Wetenschap Paddestoelen verdwijnen in rap tempo Eén jaar graven legt eeuwen van Egyptische historie bloot Grootmachten eens over reactor voor kernfusie Twijfel redding dieren bij grootste olieramp HETGIZA PLATEAU Vriidap ianua." 071-161400 Redactie: BRAM VAN LEEUWEN EN HANS SONDERS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 17 NIEUWSLIJN Kankerepidemie in derde wereld De komende 30 jaar worden de ontwikkelingslanden getroffen door een kankerepidemie, zo voorspelt een groep vooraanstaan de epidemiologen. Het aantal mensen dat jaarlijks aan kanker overlijdt zal toenemen van 2.7 miljoen nu, tot 6.5 miljoen rond het jaar 2020. Als belangrijkste oorzaken voor de komende vloedgolf aan kankergevallen noemen de epidemiologen de ster ke toename van het aantal ouderen en het overnemen van leef gewoonten uit de ontwikkelde landen, vooral het roken. „Meer dan 80 procent van de kankergevallen in de Derde Wereld wordt pas ontdekt wanneer de kanker zóver is gevorderd dat medisch ingrijpen geen zin meer heeft," aldus één van de onderzoekers. Tokyo: vuil ondergronds verbranden In het hartje van de Japanse hoofdstad Tokyo wordt over enige tijd begonnen met de bouw van een ondergrondse vuilverbran ding. Het besluit viel na hevige protesten van stadsbewoners te gen de bouw van een gewone vuiloven dichtbij woongebieden. Tokyo beslaat 0,3 procent van Japans totale grondgebied. Zo'n 12 miljoen mensen, 10 procent van de bevolking, woont in de hoofdstad. De agglomeratie-Tokyo telt 30 miljoen inwoners, een kwart van alle Japanners. De stad Tokyo produceert een achtste van de totale hoeveelheid afval van Japan. De nieuwe, onder grondse vuilverbrandingsoven moet in 2011 klaar zijn. De mens driedimensionaal Een vinding van twee Twentse studenten kan in minder dan een seconde driedimensionale beelden van het menselijk lichaam leveren. De Volume Redering Machine verwerkt gegevens van medische diagnose-apparatuur zó snel tot driedimensionale beelden, dat de weergave van het hoofd bijvoorbeeld kan rote ren, of dat huid, spieren of botten afzonderlijk kunnen worden getoond. De vinding staat in het Polytechnisch Weekblad en H. Wessels en A. van der Horst zijn hierop afgestudeerd aan de Universiteit Twente. Voor het ontwerp van een nieu we kernfusie-reactor is 600 mil joen gulden beschikbaar ge steld. Voordat echter kan wor den overgegaan tot de bouw van deze reactor moet bewezen worden dat met kernfusie netto energie geproduceerd kan wor den. Pe Europese Commissie, Japan, de VS en de (voormalige) Sovjet-Unie zijn dat overeenge komen. Het gaat hier om de zogehe ten ITER-centrale, de Interna tional Thermonuclear Experi mental Reactor, waarvan het ontWerp in 1995 gereed moet zijn. De daarop volgende bouw van ITER zal 10 miljard gulden kosten. Met deze reactor moet worden bewezen dat stroomop wekking met kernfusie" tegen aanvaardbare kosten mogelijk is. ITER zal zelf echter geen stroom leveren. Kernfusie heeft plaats bij zeer hoge temperatuur, meer dan 10 miljoen graden. Het kost veel energie om deze temperatuur te bereiken en het kemfusiè-pro- ces op gang te brengen. Een volgend probleem is de kernfu sie in stand te houden, zodat energie vrijkomt. Bij kernfusie ontstaat helium, dat het kernfu sie-proces vertraagt en instabiel maakt. Het gaat niet goed met onze paddestoelen. Het nationale zwammenbestand, eens overvloedig, in allerlei kleuren, maten en vormen aanwezig op de ontelbare, bosrijke vochtplekjes