Buitenland Hoop op VN-troepen in Kroatië Voedsel vandaag drie keer zo duur Opluchting in achtertuin van de VS Coalitie tegen Gamsachoerdia in Georgië Tadjikistan wil uranium verkopen Een man van de vrede Donderdag 2 januari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRJSART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: JAN KUNGE 5 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), Inter Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Valse bommeldingen Zweden De Zweedse politie is gisteren overspoeld met valse bommeldin gen na de vondst van een bom op het centrale station van Stockholm op maandag. Volgens een politiewoordvoerder zijn er meer dan twintig loze meldingen binnengekomen. Hij sprak van een „massapsychose". Jaarlijks wordt er in Zweden gemid deld 800 tot 1000 maal melding gemaakt van bommen. In bijna alle gevallen gaat het daarbij om loze meldingen. Indiërs overlijden door gif-drank In de Indiase stad Bombay zijn zeker 62 mensen overleden na dat ze op oudejaarsavond een alcoholische drank hadden ge dronken waaraan chemicaliën waren toegevoegd om de smaak te versterken. Dat heeft de politie bekendgemaakt. De drank, plattelandslikeur genoemd, werd verkocht in een staatsbar in het centrum van Bombay. De bedrijfsleider en drie medewerkers zijn aangehouden op verdenking de drank te hebben vergiftigd. Bevolking Israël groeit 4,7 procent De bevolking van Israël is vorig jaar met 4,7 procent gegroeid, van 4,82 naar 5,05 miljoen. De aanwas is vooral te danken aan immigratie uit de voormalige Sovjetunie, zo meldt het Israëli sche Centraal Bureau voor de Statistiek. Als die immigratie sta biel blijft, zal de joodse bevolking in 1996 de vijf miljoen over schrijden, aldus CBS-woordvoerder David Newman. Vladivostok weer toegankelijk Een Vietnamees vrachtschip is gisteren als eerste buitenlandse schip de Siberische havenstad Vladivostok binnengelopen. De haven was 70 jaar lang afgesloten voor de buitenwereld, maar werd gisteren opengesteld door president Jeltsin. De stad werd in 1860 gesticht als handelshaven en heeft altijd de belangstel ling van het buitenland getrokken. Kort nadat Siberië in 1922 deel ging uitmaken van de Sovjetunie, werd de stad gesloten. De thans 650.000 mensen tellende stad werd beschouwd als een militair strategische plaats. Iran vraagt om herstelhulp Iran wil 27 miljard dollar van het buitenland lenen om de schade te herstellen die het land tijdens de acht jaar durende oorlog te gen Irak in de jaren '80 heeft geleden. Volgens Teheran bedraagt de totale schade 97,2 miljard dollar. Om de hulp te coördineren moet een internationale conferentie worden belegd, zo staat in een rapport dat de Verenigde Naties vandaag vrijgaven. Wall Street sluit af met record De beurs van New York, Wall Street, heeft 1991 afgesloten met een record. De Dow Jones-index van de dertig belangrijkste fondsen steeg op oudejaarsdag piet 4,92 punten tot 3.168,83, waarmee voor de vierde achtereenvolgende beursdag een record werd gevestigd. Over het hele jaar steeg de Dow Jones met 535 punten of wel 20,3 procent. Bijna de helft van de jaarwinst (255 puntën) werd geboekt gedurende de laatste tien dagen van 1991. Handelaren schrijven dat toe aan de nieuwe verlaging van de Amerikaanse rente van 4,5 tot 3,5 procent op 20 december. Koning Winter bezoekt het Midden-Oosten AMMAN/J ERUZALEM AP-DPA Het Midden-Oosten heeft sinds gisteren te kampen met een daar ongebruikelijk natuur verschijnsel: sneeuw. In de Jordaanse hoofdstad Amman is zelfs 60 centimeter sneeuw gevallen. In Libanon zijn door het noodweer alle bergwegen, waaronder de belangrijke ver binding tussen Bayrut en de Syrische