Feiten Echte schok moet nog komen De leeuw uit Orvieto brult niet meer 'Algerije geen tweede Iran' Vrijdag 3 januan 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (dief) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: JAN KLINGE EN MENINGEN Een brood kost in Moskou opeens ruim twee roebel Het ongeloof straalt Tatjana uit de ogen. „Hoe kan dat nou? Het brood kost hier 2 roebel 70 kopeke. Bij de su permarkt even verderop moet ik er 2 roebel 10 kopeke voor betalen!" Twee tellen later is de bakkerij in een Moskouse buitenwijk veranderd in een discussieclub. „Het brood mocht 3,5 keer zo duur worden. Nou, het kostte vorig jaar 60 kopeke. Dus is de maximumprijs 2 roebel 10", rekent een mannelijke klant snel uit. En tegen de caissière: „Zijn jullie soms ook al aan het speculeren geslagen?" HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De caissière, een overrijpe da me, is niet op haar mondje ge vallen. „Ach man, zeur toch niet zo. Dit is gewoon beter brood. Wij hebben de prijzen niet ver hoogd, dat heeft Jeltsin ge daan." „Verdomme, jullie brood is nog oud ook", buldert een ge pensioneerde man. „Moetje voelen." Verschillende handen betasten het brood. „Hartstikke oud. Schande", wordt er geroe pen. Moskou, 2 januari, de dag van de vrije prijzen. De échte slag moet echter nog komen. De meeste staatswinkels blijven ge sloten en hebben een bordje 'verbouwing' of 'balans' op de deur hangen. Daar breekt de staf zich het hoofd over de nieuwe prijzen voor consumptieartikelen die er nog niet zijn. Zoals kleding, schoeisel, huishoudelijke artike len. „We moeten afwachten wat de leveranciers ons gaan bere kenen", zegt de beheerder van een winkel in sportartikelen. Maar bij de levensmiddelen is het andere koek. Indien aanwe zig zijn melk, vlees, worst, groenten en aardappelen min stens drie keer zo duur gewor den. En de prijzen overstijgen soms de door de Russische re gering gestelde limieten. Caissière Raisa weet niet hoe dat komt. „Ik denk omdat die bakkerij ons hogere prijzen be rekent", oppert ze. Ze haalt er cheffin Irina Gloebina bij. Die meldt trots dat haar bakkers winkel zich 'in het proces van privatisering' bevindt. Vrije prij zen kunnen niet zonder vrije winkels, weet ze. Irina wil met drie collega's de zaak van de staat (in dit geval het Moskouse gemeentebe stuur) overnemen. Ze hebben het geld voor de eerste aanbeta ling al klaar: 20.000 roebel. He laas doet het bureau privatise ring van burgemeester Popov nog wat moeilijk. „Ze weten nog niet welke prijs ze voor een vierkante meter winkel moeten gaan berekenen", klaagt Irina. Schappen leeg Ruim twee roebel voor een brood is veel, bij een minimum loon of pensioen van 342 roebel per maand (dat overigens pas eind januari voor het eerst wordt uitbetaald). Het is zelfs heel veel, omdat brood hoofd- voedsel is. De schok van de nieuwe prijzen is des te groter omdat de schappen in de mees te winkels nog even troosteloos leeg zijn als vóór de prijsliberali- satie. In een supermarkt aan de Slavianski Boelvar zijn echter worsten te koop. Zestig roebel de kilo, een fortuintje. „Over eengekomen prijs", zegt de ver koopster tegen een boze klant. „Met wie is die dan overeenge komen?", vraagt hij. De ver koopster weet het niet. Een kioskje in deze staats-su- permarkt opereert als vrij be drijf. Daar prijken Roemeense cassette-recorders en 'Zweeds parket' in de aanbieding. Prijs voor een cassette-recorder mo del stenen tijdperk: 2600 roebel. Pjotr staat er verbaasd bij te kij ken. „Vorige week kostte dat ding nog 260 roebel. De lummel heeft er gewoon een nulletje achter gezet." Enige opwinding ontstaat er in deze winkel als een verkoopster stukken vlees in een vrieskist gooit. Prijs: 100 roebel de kg. In een mum van tijd verdringt een drom mensen zich rond de waar. Maar even ruiken, doet de kooplust verdwijnen. „Dat heb ben ze gewoon opgepot en nou lekker winst maken", scham pert een oude man. Concurrentie Volgens woordvoerder Sergej Stoepaj van de Moskouse ge meenteraad zijn de reserves in de stad voldoende voor twee maanden. Dat de winkels nu zo leeg zijn, komt alleen door het hamsteren van de laatste maan den, zegt hij. Stoepaj voorspelt ook dat de privatisering van de Moskouse winkels èn