Binnenland 'Criminele landkaart Europa verandert snel' Gorbatsjov duikt op in Jaarwisseling verloopt kalm Aantal ongevallen op wintersport gestegen Nederland: Onderzoek Oost-Timor hoeft niet ALTAN ERDOGAN RONALD FRiSART chet PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RALPH KLEINHOUT DEN HAAG «ANP Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Minder vuurwerkletsel dan vorige jaren VERVOLG VAN VOORPAGINA Nederland is zonder al te veel problemen het nieuwe jaar in gegaan. Behoudens de. gebrui kelijke vechtpartijtjes, vuur- werkoverlast en brandjes was het bijna overal tamelijk rustig. De meeste politiekorpsen spra ken van een rustige jaarwisse ling. Het Brandwondencentrum in Beverwijk meldde minder en minder ernstige vuurwerkletsel dan in voorgaande jaren. In Loppersum in Groningen raakten drie mensen gewond bij twee steekpartijen. Twee ge wonden vielen er bij een steek partij in Muiden. In Gorredijk raakte een man een hand kwijt door vuurwerk. Een windmolen in het Friese Stiens werd door brand verwoest nadat er een vuurpijl in terecht was geko men, Ook ging een boven-etage van eem woning in Soest in vlammen dfc>. De grote steden kenden een betrekkelijk kalme jaarwisse ling. Grootscheepse rellen en ongeregeldheden deden zich nergens voor. De politie van Den Haag spreekt van de rustig ste jaarwisseling sinds jaren. De indruk bestaat dat er minder schade is aangericht dan vorig jaar. Er werden 57 arrestaties verricht, waarvan er 45 direct met oud en nieuw hadden te maken. Drie agenten raakten licht gewond bij confrontaties met groepen Hagenars. In de residentie waren zshonderd agenten op de been. In Rijswijk ontstonl een con frontatie tussen de politie en zo'n tweehonderd jongeren. Met stenen uit het vegdek wer den de agenten ondr vuur ge nomen. De ME moet optreden kom de jongeren te erspreiden. Pas na enkele urei was het De politie van Ridderkerk moest assistentie iioepen van enkele omliggend korpsen toen jongeren winfelruiten in gooiden. In Alkmar en Hoorn werden zes aanhoiflingen ver richt wegens vemiangen, dief stal en vechtpartijei NIEUWSLIJN 'Zomaar' doden fletser: twaalf jaar cel De rechtbank in Den Bosch heeft dinsdag een 24-jarige man uit Helmond tot twaalf jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf ver oordeeld wegens doodslag. De straf kwam overeen met de eis van de officier van justitie. De man bekende dat hij in juni 's nachts in zijn woonplaats een fietser met een houten paal van zijn rijwiel sloeg. Daarna beukte hij het slachtoffer met de paal en met een klinker op het hoofd. Het slachtoffer, een 30-jarige man die bij de nachtapotheek medicijnen was gaan halen voor zijn zieke vrouw, overleed in het ziekenhuis. De verdachte heeft enkele malen verklaard de passant 'zomaar' te hebben gedood. Illegalen krijgen hulp bij terugkeer Deze maand gaat in Den Haag het Terugkeerbureau van start. Daarvan kunnen vreemdelingen gebruik maken die hier geen geldige verblijfsvergunning hebben gekregen en vrijwillig weer willen vertrekken. Het Terugkeerbureau bemiddelt in de kosten voor eerste opvang en een vliegticket. Het bureau bemoeit zich niet met bemiddeling bij het vinden van landen voor hervesti ging. Het bureau is een initiatief van het ministerie van justitie. Celstraf voor driehonderd autokraken De rechtbank in Leeuwarden heeft dinsdag een 25-jarige man uit Huizen veroordeeld tot 24 maanden gevangenisstraf, waar van zes maanden voorwaardelijk. Twee broers uit Huizen wer den veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk. De drie hebben ruim driehonderd auto's in de kuststrook van Den Helder tot Delfzijl opengebro ken. Daarbij moesten ondermeer auto's van toeristen op de Waddeneilanden in het Harlinger havengebied, de