hoofdstad Damascus, gesloten. De sneeuwstormen zijn de zwaarste sinds 1987. Ook Egypte en Israël worden door sneeuw en regenbuien geteisterd. In Israël is de be langrijkste verbindingsweg met Jeruzalem door sneeuw onbegaanbaar. In Jenin op de Westelijke Jordaanoever moest het leger VN-medewerkers te hulp schieten toen hun voer tuig door overstromingen werd weggespoeld. Raketaanval op Stepanakert Bij raketaanvallen vanuit Azer- bajdzjan op Stepanakert, de hoofdstad van de Armeense en clave Nagomo-Karabach, zijn zeker tien mensen om het leven «gekomen en 43 gewond geraakt. Dat heeft het persbureau Inter fax dinsdag gemeld. - De Amerikaanse president Bush geeft blijk van zijn enthousiasme wanneer hij tijdens een boottocht in de Australische stad Sydney wordt vergezeld door tal van kleinere schepen. Bush is momenteel op bezoek in Australië. Dinsdag begint hij een bezoek aan Japan, waarin de handelsrelaties ter sprake komen. foto afp De oppositie in Georgië werkt aan een coa litie tegen president Zviad Gamsachoerdia. Woordvoerders spraken gisteren over de vorming van een regering waarin alle partij en zitting moeten hebben, behalve de pre sident. Gamsachoerdia verschuilt zich al 12 dagen in de kelders van het parlementsge bouw in Tbilisi. Woordvoerder Dzjaba Iose- liani zei gisteren dat de gewapende opposi tie niet van plan is het gebouw te bestor men, omdat Gamsachoerdia wordt be schermd door naar schatting duizend man troepen. De voormalige chef van de Natio nale Garde, Tengis Kitovani, zei echter dat de bestorming hiet lang meer op zich zal la ten wachten, omdat alle onderhandelingen met Gamsachoerdia zijn mislukt. De gevechten in Tbilisi laaiden gisteren weer op, nadat de oppositie op oudejaar een eenzijdig bestand in acht had geno men. Sinds 22 december zouden al onge veer 200 doden zijn gevallen. Van Rossem weer op vrije voeten De excentrieke Belgische beursgoeroe en nieuwbakken parle mentariër Jean-Pierre van Rossem is op oudejaarsdag uit de ge vangenis ontslagen. In smoking wandelde hij de gevangenis uit om door vrienden en partijgenoten op champagne te worden onthaald. Hij trok fel van leer tegen „de machthebbers van hier" die hem „buiten het parlement willen houden"., Van Rossem werd vlak voor de verkiezingen van 24 november opgepakt op verdenking van fraude. Nu hij is vrijgelaten kan hij volgende week dinsdag als kamerlid worden beëdigd. De verkiezingen le verden Van Rossems partij ROSSEM drie zetels op. Vance is deze keer optimistisch Kroatië en Servië stemmen in met de stationering van een vredesmacht van de Verenigde Naties. VN-bemidde- laar Cyrus Vance is optimistisch dat het de strijdende partijen in Joegoslavië nu eindelijk ernst is met hun be loften voor een staakt-het-vuren. Hij zei dat gisteren in Zagreb. De 'blauwhelmen' komen in delen van Kroatië waar veel Serviërs wonen. ZAGREB/BELGRADO Rtr-DPA-AFP-AP Vanue wil zijn vredesplan van daag bespreken met vertegen woordigers van Kroatië, het Joe goslavische leger en EG-waar- nemers. De Amerikaan verze kerde zich gisteren van steun van de Kroatische president Tudjman. Dinsdag stemden de Servische president Milosevic en het door Servië gedomineer de Joegoslavische 'romppresidi um' al in met het plan. „Ik zie dat er stappen zijn ge nomen die nog niet eerder zijn gemaakt, de aanvaarding van ons plan in zijn geheel door bei de partijen", aldus Vance giste ren. Hij kwam op oudejaarsdag aan in Belgrado om opnieuw te proberen een VN-vredesmacht van 10.000 man te sturen. Het plan van Vance is een uit werking van het akkoord dat de Joegoslavische partijen in no vember sloten in het Zwitserse Genève. Volgens dat plan moet het