Sport UVS lijkt er klaar voor Groenendijk hoopt op betere tijden Van der Poel wekt verbazing op NK NOC strooit met tickets voor Spelen Prima optreden Romario in Spanje Verslaggevers met elkaar op de vuist 13 '■j brouwer de koning schaatsmedewerker Lia van Schie reed het afgelo pen weekeinde de nationale af standskampioenschappen als een grijze muis. Na haar bron zen plakken op de 3000 en 1500 meter incasseerde Van Schie za terdag weliswaar een zilveren medaille op de vijf kilometer (7.49,31, Carla Zijlstra won in 7.39.11)), maar de manier waar op dat gebeurde was alles be halve indrukwekkend. Van Schie was na afloop zelf de eerste die toegaf dat het lan ge weekeinde Heerenveen niet had gebracht waarop ze had ge hoopt. „De tijden vielen me enigszins tegen. Bovendien had ik het ook wel leuk gevonden als ik een keertje op de hoogste tree had gestaan. Maar ja, ik heb mijn uiterste best gedaan, en meer zat er niet in. In een op zicht is mijn optreden geslaagd te noemen: ik heb een ticket voor het EK veroverd, toch een belangrijke wedstrijd." De Stompwijkse hoefde niet lang na te denken over de oor zaak van haar niet optimale op treden op het Thialf-ijs. „Ik was niet fit. Ik heb na de zware trai- ningsarbeid nog lang niet vol doende rust gehad. Daar moet het de komende tijd van ko men." Van Schie vertrekt mor gen met de kernploeg naar het Italiaanse Colalbo, waar ze zich zal voor bereiden op het EK, dat over veertien dagen in Heeren veen plaatsvindt. De 1000 meter werd overigens gewonnen door Christine Aaftink. De zogenaamde schaatsken- ners waren verbaasd Arnold van der Poel na de 1000 meter op het laagste treetje van het ere- schavot te zien, hijzelf was aller minst verrast door zijn eigen prestatie. De sprinter uit Roelofsarendsveen wist allang wat hij in zijn mars had op de dubbele sprint. Twee jaar gele den was hij immers al eens tweede geworden op deze af stand tijdens de nationale titel strijd. De derde plaats in Heerenveen was voor Van der Poel dus niet meer dan een be vestiging van zijn eigen kunnen. In de openingsrit zette van der Poel een nieuw persoonlijk re cord (1.16,23) neer, een tijd waar vervolgens alle sprinters zich stuk op reden. Arie Loef ging onderuit en Gerard van Velde kwam er niet aan. Toen tijdens de dweilpauze de tijd van Van der Poel nog bovenaan het scorebord prijkte, zag de 23- jarige burgerambtenaar bij de politie zichzelf al met goud om hangen worden. De all-roun- ders Falko Zandstra en Leo Vis ser verstoorden deze gouden- droom op het nippertje. Van der Poel dus ongelukkig? „Nee, absoluut niet Ik ben toch zeer tevreden over mijn optredens in Heerenveen. Een bronzen plak en twee persoon lijke records, het kan slechter." Van der Poel reist vrijdag af naar Inzeil, om zich rustig op de NK-sprint, die over drie weken in Heerenveen worden verre den, voor te bereiden. Over zijn kansen op dat toernooi is Van der Poel pessimistisch. „Ik moet tevreden zijn als ik bij de eerste vijf eindig. Eerste? Nee, daar voor verlies ik teveel op de 500 meter." Na zijn formidabele prestatie op de 1500 meter zorgde Jeroen Straathof ook op de kilometer voor een sensatie. De 19-jarige A-junior uit Zoeterwoude ein digde op de zesde plaats, in een nieuw persoonlijk record (1.16*76). Straathof, in Heerenveen ver uit het beste lid van jong-oran- je, is nog altijd niet zeker van deelname aan het WK-junioren in Warschau. De tickets voor het kampioenschap in Polen zijn over twee weken in Assen te verdienen. In de schaduw van Straathof gleed een ander streekschaatser uit jong-oranje, Martin Hersman, naar de vijf tiende plaats. De 17-jarige Sas- senheimer realiseerde met zijn tijd van 1.18,35 een nieuw per soonlijk record. Zijn oude top tijd stond op 1.19,43. Marcel Bliek uit