Leiden Incidenteel geweld verstoort rustige viering oud en nieuw Bejaarden hebben met oudjaar aan Henny Huisman genoeg AZL komt binnen half jaar met reorganisatie ij wensen u een groen intratuin Een gevoel van welbehagen NIEUWSLIJN Deken Banning wellicht weg Deken LAM. Banning heeft gisteren de St. Antonius parochie (Boshuizerlaan) meegedeeld dat de mogelijkheid bestaat dat hij Leiden gaat verlaten. Hij zou in Den Haag eveneens de functie van deken gaan uitoefenen. De beslissing daarover valt eind van deze maand. Er heeft op dit moment een peiling plaats onder de kiesgerechtigden. Pastor Banning is sinds september 1988 deken in Leiden. Asbest bemoeilijkt opruiming De Leidse brandweer heeft gisteren met persluchtmaskers res ten van golfplaten en autobanden op een aanhanger in de Mar- nixstraat verwijderd. De aanhanger was in de oudejaarsnacht in brand gestoken. De brandweer constateerde dat er veel asbest in de resten zat. Het spul is gevaarlijk als de deeltjes van dichtbij worden ingeademd. Politie verricht 13 aanhoudingen Rustige jaarwisseling in regio REGIO ERIC-JAN WETERINGS In de regio is de jaarwisseling over het algemeen rustig verlo pen. 'Traditiegetrouw' werd in Warmond een aantal sloopau to's in brand gestoken, op de Meerrustlaan, de Bisschopslaan en de Herenweg. De politie heeft deze vreugdevuren oog luikend toegestaan. Ook Wasse naar beleefde een rustige jaar wisseling. „De jeugd in de wijk Oostdorp heeft ons een beetje bezig gehouden", zegt een woordvoeder van de politie. Tot vijf uur 's ochtends was de Her mandad in touw bij vechtpartij tjes en kleine brandjes. De scha de bleef beperkt tot een paar gebroken ruiten. Een 20-jarige Leiderdorper raakte vier vingertoppen van zijn linkerhand kwijt toen hij 's avonds om ongeveer tien uur zelfgemaakt vuurwerk wilde af steken. Het ongeluk gebeurde in de Muzenlaan. De man werd overgebracht naar het AZL La ter op de avond vernielden on bekenden de ruiten van een bushokje in de Splinterlaan. Ook Zoeterwoude ging kalm het nieuwe jaar in. Op de Ver- laatweg in Zoeterwoude-dorp gingen twee sloopauto's in vlammen op en bij de Klaverhal ontstond een forse brand in een papiercontainer. Op de Rijndijk werden kleine vreugdevuren ge stookt, die gee leverden. Een sche buurt in Oegstgeest zat op de vroege nieuwjaarsochtend zonder televisie. Een verdeel kast op een straathoek was door een vreugdevuur zodanig opge warmd dat de zekeringen het begaven. Verder vernielden on bekenden op verschillende plaatsen in het dorp straatmeu- bilair. Op de hoek van de Hofdijk en de Marijkelaan ont plofte een vuurwerkbom in een telefooncel. In Voorschoten had de politie een rustige nacht. „Er is hier echt helemaal niets ge beurd", aldus een woordvoer der. Vervolg van pagina 1 Ondanks de soms ernstige incidenten, vindt politievoor- lichter A. Kuijt dat de viering van oud en nieuw in Leiden vrij rustig is verlopen. Die 'paar' incidenten gaven de po litie echter wel handenvol werk. In totaal zijn er tijdens de oudejaarsnacht 13 mensen aangehouden. Dat zijn er meer dan vorig jaar, iets wat volgens Kuijt vooral is te danken aan een goede samenwerking tussen de verschil lende politieteams. Aan de Beukenrode in de Me- renwijk raakte een man gewond aan zijn been bij een schietpar tij. Om tien voor half een kwam een 36-jarige man, oorspronke lijk uit Zoetermeer afkomstig, zijn huis uit. Hij deelde de be woners van een van de ernaast gelegen huizen mee dat zij moesten ophouden met het af steken van vuurwerk. Toen zij dit onder het mom van 'het is oudjaar' weigerden, liep de man kwaad zijn huis weer bin nen, kwam met een vuurwapen terug en schoot in de lucht. Hierop vluchtten de