Joegoslavische leger zich uit Kroatië terugtrekken en worden VN-troepen (herkenbaar aan hun blauwe helm) gestatio neerd in de overwegend Servi sche gebieden Oost-Slavonië, West-Slavonië en Krajina. Vance zei echter wel dat de 'blauwhelmen' pas worden in gezet als er een daadwerkelijk vredesbestand is dat door beide partijen wordt nageleefd. Tot dusver zijn 14 bestanden geslo ten, na bemiddeling van de Eu ropese Gemeenschap en Vance. Maar die hielden nooit langer dan enkele uren stand. Ook gisteren gingen de ge vechten door. Beide partijen be groetten het nieuwe jaar met „vreugdesalvo's in de nachtelij ke hemel", waarna de oorlog werd voortgezet, aldus het pers bureau Tan jug. De federale luchtmacht voerde aanvallen uit op Karlovac, Zadar. Otocac en Bjelovar. In zeker 28 Kroati sche steden loeide het luchta larm. De strijdende partijen hebben het Rode Kruis beloofd dat het ziekenhuis van Osijek vanaf morgen middernacht wordt ontzien. In het al drie maanden door het federale leger omsingelde Dubrovnik werd het nieuwe jaar begroet met een 'vredesconcert' door de beroemde Amerikaanse sopraan Barbara Hendricks, be geleid door het nationaal ka merorkest van Toulouse. De VN-organisatie Unicef heeft een 'humanitaire zone' ingesteld, waardoor het isolement van Dubrovnik is verbroken. Oekraïne en Witrusland volgen Rusland MOSKOU AP-AFP Niet alleen in Rusland zijn de prijzen vanaf vandaag drie tot vijf keer zo hoog. Ook Oekraïne en Witrusland hebben besloten tot de afschaffing van de subsi dies op vrijwel alle consumptie goederen, waardoor de prijzen fors zullen stijgen. In Witrus land gaan de prijsverhogingen pas morgen in. Oekraïne en Witrusland voe len zich gedwongen de stap van Rusland te volgen om Russische koopjesjagers buiten de deur te houden. Veel eerste levensbe hoeften, zoals brood, olie, worst en suiker zullen volgens de Oekraïnse televisie in prijs ver drievoudigen. Ook benzine en treinkaartjes worden driemaal zo duur, terwijl vliegreizen, ver warming en telefoon vijf keer zo duur worden. De meest drama tische stijging betreft de stroomtarieven, die negen keer zoveel gaan kosten. De Russische regering ver wacht dat de vrijlating van de prijzen met de nodige onrust gepaard zal gaan. Gisteren was daarvan al een voorproefje te zien bij enkele zaken die open waren. Bij een kruidenierswin kel in Moskou die plotseling werd gesloten ging een rij wachtenden de eigenaar te lijf, toen deze verklaarde dat zij vandaag maar terug moesten komen. De burgers van de drie repu blieken hebben er weinig ver trouwen in dat de prijsverho gingen zullen leiden tot een groter voedselaanbod. „Waar moet het voedsel allemaal van daan komen?", zegt een 50-jari- ge Moskouse vrouw. In tegen stelling tot veel anderen laat zij de prijsverhoging gelaten over zich heen komen. „Ze zeggen dat er geen andere manier is om uit de economische crisis te komen. Als dat zo is, vooruit dan maar, want iedereen wil dat deze martelgang zo snel moge lijk voorbij is." Belangstelling uit Irak, Pakistan en Iran Tadjikistan, de zuidelijkste re publiek van de voormalige Sovjetunie, dreigt een wereld wijde nucleaire risicofactor te worden. Üit Tadjikistaanse parlementskringen werd giste ren bekend dat de leiding van de republiek van plan is ver rijkt uranimum en de techno logie die voor de verwerking van deze delfstof nodig is, in het buitenland te verkopen. Geïnteresseerden uit Saudi- Arabië, Irak, Turkije, Iran en Pakistan zijn al in de hoofd stad Does jan be gesignaleerd. President Rachmon Nabijev wil binnenkort een bezoek brengen aan India om daar de belangstelling te peilen voor de delfstoffen uit zijn republiek. Tadjikistan, dat er