waar zonlicht maar sporadisch vermag door te dringen, is bezig in rap tempo weg te kwijnen. Argwa nende blikken van in de zwammenwetenschap al dan niet gepromoveerde academici richten zich, automatisch bijna, op industrie, landbouw en autoverkeer want het spreekwoord mag dan luiden dat al het goede van boven komt, voor het milieu geldt dat al lang niet meer. Paddestoelen op een boomstam. Een langzaam maar zeker verdwijnend beeld. LEIDEN BEN APELDOORN Volgens de aan de landbouw universiteit in Wageningen ver bonden Eef Arnolds, een des kundige bij uitstek op dit ge bied, kon je een aantal jaren ge leden met het grootste gemak bijvoorbeeld cantarellen vinden maar daar moet je nu echt naarstig naar op zoek. Ook elders in Europa en in de VS is sprake van een bijna dra matische terugval en onderzoe kers van de Amerikaanse Ro- chester-universiteit spreken zelfs over massaal uitsterven. De grote vraag is of hier sprake is van een puur natuurlijk pro ces of dat de oorzaken, natuur lijk, bij de mens moeten worden gezocht. Hoogstwaarschijnlijk is het het laatste. Arnolds wijst er op dat de te loorgang van de zwammen in de diverse soorten bossen onge veer eenzelfde treurig beeld ver toont en dat het verschijnsel verbandv houdt met de steeds toenemende concentraties ozon, stikstof- en zwavelverbin- dingen. Dat paddestoelen overal aan het verdwijnen zijn, is een zeer verontrustend verschijnsel. Ze vormen een niet weg te denken onderdeel van de woud- en bosecologie en het is inmiddels duidelijk geworden dat vele soorten bomen zonder de sym biose met zwammen eenvou digweg niet kunnen bestaan. Die symbiose (een 'samen gaan tot beider voordeel') be staat er onder meer uit dat zwamculturen bij boomwortels water en mineralen vrijmaken in ruil voor koolhydraten die de bomen hun verschaffen. De weerstand van de bomen gedu rende perioden met extreme vorst of droogte valt of staat met de stille arbeid van de zwam. Een directe oorzaak voor het wegkwijnen van de zwammen is volgens Arnolds niet duidelijk aan te wijzen. Het is mogelijk dat de door de luchtvervuiling slechter geworden conditie van de bomen, de vereiste symbiose hoe langer hoe meer in de weg begint te staan. Anderzijds heb ben te hoge concentraties stik stof en zwavel in de bodem het zelfde effect. Schotse onderzoekers hebben ontdekt dat er ook in de relatie tussen paddestoelen en bomen iets onrustbarends aan het ver anderen is. Naarmate een boom onder normale omstandighe den ouder wordt volgen bepaal de soorten zwammen elkaar successievelijk op. Die minutieus in stand ge houden 'ploegendienst' is nu in een groot aantal gevallen zoek. De bomen worden niet alleen veel sneller oud, verliezen eer der hun blad en gaan eerder dood, hun houtige midlife-crisis wordt bovendien nog verergerd door het feit dat hun wortels reeds op middelbare leeftijd omgeven worden door diè soor ten zwammen die anders in het eindstadium ten tonele ver schijnen. Allerwege ziet men het weg kwijnen van de zwam men fami lies als één van de duidelijkste bewijzen van de deplorabele omstandigheden waarin de houtflora is komen te verkeren. De volgende fase zal. zo wordt aangenomen, vrijwel zeker de directe teloorgang van de mees te boomsoorten betreffen. (Bron: 'Science' vol. 254; 06.12.1991) Haarscheuren Franse centrales kost miljarden GRONINGEN HERMAN DAMVELD Er zijn haarscheuren ontdekt bij drie Franse kerncentrales op plekken waar pijpen aan sluiten op het