bedreigden hun woning binnen. Daarop schoot de man door de ruiten van het pand en raakte een van de bewoners in zijn been. Deze moest met een schotwond naar het Diaconessenhuis worden overgebracht. De 36-jarige vluchtte na de daad zijn huis weer binnen, maar met behulp van zijn 29-ja- rige zwager wist de politie de man te bewegen zich over te ge ven. Terwijl de verdachte naar het bureau werd overgebracht, kreeg de zwager een woorden wisseling met de familie van het slachtoffer. Met een honkbal knuppel sloeg hij vervolgens en kele ruiten van hun woning in. Hierop werd ook hij naar het bureau overgebracht. Een ande re zwager werd gehouden, omdat hij in de afge zette straat op mensen inreed om het huis van de schutter be reiken. Volgens de politie lagen de bewoners van de twee hui zen overigens al geruime tijd met elkaar overhoop. De zwa gers zijn inmiddels vrijgelaten, de 36-jarige man zit nog vast. Hoofdwond In de Stevenshof arresteerde de politie rond kwart over een twee 15-jarige en een 17-jarige jonge man. Ze zitten nog vast. De drie maakten deel uit van een groep van dertig personen, die een spoor van vernielingen door de wijk had getrokken. Ze werden betrapt bij het vernielen van de ruiten van een telefooncel. Ook 'bewerkten' zij de slagboom van de Stevensbrug en vernielden twee ruiten van het brugwach tershuisje en een abri. Zij rukten diverse boompalen uit de grond. Op de Agaatlaan werd met een paal een deuk in een auto geslagen. In de Van Limburg Stirumstraat werd rond tien voor twee de auto van een 34-jarige man uit Oegstgeest door een groepje be kogeld. Uit woede stapte de au tomobilist uit en gooide een aantal ruiten van woningen in de straat in. Een 45-jarige man die dit zag gebeuren pakte een lange stok. Terwijl twee familie leden van hem de automobilist vasthielden, sloeg de 45-jarige hem op het hoofd. De Oegst- geestenaar werd met een zware hoofdwond en een gekneusde onderarm naar het Diacones senhuis overgebracht en om half drie in vrijheid gesteld. De man met de stok zit nog vast. In de Mamixstraat greep de politie een 16-jarige en een 19- jarige jongen in hun kraag die daar verkeerslichten aan het vernielen waren. De twee zijn inmiddels vrijgelaten en bleken tot vergoeding van schade be reid. Ze maakten deel uit van een groep die op de hoek van de Mamixstraat en de Willem de Zwijgerlaan tegels uit het wegdek haalde, kapot gooide en passerende auto's met de stuk ken bekogelde. Met assistentie van politiemensen uit Voor schoten sloot de Leidse politie een deel van de Willem de Zwij gerlaan gedurende een groot deel van de nacht af voor het verkeer. In dezelfde laan ver nielden rond half drie een 16-ja- rige en een 15-jarige het glas van een verkeerslicht. Zij kon den na een korte achtervolging worden aangehouden. Brand Om tien voor half een brandde een kamer in een pand aan het Rapenburg tegenover het kantongerecht geheel uit. De brand is vermoedelijk door vuurwerk ontstaan. Ook in een bakkerij aan de Korevaarstraat brak brand uit omdat er vuur werk naar binnen was gegooid. Het vuur kon door buren en omstanders worden gedoofd. Rond vijf uur schoten vlammen op van een achterbalkon in de Van 't Hoffstraat. De brandweer was snel ter plaatse, maar hoef de verder weinig te doen. Voorts brak er om half vier brand uit in de bibliotheek naast buurthuis Stevenshof in de Trix Terwindt- straat. Aan de achterzijde was een ruit kapot geslagen. De brand is vermoedelijk met op zet gesticht. Op aanwijzing van omwo nenden arresteerde de politie rond elf uur in de Amaliastraat een 20-jarige Leidenaar aange houden omdat hij twee ruiten had vernield. Tegen half een kwam de melding dat van ba sisschool 