Buitenland Rebellen naderen hoofdstad Tchad Azerbajdzjan trekt Nagorno naar zich toe Dissidenten zien hun vervormde verleden Korea's groeien voorzichtig naar elkaar toe Leger Joegoslavië vecht vlak voor bestand door Palestijnse delegatie stelt vertrek VS uit 'Gamsachoerdia moet voor morgen weg zijn' Vrijdag 3 januari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: JAN K United Press International (UPI). AMNESTY INTERNATIONAL krijgt de Olof Palme,prijs 1991 voor „de betrok kenheid bij het naleven van de mensen rechten in de wereld". De prijs van ruim 40.000 gulden werd in 1986 ingesteld ter nagedachtenis aan de vermoorde Zweed se premier Palme. NIEUWSLIJN Duizenden Salvadoranen uitten gisteren op straat hun vreugde over het vredesakkoord voor hun land, dat in de nieüwsjaarsnacht in New York is bereikt. In het noorden van het land weer echter weer ge vochten tussen het leger en de linkse guerrillastrijders. Volgens het akkoord moeten de gevechten uiterlijk op 1 februari stoppen. foto Amerikaanse kids dikker en dommer Amerikaanse kinderen zijn dikker, moorddadiger, scoren min der bij intelligentietests en doen vaker zelfmoordpogingen dan in de jaren zestig. Wetenschappers verbonden aan het Nationale Bureau van Economisch Onderzoek en de Universiteit van Stan ford, concluderen dat de situatie van Amerikaanse kinderen de laatste decennia sterk is verslechterd. Het i de kindersterfte de afgek in in het wetens eren aai ae snuaue van AmenKaanse Kinaeren ae iia sterk is verslechterd. Het enige pluspunt is dat rte de afgelopen dertig jaar is gedaald, schrijven ze nschappelijke blad 'Science'. Nazi-symbolen op oorlogsmonument Het monument in het voormalige concentratiekamp Bergen- Belsen is op nieuwjaarsdag beklad met nazi-symbolen. Afge vaardigde voor de deelstaat Nedersaksen in het Duitse Bonds raad, Juergen Trittin, sprak van een „aanval van door de wol ge verfde onverantwoordelijke criminelen". Het monument, een stenen muur met inscripties, is opgetrokken ter nagedachtenis van de 50.000 mensen die tijdens de Tweede Wereldoorlog om kwamen in het kamp bij de plaatsen Bergen en Belsen. Anne Frank was één van de slachtoffers. Brieven over 'Cuba-crisis' openbaar De brieven die Nikita Chroesjtsjov en John F. Kennedy elkaar hebben geschreven naar aanleiding van de Cubaanse raketten- crisis, zullen binnenkort door de regeringen van de VS en Rus land worden vrijgegeven. De brieven van Kennedy geven wel licht opheldering over de overeenkomsten die Moskou en Was hington hebben gesloten nadat de crisis eind oktober 1962 was overwonnen. Het besluit van de Sovjetunie om nucleaire aan valswapens in Cuba te stationeren, bracht de twee grootmach ten destijds aan de rand van een kernoorlog. Van der Stoel voor VN naar Baghdad Oud-minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel is giste ren van Schiphol naar Irak vertrokken om er namens de Vere nigde Naties de naleving van de mensenrechten te onderzoeken. Als speciale VN-rapporteur, waartoe hij vorig jaar juni werd be noemd, probeert hij vast te stellen in hoeverre de mensenrech ten onder het regime van Saddam Hussein worden geschonden. Argentinië heeft een nieuwe munt Argentinië is het jaar begonnen met een nieuwe munteenheid: de peso. De peso zal op termijn de austral vervangen. De eerste nieuwe bankbiljettenV/erden gisteren in circulatie gebracht. De uitgiftekoers van de peso is gelijk aan die van de Amerikaanse dollar. De austral bestaat overigens nog geen zes jaar. In 1985 voerde president Raul Alfonsin de munteenheid in als onderdeel van een drastisch hervor mingsplan voor de economie. De austral moest een symbool worden van economische stabiliteit. VN doen bemiddelingspoging in Somalia Soldaten van het regeringsleger in Tchad kijken toe als de Belgische ral lyrijder Jacky Ickx passeert. Terwijl de burgeroorlog oplaait trekt de ka ravaan van de