Regio Dagverzorging in Sophiekehuis Moussa na geslaagde operatie naar huis Geen subsidie Zoeterwoude voor nachthulp Huize Emmaus Universiteit zoekt vrijwilligers voor beheer essenhakhout Vrijdag 3 januari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERJNGS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS LEIDEN NIEUWSLIJN Leiderdorp krijgt in lente kca-boxen LEIDERDORP Leiderdorp voert waarschijnlijk nog dit voor jaar boxen voor klein chemisch afval (kca) in. Daarmee kunnen de inwoners zelf hun klein chemisch afval scheiden, zonder daarvoor elke week naar de chemokar te hoeven. De chemokar blijft waarschijnlijk wel rondrijden. Volgens een gemeente woordvoerder krijgen de kca-boxen in elk geval een slot, om het afval af te schermen voor kinderen. De invoering gaat gepaard met een voorlichtingscampagne over het gebruik van de boxen. Leiderdorper krijgt insigne gewonden LEIDERDORP De 63-jarige Leiderdorper J.G. Remmerswaal heeft vanochtend het draaginsigne gewonden ontvangen. Rem merswaal raakte in 1949 gewond bij de tweede politionele actie in het toenmalige Nederlands-Indië. Hij werd geraakt bij de be schieting van een trein bij Poerwakarta. Het draaginsigne is be doeld voor militairen die in actie gewond zijn geraakt. Brand bij Con Bravura zeker gesticht LEIDERDORP De brand bij de Leiderdorpse muziek- en showgroep Con Bravura aap de Beukenschans van afgelopen za terdagnacht is gesticht. Een steen door de ruit en een brandend voorwerp waren voldoende om het interieur te laten vlamvatten, aldus een politiewoordvoerder. Fietsenkijkdag bij Oegstgeester politie OEGSTGEEST De Oegstgeester politie organiseert op zater dag 11 januari een fietsenkijkdag. Tussen 10.00 en 16.00 uur kunnen eigenaren van gestolen fietsen rondspeuren bij het bu reau aan de Rhijngeesterstraatweg. Ze krijgen hun tweewieler echter alleen terug met het aangifteformulier van de diefstal. Kerststukje zorgt voor binnenbrand LEIDERDORP Een kerststukje heeft er gisteren voor gezorgd dat de zolder van een huis aan de Leiderdorpse Hendrik An- driessenstraat vlam vatte. De opgebrande kaars zette eerst het stukje zelf in brand en vervolgens de gordijnen en vloerbedek king. De brandweer kon erger voorkomen. VOORSCHOTEN ERIC JAN WETERINGS Na vier maanden en een zware operatie gaat hij weer terug naar zijn geboorteland Mali: het tien jaar oude jongetje Moussa Keita, dat door een ongeluk een deel van zijn been verloor. Dank zij een vanuit Voorschoten ge coördineerde actie kon hij in Nederland worden geopereerd, zodat hij de rest van zijn leven met behulp van een prothese zal kunnen lopen. •De operatie werd voor het grootste deel betaald door parti culieren. Na een oproep in de plaatselijke pers stroomden de giften binnen. „Honderden mensen hebben geld gestort, er is echt fantastisch gereageerd", zegt mevrouw Rijntjes, de Voor- schotense die het initiatief nam tot de actie. „Er zijn bedragen gestort van 2,50 tot duizend gul den, afkomstig uit de hele re gio." Naast de individuele bijdra gen kwam ook een aantal orga nisaties in actie. De plaatselijke basissschool Het Kompas bracht door middel van een ac tie ruim 1250 gulden bijeen en de damesclub Innerwheel, afde ling Voorschoten/Leidschen- dam, betaalde de kosten van een dag ziekenhuisverpleging. „De kosten van de 'verpleegda- gen' waren de enige tegenval ler", zegt Rijntjes. .Aanvankelijk kostte een dag 883 gulden, maar dat werd in oktober verhoogd tot 1072. Daar kon het zieken huis helaas niets aan verande ren. Wel werd de operatie gratis uitgevoerd." Moussa verloor zijn rechter been vijf jaar geleden, toen in de regentijd zijn huis instortte. Zijn been werd provisorisch voor een deel geamputeerd en sindsdien was hij gedwongen