Buitenland Vance weer in Belgrado Osijek gaat ondergronds Zelfs een kater is op de bon Italië vreest smokkel nucleair materiaal Strijd om elke huisdeur en elke etage in Tbilisi Recordaantal journalisten omgekomen in 1991 Dinsdag 31 december 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FR1SART (chef) ONNO HAVERAAANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: JAN KUNGE NIEUWSLIJN Zwierige hoeden en kleurige sokken De Russische president Boris Jeltsin en het Amerikaanse staats hoofd George Bush zijn gisteren in New York uitgeroepen tot de best geklede mannen van 1991. De jaarlijkse verkiezing is een initiatief van de Amerikaanse organisatie van kledingontwer pers. Van Jeltsin wordt gezegd dat hij goed gesneden, conserva tieve pakken draagt terwijl zijn hoeden meestal in een zwierige, schuine stand op zijn hoofd staan. Bush wordt geroemd vanwe ge zijn sportieve garderobe eh zijn fleurige sokken. Bomexplosie in Zweeds station Bij een bomexplosie is gisteren het centraal station van de Zweedse hoofdstad Stockholm zwaar beschadigd. Behalve een technicus van de politie raakte niemand gewond omdat het sta tion en de omgeving na een waarschuwingstelefoontje waren ontruimd. De born had zo'n krachtige lading dat van de politie- robot die de explosieven van de aangewezen plaats moest weg halen slechts nog een hoopje verwrongen staal over was. Een deel van het dak van het stationsgebouw werd ook verwoest. Toestand Moeder Teresa kritiek De toestand van Moeder Teresa, die zondag een hartoperatie onderging in de VS, is kritiek. De 81-jarige non, die in 1979 de Nobelprijs voor de Vrede kreeg voor haar werk voor „de armsten onder de armen", heeft ook een longontsteking opgelopen, zo werd uit medische bron vernomen. Moeder Teresa was afgelo pen donderdag opgenomen in een ziekenhuis in Califomië na dat zij in Mexico, waar zij een wereldreis rond liefdadigheids missies afsloot, onwel was geworden. Zaterdag werd zij getroffen door een hartaanval. Karimov president Oezbekistan De voormalige communistische leider van Oezbekistan, Islam Karimov, heeft de zondag gehouden presidentsverkiezingen glansrijk gewonnen. Hij behaalde 86 procent van de stemmen, aldus de voorlopige uitslag van de verkiezingscomissie. De Oez- beekse kiezers spraken zich eveneens met overweldigende meerderheid (98,2 procent) uit voor onafhankelijkheid van hun republiek. Parretti verliest controle filmstudio De Italiaanse zakenman Giancarlo Parretti is gisteren de Holly wood filmstudio's MGM-Pathe kwijtgeraakt. Deze zijn overge nomen door de bank Crédit Lyonnais Bank Nederland. Een rechter in de Amerikaanse staat Delaware oordeelde gisteren dat Parretti zijn afspraken met CLBN niet is nagekomen. Parretti werd internationaal vooral bekend doordat hij in november 1990 de filmstudio overnam met behulp van CLBN, zijn belang rijkste crediteur. De bank spande op 17 juni echter een proces aan tegen Parretti, die ervan werd beschuldigd de studio's te lei den, in strijd met de afspraken die daarover met de bank waren gemaakt. CLBN zou geld lenen om Pathe-MGM van de financië le ondergang te redden als Parretti de leiding van de studio's uit handen zou geven. Sovjet-wapens goedkoop naar Libië en Irak COMO/ROME AFP-Rtr-AP In het Westen groeit de vrees dat landen als Libië, Irak en Sy rië voor spotprijzen kunnen be schikken over nucleair materi aal uit de voormalige Sovjetu nie. Een onderzoeksrechter in Como maakte gisteren bekend dat Italië mogelijk als doorvoer haven wordt gebruikt