reactorvat. Volgens het Franse elektrici teitsbedrijf EDF gaat het hier om het ergste probleem dat tot nu toe in de kerncentrales is vastgesteld. Reparatie is erg duur en neemt veel tijd in beslag. Per kerncentrale worden de kosten op - orftgerekend - 150 miljoen gulden geschat. En omdat alle Franse kern centrales van hetzelfde mate riaal gemaakt zijn, kunnen de totale reparatiekosten op lopen tot acht miljard gul den. Haarscheuren zijn kleine scheuren in metaal. Wanneer deze haarscheuren diep ge noeg zijn, leveren ze een vei ligheidsprobleem op. De aansluitstukken op het reac torvat kunnen dan afbreken onder invloed van de hoge druk die in het reactorvat heerst. Dat geeft een niet te beheersen lek. waardoor stoom ontsnapt, de brand stof droog komt te stéan en er een kemsmelting op treedt, tenzij tijdig nood maatregelen genomen kun nen worden. Dat heeft tot gevolg dat er netto minder energie vrij komt dan men toe moet voegen om kernfusie op gang te brengen. In dp ontwerpfase van ITER moet men methoden bedenken om helium af te zuigen en ook andere onzuiverheden weg te halen. Indien men hierin niet slaagt, heeft het bouwen van ITER geen zin. De experimente le fusie-reactor in Engeland, waar begin november een suc cesvolle proef is gedaan, zal in februari volgend jaar worden stilgelegd. Gedurende anderhalf jaar verbouwt men de centrale als voorbereiding op nieuwe expe rimenten die tot eind 1996 kun nen duren. De financiering is echter een probleem. De EG- ministers van Energie hebben weliswaar tot eind 1994 bijna één miljard gulden beschikbaar gesteld, maar dat is minder dan Bij de experimentele fusiere actor in Engeland zal de staf met twintig procent worden in gekrompen. Het Europees Par lement vindt dat er te veel geld wordt besteed aan kernfusie en dat dit ten koste gaat van de ontwikkeling van duurzame energie. Volgens de Energie commissie van het Europees Parlement is kernfusie een bo demloze put, waarin miljarden verdwijnen. M HAAG HENK HELLEMA Twee met olie besmeurde zee-otters in het opvangcentrum in Valdez, Alaska. De tanker Exxon Valdez liep bij na drie jaar geleden op een rif bij de kust van Alaska en verloor daarbij bijna 40 miljoen liter ru we olie. Het ongeluk wordt wel beschouwd als de grootste olieramp in de Amerikaanse ge schiedenis. Een groot aantal mensen en hulpmiddelen werd ingezet om de olie uit zee en van de vervuilde kusten te ver wijderen en vele pogingen wer den ondernomen om met olie besmeurde dieren te redden. Maar is een dergelijke reddings actie voor dieren wel zo zinvol? Mensen die nauw bij dit soort werk betrokken zijn, zullen al gauw zeggen dat elk gered dier er één is. Maar hoe kijkt een ge ïnteresseerd iemand daar met enige afstand tegen aan? In het Amerikaanse blad Science maakt de onderzoeker James Estes, verbonden aan het Insti tuut voor Zee-onderzoek vari de Universiteit van Californië, een kosten-baten-analyse van de pogingen om de in het vervuil de gebied levende zee-otter uit de klauwen van het oliemonster te redden. In totaal werden er, schrijft hij, 357 vermoedelijk verontrei nigde zee-otters opgepakt er# naar opvangcentra gebracht. Van deze dieren bleven er 222 in leven: 197 zee-otters werden ruim 4 maanden na de ramp weer in het wild uitgezet en de overige 25 dieren werden naar een permanent opvangcentrum gebracht. Totale kosten van deze reddingsoperatie: zo'n 33 miljoen gulden. Per geredde zee-otter bete kent dat een bedrag van