Regio 'Bestuurlijke onzekerheid went' Volwassen drumfanfare TTH en het succesvolle Dubbelaar-effect Vuurwerkoverlast in regio Zoeterwoude krijgt in '92 eigen afdeling Amnesty International Burgervader Schoute op tv voor Unicef Olievervuiling blijkt alg Dinsdag 31 december 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF LIESBETH 8UITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN 15 „DIT IS GEEN paniekvoetbal, we willen hier gewoon dingen veranderen," zegt Warmonds burgemeester Van der Wel over de reorganisatie op het raadhuis. LEIDEN Burgemeester ligt niet wakker van bedreigingen Warmondse autonomie Nog maar net bekomen van de winnend afgesloten strijd om het Lage Land of Warmond is alweer verzeild geraakt in een nieuwe slag om het behoud van zijn zelfstandig heid. De vorige keer kwam het gevaar uit Alkemade, dit keer onder meer uit Leiden, dat de Klaas Hennepoelpol- der voor zijn woningzoekenden wil dichtbouwen. Waar mee de sleutelstad een voorschot van jewelste op de be stuurlijke herindeling lijkt te nemen. WARMOND WIM KOEVOET Net als toen valt een en ander samen met een discussie over het Warmondse ambtelijk ap paraat. Aan het einde van de ja ren tachtig liet de toenmalige I staatssecretaris De Graaff-Nau- ta onderzoeken of het kleine j Warmond met z'n draagvlak van 5.000 inwoners zijn 'kernta ken' nog wel aan kon. Dezer da gen vallen de eerste raadsbe- sluiten over de reorganisatie van het 45-koppige ambtelijk apparaat. Wat burgemeester I. van der Wel betreft, moet die leiden 'tot een gemeentebe stuur dat op zijn toekomst is voorbereid'. „Let wel, dit is geen paniekvoetbal, we reageren hier niet mee op mogelijke ontwik kelingen. We willen hier ge woon dingen veranderen." Een mooi voorbeeld van hoe het niet moet, doet zich voor vlak voordat de verslaggever de werkkamer van Warmonds eer ste burger kan betreden: eerst moet de burgemeester persoon lijk een paspoort van een burger ondertekenen. In het vernieuw de ambtelijk apparaat van War mond, dat per 1 april van vol gend jaar operationeel is, ko men dat soort dingen niet meer voor. Tegen die tijd worden za ken vlotter gemandateerd, zegt Van der Wel. „En a la minute opgelost. Het moet duidelijk zijn wie voor wie aanspreekbaar is." Na 1 april is de voorichting in Warmond beter geregeld. Ook komt er een 'echte' receptie functie op het gemeentehuis, vertelt de burgemeester. „Nu moet ik als ik aankom of vertrek eerst met een geweldige zwaai naar algemene zaken om dat te zeggen. Dat geldt trouwens voor iedereen. Hierin moet hoogno dig verandering komen." Na de reorganisatie blijven nota's van rijk, provincie en buurgemeen ten niet langer onbecommenta rieerd in bureaulades liggen, zijn taken herschikt en proce dures vooral op het gebied van huisvesting verkort. Bur gemeester Van der Wel sluit niet uit dat taken worden uitbe steed. Ze garandeert dat er geen gedwongen ontslagen vallen. Van groot belang vindt Van der Wel dat er meer tijd vrijkomt voor recreatie. Ze zegt dat haar er veel aan is gelegen de subtitel van Warmond recreatiege meente waar te maken. Maar terwijl het dorp zijn ambtenaren hergroepeert, komt een nieuwe discussie over be stuurlijke herindeling op gang. Van der Wels PvdA-partijgenoot Patijn (commissaris van de ko ningin van Zuid-Holland) is er over begonnen en gemeente raadslid C. Saris, fractievoorzit ter van de WD, haakte er tij dens de begrotingsbehandelin gen gretig op in. De liberale, tot voor kort bekend als een fana tiek voorvechtster van de War mondse autonorfiie, benadrukte in