voor de smokkel van wapensystemen en verrijkt materiaal. Rechter Romano Dolce begon zijn onderzoek twee maanden geleden, toen dankzij éen tip een lading plutonium werd on derschept bij de Italiaans-Zwit serse grens. Op 11 november nam de Zwitserde politie in Zü- rich 29 kilo licht verrijkt urani- „Het gaat om uranium, dat in de Sovjetunie middels een spe ciale technologie is bewerkt en slechts bestemd kan zijn voor landen die dit procédé goed kennen, zoals Libië en Irak", al dus Dolce. De Italiaanse krant Corriere della Sera schreef gisteren dat het materiaal afkomstig is van een militaire basis in Irkoetsk in Siberië. Het initiatief tot de smokkel zou zijn genomen door voormalige KGB-officier en een agent van de militaire inlichtin gendienst van de voormalige Sovjetunie. Eduard Sjeverdnadze, de laatste Sovjet-minister van bui- In 1991 zijn, tot kort voor de jaarwisseling, zeker 83 journa listen omgekomen bij de uitoe fening van hun beroep. Het do dental lag beduidend hoger dan de twee voorgaande jaren. Vol gens de Internationale Federa tie van Journalisten kwamen in 1989 58 journalisten tijdens hun werk om en in 1990 waren dat er 43. Het aantal zou echter nog hoger kunnen uitvallen als er meer bekend zou zijn over de Gevechten rond Karlovac gaan door •Cyrus Vance, de speciale gezant van de Verenigde Naties voor bemiddeling in de oorlog in Joeogslavië, is vanmor gen aan een vijfde missie in Belgrado begonnen. Vance zei te hopen dat de belangrijkste partijen nu „definitieve besluiten over het vredesplan" zullen nemen. De VN houden vast aan de voorwaarde van een staakt-het-vu- ren voordat een vredesmacht wordt gestuurd. BELGRADO/LISSABON DPA-AFP-GPD Vance pleitte gisteren voor een nauwere samenwerking tussen de EG en de VN om een oplos sing te vinden voor de Joegosla vische crisis. De verbitterde ge vechten tussen het door Servië gedomineerde leger en Kroati sche eenheden gingen ondanks het winterse weer gewoon door. Vooral rond de industriestad Karlovac werd opnieuw zwaar gevochten. In Belgrado keurde het romp-parlement ondertus sen de begroting voor 1992 goed, waarin rond 80 procent van de Joegoslavische financiële middelen is gereserveerd voor het federale leger. Vance overlegde gisteren in Lissabon met de Nederlandse minister Van den Broek, de Por tugees Joao de Deus Pinheiro en Lord Carrington, de Britse voorzitter van de Joegoslavische Vredesconferentie. Portugal neemt op morgen het EG-voor- zitterschap over van Nederland. De vredesconferentie verhuist om praktische redenen naar Brussel. In de Servische provincie Ko sovo braken gisteren gevechten uit tussen speciale eenheden van de politie en Albanese na tionalisten. Sinds vorige week is het in Kosovo, waar Albanezen in de meerderheid zijn, op nieuw onrustig. De Albanezen eisen dat Kosovo de status van republiek krijgt. De regeringscoalitie in Slove nië, de republiek die zich in juni onafhankelijk van Joegoslavië verklaarde, is gisteren uiteenge vallen. De coalitie Demos, een centrum-rechts verbond, viel uiteen nadat de liberaal-demo craten de samenwerking had opgezegd. Demos verloor daar door de meerderheid in het par lement. Tientallen Peruanen demonstreerden gisteren in de hoofdstad Lima voor vrede in het Zuidamerikaanse land. Het afgelopen jaar kwamen naar schatting 3000 mensen om het leven door politiek geweld, dat wordt ver oorzaakt door strijd tussen de regering en linkse guerillagroepen. •foto epa Cambodja wil snelle komst vredesmacht De Verenigde Naties moeten