Leiden Flinke schade na brand bibliotheek Stevenshof ■nnUrft f SP: sluit met asbest vervuilde wandelpaden De 'student-Leydenaar: een ui en oud-Leidse glipper' Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN NIEUWSLIJN Marktkooplui: vooraf geld betalen Kooplieden die een standplaats op een van de Leidse markten hebben, gaan waarschijnlijk in de toekomst vooraf marktgeld betalen. Op die manier hoopt de gemeente te voorkomen dat marktkooplui verzuimen de nota te voldoen. Zes kooplieden hebben de rekening over vorig jaar niet betaald; zij krijgen geen nieuwe standplaatsvergunning meer. Totaal werd de gemeente hierdoor een bedrag van tussen de drie- en vierduizend gulden door de neus geboord. Volgens een woordvoerder is dat bedrag niet extreem hoog. Totaal ontvangt de gemeente per jaar onge veer vijf ton aan marktgeld. Het tarief wordt per oppervlakte be rekend. Daarnaast hanteert de gemeente duurdere dagtarieven naast goedkopere kwartaal- en jaartarieven. Gemiddeld moet er voor acht vierkante meter marktruimte 350 gulden per jaar wor den betaald. Politie pakt inbreker De Leidse politie heeft vannacht een 23-jarige Leidenaar aange houden die de kassa van een kledingzaak aan de Haarlemmer straat wilde leeghalen. Agenten kregen rond kwart voor een de melding binnen dat er ingebroken werd in de winkel. Ze reden op dat moment toevallig in de Haarlemmerstraat. In de Schaap- steeg troffen ze de Leidenaar aan, die op de grond zat bij de kas sa die hij uit de winkel had gehaald. Hij had de ruit van de zaak ingeslagen en was daarbij gewond geraakt aan zijn hand en pols. De politie heeft hem eerst voor behandeling naar het AZL ge bracht, en vervolgens is de man meegenomen naar het politie bureau. Taxichauffeur bedreigd met wapen Een 29-jarige Leidse taxichauffeur is de afgelopen nacht door een onbekende klant bedreigd met een vuurwapen. De man was rond kwart voor vier bij het station ingestapt en zei toen dat hij naar Le Havre wilde. De taxichauffeur maakte hem duidelijk dat hij er niets voor voelde om naar Frankrijk te rijden. In Noordwij- kerhout stapte de man uit en bedreigde de chauffeur met ver moedelijk een vuurwapen. Al eerder hadden getuigen de politie gebeld met de mededeling dat een man in Leiden stond te zwaaien met een wapen. Agenten reden wel achter de taxi aan, maar waren te laat om de man te kunnen aanhouden. Met een politie-hond is de omgeving van de Zeeweg en Schulpweg in Noofdwijkerhout nog wel uitgekamd. De zoekactie had echter geen resultaat. Politie zoekt getuigen aanrijding De Leidse politie zoekt getuigen van de aanrijding die nieuw jaarsavond omstreeks tien voor tien plaatshad op de kruising van de Hogewoerd en de Rijnstraat. Een bromfietser werd aan gereden door een bestelauto en raakte gewond. De automobilist reed door. De bus was aan de achterkant geel-wit en tot aan de portieren groen gekleurd. Getuigen kunnen contact opnemen met de Verkeersongevallendienst van de politie: tel. 071-258632. Nieuwjaarsgeschenken van antiquariaten j'I LEIDEN EMIEL FANGMANN Nieuwjaar is voor een aantal Leidse antiquariaten aanleiding om hun cliënten en relaties iets speciaals te geven. Bij de anti quariaten Burgersdijk Nier mans en Klikspaan gaat het om twee in kleine oplage gedrukte boekjes die niet in de handel komen. Antiquariaat AioloZ stuurde zijn cliënten een spe ciale catalogus. Antiquariaat Klikspaan aan de Hooglandse Kerkgracht komt voor het eerst met een nieuw jaarsgeschenk, De eerste Klik spaan van Karei Bostoen. Het is een beschouwing over de 'Stu dent-Leydenaar' uit Studenten typen van Klikspaan (pseudo niem van Johannes lóieppel- hout). Dit klassieke boek ver scheen oorspronkelijk in afleve ringen tussen 1839 en 1841. 