habitat Leidsch Dagblad El Salvador: vrede na 12 jaar strijd Enorme brandschade in Noordwijk Nederland verliest terrein in Duitsland Kabinetscrisis Israël afgewend Concurrenten profiteren van eenwording Nederland verliest terrein op zijn belangrijkste exportmarkt, Duitsland. Door de Duitse een wording is de uitvoer naar onze oosterburen het afgelopen jaar fors toegenomen, maar andere landen profiteren veel sterker van de nieuwe situatie. Dat schrijft C. van Paridon, stafmedewerker bij de Weten schappelijke Raad voor het Re geringsbeleid (WRR), op per soonlijke titel in het economen- vakblad Economisch Statisti sche Berichten (ESB). Meer dan andere landen exporteert ons land vooral agrarische produk- ten, zoals zuivel en bloembol len, en halffabrikaten naar Duitsland. De groei van de Duitse import bestaat echter vooral uit industriële eindpro- dukten. Ongeveer 30 procent van on ze uitvoer gaat naar Duitsland. Daarbij moet Nederland vooral Cel voor export gestolen auto's met Frankrijk, Ita lië en België. Dit jaar steeg de Nederlandse export naar Duits land met 13 procent, maar de concurrerende landen scoorden een verbetering van 19 tot 23 procent. Ook Zweden, Groot- Brittannië en vooral Zwitserland verloren terrein. De laatste anderhalf jaar blijft de groei van de Duitse import vanuit ons land in toenemende mate achter bij het gemiddelde van de EG-landen. De concur rentie met andere landen op de Duitse markt wordt steeds scherper, aldus Van Paridon. Dat vereist een „adequate reac tie" om marktverlies tegen te gaan. Maar daarbij moet het niet blijven. Met name bij de in dustriële produkten moeten nieuwe markten worden ver overd, stelt Van Paridon. De Nederlandse uitvoer naar Duitsland had in 1991 een waarde van 70 miljard gulden. OPRUIMING Kortingen tot 70% De rechtbank in Den Bosch heeft een 43-jarige man uit Eer- sel op oudejaarsdag veroor deeld tot twee jaar celstraf. Hij roofde en heelde vorig jaar een hele serie auto's. De wagens werden gestolen in Noord-Bra bant en België voor illegale ex port naar Oost-Europa. In 1990 alleen al werden in noordoost- Brabant 680 auto's ontvreemd, waarvan er slechts 65 werden opgespoord. 'NIEUWSLIJN Marokko laat Fransen na 18 jaar vrij Na een gratiebevel van koning Hassan heeft de Marokkaanse re gering drie Franse broers vrijgelaten, die achttien jaar zonder proces gevangen zaten. Volgens de mensenrechtenorganisatie Amnesty International die het nieuws bekendmaakte, zijn twee van de broers „zeer ernstig ziek". Bayazid Jacques, Midhat Rene en Ali Auguste Bourequat werden in 1973 gearresteerd, verdacht van spionage voor Frankrijk en Israël. Bush: 'CIA vermoordde Kennedy niet' De Amerikaanse president Bush heeft vanmorgen kritiek geuit op de nieuwe film over John F. Kennedy van regisseur Oliver Stone. De film suggereert dat de moord op de voormalige presi dent een complot van het leger en de inlichtendienst CIA zou zijn. Volgens Bush is daar geen enkele aanwijzing voor. „Er doen allerlei complottheorieën de ronde over van alles en nog wat. Zo zou Elvis Presley nog leven, en ik kan niet zeggen dat niemand daar ooit een film over zal maken", aldus Bush. Chauffeur hasjtransporten bestraft Voor het binnensmokkelen van hasjiesj heeft rechtbank in Leeuwarden dinsdag een 39-jarige inwoner van Haulerwijk ver oordeeld tot dertig maanden celstraf, waarvan tien voorwaarde lijk. De man haalde met een vrachtauto grote partijen van de drugs op in Spanje. Hij was op het aanbod om de hasj te trans porteren ingegaan, om zijn forse schuldenlast weg te werken. De Haulerwijker moet ook het geld dat hij verdiende 145.000 gul den aan de Staat terugbetalen. Bezoekersrecord bij Madame Tussaud Bijna 600.000 mensen hebben vorig jaar het volledig vernieuwde wassenbeeldenmuseum Madame Tussaud in Amsterdam be zocht. Dat is een enorme stijging ten opzichte van 1990. Toen wisten 150.000 bezoekers de weg. naar het museum te vinden. Pagina 3: Ziedend over 'ontvoering' Gorbatsjov Op het nippertje parlementaire meerderheid voor begroting CORRESPONDENT Premier Shamir van Israël heeft vannacht een dreigende kabi netscrisis over de begroting 1992 weten af te wenden. De bewindsman forceerde een par lementaire meerderheid door een compromis te sluiten tus sen de Nationaal Religieuze Partij (NRP) en de drie ultra-or thodoxe regeringspartijen Shas, Agudat Jisraël