Sport Vunderink als een solist naar Spelen Henk Angenent is geen eendagsvlieg VVSB komt met een verrassing Koude douche voor Koudekerk Carla Zijlstra voert troika aan Nieminen dicht bij eindzege Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: SIMON DE GRAAF Maandag 6januan1992 15 NIEUWSLIJN LD Cup in nieuw jasje LEIDEN - De strijd om de Leidsch Dagblad Cup wordt volgend seizoen in een nieuw jasje gestoken. De eerste elftallen worden in augustus over poules verdeeld. Daarbij zal rekening worden gehouden met de sterkte van de verenigingen. Net zoals bij de WK voetbal zullen de 'groepen' worden aangevoerd door clubs die op competitieniveau het hoogst uitkomen. De winnaars van de poules gaan verder spelen om een finale-plaats. De LD Cup wordt volgend seizoen ook uitgebreid. Voor het eerst in de geschiedenis mogen alle reserve-teams meedoen. Nu mo gen slechts tweede teams die op afdelingsniveau uitkomen, zich inschrijven voor het toernooi. Deze mogelijkheid is geschapen omdat de tweede elftallen in de KNVB nu geen enkel bekertoer nooi hebben. Oefenwinst Quick Boys LEIDEN - Quick Boys oefende zaterdag tegen het Brabantse Hal steren en won met 1-2. Halsteren, dat de derde plaats bezet in de hoofdklasse C, leidde halverwege met 1-0. Twee doelpunten van Marcel Harteveld bezorgden de Katwijkers de overwinning. Overigens trad Quick Boys niet met het sterkste elftal aan. Frenk van der Kley, Fred Kanbier, Edwin Otte, Jaap van Duyn en Ri chard Hoogervorst speelden als gevolg van kleine blessures of om andere redenen niet mee. Vandaag reist de selectie wel com pleet af naar Oostenrijk. Oegstgeest versloeg zaterdagvierdeklasser (West I) Hoofddorp met 5-2, na een 2-1 ruststand. Rein Grooters, Ronald Pilmeijer, Ronald van Delft, Anton Hemelaar en Willem Jan Pott-Hofstede scoorden voor de Voscuylclub. Meerburg speelde op zijn kunst grasveld vriendschappelijk tegen ASC. De Oegstgeestenaars be gonnen hun jubileumjaar met een 3-4 overwinning. Per Chrispijn blijft bij VNA LEIDEN - Per Chrispijn blijft ook volgend seizoen actief als trai ner bij het dit seizoen verrassend presterende afdelingsvereni ging VNA. Chrispijn is nu voor het tweede seizoen werkzaam bij de Boshuizerkade-club. DWO wint jeugdzaalvoetbaltoernooi LEIDEN - DWO uit Zoetermeer heeft de algemene wisselbokaal van het Leidato Jeugdzaalvoetbaltoernooi, georganiseerd door w Leiden en LFC, in de wacht gesleept. DWO won bij de B-ju nioren en eindigde bij de A-junioren op een derde plaats. Eind standen: A-junioren: 1. UVS, 2. DHC, 3. DWO, 4. DHL. B-junio- ren: 1. DWO, 2. SW, 3. DHC, 4. Teylingen. Er waren 1000 toe schouwers in de Groenoordhallen. Winst voor vrouwen vv Oegstgeest LEIDEN - De uitwedstrijd tegen Berkel leverde de i Oegstgeest het gunstige 0-1 eind resultaat op. In een gelijkop- gaande eerste helft kregen beide voetbalteams enkele doelrijpe kansen die echter niet benut konden worden. Na vijf minuten spelen in de tweede helft slonken de winstkansen voor Oegst geest aanmerkelijktoen reserve-keepster Riet Vlasman gebles seerd het veld moest verlaten en alleen maar door de veldspeel- ster Wil van der Voort vervangen kon worden. Toch hield Oegst geest de koppies bij elkaar en halverwege de tweede rondgang maakte Anneke van Brakel met een sliding de winnnende treffer. g BROUWER DE KONING SCHAATSMEDEWERKER Henk Angenent heeft definitief zijn naam gevestigd in het ma rathon-peloton. Kon zijn eerste zege, ruim een maand geleden door sceptici nog als een toe valstreffer worden gekwalifi ceerd, met zijn winst zaterdag avond in Assen liet de 24-jarige Alphenaar zien reeds aan de top te zijn gearriveerd. Behalve veelvraat Richard van Kempen (vijf zeges), heeft namelijk nie mand uit de marathon-kudde twee zege-kruisjes achter zijn Als eerstejaars doet Angenent iedereen verbaasd staan. Zich zelf incluis. Toen in oktober voor de