Feiten PvdA kan confrontatie gebruiken Warme soep, wat eten en koffie Kabinet blij met Oeso-kritiek Jaar van opgravingen brengt eeuwen geschiedenis boven Dirtbdag i iDt-' 3h Redactie 023-150225 jANINE BOSMA AlTAN ERDOGAN RONALD FRISART .jiet ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: JAN KLINGE 2 WIM STEVENHAGEN EN MENINGEN AMSTERDAM MEDEWERKER In maart kiest de PvdA een nieuwe voorzitter. Maar de so ciaaldemocratische politiek mag daarbij niet in het geding worden gebracht. Die is vastge legd in verkiezingsprogramma's en wordt door ministers en Tweede-Kamerfractie in prak tijk gebracht. De partijvoorzitter zorgt voor een opgewekt vereni gingsleven en moet ideeën-ont- wildceling stimuleren over de toekomst van de samenleving. Daarmee zit z'n taak er zo'n beetje op. De partijvoorzitter die zich wil bemoeien met het dagelijks beleid van zijn Haags- parlementaire partijgenoten deugt niet voor zijn functie. De sociaal-democraten heb ben er vroeger wel anders over gedacht. Omstreeks 1970 noemden ze democratie 'geor ganiseerd wantrouwen' en wil den ze dat de partij haar verte genwoordigers in parlement en regering voortdurend in de ga ten hield. Daar is gaandeweg de klad in gekomen. Zo gaf Mar- janne Sint, de laatste partijvoor zitter, Wim Kok veel meer ruim te dan Joop den Uyl vroeger kreeg van Ien van den Heuvel of Max van den Berg. Wel zag Sint zich nog als lid van een drie manschap, samen met politiek leider Kok en fractievoorzitter Wöltgens. Maar ook die 'trojka idee' is alweer ouderwets. Vol gens moderner opvattingen is de sociaal-democratie vooral gediend met een goed contact tussen partijvoorzitter en ach terban, en heeft ze geen baat bij controle van de Haagse politiek door de voorzitter. Door de slechte resultaten bij verkiezingen en in opiniepeilin gen (hoewel in dat laatste een lichte kentering waarneembaar is, red.) zijn de nieuwe zienswij zen omtrent de taken van volks vertegenwoordigers en partijor ganisatie, zoals neergelegd in het rapport van de commissie- Van Kemenade, in de PvdA on stuimig in opmars. Zij bieden Marjanne Sint, de laatste partijvoorzitter, gaf Wim Kok veel meer ruimte dan Joop den Uyl vroeger kreeg van Max van den Berg (foto). •foto weinig ruimte voor de kandida tuur van Bob Suurhoff, die zich als eerste meldde voor de zetel die Marjanne Sint had opgege- In drieëerlei opzicht verte genwoordigt Suurhoff een verle den waaraan de sociaal-demo cratie niet steeds wil worden herinnerd. Suurhoffs vader le verde als minister een belangrij ke bijdrage aan de voltooiing van een verzorgingsstaat die nu zozeer is blootgesteld aan kri tiek. Bob Suurhoff zelf was vroe ger als 'actiesecretaris' in dienst van de PvdA. En met de 'actie partij' wil de tegenwoordige PvdA niets meer mee te maken hebben. Ook zit hem dwars dat hij zich als voorzitter wil keren tegen de huidige koers van de PvdA, die hij te zwabberig vindt. Een partij die eerst ingrepen in de wao 'onaanvaardbaar' noemt en ze vervolgens aan vaardt, is ongeloofwaardig, zegt Suurhoff. Al is dat geen onzin, het biedt geen goede basis voor een verkiezingscampagne, om dat het PvdA-congres in sep tember de kabinetspolitiek heeft gesteund. Wie het wao- besluit ongedaan wil maken keert zich dus niet alleen tegen Kok, maar ook tegen een con gresuitspraak. Al houdt Suur hoff de wedloop vol, veel kans verkozen te worden heeft hij dus niet. Ook Rooie Vrouwen-verte genwoordigster Ineke van Dijk heeft weinig uitzicht op de voorzitterszetel. Ze heeft geen slechte reputatie, maar mist ei genschappen om zich in een verkiezingscampagne te onder scheiden. Nog kort geleden had ze ervan kunnen profiteren dat ze vrouw was, maar het vrouw zijn is als onderscheidend ken merk uit de mode; misschien omdat het feminisme op z'n re tour is, maar waarschijnlijker door de recente feministische Partijcoryfeeën als Jan Schae- fer en André van der Louw had den serieuze kandidaten kun nen zijn maar bedankten voor de eer. Tweede-Kamerlid Jeitje