haast maken met het sturen van veiligheidstroepen naar Cam bodja. Uitstel kan betekenen dat er een einde komt aan het fragiele bestand tussen de strij dende partijen in het door bur geroorlog verscheurde Aziati sche land. Leden van de Opperste Natio nale Raad (SNC) en vertegen- •woordigers van de vijf perma nente leden van de VN Veilig heidsraad hebben de VN giste ren om een snelle beslissing ge vraagd. Volgens het in oktober gesloten vredesakkoord komen er pas later volgend jaar troepen naar Cambodja. De aanstelling van een spe ciale VN-vertegenwoordiger voor Cambodja zal de eerste taak zijn waaraan de morgen aantredende nieuwe secretaris generaal Butros Ghali zal begin nen. Ook zullen de VN spoedig een speciaal team naar Cam bodja sturen om een begin te maken met het opruimen van de talrijke landmijnen die in het hele land zijn gelegd. De vergadering van de Op perste Nationale Raad, waarin de Cambodjaanse regering en de drie guerrillabewegingen die haar de afgelopen 13 jaar be streden werken aan een verzoe ning, was de eerste op Cam- bodjaans grondgebied. De ver gadering was twee keer uitge steld. Gevechten in Zuid-Osstië laaien weer op tenlandse zaken, uitte gisteren in een interview met de Cor- riera de vrees dat paramilitaire groepen in voormalige Sovjet republieken in het bezit kunnen komen van kernwapens. „Ik sluit niet uit dat kernkoppen en zelfs taktische kernwapens in de handen van paramilitaire groe pen vallen." Sinds de mislukte augustus- coup in Moskou en het daarop volgende verval van de Sovjetu nie wijzen waarnemers op het gevaar dat het zogenoemde mi litair-industrieel complex mate riaal en kennis te gelde zal ma ken. De Israëlische krant Ha'aretz berichtte gisteren dat Israël op eens veel moderne Sovjet-wa pens krijgt aangeboden, onder meer MiG-29 gevechtsvliegtui gen en radargeleide luchtdoel raketten. De handelaren vragen in vergelijking met hun wester se collega's ongebruikelijk lage prijzen, maar staan erop con tant te worden betaald. Israël is vooral bang dat ook de Arabi sche buurlanden dergelijke aan biedingen krijgen. Hoewel het Israëlische leger beschikt over geavanceerde Amerikaanse wapens, zou aan koop ook voor Israël interessant kunnen zijn, om informatie te krijgen over alle militaire hoog standjes van Sovjet-makelij die Syrië bezit. Een zwaar gewonde vrouw wordt weggedragen nadat ii gedood, vele tientallen raakten gewond. het centrum van West-Bayrut De strijd in Georgië breidt zich uit. Volgens het onafhankelijke Russische nieuwsagentschap Interfax verspreiden de gevech ten zich over Tbilisi. Persbureau Tass meldt dat in sommige de len van de 1,5 miljoen inwoners tellende hoofdstad om elke huisdeur en elke etage wordt gevochten. Een van de leiders van de gewapende Georgische oppositie, Georgi Tsjaindrava, sprak gisteren openlijk van een 'burgeroorlog'. Gisteren werden vuurgevech ten geleverd nabij het hoofd kwartier van de rebellen, het voormalige Georgisch Instituut voor Marxisme-Leninisme. op enige afstand van het parle mentsgebouw. De afgelopen week werd er voornamelijk ge vochten rond het parlement en enkele andere grote, in brand staande gebouwen aan de Roestavelli Prospekt in het cen trum van de'stad. Volgens Interfax zijn er bij de gevechten van gisteren veel slachtoffers gevallen, maar exacte cijfers konden niet wor den verstrekt. Inmiddels is ook de strijd in het naar afscheiding strevende Zuid-Ossetië weer opgelaaid. Aan president Gamsachoerdia getrouwe militairen hebben gis teren Tsjinvali, de