eerste keer de schaatsen werden ondergebonden wist hij dat-ie het een en ander in zijn mars had, maar dit? "Nee, dit overtreft mijn stoutste verwach tingen. Het is echt niet te gelo ven" kraaide de sterke boeren zoon na afloop van plezier. In Alkmaar begon op 30 november de victorie voor Angenent. „Daarna heb ik even in een dal letje gezeten", verklaarde hij. „Tijdens de driedaagse begon mijn vorm weer te groeien. Ik wist dat een mooie prestatie er weer aan zat te komen." Toen na 110 ronden een voor het klassement ongevaarlijk ne gental wegreed, wachtte Angen ent rustig het antwoord van de kopstukken af. Dat bleef .uit, waarop Angenent zijn conclusie trok en alleen naar koplopers toe reed, die juist bij de achter ste eenheden van de grote groep aansloten. Even later volgden Korotkov en Bouma Angenents voorbeeld. Pronk De kopgroep bestond behalve bovengenoemd trio uit Henk van Benthem, Evert van Ben- them, Heidema. Pronk, Rene Ruitenberg, Bok, Dijkstra, Caze- mier en Stam. Dijkstra opende bij het ingaan van de vijf extra ronden voor de kopgroep een Schaatser wil zo laat mogelijk naar Albertville De huldiging was illustratief. Omdat zij haast hadden het vliegtuig richting Zürich te halen, zaten kampioen Bart Veldkamp en nummer drie Thomas Bos op weg naar Schiphol al ergens bij Emmeloord, toen de beste drie van de tien kilometer de prijzen in Heerenveen in ontvangst moesten nemen. Alleen Vunderink, tweede, meldde zich zaterdagmiddag in de vrijwel verlaten Thialf-hal bij het ereschavot. HEERENVEEN COVERT WISSE GPD-VERSLAGGEVER Het zal dit seizoen niet de laatste keer zijn geweest, dat de marathonrijder uit Raalte zich als een eenling gedraagt. Ster ker: als het aan hem ligt, zullen de kernploeg-leden van Krook en hijzeif elkaar pas weer zien, als de Olympische Spelen in Al bertville al in volle gang zijn. In de aanloop naar de Winterspe len geeft de Zwolse rijwielhan delaar de voorkeur aan een voorbereiding in zijn vertrouw de Sallandse omgeving boven een trainingskamp in Davos. Vunderink: „Ik denk, dat het voor mij het beste is, als ik pas twee dagen, voordat ik in actie moet komen, vanuit Nederland afreis naar Frankrijk. Ard Schenk heeft me ook geadvi seerd in de periode daarvoor m'n eigen gang te gaan. Wat heb ik te zoeken in Davos? Ik weet niet hoe ik dan de dag door moet komen behalve met slenteren en koffie drinken. De kernploeg-jongens trainen drie maal daags, maar als ik dat doe, gaat het mis. Dan blaas ik me zelf op. Dat heeft Schenk ook gezegd. Ik kan beter thuis blij ven en mijn vertrouwde ritme aanhouden, 's Ochtends vroeg een bord warm eten, daarna werken in mijn zaak en 's avonds trainen. Anders ben ik niet gewend. Waarom zou ik dat overboord gooien?" De tijd, dat kernploeg- coaches en gewestelijke indrin gers op voet van oorlog leefden, lijkt gezien de opstelling van Ab Krook voorbij. De Loosdrechtse trainer laat Vunderink vrij in zijn doen en laten. „Ons doel is om medailles te pakken in Al bertville en als Robert baat heeft bij een andere aanpak dan wij, moet hij dat niet laten. Het ver leden heeft bewezen, dat hij er onderdoor gaat op het moment, dat hij zich aan moet passen aan anderen en hij onder druk komt te staan. Vunderink is van harte welkom bij ons, maar als hij zich in Raalte prettiger voelt dan in Davos. moet hij thuisblij- Last Krook heeft er ook geen moeite mee om zijn plaats in het coachvak tijdens de Spelen af te staan aan Jan Wiebe Last, de trainer van Vunderink. Maar de kans dat dat gebeurt is kJein, omdat geen der partijen op zijn strepen zal gaan staan. ,Als het zo is, dat Vunderink een me daille haalt doordat Last met drie of vier vingers in de lucht staat, mag Jan Wiebe van mij coach zijn. Maar als het daarvan afhangt of Robert wel of niet presteert, ben ik bang, dat hij sowieso geen kanshebber is", meent Krook. Voor Vunderink hoeft de