'De Schakel' aan de Storm Buijsingstraat alle 35 bo ven- en benedenramen aan de voorkant met stenen en bier flesjes waren ingegooid. Voor zover mogelijk zijn ze dichtge maakt. Even na middernacht brak in e< lijk door vuurwerk, brand uit De politie zoekt na de schietpartij aan de Beukenrode naar sporen. Donderdag ,dnuar "992 GEEN CONVERSATIE. wel veel Henny Huisman tijdens de nieuwjaarsvie ring in Rijn en Vliet ger nog door de directie werden genomen, nu door de afdelin- Binnen een half jaar moet er gen worden genomen. Een ver- npleet plan klaar liggen dere uitwerking van de organi- voor de reorganisatie Academisch Ziekenhuis Leiden. Dat zegt mr. dr. J.H.- Peters, voorzitter van de Raad van Be stuur van het AZL, in zijn nieuwjaarstoespraak die hij vandaag heeft gehouden. „Ons doel is vrij §impel: het beste academisch ziekenhuis in Ne derland", zo hield hij het perso neel voor. Vorig jaar werd al besloten om het ziekenhuis in de toe komst te verdelen in divisies. Ook moeten besluiten die vroe- satiestructuur en het beleids plan komt volgens Peters bin nen een halfjaar op tafel. Het budget voor 1992 kan met zo'n vijf miljoen gulden worden verhoogd ten opzichte van vorig jaar door verhoogde baten, die volgens Peters struc tureel van aard zijn. Een moei lijke zaak blijft echter de exploi tatie van het ziekenhuis. De in terne budgetten zijn vooral op het punt van de materiële uitga ven aanzienlijk overschreden. 't Vattegat. Bekend innemerslokaal in Leiden. Tijdstip: als na het bal de gasten joelend zijn heengegaan... De kop van het nieuwe jaar is eraf. De glazen zijn leeg. Het bier heeft er wat fijn kantwerk in achtergelaten. Een vermoeide employé veegt de vloer, bezaaid met viltjes van de Hooggeachte Heer Heineken. Niet allemaal zijn ze gemold of op de vloer beland, nee, enkele viltjes zijn in een binnenzak mee naar buiten gegaan, aan de achterkant voorzien van een adres en telefoonnummer. Een uienpan was het. Met al die explosies buiten leek de kroeg even op een schuilkelder, waar we nog lang, heel lang, zouden moeten blijven. Het sloeg twaalf uur. De wijzers van de klok kwa men dicht bij elkaar. Zo ook de mensen. Armen gingen om schouders. Monden zochten elkaar. Liederen vulden de ruimte. Iemand die zijn zakken al vol had, zong: 'Ik wil nog niet dood, ik wil nog niet dood. Voor mij geen spade maar een Spaatje rood'. De tijd vloog om. En die tijd zal om blijven vliegen. Maar de barkrukken in 't Vattegat zetten zich schrap, met vier poten tege lijk. Voor het engeltje op de achtergrond is het nieuwe jaar nog vers, moet de Schaumwein nog bruisen. Oeffl, wij hebben hem al ach ter de huig. Maar gezellig was het. O ja, toen er een aantal men sen plotseling voortijdig de benen wilde nemen, is er nog een waarschuwingsschot gelost. Met een champagnefles. tekst Cees van Hoore foto Hielco Kuipers Oudjaar in zomaar een bejaar dentehuis. 'Rijn en Vliet' aan de Aaltje Noordewierlaan zet olie bollen, fris en licht alcoholische dranken gereed voor haar be woners. Slechts vijftien onder hen kiezen dit jaar echter in de ontvangsthal voor eikaars en Henny Huisman's gezelschap. Gezeten voor de televisie blijven ze onwetend van wat de verple ging vanaf kwart over elf bezig houdt. Op de tweede verdieping overlijdt dan de oudste bewo ner, een honderdjarige. „Geen pijn", antwoordt me vrouw S. van Egmond als haar wordt gevraagd wat ze wenst voor dit nieuwe jaar. „Want ge zondheid, dat is niet de betalen. En als je vraagt heb je het hier nu naar je zin, dan zeg ik ja èn nee, want je bent minder mo biel." Met een klein gezelschap kijkt ze op deze oudejaarsavond in 'Rijn en Vliet' naar Henny Huismans Surprise Show op