Leiden Milj oenenschade brand Noordwijk Disco's weg uit kern Noordwijk 'Je hebt een onderbroek aan; Wegwezen!' Donderdag 2 januari 1992 Redactie: 071-161400 Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS 13 De zwartgeblakerde restanten van de terrassen van restaurant Almata en pizzeria La Galleria. FOTO FRANS ROOMER NOORDWUK ROZA V De felle brand vlak na de jaarwisseling op de Noordwijk- se Koningin Wilhelminaboulevard heeft voor miljoenen gulden schade aangericht. Dat is een voorzichtige schat ting van de eigenaar van het verwoeste restaurant Almata en de Noordwijkse brandweercommandant J. Peschier. Behalve het restaurant Almata werden de naastgelegen Pizzeria La Galleria en de bovengelegen dertien apparte menten verwoest. Hotel Oranje liep forse schade op. brandspuiten werd de zijgevel van het hotel nat gehouden. De gasten uit hotel Oranje werden geëvacueerd naar het Boule vardhotel en de appartementen werden door brandweerlieden met persluchtmasker geïnspec teerd op de aanwezigheid van bewoners. Twee gezinnen wer den naar hotel Oranje gebracht. Na een half uur was hotel Oranje uit de gevarenzone en een uur later was de brandweer, die geassisteerd werd door de brandweerkorpsen van Rijns burg en Katwijk, de brand meester. Om vier uur 's mor gens was het nablussen klaar. „Je moet er op zo'n moment niet aan denken dat er nog el ders brand uitbreekt. We heb ben zodra het mogelijk was een autospuit vrijgemaakt", vertelt Peschier. De brandweercom- mandat schat dat de totale schade in de miljoenen loopt. „Als ik met de natte vinger een schatting doe, denk ik aan vijf Volgens politie en brandweer werd de brand om half een ver oorzaakt door vuurwerk op het dak van restaurant Almata. De Noordwijkse politie sluit opzet uit. „Getuigen onder wie een oud politieman hebben gezien dat een vuurpijl op het dak kwam. Binnen een minuut stond het dak van plastic golf platen in lichterlaaie", vertelt de politiewoordvoerder. Door de fikse zuidwesten wind die tijdens de jaarwisse ling waaide, werd het vuur snel opgejaagd. „Een spannend half uurtje. De vlammen stonden huizenhoog. Bij de pizzeria kwamen de vlammen zowel aan de voor- als aan de achterkant uit het pand", vertelt Peschier die met zijn korps al op pad was voor een klein brandje op een balkon van een flat aan de Stak- man Bossestraat. Aanvankelijk vreesde de brandweercomman dant dat ook het naastgelegen Hotel Oranje in de brand zou worden meegesleept. Met miljoen", aldus Peschier. Ook W. van der Wilk, eigenaar van het restaurant Almata, LEZERS SCHRUVEN Leids Rood Beter laat dan nooit wil ik rea geren op het artikel in 'Steeds' over produkten van eigen bo dem, zoals het Leids Rood en de - echt overheerlijke - Rem- brandtjes. In tegenstelling tot wat de krant schrijft, zijn het goed lo pende artikelen. Vooral het Leids Rood is elke dag weer veel gevraagd. Dat het nauwelijks in Leidse huizen is te vinden is - bij enig doordenken - niet zo vreemd. Het wordt juist door toeristen gekocht en megeno- men - ook als geschenk - haar verre oorden. Daar zal het on getwijfeld in vele huiskamers (of douchecellen) prijken als herin nering aan deze goede stad met zijn leuke eigenaardigheden. Marianne Baart (VW) Stationsplein 210 Leiden Breestraat Dinsdagmiddag loeiden de sire nes weer door Leiden. Plaats van handeling wederom onze Breestraat. Na een opmerking van een omstander 'Schakel maar weer het Leidsch Dagblad in hier het