Leiden 'Asbestvervuiling is onvermijdelijk' Recordaantal jongeren opgepakt met vuurwerk Tekort AZL gedaald tot minder dan 5 ton Directie Bambini 'tevreden' Spoeddebat over vuilverbranding Een gevoel van welbehagen Omstreden snackboot vertrokken NIEUWSLIJN Elf auto's beschadigd He eigenaar van een garagebedrijf aan de Kennedylaan heeft gisteren aangifte gedaan van vernieling van elf auto's. Volgens de Leidse politie zijn op de kofferbakken en zijkanten van de wa gens krassen aangebracht met een scherp voorwerp. De totale schade bedraagt rond de achtduizend gulden. De nog onbeken de daders hebben de vernielingen in het weekeinde aangebracht aan de auto's, die voor het bedrijfspand stonden geparkeerd. Automobilist ramt bushalte Een bushalte op de Hoge Rijndijk is gisteravond .totaal vernield. Een 32-jarige man uit Hazerswoude reed er met zijn-auto, tegen aan, nadat hij daarvoor een verkeerszuil en een verkeersbord- had geraakt. De glasscherven van de abri vlogen in hét rond,, en twee geparkeerde auto's liepen daardoor schade op. De Hazers- woudenaar reed door na de aanrijding, die rond half twaalf ge beurde. Getuigen konden echter zijn kenteken noteren. Volgens de politie had de man te veel gedronken. Tientallen kerstbomen verwijderd De politie heeft gisteren plannen voor vreugdevuren in de war geschopt door bergen kerstbomen weg te halen. De bomen wer den aangetroffen op de Oude Singel, de Blauwe Vogélweg'en bij de Zijlpoort. Op de Uiterstegracht lag een stapel bromfietsban den. Ook die zijn weggehaald. Vervolg van pagina 1 LEIDEN «EMIELFANGMANN B. van Lingen van Bambini is 'zeer tevreden' over de uit spraak, nu het AZL is veroor deeld tot het betalen van 36.000 gulden aan het kin derdagverblijf aan de Boer- haavelaan. „Het was juri disch natuurlijk ook mogelijk geweest, dat wij het AZL het bedrag voor twaalf kind plaatsen over de maanden september tot december hadden moeten terugbeta len, maar het recht heeft ge zegevierd. Het AZL is eigen lijk veroordeeld tot het beta len van 75.000 gulden, zo kun je het zien." Volgens Van Lingen heeft de publiciteit rondom h'et kort geding al geleid tot nieuwe aanmeldingen bij Bambini, dat bijna geen aanmeldingen meer kreeg na alle negatieve publiciteit. „We zijn vol goe de moed. Er zijn contacten met bedrijven gelegd. Het gaat goed, want wij zitten al weer voor de helft vol". In het kort geding was ook de eis gesteld dat het AZL het vertrouwen in Bambini zou uitspreken. Volgens Van Lin gen is dat inmiddels niet meer nodig. Bambini eiste tevens in het kort geding ook een ruime schadevergoeding. Omdat het AZL het plan had in ruim een jaar 70 kindplaatsen bij Bambini in te huren was het kinderdagverblijf onder an dere gaan verbouwen. Hoe wel Van Lingen nog niet het gedetailleerde vonnis van de rechtbank onder ogen heeft gehad, gaat hij er vanuit dat die eis niet is toegewezen, omdat een verbouwing van het kinderdagverblijf op zichzelf een investering is. Een Leidse marktkoopman die in de vroege ochtenduren staat te vernikkelen. De naald van de weegschaal staat nog op vriezen, de klantenstroom moet nog op gang komen. Uit arren moede om helst de man zichzelf, als een pantomimespeler die een verliefd paartje uitbeeldt. De man zou het niet bij deze ene, stevige, om helzing moeten laten, maar zich keer op keer heftig moeten omarmen, zo heftig dat zijn handen tegen zijn schouderbladen aan slaan. Dat helpt. Vroeger, als het oorwarmerweer was, zag je melkboeren dat vaak doen. Maar dat gebruik is, geloof ik, uit de mode geraakt. Sommige mensen beweren dat het vroeger kouder was dan nu. Daar geloof ik niks van. Ik denk dat de mensen nu meer geld heb ben om goede kleding te kopen, zodat ze zich beter tegen de kou kunnen wapenen. En de jeugd heeft tegenwoordig ook geen gêne meer om een wollen muts op te zetten. In mijn tijd was zoiets uit den boze. Iemand die een muts droeg was een eitje met een eier- warmer op. Als er bovendien aan die muts nog een bal hing, kon je er zeker van zijn dat die muts in het fietsenhok over je oren werd getrokken. Nee, je ging met natgekamde haren, bloots hoofds, de fiets op, terwijl de vrieskou je kuif zo hard als staalwol maakte. 