hoofdstad van Zuid-Ossetië, omsingeld. In de afgelopen maanden kwamen zeker 400 Ossetiërs om het le- De Georgische oppositie overweegt bij de Russische re gering om steun te vragen. Re bellenleider Tengiz Kitovani, de voormalige commandant van de Nationale Garde, zegt dat uit de Russische republiek afkom stige Tsjetsjenen meevechten aan de zijde van de belegerde Gamsachoerdia. De autonome regio Tsjetsjeno-Ingoesjetië, die zich onafhankelijk van Moskou heeft verklaard, grenst aan Ge orgië. Rebellenleider Tsjaindrava zei nog steeds bereid te zijn met Gamsachoerdia te praten. Ge vraagd of ook hij daartoe bereid is, zei de president tegenover een cameraploeg „geen tijd" te hebben. situatie in Myanmar (Burma) en West-Afrika. De meeste slachtoffers vielen in de burgeroorlog in Joegosla vië en het door een vulkaanuit barsting getroffen Japan, waar repectievelijk 21 en 15 journa listen omkwamen. IFJ-voorzit- ter Mia Doomaert zei dat som mige slachtoffers in Joegoslavië „niet door een ongeluk omkwa men, maar omdat zij journalist waren". Het verslaan van de Golfoorlog kostte zeven journa listen het leven. OSUEK ADAM LEBOR THE INDEPENDENT Viktor Toralis is niet gek. Toen zes granaten wa ren ontploft in zijn flat in het centrum van Osijek, begreep hij dat het tijd was zijn woning te verla ten. Maar terwijl ruim 70.000 van zijn stadgeno ten naar het buitenland of naar andere plaatsen in Kroatië vluchtten, besloot Viktor ondergronds te gaan. De veiligste plaats is onder de grond, waardoor Osijek eerr spookstad is geworden. De stad ligt er verlaten en verstild bij, afgezien van de doffe dreunen van de dagelijkse granatenregen. De straten zijn uitgestorven. Alleen de postbode loopt nog rond. In plaats van boosaardige hon den trotseert hij nu sporadische artilleriebeschie tingen. Een trap bij de kerstboom in het stadscentrum voert naar wat ooit een ondergronds winkelcen trum was. Nu is het het onderaardse zenuwcen trum van Osijek, compleet met bank, postkan toor, café-restaurant, toiletten, perscentrum en gangen waar nationale gardisten rondlopen tus sen de vele slapende schuilkelderbewoners. De lucht is warm en bedompt. „Ik blijf voor Osijek. Mijn huis en mijn werk zijn hier en ik ben hier geboren. Het Joegoslavi sche leger mag deze stad niet innemen zegt de 40-jarige Viktor, die nog steeds naar zijn werk in de fabriek gaat en die zijn vrije tijd doorbréngt met televisie kijken en kaartspelen. Hij is één van de 50.000 Osijekkers die weigeren het gebied te verlaten. „Het is geen normaal leven, maar het went", aldus Viktor. In Osijek zijn de verwoestingen van de oorlog overal duidélijk zichtbaar. De wegen liggen be zaaid met verwrongen en uitgebrande auto's. Kroatische vrijwilligers maken bij Osijek een kanon schietklaar. foto epa Winkels zijn dichtgespijkerd en overal zijn tank barrières opgericht. Huizen en flatgebouwen zijn in puin geschoten, ruiten zijn kapotgesprongen en gevels zijn bezaaid met granaatscherven. Dode katten liggen in de straten. De meest gevaarlijke plaats in Osijek zou eigen lijk de meest veilige moeten zijn: het ziekenhuis, dat sinds midden september door 150 granaten is getroffen. De federale strijdkrachten proberen het Kroatische moreel te ondemijnen door de zie kenhuizen zwaar te bestoken. Nu is ook het ziekenhuis ondergronds gegaan. Er worden zo'n zeshonderd patiënten behandeld, waarvan de helft oorlogsslachtoffer is. Gewonde nationale gardisten liggen onder verwarmings buizen in kale bakstenen kelders. Het onderaard