volgende. Wij kunnen het de heer Walenkamp niet kwalijk nemen dat hij geen vakman is op het gebied van verkeer en vervoer. Maar men moet als wethouder wel de overige gemeenteraads leden kunnen overtuigen van het feit dat er eindelijk iets moet gebeuren aan de verkeerssitua tie op de Breestraat. Als verantwoordelijk wethou der voor het openbaar vervoer is de heer Walenkamp verplicht een zo'n economisch mogelijk functioneren van het buslijnen- net te bevorderen. Dit kan naar mijn mening bereikt worden door te voldoen aan de wens van de reiziger om elke zeven minuten een ringlijn stadsbus door het centrum te laten rijden met verbindingen naar de ver schillende wijken. Indien op korte termijn voor deze oplossing wordt gekozen is verhoging van het tarief voor een kaartje niet noodzakelijk. Integendeel, een verlaging is naar mijn mening mogelijk. BJ. Boonstra Stellingmolen 79 Leiden Leiden in last Wat kunnen er toch grote pro blemen ontstaan met gewone zaken als de afvoer van de vuil niszak. Je sluit de Leidse vuil verbranding, drinkt een glas champagne met de buurt en dan blijken plotseling de reini- j gingsrechten te verveelvoudi gen. In het kader van de Groen linkse opvattingen wordt nu het vuil van de oude verzamelplaats bij de voormalige vuilverbran ding door de stad per vrachtwa gen getransporteerd naar een oud goederenstation. Op zich al heel knap om vrachtwagens door Leiden heen te sturen, waar normaal verkeer al bijna niet meer mogelijk is. De buurt rond het vuilstation krijgt er nu gratis wat stank- en geluids overlast bij. Oni dit op te lossen komt er weer even een geluids wal. Tegen de stank zal ook nog wel wat worden bedacht. Het vuil wordt nu heel milieu vriendelijk in een kuil in Wijster gedeponeerd. Hebben die ten minste ook nog eens voordeel van de Randstad. Misschien zijn de volgende alternatieven ook bruikbaar: 1. De gemeente Leiden geeft aan alle gezinnen, pardon eco nomische eenheden, een O.V. kaart. Dan kan elke willekeurige Leidenaar zelf zijn vuilniszak naar Drenthe gaan brengen, hem vervolgens in de kuil leegs- torten, hem weer opvouwen en opnieuw gebruiken. Over recy cling gesproken...! 2. De vüilverbrandingsoven wordt weer van een tijdelijke schoorsteen voorzien zoals in de jaren 80. Vervolgens wordt de oven weer aangestoken en het vuil weer verwerkt. Om het dioxineverhaal te ontzenuwen kan worden verwezen naar het Nederlands Tijdschrift vöor Ge neeskunde nr. 40 van 5 oktober j.l. Op bladzijde 1860 wordt door CA. van der Heijden een verhaal over de giftigheid van dioxine voor de mens gehou den. Een artikel die als lezing overigens ook op het congres van de KNMG is gehouden. Twee van de conclusies uit het artikel: l.'Het kan niet worden uitgesloten dat blootstelling aan hoge concentraties dioxine een uiterst gering risico van kanker met zich meebrengt' en 2.'Le- venslange blootstelling aan dioxine leidend tot concentra ties in het serum van 30 ppt ver oorzaakt geen effecten op de gezondheid van de algemene bevolking'. Met andere woorden de vuil verbrandingsoven kan, net als in Alkmaar weer open. Pro bleem dus opgelost! Oh ja, in open haarden en si garetten wordt ook dioxine ge vormd. En van sigaretten is de kankerverwekkende werking heel bekend. Ook hier volop werk voor Groen links. W. Goddijn Neptunus 37 Katwijk waagt zich maar schoorvoetend aan een schatting van de scha de. „Mijn restaurant moet vol komen worden gerenoveerd. Al leen de keuken