'Muts' - zo werd een truttig meisje genoemd. En in de duinen kon je 's avonds lekker liggen 'mutsen', maar dat is een ander verhaal. Op het dragen van mutsen stond dus de doodstraf. Je zag in die tijd wel veel solexen met van die handkappen aan het stuur. Mijn vader heeft nog eens een keer een man met zo'n be- handkapte solex onderuit zien gaan in de sneeuw. De man viel niet hard, maar hij had zwaar de pest in. Vooral toen mijn vader hem toevoegde: „Ia, meneer, 't is rulle mulle, hè, 't is rulle mulle'. De kerel was woedend. 'Vuile rotschoft!', schreeuwde hij mijn va der achterna. Sinds die tijd is dat 'rulle mulle' bij ons een gevleu gelde uitdrukking geworden. Maar laten we de foto nog eens bekijken. De koopman draagt van die vingertoploze wollen handschoenen. Waarom? Dat zal ik u snel vertellen. Als-ie met van die hele handschoenen aan pa piergeld aan zijn klanten moet teruggeven, is een vergissing snel gemaakt. Bij het tellen van bankbiljetten is het Fingerspitzenge- fühl hoogst belangrijk. En dat gevoel behoudt "hij, nu hij zijn vin gers vrij heeft. Liever een paar dooie vingers dan twee snippen te veel teruggeven. Je blijft tenslotte koopman. Hé, baard, mankeert er wat aan die bananen!? tekst Cees van Hoore foto Hldco Kuipers i Dinsdag 5ae< emoer 1991 Redactie 071 1G1418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAALI Provinciale staten van Zuid- Holland hebben een spoedver gadering ingelast over de nood zaak van een nieuwe vuilver branding in Leidschendam (GA- VI). De CDA-ffactie heeft het ex tra debat (dinsdag 7 januari om 13 uur) aangevraagd omdat er volgens fractieleider Van der Meer verwarring bij betrokken gemeenten door het provinciaal bestuur is gewekt. Volgens het CDA is die ondui delijkheid ontstaan nadat milieugedeputeerde Van der Vlist verklaarde dat hij van de bouw wil afzien als er goede al ternatieven zijn. Tot voor kort was de gedeputeerde een uitge sproken voorstander van de bouw van afvalovens op Ypen- burg. Tijdens een vergadering van de SAVA vorige week erken de Van der Vlist echter dat er over alternatieven te praten valt. Een van die alternatieven is afkomstig van de Leidse wet houder De la Mar. Hij heeft voorgesteld om het huisvuil uit de regio Leiden bij de AVR (de Afvalverwerking Rijnmond) te laten verbranden en daarnaast gebruik te maken van nieuwe vergistingstechnieken zoals de fabriek die in Leiden staat ge pland aan de Voorschoterweg. Een woordvoerder van de AVR heeft onlangs verklaard dat het fysiek mogelijk is om in Rijn mond een extra oven te bou- „Met de uitspraken van Van der Vlist is niet een rotje, maar een bom onder het project van de GAVI gelegd", stelt CDA- fractieleider Van der Meer. „Wij willen nu precies van het colle ge van gedeputeerde staten we ten wat zij van plan zijn. Er is in de GAVI al heel veel geld en be stuurskracht geïnvesteerd. Ook was er altijd een constante be stuurlijke lijn in de richting van de bouw van een vuilverbran ding. Met de uitspraken van Van der Vlist wordt hiervan fun damenteel afgeweken. Dat moet maar eens worden uitge legd". De discussie rond de vuilver branding in Leidschendam is de laatste tijd in een ander daglicht komen te staan, omdat men verwacht dat na het jaar 2000 aanmerkelijk minder afval wordt geproduceerd. Over heel Nederland gezien dreigt nu een overcapaciteit vuilverbran dingsinstallaties. Verschillende deelnemende gemeenten in de SAVA, zoals Rijswijk, verbinden hieraan de conclusie dat hier door de GAVI overbodig is. Het provinciaal bestuur besloot twee weken geleden een ver gunning af te geven voor de bouw van een vuilverbranding met een maximumcapaciteit van 600.000 ton per jaar. Uit gaande van de prognoses zou in net jaar 2000 een overcapciteit van 100.000 ton ontstaan. Een oplossing daarvoor, is door Utrechts vuil te verwerken. De bouw van de ovens wordt al lange tijd aangevochten door bewoners van Leidschendam, Rijswijk en Nootdorp, die daar van overlast vrezen. Ook hebben gemeenten het afgelopen jaar geklaagd over de georekkige organisatie van de SAVA, die het project dat inmid dels rond de anderhalf miljard gulden gaat kosten, van de grond moet krijgen. Een van de met asbest vervuilde wandelpaden op het recreatie-eiland Strengen en Tengnagel. Vervolg van pagina 1 Volgens de directie milieu van de