haar algemene beschouwin gen het belang van samenwer king met andere gemeenten. Burgemeester Van der Wel ligt van dit alles niet wakker. „De discussie over autonomie wordt niet alleen in Warmond gevoerd. Patijns 'supergemeen ten' tellen zo'n 100.000 inwo ners. In deze regio is dan alleen Leiden veilig. Kleinere gemeen ten hoeven ook niet zo beducht te zijn voor discussies over sa menwerking. Die zijn al gewend aan samenwerking. Grotere ge meenten hebben meer te verlie zen, die willen bewijzen dat ze alles alleen kunnen." Volgens Van der Wel zijn de criteria inwoneraantal en grondoppervlakte slecht bruik baar bij bestuurlijke herinde ling. „Voor Patijns superge meenten zijn toch weer deelra den nodig. Welnu, Warmond is qua grondoppervlakte net zo groot als Leiden. Moet je dan voor Warmond toch één en voor Leiden tien aparte deelra den hebben? En wat verander je dan eigenlijk?" Onzekerheid „Ga je uit van aantallen inwo ners dan krijg je deelraden die dichtbebouwde stadswijken met relatief homogene bevol kingsgroepen moeten besturen. In Warmond wonen weliswaar veel minder mensen dan in een „Warmond moet voortdurend grip op de ontwikkelingen zien te krijgen. Wellicht dat dat na de reorganisatie beter lukt", hoopt de Warmondse burgemeester I. van der Wel. foto holvast stadswijk, maar de diversiteit is veel groter met een mengel moes van autochtonen en 'im port'. Volgens Van der Wel moeten zijzelf, de wethouders en de ambtenaren leren leven met 'bestuurlijke onzekerheid'. „Dat is wel eens frustrerend, maar ook gewoon de conse quentie van het vak. Wij zijn hierin als gemeente ook niet bijzonder. Dit betekent niet dat we achterover kunnen leunen, want dan gaan processen hun eigen gang. Warmond moet voortdurend grip op de ontwik kelingen zien te krijgen. Wel licht dat dat na de reorganisatie beter lukt." Toch hebben in het NIEUWSLIJN Latijns-Amerikaans dansen VOORSCHOTEN Live muziek en een demonstratie Latijns amerikaans dansen zijn de hoofdbestanddelen van het nieuw jaarsbal in het Voorschotense activiteitencentrum Boschbloem in de wijk Boschgeest. Het bal begint om 21.00 uur en de toe gang is gratis. Chinese calligraaf in Voorschoten VOORSCHOTEN De bekende Chinese calligraaf Yao Xiao-yao exposeert in het Voorschotense Ambachts- en Baljuwhuis teke ningen en calligrafiën die hij eerder dit jaar tijdens een verblijf in Parijs maakte. Yao Xiao-yao geniet niet alleen grote bekendheid in zijn geboorteland, maar exposeerde ook in de Verenigde Sta ten, Canada, Finland, België, Frankrijk en het Verre Oosten. In 1987 was zijn werk voor het eerst in Voorschoten te zien. Het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat is dagelijks open van 14.00 tot 17.00 uur, behalve op nieuwjaarsdag. De toegang is gratis. Verre reizen in de Muzenhof LEIDERDORP In de Leiderdorpse Muzenhof kunnen mensen met reiskriebels zich op woensdag 8 januari vergapen aan verre landen. Verschillende reisorganisaties houden dan een informa tie-avond over reizen naar Florida (VS), Mexico, het Caraïbisch gebied, Indonesië, Thailand, Maleisië en Singapore. De avond begint om 20.00 uur en de toegangsprijs is 7,50 gulden. De overal in de regio vrijgege ven verkoop van vuurwerk is bij de politiekorpsen niet onopge merkt voorbij gegaan. In veel plaatsen hadden .de korpsen de handen vol aan jongeren die overlast veroorzaakten met vuurwerk. In Warmond werd een jongen aangetroffen die zogeheten strijkers afstak. Dit illegale vuur werk is hem ontnomen. Thuis bleek hij een heel voorraadje te hebben en ook dat is in