'De Student-Leydenaar' was de eer ste aflevering en had indertijd een gele omslag. Dat is ook de kleur van dit nieuwjaarsge schenk. Karei Bostoen, verbonden aan de vakgroep Nederlands van de Leidse Universiteit, zet op een rijtje waarom een student die zelf uit een Leidse familie kwam in de vorige eeuw weinig benij- Ruit woning kapot geschoten De ruit van een woning aan de De Laat de Kanterstraat is gis termiddag kapot geschoten. De politie vermoedt dat dat is ge beurd met een luchtdrukwapen. De buren vertelden dat ook op hun ramen werd geschoten. Van de dader ontbreekt elk spoor. Volgens de SP moeten de wandelpaden op het recreatie-eiland Strengen e is hoe ernstig de asbestvervuiling is. De met asbest verontreinigde wandelpaden op het recreatie eiland Strengen en Tengnagel moeten direct worden afgeslo ten. De Socialistiese Partij vindt dat de paden niet meer mogen worden betreden totdat duide lijk is hoe ernstig de vervuiling is en of verder maatregelen no dig zijn. Dat schrijft de SP in een brief aan het college van B en W. Ambtenaren hebben maandag scherven asbest verwijderd. Vol gende week maandag neemt de gemeente contact op met de provincie om te onderzoeken of verdere maatregelen nodig zijn. De gemeenteraadsfractie is niet gerustgesteld door de op merkingen van de directie milieu, dat er geen gevaar be staat voor de volksgezondheid. Volgens de SP is asbest namelijk 'een uiterst gevaarlijke stof, waarvan inademing van een ve zeltje al kanker kan veroorzaken en waarvoor bij verwerking er van speciale maatregelen nodig zijn'. „Asbest mag dus absoluut niet voorkomen op wandelpa den in een recreatiegebied", al dus de SP. In de brief dringt de partij nogmaals aan op een 'in ventarisatie van de asbestpro- blematiek in Leiden' en een plan van aanpak. De wandelpaden zijn deze zomer aangelegd. Toezicht op dit provinciale project, waarbij ook de gemeente was betrok ken, hield de Heidemij. Volgens de directie milieu heeft dit or gaan een certificaat afgegeven dat het gebruikte puin schoon was. De SP noemt dat een 'zeer onduidelijke zaak'. Projectleider J. Jagtman van de Heidemij zegt dat dit orgaan niets te maken had met ^le keu ring. „Dat is een zaak tussen de provincie en de breekinstalla- tie." Jagtman noemt de ontdek king van asbest tussen het puin 'geen exceptioneel geval'. „As best wordt op veel plaatsen toe gepast en het kan weieens voor komen dat het tussen het puin terechtkomt. In principe is dat natuurlijk niet goed, maar het percentage asbest is niet van dien aard geweest dat het afval moest worden afgekeurd." Jagtman benadrukt dat de denswaardig was. 'Een ui, het toonbeeld van een oud-Leidse glipper, die smacht naar de vleespotten, of liever de hutspot van zijn onderdrukker'. Dat is zijn familie bij wie hij blijft wo nen. Bezoek van mede-studen ten krijgt hij niet en 'zijn Leide- naarschap maakt hem tot een laaghartige verrader in geval van vechtpartijen'. Als hij met mede-studenten gearresteerd wordt, loopt hij namelijk de kans altijd herkend te worden, omdat de politieman een ken nis van zijn ouders is. Ook 'moet hij met zijn ouders op zondag naar de Pieterskerk, waar hij in de speciale studen- tenbank plaats neemt, wat geen normaal student in zijn hoofd haalt'. Klikspaan studeerde zelf zes jaar rechten in Leiden. Hij kwam ook uit Leiden, maar zijn familie was zeer rijk zodat hij 'de vrijheid kon kopen'. 