met een okselkruk te lopen. Via de Voorschotense Rijntjes, die vrijwilligerswerk in Mali ver richt, kwam hij uiteindelijk in Nederland terecht. Hier moest zijn been worden gere-ampu- teerd, zodat het aanmeten van een prothese mogelijk werd. In oktober vorig jaar kwam Moussa naar Nederland, waar na nog diezelfde maand de ope ratie in het Leidse AZL werd uit gevoerd. Na een zes dagen du rend verblijf in het ziekenhuis revalideerde hij in een pleegge zin en ontving gratis hulp van twee fysiotherapeuten. Daar naast volgde hij in het pleegge zin lessen in rekenen, schrijven en Frans, één van de talen die in Mali worden gesproken. In middels is Moussa zover her steld dat hij met zijn prothese redelijk kan lopen. Begin februari vertrekt de kleine Malinees weer naar huis, gratis vervoerd door een Franse luchtvaartmaatschappij. Hij krijgt materiaal mee waarmee de prothese kan worden ver lengd, want Moussa is een kind in de groei. Rijntjes: „Hij wordt steeds vanuit Nederland bege leid. Als het been te kort wordt kan hij hier om de één a ander half jaar tijdens de schoolva kanties komen, zodat de pro these kan worden aangepast". Het Zoeterwoudse bejaarden centrum Huize Emmaus krijgt geen subsidie van de gemeente om een extra nachthulp voor de ongeveer tachtig aanleunwo ningen te bekostigen. B en W van Zoeterwoude zijn van me ning dat deze kosten door de provincie gedragen moeten worden. Vorig jaar moest Huize Emmaus na een ingrijpende verbouwing het personeelsbe stand fors inkrimpen. Als gevolg daarvan was voor de nacht dienst nog maar één perso neelslid beschikbaar die volgens voorschrift het hoofdgebouw 's nachts niet mag verlaten. Hul poproepen vanuit de aanleun woningen aan de Bennebroek- weg en de flat aan de Een- drachtsweg kunnen daardoor niet worden beantwoord. Het bestuur van Emmaus wil in deze leemte voorzien door een extra nachthulp in te huren, die een 'waak-slaap' functie zou moeten krijgen. De kosten voor deze functionaris blijven daar door beperkt tot 17,50 gulden per nacht. Op jaarbasis gaat het om een bedrag van bijna 6400 gulden, dat Emmaus graag door de gemeente gefinancierd wil hebben. B en W van Zoeterwoude zijn echter van mening dat dit een zaak is van de provincie, omdat de problemen voortvloeien uit de renovatie van het verzor gingshuis. De provincie houdt geen rekening met alarmmel dingen, omdat ze de bejaarden- woningen in de buurt van Emmaus niet als aanleunwo ningen ziet. Piepers De gemeente Zoeterwoude ex ploiteert voor zelfstandig wo nende bejaarden binnen haar gemeentegrenzen een eigen alarmsysteem. De bewoners kunnen dan zowel via hun tele foon als via een apparaatje dat met een halshanger altijd bin nen handbereik is, een alarm dienst waarschuwen. Ook de bewoners van de 'aanleunwo ningen' kunnen van dit systeem gebruik maken. Het bestuur van Emmaus stelt in een brief aan de gemeente echter dat dit te duur zou zijn voor haar huur ders. Volgens een woordvoerder van de gemeente vallen de kos ten echter mee. Dat geldt vooral voor die bejaarden waarvan een arts of een andere deskundige heeft vastgesteld dat de betrok kene zelfstandig kan blijven wo nen, maar wel een alarmerings toestel binnen handbereik moet hebben. Deze zogenaamde 'ge- ïndiceerden' betalen eenmalig 35 gulden en vervolgens tien gulden per maand. De raadscommissie welzijn buigt zich volgende week over het voorstel van B en W. Later deze maand neemt de gemeen teraad een definitieve beslis sing. Project moet zelfstandigheid Wassenaarse ouderen bevorderen Het Wassenaarse verzorgingshuis Het Sophiekehuis krijgt een dagopvang voor zelfstandig wonende ouderen. Het project moet de zelfstandigheid van de ouderen be vorderen, zodat opname in een verzorgings- of