Iisse kwam met 1.18,77 uit op de 21e plaats. Ron de Jager is André Devilee voorbij en volgt de weg richting UVS-doel. foto loek zuyderduin ROB VAN DER ZANDEN UVS lijkt klaar voor de belangrijke tweede competitiehelft waarin promotie naar de hoofdklasse moet worden afgedwongen. In de eerste wedstrijd na de korte winteron- derbreking toonden de Leidenaars al meteen een opvallende vorm en gretigheid. Rijnsburgse Boys merkte dat zaterdag aan den lijve in het duel voor de LD Cup. In de Kikkerpolder werd de kwakkelende zaterda geersteklasser nog eens met de neus op de voor hen weinig verkwikkende feiten ge drukt door UVS: 4-2. UVS is de winterstop dus goed doorgeko men. Al is winterstop een groot woord na tuurlijk voor de periode die weinig van een winter en ook weinig van een echte stop had. De trainings- en wedstrijdloze periode duurde dit keer niet erg lang. Niettemin is de ploeg van Ruud de Groot goed uit de feestdagen gekomen, dat is duidelijk. Want al viel de score tegen Rijnsburg een beetje hoog uit, UVS toonde weinig zwakke punten. Dat is des te opmerkelijker als men bedenkt dat de ploeg allesbehalve compleet was. Hans de Kruys en Arthur van Orssagen zijn nog geblesseerd. Paul Osenga en kee per Marijn Mokveld waren zaterdag niet present vanwege vakantie. Het deerde UVS weinig. De invallers stonden hun mannetje en met name Albert Hoogland groeide tot grote hoogte. De ex- DWO'er heeft nog geen basisplaats in de ideale elf van trainer Ruud de Groot. In de vorm van afgelopen zaterdag is de blonde aanvaller echter een voorname kandidaat. Hoogland verdrinkt soms in zijn eigen ijver, maar dat wordt hem gaarne vergeven. Te gen Rijnsburgse Boys was hij negentig i nuten lang over het hele veld te vinden. Voortdurend bood hij zich aan, vroeg de ballen in de voeten en in de diepte en ver dedigde waar het nodig was mee. De uitblinker mocht vijf minuten voor het einde zijn optreden bekronen met een doelpunt. Het was een niet te missen kans (geschonken door Nico van Dam), maar Hoogland keek het gegeven paard niet in de bek. Het binnentikkertje in de 85ste minuut betekende 4-1 en tevens de definitieve nek slag voor de bezoekers. Het was een enigszins geflatteerde score. UVS speelde goed, maar Rijnsburgse Boys (zonder Carli en Vonk) werd zeker niet weg gespeeld. Vooral in de tweede helft hadden de zaterdagamateurs meestal een veldover- wicht, maar ze waren bepaald niet effectief bezig. In tegenstelling tot de Leidenaars die met de schaarse mogelijkheden wel erg zui nig omsprongen. Huug Aandewiel zette zijn ploeg op 0-1 na een half uur spelen. Hij mocht met links een punter verzenden na wat geblunder in de UVS-defensie. Keeper Ronald Jonker was machteloos. Aandewiel was zelf tien minu ten later medeverantwoordelijk voor de ge lijkmaker. Na een wilde trap in de lucht van Fred Bodaan, wilde de Rijnsburgse midden velder de bal op een sierlijke manier dood- leggen. Dat mislukte waarna het leer de zes tien binnenrolde waar teamgenoot Arie van Dijk nog redding leek te gaan brengen. Maar de overmoedige verdediger ging aan de wandel met het speeltuig en verslikte zich in Gerry Jansen die zeer beheerst 1-1 kon scoren. Deze ruststand bleef lange tijd gehand haafd. Na de thee werd de wedstrijd aan trekkelijker, maar echte doelkansen kwa men er niet. UVS (met Walter de Kievit voor de met een kuitblessure uitgevallen Jansen) moest vaak achteruit omdat Rijnsburg het spel maakte. De tegenstoten van de Leide naars waren echter levensgevaarlijk en meestal zelfs dodelijk. Met nog twintig minuten te spelen was de thuisclub in een mum van tijd 'binnen'. Eerst scoorde Nico van Dam na een pass van John van der Zwan. Twee minuten later rondde Hans van Leeuwen op sublieme wijze een actie van diezelfde