Holwerder pier en de pier van Lauwersoog het ontgelden. Vervoerders in steden gaan samenwerken De gemeentelijke vervoerbedrij ven in Rotterdam en Amster dam bereiden een nauwe sa menwerking voor. Dit heeft di recteur Kunst van de Rotter damse RET vanmorgen gezegd in zijn nieuwjaarsrede. Kunst nodigde ook de Haagse stadsvervoerder HTM uit toe te treden tot het samenwerkings verband. Een werkgroep moet nog voor de zomer met een uit gewerkt plan komen. Doel is om binnen de Randstad te komen tot efficiënte vervoerbedrijven, die over en weer gebruik kun nen maken van de aanwezige kennis en materialen. Door materiaal en kennis in de toekomst op elkaar af te stemmen, wordt volgens de RET-directeur voorkomen dat op verschillende plaatsen het wiel telkens opnieuw wordt uit gevonden. De twee vervoerbe drijven willen dat de samenwer king onder meer resulteert in een gezamenlijke inkoop en het ontwikkelen van nieiwe pro- dukten. Detam laakt greep Rijk op uitkeringen f De Detam, de bedrijfsvereni- f ging voor onder meer de detail s' handel, vindt het 'gevaarlijk' dat ji de overheid haar invloed op de 5 uitvoering van de sociale verze il keringen vergroot. Van een te- rugtredende overheid is geen sprake. Integendeel, het be- drijfsleven verliest steeds meer 6 terrein. Dit stelde Detam-direc- i teur mr. G. van Arkel vanmor- gen in zijn nieuwjaarsspeech. Die ontwikkeling is volgens i Van Arkel bijzonder gevaarlijk. De situatie dreigt te ontstaan dat werkgevers en werknemers wel de lasten mogen opbrengen 5; voor de sociale zekerheid, maar bestuurlijk en beleidsmatig s niets meer hebben in te bren- gen. Bovendien krijgt de aver ij heid de kans gaten in de eigen j begroting te stoppen met socia le verzekeringsgelden, vreest de Detam. Van Arkel constateerde voorts dat de bedrijfsverenigingen l steeds meer de zwarte piet krij- gen toegeschoven als het gaat om de vraag waarom ziekte en arbeidsongeschiktheid in Ne- derland uit de hand zijn gelo- i pen. In de politiek worden be- drijfsverenigingen afgeschilderd als uitkeringsfabrieken die smij- ten met geld om het bedrijfsle- ven van dienst te zijn, meent Van Arkel. „Onzin", stelt de Detam-di- J recteur. Wel is het waar dat de wet de mogelijkheid van onei- genlijk gebruik niet per definitie j uitsluit. Het beeld van geldsmij- terij klopt volgens hem echter van geen kanten. Het lijkt er op dat er een soort hetze aan de l gang is tegen de bedrijfsvereni- gingen, omdat iemand moet J worden aangesproken op de de j te hoge uitgaven voor de sociale zekerheid. Het bedrijfsleven krijgt van de politici de schuld om de eigen onmacht te maskeren, vindt de Detam. Bovendien wil men het 'bastion' van werkgevers en werknemers slechten, omdat dit een belemmering vormt voor de '-politieke speelruimte, aldus Van Arkel. Een meute van 50 Fox-honden ging dinsdag 35 jagers vooraf in de traditionele slipjacht in Alem, bij het Gelderse Rossum. Bij de slipjacht wordt niet op echte vossen gejaagd, maar ach tervolgen de honden de zogenoemde slip. Dat is een bos stro, die in uitwerpselen van vossen is gedrenkt. De jacht in Alem werd voorde achttiende keer op oudejaarsdag gehouden. FOTO ANP RUUD HOFF Grote schade door explosie in zandbak GLANERBRUG ANP Een explosie in de zandbak van een school in Glanerbrug heeft gisterochtend vroeg voor aan zienlijke schade gezorgd. Twee inwoners van deze plaats in de gemeente Enschede brachten kort na middernacht een kar tonnen doos vol kruit tot ont ploffing. Door de steekvlam en de explosie werd de school zwaar beschadigd. Van onge veer honderd woningen sneu velden de ruiten. De ontploffing was zo hevig, dat stukken van de betonnen rand van de zandbak over een afstand van zestig meter wer den weggeslingerd. Een meta len hek werd