onge veer 144.000 gulden. „Wel een erg groot bedrag", schrijft Estes. Waarschijnlijk ligt dit bedrag nog aanzienlijk hoger. Van de 45 die het wild werden uitgezet en een zendertje meekregen om ze te kunnen volgen, bleek de helft het volgend voorjaar dood of vermist te zijn. Hij voegt daar bovendien aan toe dat 70 procent van de naar opvangcentra gebrachte dieren niet of nauwelijks met olie ver vuild bleek te zijn. Met zijn be toog wil Estes een vraagteken zetten bij de, heel natuurlijke, neiging van veel mensen om bij een ramp direct 'alles' in het werk te stellen om met olie be smeurde dieren te redden. Daar zijn grenzen aan, vindt hij. MIMI MANN/AP Een jaar graven in een van de historierijkste streken van Egyp te, het Gizeh-plateau bij Cairo, heeft Egyptologen zeer veel in zicht verschaft in leven en dood ten tijde van de grote piramide bouwers. Vragen die jarenlang zijn gesteld, zijn vervangen door zo'n overstelpende hoeveelheid voorwerpen dat archeologen de informatie die zij verschaffen maar nauwelijks kunnen ver werken. Cheops, die 4600 jaar geleden op het plateau van Gizeh zijn grote piramide liet bouwen, is niet langer een van de raadsel achtige figuren uit het oude Egypte. Hetzelfde geldt voor de arbeiders die in de schaduw van zijn monument hebben geleefd en gewerkt. „Het is de ene verrassing na de andere", zegt Zahi Hawass, die de piramides en de sfinx in Gizeh beheert. „Elke vondst was een schok". De belangrijkste vondsten: - Een stad voor zo'n 200.000 arbeiders, de oudste en grootste in zijn soort, die zich van de voet van de Sfinx over enkele ki lometers uitstrekt. Archeologen hebben delen van huizen, meu bilair en zelfs plantenzaden ge vonden. Een begraafplaats voor ploegbazen, arbeiders en hun familieleden. Tot nu toe zijn honderd graftomben ontdekt, waarvan tien waren overdekt met kleine piramides-. Zij bevat ten beeldjes, restanten van of fergaven en kleitabletten waar op was afgebeeld welke arbeid de dode had verricht. De vele skeletten met gekromde rugge- graat maken duidelijk dat het werk inderdaad zwaar is ge weest. - Een ambachts- en handels centrum dat volgens Hawass deel heeft uitgemaakt van een complex waartoe ook de woon wijk en de begraafplaats be hoorden. Het centrum ligt naast de begraafplaats. Dagelijks leven Opgravingen in de drie sectoren geven voor het eerst inzicht in het dagelijks leven in het Oude Rijk, een periode van ruim vier eeuwen waarin de farao's de hoge gronden rond de Nijldelta vol bouwden met hun pirami des en die in 2134 voor Christus afliep. Veel van de koninklijke voor werpen zijn waarschijnlijk ver loren gegaan tijdens een volks opstand die 400 jaar na de dood van Cheops (2528) uitbrak. In de eeuwen daarna zijn de be graafplaats en het handelscen Na een jaar zijn de laatste stukken uit de 70 jaar van de vierde dynastie, waarin Gheops, Chephren en Mycerinue de Giza Pyramid es bouwden, blootgelegd. Deze kaart laat zien hoe het Giza Plateau er uit zag nadat Cheope de Grote Pyramide bouwde (2551-2528 B.C.) voordat zijn zoon Chephren de Sphinx telegraphic AP/R J Hoogerdiik LD/AD Bros: Egyptian Mflguitw. Org*, tart on trum, die in een bekken op 4,5 kilometer afstand van de Sfinx liggen, diep onder het zand ver dwenen. De rest van de* oude stad strekt zich uit onder Nazlett el-Sammen, een mo dem toeristendorp dat aan de voet van de Sfinx is ontstaan. Hawass zei dat aan de hand van de opgravingen voor het eerst kan worden vastgesteld hoe het landschap er vlak na de bouw van de Grote Piramide uitzag. Met die gebeurtenis be gon een periode van 70 jaar waarin het Plateau van Gizeh gonsde van de bouwactiviteiten, eerst de monumenten van 0 Bootgaten. Er zijn er vijf in totaal, waarvan er viei zijn blootgelegd. In één bevond zich een koninklijke booL Het gat dat nog niet is bloot gelegd bevat het zustership. 