Leidsch Dagblad Bergldiérfr jjjwmra GOS-staten eensgezind over defensie Straten van Bor bezaaid met lijken Oppositie verovert centrum van Tbilisi TKERKHOF OP AUE B10U5 Parretti loopt tegen de lamp Veel minder Sovjet-joden naar Israël Lezers drukken stempel op oudejaarsbijlage 1991 HEES&HES "Ook als je maar één dag in de week wilt werken, ben je bij Van den Bergh meer dan welkom" Zaterdag 28 december 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39736 Losse nummers 1,45 Een gewapend lid van de oppositie verschanst zich vlakbij het parle mentsgebouw waarde Georgische president Gamsachoerdia zich be- fvindt. foto cpa FEITEN EN MENINGEN I LEIDEN Lief zijn voor Kerstboom wordt Misja nu hij is alleen voor de vertrokken sier verbrand Oekraïne blijft hameren op eigen leger j den haag hans geleunse Correspondent - De Georgische oppositie heeft öp het parlementsgebouw na de [gehele binnenstad van de hoofdstad Tbilisi in handen. Dat heeft oppositieleider Tengiz Si- |gua gisteravond verklaard. Pre sident Zviad Gamsachoerdia liet vanuit een bunker onder het parlementsgebouw weten zich niet over te zullen geven: „Ik ben gekozen door het volk en [het volk zal mij steunen", zo zei Jhij. Bij de beschietingen met artil- j lerie, anti-tankwapens en mor- tieren zijn volgens officiële cij fers over en weer minstens 46 doden gevallen. Verder raakten 219 personen gewond. Ver scheidene gebouwen, waaron- Mer het ministerie van binnen landse zaken en het gebouw van de geheime dienst (KGB), staan inbrand.. "Sigua, die eerder Gamsa choerdia vergeleek met „Hitier in~zijn Berlijnse bunker", heeft via een radioamateur de presi dent van de Russische Repu bliek, Boris Jeltsin, gewaar schuwd zich niet met de Geor gische strijd te bemoeien. „Dit is een zaak voor de Georgiërs", zou hij volgens het persbureau TASS hebben gezegd. Volgens een woordvoerder van de belangrijkste oppositie leider, Sjantoeria, hebben de Georgische KGB en het ministe rie van binnenlandse zaken de kant van de oppositie gekozen. Sjantoeria zelf werd gisteren sa men met enkele anderen be vrijd uit het gebouw van de KGB, waar hij sinds oktober vastzat. In de aangrenzende republiek Azerbajdzjan hebben gemene best-troepen zich teruggetrok ken uit dé- Armeense enclave Nagorno Karabach. Ze werden er vier jaar geleden heen ge stuurd om de strijdende partij en uit elkaar te houden. „We zijn het zat om als schietschij ven te dienen", aldus een offi cier gisteravond op het Mos- kouse tv-nieuws. De steeds op nieuw oplaaiende gevechten tussen Armeense militanten en Azerbajdzjaanse commando's hebben de afgelopen jaren al meer dan duizend doden geëist LEIDEN Haarlemmerweg 4 (bij Groenoordhallen) Tel.: 071-213222 NIEUWSLIJN Cocaïne onderschept op Aruba De Arubaanse douane-recherche heeft donderdag tien kilogram cocaïne onderschept dp het vliegveld van Aruba. De drugs wa ren verborgen in de toiletten van een vliegtuig van American Airlines. Dat heeft een woordvoerder van de politie gisteren in Oranjestad meegedeeld. Het toestel was uit Boston in de Vere nigde Staten vertrokken en na een tussenstop op Puerto Rico op Amba geland. Pagina 2: Een lijntje cocaïne van Colombia naar Schiphol Van Nieuwenhoven treedt terug jPvdA-kamerlid Jeltje van Nieuwenhoven heeft zich gisteren te ruggetrokken als kandidaat-PvdA-voorzitter. Ze gaf voor de Vara-radio haar steun aan het duo Rottenberg/Vreeman. Dat streeft naar een tweehoofdige partijleiding. Door Van Nieuwen- hovens terugtreden is de gedeelde kandidatuur van Rottenberg en Vreeman nu aanzienlijk kansrijker. Van Nieuwenhoven werd beschouwd als de enige serieuze tegenkandidaat. De militaire leiders van het Gemenebest van Onafhanke lijke Staten (GOS) zijn het gisteravond in Kiev (Oekraïne) in grote lijnen eens geworden over een nieuw defensie beleid, dat in vier akkoorden is vastgelegd. Er is onder meer overeenstemming bereikt over de status van de sol daten van het voormalige Rode Leger en de dienstplicht. De ruzie tussen Oekraïne en Rusland