van Nieuwenhoven nam meer bedenktijd, maar ook zij zag er van af. Waarschijnlijk had ze zichzelf kansen toegedacht tus sen de kemphanen Rottenberg en Vreeman. Die kans zag ze echter in rook opgaan toen dat tweetal tot een bondgenoot schap besloot, dat het het PvdA- bestuur goedkeurde. Hoe ging dat ook weer? Er was Felix Rottenberg, directeur van De Balie in Amsterdam en VPRO-medewerker. Een naam in cultureel-politieke kringen. Als voorzitter van de Jonge Soci alisten ooit jongste lid van het PvdA-bestuur. Daar kokhalzend uit weggelopen omdat bureau craten vernieuwing blokkeer den. Nu bereid als voorzitter de PvdA nieuwe impulsen te ge ven. De Van Mierlo-van-de-ja- ren-negentig die D66 de wacht aanzegde en beloofde de PvdA terug te voeren naar haar lei dende positie. En toen was er ook Ruud Vreeman. Zelf was .hij niet op het idee gekomen zich kandi daat te stellen, hij was er vanuit de Tweede-Kamerfractie toe aangezet. Omdat men vreesde voor een al te onstuimige ver nieuwingsdrift van Rottenberg? Of omdat men het eigenlijk niet eens was geweest met de wao- politiek van Kok en hoopte met Vreeman (die zich tegenstander had betoond) de verhouding met de vakbeweging te herstel len? Wat precies de achterliggende gedachten zijn geweest, zal he laas waarschijnlijk verborgen blijven. Want Rottenberg en Vreeman zien van hun confron tatie af en gaan als één team de verkiezingsstrijd aan. Rotten berg voorzitter, Vreeman zijn gelijkwaardige vice. Vrienden? Wie zal het zeggen? Ze zijn na genoeg van de zelfde generatie, maar maakten een andere ont wikkeling door. Rottenberg hbo'er. Vreeman gepromoveerd aan de universiteit. Rottenberg als vis in Amsterdams' grach tengordel. Vreeman thuis in de proletarischer Vervoersbond FNV. Beiden te ambitieus om op termijn een harmonieus koppel te x „Omdat we vrienden zijn", zeggen ze, „willen we niet met elkaar strijden om het voorzit terschap." Dat is, eerlijk gezegd, een beetje maf. Juist omdat ze vrienden zijn, hadden ze fat soenlijk met elkaar kunnen wedijveren. En het was interes sant geweest te weten of de PvdA liever een voorzitter had gehad uit de culturele elite of een met een vakbondsachter grond. Want als het niet om zo'n soort keus zou gaan, was het heel wat makkelijker ge weest als Vreeman de kandida tuur van vriend Rottenberg van den beginne af had onder steund. Misschien is het voor de PvdA op middellange termijn gunstig dat Rottenberg en Vreeman zich als duo kandidaat stellen voor het voorzitterschap. „Beide heren hebben veel dingen in huis waaraan de PvdA gebrek heeft", zei Jeitje van Nieuwen hoven terecht. Maar op korte termijn was de PvdA gediend geweest met een echte confron tatie, en op langer termijn lijkt samenwerking tussen zulke am bitieuze heren meer problemen op te roepen dan op te lossen. Restaurantketen helpt armen in Frankrijk de winter door Een ijzige wind blaast over het immense plein van de In valides in het deftige zevende arrondissement van Parijs. In het zuiden schittert de fraai verlichte koepel van het Hotel des Invalides, aan de westkant van het plein torent de top van de Eiffeltoren boven de bebouwing uit. Maar de pakweg honderd mannen en een enkele vrouw die zich ergens midden op de vlakte tussen twee dranghek ken hebben geposteerd, hebben geen oog voor al dat schoons. Stampvoetend proberen ze zich een beetje warm te houden. ring noemen, valt in Parijs niets te huren. Zeker niet als je ook nog wilt eten. Jean-Claude heeft recht op 2136 frank per maand, amper 700 gulden. Waar hij slaapt? „Och, de ene keer hier, de andere keer daar. Soms ga ik een paar dagen naar het Leger des Heils, soms slaap ik in de metro. Of op de luchthaven. Maar daar jagen ze sinds kort iedereen 's nachts naar buiten." Bernard, een goede dertiger, heeft helemaal geen vaste in komsten. De ex-ambtenaar raakte enkele jaren geleden ern stig depressief. Toen hij na twee jaar in een inrichting te hebben gezeten weer 'beter' was, mocht hij het opnieuw proberen. Een