en Degel Hatora. De ultra-orthodoxen weiger den aanvankelijk met de begro ting in te stemmen. Zij maakten bezwaar tegen de zogenoemde 'speciale toewijzingen': giften uit de staatskas aan politieke partijen ten behoeve van hun instituten en instellingen. Die giften worden verdeeld door de departementen van godsdienst zaken en van onderwijs, die bei de worden geleid door een mi nister van de NRP. De ultra-or thodoxen, rivalen van de NRP, vreesden voor hun geld, maar gingen uiteindelijk akkoord toen de NRP zwart op wit had beloofd het geld te zullen over maken. Het debat waarin de begro ting moet worden goedgekeurd, vindt vandaag plaats. Eigenlijk had de begroting voor het eind van 1991 moeten worden goed gekeurd, maar Shamir heeft het debat net zo lang voor zich uit geschoven totdat hij een meer derheid had gevonden. Dat heeft hem veel kritiek van de oppositiepartijen opgeleverd. Zij beschuldigen de premier van „ondemocratisch gedrag". Kolonisten in de door Israël bezette Gazastrook willen van daag een nieuwe nederzetting stichten op de plaats waar giste ren een Israëlische burger door onbekenden is doodgeschoten. Daarnaast eisen ze dat het mi nisterie van defensie een aantal Palestijnen uit de Gazastrook deporteert. Het is voor het eerst sinds het uitbreken van de Pa lestijnse opstand in 1987, dat een Israëlische kolonist in de Gazastrook is doodgeschoten. OJ>=Oj>Vej^poff /fehkrhtf QK'fse fe'Jfof Amsterdam, Den Haag. Utrecht. .EIDEN Bejaarden gaan rwijgend het nieuwe jaar in KUNST Ruim een eeuw levenskunst op één podium De toekomst behoort aan hem die weet hoe hij moet wachten. Russisch spreekwoord VANDAAG PAGINA'S Binnenland Buitenland 5 Cultuur 7 Familieberichten12 Feiten en meningen2 Info14 Programma's9 Regio11,13,15 RTV Show8 Sport17,19 VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 21 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Droog Veel bewolking, maar ook een en kele opklaring. Droog weer. Tem peraturen ongeveer 8 graden. Vrij krachtige, 5, aan de kust en op het IJsselmeer harde, 7, zuidwestelijke wind. Donderdag 2 januari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39739 Losse nummers 1,50 SPORT Marathonschaat ser Van Kempen jaagt op record Kroon op werk Perez de Cuellar HET WOORD IS AAN Geen kront ontvangen? Acht jaar cel yoor doodslag sn in stukken hakken van lijk Dertien arrestaties rond jaarwisseling in Leiden Boilerhuurders geen warm water Huurders van een boiler bij de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) hebben gisteren de hele dag zonder warm water gezeten. De boilers vielen rond het middaguur volledig uit door een technische storing. Pas van ochtend om half acht begonnen ze weer met het opwarmen, zo dat alle energiegebruikers rond half elf weer warm water had den. De EWR beschikt over een systeem, waarmee onder meer de straatverlichting en boilers worden in- en uitgeschakeld. „Veel mensen huren van ons boilers en die zetten wij uit en aan", zegt woordvoerder E. van der Erf. Dat laatste is misge gaan: „Het computersysteem heeft geheel spontaan en uit schakelpuls afgegeven er weten niet hoe dat komt". |D Per kwartaal (f80.10) I matische betaling*. Woonplaats: Telefoon (i.v.m. controle bezorging) Nummer bank/girorekening Handtekening een envelop, zonder 8 712141 400053 3e rechtbank in Den Haag heeft vanochtend een 24-jarige man lit Den Haag veroordeeld tot icht jaar cel. Hij stak vorig jaar ;en 24-jarige man dood en rooide stukken van het lijk in de Ringvaart bij Haarlemmermeer ;n het Rijn-Schiekanaal. In de nacht van 30 juni op 1 uli bracht de Hagenaar in zijn voning het slachtoffer met wintig messteken om het le zen. Met messen en een bijl lakte hij het lijk in stukken. De omp werd in een koffer, ver zwaard met stenen, in de Ring- zaart gegooid. Andere delen van iet lichaam stopte de man in zuilniszakken en wierp die ïveneens in de Ringvaart. Ook 'ooide hij enkele zakken in het ^ijn-Schiekanaal. De veroordeling is gelijk aan Je eis van de officier van justi- Gehelmde en van schilden voorziene agenten voeren met honden een charge uit op de Willem de Zwijgerlaan in Leiden. Op de voorgrond wordt een jongere in de boeien geslagen. foto p l. schippers 'ZIQORPWU K/LEIDEN IOZA VAN DER VEER/EMIEL FANGMANN ?en felle uitslaande brand heeft tijdens de jaarwisse ling restaurant Almata en pizzeria La