is nog redelijk in tact gebleven. Daarvan schat ik dat we minimaal tachtig pro cent nog kunnen gebruiken. Verder moet het helemaal op nieuw opgebouwd worden", vertelt de nog aangedane eige naar van Almata. „In totaal loopt de schade echt wel in de miljoenen." De Noordwijkse eigenaar van het restaurant werd gealar meerd door stil alarm. Aanvan kelijk dacht hij aan inbraak. „Je weet wel dat er met de jaarwis seling branden zijn maar je denkt nooit dat het jou kan overkomen. Ik kwam op de Boulevard en zag mijn levens werk, een zaak die je met bloed en zweet hebt opgebouwd en waar je hart in ligt, in brand staan en je kunt niets meer doen. Dat moet je nog wel even verwerken. Dat kon gisteravond in eerste instantie niet want eerst heb ik de brandweer ge holpen bij het inspecteren van de appartementen. Ik had na melijk de sleutels van het com plex zodat de brandweer geen toegangsdeuren hoefde open te breken. Want dat is toch je eer ste zorg: zijn er geen mensen meer in de appartementen." Van der Wilk is er van over tuigd dat als de brandweer vijf minuten later was gearriveerd hotel Oranje 'er ook was aange gaan'. „Het was een verschrik king, zo hoog stonden de vlam men." Ondanks alles gaat Van der Wilk niet bij de pakken neerzitten. Hij hoopt zelfs weer voor het nieuwe seizoen zijn zaak te kunnen openen. „Dat hangt af van de onderzoeken die nog plaats moeten hebben. Als de hele zaak nu wordt afge keurd dan kan het wel anderhalf tot twee jaar duren voordat je weer op orde bent. Als dat niet het geval is dan proberen we NOORDWUK PAUL DE VUEOER De discotheken Club 68 en De Bob verdwijnen op korte ter mijn uit de dorpskern van Noordwijk. Club 68 aan de Hoofdstraat gaat al in februari van dit jaar dicht. De Bob ver huist naar verwachting in het voorjaar van 1993 naar De Grent, waarna de dancing aan de Van Speykstraat sluit. De ge meente Noordwijk heeft dat tij dens een persconferentie, waar bij ook de eigenaren van de dancings aanwezig waren, be kendgemaakt. De gemeente Noordwijk heeft diep in de geldbuidel moeten tasten om de vurig gewenste sluiting van de discotheken mo gelijk te maken. In totaal gaat het om een bedrag van 900.000 gulden. De verhuizing van De Bob kost de gemeente zes ton. Voor het uitkopen van de ex ploitant van Club 68 legt Noordwijk nog eens 300.000 gulden op tafel. De uitplaatsing van de disco theken is het resultaat van lang durige onderhandelingen tus sen de gemeente en de dan cingeigenaren. Met J. en M. Ar- nolaus, eigenaren van De Bob, kwam Noordwijk begin decem ber tot overeenstemming. De Bob verhuist naar De Grent en bouwt een nieuwe dancing op de plek van de voormalige kunsthandel Meier, tussen Het Zeepaardje en Het Koffiehuis. De gemeente heeft het pand van Meier voor een prijs van 1 miljoen gulden aangekocht van met man en macht voor april weer open te zijn." De eigenaar van La Galleria was niet bereikbaar. AGENDA DONDERDAG 2 JANUARI Noordwijk Raadhuis, Voorstraat: nieuwjaarsre ceptie van Ben W, 17.30-19.00 Schoolbasketbaltoernooi 1992 inde Northgo-sporthal, Duinwetering. Aan vang 9.00 uur (voor meisjes) en 13.00 uur (voor jongens). Nieuwjaarsgala olv Marjolijn van der Jagt in hotel Oranje (Wintertuin). Ko ningin Wilhelmina Boulevard. Aan vang 20,30 uur. VRIJDAG 3 JANUARI Leiden Kinderrommelmarkt in buurthuis Groenoord, Pasteurstraat 23, van 14.00 tot 15.30 uur. Noordwijk Nieuwjaarsreceptie van de WD- Noordwijk in Huister Duin, Koningin Astrid