Regio Ziekenhuis wil meer specialisten Slechte start voor WLTO 'Essenlaan en boerderij al eeuwen onveranderd' Donderdag 2januan1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: PIET KOOREMAN 15 LEIDEN DE KAALSLAG die in de jaren zestig en zeventig delen van Voorschoten trof, heeft het oude Essenlaantje ongemoeid gelaten. PvdA-raadslid Piet den Hartog noemt dit plekje als zijn 'domein'. FUSIE-AFSPRAKEN en de uitwerking daarvan brachten voor de medewerkers van Rijnland Ziekenhuizen de afgelopen penode veel onzekerheid met zich mee, ,zo blijkt uit het jaarverslag. NIEUWSLIJN Juwelier beroofd in Wassenaar WASSENAAR Een juwelier in de Langstraat in Wassenaar is vannacht beroofd. Om ongeveer kwart voor twee gooiden onbe kenden de ruit van een vitrine in en graaiden een onbekende hoeveelheid juwelen weg. Van de daders ontbreekt elk spoor. Kerstboomverbranding Voorschoten VOORSCHOTEN Als enige gemeente in de regio houdt Voor schoten dit jaar nog een traditionele kerstboomverbranding. Op de hoek van de Admiraal de Ruytersingel en het Sint Nicolaas- pad (tegenover de honk- en softbalclub Adegeest) wordt op maandag 6 januari om 19.00 uur de stapel aangestoken. Aanslui tend op de verbranding volgt een loterij. Morgen en op 6 januari kunnen bomen nog worden ingeleverd bij het kantoor van de reinigingsdienst aan de Koninldijke Marinelaan (het voormalig MOC-terrein) tussen 9.00 en 12.00 uur en tussen 13.00 en 16.00 Korfbal en Judo in Voorschoten Judo en Korfbal, bestemd VOORSCHOTEN Bij de voor leerlingen van de basisschool Voorschoten, zijn nog enkele plaatsen vrij. Inscl voor brugklasleerlinge) chrijfformulier zijn verkrijgbaar op het gemeentehuis aan de Leidseweg. De begir duren tien lessen e op 8 januari, de cui i kosten 25 gulden. De lessen Judo korfbal een dag eerder. Nieuwjaarsconcert Rijntamboers ZOETERWOUDE Drumfanfare De Rijntamboers uit Zoeter- woude geeft op 5 januari een nieuwjaarsconcert. Om 14.00 uur tetteren de trombones en spannen de vellen der pauken zich in gebouw De Eendenkooi aan het Kooikerspad (Zoeterwoude- Rijndijk). De toegang is gratis. VOORSCHOTEN Enige maanden geleden meld de de eigenaar dat de Trompflat, een kantoorpand op de hoek van de Leidseweg en de Trompweg in Voorschoten, najaren (gedeeltelijke) leegstand ein delijk was verhuurd. Dezer dagen staan de levens grote borden 'te huur' echter nog steeds prominent in het plantsoen voor de flat „We zijn nog steeds stoeiende met de aspirant-huurder van enige maanden geleden", vertelt een woordvoerder van de makelaardij die het pand aan de man tracht te brengen. „Op de markt van commer cieel onroerend goed gaat dit soort zaken niet zo snel." FOTO HOLVAST Stichting wil lagere werkdruk in Elisabeth en Rijnoord Het Leiderdorpse Elisabeth Ziekenhuis en het ziekenhuis Rijnoord in Alphen aan den Rijn willen meer specialisten, zo blijkt uit het jaarverslag van de stichting Ziekenhuizen Rijnland. Met meer financiën wil Rijnland bovendien de werkdruk van het verplegend personeel verlichten en scholing verzorgen om de aantrekkingskracht van het be roep te vergroten. LEIDERDORP/ALPHEN A Vrijwilligersprijs voor Zeilvaart De Vrijwilligersprijs 1991 wordt door de gemeente Warmond uitgereikt aan de plaatselijke Stichting Zeilvaart Warmond. De prijs bestaat uit een bedrag van 1000 gulden en wordt van avond tijdens de nieuwjaarsre ceptie van de gemeente uitge reikt aan voorzitter H.M. Tromp. De Stichting Zeilvaart Warmond is onder meer be trokken bij de organisatie van de Stront- en de Turfrace voor oude zeilschepen. Het aantal formatieplaatsen in de ziekenhuizen is al uitgebreid met overheidsgeld dat speciaal ter beschikking is gesteld om de werkdruk te verlichten. Vooral het aantal gespecialiseerde ver pleegkundigen, operatie-assis tenten en radiodiagnostische la boranten werd uitgebreid. Voor de werving van radiodiagnost- sich personeel werd zelfs in En geland geadverteerd, omdat