Sport De kampioen heet Thomas Van Kempen maakt jacht op record Dolle Dries van Wijhe Rally Parijs-Kaapstad stuit op grensconflicten Becker en Graf uitgeschakeld Donderdag 2 januan 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: P B ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN NIEUWSLIJN ARC wint zaalvoetbaltoernooi HAZERSWOUDE-DORP - ARC 1 heeft het traditionele zaalvoet baltoernooi op Oudejaarsdag in Hazerswoude-dorp gewonnen. De zaterdag eersteklasser versloeg in de beslissende slotwed strijd het tweede team van Hazerswoudse Boys met 11 -3. De re serves van Hazerswoudse Boys legden beslag op de tweede plaats voor de eerste keus van de zaterdagvierdeklasser. Het tweede van ARC eindigde als vierde en laatste. Carel Korver overleden BOXTEL Op Oudejaarsdag is Carel Korver, hoofdbestuurslid van de Nederlandse boksbond (NBB), bij een verkeersongeluk in Boxtel om het leven gekomen. Korver was 62 jaar. Hij maakte ja- ran het NBB-bestuur en was als wedstrijdcom- de centrale man bij onder meer de organisatie van eve nementen voor de nationale selectie. Korver was tevens secreta ris van het district Zuid. Hoogste onderscheiding voor Lineker LONDEN - Koningin Elizabeth II heeft de Engelse voetballer Gary Lineker de hoogste koninklijke onderscheiding voor een sporter toegekend. Lineker werd 'Officier in de Orde van het Britse Rijk'. Met zijn gelijkmaker in de uitwedstrijd tegen Polen zorgde Line ker voor de kwalificatie van Engeland voor het Europees kam pioenschap in Zweden. Bovendien is de spits van Tottenham het toonbeeld van sportiviteit. In vijftien jaar als topvoetbalier kreeg hij nooit een gele of rode kaart. De Schotse atlete Liz McColgan, wereldkampioene 10.000 me ter, en de Welsh golfer Ian Woosnam, winnaar van het US Mas ters, werden benoemd tot 'Lid van het de Orde van het Britse Rijk'. Mexicaanse dubbelslag in Sao Paulo SAO PAULO - De Mexicaan Arturo Barrios heeft de 67ste Corrida Sao Paulo gewonnen. Het was zijn tweede achtereenvolgen- ge in de beroemdste Sylvesterloop ter wereld. Bij de vrou- :orgdeMaria Lucia Servin voor een Mexicaanse dubbelslag. De overwinning van Barrios was opmerkelijk. De wereldrecord houder 10.000 meter stond in 1991 vier maanden op non-actief door een blessure. Na de 15 kilometer lange race in Brazilië het nieuwe jaar in verklaarde hij alles op Barcelona te zetten. Barrios nam in Sao Paulo reeds na een kilometer de leiding. Hij demora liseerde de Kenyanen Ngugi (viervoudig wereldkampioen veld lopen) en Koko met zijn vroege versnelling zo volkomen, dat ze ver achter de kop finishten. Zijn landgenote Maria Lucia Servin liep de laatste vijf kilometer alleen. Zij legde de 15 kilometer af in 54 minuten en 2 seconden. Incident bij Olympisch vredessymbool LILLE - Het Olympisch vredessymbool is Oudejaarsdag in Lille aanleiding geweest voor een vechtpartij. De organisatoren van de tocht van het Olympisch vuur door Frankrijk hebben een ver slaggever van de Franse televisie in elkaar laten slaan. De jour nalist raakte zo zwaar aan het hoofd gewond dat hij een week in het ziekenhuis moet blijven. Het incident ontstond toen de ver slaggever een schijnwerper op de drager van de toorts liet rich ten. Dit was tegen de zin van de lokale organisatoren. Wi GARMISCH-PARTENKIRCHEN Andreas Felder springt in het Zuidduitse Garmisch-Partenkirchen naar de eindzege tijdens de tweede wedstrijd van het vierschansentoemooi dat traditioneel op Nieuwjaarsdag wordt gehouden. De Oostenrijkse schansspringer zweerde na een test in de zomer de veel besproken V-stijl af, maar keerde gisteren op zijn besluit terug. De 29-jarige routinier versloeg de zestien-jarige Fin Toni Niemi- nen met een half punt. Nieminen, winnaar van de eerste wedstrijd in Oberstdorf, leidt in het klasse ment voor de Oostenrijker Wemer Rathmayr. Felder probeerde enkele maanden geleden de re volutionaire V-stijl uit. Tweehonderd sprongen konden hem overtuigen van