rally Parijs-Kaapstad dezer dagen door het Afrikaanse land. foto epa Frankrijk heeft gisteren 450 man extra para-troepen en tien bommenwerpers naar Tchad gestuurd. Rebellen in dit Noordafrikaanse land hebben gisteren zware nederla gen toegebracht aan het regeringsleger. Ze zijn de hoofd stad N'djamena op zo'n 100 kilometer genaderd. Intus sen zijn de Verenigde Naties een bemiddelingspoging begonnen in de burgeroorlog in Somalia. Tchad-meer in het westen van het land. Ze vormen volgens Pa rijs een ernstige bedreiging voor de bevolking. De 450 man para-troepen ko- de duizend Franse solda- CORRESPONDENT De opstandelingen, aanhangers van de voormalige president Hissène Habré, zijn erin ge slaagd de steden Bol en Liwa in ten die zich al in Tchad bevin- te nemen, in de buurt van het den versterken. Zo'i schappen zijn reeds ingezet in N'djamena „om Franse burgers aldaar te beschermen". In N'd jamena heerste gisteren een sfeer van angst en onrust. De straten waren verlaten en veel banken en winkels hielden de deuren gesloten. De Franse regering liet giste ren ook weten de regering van president Idris Deby nog steeds te steunen. Het recente rebel- lenoffensief onderbreekt in de ogen van Frankrijk de poging van Deby om na jaren van bur geroorlog een democratie te vestigen in Tchad. De Tchadische regering heeft gisteren in een communiqué voor het eerst toegegeven dat de rebellen aanhangers zijn van de in december 1990 verdreven Habré, die zich thans in balling schap in Senegal bevindt. De ongeveer 3000 rebellen onder leiding van Habrés voormalige adviseur Gukuni Get begonnen hun opmars beg in vorige week. Ze hebben sindsdien belangrij ke successen geboekt in West- Tchad. In Somalia lijkt intussen de strijd te luwen. De vice-secreta- ris-generaal van de Verenigde Naties, James Jonah, is vandaag naar de hoofdstad Muqdisho vertrokken, om te proberen de strijdende partijen tot een be stand te brengen. Vier leden van een protestbeweging in Melbourne, Australië dragen een doodskist met een fictief slachtoffer van 'Aziatische dictaturen'. Het pro test was gisteren, op de laatste dag van het bezoek van de Amerikaanse president Bush, gericht tegen de militaire hulp van de VS aan Aziatische machthebbers. Ook protesteerden duizenden Australische boeren tegen de subsidiëring van hun Amerikaanse collega's. Hierdoor zou het aandeel van Australische agrariërs op de wereldmarkt fors zijn teruggelopen. .foto afp MOSKOU UPI-AFP-AP Stasi-dossiers wekken verbazing De omstreden enclave Nagomo Karabach staat weer onder be stuur van Azerbajdzjan. Presi dent Ajaz Moetalibov van Azer bajdzjan heeft dat gisteren per decreet bepaald. Twee maan den geleden werd Moetalibov nog door Moskou gedwongen Sovjet-president Gorbatsjov probeerde toen onderhandelin gen tot stand te brengen tussen Moetalibov en zijn Armeense ambtgenoot Ter-Petrosjan. In de tussentijd bleef de enclave onder bestuur vanuit Moskou. Maar na het uiteen vallen van de Sovjetunie is ook die contro le vervallen. Nagomo Karabach'ligt in het islamitische Azerbajdzjan, maar wordt voornamelijk bewoond door christelijke Armeniërs. Er is al enkele jaren een burgeroor log gaande. In december koos de bevolking een eigen 'rege ring', die'streeft naar zelfstan digheid van de enclave. Enkele dagen geleden zijn de laatste eenheden van het Rode Leger uit Nagomo terug getrok ken. Vervolgens zijn de geweld dadigheden tussen Armeniërs en Azeri's weer opgelaaid. De afgelopen twee weken vielen tientallen doden. „We hebben brieven gevonden die we nooit hebben ontvangen. Foto's, verslagen van afgetapte telefoongesprekken, rapporten over de installatie van verbor gen microfoons en afluisterap paratuur." De Oostduitse voor malige dissidenten Gerd Poppe en zijn vrouw Ulrike konden hun ogen niet geloven. Gisteren sloegen 'ze voor het eerst het Stasi-dossier over hun leven open. Vijftig dikke