gemeente Leiden is het nauwelijks te vermijden dat hergebruikt bouw- en sloop afval verontreinigd raakt met asbest, zoals is gebeurd met de wandelpaden op het recreatie-eiland Strengen en Tengnagel. „Dat spul is de afgelopen tientallen jaren in zulke ongelooflijke hoeveelheden gebruikt - denk maar aan de golfplaten voor bijvoorbeeld schuurtjes - dat je het er nooit helemaal kunt uithouden", stelt G. in 't Veld, hoofd van deze gemeentelijke afdeling. JANET VAN DUK Hoewel de stof inmiddels een kwalijke naam heeft gekregen, kunnen de meeste asbestsoor- ten, weinig kwaad. „Zeker niet als de vezels goed gebonden zijn. Bij de asbest die we op Strengen en Tengnagel hebben gevonden was dat inderdaad het geval. Het is slordig dat het er ligt, maar er is geen gevaar voor de volksgezondheid". Volgens In 't Veld hoeft er bij deze asbestsoort pas ingegre pen te worden als ze meer dan 10.000 vezels loslaat per kubie ke meter lucht. „Dat halen we hier met geen mogelijkheid. Er lag op Strengen en Tengnagel misschien maar een duizendste van de'hoeveelheid die nodig is om die limiet te overschrijden". De stukken asbest die de ge meente-ambtenaren op hun in spectie-tocht zijn tegengeko men - volgens In 't Veld ging het om een stuk of dertig scherven - zijn inmiddels verwijderd. Voor de zekerheid wil de ge meente bij de Heidemij - die toezicht hield bij de aanleg van de wandelpaden - navragen wat precies de samenstelling was van het bouw- en sloopafval. 0{) die manier krijgt ze een idee of, en hoeveel, asbest er moge lijk nog onder de grond zit. In afwachting daarvan ziet In 't Veld geen redenen om verder gaande maatregelen te nemen op het recreatie-eiland - dat overigens deze zomer is open gesteld voor het publiek. Het puin is gestort door het Leidse bedrijf Schouls. Volgens directeur O. van Doorn is het af val beschikbaar gesteld door provinciale waterstaat. „Wij hebben het alleen maar naar het recreatiegebied gebracht en we hebben het verdicht, zodat een glad oppervlak ontstond". De firma Schouls heeft niet naar de samenstelling van het afval gekeken. Normaal gebeurt dat wel, dan wordt daarvoor een speciaal bureau ingeschakeld. Van Doom kan zich echter niet voorstellen dat het spul schade lijke stoffen bevatte. „Er is zeker naar gekeken. Als er een organi satie is die voorzichtig met dit soort zaken omgaat, dan is het de provincie wel". Als de gemeente inderdaad asbest op de paden heeft aange troffen, dan is het een onscha delijke vorm, is de overtuiging van Van Doom. „Je hebt ver schillende soorten asbest. Er zijn soorten waarmee niets aan de hand is". De directeur wil niet zeggen waar het afval vandaan komt. Hij verwijst door naar provin ciale waterstaat. Deze instantie is echter tussen Kerstmis en Oud en Nieuw gesloten, evenals de Heidemij. Ook de gemeente kan dus pas na 1 januari con troleren of het puin aan de nor men voldoet. Buro Halt heeft de afgelopen weken een recor daantal jongeren opgevangen die door de politie zijn opgepakt wegens het illegaal in bezit hebb- ben en/of afsteken van vuurwerk. In totaal 238 jongeren zijn er tot nu toe voor een alternatieve straf naar het bureau doorverwezen. De verwach ting is dat het aantal de eerste week van januari nog zal stijgen. Vorig jaar zijn in totaal 150 jonge ren naar Halt gestuurd. Halt-medewerker Frans Bosch zegt dat de toena me is toe te schrijven aan het alerte gedrag van de politie. „Vooral in Leiden is een zeer enthousiast, goed ingespeeld vuurwerkteam aan de slag". Van de 238 jongeren komen er 130 uit Leiden. De overigen komen gemeenten in de Bollen streek. de Leidse randgemeenten en uit Alphen en omgeving. De 'opgepakte' jongeren krijgen als straf eerst een film over brandwonden voorge schoteld en moeten daarna enige tijd aan het werk bij de reinigings- of plantsoenendienst. „Voor 190 jongeren is dat allemaal al achter de mg", zegt Bosch. „We zijn daar heel vlot mee. De meeste jongeren zijn uiterst verbaasd dat ze snel worden gestraft". Bosch zegt dat de vuurwerkoverlast door het snelle optreden een stuk minder is dan voorgaan de jaren. Hij spreekt over 'minimumoverlast'. „Van de politie hebben we begrepen dat er min der meldingen zijn dan vorige jaren. Sinds zater dag wordt er natuurlijk wel meer