Boulevard van 18.00 tot 19.30 uur. de Lissese makelaar H. Mens. Vervolgens wordt het voor 400.000 gulden weer overge daan aan Amoldus. Het verschil van zes ton is volgens de Noordwijkse wethouders P.J. Bamhoom en V. Salman, die namens de gemeente de onder handelingen voerden, een reële bijdrage voor de verhuizing van De Bob. Een door de gemeente ingeschakeld extern adviesbu reau, dat is gespecialiseerd in verhuizingen van horecabedrij ven, zou hebben becijferd dat zes ton voor een verplaatsing als deze een redelijk bedrag is. Onder meer omdat De Bob op zijn nieuwe stek veel investerin gen moet plegen en bovendien een goedlopende zaak sluit om met alle risico's van dien elders opnieuw te beginnen. In tegenstelling tot'De Bob is er voor Club 68 geen ruilpand waar de activiteiten in kunnen worden voortgezet. Exploitant J.F. Rubingh richt vanaf februari zijn aandacht volledig op Club 71 aan de Oude Zeeweg, een dancing die overigens ook op termijn zal verdwijnen omdat op die plek appartementen worden gebouwd. In ruil voor sluiting van Club 68 heeft de ge meente Noordwijk wel de be reidheid uitgesproken mede werking te verlenen aan de ves tiging van een zogeheten grand café in het gebouw van uitzend bureau Luba aan De Grent 4 (tussen de VW en het make laarskantoor van Den Haan). Dit pand heeft Rubingh onlangs voor dit doel aangekocht. Huismeester bezorgd over toestand beton NOORDWUK ROZA VAN DER VEER Alle voorpuien van de apparte menten moeten worden ver nieuwd. Dat is de eerste conclu sie die huismeester M. Peeters van het appartementencomplex Heemborch durft te trekken na de brand tijdens de jaarwisse ling. De verwoeste restaurants en de appartementen zijn in middels dichtgetimmerd. Peeters vierde zelf het nieuwe jaar in Leiden en kwam rond half één in Noordwijk aan. Met de moedersleutel kon hij de dertien verschillende apparte menten openen waarvan er zes permanent worden gewoond. Daardoor kon de brandweer controleren of er nog mensen in de appartementen waren ach tergebleven. Peeters is gisteren de hele dag bezig geweest om de ergste rommel op te ruimen en de wa terleiding af te sluiten. De eige naars van de appartementen van wie er enkelen in het buir tenland verbleven, zijn inge licht. „De balkons van de ap partementen zijn echt volledig verwoest. Binnen in de wonin gen valt het veelal wel mee. Het is de vraag of het beton nog goed is. Daar zitten spankabels in en het is de vraag wat daar mee is gebeurd. Daar wordt binnenkort naar gekeken." VRIJE TUD Geheugentraining Het leren van een aantal tech nieken om de hersenen beter te gebruiken: dat is het doel van de lezing 'geheugentraining voor ouderen' die op vrijdag 3 januari door René Diekstra ge geven wordt. In het Pieter de La Court gebouw op het terrein van het Academisch Ziekenhuis behandelt de Leidse Hoogleraar Klinische en Gezondheids Psy chologie een aantal geheugen technieken voor iedereen van 65 jaar en ouder. Daarnaast geeft hij informatie over hoe de hersenen precies werken. De le zing begint om 11.15 uur. De toegang is gratis. Rommelmarkt In buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat 23 wordt vrijdag middag 3 januari tussen 14.00 en 15.30 uur een kinderrom melmarkt gehouden. Kindereri van 4 tot 15 jaar verkopen èr oude of zelfgemaakte spulletjes. Receptie De FNV houdt vrijdag 3 januari van 16.00 tot 18.00 uur in het AbvoKabo-kantoor aan de Drift- straat 49a in Leiden-Noord haar