delen waren er, met ieder zeker 300 vellen vol details die ze zelf al lang waren vergeten. Volgens een wet die op 1 januari van kracht werd, mogen dissidenten hun dos siers van de gehate Oostduitse geheime dienst inzien. „Onvoorstelbaar", was de eerste reactie van mensenrech tenactivist Poppe. „Zelfs voor mensen die wisten dat ze zeer intensief waren bespioneerd", zei hij in het hoofdkantoor van het regeringsagentschap dat verantwoordelijk is voor de Sta si-archieven. De Poppe's waren leidende figuren in de dissiden tenbeweging die in 1989 het communistische regime in de DDR ten val bracht. Vera Wollenberger, verban nen uit de DDR in 1988 en nu lid van het parlement in Bonn, kwam er onlangs achter via haar dossier dat was uitgelekt naar de pers dat haar man informant van de Stasi was. Ze kwam bleek en trillend uit de ruimte waar ze gedurende en- kele uren in haar dossiers had zitten lezen. Ze weigerde vragen te beantwoorden over haar echtgenoot. „Het ergste wist ik al, de onaangenaamste verras sing heb ik al achter de mg", zei ze. „Deze dossiers zijn een ge vaarlijke mengelmoes van fictie en waarheid. Iedereen die deze documenten wil bekijken, moet er van doordrongen zijn dat hen zeer nare verrassingen te wach ten kunnen staan," De Stasi, inlichtingendienst en geheime politie inéén, hield er 200 kilometer dossiers op na. Vaak met zeer persoonlijke in formatie, die werd verzameld door 85.000 full-time agenten en honderdduizenden infor manten. Joachim Gauck, hoofd van het agentschap dat is belast met het toezicht op de dossiers, zei dat er gisteren alleen al in Berlijn 3.000 verzoeken waren binnengekomen om archieven te mogen inzien. De dienst ver wacht zo'n 70.000 aanvragen per maand. Oud-dissidenten vertellen dat hun dossiers feitelijk redelijk lij ken te kloppen. De Stasi over dreef echter vaak of interpre teerde de gebeurtenissen ver-* keerd. „Ook verdronken ze in hun eigen informatie", meent Manfred Wilke, een docent uit West-Berlijn die werd bespio neerd vanwege zijn steun aan Oostduitse dissidenten. ACHTERGROND THE INDEPENDENT TERRY MCCARTHY Veertig jaar lang hebben Pyongyang en Se oul beledigingen uitgewisseld via propa ganda spuwende luidsprekers aan beide zij den van de hekken langs de gedemilitari seerde zone, tijdens onderhandelingen tus sen officiële delegaties en in hun eigen me dia. Beide regeringen verbieden burgercontac ten met de andere partij. Noord heeft een leger van één miljoen manschappen, Zuid heeft 650.000 beter uitgeruste soldaten en steun van de Verenigde Staten. De Koude Oorlog werd hier diep onder het vriespunt uitgevochten. Maar in luttele maanden is deze verstokte patstelling verbroken en zijn Noord en Zuid met elkaar gaan praten. In september traden de twee Korea's als af zonderlijke leden toe tot de Verenigde Na ties, waarmee ze elkaar impliciet erkenden. Op 13 december werd een niet-aanvalsver- drag getekend om de militaire spanningen af te bouwen en uiteindelijk contact tussen de twee volkeren mogelijk te maken. En op de laatste dag van 1991 sloten de twee Ko rea's een akkoord over uitbanning van kernwapens. Zal de gedemilitariseerde zone verdwijnen, als een tweede Berlijnse muur? Waarschijn lijk niet, zeggen diplomaten en Zuidko- reaanse academici en bureaucraten. Maar de 'grote leider' van Noord-Korea, Kim II Sung, is nu 79 jaar oud. Zijn zoon, de 'ge liefde leider' Kim Jong II, moet hem opvol gen, maar mist de charismatische uitstra- Noord- en Zuid-Korea hebben dinsdag een zes punten tellend akkoord onderte kend om het Koreaanse schiereiland te vrijwaren van kernwapens. De Korea's gaan eikaars vermeende installaties voor kernwapens inspecteren. Een formele overeenkomst zal in februari worden on dertekend door beide premiers. ling van pa. Weinigen geloven dat hij het lang zal uithouden. Ondanks verklaringen van beide partijen dat de hereniging van hét Koreaanse