over de thuisbasis van de Zwarte Zeevloot leek gisteravond gesust. probleem van de Zwarte-Zee- vloot te bespreken met de Oek raïnse president Kravtsjoek. De laatste zei gisteren tegen ver slaggevers in Kiev dat in het ge sprek met Sjaposjnikov de be langrijkste geschilpunten uit de weg zijn geruimd. Sjaposjnikov zelf uitte zich minder positief: „Het is te hopen dat in Minsk het gezonde verstand zege viert." Volgens het onafhankelijke persbureau Interfax hebben Oekraïne, Moldava en Azerba jdzjan tijdens het militair over leg in Kiev benadrukt dat ze ei gen strijdkrachten willen heb ben. Oekraïne heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat al le strijdkrachten op zijn grond gebied nu Oekraïns zijn, uitge zonderd de met kernwapens uitgeruste eenheden. De com mandant van de Oekraïnse Na tionale Garde, kolonel Koecha- rets, heeft gisteren tegenover het persbureau Oekrinform ver klaard dat deze garde 30.000 mannen en vrouwen sterk zal worden. CORRESPONDENT Na afloop van de gesprekken in Kiev zei de Oekraïnse ondermi nister van defensie, Ivan Bizjan, dat de Zwarte-Zeevloot over morgen weer op de agenda staat in Minsk waar de leiders van de elf GOS-staten bijeen ko men. De ruzie tussen Oekraïne en Rusland over het beheer van de Zwarte-Zeevloot ontstond toen Oekraïne formeel protest aante kende tegen het besluit van het gemenebest om een vlootbasis bij Moermansk in Noord-Rus land aan te wijzen als thuisha ven voor het vlaggeschip van die vloot, de Admiraal Koez- netsov. Dit vorig jaar te water gelaten vliegdekschip had tot nog toe Sebastopol in de Oek raïne als thuisbasis. De Koez- netsov bevindt zich overigens al in de noordelijke haven. Waarnemend GOS-minister van defensie, maarschalk Sja posjnikov, reisde donderdag avond al af naar Kiev om het ROME AP-Rtr-AFP De Italiaanse politie heeft giste ren de omstreden Italiaanse za kenman Giancarlo Parretti in Rome gearresteerd op verden king van belastingfraude. Par retti zou de fiscus 121 miljard li re (bijna 200 miljoen gulden) aan belastinggeld hebben ont houden, aldus de Italiaanse openbare aanklager Alberto De Ficchy. Daarnaast zou hij ban den hebben met „een criminele organisatie". De Italiaanse justi tie beschuldigde Paretti al begin december van belastingfraude. Parretti is internationaal vooral bekend door de financië le verwikkelingen rond de film studio MGM/Pathé die hij in november 1990 overnam met behulp van de Crédit Lyonnais Bank Nederland (CLBN). Par retti bezat samen met zijn voor malige zakenvriend Florio Fiori- ni ruim 90 procent van de aan delen MGM/Pathe. Na een Op dinsdag 31 december zijn onze kantoren om 16.00 uur gesloten. Voor het plaatsen van advertenties in de diverse rubrieken op donderdag 2 januari en vrijdag 3 ja nuari zijn de sluitingstijden als volgt: Donderdag 2 januari: zet-advertenties fam. berichten dinsdag 31 december 12.00 uur. donderdag 2 januari 08.00 uur. Vrijdag 3 januari: autorubriek dinsdag 31 december 12.00 uur. Directie Leidsch/Alphens Dagblad RICHARD DOWDEN INDEPENDENT Meer dan 5.000 mensen, voor het meren deel kinderen en oude mensen, zijn de af gelopen maand vermoord in de stad Bor in Zuid-Sudan. Zij zijn de onschuldige slacht- - offers van een vete tussen twee facties van het Sudanese Volksbevrijdingsleger (SPLA). In de vuile straten lopen de overlevenden van het geweld als zombies rond, zo heb ben westerse hulpverleners meegedeeld. Volgens hen liggen de straten van Bor be zaaid met rottende lijken. Een Noorse hulp verlener vertelde dat hij de lichamen van drie jongens had gezien, die met ingeslagen schedels aan een boom waren vastgebon- den. Verder zei hij verschillende andere ontzielde lichamen te hebben gezien die duidelijke sporen van mishandeling ver toonden. De overlevenden van Bor zijn naar het oosten een moeras ingevlucht, maar hon derden vrouwen en kinderen zijn onderweg ontvoerd. Vrouwen zijn in Sudan een waar devol goed: een gestolen kope echtgenote en kan de ontvoerder der tig of veertig stuks vee