volledig ontzet. Een groot aantal auto's werd beschadigd. De explosie sloeg een gat van meer dan 1 meter diep en 2 meter doorsnee in de zandbak. De twee mannen vader en zoon meldden zich later zelf bij de politie. Volgens een woordvoerder hadden zij ver wacht dat er „slechts brand zou uitbreken". Bij de explosie werd niemand gewond. Wel moest een man, die in de omgeving van de zandbak wandelde, kort worden behandeld wegens be nauwdheid en tijdelijke doof heid. Bij huiszoeking in het huis van de twee stuitte de politie op een groot aantal wapens, kogels en (hand)granaten. Het bleek dat de vader toestemming had voor het houden van de wa pens. De politiewoordvoerder sprak van een 'klein oorlogsmu- Tekort van rijk in 1991 onder 4,75 procent DEN HAAG ANP Het financieringstekort van de overheid valt over 1991 waar schijnlijk lager uit dan 4,75 pro cent, het streefcijfer uit het re geerakkoord. Dat heeft het mi nisterie van financiën dinsdag meegedeeld. De precieze om vang van het tekort wordt in fe bruari bekend. Het is tevens mogelijk geble ken een afdracht van 1,6 miljard gulden aan het kinderbijslag- fonds (AKW-fonds) reeds in 1991 te betalen. Deze afdracht, die het financieringstekort be last, zou aanvankelijk pas in 1992 plaatsvinden. De betaling aan het AKW- fonds is mogelijk geworden door de zogeheten primache que-maatregel. De primache que is een door de belasting dienst geaccepteerd betaalmid del, die een tijdige bijschrijving van belastingontvangsten op de rekening van het rijk beoogt. In de praktijk worden deze op brengsten één werkdag eerder dan voorheen ontvangen. Bij de Tussenbalans in het voorjaar van 1991 werd inge schat dat die versnelling tot ex tra opbrengsten in 1991 en in 1992 zou leiden. Maar omdat de belastingplichtigen veel sneller dan verwacht volgens de nieu we regels handelen, is de op brengst in 1991 veel hoger en 1992 lager dan bij de opstelling van de Tussenbalans werd ver wacht. Hierdoor valt in 1991 het fi nancieringstekort mee, maar dreigt in 1992 juist een ver slechtering van het tekort. CRI zeer tevreden over computergestuurd vingerafdrukkensysteem De politie heeft in het afgelopen jaar achthonderd zaken kunnen oplossen met behulp van het computergestuur de vingerafdrukkensysteem Havank. Dat is tien tot vijf tien keer meer dan in de jaren daarvoor. Dit heeft J. Wil- zing, directeur van de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) en hoofdcommissaris van de rijkspolitie, vanochtend bekend gemaakt in zijn nieuwjaarstoe spraak. Vorig jaar werderf ruim 4000 meer auto's 'gestolen dan in 1990 (18.000), aldus Wilzing. De CRI-topman uitte zijn zorg over de invoer van Suri naamse cocaïne in Nederland. Bijna de helft van de hoeveel heid cocaïne die vorig jaar in beslag werd genomen, was af komstig uit Suriname. Volgens Wilzing is de „crimi nele landkaart" in Europa snel aan het veranderen door de po litieke problemen in het voor malige Oostblok en in het Bal kan-gebied. De aanvoer van he- Wilzing verwacht dat politie^ korpsen in toenemende mate een beroep zullen doen op het zo succesvol gebleken systeem. Zo werden de verdachten in de moordzaak op restauranthou der Fagel met behulp van Ha vank opgespoord. De CRI constateert een opval lende stijging van het aantal bankovervallen tot 448 (1990Ï 240). In totaal bleef het aantal overvallen ongeveer gelijk met het jaar daarvoor (ruim 1700). roïne via Joegoslavië (vorig jaar 65 procent) is door de burger oorlog aldaar bijna onmogelijk geworden. De route is volgens de directeur verlegd richting Hongarije, Roemenië en Tjechoslowakije. Wilzing uitte ook zijn zorg over de belangrijke plaats die Poosle criminelen aan het inne men zijn in de Europese amfe- taminehandel. „Polen lijkt zich te