net als de andere Aziatische republieken van de voormalige Sovjetunie economisch beroerd voor staat, beschikt over talrijke vindplaatsen van uranium. De eerste fabriek voor uranium verrijking werd in 1940 op per soonlijke opdracht van Sovjet- dictator Stalin in Leninabad, in het noorden van de republiek, gebouwd. Tadjikistan leverde het splijtbare materiaal voor de eerste atoomboom van Sov jetmakelij. De Tadjikistaanse leiding denkt op het terrein van de uitbreiding van verrijking en produktie van uranium ook aan samenwerking met de Ara bische landen en Iran. Recen telijk zijn in Tadjikistan nieu we uranium voorraden ont dekt. De regering van de repu blieken wil die voorraden ont ginnen. NEW YORK Rtr-AFP-Ind ^1° Pe",^ T] 1982 uit de bus kwam als com promis-kandidaat na 17 stem rondes. Kleurloos, voorzichtig en langdradig vonden de meeste VN-leden hun nieuwe leider. „Maar door zijn volharding en zijn kalme vastberadenheid slaagde hij er in het gezag van de VN uit te breiden en enkele opmerkelijke successen te be halen", aldus de Britse VN-am- bassadeur sir David Hannay. Het vertrouwen in De Guellar bleek toen de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad hem in 1986 vroegen aan te blij ven voor een tweede ambtster mijn. Zelf ziet Perez de Cuellar de onafhankelijkheid van Namibia en de beëindiging van de oorlog tussen Iran en Irak als zijn grootste triomfen. Een maand na het bestand in de eerste Golfoorlog van 1980 1988 zag hij zijn verrichtingen bekroond toen de Nobelprijs voor de vre de werd toegekend aan de 'blauwhelmen' van de VN. Zelfs in de laatste minuten van zijn ambtstermijn als secretaris generaal van de Verenigde Na ties, vlak voor middernacht op 31 december, zette Javier Perez de Cuellar zich in voor de vrede. En niet zonder resultaat, want in het hoofdgebouw van de VN in New York sloten regering en verzet van El Salvador vrede. „1992 wordt een jaar van vre de en vriendschap voor de mensen van El Salvador. Ik voel me heel trots, niet alleen op mezelf, maar ook op mijn colle ga's en vrienden die aan de on derhandelingen hebben deelge nomen". zei de verheugde VN- chef gistermorgen. Daarna ontliep de 71-jarige Peruaan de wachtende journa listen gistermorgen via de gara ge. De Egyptenaar Boutros Boutros Ghali trad gisteren aan als zijn opvolger. De Cuellar heeft heel wat wa penfeiten op zijn naam staan, zoals de vrijlating van de wes terse gijzelaars in Libanon en de beëindiging van de oorlog tus sen Iran en Irak. Toch werd er SAN SALVADOR» TOM GIBB THE INDEPENDENT Wanneer na twaalf jaar burgeroorlog in El Sal vador de geweerlopen zwijgen, zal in Washing ton collectief een zucht van verlichting worden geslaakt. De laatste tien jaar is het Middenameri- kaanse land met een be volking van vijf miljoen mensen en een paar na tuurlijke hulpbronnen een obsessie en een ne telige kwestie geworden voor het Amerikaanse beleid. El Salvador haalde de voorpagina's toen presi dent Ronald Reagan hier in 1980 besloot 'een grens te trekken' tegen de Sovjet-expansie op het westerse halfrond. In het naburige Nicaragua was dictator Somoza ge vallen in de revolutie van de linkse Sandinis ten. De rebellen in El Salvador en Guatemala wonnen aan kracht. Reagans beleid werd bepaald door de verlo ren oorlog in Vietnam. Het Amerikaanse le ger zag El Salvador als een kans zichzelf in ere te herstellen door het winnen van 'een kleine oorlog' tegen een leger van linkse re bellen, zonder zelf de kosten te hoeven ma ken voor het sturen van Amerikaanse troe pen. In tien jaar staken de Amerikaanse belas tingbetalers meer dan vier miljard dollar in El Salvador, waarvan het meeste direct of indirect was