nieuwjaarsreceptie. Nieuwjaarsfeest Bewoners van het Noorder kwartier zijn welkom op het nieuwjaarsfeest in buurthuis 't Spoortje (Bemhardkade) op zondagmiddag 5 januari. Het feest begint om 14.00 uur. Cursus schrijven De creativiteit en de fantasie van het schrijven op gang bren gen: dat is het doel van de cur sus schrijven die op 6 januari in buurthuis Matilo van start gaat. De cursus duurt 10 weken en de prijs is 100 gulden. Voor infor matie: 412515. Omroep Rijnland Omroep Rijnland houdt dins dag 7 januari een ledenvergade ring in 't Parlement (Nieuw - straat 45). Op de agenda staan staan onder meer de begroting en plannen voor 1992. Aanvang 20.00 uur. Koren Het kinderkoor van buurthuis Comelis Joppensz aan de Op- penheimstraat 6a heeft nog plaats voor kinderen tussen ne gen en dertien jaar. Men oefent donderdagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur. Het volwassenenkoor met jazzy repertoire kan nog (heren)stemmen gebruiken. Inl. tel. 132462. „We hebben mensen letterlijk uit bed moe ten slepen. Sommigen reageerden heel la coniek omdat ze niets roken of zagen en wilden eerst nog hun spullen pakken. We hebben ze vervolgens weggestuurd met: niks pakken, je hebt je onderbroek aan en wegwezen. In het Boulevardhotel werden ze opgevangen", vertelt directeur A. Mol van Boulevardhotel Oranje. Negentig kamers waren door 160 hotel gasten bezet tijdens de jaarwisseling in Ho tel Oranje. Een aantal gasten was op het moment van het uitbreken van de brand om half een 's nachts al naar bed. Anderen liepen nog in het hotel rond. Zonder uit zondering werden ze allemaal via de over dekte passage tussen Hotel Oranje en het Boulevardhotel in veiligheid gebracht. Later in de nacht konden ze terug naar hun ka mers. Slechts tien verhuurde kamers moes ten leeg blijven omdat ze door de brand waren beschadigd. Directeur Mol was tijdens de jaarwisse ling nog aan het werk toen de brand uit brak. Met hulp van zijn collega C. de Boer werden de 160 hotelgasten geëvacueerd. Tegelijkertijd werden in het hotel maatrege len getroffen om de dreigende ramp binnen de perken te houden. Gas en elektra werd afgesloten en personeel werd ingezet om de ruiten van de meest bedreigde kamers aan de binnenkant nat te 'houden. „Als er dan toch vlammen naar binnen zouden komen omdat de ruiten het begaven, was er niet gelijk brand in het hotel ontstaan", aldus Mol. Volgens de hoteleigenaar heeft zijn gebla kerde pand voor een half miljoen schade opgelopen. „De ruiten zijn gesprongen, de gevel is verwrongen en een aantal kamers heeft veel waterschade opgelopen. De giet ijzeren lantaarnpalen zijn gesmeuld, zo heet was het vuur. Het zou mij niet verba zen als een deel.van het beton is ontzet waardoor een deel van het hotel moet wor den afgebroken." Mol is er van overtuigd dat de brandbe veiliging en de snelle aanwezigheid van de brandweer, geholpen door Katwijk en Rijns burg, zijn hotel heeft gered van een ramp. „We zijn echt door het oog van de naald ge kropen. De brandweer had geen twee mi nuten later moeten komen want de vlam men likten al aan de gevel. Gelukkig had den we speciaal dik gelaagd glas waardoor de ruiten wel sprongen maar de vlammen tegenhield. Dat bij elkaar heeft Hotel Oran je maar ook het Boulevardhotel ternauwer nood behoed." Gemeente sluit akkoord met eigenaren Club '68 vertrekt al dit voorjaar uit de dorpskern van Noordwijk. - FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13