paar maanden ging het goed, maar tijdens een gesprek met zijn baas kreeg hij een 'black out'. Hij wist ineens de naam niet meer van de man die te genover hem zat. Bernard werd afgekeurd en raakte opnieuw in een neerwaartse spiraal. Hij heeft geen recht meer op een uitkering, zelfs niet op bijstand, vertelt hij. Hij woont op een zol derkamertje bij een oude kennis en heeft van het helpen van be jaarden zijn dagtaak gemaakt. In ruil voor zijn diensten stop pen ze hem af en toe wat geld toe of wat eten. CORRESPONDENT Het geduld en afzien wordt een dik half uur later beloond als een busje van de Restaurants du Coeur voor komt rijden. In en kele minuten tijd is een afhaal- buffet geïmproviseerd en met een verbazingwekkende effi ciëntie wordt de inmiddels tot meer dan 300 mensen uitge groeide menigte van warme soep, een voedselpakket en kof fie voorzien door een tiental vrijwilligers. De meesten consu meren alles ter plaatse, anderen trekken zich na de soep terug, op zoek naar een warme slaap plaats voor de nacht. De klanten van het rijdende res taurant zijn niet in een catego rie onder te brengen, zo blijkt bij een vluchtige rondgang. De enkele tientallen rasechte clochards zijn in de minder heid. Een groot deel van de klanten bestaat uit Polen, Tsjechen, Roemenen en Honga ren die op goed geluk naar Pa rijs zijn gekomen in de hoop er het grote geld te vinden. Of in ieder geval redelijk betaald werk. De meesten zijn daarin blijkbaar niet geslaagd. Maar het overgrote deel van de vaste klanten bestaat toch uit Fran sen. Mensen die door jarenlan ge werkloosheid, een psychia trisch verleden of vanwege een te klein pensioen onder het be staansminimum terecht zijn ge komen. Zoals Jean-Claude; een 26-jarige man die al drie jaar wanhopig op zoek is naar werk. Met duidelijke schroom vertelt hij dat hij al een half jaar dakloos is. Van het Revenu Mi nimum d'Insertion (RMI), zoals de Fransen de bijstandsuitke- Coluche De grote man achter de Restau rants du Coeur is de komiek Co- luche. Of was, beter gezegd. De in Frankrijk razend populaire evenknie van Freek de Jonge kwam in 1986 bij een ver keersongeluk om het leven. Maar hij laat heel wat na. Dank zij hem krijgen zo'n 365.000 ar men en behoeftigen gedurende de wintermaanden een of twee maal per dag te eten. 's Middags in één van de ruim 1300 centra, 's avonds via de mobiele restau rants. Coluche legde in 1985 de basis voor de Restaurants du Coeur. De sociaal bewogen artiest vond het onverteerbaar dat tiendui zenden Fransen 's winters hon ger leden terwijl de koelhuizen van de Europese Gemeenschap uitpuilden van overtollig voed sel. Tijdens een tv-uitzending lanceerde hij het idee om de overschotten te distribueren aan hen die honger hadden. Een tv-actie bracht vele miljoè- nen francs bijeen en royale toe zeggingen van de EG, maar be langrijker nog was dat duizen den vrijwilligers zich aansloten bij het initiatief. Zes jaar na de start kan de organisatie rekenen op de belangeloze inzet van ruim 11.000 Fransen. Van ge pensioneerde industriëlen tot studenten en van huisvrouwen tot artsen. Coluche wilde zo weinig mogelij'betaalde krach ten inschakelen om het geld op timaal te kunnen gebruiken. Een filosofie die ook na zijn dood gehandhaafd is. De orga nisatie die vorig jaar ruim 27 miljoen maaltijden uitreikte, heeft letterlijk nog geen handvol beroepskrachten in dienst. Jungle De 'Resto's du Coeur' beperken zich niet tot het verlenen van voedselhulp alleen. Gebruik makend van de vertrouwens band die er door de voedselhulp ontstaat, proberen gespeciali seerde vrijwilligers mensen die in de goot zijn beland te helpen bij het zoeken naar een uitweg. „Veel mensen die hier komen, zijn de weg kwijt geraakt in de bureaucratische jungle. Ze heb ben administratieve of juridi sche problemen waar ze niet meer uit komen. Met onze hulp lukt dat soms wel", vertelt een medewerkster. „We willen de bestaande instanties niet over bodig maken, maar ze toegan kelijker maken, zodat