distribu tiecentra binnen drie maanden voltooid zal zijn. Dat optimisme past in de rede nering van het Jeltsin-kamp: de wet van vraag en aanbod, met aan de aanbodkant privé-boe- ren, privé-distributiebedrijven, privé-groothandels. De onder linge concurrentie moet er dan voor zorgen dat de prijzen gelei delijk weer naar een 'normaal' niveau zakken. Een onaangekondigd bezoek aan zo'n staatsdistributiecen- trum in het district Krylatskoje toont de schrijnende tegenstel ling tussen theorie en praktijk. Geheel beschonken werkne mers brengen ons in de bouw val naar het directiekamertje van Loedmila Ivanova. Ze kijkt ons verbaasd aan. „Waarom heeft u belangstelling voor ons bedrijf? Er is hier niets aan de hand. Wij leveren voed sel aan ziekenhuizen, scholen en crèches in dit district. Wij betalen meer aan onze leveran cier, het stedelijke distributie centrum, onze afnemers beta len meer aan ons. Wij maken het geld netjes over naar de ge meente." Volgens Loedmila belandt alle waar, inclusief vlees en boter, die in de gewone staatswinkels haast niet te krijgen is, via deze staatsketen keurig bij de staats- afnemers. „Wodka hebben we hier niet, en stiekem aan de achterdeur verkopen doen we ook niet", verzekert ze. De dronken arbeiders doen het ergste vrezen. De opengeriste balen en dozen, waarin zich volgens Loedmila nauwkeurig berekende en geadministreerde hoeveelheden meel, rijst en aardappelen bevinden, vergro ten het vertrouwen evenmin. Het echtpaar dat bij de ingang van het magazijn een indrin gend gesprek heeft met een van de personeelsleden doet de rest. Het 'oude systeem' floreert nog steeds. Heftige discussies bij de kassa in een supermarkt in Moskou. foto ap dan sheen an Boodschappen in Moskou V^el door de overheid gesubsidieerde prijzen bestaan niet langer in Rus land. Toen de winkels in het nieuwe jaar hun deuren weer openden waren sommige prijzen drie tot vijl keer hoger dan jl\ op 31 december 1991. Maximumprijzen 2ijn er alleen nog voor brood, melk, babyvoeding, suiker, vlees, wodka en stookolie. Prijzen met Msrki- Aantal uren subsidie prijzen werken om te dSssE-iiSwSJiiKca kunnen kopen Rookworst per 500 gr 35,50 68,20 ±34 Kip per 500 gr 15,50 36,40 18 Boter per 500 gr 4,50 54,50 27 Macaroni per 500 gr 1,10 9,10 4 1/2 Witbrood per 500 gr 0,32 Niet verhoogd 1/4 Suiker op de bon 1,10 Niet verhoogd 1/2 Verse vis karper 5,50 Niet verhoogd 2 1/2 Melk per kwart liter 0,69 31,8 15 Sigaretten per pakje 0,55 8 4 Damesschoenen per paar 420 1500 750 Herenschoenen per paar 250 1000 500 Kinderschoenen per paar 15 300 150 Panty's per stuk 15 120 60 Damesrok per stuk 200 1500 750 Bewijzen tegen 'goochelaar' Parretti zorgvuldig verzameld EELCO VAN DER LI CORRESPONDENT Giancarlo Parretti zit waar hij volgens vrijwel alle financiële deskundigen thuis hoort: in de gevangenis. De Italiaanse Fiod arresteerde de vijftigjarige Italiaan se zakenman de dag na kerst. Belasting ontduiking, handel in lege BV's en ban den met de maffia zijn enkele van de be schuldigingen. Parretti's laatste grote wisseltruc misluk te. Hij had een van zijn privé-jets uit London laten overvliegen en de vlucht- leiders van het Romeinse vliegveld Ciampino laten weten dat hij om twee uur wilde vertrekken richting Tunesië. Terwijl de twee motoren van de 'Grum man 4' warmdraaiden, zat Parretti in een gehuurd toestel elders op het vliegveld. De Italiaanse politie liet zich niet foppen en heel Italië zag dan ook 's avonds op tv hoe de corpulente financiële kunstenaar kwaad werd weggevoerd in een auto van de 'Guardia di Finanza'. „Jullie hebben me een mooi geintje ge flikt", briesde Parretti later tegen de Itali aanse inspecteurs die hem ondervroegen in een gevangenis nabij de Siciliaanse stad Siracusa. De arrestatie was naar zijn zeggen helemaal nergens voor nodig. De voormalige bordenwasser uit Orvieto was op weg naar Cairo waar een mysteri euze financier hem niet minder dan 1,5 miljard gulden zou lenen, waarmee hij voor 31 december in Amerika zijn kre dietwaardigheid had willen aantonen. Dat zou de Franse bank Crédit Lyonnais tevreden hebben gesteld. De bank finan cierde Parretti's 'overval' op de Ameri kaanse filmstudio MGM voor een be langrijk deel, maar omdat de Italiaan zich niet aan