enig voordeel. Felder keerde terug naar de oude manier van springen, met de ski's recht naast elkaar. Na zijn mislukte op treden in Oberstdorf, waar hij met de klassieke springstijl teleurstellend als achttiende eindigde, dook hij in Garmisch-Partenkirchen toch in de nieu we houding de schans af. Met sprongen van 103 en 108,5 meter bleef hij de Finse ontdekking Nie minen voor. Felder lijkt kansloos voor de eindzege in het vier schansentoemooi. De Fin Nieminen heeft 25,9 punten voorsprong genomen op de Oostenrijker Rathmayr. Alleen een val in Innsbruck (4 jan) of Bischofshofen (6 jan) kan de zestien-jarige waag hals uit Lahti nog parten spelen. FOTO EPA 17 WIMPE THOMAS en niet Thomas Wimpe is de nieuwe indoordistrictskam- pioen. De tennisser van Dekker War mond klopte in de finale Mark Fleischeuer. SCHAATSMEDEWERKER Richard van Kempen kan gaan aftellen. De Nieuwvener pas seerde gisteren in Heerenveen voor de 43ste keer in zijn loop baan met de handen in de lucht de finish van een kunstijsbaan, en is nog slechts twee zeges ver wijderd van het record (43) dat nu nog op naam staat van Dolle .Dries van Wijhe. Van Kempen was buitenge woon tevreden over zijn triomf in schaatshoofdstad van Neder land. Na meer dan een maand blessureleed had hij weer eens lekker geschaatst en nota bene gewonnen op het hem niet gun stig gezinde Thialf-ovaal. „Een zege in Heerenveen, dat was in derdaad lang geleden. 1987 de boeg al bijna heeft gereali seerd. „Als het zo door gaat kan ik nog dit seizoen het record van Dries pakken. Aan de ande re kant moet ik niet te vroeg jui chen: ik heb weliswaar vijf zeges betere hand te zijn. Ian-Dirk Corts uit Koudekerk viel met zijn 21ste plaats net buiten de punten, Piet van der Geest was blij dat hij de koers kon uitrij den. Frans Biemond en Hans ik kan nog heel van Leeuwen v binnen, veel verliezen dit s Zoals gebruikelijk gebruikte Van Kempen zijn eindsprint als moordwapen. Zijn tien mede vluchters ondervonden dat aan den lijve. Achter Van Kempen snelden Huitema en Hans Pie- terse naar de troostprijzen. In de groep verliezers zaten meer grote namen: Yep Kramer. Piet Kleine, Oleg Bozjev, Arnold Stam en Henk Angenent. Laatstgenoemde reed na een mindere periode eindelijk weer eens met goede benen in de rondte en belandde in de sprint precies te zijn. Doorgaans zijn op de zevende plaats. „Was ik, niet in goe- binnenbanen en ik geen den, nu wel. Een opsteker voor de komende weken waarin een lange marathon in Assen en het NK in Alkmaar op het program ma staan." Van Kempen kon op Nieuw jaarsdag met een warm gevoel van binnen terugkijken op de eerste seizoenshelft. Vooraf ging de rietdekker uit van vijf tot zes zeges dit seizoen, een doel dat hij met nog twee maanden voor toen de bel ging, niet door Kra mer aangetikt dan had er zelfs een podiumplaats voor me in gezeten". mokte de dit jaar ver rassende Alphenaar na afloop. Een andere schaatser uit de re gio, Rick van der Hoorn, ver gaarde zijn eerste punten door als zestiende de eindstreep te passeren. De 26-jarige schaatser uit Ter Aar toonde met deze prestatie aan, na een beroerde dient als selectie de doen en haakten voortijdig af, terwijl Aad Grimbergen niet eens aan de start verscheen. Shorttrack De Indoor Hardrij Club Leiden is hofleverancier van het tiental shorttrackers dat dit weekeinde voor Nederland tijdens de strijd om de eerste Europa-Cup uit zal komen. In het Groningse ijs stadion 'Stadspark', dat de pri meur in de wacht sleepte, zul len maar liefst negen rijders en rijdsters van IHCL aan de start verschijnen. Bij de piannen zijn dat Jan Hoogeveen, Erik Duy- velshoff, Mark Velzeboer, Ri chard Suyten en Jeroen Otten, bij de vrouwen Joelle van Koets veld van Ankeren. Simone Vel zeboer, Priscilla Ernst en Pe nelope di Lella. Het negental IHCL-leden wordt gecomple teerd door Monique Velzeboer, tot dit seizoen ook lid van IHCL De wedstrijd om de Europa Cup de eerste seizoensheft de