RTL-4. Grootbeeld. Volgens de vrijwilligsters die assisteren en de nachtzuster was de belangstelling om oud en nieuw gezamenlijk te vieren vorig jaar groter. Van de 85 be woners blijven er dit jaar veel op hun kamer. Een aantal is bij familie op bezoek. Twaalf fles sen gereedstaande 'Zwarte Kip' advocaat lijken dan ook wat overdreven. Ook oliebollen zijn er te over. Met de door de kok zorgvuldig bereide kleine hapjes weten de bejaarden beter raad. Tot spelletjes doen, muziek luis teren of conversatie komt het deze avond niet. Vrijwilligster Cor Piket meent dat de avond misschien beter om acht in plaats van tien uur had kunnen beginnen. „Dan waren er misschien meer geko men, want de meesten houden het niet tot twaalven vol. En vanmiddag hebben we ook al een bijeenkomst gehad." Piket kent de bewoners goed. Ze werkt al zes jaar in Rijn en Vliet en assisteert de verpleging op woensdag en in het weekeinde. Ook werkt ze in het winkeltje waar bejaarden gedurende en kele ochtenden per week iets voor zichzelf kunnen kopen. Geroezemoes De vrijwilligsters bedienen de bejaarden. Tegen elven vertrekt de avondzuster en meldt zich de nachtwacht, een bijbaantje voor een medicijnenstudent die nachtzuster Connie van de Ha ve bijstaat. Zij kunnen door de bewoners vanaf hun kamers worden 'opgepiept'. Tien minu ten later, terwijl de showmaster de .bejaarden onophoudelijk verrassingen bereidt, verdwij nen de twee plotseling. Cor Pi ket komt even later wat bezorgd de hal in en geeft de verslagge ver fluisterend een verklaring. „Er is net iemand op zijn kamer overleden, nee, niet onver wacht." Besloten wordt om het niet aan de oudjes te vertellen. „Nee, dat doen we meestal niet, ze horen het vanzelf wel." Fa milieleden, een arts en de ach- terwacht deze keer toevallig jaar verstrijkt aankomst brengt in de hal geen geroezemoes op gang. Sommige bewoners geven te wens te kennen een stukje te willen lopen, maar de meesten wachten het einde van Huis man af. Iets later begint men el kaar geluk te wensen. Vuurwerk is immers nauwelijks te horen in deze beschermde omgeving. „En dan, ik vind het afschuwe lijk, een kleinzoon van mijn zuster is twee jaar terug een het overlijden horen. „En dan gaan ze over tot de orde van dag." Een bewoner die elders de avond heeft doorgebracht, komt tegen half een in huis terug en treft een inmiddels opgeruimde, lege hal aan. Hij ziet een zoon van de overledene, heeft door wat er aan de hand is en condo leert hem. De zoon kent de man, want het is een in Leiden ooit fameuze 'aardappelen- vingers kwijt geweest. Hij boer'. „Hij leverde aan elke Lei- ioopt nog bij de dokter", zegt denaars aardappelen". „En goe- alle de, want je kunt er honderd anderen om tien over twaalf naar de lift loopt. Realistisch Hoofdzuster Paddenburg had al gerekend op een onderbreking van haar oudejaarsavond thuis. Dat de bejaarden nog niet in kennis zijn gesteld van het over lijden vindt ze logisch. „Dat een hoofdzuster Gemma Padden burg zelf worden gealar meerd en komen via de hoofd ingang binnen. Maar ook hun deze leeftijd op dit moment al een gebeurtenis". Volgens de hoofdzuster zullen de bewoners realistisch reageren als ze van worden", reageert de oude aardappelenman. De 73-jarige zoon glimlacht berustend. ,Ach, vader is nooit ziek geweest." Hij praat nog wat na met Cor Piket. Voor haar en de twee andere vrijwilligsters zit de avond er ook op. „Nee, we gaan niet naar huis, want er zijn bijna geen taxi's te krijgen". In een voor hen ingerichte slaapkamer wachten nog slaatjes en wat oliebollen. Pas dan valt de aandachtige luisteraar heel in de verte wat geknal van vuurwerk op.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11