Van der Zwan af. Van Leeuwen dook op in het centrum van de RB-defensie en controleerde de bal uit de lucht met zijn linker. In eeri oogop slag zag hij vervolgens keeper Jan Blanke- spoor iets te ver voor zijn doel staan en lob- de de bal keurig onder de lat: 3-1 Voor Rijnsburg viel er toen weinig eer meer te behalen, al schonk invaller Robert van Duyn zijn collega Ron de Jager een gro te kans die werd gemist. Na de 4-1 van Hoogland, mocht De Jager zijn fout goed maken en de 4-2 aantekenen na een verre uittrap van Blankespoor. Het kon niet ver bloemen dat Rijnsburg veel werk te verzet ten heeft in de komende maanden om weg te komen uit de kelder van de eerste klasse. Voor UVS is er ook werk aan de winkel, maar dan met leukere perspectieven. Een plaats in de hoofdklasse. sburgse Boys 4-2 (1-1). 29 i Het Nederlands Olympisch Co mité blijft goedgeefs met het verstrekken van tickets voor de Winterspelen in Albertville. Na dat op 16 december al een eer ste groep van zes schaatsers (Aaftink, Van Gennip, Van Schie, Zijlstra, Veldkamp, Zand stra) was aangewezen, hebben de keuzeheren van het NOC de olympische startlijst op advies van chef de mission Ard Schenk na de NK afstanden in Heeren veen uitgebreid met nog eens vier rijders en een rijdster. Het kwintet, dat na het afge lopen weekeinde wat rustiger kan adem halen, bestaat uit Sandra Voetelink, Rintje Ritsma, Leo Visser, Robert Vunderink en Thomas Bos. Na de komende World Cup-wedstrijden wordt de ploeg waarschijnlijk nog ver der uitgebreid met enkele sprin ters (Van Velde, Loef), die in Heerenveen hun jacht op de li mieten opnieuw zagen misluk ken. Als ook de genomineerde Marieke Stam wordt aangewe zen, komt het aantal Neder landse schaatsers, dat in Albert ville actief zal zijn, op minimaal veertien. Vier jaar geleden in Calgary waren dat er drie min der. Het NOC vulde na de drie daagse selectiestrijd in Thialf ook de meeste namen per af stand in. Eén van de discussie punten blijft voorlopig de be zetting van de vijf kilometer voor mannen. Bart Veldkamp en Leo Visser hebben zich op dat nummer verzekerd van een startplaats. De andere rijder worden later aangewezen. Ro bert Vunderink, die maar een fractie achter Visser eindigde, is op grond van zijn derde plaats in Heerenveen slechts genomi neerd, hetgeen een teleurstel ling voor hem is. Bondscoach Ab Krook wil echter zijn pupil len Falko Zandstra en Thomas Bos vanwege hun prestaties tij dens de World Cups in Berlijn en Heerenveen nog niet af schrijven. Schenk heeft daar ge hoor aan gegeven en de defini tieve lijst voor de vijf kilometer nog niet vrijgegeven. De namen van de rijders en rijdsters, die zeker zijn van deel name aan de Winterspelen in Albertville, zijn: VROUWEN: 500 meter: Aaf tink (was al aangewezen). 1000 m: Aaftink, Voetelink, Stam blijft genomineerd. 1500 meter: Voetelink, Van Gennip, Van Schie, vierde plaats blijft open. 3000 m: Van Gennip, Zijlstra, Van Schie. 5000 m: Van Gennip, Zijlstra, Van Schie. MANNEN: 500 m: geen aan wijzing of nominatie, Loef en Van Velde blijven genomineerd. 1000 m: idem. 1500 m: Zandstra (was al aangewezen), Ritsma, Visser, vierde plaats blijft open. 5000 m: Veldkamp (was al aan gewezen) en Visser, Vunderink genomineerd. 