reldkampioenschappen. Onbekende wint districtstitel tennis De nieuwe indoorkampioen van het tennisdistrict Leiden heet Wimpe Thomas. En niet Thomas Wimpe zoals en kele toeschouwers gisteren bij Dekker wilden doen gelo ven. Maar de spraakverwarring over de spelling van zijn naam gaf wel aan hoe onbekend de 17-jarige speler in Leiden en omgeving is. WARMOND ROB V Gilbert Sabine heeft de politieke stabiliteit van Afrika enigszins onderschat. De organisator van de rally Parijs - Kaapstad kon niet anders dan de etappe van N'Guigmi in Niger naar N'Dja- m'ena in Tchad af te gelasten. De onrust in het gebied was te groot. In konvooi trokken de moto ren en auto's naar N'Djam'ena. Over 580 kilometer in plaats van de 483 in het routeboek. Op het gemak, dicht bij elkaar, via een andere route en begeleid door Franse soldaten. Soldaten van verslagen legers, nomaden en stammen willen nog wel eens lastig doen. In Tchad, dat wordt geteisterd door grensconflicten en stammenoorlogen, heeft de regering nog lang niet alle on derdanen onder controle. Tot Tchad ging de rally ge woon door. De etappe van dins- Rentree Edberg na blessureleed ADELAIDE Rtr Stefan Edberg heeft na twee maanden blessureleed zijn ren tree op de tennisbaan gemaakt. De Zweedse nummer één van de wereldranglijst speelde in Adelaide aan de zijde van de Australiër John Fitzgerald in het dubbelspel. Het tweetal zege vierde met 7-6 en 6-4 over de Amerikaan Murphy Jensen en de Zuidafrikaan Grant Stafford. Edberg miste twee maanden competitie door achtereenvol gens een pees- en knieblessure en ben scheurtje in zijn rechter pols. De Zweed verloor in de eerste set twee keer zijn opslag. Met Fitzgerald maakte hij een achterstand van 2-5 goed om vervolgens de tiebreak met 7-1 dag, van Dirkou naar N'Guigmi over 601 kilometer, leverde een zege op voor de Duitser Weber, een van de succesvolle Mitsubishi-rijders. In het lastige parcours waren 74 zandheuvels een tijd stil zal zijn rond deze tot 200 meter hoog opgenomen, Thomas, maar de Leidse kam- Daar zal echter na gisteren wel verandering in komen. Want de eerste serieuze kennismaking van Thomas met het grote pu bliek werd door de speler zelf professioneel aangepakt. Zijn eerste hoofdprijs in een Leids B- toernooi was meteen een dis-, trictstitel. Een beter visitekaartje kon de nieuwkomer aan het front zich dus niet wensen. De zwartgalligen onder het tennispubliek zullen wel meteen verklaren dat het veld in Warmond niet supersterk was dat het i hetgeen tal van problemen op leverde. Auto's en motoren strandden of verdwaalden. Kees en Mieke Tijsterman finishten op ruim zes uur. De Daihatsu- equipe van Jacques Blanken burg en Katwijker Nol Eitens eindigde op een uitstekende pioen wist wel de favorieten Marco Visser en Mark Fleischeuer uit te schakelen. En bovendien met niet al te kinder achtige cijfers. In de halve finale moest de als tweede geplaatste Visser er met 6-2, 6-1 aan gelo- i de eindstrijd stond ner was toen 16 jaar en had al een tennisleven achter de rug. Brutaal Als 10-jarig talent leek het snel te gaan met de kleine Thomas. Hij zat bij de top van Nederland in zijn leeftijdscategorie en zou een grote toekomst tegemoet gaan. Maar het brutale spelertje gooide zijn eigen glazen in. Zijn relatie met succescoach Frits Don werd vroegtijdig verbroken en ook bij de KNLTB liepen ze niet weg met Thomas. Het op de baan vaak opstandige en mopperende talent werd van wege zijn gedrag door"de bond uit de nationale selectie gezet. Thomas: „Dat was een verve lende periode. Ik miste door de schorsing Mark Fleischeuer verloor in de finale van de indoortenniskampioenschappen 54ste plaats" en is nu opgerukt Thomas zijn' opponent 63ste plaats in het Fleischeuer (derde op de lijst) klassement, dat wordt aange voerd door de Rothmans- /Mitsubishi-ploeg met Auriol, Weber en Shinozuka op de eer ste drie plaatsen. Bij de moto ren nam de Fransman Peter- hansel, winnaar van de