Leidsch Dagblad OESO kraakt sociale stelsel Jeltsin komt met peptalk 4 Fundamentalisten vragen steun leger Algerije Maandag 30 december 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39737 Losse nummers ƒ1,45 FEITEN EN MENINGEN Rolf Carriere: Hulp aan Myan mar hervatten SPORT Droomfïnale in zevende Festo-toenooi Een droomfinale. Zo kan de eindstrijd van het zevende in ternationale Festo-basketbal- Waardeloos op- treden 'Son of Uniek slaapon- derzoek in Leiden Tarzan' in Katwijk is afgerond 'Regering moet minder gul worden DE TIJD VAN TOEN Schilder Lievens krijgt terecht ook eens aandacht Lisse worden om schreven. Het nationale team van Tsjechoslowakije en Nika Nizhni Novograd uit Rusland waren de hoofdrolspelers. Toer- nooiwinnaar van de afgelopen twee jaren Novograd werd in Meerzicht compleet afge- Lace Strong van Festo Voorburg vraagt zich af wat er aan de hand is met zijn spelers, droogd: 65-52. BV Lisse zelf digde als achtste en laatste. Quick Boys ij Quick Boys ontving eredivisio- i nist Vitesse met Alphenaar Den- Jnis Krijgsman in de gelederen. Overval op GWK-kantoor Amsterdam CS Hij speelde een half uurtje mee met de Arnhemmers, maar kon geen potten breken. Vitesse won de oefenwedstrijd overi gens overduidelijk op Nieuw Zuid: 0-6 Lia Van Schie Lia van Schie maakt zich nog niet al te druk om de Olympi sche Winterspelen in Albertville, al denkt ze er af en toe wel aan. De schaatsster uit Stompwijk bereidde zich in het Zuidduitse Inzeil voor op de Nederlandse Kampioenschappen, die van donderdag tot en met zaterdag in Heerenveen worden gehou den. De verlammend hoge kosten van het sociale-zekerheidsstelsel belemmeren de groei van de Nederlandse economie. Dat stelt de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) in haar jongste rapport over de Nederlandse economie. Volgens de internationale organisatie moet het kabinet drastisch snoeien in de sociale uitgaven. Daarnaast moet Den Haag de belastingen en sociale premies verlagen om de economie een extra stimulans te geven. tewet. Het Nederlandse stelsel NHAA 1van sociale zekerheid „moet minder gul worden bij het toe kennen van uitkeringen", aldus de economen van de OESO. Ze laken de 'laagdrempeligheid' bij Volgens de OESO is er sprake van een „alarmerende" groei van het aantal mensen met een uitkering krachtens wao of Ziek- Bij een overval op het Grenswis selkantoor in het Centraal Sta tion in Amsterdam is vanmor gen gebruik gemaakt van explo sieven. Deze werden geplaatst tegen de ramen van het bank kantoor, waarna ze werden op geblazen. Twee mannen wisten zich zo toegang te verschaffen tot de bank en namen twee voor transport gereed staande geldkoffers mee. Een 29-jarige agent van de spoorwegpolitie zag de overval. Toen hij probeerde in te grij pen, schoot een derde dader hem in een arm. De drie man nen vertrokken met een auto; die even later werd teruggevon den in de Haarlemmer Houttui nen. De politie trof in de vlucht auto een lege geldkoffer aan. Ook de andere koffer-is leeg te ruggevonden. Die verloren de bankrovers op hun vlucht. De daders zijn nog niet aangehou den. Autobom doodt zeker twintig Libanezen Door een explosie van een zwa re autobom in een moslfmbuurt in Bayrut zijn vanmorgen zeker 20 mensen om het leven geko men. Dit heeft de politie mee gedeeld. Ten minste 40 mensen zijn bij de ontploffing gewond geraakt. Onder hen was ex-pre mier Shafïk Wazzan, die zich in een kogelvrij voertuig in de buurt van de plek des onheils bevond. Wazzan moest zich in een ziekenhuis laten behande len, maar kon daarna weer gaan. De explosie veroorzaakte brand. Verschillende woningen en gebouwen raakten in lichter laaie. Naar verluidt zijn vier ge bouwen volledig verwoest. 