'Twin tig zijn in Leiden, bovendien ge zond van lijf en leden en zonder noemenswaardige geldzorgen, dat is pas genieten', schrijft Bos toen. Let wel, in de negentiende eeuw kon men eeuwig inge schreven staan aan de universi teit. De eerste Klikspaan ver scheen in een oplage van 150 genummerde exemplaren, waarvan er tien gebonden zijn. Het bibliofiele boekje werd uit gegeven door de Uitvreter, de private press van Leidenaar Kees Thomassen. Hamerslag Voor veilinghuis antiquariaat Burgersdijk Niermans aan de Nieuwsteeg is het nieuwjaarsge schenk al een traditie. In vorige jaren maakte het boekjes met toepasselijke teksten over het veiling- en boekhandelswezen van onder anderen Louis Paul Boon, F.B. Hotz, F.L Bastet en Seneca. Dit keer vertelt NRC Handelsblad-medewerker Ewoud Sanders onder de titel En zijn hamerslag viel mij op 't harte over het vergankelijke schrijverschap van dominee Eli za Laurillard. Volgens Sanders is Laurillard een van de weinigen die in de negentiende eeuw een literaire beschrijving gaf van een boekenveiling. In het rond 1880 verschenen verhaal 'Bij mijn boekenkast' verbeeldt Laurillard zich hoe er bij een veiling die hij als oude man bijwoont nauwelijks be langstelling voor zijn eigen boe ken is. 'Naast mij hoorde ik een man tot zijn buurman zeggen: Laurelierelard! wat een gekken naam! wie was dat?' 'Ik geloof een dominé, zei de ander, 'maar al een vijfentivintig jaar geleden' ...Wie biedt nu 50 cents? 40, 30, 20, 10 cents? Niemand? Dan zal ik er het volgende nommer bijdoen'....En de hamerslag viel mij op 't harte en ik dacht: 'Heb ik nu daarvoor zoveele uren ge pend?'. Een vooruitziende blik had hij wel, deze Laurillard, want Ewoud Sanders laat in het mi nuscule boekje zien hoe deze dominee-veelschrijver in de twintigste eeuw langzamerhand uit de encyclopedieën werd ge schreven. Zijn eigen bibliotheek werd kort na zijn dood in 1908 al geveild. Zijn boeken zijn al decennia niet meer verkrijg baar. Ewoud Sanders heeft wel waardering voor 'het uitzonder lijke woordenboek' Woorden schat dat tussen 1893 en 1899 werd samengesteld door Lauril lard en T.H. de Beer. Het is een boek met een beschrijving van studenten- en soldatentaal. Het werk, dat bijna onvindbaar is, is pas sinds kort aan de vergetel heid ontrukt. En zijn hamerslag viel mij op 't harte verscheen bij Burgers dijk Niermans in een oplage van 750 exemplaren. Twaalf zijn er handgebonden. Antiquariaat AioloZ aan de Bo termarkt stuurde zijn cliënten voor nieuwjaar de catalogus Verrassingen. Daarin worden onder meer eerste drukken en bijzondere kunstboeken met zeldzame omslagen aangebo- Een flink beschadigde achterpui en een enorme roet- schade: dat zijn de gevolgen van de korte felle brand in de openbare bibliotheek van de Stevenshof op de vroege nieuwjaarsmorgen. De schade is zo groot dat het zeker tot begin volgende week duurt voordat het pand aan de Trix Terwindstraat weer voor publiek geopend kan wor den. kon slaan naar de bovenverdie ping was de brandende gevel echter al weer geblust. „Wat dat betreft hebben we enorm veel geluk gehad", laat een woordvoerder van de bi bliotheek weten. „De brand weer was er erg snel bij. Anders was de ellende niet te overzien geweest." Hoe groot de schade is, durft zij overigens niet te zeggen. „Het herstel van de gevel kost zeker enkele duizenden gul dens." Daarnaast moet het hele pand van binnen worden schoongemaakt. „Want alles zit onder het roet. Op dit moment laten we een aantal schoon maakbedrijven een offerte van de schoonmaakkosten maken." Het is de bedoeling dat de klus voor maandag wordt ge klaard. Dan hoopt de biblio theek de deuren weer te kunnen openen. Tot die tijd kunnen er alleen boeken worden terugge bracht. De leeszaal van de Stevenshof bibliotheek biedt een troostelo ze aanblik: overal ligt roet, tot de bovenverdieping aan toe. Het hele pand is bezaaid met stukken glas. Voor de nooduit gang en één van de ramen zijn grote platen hout gespijkerd. Een groot stuk zwartgeblakerd tapijt heeft duidelijk betere tij den gekend. Rond 03.30 uur op nieuw jaarsmorgen brak brand uit bij de nooduitgang van de biblio theek aan de kant van het Ste venspark. „Er was een glazen deur ingeslagen", aldus brand weer-commandant Wagenaars die als eerste ter plaatse was. „Op de binnengevel waren spo ren van afgestoken vuurwerk zichtbaar." Omdat de gevel deels van kunststof