0 De drie koninginnen pyramidee. 0 Graven van de koninklijke familie. 0 Dodentempel. 0 De 810-meter lange brug die de twee tempels met elkaar verbindt Cheops lichaam werd over deze brug naar zijn graf gedragen. 0 Valleitempel, hier werd het lichaam gebalsemd. 0 De stad ter grootte van drie vierkante kilometer. 0 Koninklijk paleis. 0 Werkplaats. O Haven. 0 Boerderijen. 0 Artiestendorp. 0 Arbeidersdorp. 0 Begraafplaats voor de middenMaase. Cheops, daarna die van zijn weten waar de stad was, Chephren en kleinzoon de haven lag. We weten Mycerinus. „Alle monumenten zijn in kaart gebracht", zegt Hawass. „We kennen nu de route van de hoge weg die van Cheops' pira mide naar zijn 800 meter verder gelegen Valleitempel liqp. We Dankzij de informatie die de het koninklijk paleis en de ko ninklijke boerderijen zich moe ten bevinden". Dikke muur opgravingen van het afgelopen jaar hebben verschaft, begrijpen de archeologen nu wat de be doeling was van een dikke muur die hen altijd voor raadsels heeft gesteld: deze moest de goddelijke verblijven van de fa rao's afschermen van de alle daagse wereld van de arbeiders, wier woonplaats nu wordt blootgelegd. De oogst aan informatie bevat ondermeer gegevens over het uiterlijk en de gezondheidstoe stand van de arbeiders, wat zij aten en dronken, hoe zij leefden en begraven werden. „De oude Egyptenaren hiel den van gezelligheid en feesten, ze dronken bier en wijn en za ten graag in de tuin'", zegt Hawass. „Dat wisten we al van afbeeldingen, maar nu hebben we ook tastbare bewijzen opge graven". Toevallige vondsten in het zand van Gizeh hadden archeo logen al generaties lang het wa ter in de mond gebracht; een stuk gereedschap, potscherven, delen van de processieweg, waarlangs het lichaam van Cheops naar zijn piramide werd gedragen. I n toen werd in de zomer van 1990 een vondst ge- daan die de archeologen op het spoor bracht van een sinds eeu wen onder het zand verborgen begraafplaats vdVi de midden klasse uit de tijd van de farao's. Ongeveer tezelfdertijd werd in het toeristendorp begonnen met de aanleg van een door de VS gefinancierd rioleringssys teem. Overal waar gegraven werd vlogen de oudheden in het rond en omdat op dat moment net de Golfcrisis aan de gang was konden de archeologen, niet gehinderd door toeristen, naar hartelust graven. Het dorp vertoont verrassen de gelijkenis met Deir el-Medi- na, een dorp voor arbeiders die duizend jaar later graaf- en schilderwerk verrichtten aan de koningsgraven in het zuiden van Egypte, bij het tegenwoor dige Luxor. Mark Lehner var teit van Chicago, die met Hawass leiding geeft aan de op gravingen in Gizeh, zegt dat het dorp het verhaal vertelt van het piramide-tijdperk. .Arbeiders kwamen hierheen om de mo numenten te bouwen en bleven zolang de cultuur van Cheops standhield", aldus Lehner. Maar na enkele eeuwen „waren al leen nog een paar priesters over die de rituelen uitvoerden. Er was geen werk. geen reden voor mensen om te blijven en het hele gebied verdween onder het zand".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17