daar geen tekort is in die spe cialisatie. Het jaarverslag 1990 is het eerste dat sinds de fusie tussen de twee ziekenhuizen ver schijnt. „Het opgaan in één or ganisatie was niet voor iedereen even gemakkelijk", laten direc tie en bestuur weten. „De ver anderingen brachten interne onrust teweeg. Bezorgdheid om het verlies van taken en posities speelden hierbij een belangrijke rol. Bij veel medewerkers heer ste onzekerheid over de uitwer king van de overeengekomen fusie-afspraken." Het jaarverslag wijst echter nogmaals op de noodzaak van de fusie. „De verdeling van het voorzieningenpakket over twee locaties was de enige manier om de continuïteit van de (po liklinische zorg in Alphen aan den Rijn te waarborgen en de kwaliteit van de zorg te verho gen. De regio beschikt nu over een goed geoutilleerd centrum ziekenhuis mét vijfhonderd bedden op twee locaties, waar hoogwaardige medische zorg wordt geboden." 'Opgaan in één organisatie was voor iedereen niet even gemakkelijk' Het geld dat door de fusie is vrijgekomen, is vooral besteed aan de exploitatie van het Rijnoord Ziekenhuis. „Een an der beheerssysteem was nood zakelijk om de financiële situa tie van Rijnoord blijvend op een acceptabel niveau te houden. Het aantal afdelingen is terug gebracht van vier naar drie. In de vrijgekomen ruimte is een afdeling Dagverpleging gereali seerd, wat aansluit bij d,e lande lijke tendens om de opname duur voor bepaalde operaties aanzienlijk te verkorten." Onder meer door de fusie kon afgelopen jaar worden begon nen met nieuwbouw voor Rijnoord. Daarin worden de EHBO-afdeling, de poliklinieken en de operatie-kamers onderge bracht „Deze bouwkundige aanpassingen en vernieuwingen betekenen ook een verbetering van het werkklimaat voor de medewerkers, wat hun motiva tie en de patiëntenzorg ten goe de komt." In totaal werden in 1990 bijna 15.000 mensen in de twee zie kenhuizen opgenomen, die ge middeld bijna tien dagen wer den verpleegd. De cijfers van de ziekenhuizen steken gunstig af bij de verwachtingen van de Landelijke Medische registratie. Die verwachtte een gemiddelde opname van ruim tien dagen. Slechts 781 patiënten kwa men van buiten de Leidse regio. Uit de regio kwam het grootste gedeelte uit Alphen aan den Rijn (4175) en Leiden (3063). Slechts 1.282 Leiderdorpers werden in het ziekenhuis opge nomen. Het grootste gedeelte van de patiënten kwam onder chirurgische behandeling. Bijna 380 patiënten overleefden hun aandoening niet. 1 DOMEINEN1 Ze trekken zich er terug om op adem te komen, inspiratie op te doen of verdriet te verwerken. Soms laten ze de plek aan anderen zien, maar meestal zijn ze er alleen. In de rubriek 'Domeinen' vertellen bekende inwoners van Wassenaar, Warmond, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude hun domeinen. Vandaag Voorschotenaar Piet den Hartog, die sinds enige maanden op het pluche van ien PvdA-gemeen teraadsstoel zit en voor die tijd correspondent was voor de Haagse Courant. Tuinders keuren huiswerk bestuur koepelorganisatie af De voorzitter en de vice-voor- zitter van de Westelijke Land en Tuinbouw Organisatie (WL TO) geven het ruiterlijk toe. Ze hebben de kritiek op de begro ting onderschat en de leden on voldoende kunnen overtuigen. Dus gaan ze hun huiswerk over maken. „We zullen met*een nieuw, degelijk onderbouwd voorstel komen", belooft voor zitter J. Barendse. Onder druk van de leden van de katholieke Land- en Tuin- bouwbond (LTB) trok Barendse, namens het hoofdbestuur van de WLTO, deze week de begro ting voor volgend jaar in. Ook de leden van de Hollandsche Maatschappij Van Landbouw (HMVL) hadden kritiek op de paragraaf, waarin wordt vastge steld hoe het geld van de cen trale organisatie naar de krin gen en afdelingen wordt ge sluisd. In mei van dit jaar zijn de LTB en de HMVL één grote organi satie geworden met maar liefst 16.000 leden, allemaal Noord en Zuidhollandse werkgevers in de