vuurwerk afge stoken omdat toen de legale verkoop begon". Brand De brandweer heeft het de afgelopen dagen ook dmk gehad. Vooral papierbakken bleken erg ge liefd bij de jeugd. Een beetje benzine er in gieten en aansteken. Twaalf keer rukten wagens uit om zo'n brandje te blussen. Een woordvoerder zegt dat het vooral rondom de flats in de Slaaghwijk raak was, omdat daar veel papierbakken bij el kaar zijn geplaatst. De papierbakken zijn vandaag weggehaald om branden tijdens oudejaarsnacht te voorkomen. De wijkcontainers waar mensen die geen mi ni-container hebben hun huisvuil kunnen op slaan zijn tijdelijk op slot. Op 2 januari gaan de wijkcontainers weer open en worden de papier bakken temggezet. Snackboot Wiljo in 'betere tijden' aan de Zijl. foto jan holvast LEIDEN» ERIC WENT MEDEWERKER Snackboot Wiljo heeft De Zijl verlaten. Gistermorgen vroeg is de boot van eigenaar W-C. Ver schoor naar Zeeland vertrok ken. Hiermee is een einde geko men aan een slepend conflict tussen de gemeente Leiden, be woners uit de omgeving van de Zijloever en de eigenaar van de omstreden Leidse snackboot. Een 'deal' tussen Verschoor en de gemeente Leiden heeft er uiteindelijk voor gezorgd dat snackboot Wiljo voorgoed de Leidse wateren heeft verlaten. „Er zijn een aantal gesprekken geweest met de advocaat van Verschoor", aldus ambtenaar P. Blankenheym. „Wij hebben de Wiljo toen een ligplaats aange boden aan de Willem Barentsz- straat, maar Verschoor gaf te kennen Leiden te willen verla ten. Wij hebben hem toen een bijdrage in de kosten gegeven, verbonden aan zijn vertrek uit leiden. Dat was voor ons een goedkope oplossing. Anders hadden we allerlei voorzienin gen aan de Willem Barentsz- straat moeten treffen". Hoe groot het bedrag is wat Ver schoor voor zijn verdwijning uit De Zijl opstrijkt, weet Blanken heym niet. Eigenlijk moest de Wiljo al in 1989 vertrekken vanwege ge meentelijke bouwplannen bij Zijloever en Zijlhaven. Omdat het de gemeente echter tot voor kort nog niet gelukt was om de boot daar weg te krijgen, dreig den bewoners uit de omgeving van de Zijloever een maand ge leden het recht in eigen hand te nemen. Omwonenden verklaar den de overlast van de drijven de snackbar beu te zijn. Boven dien zouden enkelen van hen geïntimideerd worden door eigenaar Verschoor en zijn zoon. maar daarvan is nooit of ficieel aangifte gedaan bij de politie. Inmiddels is dus aan de eisen van de omwonenden vol daan. LEIDEN ERNA STRAATSMA De tekorten van het Acade misch Ziekenhuis Leiden zijn eind 1990 teruggebracht tot iets minder dan een half miljoen gulden. Dit is te danken aan een kwijtschelding van schulden door het rijk en een overschot van zes miljoen gulden. Dat blijkt uit het jaarsverlag over 1990. In de jaren 1988 en en 1989 waren de kosten en baten van het ziekenhuis nagenoeg met elkaar in evenwicht. Dit jaar is het gelukt extra inkom sten binnen te krijgen. De grote tekorten die het AZL halverwege de jaren '80 heeft geleden zijn veroorzaakt door net in fasen bouwen van de nieuwbouw en daaruit voort vloeiende noodzaak om gedu rende lange tijd twee organisa ties naast elkaar te laten be staan. De daardoor onstane schuld van 7,5 miljoen gulden heeft het rijk uiteindelijk kwijt gescholden. Verder was het mi nisterie van wvc bereid een een malige bijdrage aan het AZL te verschaffen. De tekorten wer den daarmee teruggebracht tot zes miljoen gulden. De totale kosten van het AZL stegen vorig jaar met ruim vijf procent (15,5 miljoen gulden). De kosten van medische en ver zorgingsmiddelen steeg met acht procent J3,5 miljoen gul den). Voor een gedeelte hangt dit samen met de aanwijzing van het AZL als speciaal behan delingscentrum voor leukemie- patiënten. Dit jaar zijn met de verzekeraars onderhandelingen begonnen over een vergoeding van deze specifieke kosten. De komende jaren zijn nog aanzienlijke investeringen noodzakelijk om de nieuwbouw in te richten en voor vervanging van apparatuur. De directie van het ziekenhuis verwacht dat het beschikbare bedrag hiervoor met zo'n 60 miljoen gulden wordt overschreden. De helft hiervan wordt betaald uit de pot voor nieuwbouw, de andere helft moet door bezuinigingen woren terugverdiend.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13