Weg en wiel Mazda 626 zoekt het hogerop U voelt zich thuis bij: AUTO-HOME LEIDERDORP B.V. on mazoa dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. Britse politie voert plastic nep-auto in Alfa 33 verstevigt greep op de markt AUTO KOEN LEIDERDORP Fietsregistratie mislukt Donderdag 2 januan 1991 Redactie 023-150222 PETER LODEWUKS Eindredactie JAN VAN DER NAT Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN 21 BLIKVANGERS Mercedes' topmodel debuteert in Detroit Noord-Amerika is een belangrijke exportmarkt voor Mercedes en dus is het niet verwonderlijk dat de wereldpremière van de nieuwe 500/600 SEC plaatsvindt op de autotentoonstelling van Detroit (11-19 januari). De SEC is het coupé-model op basis van de nieuwe S-serie en sinds vele jaren het absolute topmodel van Mercedes. De 500 SEC met acht-cilinder motor beschikt over 326 pk (240 kW) en de 600 SEC met zijn 12 cilinders is goed voor liefst 408 pk (300 kW). Oude Golf nog niet uit produktie Sinds twee maanden staat de nieuwe (derde generatie) Golf in de Nederlandse showrooms. Ondanks het succes van deze Auto van het Jaar is de produktie van het voorgaande model nog niet gestaakt. Volkswagen blijft de Golf 2 in ieder geval tot midden 1992 produceren in de fabriek in Mosel bij Zwickau. De nieuwe oude Golfs komen op de markt onder de naam Golf Function. De Function heeft onder meer brede 185 mm banden, zwarte spatbordverbredingen, groen warmtewerend glas, een sportstuur en een in de hoogte verstelbare bestuurdersstoel. Men kan kiezen uit drie motoren: 1.3 (40 kW/55 pk), 1.6 (51 kW/70 pk) benzine of 1.6 diesel (44 kW/60 pk). De 1.3-versie is te koop vanaf 26.690, de 1.6 vanaf 27.890 en de dieseluitvoering begint bij 31.490. Klassieke motorruilbeurs in Autotron Twaalf jaar geleden werd door het Autotron de aanzet gegeven voor wat inmiddels is uitgegroeid tot'een internationale markt voor klassieke brommers en motoren. In het weekeinde van 18 en 19 januari wordt in het museum te Rosmalen een nieuwe af levering van deze oldtimerruilbeurs gehouden. De aanvangstijd op beide dagen is 10 uur en om 18 uur gaan de deuren weer dicht. De toegangsprijs bedraagt 12,50, kinderen van 4 tot 12 mogen voor 7,50 naar binnen. Daihatsu Holland boekt verkooprecord Het Japanse merk Daihatsu bereikte begin december met 10.000 verkochte auto's een nieuw verkooprecord op de Nederlandse markt. De importeur schrijft de omzetstijging vooral toe aan de nieuwe Cuore en de Applause, terwijl ook de modellen Charade, Rocky en Feroza het goed deden. Voor 1992 verwacht Daihatsu wederom dat tenminste één op elke vijftig in Nederland ver kochte auto's een Daihatsu zal zijn. Een belangrijke versterking in het nieuwe jaar wordt de Charade sedan, die de Japanse fa brikant nu ook naar Europa gaat verschepen. De sedan is 31,5 cm langer dan de 3/5-deurs hatchback en heeft daardoor een wat ruimer interieur. De grootste winst zit echter in de koffer bak, die met een inhoud van 288 liter 89 procent meer ruimte biedt. De levering.zal medio februari van start gaan met het type SG 1.3i, met of zonder automaat. De prijs bedraagt 24.995, met automatische transmissie wordt dat 27.795. Weversbaan 27, Leiderdorp, tel. 899349 LONDEN OPD De Britse politie gaat een nieuw wapen hanteren tegen hardrijders op de snelweg: een nep-politieauto van plastic. Niet zonder trots onthulde hoofdinspecteur Bob Bensley van het politiekorps in Nort- humbria vorige week het eer ste model. De 'auto's', weinig meer dan op maat gesneden en beschil derde stukken plastic, zullen langs de autoweg worden op- (^rocnen^, Rolls gevuld met koeiemest De nep-politieauto wordt populair, bij de politie althans. Deze versie, in