verpleeg tehuis zo lang mogelijk kan worden uitgesteld. De op vang moet medio maart van de grond komen, voorlopig voor één dag per week. Circa tien ouderen kunnen aan het project deelnemen. WASSENAAR UESBETH BUITINK Het Wassenaarse college wil het Sophiekehuis bijna 17.000 gul den geven. De dagopvang is vooral bedoeld voor 'ouderen, meestal alleenstaanden, die zich eenzaam voelen, geïsoleerd zijn geraakt, zichzelf gaan ver waarlozen, in lichte mate de pressief zijn en geen raad weten met de dag', somt het college voorstel op. Ook mensen die al staan ingeschreven voor opna me in een verzorgingstehuis ko men in aanmerking. De periode tot de opname kan zo worden overbrugd. Licht dementerenden en mensen die door lichamelijke klachten aan huis zijn gebon den, komen eveneens in aan merking. Hetzelfde geldt voor echtparen van wie één partner minder functioneert, waardoor de andere partner te veel wórdt belast. „Door de deelnemers op te vangen en met een gericht programma te begeleiden, wordt het sociale isolement doorbroken waarin veel oude ren verkeren", aldus het colle gevoorstel. Behalve groepsacti viteiten is er voor zover nodig ook individuele begeleiding en verzorging. „De activiteiten zijn onder meer gericht op het stimuleren van de zelfstandigheid van de ouderen. Ze liggen onder meer op het gebied van de zelfzorg, zoals medicijnbegeleiding, het huishouden zoals bood schappen doen, koffie en thee zetten lichaamsbeweging, creativiteit en ontspanning." Het Sophiekehuis werkt bij het project samen met de stich ting Thuiszorg Horst- en Vliet- steden. Het gemeentegeld is on der meer bedoeld voor aange past meubilair, een keukentje en spelmateriaal. De deelne mers aan het project moeten wel zelf voor hun warme maal tijd en vervoer betalen. Vernieuwend Het Wassenaarse college noemt het project vernieuwend omdat de organisatie en uitvoering in nauwe samenwerking met de gezinsverzorging plaatsheeft. Op die manier kunnen de kos ten voor een groot gedeelte worden gefinancierd met geld uit de ABWZ. Alleen de aan loopkosten en de bedragen die zijn gemoeid met het beheer van de ruimte, vallen niet onder deze regeling. Om die reden heeft het Sophiekehuis een be roep op het gemeentebestuur gedaan. Voor het project Dagverzor ging stelt het Wassenaarse te huis een ruimte in het eigen on derkomen beschikbaar, die voor het gebruik door de ouderen ge schikt wordt gemaakt. De ge meente Wassenaar beschikt volgens het Beleidsplan 1990- 1994 voor dit jaar over een bud get van 50.000 gulden voor ini tiatieven op het terrein van het ouderenbeleid. De bijdrage van 16.576 gulden aan het Sophie kehuis wordt hieruit bekostigd. Parabowls wil meer leden LEIDERDORP De Leiderdorpse sportvereni ging LSV-parabowls wil het aan tal leden verdubbelen. Para bowls telt nu circa vijftig oude ren die wekelijks de bowlssport beoefenen. Doordat de ge meenten een groot gedeelte van de subsidie heeft ingetrokken, dreigt de vereniging niet meer zelf de bowlsmatten te kunnen betalen, die per stuk 9000 gul den kosten. Parabowls is een uit Engeland afkomstige balsport voor oude ren. Doordat de ballen worden gerold is er nauwelijks kracht voor nodig. De ballen zijn aan twee zijden afgeplat, waardoor de bal tijdens het rollen een pa rabolische lijn beschrijft op weg naar zijn doel, de 'Jack'. Het speelveld is een speciale mat van dertig meter lang. LSV-pa- rabowls oefent iedere woensdag van 12.30 tot 15.30 uur in het sportcomplex De Does. Van der Reyden als quizmaster Veronica-voorzitter en Oegst geester wethouder J. van der Reyden maakt morgen bij Radio West zijn debuut als quizmas ter. Samen met Ben Zwaan van Radio West leidt hij de jaarlijkse sportkwis van het station, waar aan teams van