beslag genomen. In Wassenaar werd gisteravond om ongeveer tien uur een tele fooncel in het postkantoor aan de Lange Kerkdam vernield door een vuurwerkbom. De schade loopt in de duizenden guldens, van de daders ont breekt elk spoor. Een 19-jarige Leiderdorper is gisteravond om ongeveer acht uur door de politie opgepakt omdat hij op straat overlast ver oorzaakte met het afsteken van vuurwerk. Bij de man thuis trof de politie attributen om een vuurwerkbom te maken, zoals dichtgelaste pijpen en een grote hoeveelheid uit rotjes verza meld kruit. Liefst 25 jongeren uit Waddinx- veen zijn gisteren aangehouden omdat zij overlast veroorzaak ten met het afsteken van vuur werk. De politie heeft de jon gens, in de leeftijd van 12 tot en met 17 jaar, overgedragen aan het Buro HALT in Gouda. De politie in Katwijk hield in de afgelopen dagen 29 personen aan. Het ging voornamelijk om kinderen tussen de 11 en 18 jaar. Van hen zijn er 25 overge dragen aan bureau Halt, die de jongelui een film over een brandwondencentrum liet zien. Vijftien kinderen, in leeftijd va riërend van 14 tot 18 jaar, zijn gisteren door de Hillegomse po litie aangehouden. Voor de laatste keer dit jaar hield Amnesty International haar maandelijkse schrijfavond in Zoeterwoude. Zes tien mensen namen gisteravond de pen ter hand in gebouw Ons Huis aan het Kosterspad. foto holvast ZOETERWOUDE Zoeterwoude krijgt waarschijn lijk volgend jaar een zelfstandi ge afdeling van de mensenrech tenorganisatie Amnesty Inter national. Eerder dit jaar begon een groepje enthousiaste Zoe- terwoudenaren met de organi satie van 'schrijfavonden', waar gemiddeld ongeveer twintig mensen kwamen. Gisteravond was voor de laatste keer dit jaar een groep bijeen in Ons Huis aan het Kosterspad. Sinds april worden iedere laatste maandag van de maand brieven geschreven waarin de vrijlating van gewetensgevange nen wordt gevraagd. Gister avond schreef de groep voor een Engelse dienstplichtige die vast zit omdat hij weigerde deel te nemen aan de Golfoorlog en voor de bekende Israëlische vre desactivist Abie Nathan. Hij zit achter de tralies omdat hij ver boden (vreedzame) contacten heeft onderhouden met Pale stijnse leiders. De afdeling in oprichting maakt nu nog deel uit van Am nesty Leiderdorp. "We zijn be gonnen met een kleine groep en dan is het beter om eerst een tijdje onder de hoede van een bestaande afdeling te functio neren", vindt organisator me vrouw P. van Ieperen. „We zijn begonnen met de organisatie van schrijfavonden en dat werd al snel een succes." In november had de groep sa men met de plaatselijke wereld- verleden Warmondse gemeen te-ambtenaren juist vanwege de bestuurlijke onzekerheid het dorp verlaten. De vorige direc teur gemeentewerken is een treffend voorbeeld. Hij had het reuze naar z'n zin in het dorp aan De Leede maar was de voortdurende aanslagen op de autonomie van Warmond beu. En Van der Wels voorgangster, mevrouw G. Hendrickx-Vlaar klaagde in deze krant herhaal delijk over de problemen die Warmond om dezelfde reden had met het aantrekken van ge meente-personeel. Van der Wel blijft echter optimistisch. „Wij hadden moeilijk vervulbare va catures op de afdelingen bur gerzaken en milieu. Maar ook dat was niet typisch War monds." „De teksten van onze personeelsadvertenties begin nen steevast met: 'Wie het een uitdaging vindt om in een klei ne gemeente te werken met een veelheid van taken...' De res pons valt mij niet tegen. In een organisatie als de onze moeten we wel brede werkterreinen aanleggen en mensen vinden het leuk