voormalige trainer van de Ne derlandse vrouwenploeg niet per se mee en ook Last zelf staat niet te springen. Vunderink, die voor hij het vizier op Albertville richt nog twee maal een mara thon zal rijden: „Mochten er op de een of andere manier toch problemen ontstaan, dan is er altijd wel een telefoon te vinden in Alvertville." Last: „Ik heb er geen behoefte aan om daar m'n gezicht te laten zien. Zelfs niet als toeschouwer. Krook redt het zelf wel." Vunderink dwong zijn aan wijzing voor de Spelen af met een tweede plaats op de 10.000 meter achter Bart Veldkamp. Met een gunstiger loting had hij de kernploeg-rijder, net als tij dens de World Cup in Heeren veen. vermoedelijk verslagen. De Raaltenaar startte in het eer ste paar en gleed na een gelijk matige race en een paar snelle slotrondjes naar 14.06,83. Veld kamp wist wat hem daarna te doen stond en dook zoals te verwachten viel net onder Vun derink door 14.06,126. Thomas Bos werd derde en stelde daar mee zijn eerste en tot dusverre enige olympische startbewijs veilig. Hoewel hij, net als Zand- stra, op de vijf kilometer be hoorlijk moest toegeven op Vis ser en Vunderink, hoopt de Ha genaar ook op dit nummer te mogen starten. Mocht het NOC besluiten tot een extra selectie wedstrijd op 1 of 2 februari, dan zal Vunderink daarvan afzien. Borst Op de tien kilometer belandde Ruud Borst op een fraaie acht ste plaats. De jonge Hoogmade- naar reed een zeer constante ra ce en slaagde er net niet in bin nen het kwartier te finishen. De klok bleef voor Borst na 15.01,57 stilstaan, hetgeen een persoon lijk record voor de 19-jarige ju nior betekende. Zijn oude top tijd stond op 15.04,0. Robert Vunderink en alleen op het podium. De overige helden waren al op weg n HEERENVEEN ANP Een troika nadert Gunda Niemann. De wereld kampioene uit Erfurt weet dat drie Nederlandse kernploegrijdsters elkaar in de achtervolging op jagen. Niemann blijft voorlopig favoriete voor de hoogste Olympische onderscheidingen. Maar ze weet dat Yvonne van Gennip, Lia van Schie en Carla Zijlstra er aan komen. Afgaande op de vijf kilometer tijdens de Neder landse afstandskampioenschappen vooral Zijl stra, winnares in 7.39,11. In haar eerste jaar in de kernploeg steekt de studente bewegingsweten schappen elke week iets op. In de aanvangsfase van haar rit permitteerde de Groningse zich een te snelle ronde (34 seconden), hetgeen haar on middellijk kwam te staan op een tempoval. „Zo leer je je lichaam kennen", aldus Zijlstra. „Wie een vijf kilometer wil winnen, moet na 3000 meter nog kunnen versnellen", doceerde de ex-leerling van de vroegere mannencoach Henk Gemser. De eerste titel voor Zijlstra kwam niet in gevaar omdat Van Gennip zich keurig hield aan de opdracht een ronde in niet minder dan 37 se conden af te leggen en Van Schie daar in de slot fase lang niet aan toe kwam. offensief. Angenent was de eni ge die kon of wilde reageren en deed een alles-of-niets poging. Het werd alles, want vlak voor de meet greep hij de uitgebluste Dijkstra in de kladden, en liet deze vervolgens staan. „Ik had eerder bij Dijkstra aan kunnen sluiten. Maar ik had geen zin. Ik wilde niet de kans lopen dat hij zou herstellen", luidde het ver haal van Angenent na afloop. Achter Dijkstra sprintte Rene Ruitenberg naar de derde plaats. Richard van Kempen blijft met ruime voorsprong klasse mentsleider. De nationale kam pioen uit Nieuwveen had, net als veel andere kopstukken, za terdag zijn avond niet en kwam niet verder dan de zestiende plaats. Hij is met zijn gedachten al bij de nationale titelstrijd, die zaterdagmiddag in Alkmaar wordt gehouden. Van Kempen ziet in Kramer, Huitema, en Kleine zijn voornaamste con currenten. En Angenent? "Dat is een gevaarlijke outsider. Hij toonde zaterdag zijn vorm. Tac tisch ook heel sterk. Toch ge draagt hij zich nog niet als een klasbak. Ik heb hem de laatste