ontwikkelen tot de belang rijkste amfetamineproducent van Europa", zo zei hij. In totaal werd vorig jaar 170 procent meer amfetamine opgespoord, mede dank zij een inbeslagna me die groter was dan de totale vangst in 1990. De CRI-directeur verwacht dat Duitsland het belangrijkste doorvoerland wordt voor verdo vende middelen, gezien de ont wikkelen in Oost-Europa en re cente cijfers over inbeslagna mes van cocaïne en heroïne. De helft van alle heroïne die in ons land wordt aangeboden, wordt via Duitsland aangevoerd. Ook wordt Nederland in toenemen de mate geconfronteerd met drugscriminelen uit Zaïre, Gha na en Nigeria. De totale hoeveelheid narco tica die vorig jaar in beslag werd genomen, was lager dan het jaar daarvoor. De scherpste da ling doet zich voor bij de soft drugs, bijna vijftig procent min der dan in 1990. „Eén van de re denen zou dé verminderde be hoefte aan marihuana uit tradi- tonele landen door de opkomst van de zogenaamde 'Neder- weed' kunnen zijn. Deze in Ne derland geteelde marihuana lijkt inmiddels voor een groot deel in het aanbod te kunnen voorzien, volgens sommige des kundigen voor meer dan de helft", aldus de CRI-directeur. De ANWB heeft rond de kerst dagen aan 175 landgenoten in de wintersportgebieden hulp moeten bieden. Dat is een stij ging van ruim vijftig procent in vergelijking met vorig jaar. Toen moesten in dezelfde periode 115 mensen worden geholpen. Volgens de ANWB is de stij ging vooral te verklaren uit het feit dat er veel meer mensen op wintersport zijn gegaan dan in afgelopen jaren. Dit komt door de goede sneeuw-vooruitzich- ten en doordat de feestdagen midden in de week lagen. Daar door hoefden werknemers niet veel vrije dagen voor een hele week vakantie op te nemen. Verder deden veel mensen een beroep op de ANWB van wege het noodweer dat de Al pen vorige week teisterde. Door het hoge aantal ongevallen on der wintersporters heeft de ANWB de afgelopen twee we ken drie extra gipsvluchten in gezet. Bij een ski-ongeval in Ander- matt in Zwitserland is maandag een 38-jarige vrouw uit Neder land om het leven gekomen. Volgens de politie behoorde zij tot een groep skiërs die van de Gemsstock-helling naar Hos- pental wilden afdalen. De vrouw kwam op de rotsachtige helling ten val, kon niet meer afremmen en stortte 300 meter in de diepte. 1991 was overigens een va kantie-topjaar. In totaal gingen 7,9 miljoen Nederlanders van 18 jaar en ouder met vakantie. Ze brachten 12,5 miljoen va kanties van minimaal 4 over nachtingen door, waarvan 5,8 miljoen (plus 2 procent) in ei gen land en 6,7 miljoen (plus 5 procent) in het buitenland. Ze gaven daarbij 10,6 miljard gul den uit, 7 procent meer dan het jaar daarvoor. nesty International al zijn twijfel heeft uitgesproken, bevat vol gens Nederland „hoopgevende elementen". Het is volgens de verklaring „bemoedigend" dat wordt gesproken over eigen machtig optreden van „bepaal de veiligheidstroepen", dat twee verantwoordelijke generaals van hun functie zijn ontheven, en dat de bevelhebber van de strijdkrachten opdracht heeft gekregen een onderzoek in te stellen naar het lot van de ver misten. Amnesty International heeft verklaard dat de conclusie van de Indonesische autoriteiten dat de soldaten uit zelfverdedi ging handelden, „niet in over eenstemming is met de talloze verslagen van ooggetuigen die zeggen dat de soldaten op een geordende en gedisciplineerde manier handelden". Nederland dringt niet langer aan ep een internationaal on derzoek naar het bloedbad op Oost-Timor, waar Indonesische militairen begin november wel licht 180 mensen hebben ge dood. Dit blijkt uit een verlda- ring van Buitenlandse Zaken over een onderzoek dat de Indonesische autoriteiten zelf hebben ingesteld. In een op oudejaarsdag