is, kon er gemakkelijk open vuur ont staan. Voordat de brand over De zwaarbeschadigde gevel ACHTERGROND LEIDEN .JANET VAN DUK Eigenlijk controleert niemand de stort van asbest provincie Zuid-Holland 'over het algemeen heel scherpe nor men' hanteert. „De provincie gaat heel kritisch met dit soort zaken om. En wie ben ik om heiliger te zijn dan de paus?" Het provinciehuis in Den Haag is tot maandag gesloten. Het laboratorium van de pro vincie is wel open. In het lab worden volgens woordvoerder Berghout alleen monsters ge keurd. Het puin dat op de wan delpaden bij de Merenwijk te recht is gekomen is alleen ge controleerd door een onderdeel van de Belangenvereniging Re cycling Bouw- en Sloopafval. „Wij keuren alleen monsters van een kilo of tien. De laatste keer dat we asbest hebben aan getroffen is anderhalf jaar gele den, denk ik. We kijken er wel altijd naar. Maar vaak gaat het om asbest-cement, asbest waar cement omheen zit. En dat is veel minder gevaarlijk", aldus Berghout. Hij vindt dat asbest bij sloop van huizen en andere gebouwen apart moet worden verwijderd. „Daar komen nieu we richtlijnen voor, heb ik be grepen." Er hadden nooit stukken asbest mogen worden aangetroffen op de met puin aan gelegde wandelpaden in het recreatiege bied Strengen en Tengnagel bij de Meren wijk. Het bouw- en sloopafval is afkomstig van Westbreker Recycling BV in Zoeter- meer. In het stortreglement van de firma staat dat het verboden is asbest aan te bie den. Westbreker Recycling was gisteren niet be reikbaar voor commentaar, maar volgens D. Eerland van de Belangenvereniging Re cycling Bouw- en Sloopafval wordt het aan geleverde puin twee keer gecontroleerd. Een keer als de vrachtwagen met afval bin nenkomt en een keer als het spul in de breekinstallatie terechtkomt. Het systeem is niet waterdicht, geeft Eerland toe. „Als je in een vrachtwagen kijkt met twintig ton afval, dan zie je alleen de bovenkant. Bij het stor ten zie je meer, maar niet alles. Een halve golfplaat van asbest merk je wel op, maar kleine stukjes niet." Dat het asbest uiteindelijk terecht is geko men op de .wandelpaden noemt Eerland een 'absoluut ongewenste situatie'. „Het staat op gespannen voet met de reglemen ten. De sloper die het puin bij de breker heeft aangeleverd is in gebreke gebleven. Want bij de sloop van huizen en gebouwen moet het asbest apart worden gehouden." De sloper die het afval voor de Leidse wan- ledereen die erbij betrokken is geweest, vindt het 'heel vervelend' dat het puin waarmee de wandelpaden op Strengen en Tengnagel zijn aangelegd, is vervuild met asbest. Het staat zo slordig op een recreatie-eiland. Dat de verontreiniging heeft plaats gehad, is echter niet venwonderlijk. Want hoe goed bouw- en sloopafval ook wordt gecontroleerd, op de aanwezigheid van asbest wordt nauwelijks gelet. delpaden heeft aangeboden is echter nooit meer te achterhalen. Overigens is Eerland met de gemeente van mening dat de verontreiniging op het recre atie-eiland niet gevaarlijk is. „Ik denk niet dat het ernstig is want het gaat om asbest in gebonden vorm. Het kwaad is al geschied bij de breker zelf. Want daar is het spul ge broken en toen zijn vezels vrij gekomen. Ik denk dus dat het personeel van de breekin stallatie meer risico loopt dan de wandelaar in het recreatiegebied." Het in Leiden gebruikte puin kreeg wel een kwaliteitskeurmerk van een aan de belan genvereniging verbonden organisatie. Bij de keuring wordt vooral bekeken of het puin is geproduceerd volgens de eisen, en of de draagkracht voldoende is voor bijvoorbeeld de aanleg van wegen. Er wordt volgens 1. van de Haar van de belangenvereniging den. Zoals werk van El Lissitzky en Hans Arp, dat duizenden guldens moet opbrengen. On der de titels ook het 'Oranje nummer' van het jaren zestig blad Provo, Het witte gevaar (over