de men sen die tussen de wal en het schip vallen, weer uitzicht op een 'normaal' leven krijgen." Een aanpak die opvallende suc cessen te zien geeft. Zoals het voorbeeld van Christian aan geeft. Christian, een vijftiger, verloor in 1987 zijn baantje als bewaker en kort daarna zijn te dure woonruimte. Na een zwerftocht langs vrienden ba- landde hij uiteindelijk op straat, zonder recht op een uitkering. Via de Restaurants du Coeur vond Christian na lang zoeken een baantje als bewaker/kassier in een parkeergarage. Sindsdien is hij de gelukkigste man van de wereld, zoals hij zelf verklaart. En een van de meest gemoti veerde vrijwilligers van de orga nisatie. JE e&N als je /yier uitxe^imgiEN DEN HAAG «JAN HARREN Het klinkt merkwaardig, maar het kabinet voelt zich gevleid door het zeer kritische rapport van de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ont wikkeling (Oeso). Ondanks alle op- en aanmerkingen op het so ciale zekerheidsstelsel deelt de Oeso in haar gisteren versche nen rapport een voldoende uit aan het kabinet-Lubbers/Kok voor de beleidsplannen die voor de komende jaren op papier staan. Overigens heeft de regering zelf het rapport helpen 'eindredige- ren'. Het periodieke landenrap- port dat over Nederland is uit gebracht, kwam immers mede door gesprekken en onderhan delingen met ambtelijke toppen in Den Haag tot stand. Niet dat de lui van het Oeso-secretariaat in Parijs zich gemakkelijk met een kluitje het riet laten in sturen, maar de invloed van het betrokken land op het verloop en de uitkomst van het Oeso- examen is niet gering. Elk van de 24 Oeso-landen moet regelmatig examen doen. Het is niet zo dat de Oeso op basis van een vaste lijst van ge gevens haar oordeel over een land geeft. Het betreffende land heeft wel degelijk een vinger in de pap. Als de gegevens zijn verzameld grotendeels door het betreffende land zelf wordt een concept-rapport ver vaardigd dat aan het Economie and Development Review Com mittee wordt voorgelegd. Daar van maken leden van het secre tariaat (het ambtelijke apparaat van de Oeso in Parijs) deel uit, maar ook deskundigen van een paar andere lidstaten van de or ganisatie. Zij vormen de 'exa men-commissie' die uiteinde lijk voor het eindrapport verant woordelijk is. Hoewel er in principe elk jaar een rapport van de organisatie over elk van de lidstaten ver schijnt, is het alweer twee jaar geleden dat voor het laatst over Nederland de stand van zaken werd opgemaakt. Het zal nie mand hebben verbaasd dat de klachten over ons land nog gro tendeels dezelfde zijn. Zo worden de Nederlandse so ciale voorzieningen en subsi dies in het .rapport nog steeds te duur genoemd. Dat belemmert de economische groei, zo waar schuwt de Oeso. De dure sociale zekerheid is in haar huidige vorm een belang rijke bron van verstoringen op de Nederlandse arbeidsmarkt, zo stelt de Oeso. Werken wordt er niet aantrekkelijker door om dat de voorzieningen hoge pre mies vergen: het verschil tussen bruto- en nettolonen is er groter door dan in welk ander land ook. De klachten zijn niet onbekend. Menig argument van de Oeso zou zelfs zó uit de koker kunnen komen van het kabinet, dat al maanden de noodklok luidt over het uit de hand gelopen uitkeringenstelsel. In wao en Ziektewet wordt het komende jaar al fors het mes gezet en het zou zeer wel kunnen dat de economische plannen van de regering zich de komende jaren vertalen in een ministelsel voor de sociale zekerheid, waarbij uitkeringsgerechtigden nog slechts kunnen rekenen op 70 procent van het minimumloon. Wie meer wil, moet zich vrijwil lig bijverzekeren. Een woordvoerder van het mi nisterie van economische zaken citeert dan ook in een reactie met zichtbaar genoegen uit het rapport. Hij constateert dat „het kabinet het jaar 1991 afsluit met een goed rapportcijfer van de Oeso voor zijn economische be leid". Zoals gezegd, het kabinet grijpt het Oeso-rapport aan om zichzelf een aai over de bol te geven. GIZEH MIMI i de centrum dat volgens