tijd van nabij gevolgd, en dan valt me op dat hij, als iets niet naar wens verloopt, de concur rentie daarvan de schuld geeft. Dat hoort natuurlijk niet. Dat zal hij wel merken, want zo maak je geen vrienden. Verder moet hij technisch nog verbete ren. Hij schaatst nu op kracht, en dat hou je veel minder lang vol dan wanneer je op techniek schaatst. Als hij dat soort zaken onder controle heeft, dan voor spel ik hem een grote toe komst" aldus de meester. Van de schaatsers uit de streek bemachtigden Jan-Dirk Corts (26) en Aad Grimbergen (27) een plaats bij de eerste der tig. Rick van der Hoorn voltooi de de strijd in de achterhoede, terwijl het voor Hans van Leeu wen en Piet van der Geest te hard ging: zij zochten voortijdig de warme waterstralen van de douche op. Jos Olyhoek (rechts) voor de verandering in een verdedigende rol. De doelpuntenmaker van Stompwijkse Boys maakt Ron Weyman het schieten moeilijk. foto loek zuyderduin STOMPWIJK TIM BROUWER DE KONING Stompwijkse Boys heeft Koudekerk letterlijk en figuurlijk een koude douche bezorgd. In het belangrijke bekerduel om de Leidsch Dagblad Cup, waar behalve een plaats in de kwartfinales ook een geldprijs en kwalifica tie voor het komende bekertoernooi in West 2 te verdienen vielen, wonnen de Stompwijkers zaterdag op eigen terrein met 2-0. De Koudekerkers restte niets anders dan de ondubbelzinnige nederlaag van zich af te spoelen met koud water. Want een warme douche kan er bij Stompwijkse Boys nauwelijks meer af. Sinds de gemeenteraad van Leidschendam in overgrote meerderheid heeft gestemd voor verplaatsing en vernieuwing van de Stompwijkse voetbalaccommodatie, be steedt de club, die zelf moet meebetalen, geen stuiver meer aan de huidige behui zing. Kennelijk waren de pupillen van trai ner Wim Mulder doordrongen van de noodzaak om munt te slaan uit de afde lingsfinale. De overwinning op de koploper in de zaterdagafdeling leverde de zondag middenmoter duizend harde guldens op. Zoals het amateurs betaamt, dachten de Stompwijkers op het veld in de eerste plaats aan voetballen. Met name Jos Olyhoek had zijn huiswerk goed gedaan. Al in de eerste minuut was hij de Koudekerkse verdediging inclusief doelman Cock Dorrepaal de baas met een diagonaal schot: 1-0. Elf minuten later had dezelfde spits het wat gemakkelij ker, toen hij een door de lat gekeerde inzet van aanvoerder Wim van den Bosch van dichtbij tot doelpunt kon promoveren: 2-0. Koudekerk was vervolgens aan zet. De roodhemden kregen bijna tachtig minuten de tijd om te tonen dat het in hun linies van geen kant liep. Aanvoerder Ron Paling kreeg vlak voor rust door één van de weini ge zwakke momenten in de Stompwijkse verdediging een joekel van een kans, maar hij wipte de bal over het doel van Ruud de Kievit. Middenvelder Dick Weyman haalde zich slechts het ongenoegen van scheids rechter Haasnoot op de hals, die hem voor een onnodige overtreding op de bon slin gerde. Ook de aanvallende impulsen van verdediger Pieter van Harskamp zetten geen zoden aan de dijk. Ijveriger Na de pauze drong Koudekerk wat ijveriger aan dan in de eerste 45 minuten, maar meer gevaar stichtten de gasten nauwelijks. Illustratief voor de Koudekerkse onmacht was de entree van invaller Mark Bakker. Koud binnen de lijnen miste hij allereerst met het hoofd om even later ook nog eens hinderlijk in de baan van het schot van een medespeler te gaan staan. Bakkers mede spelers waren overigens evenmin in staat de wedstrijd een andere wending te geven. Het was aan de counters van de thuisclub te danken, dat de wedstrijd niet uitging als een nachtkaars. Edwin Develing en Chris Duivesteyn kregen enkele mogelijkheden, maar de meeste dreiging bleef uitgaan van Olyhoek. Een klein kwartier voor tijd ca ramboleerde een inzet van de handige lin kerspits op wonderlijke wijze uit het doel. De matchwinner deed er na afloop