'Rusland is ziek, maar niet ongeneeslijk' CORRESPONDENT President Jeltsin heeft de Rus sische bevolking gisteren in een tv-toespraak beloofd dat de ergste economische proble men binnen zes tot acht maan den overwonnen worden. „Het wordt een zware tijd. Rusland is ziek, maar niet ongeneeslijk ziek", aldus Jeltsin. Hij riep de bevolking op aan het werk te gaan. „De commu nistische partij is van het toneel verdwenen. Nu is het belangrijk om niet alleen maar af te wach ten of het leven misschien beter wordt." Het was zijn eerste tv- optreden sinds het aftreden van Sovjet-president Gorbatsjov. Jeltsins 'peptalk' bevatte wei nig nieuwe elementen. Hij som de de grote veranderingen op .die dit jaar in voorheen de Sov jetunie hebben plaatsgevonden en zei er het vertrouwen uit te putten dat de Russische bevol king de komende moeilijke pe riode zal overwinnen. Jeltsin keerde zich vooral te gen de aantijging, onder meer verwoord door zijn eigen vice- president Roetskoj, dat zijn eco nomische programma alleen neerkomt op vrijlating (en dus stijging) van de prijzen. De vrije prijzen gaan donderdag in. Uit voorzorg zijn de Russen al we ken aan het hamsteren. „Vrije prijzèn moet, ook al is het pijnlijk, maar dit is niet de enige economische hervor ming". aldus Jeltsin. Hij beriep zich onder meer op een decreet over privatisering en landbouw hervormingen dat hij vrijdag uitvaardigde. Ook bevat zijn economische programma een nieuwe belastingpoliliek en be zuinigingen op de overheidsuit gaven. Over het merendeel van die maatregelen moet het Rus sische parlement nog beslissen. Jeltsin zei de helft van alle kleine en middelgrote bedrijven in Rusland volgend jaar in pri- vé-bezit zal komen. Hij voor spelde ook dat de landbouw hervormingen (inclusief privé- bezit van grond) ertoe zullen leiden dat verlieslijdende staats boerderijen (de kolchozen en sovchozen) volgend jaar geen overhéidssubsidie meer krijgen. In de Witrussische hoofdstad Minsk praten de presidenten van de elf republieken van het nieuwe gemenebest vandaag onder meer over Jeltsins econo mische plannen. Oekraïne, Wit- rusland en de Aziatische repu blieken vrezen dat de Russische maatregel zal leiden tot een prijsexplosie en een daarop vol gende golf looneisen. Het belangrijkste gesprekson derwerp in Minsk is echter niet de moeizame overschakeling van planeconomie naar vrije markt, maar een gezamelijk de- fesiebeleid. Jeltsin zei gisteren dat Rusland een eigen leger van 30.000 man moet krijgen. Maar hij probeerde de angst bij de tien andere republieken voor Russische overheersing van het gemenebest te sussen. „Wij zijn gelijken onder gelijken", aldus de president. Pagina 2: Gemenebest voor krachtproef het verkrijgen van een wao-uit- kering, vinden de uitkering te hoog en te lang duren en spre ken daarom van een 'uniek' sys teem. De regering krijgt een gevoeli ge tik op de vingers. Zo „be treurt" de OESO het dat de Ne derlandse overheid de econo mische groei van de afgelopen jaren niet heeft gebruikt voor een „ambitieuzere aanpak" van het tekort op de betalingsba lans. Andere landen hebben dat wel gedaan, aldus het rapport. De organisatie toont zich ver der bezorgd dat de gestegen prijzen van levensonderhoud (als gevolg van de hoge inflatie: 4,9 procent) zullen leiden tot hogere looneisen, waarmee een einde komt aan jaren van loon matiging. In het rapport staat echter ook dat de recent afge sloten cao's en de jongste loon eisen van de vakbonden de sug gestie wekken dat loonmatiging nog wel enige tijd zal doorgaan. De OESO noemt de algehele vooruitzichten voor de Neder landse economie „nogal mid delmatig". De verwachting is dat de groei van het Bruto Na tionaal Produkt (wat de Neder landers met elkaar produceren) daalt van 2,2 procent dit jaar naar 1,8 procent in 1992. Volgens de OESO is de kans groot dat de Nederlandse eco nomie nog verder zal verslech teren als het economische her stel in de andere OESO-lidsta- ten zwakker is dan verwacht of te lang op zich laat wachten. Nu is een versnapering nog te betalen op de markt in Moskou. Ais Jeltsins prijsliberalisering echter op 2 janu ari in werking treedt zullen de meeste voedingsmiddelen drie maal zo duur worden. Een gat in de markt voor de kruidenier die zegt op de kleintjes te letten?. foto afp v armand Frankrijk vreest nieuwe stroom immigranten uit Noord-Afrika Vanaf 1 april zit er een grens aan uw paspoort Vanaf overmorgen is er naar het buitenland reizen, een nieuwe Paspoortwet. Wilt u over deze en andere Eén van de gevolgen is veranderingen meer weten, dat u vanaf 1 april 1992 informeer dan bij uw geen gebruik kunt maken gemeentehuis, van een verlopen paspoort. Binnenkort s> kunt u dus niet meer met "c een ongeldig paspoort Vraag tijdig t ALGIERS-PARUS -1 ►♦4 De Algerijnse fundamentalisten die de donderdag gehouden eerste ronde van de verkiezin gen met een verrassend grote zege afsloten, hebben gisteren het leger opgeroepen de wil van het volk te respecteren. De waarnemend leider van het Front