land- en tuinbouw. In Hille- gom en Alphen aan de Rijn hiel den de LTB en de HMVL een laatste vergadering om het ver slag van het afgelopen jaar goed te keuren en de gezamenlijke begroting voor 1992 te beoorde len. Dat laatste verliep niet zon der problemen. De .WLTO (en voorheen ook de LTB en de HMVL) is verdeeld in tien kringen. Daaronder zit ten weer afdelingen. De leden betalen contributie aan de cen trale organisatie. Die sluist dat geld door naar de afdelingen en kringen. Het hoofdbestuur stel de voor de kringen in 1992 een vaste bijdrage tè geven en on dersteuning van een secreta riaatsmedewerker. Een vast per centage van de totale inkom sten zou naar de afdelingen gaan. Kritiek Door de voorgestelde verdeel sleutel krijgen sommige kringen aanmerkelijk minder geld voor hetzelfde of zelfs meer werk, zo luidt de kritiek van de leden. Leo Zwinkels is penningmeester van de Kring WeStland. „Vol gens de nieuwe verdeling krij gen wij 36 procent minder. Daarvan kunnen wij onmogelijk draaien. Dat strookt ook hele maal niet met de opzet een gro te, bloeiende vereniging te wor den. We hebben die kritiek in het vooroverleg geuit, maar er is onvoldoende naar ons geluis terd. Daarom moesten we op de jaarvergadering wel reageren." WLTO-voorzitter Barendse (die voorzitter van de LTB was) en vice-voorzitter J. de Groot (vroeger voorzitter van de HM VL) onderkennen de kritiek. Barendse: „Als voorzitter is er natuurlijk niets prettigers dan al je voorstellen wor den geaccepteerd. Maar bestu ren is ook loitiek incasseren en goed naar de leden luisteren. Dat is een groot goed van de de mocratie." Waar de beide heren wèl te vreden over zijn ïs dat de leden geen kritiek hebben geuit op de fusie zelf. „De ingeslagen weg is goed. Er is ondersteuning voor ons beleid", constateert De Groot. Het initiatief (eind 1988) om te komen tot één grote organi satie in de beide provincies was afkomstig van de HMVL, een onafhankelijke organisatie jnet leden uit de akkerbouw en vee houderij. Bij de van oorsprong katholieke LTB zijn de bloem bollentelers en de tuinbouwers vertegenwoordigd. Eigenlijk was het de bedoeling om ook de CBTB (Christelijke Boeren- en Tuinders Bond) bij de fusie te betrekken, maar die haakte af. Op dit moment is er wel overleg tussen WLTO en CBTB om af spraken te maken over samen werking. Die is vooral bedoeld om geen dubbel werk te doen, zegt Barendse. Gesprekspartner De WLTO, die eigenlijk pas per 1 januari officieel van start is ge gaan, moet een offensieve, effi ciënte organisatie worden met veel kwaliteit in huis. Met de eenwording van Europa, de steeds krapper wordende ruim te in eigen land en de strengere milieu-eisen is er de komende jaren een hoop werk aan de winkel. Barendse: „En daar heb je juist in het westen van Neder land mee te maken. Bovendien zit in dit deel van het land twee derde van het glastuinbouware- aal. Het is belangrijk dat wij een goede gesprekspartner worden voor de overheid en dat wij zo snel mogelijk worden betrokken bij de plannenmakerij om de belangen van onze leden te kunnen verdedigen." De Groot voegt daaraan toe: „Kenmerkend voor de bonden is altijd geweest dat ze nogal de fensief opereerden. Wij willen de ontwikkelingen vóór zijn. Door samen te werken kunnen we meer kwaliteit in huis halen en houden. Meer specialisten en minder huisartsen, zeg maar. Dat komt de serviceverlening aan onze leden ten goede." Op de vraag of deze offensie ve houding acties van boeren zullen uitsluiten, antwoordt De Groot: „Wij proberen de ont wikkelingen zoveel mogelijk te beïnvloeden. Als die niet tegen te houden zijn, moeten we pro beren onze leden alternatieven te bieden." Barendse: „Maar als we het niet met de overheid eens kunnen worden, dan kan dat ook wel eens betekenen dat we tegenover die overheid ko men te staan. Dan zullen wij ac ties als laatste middel niet schu- VOORSCHOTEN Het Voorschotense PvdA-raads lid