Hawass deel heeft uitgemaakt van een complex waartoe ook de woon wijk en de begraafplaats be- weg die van Cheops' piramide naar zijn 800 meter verder gele gen Valleitempel liep. We weten waar de stad was, waar de ha- Een jaar graven in een historierijkste streken van Egyp- hoorden. Het centrum ligt naast ven was. We weten waar het ko de begraafplaats. het dagelijks leven in het Oude Rijk, een periode van ruim vier eeuwen waarin de farao's de hoge gronden rond de Nijldelta vol bouwden met hun pirami des en dié 2134 jaar voor onze huidige jaartelling afliep. Veel van de koninklijke voor werpen zijn waarschijnlijk ver loren gegaan tijdens een volks- te, het Gizeh-plateau bij Cairo, heeft Egyptologen veel inzicht verschaft in leven en dood ten tijde van de grote piramidebou wers. Cheops, die 4.600 jaar geleden op het plateau van Gizeh zijn grote piramide liet bouwen, is niet langer een van de raadsel achtige figuren uit het oude Egypte. Hetzelfde geldt voor de arbeiders die in de schaduw var zijn monument hebben geleefd en gewerkt. „Het was de ene verrassing na de andere", zegt Zahi Hawass, die de piramides en de sfinx in Gizeh beheert. „Elke vondst was een schok." De belangrijkste vondsten: Een stad voor zo'n 200.000 ar beiders, de oudste en grootste in zijn soort, die zich van de voet van de Sfinx over enkele ki lometers uitstrekt. Archeologen hebben delen van huizen, meu bilair en zelfs plantenzaden ge vonden. Een begraafplaats voor ploeg bazen, arbeiders en hun fami lieleden. Tot nu toe zijn hon derd graftomben ontdekt, waar- Met die gebeurtenis begon van tien waren overdekt met periode van 70 jaar waarin net kleine piramides. Zij bevatten Plateau van Gizeh gonsde van beeldjes, restanten van offerga- de bouwactiviteiten. Eerst de kleitabletten waarop was monumenten van Cheops, ninklijk paleis en de koninklijke Opgravingen in de drie sectoren boerderijen zich moeten bevin geven voor het eerst inzicht in den." Dankzij de informatie die de opgravingen van het afgelopen jaar hebben verschaft begrijper de archeologen nu wat de be- a y doeling was van een dikke muirV die hen altijd voor raadsels Ti heeft gesteld: Deze moest de goddelijke verblijven van de fa rao's afschermen van de alle- daagse wereld van de arbeiders^ opstand die 400 jaar na de dood wier woonplaats nu wordt van Cheops (2528 v.Chr.) i brak. In de eeuwen daarna zijn de begraafplaats en het han delscentrum, in een bekken op 4,5 kilometer afstand van de Sfinx, diep onder het zand ver dwenen. De rest van de oude stad strekt zich uit onder Nazlett el-Sammen, een mo dem toeristendorp dat aan de voet van de Sfinx is ontstaan. Hawass zei dat aan de hand van de opgravingen voor het eerst kan worden vastgesteld hoe het landschap er vlak na de bouw van de Grote Piramide uitzag. afgebeeld welke arbeid de dode had verricht. De vele skeletten met gekromde ruggegraat ma ken duidelijk dat het werk erg zwaar is geweest. Een ambachts- en handels- daama die v Chephren e nus. i zijn zoon kleinzoon Myceri- blootgelegd. Het dorp vertoont verrassende ?or gelijkenis met Deir el-Medina, een dorp voor arbeiders die duUe zend jaar later graaf- en schil- derwerk verrichtten aan de ko-erd ningsgraven in het zuiden van atei Egypte, bij het tegenwoordige ott Luxor. Toevallige vondsten in het zan'an van Gizeh hadden archeologeram al generaties lang het water in ;e P de mond gebracht. In de zome13"5 van 1990 kwamen de archeolo!ok gen op het spoor van een sindfao eeuwen onder het zand verbot10"1 gen begraafplaats van de mid-1??11,, denklasse uit de tijd van de fa-Jl° rao's. Ongeveer tezelfdertijd 1 °j werd in het toeristendorp be- s gonnen met de aanleg van eei4??1?1 door de VS gefinancierd riole- l'J"1' ringssysteem. Door de Golfcri^n8e „Alle monumenten zijn in kaart konden de archeologen, niet gebracht", zegt Hawass. „We hinderd door toeristen, naar ons: kennen nu de route van de hoge hartelust graven. ;rrei

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2