laatste Parijs - Dakar, de leiding over van de Amerikaan Laporte. De dagzege was voor Magnaldi uit Frankrijk. games toe 6-2,6-2. Wimpe Thomas („Ik heet ei genlijk gewoon Wim, maar toen ik klein was werd ik al Wimpe genoemd, vraag me niet waar om.") is geen rasechte Leide- naar, al mag hij zich nu een jaar Leids indoorkampioen noemen. Hij is van origine een Hagenaar die anderhalf jaar geleden bij Dekker neerstreek. De base-li- zend leerlingen tellende Dekker Tennis College van coach Carel de Bruijn en werkte aan een soort come-back. Met als voor lopig hoogtepunt de districtsti tel in B. „Mijn houding op de baan is verbeterd. Maar nog vele buitenlandse steeds ben ik snel uit mijn con- ?n juist daar werd ik centratie gehaald. Mijn ouders sterk van. In die tijd was mijn schamen zich er nog steeds eeh gedrag inderdaad ook niet goed. beetje voor. Ze blijven daarom Niet dat ik met rackets gooide ook vaak weg als ik speel. Dat is of iets dergelijks, maar ik kon niet zo erg. Als ik een punt op* me altijd vreselijk opwinden knullige wijze verspeel, begint over dingen buiten de baan. Als mijn moeder altijd diep te zuch- er een voorbijganger kwam en ten. Dan word ik weer gek hè. die zei iets dan was ik al meteen Dat moet ze gewoon niet geprikkeld en agressief. Door de doen." schorsing ben ik teruggevallen, al moet ik zeggen dat mijn ont wikkeling daarvoor al een beetje stagneerde. Pas toen ik vijftien was pakte ik de draad weer op." Het 'enfant terrible' van toen beterde zijn instelling. Hij be landde in het inmiddels dui- Voldoening „Deze titel geeft me natuurlijk voldoening. Het is mijn eerste echte prijs in Leiden en boven dien een beetje op mijn eigen park. Misschien is deze titel wel het begin van iets moois, al ga ik geen gekke voorspellingen doen. Er kunnen zo veel jon gens goed tennissen, het komt aan op mentaliteit en concen tratie. Ik hoop dit jaar mijn vwo-diploma te behalen en daarna wil ik serieuzer aan ten nis gaan werken. Soms speel ik al kwalificatie bij A-toemooitjes in Nederland. Ik heb al wat punten voor de nationale rang lijst verzameld en sta nu ergens rond de 140. Mijn 19-jarige broer Tommy is ongeveer 100ste. Misschien haal ik hem nog eens in, al wens ik hem ook het beste natuprlijk." Dekker-trainer Carel de Bruijn was gisteren niet alleen trots op zijn Kersttoernooi dat qua prijzen en deelnemersveld is opgewaardeerd, maar ook fier met zijn pupil. Vorig seizoen kwam Thomas voor Dekker uit in de derde klasse. Mogelijk wordt hij nu door De Bruijn ge promoveerd naar het eerste team dat een treetje lager gaat acteren. Door het wegvallen van Michael van den Berg kan hij zich gaan ontpoppen als de nieuwe Dekker-troef. Een mooie uitdaging. In B2 was bij de mannen Os car Schoordijk in de finale de beste. Bartel Swart verloor met 6-4, 7-5. Bij de B-vrouwen hield Irma van Seeters weer huis, net als in de afgelopen twee edities. Ze wist opnieuw de indoortitel op te eisen door een overwin ning op Nelleke Weyermans, een Amsterdamse die onlangs lid werd van Zee en Duin. Van Seeters liet twee games liggen voor haar tegenstander: 6-1, 6- 1. In de halve finale had de kampioene afgerekend met Ar- jette van Noort en dat ging nog overtuigender, 6-0,6-0. Boris Becker maakt zich zorgen Dagenlang vormde het -optre den van Boris Becker aan de zij de van zijn even succesvolle landgenote Steffi Graf voor enerverende gesprekstof. In de halve finales van de strijd om de Hopman Cup was het eindelijk zover. Het droompaar moest in Perth winnen van het Tsjechos- lowaakse tweetal Helena Suko- va/Karei Novacek om een fina leplaats af te dwingen. De première viel echter tegen. De Duitse tennisvedetten gin gen onderuit, waardoor Tsje- choslowakije in de finale uit komt tegen de winnaar van het duel tussen Spanje en Zwitser land. De dubbelpartij tussen Duitsland - Tsjechoslowakije was van groot belang. De grie perige Graf had de eerste partij tegen Helena Sukova na twee