schier eiland het uiteindelijke doel van de onder handelingen is, willen noch Noord noch Zuid eenwording op korte termijn. De com munistische kaders in Noord-Korea weten dat hun politieke status onmiddellijk zal worden weggevaagd als ze de grenzen naar het Zuiden opengooien. En ondanks de fe nomenale economische groei van Zuid, is het nog steeds te arm om het Noorden pro bleemloos te absorberen. „We willen de onmiddellijke ineenstorting van Noord-Korea voorkomen", zegt profes sor Rhee Sang Woo van de Sogang Univer siteit in Seoul. „Dat is ook voor ons gevaar-- lijk. We moeten niet te hard van stapel lo pen. Daarmee brengen we alleen de Noord- koreaanse leiders in het nauw. We moeten hun positie in Noord-Korea juist bescher men, anders hebben we geen onderhande lingspartners." Professor Rhee wijst vergelijkingen met de hereniging van Duitsland van de hand. Ko rea werd verdeeld door een burgeroorlog. De gevechten die half novem ber begonnen, hebben opnieuw een deel van de stadsbevolking op de vlucht gejaagd. Er zouden al 20.000 doden zijn gevallen en voor de vluchtelingen kan nie mand zorgen omdat ook hulp verleners hun leven niet zeker De strijdende partijen de partij van interim-president Ali Mahdi Mohammed en het Ver enigd Somalisch Congres onder aanvoering van generaal Mo hammed Farah Aidid hebben toegestemd in bemiddeling door de VN. Jonah vertrekt op verzoek van de nieuwe secreta ris-generaal van VN, Boutros Ghali. De regering van Cambodja laat in het weekeinde ongeveer 400 gevangenen vrij. Daarbij zullen ook politieke gevangenen zijn. Volgens het ministerie van bui tenlandse zaken komen de eer ste 200 zaterdag vrij. De ande ren mogen in de loop van zon dag naar huis. De vrijlatingen zijn een uitvloeisel van het vre desakkoord dat de regering en het verzet in oktober in Parijs sloten. Daardoor kwam formeel een einde aan ruim twintig jaar oorlog. De Amerikaanse regering heft morgen de handelsboycot tegen Cambodja op, zo hebben Ame rikaanse functionarissen giste ren gezegd. De stap past in de opwaardering van de relaties tussen Washington en Phnom Penh. Onlangs heropenden de VS hun diplomatieke post in Phnom Penh. VN-afgezant Vance blijft optimistisch Het Joegoslavische leger heeft vanmorgen zijn aanvallen op Kroatische steden voortgezet, ondanks het bestand dat van middag om 18.00 uur van kracht moet worden. Dat heeft Radio Zagreb bericht. De stad Daruvar in West-Sla- vonië is door de Joegoslavische luchtmacht gebombardeerd. De steden Osijek en Valpovo liggen onder zwaar artillerievuur, al dus de Kroatische radio. Het voortzetten van het oor logsgeweld tempert de hoop op een succesvol bestand, de vijf tiende sinds de burgeroorlog in Joegoslavië afgelopen zomer uitbrak. Alleen als het bestand wordt nageleefd, wordt de sta tionering van een VN-vredesle- ger van maximaal 10.000 man in Joegoslavië mogelijk. Zonder wapenstilstand weigeren de VN hun 'blauwhelmen' te zenden. De Kroatische Nationale Gar de en het door Servië overheer ste federale leger stemden giste ren in met het bestand dat on der bemiddeling van VN-afge- zant Cyrus Vance tot stand is gekomen. Het bestand werd in "de Bosnische hoofdstad Saraje vo ondertekend door generaal Andrija Raseta van het federale leger en de Kroatische minister van defensie Gojko Susak. Het plan van Vance voorziet in de stationering van VN-troe pen in Oost- en West-Slavonië, Baranja, West-Srem en Krajina. Deze gebieden zullen worden gedemilitariseerd. Vance bleek na afloop van de bijeenkomst nog niets van zijn optimisme van de laatste dagen te hebben verloren. „Het plan is geaccepteerd door iedereen die het heeft gezien. We hebben de steun van de leiders van zowel Kroatië als Servië. Maar we heb ben nog een lange weg te gaan", verklaarde hij. AD BLOEMENDAAL De Palestijnse delegatie stelt haar vertrek naar Washington uit waar komende dinsdag het