om met uiteenlopende zaken in aanraking te komen. Dat gaat wel eens ten koste van de diepgang maar alles moet nu eenmaal uit de lengte of de breedte komen." Vuurwerk verwondt bromfietsster NOORDWUK Een 19-jarige Katwijkse beland de gisteravond met hoofdletsel in het AZL nadat zij met haar brommer in de Badstraat ten val kwam. Het ongeval was een direct gevolg van spelen met vuurwerk. Een 20-jarige Katwijker gooide gisteravond om half negen vuurwerk in de richting van een 18-jarige plaatsgenoot. Die op PAUL DE VLIEGER Door de Kustwacht geconsta teerde olievervuiling op diverse plaatsen voor de Nederlandse kust bleek bij nader onderzoek niet meer te zijn dan alg. De waarschuwingen voor oliever vuiling op de stranden, die de Kustwacht gistermiddag naar gemeenten langs de Nederland se kust heeft laten uitgaan, zijn inmiddels weer ingetrokken. De Kustwacht besloot de ge meenten te waarschuwen nadat oliebestrijdingsvaartuig 'Smal Agt' op meerder plekken een winkel een verkoopdag in de bi bliotheek. „En dat liep erg goed," weet Van Ieperen. Eer der deze maand stonden vrij willigers van de plaatselijke af deling in oprichting een dag op het Zoeterwoudse Dorpsplein. „Daar was toen veel belangstel ling voor. Ook die dag hebben we veel materiaal verkocht dus we zien de toekomst met ver trouwen tegemoet". De schrijfavond werd gister avond bezocht door zestien mensen. Daarnaast werden nog acht brieven 'opgehaald die mensen thuis hadden geschre ven. Wanneer Amnesty in Zoe terwoude een zelfstandige afde ling opricht kunnen de initia tiefnemers nog niet zeggen. „Hou het maar op 1992." De Wassenaarse burgemeester P.H. Schoute verschijnt op 2 ja nuari in het televisie-program- ma 'Dorpsontwikkeling'. Het RTL-4 programma wordt live uitgezonden tussen 22.05 en 23.25 uur. Samen met 49 ande re burgemeesters zit Schoute in een telefoonpanel dat wordt voorgezeten door 'bekende Ne derlander' Gerrit den Braber. Doel van 'Dorpsontwikkeling' is het werven van fondsen ten ba te van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde naties. zijn beurt sprong om het pro jectiel te ontwijken de rijbaan op en kwam daarbij in aanra king met de bromfietsster. De Katwijkse had haar valhelm niet goed vastzitten waardoor ze ongelukkig met haar hoofd tegen het wekdek sloeg. Ze is per ambulance naar het zieken huis overgebracht. Over de ernst van het letsel kon de Kat wijkse politie vanmorgen geen mededelingen doen. UMUIDEN/NOORDWUK constateerd. Onder andere in Noordwijk, Scheveningen en Petten werd plekken waargeno men. Analyse van enkele mon sters wees later uit dat het om alg ging. Volgens een woordvoerder van de Kustwacht is het niet vreemd dat direct groot alarm wordt geslagen. „Voor hetzelfde geld was het wel olie geweest. Het zou niet de eerste keer ge weest zijn dat kwaadwilligen deze donkere en mistige dagen benutten om rommel op zee te lozen." MEDISCHE DIENSTEN ARTSEN Leiden De dienst begint woensdag om 8 uur en eindigt donderdag om 8 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiènten van de artsen: Groep 1 - Baars, Groeneveid, Jans sen. Van Leeuwen. Maris. Van der Meer. de Ruiter, Van Schie. Tan, Ver- hage en Zwijnenburg: M. Zwijnenburg. Rosmolen 2, tel. 412166. Groep 2 - Bergmeijer. Van Gent. Klaassen, De Lange. Van Luyk. Mid dendorp. Nering Bögel, Pufkus. Rus en Taytelbaum: R.M.G. Taytelbaum, Utrechtseveer 17. tel. 120266. Groep 3 - Boels. J. de Bruyne, W. de Bruyne, Fogelberg, Huibers. Jurgens. Lely. Van den Muijsenbergh en Smit: Delvet, tel. 156221. Groep 4 - Bémt, Horn, de