sporters, sport bestuurders, journalisten en luisteraars deelnemen. Het pro- Moussa Keita kan weer lachen. Nadat hij een prothese kreeg aangemeten staat hij weer met beide benen ste- gramma is van 14.00 tot 17.00 vig op de grond. foto ellen martens uur te beluisteren. WASSENAAR Voor het beheer van het essen- hakhout op het koninklijke landgoed De Horsten in Wasse naar, zoekt de vakgroep Milieu biologie van de Leidse universi teit vrijwilligers. In de maanden januari, februari en maart moet elke zaterdag worden gehakt en gezaagd om een deel van het eeuwenoude es senhakhout op het landgoed weer in de oude staat te brengen en te houden. Tot vlak na de Tweede Wereld oorlog bestond er nog een levendige handel in de pro- dukten van het essenhakhout. Het werd onder meer gebruikt voor bonenstaken, de afraste ring van percelen, gereedschap en als brandhout. Door de ver vanging door goedkopere mate rialen verdween die handel ech ter. Om de bossen toch in oude staat te houden, is het beheer in handen van vrijwilligers geko rt et hakhout in De Horsten maakt deel uit van een 135 hec tare groot complex langs de spoorlijn in de polders tussen Leiden en Den Haag. Deze op pervlakte essenhakhout is één van de groteren in Nederland. Het behoort tot het oude cul tuurlandschap van weiden en bossen tussen de twee genoem de steden. Het hakhout kent een rijke bodembegroeiing en daarnaast ook interessante ve getaties van mossen en zwam men op de stobben. Ook ver blijven en broeden er veel ka rakteristieke vogelsoorten. Milieubiologen Als het essen hakhout niet ge regeld wordt ge snoeid, gaat het 'eigene' van het gebied betrekke lijk snel verlo ren. Het is be langrijk dat er afwisseling be staat tussen het wat langer gele den gehakte, hogere hakhout en het pas gehakte, lage hout en de grote dichtheid van de uitlo pers. Het werk van de vrijwilli gers. die worden begeleid door milieubiologen van de Leidse universiteit, draagt daar in be langrijke mate toe bij. Wie belangstelling heeft voor het werk in De Horsten kan contact opnemen met W.J. ter Keurs (071-613043), Hein Krantz (01713-15535) en Frans van Buuren (071-617976). Als het hakhout niet wordt gesnoeid gaat het 'eigene' van het gebied verloren r ingezet bij het beheer van het essenhakhout in de Wasse- foto jan holvast deze stap ingrijpend omdat de bouw Warmond veel geld zal kosten. Verheugend is wel dat er ein delijk weer nieuwe huizen worden gebouwd waar door de wachtlijsten voor woningzoekenden korter worden. Verder moet het recreatiebeleid van Warmond dui delijker en uitgebreider worden, meent Van der Wel. Voor dit jaar kondigde de burgemeester al een nieuw evenement aan. Op 3,4 en 5 juli zal de Stichting Ronde- en Platbodemjachten voor de eer ste keer in Warmond aanleggen voor haar jaarlijkse reünie. Voorzitter Tromp van de Stichting Zeilvaart Warmond verwacht dat zo'n 75 tot 100 luxe jach ten in het dorp zullen afmeren. foto hielco kuipers WARMOND Voorzitter H.M. Tromp van de Stichting Zeilvaart Warmond heeft gisteravond uit handen van burgemeester G.W. van der Wel de plaatselijke vrijwilligersprijs ontvangen. Het bedrag van 1000 gulden dat aan de prijs is verbonden, zal volgens Tromp worden gebruikt voor de viering van het tweede lustrum van de stichting. Zeilvaart Warmond werd in 1984 opgericht en is onder meer betrokken bij de organisatie van de Stront- en de Turfrace, wedstrijden voor zeilende vrachtvaarders. De vrijwilligersprijs werd uitgereikt tijdens de tradi tionele nieuwjaarsreceptie in het raadhuis. In haar nieuwjaarstoespraak verzekerde burgemeester Van der Wel dat nog dit jaar de eerste huizen worden gebouwd in het gebied 'Endepoel lil'. Ze noemde

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15