de vorm v genomen in het zuiden van Hongarije. gesteld. „Als je harder rijdt dan 75 km per uur, kun je ze niet van echte politiewagens onderscheiden", zei een geest driftige Bensley. Hoewel de nepauto's een wat lacherig onthaal kregen in de Britse media, zijn zij het pro- dukt van een doorwrochte theorie. Volgens Bensley heb ben de meeste hardrijders de neiging snelheid te minderen als zij een politieauto langs de kant zien staan om vervolgens enkele kilometers verderop weer gas te geven. Op die plek ten. Terwijl in Northumbria de ee ste nep-auto ten doop werd g houden, verschenen in Londi de eerste bobbies op moun- tain-bikes op straat De ge dachte is dat polit deze fietsen in het vervolg tasjesdieven kunnen achter volgen tot in de meest ontoe gankelijke gebieden van de hoofdstad. op Een 85 jaar oude Rolls-Royce Silver Shadow, waarde meer dan 34 miljoen gulden, is vorige week in Nieuw-Zeeland met koeiemest overgoten en be schadigd. De bestuurder, die de Rolls even te leen had van de Britse eigenaar, reed te midden van enkele andere Rolls-Royces toen een man de mest tussen hem en de passagiersstoel gooi de en vervolgens zichzelf tegen de wagen aanwierp. Die actie leverde de kostbare oldtimer een kapotte koplamp en een ge deukte bumper op. - f - - "f I _L. Groter, luxer en duurden een trend die ook zijn uit werking heeft gehad op de nieuwe Mazda 626. Deze succesvolle Japanse mid denklasser is geheel nieuw ontwikkeld en niet meer te vergelijken met zijn voorganger, die vier jaar op de markt is geweest. PEN HAAG Pl/GPD Tervergelijking: de goedkoop ste huidige 626 kost 30.695 gul den tegen 34.495 gulden voor de nieuwe versie per 1 januari. Op 20 maart komt daar echter drie procent bij en per 20 juni nog eens drie procent, zodat er binnen een half jaar 36.595 voor de goedkoopste sedan en 38.185 voor de laagst geprijsde hatchback moet worden neer geteld. Wie voor 20 maart koopt, maar niet geleverd krijgt moet ernstig rekening houden met de prijs verhoging, zo heeft de impor teur bij monde van verkoopdi recteur C. de Ruiter meege deeld. Haag hoort de nieuwe Mazda 626 niet langer thuis in het zo genoemde D-segment, waarin men bij voorbeeld de Ford Sier ra aantreft. De wagen neigt eer der naar het E-segment van de Ford Scorpio. De waarheid zit ii De nieuwe Mazda 626 heeft een sterke gedaanteverandering onder gaan en is voorlopig leverbaar in twee varianten: de sedan (hierboven) en de hatchback (bovenste foto). FOTO'S de binckhorst heeft de hatchback een zeer gunstige stroomlijn in zijn klas- De zestienkleps injectiemotoren van 1.8 en 2.0 liter zijn nieuw ontwikkeld. Daarbij gaat Mazda nu ook een zescilinder motor leveren in de 626. Dat is de 2.5 liter V6-motor met 24 kleppen en twee bovenliggende nok- kenassen per cilinderrij, die ook te vinden is in de sportieve MX- 6. Alle krachtbronnen zijn uit gerust met een injectiesysteem en voldoen aan de US-83 norm ten aanzien van de uitstoot van uitlaatgassen. Volgens de fabrikant is de op brengst van de motoren zoda- ergens in het midden. Zeker is dat de 626 nu bijna drie centi meter langer is dan de Scorpio en 2 centimeter smaller. Dat de nieuwe 626 specifiek voor de Europese markt be stemd is moge blijken uit de breedte van 1,75 meter. Voor het eerst in zijn geschiedenis heeft Mazda een middenklasser gebouwd die breder is dan de Japanse belastinglimiet van 1,69 meter. Mazda brengt de 626 als vier- deurs sedan en vijfdeurs hatch back. Uiteraard is bij het ont werp veel aandacht gegeven aan een lage luchtweerstand. Met een Cw-waarde van 0,29 Tijdens een korte rij-impressie bleek inderdaad dat er sprake is van een totaal nieuwe auto, die niet goed meer te vergelijken