vredesoverleg over het Midden- Oosten wordt hervat. De stap komt na een oproep van de PLO om verstek te laten gaan bij de hervatting van het vredesover leg. De PLO is woedend over het besluit van de Israëlische re gering twaalf Palestijnen uit de bezette gebieden deporteren. De regering geeft daarmee ge hoor aan een eis van kolonisten in de bezette Gazastrook die de deportatie eisen als vergelding voor de moord op een kolonist eerder deze week. De twaalf Palestijnen zes uit de Gazastrook en zes van de Westelijke Jordaanoever heb ben gisteren te horen gekregen dat ze worden verbannen. Vol gens defensiekringen gaat het in de meeste gevallen om „men sen die worden verdacht van terreur". De kolonisten in Gaza sticht ten gisteren een nieuwe neder zetting, Doron. Maar het leger verwijderde vannacht de stacar- vansen de 200 „Er is teveel haat. We moeten wachten tot de oudere generatie is overleden", aldus Rhee. .Anders zou hereniging leiden tot meedogenloze vendetta's." En dan is er nog de financiële kant van de zaak.Als de ge demilitariseerde zone nu zou worden opge heven, zouden we miljoenen vluchtelingen moeten opvangen. De meesten zouden naar Seoul trekken, dat nu al een bevolking heeft van 11 miljoen zielen. We zouden ze moeten voeden en aan werk zien te helpen. Het zou rampzalig zijn." Economische rampspoed hangt Noord-Ko rea al boven het hoofd, nu het financiële hulp van China en de ontbonden Sovjetu nie moet missen. Dit is één van de redenen waarom Pyongyang zich opeens meer ver zoenend opstelt jegens Seoul. Het arbei dersparadijs van Kim II Sung heeft 'intensi ve care' nodig, in de vorm van de Japanse yen. En dergelijke financiële hulp heeft haar prijs: een inschikkelijker opstelling jegen Seoul en toestemming voor de inspectie van de nucleaire onderzoeksinstallaties. Intussen buigt Pyongyang zich al over het volgende probleem: hoe zaken te doen met kapitalisten. Het liefst zou Noord-Korea speciale economische zones oprichten, ver gelijkbaar met de zones in het zuiden van China. Doofde arbeiders daar gescheiden te houden van de rest van de Noordko- reaanse bevolking, zou Pyongyang het ge vaar van kapitalistische en politieke be smetting zoveel mogelijk willen verkleinen. Oppositie Georgië stelt ultimatum MOSKOU/TBILISI Rtr-AFP-C President Zviad Gamsachoerdia van Georgië moet uiterlijk van avond aftreden. Doet hij dit niet, dan zal de gewapende op positie het parlementsgebouw in Tbilisi bestormen, waarin Gamsachoerdia zich al twee we ken verschanst. De oppositie heeft dat gisteravond laten we ten. De oppositie heeft een mili taire raad gevormd, onder lei ding van Tengiz Sigua, die afge lopen zomer door Gamsachoer dia als premier werd ontslagen. De raad kondigde voor Tbilisi een uitgaansverbod af van 11 uur 's avonds tot 6 uur 's mor gens. De oppositie verwijt Gamsa choerdia, die vorig jaar mei met grote meerderheid door de be volking van Georgië tot presi dent werd gekozen, een dictato riale manier van regeren. De president en zijn aanhangers hebben echter gezworen de op standelingen, die zij betichten Gamsachoerdia is de afgelo pen dagen echter steeds geïso leerder komen te staan, omdat voormalige ministers en bond genoten zijn overgelopen naar de oppositie. Parlementsvoor zitter Akaki Asatiani, een mede stander van Gamsachoerdia, heeft inmiddels opgeroepen tot nieuwe verkiezingen om „de bestemming van het land" vast te stellen. Oppositieleider Georgi Tchantoeria verdedigde volgens het Russische persbureau RIA de rechtmatigheid van de gewa pende actie tegen de president: „Dit is geen coup, maar een op stand tegen de dictatuur". Hij zei op korte termijn een volks opstand tegen de president te verwachten. De strijd in het centrum van Tbilisi bij de Roestaveliboule- vard, waar de meeste regerings gebouwen staan, ging gisteren onverminderd voort.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5