uitge geven verklaring wordt niet ge sproken over een internationaal onderzoek, maar Nederland „blijft geïnteressseerd in de re sultaten van contacten tussen Indonesië en de Verenigde Na ties". President Suharto van Indonesië heeft gedreigd af te zien van verdere buitenlandse hulp als het tot een internatio naal onderzoek zou komen. Het rapport, waarover Am- Friezen 'ontvoeren' Bartje en voornalige Sovjet-president ELSLOO-OLDEBERKOOP GPD De medewerkers van Madame Tussaud in Amsterdam zijn zie dend. Maar het wassen beeld van Michail Gorbatsjov blijft voorlopig gast van de Vesuvius- club in Elsloo. De oudejaarsver- eniging, die elk jaar een publici teitsstunt bedenkt, overtrof zichzelf met de kaping van de voormalige Sovjet-leider. Daags nadat de echte Gor batsjov aftrad, verdween zijn wassen beeld vorige week uit het museum. De directie sloeg groot alarm en deed aangifte van diefstal. Op oudejaarsavond maakten de Vesuviusleden in een stampvol café in Elsloo hun nieuwste grap wereldkundig. De ontvoering, zo legde voorzitter Aald'ert Post uit, was kinderlijk eenvoudig verlopen. Twee dagen voor de diefstal hadden vier leden zich als be zoeker laten rondleiden door het museum. „Beveiliging was er wel, maar het leek ons moge lijk die te omzeilen", aldus een laconieke Post. De nooduitgang naar de Kalverstraat, die ge woon open stond, werd bij toe val ontdekt. Het wassen beeld van Gor batsjov in de afdeling staats hoofden wachtte op transport naar de koepel der bekenden, waar hem een plaatsje was be dacht tussen uitgerangeerde of overleden wereldleiders als Winston Churchill en Margaret Thatcher. Vesuvius wilde een dergelijke degradatie voorkomen. Op tweede kerstdag kochten zeven Elsloërs een kaartje voor Tus saud. Post: „We waren erg vroeg, zodat het nog rustig was in het museum." Enkele leden fungeerden als uitkijkpost. An deren moesten lastige perso neelleden afleiden. Camera's werden onklaar gemaakt door er een doek overheen te han gen. Gorbatsjov kreeg een wijde regenjas om de schouders en een feestmasker op z'n hoofd. Tijdens een persconferentie liet de Vesuviusclub gistermid dag weten dat Gorbatsjov een baan aangeboden had gekregen Leden van de Vsuvius-club poseren trots bij hun 'burgemeesterskandidaat' voor de Stellingwen/en. Het was sen beeld blijft Waarschijnlijk nog tot zaterdag in Elsloo. als burgemeeter voor de Stel lingwerven. „jat Gorby werk loos werd koijen wij niet aan zien", aldus Bst. „Als boeren zoon is hij nk onbekend me de agrarischesector, zodat hij het hier goed kanjienen." Enkele dagi n stuurde Vesuius naar Tussaud met de groeten van Gorby, ?als het dorp de wassen Rusnmiddels liefko zend noemt, lij komt weer te rug na de olpollen, luidde de afsluitende tlst. Elsloo wil de zaterdag terug iseum-directie heeft ge dreigd de kapers voor het ge recht te dagen. De rijkspolitie in Ooststellingwerf tilt minder zwaar aan het delict. „Het beeld ilang dn de bevolking verkeert in goede staat. Hij voelt zich hier goed thuis", schreven de diefstal de agenten in het dagrapport. kaartje Een andere oudejaarsvereni- ging in Friesland, De Geitefok in Oldeberkoop, heeft sinds deze week ook een 'ontvoering' op haar naam staan. De leden pre senteerden in de Oude jaarsnacht het beeld van Bartje, FOTO ANP HARRIJ B dat maandagnacht werd gesto len uit Assen. Het beeld is niet beschadigd. Deze diefstal verliep overi gens niet vlekkeloos. De Geite fokkers probeerden het beeld met de hand uit te graven, maar daarvoor bleek de sokkel te ste vig te zijn verankerd. Daarop gebruikten ze een auto en trok ken Bartje omver. Hierdoor brak de sokkel van het beeldje af. De Geitefokkers hebben ver klaard de schade te zullen ver-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3