Piet den Hartog moet diep nadenken voordat hij in zijn woon- en werkplaats het meest favoriete plekje kan aanwijzen. „In Voorschoten heb ik wel twintig plekjes die daarvoor in aanmerking komen. Wat vind je bijvoorbeeld van de Zilverfa- briek, waar nu Mexx zit? En ik heb ook lang nagedacht over het oude sigarenwinkeltje aan de Voorstraat." Maar uiteindelijk is Den Har tog zeker van zijn zaak: Het Es senlaantje met aan het eind die boerderij Oud-Woelwijck. „Alle bei eeuwen oud en nooit veran derd. Het is hier heerlijk rustig, terwijl je toch midden in de Randstad staat. En het leuke is dat dit monument nog hele maal in gebruik is. Oud-Woel wijck wordt nog bewoond en in de voormalige stal worden crea tieve cursussen gegeven. Het aardige daarvan is weer dat die cursussen door een particuliere stichting worden verzorgd, zon der subsidie. Waar vind je dat nog?" Den Hartog loopt, al praten de, naar het eind van het laantje en wijst om zich heen. Een paar honderd meter verderop zijn de contouren van nieuwbouwwijk Starrenburg al zichtbaar. „Dit laantje is nog helemaal niet ont dekt. Als Starrenburg bewoond is, zal dat wel anders worden. Dat mag ook, het mag gezien worden." „Juist de overgang van oud naar nieuw is zo aardig. En dat dit laantje behouden is geble ven! De kaalslag die zich in de jaren zestig en zeventig met na- Piet den Hartog in het Voorschotense Essenlaantje, tegen de achtergrond van boerderij Oud-Woelwijck. „Het verandert hier nooit Als Starrenburg klaar is, zal het laantje ontdekt worden. Dat verdient het ook. FOTO Hit ICO KUIPCRS me in de Schoolstraat heeft af gespeeld, wil blijkbaar niemand meer. Weet je trouwens dat er ooit een plan is geweest om dwars door het centrum een af slag voor de rijksweg A4 te ma ken? Dat soort dingen is geluk kig over." Verrassing Zijn favoriete plekje blijkt voor Piet den Hartog in het dage lijks leven adjunct-directeur bij Innovam in zijn woonplaats nog ontdekkingen te herbergen. De verrassing is groot als bij binnenkomst blijkt dat de boer derij nog goeddeels intact is. Naast de voormalige stal, nu in gebruik als cursusruimte, is de voormalige deel met tal van schilderijen, een bedstee en an tieke voorwerpen een museum pje op zich. De keuken in oud- blauw heeft nog een waterput en pomp. „Mijn hart gaat open", verzucht Den Hartog. De boerderij heeft onderdeel uitgemaakt van het nabijgele gen Kasteel Roucoop, waarvan onlangs nog resten zijn opge graven. Oud Woelwijck wordt nog be woond door een hoogbejaarde dame: 91 jaar is ze inmiddels. Zij betaalt al zo'n kwart eeuw de creatieve lessen die wekelijks door ruim honderd Voorschote naren worden gevolgd. Rondje Essenlaan Eenmaal weer op het Essen laantje belandt, pikt Den Hartog de draad van zijn verhaal weer op. „Vroeger liep ik hier heel vaak. Ik heb menige zondag een rondje-Essenlaan gedaan. Nu ik raadslid ben geworden gebeurt dat wat minder vaak. Als je dat werk goed wilt doen, ben je zó twintig uur per week kwijt. Je zult het ongetwijfeld met min der uren ook kunnen doen, als je van achter je bureau je stuk ken leest en je aan de hand daarvan overal een mening over vormt. Maar zo doe ik het dus niet. Ik wil overal kijken wat er aan de hand is, en ik denk dat het zo moet." „Ja, in die zin is dat raadswerk wel even wennen. Jaren heb ik de partij van nabij gevolgd, ik stond steeds op de lijst, maar kwam net niet aan bod. Inmid dels zat ik wel in zes, zeven clubjes. Zo was ik penning meester van Omroep Rijnland, ik ben voorzitter van de club "Vrienden* van bejaardentehuis Adegeest, bestuurslid van de AbvaKabo, ik maak onderdeel uit van het comité voor de jaar lijkse sportprijzen en dan ben ik voorzitter van de Autotocht Be jaarden. Dat laatste probeer ik wel te blijven doen, dat is zoiets Voorschotens! Maar al die an dere zaken moet ik toch laten schieten. Het is het één of het ander."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15