10.000 m: Veld kamp (was al aangewezen), Vunderink, Bos. SHORTTRACK VROUWEN: ploegachtervol ging: Monique Velzeboer, Simo- ne Velzeboer, Van Koetsveld Van Ankeren, Ernst, reserve Di Lella, individueel: genomineerd Monique Velzeboer. Van Koets veld-Van Ankeren, derde plaats blijft open. MANNEN: individueel: geno mineerd: Hoogeveen, tweede plaats blijft open. i: De Graaf. Toeschou Derde plaats Henk van der Stoep Henk van der Stoep heeft het afgelopen weekeinde in Den Haag een bronzen medaille behaald bij het Nederlands kampioenschap worstelen vrije stijl. Voor de 24-jarige Voorschotenaar, die vorig jaar nog de nationale titel Grieks/Romeins in de wacht sleepte, was dat een teleurstelling. Een nederlaag in de poulewedstrijd tegen de la tere winaar Roy Girrel werd de worstelaar, die uitkomt voor het Haagse Simson/DKS, fataal. Alfons Groenendijk heeft nog steeds dat karakteristieke loopje, dat van een trappelend paradepaardje, maar al te vaak opdraven mag hij de laatste tijd niet. In het beker duel tegen FC Den Haag mocht 'Leidse Fons' de laatste 22 minuten zijn kunsten vertonen. Te weinig om nog een stempel op het duel te drukken. speler van het Amsterdam-toer nooi uitgeroepen, maar raakte al vrij snel in het slop na een ernstige knieblessure die hij op liep in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Aalsmeer. Een basisplaats onder Van Gaal zat er tot nu toe niet in. Vooralsnog lijkt er geen ken tering te komen in zijn situatie. Hij dankte zijn invalbeurt van gisteren aan de ribblessure van Aron Winter. „Een preventieve maatregel", aldus Van Gaal, die ook Frank de Boer (lichte lies blessure) om die reden wisselde ten faveure van Marciano Vink. Toch weigert Groenendijk zijn kont tegen de krib te gooi en. Even leek het daar een paar weken geleden op, toen hij in de pers zijn ongenoegen venti leerde („Van Gaal is duidelijk geen fan van mij"), maar vol gens de oud-UVS'er was dat niet meer dan een storm in een glas water. Alle verhalen dat hij in onmin zou leven met Van Gaal verwijst hij naar het rijk AMSTERDAM HERMAN JOUSTRA De linkermiddenvelder kwam welgeteld tot acht 'succesvolle' breedtepassjes, twee goede diepteballen, een vrije trap ver over, een onderschepping, een ingooi, een overtreding, twee foute passjes en een slippertje waarvan Hagenaar Frans Dae- nen geen gebruik maakte. Een uiterst mager zesje dus. „Dat is inderdaad niet bijzonder", be aamde Groenendijk. „Het is voor het eerst in mijn carrière dat ik dit allemaal meemaak. Je hebt ritme nodig, dat was het eerste dat me opviel op de re servebank. Eer je warmgedraaid bent, is het alweer tijd." Groenendijk moet nog duide lijk wennen aan zijn rol van bankzitter. In de tien jaar dat hij betaald voetbal speelde bij FC Den Haag en Roda JC belandde hij nog nimmer op de bank. Daar leek het aan het begin van dit seizoen bij Ajax ook niet naar. Hij begon sterk, werd tot der fabelen. „Het was overdre ven. Ik heb inderdaad woorden met hem gehad, maar dat is al lemaal weer uitgepraat. En ik moet tenslotte ook reëel zijn. Na mijn blessure heb ik nog niet sterk gespeeld. Je zal van mij geen huilverhalen horen, ik heb het hier nog steeds naar mijn zin. Het is alleen hopen op betere tijden. Ik heb het hier niet voor het zeggen, ik kan al leen meer proberen hard te trai nen om op die manier een ba sisplaats af te dwingen." Tegen FC Den Haag, dat Lei- denaar Remco Torken dit keer op de bank liet, speelde een de gelijke Michel Kreek (,hij deed het eerlijk gezegd niet slecht") op de plek die voor dit seizoen leek voorbestemd voor Groe nendijk. De grote uitblinker van gisteren was echter Sonny Silooy. De 28-jarige verdediger, die twee jaar geleden van Paris St. Germain weer terug kwam naar zijn oude duppie, speelde eindelijk weer eens een ijzer- sterke partij. In de defensief, maar vooral in offensief opzicht. Trainer Co Adriaanse van FC Den Haag gaf na afloop ruiter lijk toe zich verkeken te hebben op de inbreng van Silooy. „We hadden niet gedacht dat hij steeds zo ver zou oprukken. Dat Albert van Oosten is erbij gaan liggen. Danny Blind probeert het leder te bemachtigen. De Deen Petersen en Hagenaar Cor Lems volgen het tafe reel met interesse. foto am is ook het probleem voor elke coach die zijn elftal voor een wedstrijd tegen