evenzovele scores van Voorburg was het omge keerde het geval: 42-40. Ook in het tweede deel bleef Grasshoppers steeds in de buurt van Voorburg. Hoewel het aan vallend allemaal wat minder ging doordat Voorburg de ver dediging wat strakker aantrok, gaf de stand nog genoeg hoop op een zege. Vijf r het eindsignaal was het verschil nog maar zes punten (63-57) wat lot een wanhoopsoffensief leidde. Er werden zo veel moge lijk persoonlijke fouten gemaakt om Voorburg naar de vrije worplijn te krijgen, hopende dat ze zouden missen. De thuis ploeg faalde echter niet van de iijn terwijl Grasshoppers nog slechts twee punten aan het to taal kon toevoegen. De nood schoten werden gemist zodat het verschil uiteindelijk veel ho ger uitviel dan de veldverhou- ding had laten zien. Scores Grasshoppers: /Miers 18, Marja van Duyn 16, Kuyt 10, Schuit 10. De vrouwen van Lisse speel den verdienstelijk tegen play-of- fkandidaat Tonego. Lisse. dat de kampioenspoule niet gaat ha len. kreeg maar met zes puntjes klop van de favoriete ploeg uit Haaksbergen: 53-59. Het bleek dat het eigen toernooi met kerst de ploeg van Peter Lapidaire goed had gedaan. Ook toen liet Lisse al een goede indruk ach ter. In het begin van het seizoen werden dit soort wedstrijden nog met ruim verschil verloren, maar de ploeg is gegroeid in de eredivisie. Tonego kon'door de goede verdediging van de thuisploeg niet echt uitlopen en moest op passen om de twee 'makkelijke' en toch heel erg belangrijke punten niet in Lisse achter te la ten. Grasshoppers heeft name lijk ook nog zicht op de play offs en staat slechts vier punten achter. Lisse kon de streekge noot dus net geen plezier doen en blijft zodoende op vier winstpartijen staan. waarop Nederland een aantal keren wereldkampioen werd. Voor de 1000 meter dateert de nominatie van Jan Hoogeveen van vorig seizoen. In Groningen belandde hij tijdens de estafette uitgepunt in de boarding. De prestatie die Mark Velzeboer. de talentvolle jongere broer van Si- mone en Monique, in Aosta le verde, heeft het NOC nog niet tot daden verlokt. Naar Albert- ville kan Nederland twee man nen afvaardigen. Rinze Zijlstra, de voor zitter van de Konink lijke Nederlandsche Schaatsenrijders Bond. heeft besloten zijn functie met on middellijke ingang neer te leg gen. De praeses heeft het KNSB-bestuur daarvan onlangs in kennis gesteld. Zijlstra treedt terug wegens drukke werkzaamheden. Hij werd onlangs gekozen tot on dervoorzitter van de Eerste Ka mer. Daarnaast nam hij het voorzitterschap van de commis sie plattelandsvernieuwing op zich. Tijdens de algemene le denvergadering, vorige maand, liet Zijlstra al doorschemeren dat hij waarschijnlijk zijn ambtstermijn van vier jaar niet zou afmaken. De taken van de voorzitter wor den voorlopig in het dagelijks bestuur verdeeld. Een commis- e zal zich bezighouden met ?t voorzien in de vacature. Tij dens de ledenvergadering werd Jan Dijkema benoemd tot vice- irzitter. Het is waarschijnlijk dat deze op termijn de opvolger t de vertekkende Zijlstra wordt. Het in Garderen wonen de CDA-kamerlid heeft de schaatsbond ruim twee jaar ge leid. arl Lewis is zaterdag door het Olympisch Comité van de Ver enigde Staten tot sportman van het jaar gekozen. De wereldre cordhouder op de 100 meter, kreeg in totaai een score 929 punten toebedeeld en werd 7J keer als eerste geplaatst door de journalisten. Tweede bij de ver kiezing werd zwemmer Mike Barrowman met 640 punten. Bij de vrouwen werd wereld kampioene turnen Kim Zmeskal als de beste aangewezen. De 15- jarige veroverde vorig jaar in ei gen land, in Indianapolis, als eerste Amerikaanse de wereldti tel all round. Zmeskal bleef on der anderen de sterke ver- springster Jacky Joyner-Kersee zijn O beste jaren '67 en Vitesse. Maar dat is al lang verle den tijd. De oud-Kat- wijker, broer van FC Den Haag-spelef Jef frey, voetbalt in de herfst van zijn carriè re bij de zondag hoofdklasser Rheden. En was de laatste tijd dus veel in het nieuws omdat de Gelderse club zich ontpopte tot een echte cupfighter. VVV maakte gisteren pas een eind aan de beker- droom, door het beter benutten van de strafschoppen. Naam: Rickey Talan