valt met zijn voorganger. Stan daard zit er toerentalafhankelij- ke stuurbekrachtiging in. De motoren zijn beduidend stiller geworden. Het bredere Interieur biedt ui teraard meer ruimte. Ook ach terin, al zullen lange passagiers daar nog wat hoofdruimte te kort komen. De aankleding ziet er zeer verzorgd uit. De snit van het dashboard accentueert de ruimtelijke werking van het in terieur. De door ons bereden tweeliter demonstreert een forse accele ratie. Wat wegligging betreft heeft de auto gewonnen ten op zichte van het vorige model. Wellicht zijn de grotere spoor breedte en de langere draagar- men van het onderstel daar ver antwoordelijk voor. Behalve de versies met handbe diende vijfversnellingsbak zijn er ook elektronisch gestuurde automaten leverbaar. De goed koopste automaat kost tot 20 maart 40.995 gulden. De duurste 626 is de 2.5 V6 4E automaat Xerxes, die inclusief verwarmde buitenspiegels, air conditioning, zes speakers en glazen zonnedak 63.995 kost. Het heeft even geduurd voor het Italiaanse Alfa Romeo weer helemaal terug was. Maar nu staat er met de huidige model- lenserie zoveel smakelijke kwa liteit bij de dealers, dat de ver koop en het marktaandeel met sprongen stijgen. Eerst verantwoordelijke daar voor is de Alfa 33. Het afgelopen jaar kwam deze kleine maar middenklasser op een verkoopaantal van 5.800 stuks. Over 1990 lag de verkoop maar liefst 60% lager. Kennelijk spreekt het imago van de nu goed ingeburgerde Alfa 164 ook minder draagkrachtige klanten wel aan. Daarbij doet het uit brengen van veelbelovende prototypes als de fameuze Alfa SZ en de Proteo het merk geen kwaad. Bovenal is echter van belang dat een merk niet alleen kwaliteit uitstraalt, maar dat ook daadwerkelijk biedt. Wat dat aangaat hebben in de afgelopen drie jaar van weder opbouw de negentig dealers in Nederland hun werk blijkbaar goed gedaan. Directeur De Feo mocht kort geleden daarvoor van de fabriek een Europese prijs in ontvangst nemen, die slechts eens in de drie jaar wordt uitgereikt. Alfa Romeo Nederland is thans een van de meest succesvolle Alfa-organi saties in Europa. De verkopen namen vanaf 1989 ieder jaar met ongeveer een derde toe. Ook het nieuwste produkt, de Alfa 33 1.4 IE, heeft na een eer ste kennismaking veel goede in drukken achtergelaten. Dit mo torisch aangepaste model ver vangt de Alfa 33 1.3. Er is een massa aan elektronica aan de 90 pk sterke motor ge hangen. Dat resulteert in een hoog rendement, onmiddellijk aanslaan, een zuinig verbruik 114,2) en een verdraaid ge makkelijke loop van dit boxer- tje. Het maximum koppel is met 113 Nm bij 6.000 toeren iets afgenomen, maar dat is geen nadeel. De auto doet ge woon meer met een liter brand stof en levert aan prestaties nauwelijks in. Zijn top ligt op 178 km/u en de sprint van 0- 100 km/u gaat in 11,5 secon den. Meer nog dan de techniek is de prijs van de auto interessant. Want als je voor de bijzonder rijk behangen Alfa 33 1.4 IE L 29.160 neer moet tellen, is dat beslist een populaire prijsstel ling te noemen. Voor dat be drag zit er echt alle comfort in en dat in combinatie met vol doende uitstraling en dyna miek. Standaard zijn stuurbe krachtiging, centrale deurslui ting, een deelbare neer te klap pen achterbank, getint glas, elektrisch bediende voorruiten, een verstelbaar stuur, een toe- renteller en een digitaal klokje. De 'gewone' 1.4 heeft minder extra's maar wordt dan ook aangeboden voor 27.390. De auto rijdt prettig, zit goed, de bediening steekt gedegen in el kaar, er is genoeg ruimte voor 5 personen met bagage en daarbij is de 33 een lekker autootje om te zien. De 1.4 betekent kortom een verrijking van het toch al sterke 