sets (6-2 1-6) opgegeven. De voormalige nummer één van de wereld voelde zich duizelig wor den en stapte, na overleg met Becker, de baan af. „Ik heb haar gezegd te stoppen, zodat ze twee uur tijd had op adem te komen voor het dubbelspel." Graf liet na haar aftocht in al le haast weten wel bereid te zijn in het dubbelspel te spelen. Becker bracht daarna de stand op gelijke hoogte door Karei Novacek in twee sets te ver slaan: 6-2 en 7-6. Becker en Graf maakten na een lange wachttijd een einde aan de speculaties of ze inder daad wel een dubbel zouden vormen. Het duo maakte de af spraak het in elk geval vijftien minuten te proberen. Het wer den uiteindelijke 66 lange mi nuten, zonder succes. Becker speelde geïnspireerd, Graf liep Dekker trekt zich terug uit hoofdklasse WARMOND ROB VAN DER ZANDEN Dekker Tennis trekt zich terug uit de hoofdklasse van de natio nale competitie. De hoogst spe lende vereniging uit de regio, die afgelopen seizoen nog in de race was voor promotie naar de eredivisie, gaat op eigen initia tief een klasse lager spelen. Dekker wil na het vertrek van de toppers Michael van den Berg en Monique Kiene niet investe ren in een nieuw team en heeft geen zin om komend seizoen in de hoofdklasse een 'modderfi guur' te slaan. Het aantal hoofdklassers in de Leidse regio is daarmee tot nul gereduceerd. Vorig jaar speelde naast Dekker ook Unicum in de hoofdklasse. De Leidse club de gradeerde omdat het een voor dit niveau te zwak team in bracht. De Warmondse colle ga's hebben nu besloten om ei genhandig de 'degradatie' over zich af te roepen. Weinig publiciteit Directeur Coen Dekker ziet het niet zitten om een nieuw team op te bouwen. Hij vindt dat de investeringen te hoog zijn, ge zien de geringe publieke be langstelling en publiciteit die er tegenover staat. „Voor die paar weken per jaar is het eigenlijk onzin om zo veel geld uit te ge ven aan spelers. De competitie zoals die nu wordt gehouden is dat niet waard," aldus Dekker. De twee belangrijkste troeven van Dekker in het afgelopen sei zoen - Kiene en Van den Berg - braken na de competitie inter nationaal door en kregen een hogere marktwaarde. Dekker wilde niet ingaan op hun ver hoogde financiële eisen. Het tweetal vertrok daarom uit War mond. Koudekerker Van den Berg gaat waarschijnlijk spelen in de sterk bezette en goed ge sponsorde Duitse competitie. Dekker „Ik kan het die spelers niet eens kwalijk nemen. Al blijft het sneu dat je ze in War mond steeds van dienst bent geweest met faciliteiten en sponsoring, waarna ze weer vrolijk verder trekken. Maar lo- weinig en kon vooral met haar opslag niet imponeren. Novacek en Sukova wonnen beide sets met 6-4, beide keren na opslagverlies van Graf. Boris gisch is het wel. We gaan nu ge en Steffi besloten het matige woon een niveau lager spelen optreden met een ferme kus. met onze eigen talenten." Bleek en met tranen in de ogen stapte Graf daarna de baan af. Door een nederlaag van Bren- da Schultz en Richard Krajicek in het gemengd dubbel had Ne derland zich een dag eerder niet geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Hop man Cup. Broer en zus San chez, uitkomend voor Spanje, wonnen in Perth het beslissen de dubbelspel in drie sets: 6-7 (3-7), 7-6 (7-5), 7-6 (7-3). Schultz verloor haar partij tegen Arantxa Sanchez in twee sets (?- 6,4-6), maar Krajicek counterde succcesvol tegen Emilio San chez (6-3,6-4). Met de afdaling van Dekker lijkt de Leidse regio voorlopig met minder genoegen te moe ten nemen. De Warmondse club gaf de afgelopen jaren sa men met Unicum de toon aan. Beide verenigingen wisten met het aantrekken van spelers bui ten linden in de subtop mee te draaien. Unicum besloot vorig jaar al om een andere koers te gaan varen. Dekker - dat overi gens in het verleden ook al het principe huldigde dat niet te veel moest worden gehaald van 'buiten' - is nu ook weer terug bij af.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17