Leeftijd: 31 jaar Club: Rheden Beroep: Accountant Je bent vaker op tv dan je broer Jeffrey... „Ja, gek is dat he. Maar mij doet hel niet zo veel meer. Voor mij is het voetbal niet meer zo be langrijk. Ik zou het leuker vin den als Jeffrey wat vaker op tv te Waarom ben je eigenlijk bij Rhe den gaan voetballen? „Ik woon inkDuiven, vlak bij Rheden. Bovendien werk ik al een hele tijd in Arnhem. Toen ik moest kiezen tussen mijn werk en het betaalde voetbal, bij i tesse, was dat niet.zo moeilijk. Hel betaald voetballen was niet meer te combineren met mijn bezigheden als accountant. Rheden lag toen voor de hand." Klopt liet wat jullie trainer Jan van Eyk zegt? Dat Rheden zeven van de tien keer wint van een club uit het betaalde voetbal? „Dat is niet helemaal reëel. We hebben een goede ploeg voor het amateurvoetbal, maar er is wel degelijk verschil, hoewel dat niet zo groot is. Misschien dat we vier keer van VW zouden winnen. Maar dat is niet een van de sterkste ploegen. Zou je zelf nog meekunnen in het betaalde voetbal? „Nee, fysiek kan ik het niet meer aan. Ik heb niet zulke goeie knieën meer en ik train niet zo vaak meer. Zes keer per week zou ik lichamelijk niet meer kunnen opbrengen. Volgend jaar weer bekervoetbal? „Nou, het gaat heel goed met ons. We hebben al een periode- titel. En we staan drie punten voor op de nummer twee. Hou het er maar op dat we volgend jaar weer meedoen." Meervoudig we reldkampioene wielrennen Leontien van Moorsel in het Al gemeen Dagblad: ..Als ik op zondagmiddag mijn vriendinnen bel en ze liggen nog in bed omdat ze tot 's ochtends zijn wezen stappen, denk ik: 'Blij dal ik Jiets. zo zou ik niet meer kunnen leven'." Idem: ..Het liefst kom ik op vakantie een mooie vent tegen, die mij niet kentYils de wereldkampioe ne. maar op mij valt zoals ik ben. Waarom maken de man nen in Nederland zon jacht op me? Omdat ik wereldkampioene ben? Omdat ze me echt leuk vinden? Bijna iedereen wil iets met me. Vrese lijk." Idem, over vrou- wencoach Piet Hoekstra: ..Het eerste jaar dat ik met Piet werkte, had ik echt zo iets van: 'Wat is dit voor een botte rot-Fries? Met die vent valt niet te werken. Die man is zo hard. zo recht door zee, dat houd ik niet vol', 's Avonds, bij ons paps en mams aan tafel, kwamen dan de tranen. Zat ik te huilen, om dat ik er niet tegenkon, tegen Piet." Ex-coach Leo Beenhakker, over de aanhoudende kritiek van Ajax op zijn functioneren in De Meer, in Het Parool: Madrid en die van trainer An tic: „Ik heb hem gezegd dat er niets aan de hand is zolang hij wint. F.n als hij verliest, heeft hij pro blemen. Maar dat is bij alle topsclubs zo. HGC-hockeyster Wietzke de Ruiter in de sportquiz van Ra dio West, op de vraag van welk team HGC en De Ruiter vorig jaar wonnen in de EC-finale: „Euhhhh, dat weet ik echt niet hoor. Range Rover of zo?" Presentator Joop van der Reij- den bij de volgende vraag aan hockeyster Wietzke de Ruiter: „En nu maar hopen dat het weer geen hockey- vraag is. Voorzitter van de tennisbond, Ruurd de Boer, in hetzelf de programma, op de vraag welke Ne derlandse tennisser afgelopen jaar de meeste plaatsen steeg op de wereld ranglijst (jan Sie- merink): „Euhhhh. Krajicek?" Schaatser Bart Veldkamp in Panorama over zijn jeugd: „Niet alleen met schaatsen was ik onhandelbaar. Als we thuis Mens erger je niet deden dan speelden zich hele drama's af in de huiskamer als ik verloor. Idem, over de uitstraling van de schaatsbond: De Nederlandse shorttrackers zoe ken nog onderdak. Sinds de kleine sectie van de Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrijders Bond is erkend als Olympische sport, leeft het besef dat het eerste medaille- nooi terdege moet worden voorbereid. Het Nederlands Olympisch Comité heeft geld beschikbaar gesteld voor een e weken durend trainings kamp. Maar bondscoach Jan de Vries heeft er nog geen idee van ir hij dat zal houden. Short trackers blijven de asielzoekers de schaatswereld. Voor hun wereldkampioen schappen kiezen ze vaak verre bestemmingen als St. Louis. Sydney en - volgend jaar - Beij ing. Op de kaart van de short trackers komt Heerenveen niet r. Groningen wel, de Neder landse vrouwen