33-aanbod. Weversbaan 12 (Autoboulevard) 2352 BZ LEIDERDORP Tel. 071-417493 Fax. 071-417301 FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN De Nationale Fietsre gistratie (NFR) be staat sinds 1 januari niet meer. Van een geregi streerde flets hoor je nog eens iets', luidde de slagzin van deze in 1987 gestarte anti-diefstal campagne. De NFR is beëin digd, omdat in de praktijk juist bijna niemand ooit meer iets hoorde van een gestolen geregi streerde fiets. In tweeënhalf jaar zijn er twee miljoen fietsen ge stolen en daarvan zijn er slechts een paar honderd via de regi stratie teruggevonden. Initiatiefnemers van de cam pagne waren fietsenhandelaren, verzekeraars, politie en justitie. De bedoeling was dat de eige naren van alle vijftien miljoen fietsen in Nederland hun eigen dom lieten registreren door hun postcode in het frame te laten graveren. Postcode en frame nummer samen werden opge slagen in een centraal compu tersysteem. Het systeem faalde omdat veel te weinig mensen hun fiets ter registratie aanboden. In 1990 waren nog maar anderhalf mil joen fietsen geregistreerd. Het merendeel daarvan was nieuw en afkomstig van verzekerings maatschappijen. Bovendien was er de klacht dat de politie betrekkelijk weinig van het computersysteem gebruik maakte. De gegevens die de NFR tot nu toe verzameld heeft gaan naar het Centraal Informatiepunt Schade van de verzekeringsbe drijven. Samen met de nieuwe Herkenningsdienst Systemen van de politie, dat zijn de ge koppelde regionale informatie- Zoals elders op deze pagina staat vermeld heeft de Londense politie de ATB ontdekt als middel om zich sneller te kunnen verplaatsen in de stad. Agent Murphy zit hier collega Smith achterna bij een testrit op hun gloednieuwe citybikes. •eoto ap bestanden, is er dan een rede- Fiets met alarm lijk geheel van gegevens. De De Britse fabrikant Oxford Pro mogelijkheid blijft bestaan de ducts presenteert een alarmin- fiets met postcode en frame- stallatie voor fietsen. Deze 'Cy- nummer in dat nieuwe systeem clone' bestaat uit een schijf van te laten registreren. kunststof met een door batterij- geert op bewegingen. De schijf zit met een klem aan het frame vast. Bij het aanraken van de fiets barst er een oorverdovend lawaai los. De eigenaar van de fiets kan het alarm met een sleuteltje aan of uitzetten. Prijs onbekend. Reiskosten Veel fietsers vinden het ontbre ken van een goede reiskosten vergoeding door hun bedrijf on rechtvaardig. Overheid en oe- drijfsleven weten daar niet goed raad mee. De Fietsersbond EN- FB heeft nu van die kant het verzoek gekregen om met een duidelijke regeling over de brug te komen. Een HEAO-stageaire bij de ENFB is gevraagd een in ventarisatie te maken van de bestaande reiskostenvergoedin gen. Wie onder een regeling valt of daar goede ideeën voor heeft kan schrijven naar Els van der Steen, postbus 444,6710 BK Ede. In ons land staat Daihatsu te boek als een betrekke lijk jong merk, dat in 1978 startte met een model ge naamd Charmant. Toch bestaat dit Japanse merk al sinds 1907, toen in Osaka de firma Hatsudoki Seizo werd opgericht. Deze firma bouwde voornamelijk grote motoren voor de industrie en later ook motor fietsen met laadbak en driewielige auto's. Na de Tweede Wereldoorlog veranderde de naam in Dai hatsu Motor Company en pas aan het begin van de jaren zestig stapte men over van drie- op vierwielige auto's. Op de foto een van de eerste personenauto's van Daihatsu: de Compagno 1000 Beriina uit 1964. Met deze sedan legde Daihatsu de basis voor de huidige generatie auto's waarvan men er thans jaar lijks 10.000 verkoopt in Nederland. •foto daihatsu

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21