1991 21 BUITENLAND Nog tijdens de Golfoorlog barstte in Amerika en Europa de discussie los over de 'rechtvaardige oorlog1. Kuwayt werd binnen enkele we ken bevrijd, de aanvoer van be taalbare olie veilig gesteld, dank zij 'Operation Desert Storm', die op 17 januari begon. Pas achteraf bleek het aantal doden onder de Iraakse bevolking in de tiendui zenden te lopen. Daarvoor was er vooral aandacht voor het handvol geallieerde vliegers dat in handen van de vijand viel. fotos epa en afp georges gobet Twee mannen bepaalden het we reldbeeld in de eerste weken van 1991: generaal 'Stormin' Norman Schwarzkopf en dictator Saddam Hussein. foto's afp johnny eggitt en» ap De Golfoorlog was nog niet ten einde of de onderdrukte Kurden kwa men in opstand tegen Saddam Hussein. Het Iraakse leger sloeg hard te rug. De Kurden vluchtten massaal. Pas na lang aarzelen kwam er tijde lijk westerse hulp en bescherming voor de vluchtelingen, die nu echter weer aan hun lot zijn overgelaten. foto ap denis paquin Samen zijn deze heren nog niet zo oud als hun vaderland Zwitserland. Dat vierde dit jaar zijn 700e verjaardag. Maar genoten hebben ze wel. foto epa 0e waanzin van de oorlog. Wat valt er nou nog voor zinnigs te zeggen over de dramatische 'broederstrijd' in wat begin dit jaar nog gewoon Joegoslavië heette. Een prachtig vakantieland, meer wisten de meeste Nederlanders niet van de federatie, die zich halverwege dit jaar ontpop te als een bakermat van dood en verderf. Tienduizenden slachtoffers zijn inmiddels gevallen. Vukovar werd het trieste merkteken van een monsterlijke oorlog. En nog altijd vlammen de vuurmonden van Servi sche en Kroatische kanonnen. Wat rest zijn ruïnes. Wanhoop en verdriet bij de achterblijvers. Verbijstering in het machteloze Europa. foto's afp en EPA ROBERT RAJTIC De totale ineenstor ting van de Albanese economie dreef dui zenden Albanezen op vaak gammele bootjes over de Adri- atische zee naar Ita lië. Daar waren ze niet welkom. Ze wer den opgesloten in stadions en ondanks beloften over een verblijfsvergunning werden de Albane zen - die zich in een aantal gevallen met verzetten - met harde hand, list en bedrog weer op transport gesteld. foto ap» armando babani De Amerikaanse journalist Terry Anderson werd van alle westerse gijze laars in Libanon het langst vast gehouden. Na precies 2454 dagen kwam hij vrij. Daarvoor waren andere gijzelaars dankzij inspanningen van met name de Verenigde Naties al druppelgewijs vrijgelaten. »foto Kinderen waren in de Hoorn van Afrika op nieuw het slachtoffer van de voortwoekeren de burgeroorlogen in Etiopië, Somalia en Sudan. De strijd maakt hulp vrijwel onmoge lijk. De oorlogen heb ben al meer dan een half miljoen slachtof fers geëist. De vooruit zichten in Etiopië zijn na het verjagen van dictator Mengistu wat gunstiger geworden, maar vrede is nog ver weg in de twee andere landen. Ook in Liberia wordt nog gevochten. foto afp david ghazan The evil empire', het rijk van het kwaad zoals Ronald Reagan het laatste imperium noemde, bestaat niet meer. Vannacht wordt het rode vaandel op de muren van het Kremlin voor altijd gestreken. Symbolisch, want de Sovjetunie viel al veel eerder. Zoals het Russische rijk in 1917 na maanden van onrust in de greep van de bolsjewieken kwam en het nog jaren duurde voordat Stalin een beetje 'rust' in de tent had zo duurde het maanden voordat de Unie dit jaar onherroepelijk uit elkaar spatte. Wat was het begin van het einde? De beeldenstorm die door Moskou raasde en die ook Zwarte Felix, (Dzjerzjinski, oprichter van de Tsjeka, de latere KGB) de kop kostte? De mislukte augustuscoup, waar in militairen de kant kozen van Jeltsin? Of de moedige strijd van de Li touwers, die een economische boycot trotseerden om het juk van het gehate nazistisch-communistische pact eindelijk te kunnen afwerpen? Hoe het ook zij, het codewoord in de Sovjetunie was dit jaar vrijheid. foto's afp michael evstafiev en anatoli sapronenkoven ap alexander zemlianichenko De natuur sloeg hard toe op de Filipijnen, waar de vulkaan Pinatubo tot uitbarsting kwam. Bangladesh werd getroffen door een orkaan, waar door duizenden mensen het leven verloren en vele honderdduizenden huls en haard kwijt raakten. »foto afp Zuid-Afrika maakte dit jaar een einde aan de apartheid. Dat wil overigens nog niet zeggen dat de macht tussen blank en zwart al eerlijk wordt gedeeld. Daarvoor moet er nog te veel veranderen. Vorige week begon een meerpar- tijen-conferentie waarin een nieu we grondwet moet worden opge steld. Winnie Mandela stond te recht op beschuldiging van mis handeling van een aantal kinde ren. Het proces is verdaagd, •fo to ap

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21