Kanter. Lahr, Lodder, Nieuwenhuis, Paulides, Van Rijn, Van Wingerden. J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer: D.R. van Wingerden, Boshuizerkade 31. tel. 310047. Groep 5 - Crul. A. Hammerstein. D. Hammerstem. De Lorm. De Jong. Kooijman, Prince, Reinders en Wiers- H. de Jong. Noordemdeplein 4a. tel. 123752. Waarnemingsregeling Homeopati- terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp wo M. Lesuis. Florijn 10. tel. 894343; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 Oegstgeest van di 17 uur tot do 7.30 uur: C. Keijer. Koninginnelaan 2a, tel. 156641. Voorschoten wo E. Schotanus, Leidseweg 305, tel 612356. Warmond van d. 17 30 tot wo 17.30 uur Huis artsenpraktijk Boerhaave. Prof. Aal- berselaan 2. Voorhout, tel. 02522- 11393. Wassenaar via uw eigen huisarts v> de weekenddienst waa Zoeterwoude via uw eigen hui de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avbnd-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot wo. Apotheek Luifelbaan, Vijf Meiplein 3- 5, Leiden, tel. 315048; Apotheek Beker. Lijtweg 4. Oegstgeest. tel. 174161; Apotheek Haanraadts. Mauritssingel 188, Leiderdorp, tel. 419196. van wo tot vr: Apotheek Kok. Dia mantlaan 5a, tel. 763439. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurlmg, Hel der. Roest (Leiden en omstreken): wo en do F. Muurlmg. Plantsoen 23. Lei den, tel. 125057. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw; H. Vestjens. Rijn Schiekade23. tel. 120241. Voor de praktijk van Duijn. Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260. Oegstgeest. tel. 156161; of DJ. Brandt. Homanstraat 1. Rijns- burg. tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk. De Kempenaer- straat 21, Oegstgeest. tel: 071- 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe. Bronkhorststraat 13. Leiden, tel: 218393, alleen op telefonische af spraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300 TANDARTSEN De dienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt van ma 30 t/m zo 5 waargenomen door: B B. de Boer. Lammeschansweg 28. Leiden, tel. 124172 Voorschoten/Wassenaar via uw eigen tandarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. 59. tel: 120144, na 17.00u het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorpen Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden, tel: 01720-24024. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor drin gende hulp buiten kantooruren, tel: HAZERSWOUDE-DORP KEES VAN KUILENBURG In Frankrijk staan ze bekend als de 'Mexicanen'. In die rol oogst de drumfanfare TTH uit Hazerswoude daar dan ook veel succes. Maar ook in eigen dorp en ver daarbuiten heeft het korps een goede naam, getuige de vele uitvoeringen die jaarlijks worden gegeven. „Vooral dank zij onze aparte sound", zegt Theo van der Zijden, vice-voorzitter en pr-man van de Ha- zerswoudse vereniging. „Noem het maar het Dubbelaar-effect. De ge broeders Dubbelaar zijn hoofdin structeur en schrijven de muziek voor TTH. Vooral in het noorden van Frankrijk slaat die erg aan. Daar ver zorgen we zo'n drie of vier optredens per jaar. Maar ook in eigen land heb ben we veel succes. Onze slagwerk groep is bekend om het samba-ritme bij een optreden. Dan zijn ze gedu rende ruim twee uur onafgebroken bezig. Echt hard werken, maar het is iets fantastisch als je die groep hoort." Bijzonder Dit jaar en ook volgend jaar zijn voor TTH bijzonder. Twintig jaar geleden op 1 december 1971 werd de vereniging opgericht. Een paar we ken geleden was er een feestelijke ontvangst en reünie van de