de overeengekomen af spraken heeft gehouden, bevechten bei de partijen elkaar al maanden voor de Amerikaanse rechter. Maar Parretti's plannen vielen in duigen. En terwijl hij zich opwond in een Siciliaanse cel, stel den Amerikaanse rechters Crédit Lyon nais bovendien in het gelijk en keurden de verwijdering van het echtpaar Parretti uit het bestuur van MGM goed. Als klap op de vuurpijl mag hij de VS niet meer in omdat hij in Italië een strafblad heeft. Dat heeft de Italiaan volgens de Ameri kaanse justitie echter altijd verzwegen. Parretti mag dan vaker in de cel hebben gezeten, het heeft er nooit zo somber voor hem uitgezien als nu. Aan zijn ar restatie zijn ditmaal twee lange jaren van onderzoeken voorafgegaan. Er mag dus worden aangenomen dat de bewijzen te gen Parretti dusdanig zijn, dat hij lange tijd achter tralies van de gevangenis in Siracusa zal verdwijnen. Het is in Siracusa waar Parretti twintig jaar geleden zijn omstreden carrière als 'zakenman' begon. Als kelner in restau rants in Palermo en Siracusa legde hij belangrijke contacten met politieke kop stukken en plaatselijke maffia-bonzen. Van de ene op de andere dag koopt Par retti vier luxueuze hotels. Hij treedt ook in contact met de hotelketen Ciga, toen eigendom van de bankier Michele Sindona, een van de belangrijkste ban kiers van de maffia en verwikkeld in bankschandalen in zowel Italië als de Verenigde Staten. Volgens het Amerikaanse blad 'Business Week' heeft Parretti zijn opmars vooral aan Sindona en de bankier Roberto Calvi te danken. De voormalige kelner zou zijn immense imperium hebben opgebouwd met het nooit teruggevonden geld uit het faillissement van de banken van deze twee heren. Voor de volledigheid: Sindo na werd vergiftigd in een Italiaanse ge vangenis; Calvi werd opgehangen aange troffen onder een Londense brug. Clint Eastwood Wanneer de Italiaanse grond Parretti te heet onder de voeten wordt, verlegt hij zijn werkterrein naar Frankrijk, Spanje en de Verenigde Staten. Hij koopt ban ken, kranten, onroerend goed en ontdekt zijn liefde voor de film. De Pathé Communications Corporation, New World en de Cannon-Group (in Ne derland 41 bioscopen) worden met be hulp van huisbankier Crédit Lyonnais gekocht. Kroon op het werk moet de overname zijn van het zieltogende MGM, het magi sche filmconcem met de brullende leeuw. Maar Parretti vertilt zich. Het gaat om een operatie van 3 miljard gulden en dat is zelfs voor de vroegere kelner te veel. De 'Leeuw uit Orvieto brult niet meer' schreven de Italiaanse kranten gisteren. In Los Angeles wordt door het bestuur van MGM het glas geheven na het nieuws van Parretti's arrestatie. Parretti heeft vooral schulden gemaakt en flaters begaan, zo zegt men bij MGM. Hij ging er prat op dat hij de bekendste produktie 'Gone with the wind' nooit heeft gezien en presteerde het sterren als Clint East wood niet te herkennen. MGM staat er zeer slecht voor en het is nu aan Crédit Lyonnais een koper te vinden. De leider van de Algerijnse socialisten, Hocine Ait Ahmed, zwaait met een sjaal naar de verzamelde menigte mensen die gisteren in Algiers deelnamen aan een protestdemonstratie tegen de opkomst van het islamitisch fundamentalisme in hun land. foto epa Syrische islamoloog sust angstige Westen UTRECHT TACO SLAGTER Visioenen over de op mars van radicale moslims houden wes terse politieke com mentatoren sinds de Algerijnse parlements verkiezingen in een wurgende omstrenge ling. Columnisten in Egyptische en Syrische kranten doen er niet voor onder. Met dit verschil echter dat zij wanhopig proberen de omvang en de kracht van het islamitisch ontwaken te verklei nen. Maar tussen de regels klinkt toch de angst door voor mo hammedaanse staten naar het voorbeeld van Iran. Het is verleidelijk om bij het po litieke fenomeen dat zich in Al gerije afspeelt meteen te den ken aan een herhaling van de Iraanse islamitische revolutie in 1979. De Utrechtse islamoloog en socioloog dr. Ghassan Ascha kan echter weinig begrip op brengen voor die aanvechting. „Het Westen overdrijft", zegt hij. „Zodra fanatieke moslim groeperingen wereldwijd de aandacht op zich vestigen, wordt Iran erbij gesleept. Ik vind dat onjuist. Er zijn veertig islamitische landen die een vijf