se Osijek begint steeds meer te lijken op een sce ne uit een science fiction film. MOSKOU HELEN WOMACK HANSGELEUNSE De gemiddelde Russische man kent geen groter goed dan een stevige kater. Na een nacht doorzakken met de wodkafles stapt een Rus de volgende dag trots rond met zijn kater. Zijn vrienden zijn vol respect en af gunst en haasten zich hem een glaasje tegen de nadorst aan te bieden. Zijn vrouw, vriendin of moeder praat waarschijnlijk niet meer met hem. Maar net als de meeste geneugten van het leven zijn katers tot een lang vervlogen herinnering ge worden. In de laatste dagen van 1991 stonden de langste rijen niet voor voedsel- of geschenken winkels, maar voor drankwin kels die het maandelijkse rant soen van twee flessen wodka distribueren voor de betaalba re prijs van tien roebel per fles. Wie meer wil, moet naar de 'commerciële kiosken' waar een fles Stolitsjnaja (tafelwod ka) 600 roebel kost, meer dan een gemiddeld maandsalaris. Voor deze erbarmelijke stand van zaken vervloeken de Rus sen Michail Gorbatsjov en zijn anti-alcohol campagne. Van Boris jeltsin is daarentegen be kend dat hij zelf ook graag te diep in het glaasje kijkt. Ooit viel hij onder nooit afdoende uitgelegde oomstandigheden in de rivier de Moskva, een in cident dat hem de bijnaam Bo- ris de Drinkebroer opleverde. Om de Russische burgers die met tekorten kampen niet voor het hoofd te stoten, heeft Boris aangekondigd dat hij zich bij het nieuwjaarsfeest zal beperken tot „een beetje champagne, als ik een fles kan bemachtigen". Voor een Rus is een nieuw jaarsfeest zonder een serieuze zuippartij ondenkbaar. Op ou dejaarsavond gaat men zich te buiten aan wodka, die onver dund achterover wordt gesla gen. Bij gebrek aan wodka wordt klandestien gestookt bocht, eau de cologne of medi sche alcohol gebruikt. Zo wordt de 'ruime Slavische ziel' naar boven gebracht, die zich vervolgens uit in zang, het voordragen van gedichten, vechtpartijen, ontucht of het met een bijl vermoorden van de echtgenote. Op nieuwjaarsdag wordt de kater van de afgelopen nacht weggespoeld met champagne. Maar de festiviteiten rond deze jaarwisseling zuilen worden gevolgd door een kater die de Russen nog lang zal heugen, als Jeltsin op 2 januari de prij zen vrijlaat. Voor de simpele levensbehoef ten, zoals melk, brood, suiker, is een prijsplafond vastgesteld. Die mogen 'slechts' drie keer zo duur worden. Datzelfde geldt voor openbaar vervoer, huisbrandolie en elektriciteit. Voor alle overige consump tieartikelen wordt de prijs be paald door de wet van vraag en aanbod. En aangezien het aan bod minimaal is en de vraag maximaal, doen de meest wil de voorspellingen over de toe komstige prijzen de ronde. Wie genoeg geld heeft, over een goed uithoudingsvermo gen en voldoende tijd beschikt, heeft de afgelopen maand zo veel mogelijk gehamsterd. Die 'rage', plus het achterhouden van goederen door producen ten in afwachting van de nieu we hoge prijzen, zorgt ervoor dat de winkelschappen een nog troostelozer aanblik bie den dan gebruikelijk. Dat belooft stakingen, om loonsverhogingen af te dwin gen. Opiniepeilingen wijzen uit dat er grote bereidheid tot ac tie is. Voorspelbaar is slechts dit: 1992 wordt voor de Russen en hun president het jaar van de waarheid. IMELDA MARCOS is door de partij van haar overleden man, Ferdinand Marcos, gevraagd zich kandidaat te stellen voor de presidentsverkiezingen van 1992. Mevrouw Marcos houdt het verzoek in beraad.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5