drumfan fare. In de loop van volgend jaar vol gen nog meer jubileumactiviteiten. „We zijn dan ook bijna volwassen en dat in een dubbel opzicht. In 1971 begon het korps als een tamboer- en trompetterskorps voor de jeugd uit het dorp, maar dat is al enige tijd veranderd. Nu zijn we een vereniging met veel jeugd, maar ook met een leuk aantal oudere muzikanten. En de trompet heeft versterkling gekre gen van een aantal andere blaasin strumenten, zoals dwarsfluit en pic colo. Dat bedoelde ik met het vol wassen worden. Niet alleen' in jaren, maar ook in samenstelling. De jeugd wordt steeds belangrijk voor ons: een ledenwerfactie bracht afgelopen we ken zo'n twintig nieuwe leerlingen op": Volgens de pr-man heeft de ver eniging in de loop van die twintig jaar vele honderden leerlingen opge leid. „Veel van die jongens en meis jes kom je dan ook tegen in korpsen in de buurt. Die zijn verhuisd of heb ben na TTH voor een andere vereni ging gekozen omdat ze wel eens wat anders wilden of niet konden of wil den voldoen aan onze eisen." Plicht Met die laatste opmerking geeft Van der Zijden aan dat de leden de plicht hebben om aanwezig te zijn bij de optredens van TTH. „De club heeft een heel lage contributie en het in strument en het uniform krijgen ze van ons in bruikleen. De rest van het geld dat nodig is om een club draai ende te houden verdienen de leden zelf door het geven van optredens. Als bestuur vinden we dat we daar moeten zijn met een compleet korps. Er wordt een contract getekend met een impresario of een winkeliersver eniging en dan verwachten ze van TTH een hoog peil". De drumfanfare uit Hazerswoude timmert dan ook flink aan de weg. Gemiddeld treedt TTH zo'n 30 keer per jaar op met uit schieters naar een stuk of 50. „Be wust hebben we dat wat laten vieren, want dan zijn de leden bijna elke week in touw. Maar daardoor bereik je wel een hoog niveau. Niet voor niets zijn we in de loop van de jaren in de eerste klasse terecht gekomen." TTH heeft dat geld ook hard nodig voor de aanschaf van uniformen en muziekinstrumenten. Van der Zijden schat dat het in de loop der jaren bij eengebrachte instrumentarium ruim 50.000 gulden heeft gekost. „Binnen kort komen wc met een nieuw uni form op straat. Dat kost de lieve duit van 3^,000 gulden. Bijeengespaard met optredens, een bijdrage van het Anjerfonds en donateursgelden. Ook loopt er nog een aanvraag voor sub sidie van 2.000 gulden bij de ge meente." De drumfanfare is ook ac tief in eigen dorp. Sinds tien jaar wordt er jaarlijks een taptoe gehou den. Eerst op het Ambachtsplein in het dorp, maar sinds enige tijd op het parkeerterrein van voetbalvereni ging Bemardus. „We hadden graag op het dorp gebleven, maar het plein is niet meer geschikt voor een tap toe." Een vaste traditie van TTH was ook het organiseren van de intocht van Sinterklaas in Hazerswoude- dorp voor de winkeliersvereniging. „Compleet met een grote schare zwarte pieten. Daar hebben we nogal wat in geïnvesteerd, zoals de aan koop van zo'n 30 'pietenpakken'. Wie schetst onze verbazing toen wij dit jaar zonder enige waarschuwing werden gepasseerd. De toneelvereni ging was gevraagd om de intocht te verzorgen. Wel vroeg de toneelvere niging aan ons wat een optreden kostte. Daar zijn we niet op inge gaan. Bovendien was er een jeugd- korps uit Leiden van de partij. Als je dat afzet tegen de leuze van de win keliers om toch vooral in eigen dorp te kopen, komt dat hard aan. Geluk kig konden we wel aan de Rijndijk terecht."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15