eindigden tij dens de Europa-Cupontmoe- ting als tweede, de mannen werden derde. De hoofdprijzen waren voor Rusland en Groot- Brittannië. In de tweede week van de Spe len van Albertville worden vier gouden medailles verdeeld. Maar of de Nederlandse afvaar diging - waarvan het vrouwen- aflossingskwartet alsmede een reserve inmiddels werd aange wezen - op de Olympische piste of nabije omgeving daarvoor nog gelegenheid krijgt de esta fette-zonder-stokje soepel te la ten lopen, is de vraag. In de eer ste week van de Spelen wordt de shorttrackers - er komen er honderd - in Albertvile niet meer dan drie uur ijs per dag geboden. Prominente landen in deze tak van het schaatsen wijken uit naar andere oorden: Frankrijk naar het eigen trainingscentrum in Chamonix, Italië over de grens naar Aosta en Canada naar Grenoble. Nederland zoekt nog. Ook naar de vorm trouwens. Dat bleek in Groningen. De tweede plaats van de vrouwen was voor aanvang van de aflos singsrace al een feit. De kans om Rusland te achterhalen was nihil. Wereldkampioen Wilf O'Reilly bezegelde de winst van de Britse mannen door in de laatste meters van de aflossings- koers Frankrijk te passeren. Dat het door het NOC aangewe zen kwartet Joëlle van Koetsveld van Ankeren, de zusjes Moni que en Simone Velzeboer uit Oud Ade en Priscilla Ernst over de 3000 meter door de Russin nen werd verslagen, was een te genvaller. De Vries schreef het toe aan griep en enkelpijn, die in shorttrackland schijnen te heersen. Het vrouwenkwartet (de reserve is Penelope Di Lella) geldt als een ernstige kandidaat voor een medaille, al zal goud door de snelheid van China en Canada buiten bereik bijven. Uitsluitend dankzij de kracht en het lef van Monique Velzeboer ontdeed het viertal zich van Ita lië. dat ook in Albertville een se rieuze belager zal zijn. Monique Velzeboer is de enige Nederlandse die zich op de kor te binnenbaan met de top kan meten. Naast de winnares van het demonstratiegoud (Calgary 1988) is Van Koetsveld voor de individuele 500 meter genomi neerd. Er zijn drie startplaatsen beschikbaar. De mannen verspeelden vorig seizoen hun plek op de Olympi sche aflossing, een onderdeel „Nu lees ik dat de spelers tegen woordig met elkaar optrekken: ze kaarten en spelen backgam mon met hun allen. Maar als ik 's morgens om half tien bij tante Sien in het spelershome een bak kie koffie kwam halen, dan za ten er ook al spelers te kaarten of backgammon te spelen. Dat ging zowat door tot in de kleedka- Idem: „Iedereen mag me bekritiseren vanwege het feit dat ik tussen tijds ben weggegaan, maar dat nu net wordt gedaan alsof het voor 29 september (de dag waar op Beenhakker bij Ajax vertrok, red.) een puinhoop was bij Ajax, dat vind ik heel zielig." Idem, ever zijn positie als technisch-directeur bij Real „Wij kern ploegleden schamen ons altijd kapot als er een EK of WK in Nederland wordt gere den. In Oostenrijk krijg je Swa- rowski kristal. Ik heb een echt schitterende, complete set met bladgoud. In Noorwegen krijg je servies van keramiek. Ook schit terend. Weet je wat er in Neder land wordt uitgedeeld, al jaren? Een sporttas met een voetballer erop. Tenniscoach Felix Kaplan over bondscoach Stanley Franker in Het Parool: „ja. ik heb Stanle}' Franker ooit de Stalin van het tennis ge noemd. Of ik daar nu genuan ceerder over denk? Hmmmm. laat ik hem dan nu als de Jeltsin van de tennissport omschrijven. Zijn formule is heel simpel: hij verkoopt het succes van ande- Hij lacht veel en graag, maar dit keer voelt Flip Massaar zich toch niet helemaal op zijn gemak op het podium van het Antonius Clubhuis in Leiden. Stadsprins van Leiden Prins Willem de Tweede (rechts) zet hem uitgebreid in het zonnetje. Want carnavalsvereniging De Hutspotten besloot de Jaarorde van 1992 uit te reiken aan de LFC-er in hart en nieren. De onderscheiding wordt jaarlijks uitgereikt aan iemand die zich verdienstelijk heeft gemaakt in het zakenleven, de politiek of de sport. En dat heeft Flip gedaan, al jaren. Voor LFC natuurlijk, maar eigenlijk voor elke voetballiefheb ber door de vele toernooien die hij organiseert. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18