Ajax moet sa menstellen. Je weet nooit op wat voor 'n manier die ploeg gaat voetballen." Silooy maakte in elk geval dankbaar gebruik van zijn vrij- Danny Blind en Harry van der heid. Hij brak na bijnd een half Laan namens FC Den Haag be- uur de score open met een zie- paalden de eindstand in een vrij dende knal op aangeven van tamme tweede helft op 3-1. Stefan Pettersson. De Zweed Waarin Silooy nogmaals excel- besliste in feite het duel al voor leerde: „Ik heb dat altijd altijd de rust met een tweede treffer, tegen Van Gaal gezegd. Ik heb ritme nodig om goed te kunnen voetballen. Dat betekent dus veel spelen. Maar ik denk dat dat voor elke speler geldt." Vraag dat Groenendijk. Alfons Bizarre rel rond doelman van Eindhoven UMUIDEN ANP De bekerstrijd tussen Telstar en Eindhoven kreeg zaterdagavond een bizarre ontknoping. Bijna drie uur na de aanvangstijd be reikte de thuisclub de kwartfi nale van het toernooi om de KNVB-beker. Na twee uur voetballen (eind stand 2-2) en de tiende straf schop, die de beide eerste-divi- sieclubs weer in evenwicht bracht (4-4), zakte de Eindho- vense doelman Van Gastel plot seling in elkaar. Hij verklaarde getroffen te zijn door een steen en achtte zich niet in staat nog langer het doel te verdedigen. Beide teams en het arbitrale trio doken de kleedkamer in. Na twintig minuten sommeerde scheidschter Lammers beide ploegen opnieuw het speelveld te betreden en door te gaan met strafschoppen tot er een beslis sing was. Dat duurde niet lang meer. Eindhoven, dat reeds twee wis sels toepaste, moest veld speler Frijns in het doel zetten. De ver dediger was kansloos tegen de elfmetertra p van Oostrom. waarna Telstars doelman Nij- kamp onmiddellijk daarna de penalty van Treffers stopte. Eindhoven was diep veront waardigd, voelde zich bestolen. De aanwezige bestuursleden kondigden aan de kwestie voor de KNVB te brengen. Romario maakt komend weekeinde tegen Sparta zijn rentree bij PSV. Zaterdag speelde de Brazi liaan in Marbella zonder problemen de volle 70 minuten mee tegen Beveren. Manager Ploegsma: „Het ging perfect. Hij is fit en slanker dan ooit." De spits had geen enkele last meer van de en kelblessure die hem dit seizoen bijna voortdu rend buiten het veld hield. Ploegsma: „Hij is in Rio behandeld, hij heeft getraind en zich verder kennelijk netjes gedragen. Tegen Beveren hebben we twee keer 35 minuten gespeeld, in de eerste helft in onze sterkste opstelling. Vooral toen voet balde hij prima." Beveren, zonder Peter van Vos sen die op de lijst staat bij PSV, won overigens met 1-0. Vanuit Marbella liet Kees Ploegsma overigens weten dat FC Groningen-trainer Hans Westerhof 'een kandidaat zou kunnen zijn', als opvolger van Bobby Robson. PSV zal een nieuwe trainer in elk geval in eigen land zoeken. Op de laatste dag van de Nederlandse af- standskampioënschappen schaatsen in Heerenveen heeft zich een handgemeen voorgedaan tussen twee radioreporters. NOS:medewerker forrit Jorritsma moest een wpnd aan hét hoofd jn het ziekenhuis laten verzorgen na ruzie met Jacques Cha pel van de Wereldomroep. Het incident deed zich voor in het com mentaarhokje van de NCRV, waarvoor Chape! zaterdag verslag deed. Jorritsma had daar plaatsgenomen omdat de NOS- cabine in de Thialf-hal bezet was. Er ontstond een felle woordenwisseling. Chapel eiste dat Jorritsma de cabine ter stond zou verlaten. Jorritsma kaatste terug dat het best wat vriendelijker kon. Hierop ontstond een handgemeen. Chapel trof Jorritsma op het hoofd met een koptele foon. Op advies van een Rode-Krulsmede- werkster werd Jorritsma naar hel zieken huis gebracht. „Ik handelde uit zelfverde diging", aldus Chapel, „Ik heb een getuige, die dat kan bestigen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13