niet moeilijk over. „Normaal gesproken heb ik meer kansen nodig om te scoren", aldus Olyhoek. „Onbewust speelde die premie misschien toch mee. Kennelijk was dat net de prikkel die wij nodig hadden." Terwijl de Koudekerkers de onverwachte nederlaag slechts onder een koude douche van zich konden afzetten, liet de thuisclub warm belegde broodjes aanrukken voor de plaatselijke helden. Niet uit het eigen frituurvet, want dat scheen ook niet hele maal de juiste temperatuur te hebben. Maar met de eerste financiële bijdrage voor de nieuwe accommodatie en sporthal in de knip, komt Stompwijkse Boys de winter wel door. Stompwijkse Boys - Koudekerk 2-0 (2-0). 1 Otyhoe» 1-0. 12 Oiyr-oek 2-0 Toesc^ojwers 200 Sc^as-ecrte» Haasr-oo*. Boekingen Janson (Stompw i*se Boys) en Dick Weyman (Kouóe- Stompwijkse Boys: De K WSB zorgde in de derde ronde van de Leidsch Dagblad Cup voor de enige verrassing. De zondagderdekJasser uit Noord- wijkerhout klopte zaterdageer steklasser FC Lisse met 3-1Kat- .vijk klopte Roodenburg met 5- Lisse trad tegen WSB met slechts vier basisspelers aan (Ralph Polman, René Ras, Radj- in de Haan en Rob Vermin). De bezoekers misten enkele be langrijke spelers waaronder Ro- bèr Marijnen en John Janssen. WSB. met de snelle Aanhane in de gelederen, profiteerde echter van persoonlijke fouten bij Lisse en maakte gebruik van zijn sterkste punt: counteren. Aan hane tekende voor rust de 0-1 aan. Vijf minuten in de tweede helft stond Lisse op een 0-3 achterstand via doelpunten van Jacco van Wieringen en Sander Warmerdam. Radjin de Haan scoorde twintig minuten voor tijd 1 -3. Katwijk pakte de draad na een rustperiode van twee weken direct goed op tegen Rooden burg. Na twee minuten keken de Leidenaars tegen een 2-0 achterstand aan. Marco de Rid der en Carlo van Zeist scoorden. Marcel van der Burg deed na mens Roodenburg nog wat te rug (2-1), maar Katwijk stelde voor rust de zege veilig via goals van opnieuw De Ridder, Kees Krayenoord en Dennis Jan Mieras. Hazerswoudse Boys ontving Lugdunum dat via Harm de Vos (0-1) goed uit de startblokken kwam. Vlak voor rust werd Ha- zerswoude-speler Ervvin I ran sen wegens aanmerkingen op de leiding uit het veld gestuurd. In de tweede helft kwam de thuisclub nog op 1-1 via een strafschop van Bert Poot, maar Albert Siera stelde de overwin ning voor Lugdunum met twee doelpunten veilig: 1-3. UDWS-DOSR en KRV-ARC werden afgelast. Morgenavond ontvangt FC Lisse (zo) zaterda geersteklasser Noordwijk op sportpark Ter Specke. Aanvang: 20.00 uur. ,»K..„r».an de Oostenrijker Vettori Tsjechoslowaak Ploc te eve Toni Nieminen heeft de eindze ge in het Vierschansentoernooi binnen bereik. Zaterdag won de zestienjarige Fin in Innsbruck de derde van de vier wedstrij den. Het was zijn tweede over winning na de winst in Oberst- dorf. Vandaag in Bischofshofen kan de talentvolle skispringer de 40ste uitgave van het evene ment definitief op zijn naam brengen. Nieminen hield in Zuid- Duitsland vijf Oostenrijkers achter zich. Onder hen zijn naaste rivaal in de strijd om de totale zege Wemer Rathmayr. die als vierde eindigde. De Fin behaalde een puntentotaal van 22') mei sprongen van 106.5 en 111,5 meter, vijftig centimeter te kort om het schansrecord van Alberto Tomba heeft gisteren in de slalom van Kranjska Gora re vanche genomen voor zijn ne derlaag daags tevoren in de reu zeslalom. Zaterdag zegevierde zijn landgenoot Sergio Bergamelli. Tomba moest toen ook nog de Zwitser lieren voor laten gaan. In de slalom was de getergde Tomba oppermachtig. Met zijn totaaltijd van 1.40.84 was hij beduidend sneller dan de Duitser Armin Bittner, die 1.42,62 nodig had. Het beteken de voor Tomba zijn 24ste winst in een wedstrijd voor de wereld beker. Tomba leidt nu in de klassementen op drie fronten: slalom, rcuzeslalom en alge

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15