bestemd voor de oorlogsin spanningen. Het Salvadoraanse leger werd in omvang meer dan verviervoudigd. Het werd uitgerust met een vloot helikopters en vliegtuigen om bijstand te geven bij grond- aanvallen. Amerikaanse adviseurs werden naar El Salvador gestuurd om leiding te ge ven aan de grondoorlog. De VS stimuleerden landhervormingen in een poging het gras van de sociale revolutie voor de voeten van de bevrijdingsbeweging FMLN weg te maaien. Zij organiseerden verkiezingen en gaven enorme hoeveelhe den economische hulp. Maar in hun anti communistische streven knepen de Ameri kaanse functionarissen een oogje toe voor de uitspattingen van hun bondgenoten. Rechtse doodseskaders, nauw verbonden met het leger, voerden een bloedige cam pagne. Onder het motto 'Wees een patriot, doodt een priester' richtten zij zich vooral op radicale priesters, die zij verweten de ar men te organiseren. In maart 1980 vermoordden zij de aartsbis schop van San Salvador, Oscar Amulfo Ro mero, terwijl hij voorging in de mis. De dag tevoren had Romero een beroep gedaan op de regeringssoldaten de bevelen om on schuldige burgers te doden niet op te vol gen. Mensenrechtenorganisaties schatten dat 40.000 burgers zijn vermoord of 'ver dwenen'. Hele dorpen zijn met de grond gelijk gemaakt. Ieder half jaar verzekerde Reagan een onwillig Congres dat de men senrechten in El Salvador verbeterden. In de laatste maanden van 1983 riepen de VS eindelijk een halt toe aan de bloed stroom. Een paar van de meest brute leger- moordenaars werden gestraft met een 'gou den verbanning' naar goedbetaalde banen als militair attachés in het buitenland. Het moorden werd minder. De christen-demo craten wonnen de presidentsverkiezingen van 1984 en beloofden uitgebreide sociale en economische hervormingen. De aanval len van het verzet namen af en velen in Washington slaakten een zucht van verlich ting omdat ze dachten dat het probleem was opgelost. Zij hadden ongelijk. Tegen 1988 namen de 'doodseskader'-moorden, gewoonlijk uitge voerd door het leger, weer toe. De giganti sche corruptie bleef doorgaan, vaak onder de neus van de Amerikaanse geldschieters. Kolonels streken de betaling op voor niet- bestaande compagniën 'spooksoldaten'. Tegelijkertijd breidde het FMLN zich uit, steunend op een kem van radicale aanhan gers die door de wreedheden van het leger familieleden hadden verloren. Amerikaanse functionarissen bleven echter veel van hun eigen propaganda geloven. In 1989 zorgde de rechtse Arena-partij, op gericht door de peetvader van de doodses kaders Roberto D'Aubuisson, voor een zwa re nederlaag voor de christen-democraten. President Jose Napoleon Duarte trad af en stierf aan kanker. Hij werd opgevolgd door Areng-kandidaat Alfredo Christiani. Toen, in november, verraste het FMLN ie dereen met zijn grootse oorlogsoffensief. De rebellen veroverden een derde van de hoofdstad en de arbeidersvoorsteden van andere belangrijke steden en hielden meer dan een week stand. Daarna bezetten zij de welvarende buurten van San Salvador, waarbij zij de villa's van de rijken verander den in forten. Inmiddels was het internatio nale klimaat veranderd. Een maand na het offensief kwam de Berlijnse Muur naar be neden en hadden de Amerikaanse haviken niet langer de mogelijkheid het FLMN als een reële dreiging voor te stellen. Het offensief liet zien dat geen van beide zijden een militaire overwinning kon beha len. Onder druk van de Verenigde Naties begonnen twee jaar geleden de vredeson derhandelingen, waarin gistermorgen een akkoord werd bereikt. Op 1 februari moet de burgeroorlog in El Salvador definitief

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5