de van de wereldbevolking om vatten. Horen we ooit iets over die honderden miljoenen mos lims in Bangladesh, Indonesië, India, Mali en Senegal? Iran is een uitzondering, maar het Westen reduceert dat tot een al gemeen politiek verschijnsel en schrijft het islamisme (voor Ascha is het begrip fundamen talisme ontsproten aan het wes- als ze te lang op werk en een terse, christelijke denken) in het huis moeten wachten. „Het bijzonder toe aan Arabieren." Protest In principe juicht Ascha de poli- standigheden. tieke ontwikkelingen in Algerije tóe. De Syriër, als wetenschap pelijk medewerker verbonden aan de Rijksuniversiteit Utrecht, Het optimisme van Ascha is vindt het 'uniek' dat Algerije het mede gebaseerd op het demo- enige Arabische land is waar de mocratische verkiezingen met een meerpartijenstelsel moge lijk zijn gemaakt. Volgens hem vergeet het Westen maar al te gemakkelijk dat het daar in de eerste plaats om gaat. Het islamisme in Algerije is vol gens Ascha heel simpel te ver klaren. Het staatssocialisme dat drukt' op de samenleving, hoe dertig lange jaren met dwingen- arm de Algerijnen ook zijn en Dr. Ghassan Ascha: „Het Westen overdrijft." stand en het tot dan toe onbete kenende Islamitische Reddings front (FIS) profiteerde daarvan. Dat met name miljoenen werk loze en dakloze jongeren tussen de 18 en 30 jaar al bij de ge meenteraadsverkiezingen in 1990 voor het FIS kozen, mag volgens dr. Ascha dan ook niet verbazen. „Er zijn in Algerije geen politieke alternatieven ge weest waarlangs de onvrede op geweldloze wijze een uitweg kon vinden", licht hij toe. „Net als in de meeste andere Arabi sche landen is tientallen jaren de oppositie gevangen gezet, gemarteld en soms vermoord. Het FIS beloofde in 1990 ieder een werk en een dak boven z'n hoofd. De massa dacht: laten we die partij dan maar probe ren." Ascha is er vrijwel zeker van dat de meeste Algerijnen de isla- misten de rug zullen toekeren gaat hen in de eerste plaats om een verbetering van de leefom- Afstraffing cratiseringsproces in Algerije. In Iran grepen de ayatollah's de macht. „In Algerije gaat het om vrije verkiezingen. De overwel digende steun voor het FIS is in feite een afstraffing van het in competente FLN", aldus Ascha. Bovendien denkt hij dat de Westeuropese cultuur 'z de hand door de eenheidspartij Nationaal Bevrijdingsfront (FLN) aan de Algerijnen is op gelegd, bracht uiteindelijk ar moede, werkloosheid en frus tratie. Het volk kwam in op- hoe devoot ze zich ook op dit moment manifesteren. „Daar om zie je in Algiers geen span doeken met anti-westerse slo gans als 'dood aan de imperia listische duivels', zoals dat nu foto michael kooren nog steeds het geval is in Iran." Het risico dat de fundamenta listen in Algerije, eenmaal op het pluche van de macht geze teld, het democratisch bestel alsnog om zeep helpen, blijft toch levensgroot aanwezig. Ascha ontkent dat niet. „Rellen zullen misschien het gevolg zijn. Maar geen burgeroorlog. De Algerijnen zijn het strijden moe", meent hij. Maar het succes van de Alge rijnse broeders kan de funda mentalisten in bijvoorbeeld buurland Marokko wel aan moedigen eveneens het volk te mobiliseren tegen de schrijnen de armoede en de spilzucht van de koninklijke familie. Ascha geeft dat toe, maar verwacht geen opstand die de troon in gevaar zal brengen. „Rellen in de sloppenwijken van Casab lanca behoren tot de mogelijk heden, maar koning Hassan heeft de politieke touwtjes te strak in handen om ze uit de hand te laten lopen." Buurland Tunesië zal het vol gens de Utrechtse islamoloog niet anders vergaan. Ook presi dent Ben Ali zit stevig in het za del. Kortom, naar de opvattin gen van dr. Ghassan Ascha zal het allemaal niet zo'n vaart lo pen. Het Westen beoordeelt naar zijn mening de politieke omwenteling in Algerije op ver keerde veronderstellingen. Vol gens hem is het islamisme een tijdelijk verschijnsel, een over brugging in de zoektocht van Arabieren naar een aanvaardba re politiek en een culturele bed ding waarin zowel westerse waarden als islamitische tradi ties goed gedijen. „Niet mos lims zijn eng, maar de fanatieke leiders en hun onverdraagzame ideologieën", zegt Ascha tot slot.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2