melkmisbruik) van Erich Wichman uit 1928, een brief van Godfried Bomans (275 gul den) en wat Reviana. Nieuwjaarsgeschenken kun nen wel eens wat waard wor den. Bij AioloZ zijn er een aan tal te koop. Het nieuwjaarsge schenk van de Arbeiderspers uit 1985 (Een hondeleven van Peter Vos en Ethel Portnoy) bijvoor beeld, dat toen in 450 exempla ren gratis verspreid werd onder relaties van de uitgeverij. Nu moet er 60 gulden voor worden betaald. nauwelijks bekeken of het spul voldoet aan milieu-eisen. Volgens Van de Haar is het 'momenteel nog onmogelijk om een goede controle uit te oefenen'. „Een gebouw bestaat uit verschil lende onderdelen: vloerbedekking, kalk, draadjes. Het is nog niet zover dat op zo n manier wordt gesloopt, dat alle stoffen apart kunnen worden gehouden. Zodat al leen de niet-schadelijke onderdelen op nieuw worden gebruikt." Van de Haar benadrukt dat 'men nu aan al le kanten bezig is' om ervoor te zorgen dat over enige tijd wel goed wordt gecontro leerd of het spul veilig is. „De korrelmix die nu wordt gebruikt is van goede kwaliteit. Maar er kan altijd wat schadelijks in worden aangetroffen." De enige manier om te voorkomen dat schadelijke stoffen terechtkomen op bij voorbeeld wandelpaden, is alles naar een stortplaats brengen. In het verleden kwam bijna al het bouw- en sloopafval daar te recht. Of het werd gebruikt om bijvoorbeeld een gat in de grond te dempen. Er was vol gens Van de Haar toen helemaal geen con trole. „Bovendien werd het soms heel hoog waardige materiaal niet goed gebruikt." Tegenwoordig wordt ongeveer de helft van het bouw- en sloopafval opnieuw gebruikt. De totale hoeveelheid is overigens groter dan de berg huisvuil die in Nederland wordt geproduceerd. Boilers vallen uit door nieuwe tariefregeling LEIDEN/REGIO KAREL BERKHOUT De huishoudens die op nieuwjaarsdag zonder warm water zaten, zijn het slachtof fer geworden van de nieuwe tariefregeling van de Energie- en Watervoorziening Rijn land (EWR). Het computer programma van de EWR was nog niet berekend op het nieuwe tarief voor de feest dagen, waardoor de aange sloten warm water-boilers in de regio uitvielen. „Tegen de tijd dat dit opnieuw zou kun nen gebeuren, zijn die pro blemen wel opgelost", zegt woordvoerder J. van der Erf van EWR. Sinds kort hanteert de EWR behalve voor de zondagen ook voor de feestdagen het lage energietarief. „Dat is service aan onze klanten, die ook de feestdagen zoals kerst en nieuwjaar ervaren als een zondag", verklaart Van der Erf. Daarvoor werd het com- worden aan- en uitgezet. Normaal gesproken warmen de boilers het water tijdens het laagtarief (na 18.00 uur) en houden daarmee op tij dens het normaaltarief (na 7.00 uur). Sofware Dat programmeren is niet helemaal goed gegaan, zodat in de computer nog wat soft ware bleef hangen. „Op ou dejaarsavond werden om 23.00 uur de boilers aangezet op het laagtarief. De volgen de ochtend om 7.00 uur zette de computer de boilers op nieuw aan, uiteraard zonder resultaat. Om 12.30 kwam echter een uitschakelsignaal uit de computer, waardoor de boilers afsloegen", vertelt Van der Erf. „Het is buitengewoon verve lend voor de mensen die het aangaat, maat voor ons is het prettig dat wij de fout heb ben gevonden. Met nieuwe feestdagen is het probleem uit de wereld." Ook in Voorschoten ging het rond oud en nieuw mis met de nieuwe tariefregeling. Op nieuwjaarsdag bleken veel huishoudens wèl het norma le tarief te betalen, reden waarom veel Voorschotena ren de EWR belden. Volgens de EWR was er sprake van een storing, waarvan de oor zaak nog niet bekend is. Gis terochtend draaide de ener giemeter plotseling wel op het laagtarief, terwijl toen het normale tarief al weer van kracht was. Van der Erf: „Er is iets misgegaan, dat is het enige wat ik kan zeggen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11