Galleria aan de SJoordwijkse Koningin Wilhelminaboulevard ver woest. Twee boven de restaurants gelegen apparte menten gingen eveneens in vlammen op. Elf andere appartementen en het belendende Hotel Oranje lie pen forse brandschade op. De totale schade loopt vol gens brandweercommandant J. Peschier in de miljoe- De Noordwijkse politie meld de later dat de brand is veroor zaakt doordat om even voor half een 's nachts een vuurpijl óp het dak van restaurant Alma ta terecht kwam. Het dak stond binnen enkele minuten in brand waarna de pizzeria even eens vlam vatte. Twee gezinnen die de jaarwisseling in de ap partementen boven de twee restaurants vierden, werden ge- evacueerd en zijn onderge bracht in Hotel Oranje. Daar moesten de 160 aanwezige gas ten ook voor enige tijd hun ka mers verlaten. De Noordwijkse brandweer werd tijdens het blussen gehol pen door de korpsen van Kat wijk en Rijnsburg. De brand trok talloze toeschouwers. „De boulevard zag zwart van de mensen", aldus Peschier. „En dat is niet verwonderlijk want vooral het eerste half uur was het een bijzonder spectaculaire gebracht. In totaal werden in Leiden tijdens de oude jaarsnacht 13 mensen aange houden. Toch is de jaarwisse ling volgens een politiewoord voerder „betrekkelijk rustig ver lopen". Zie ook pagina's 3,11 en 13 El Salvador is het nieuwe jaar in vrede begonnen. De re gering en de bevrijdingsbeweging FMLN bereikten in de nieuwjaarsnacht in New York een vredesakkoord. Daar mee komt na 12 jaar een einde aan de burgeroorlog in het Middenamerikaanse land. Het akkoord is de kroon op het werk van de Peruaan Perez de Cuellar, die gisteren aftrad als secretaris-generaal van de Verenigde Naties. in de Marnixstraat werden ver scheidene mensen aangehou den. Dat gebeurde nadat hier bijna traditioneel rellen wa ren uitgebroken. Vanuit deze straat bekogelden jongeren au tomobilisten op de Willem de Zwijgerlaan. Uit voorzorg sloot de politie deze weg vervolgens een groot deel van de nacht voor het ver keer af. In de Stevenshof trok een groepje jongeren een spoor van vernielingen. In de Limburg van Stirumstraat arresteerde de politie een man nadat hij een automobilist tijdens een ruzie een zware hoofdwond had toe- NEW VORK AFP-Rfr-AP-Ind Het bevrijdingsbeweging Fara- bundo Marti Liberacion Nacio- nal (FMLN) zal worden ontbon den. De rebellen kunnen toetre den tot een nieuw te vormen politiemacht. Het leger zal wor den ingekrompen. Het vredesakkoord wordt op 1 februari van kracht. De partij en zullen 'de Acte van New York', zoals het document is ge noemd, op 16 januari in Mexico ondertekenen. Zondag begin nen onderhandelingen over de tails van het akoord en een tijd schema voor de uitvoering er- De Acte van New York is voor een groot deel te danken aan de bemoeienis van Perez de Cuel lar, die in de laatste dagen van zijn 10-jarige ambtstermijn als VN-topman extra druk zette op de vredesbesprekingen. De doorbraak werd bekend gemaakt door de Salvadoraanse president Alfredo Cristiani. Hij prees het Salvadoraanse leger voor zijn instemming met het vredesplan. „We weten dat het voor de mlitairen geen gemak kelijke stap is." Ook de guerril la-strijders kregen lof voor „de moed om dit proces vol te hou den en deze overeenkomst te tekenen". De Verenigde Naties hebben bijna twee jaar lang gewerkt aan een oplossing voor de burger oorlog in El Salvador, die zeker 75.000 levens heeft geëist. Perez de Cuellar. De hoofdpunten in het vre desakkoord: Op 1 februari komt een „einde aan gewapende confrontatie Zondag beginnen onderhan delingen over de uitvoering van het akkoord. De besprekingen moeten ui terlijk vrijdag 10 januari positie ve resultaten opleveren. Zo niet, dan moeten hangende zaken uiterlijk 14 januari aan de secre taris-generaal van de VN wor den voorgelegd. De strijdkrachten worden ver kleind en er wordt een nieuwe politiemacht gevormd. Pagina 5: «Opluchting in de achtertuin van de VS Een man van de vrede Brandweerlieden pro beren op de Noord wijkse boulevard de vlammenzee onder controle te krijgen. FOTO FRANS ROOMER brand." Bij een schietpartij aan de Beukenrode in Leiden raakte tij dens oudejaarsnacht een man aan een van zijn benen gewond. De schoten volgden na een woordenwisseling over vuur- werkoverlast. De politie arres teerde later twee mannen. Ook

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1