van Islamitische Red ding (FIS), Hachani, zei op een persconferentie dat zijn partij kan samenwerken met presi dent Bendjedid, wiens termijn in 1993 afloopt. Hachani voegde hier onmiddellijk aan toe dat de president dan wel moet beloven dat hij het parlement niet zal ontbinden, een bevoegdheid die aan de president is voorbe houden. Hij wendde zich vervolgens tot het leger, waarvan de leiding vijandig staat tegenover de fun damentalisten. „Het leger is het leger van het volk. Het moet het volk steunen", aldus Hachani. Iran heeft zaterdag de „ecla tante overwinning" van het FIS zingsprogramma binnen een verwelkomd. De meeste Arabi- jaar „een moderne islamitische sche landen reageerden echter staaf' te willen vestigen. Alge- terughoudend en bewaarden rije moet een islamitische repu- liever het stilzwijgen over de bliek worden waarin de wetge- overwinning van het FIS. ving gebaseerd is op de Koran. Het FIS zegt in het verkie- Dat perspectief is met name r de Frans-talige intelligent- Op dinsdag 31 december zijn onze kantoren om 16.00 uur gesloten. Voor het plaatsen van advertenties in de diverse rubrieken op donderdag 2 januari en vrijdag 3 ja nuari zijn de sluitingstijden als volgt: Donderdag 2 januari: dinsdag 31 december 12.00 uur. donderdag 2 januari 08.00 uur. zet-advertenties fam. Éerichten Vrijdag 3 januari: dinsdag 31 december 12.00 uur. Directie Leidsch/Alphens Dagblad westerse leefstijl weinig aan trekkelijk. „Vrouwen moeten naar huis gaan en hun banen overlaten aan jonge werklozen. Ze verspillen hun tijd en werken om hun hele salaris aan make up te besteden", aldus een FIS- functionaris. De verkiezingswinst kan ook gevolgen krijgen voor Frankrijk. Als het FIS op 16 januari tijdens de tweede ronde, zoals ver wacht, een absolute meerder heid in het Algerijnse parlement behaalt, krijgt Frankrijk moge lijk opnieuw te maken met een forse stroom Algerijnse immi granten. Politieke waarnemers menen dat de fundamentalisten grote aantrekkingskracht hebben op mensen die genoeg hebben van corrupte en veelal onderdruk kende regeringen die tientallen jaren lang van alles en nog wat beloofden, maar nalieten daar- nlijken. Nog geen abonnee nri 071 161400 DEL! 071 - 161353 HET WOORD IS AAN Wij tellen naar veranderingen en gebeurtenissen binnen in ons, niet naar jaren. Charles Dickens VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland - Cultuur Extra Feiten en meningen - Familieberichten Info Tv-programma's Regio RTVShow Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 19 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Rustig weer Wolkenvelden en droog. Vooral in de nacht en ochtend ook plaatse lijk mist Voornamelijk in het zui den mogelijk enkele opklaringen. Minimumtemperatuur 2 graden. Middagtemperatuur 5 graden. Eerst weinig wind, overdag zwak ke tot matige wind uit zuidoost tot zuid, rond kracht 3. Veiling Flora boekt 66 miljoen omzetstijging De Rijnsburgse bloemenveiling Flora sluit dit jaar af met een klokomzet van ruim 534 mil joen gulden. Dat betekent een omzetstijging van 14 procent ten opzichte van vorig jaar, in geld uitgedrukt 66 miljoen gul den. De groei bij Flora deed zich vooral voor in de eerste helft van het jaar. Een lichte toename van het aanbod en een volgens een woordvoerder „uit stekend prijspeil" zorgden in die periode voor omzetrecords. De omslag kwam na 1 juli toen door het warme zomerweer de prijzen geruime tijd onder dryk Algerije beschikt over de juis te mengeling van maatschappe lijke factoren om een funda mentalistische beweging voort te brengen. Algerijnen uit de provincie trekken al meer dan tien jaar in grote aantallen naar de grote steden, waar de wo ningnood tot ongekende hoogte is gestegen. Intussen is de inflatie verle den jaar van 20 procent opgelo pen tot 100 procent en is de werkeloosheid toegenomen tot 30 procent. Het aantal werkelo zen bedraagt momenteel twee miljoen, twee maal zoveel als in 1989. De nieuwe werkelozen zijn voor het grootste deel jonge mannen uit de grote steden. Het FIS heeft geen uitgewerkt programma dat oplossingen biedt voor de enorme sociale en economische problemen. In plaats daarvan bood het de kie- •envoudige leuze: I Woonplaats ir bank/girorekening i Handtekening Leidsch Dagblad t woordnummer 10050 2300 VB Leiden „Ge geen 40005311

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1