besparen die Hij an ders had moeten betalen als bruidsschat. Het conflict in het SPLA dateert al sinds augustus toen er binnen het front een split sing plaatsvond tussen aanhangers van SPLA-oprichter John Garang die het zuiden niet geheel willen losmaken van de rest van Sudan en degenen die zich beijveren voor een complete afscheiding. Volgens ooggetuigen is het conflict al lang vervallen tot een Joegoslavië-achtige stam- menoorlog, waarin de Dinka's Garang steu nen en het Nuer-volk Riek Machar, de lei der van de rebellerende factie. In augustus vormde Machar de 'Nasir-groep', die een aparte staat eist voor het zuiden in de over tuiging dat de kloof tussen de noordelijke Arabisch-islamitische gemeenschap en de zuidelijke zwart-Afrikaanse, christelijke en animistische gemeenschap te diep is ge worden. Machar beschuldigt Garang er ook van de mensenrechten te schenden en een 'dictator' te zijn Machar eist democratise ring van de beweging en de vrijlating van de 'politieke gevangenen' van de SPLA. Het zuiden is door de jarenlange burger oorlog teruggeworpen in het Stenen Tijd perk. De regering heeft de Arabische stam men in Centraal-Sudan bewapend en moe digt hen aan vee te roven en de kinderen van hun zuidelijke buren tot hun slaven te maken. De handel is ingestort. Er komt geen geld het gebied binnen en zout en zeep zijn de enige betaalmiddelen. Zieken huizen en scholen zijn verlaten. De onderlinge meningsverschillen kosten teveel, vinden de twee facties. Daarom heb ben zij besloten op 10 februari rond te tafel te gaan zitten voor vredesbesprekingen die moeten leiden tot een uiteindelijke verzoe ning. In een communiqué dat onlangs in Nairobi (Kenya) is uitgegeven, zeggen de twee facties dat ze ook de vrijlating van veertig politieke gevangenen zijn overeen gekomen die sinds augustus door beide zij den worden vastgehouden. reeks tumultueuze aandeelhou dersvergaderingen en rechtsza ken moest Parretti zijn aande len afstaan aan CLBN, die de Italiaan ruim 1 miljard dollar had geleend om de studio over te nemen. In Nederland is Parretti ver der bekend vanwege zijn finan ciële betrokkenheid bij. de voor malige beursfondsen Chamotte Unie, Melia en Bobel. JERUZALEM-AMSTERDAM Rtr-ANP In Israël zijn dit jaar veel min der Russische joden aangeko men dan verwacht. Het hoofd van het Joods Agentschap zegt dat velen hun emigratie uitstel len vanwege de hoge werkloo heid in Israël. In 1991 arrive den 140.000 joden, terwijl 400.000 werden verwacht. De werkloosheid in Israël ligt bo ven de 10 procent en stijgt der. Een groep Russische i granten die via Israël naar Ne derland kwam, maar niet na Israël terug wil, hield gisteren Amsterdam een persconferen tie. Er moet een onpartijdig-on derzoek komen naar de huma nitaire gronden waarop deze 145 mensen hier asiel zoeken. J. de Boer van stichting Noodop vang Vluchtelingen Randstad zei dat op de personferentie. Pagina 2: In Rusland geen jood, in Israël geen Rus. Lezers van het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad hebben dit leverd aan de oudejaarsbijlage. Een oproep in de krant aan de lezers leverde een boeiende ka- leidoscoop aan 'gekke, interes sante en tragische verhalen' op: - een boerin, die na de dood van haar man met drie kinderen achterblijft, het bedrijf voortzet en er toevallig ook nog eens goed verzorgd wil uitzien, - een ambtenaar die door een falen van de techniek de dood in de ogen heeft gezien, - de pretband Kleintje Pils, die bij hun bezoek aan het Verre Oosten de Japanners deed bui gen als een knipmes, iDVOCATEN Plantsoen 41, Leiden. Tel. 071-122541. Een paar uur per week werken In een Instelling voor verstan delijk gehandicapten? Wij vragen actieve medewerkers! Meer Informatie? Bel de heer B. Satter van BerghWerk: (01719) 19320, toestel 210/8111^, Zwarte weg 20, 2210 AC Noordwijk Nog geen abonnee? nri 071 - 161400 DEL: 071 - 161353 HET WOORD IS AAN De sluier die het aangezicht der toekomst bedekt, is geweven door de hand der barmhartigheid. Bulwer VANDAAG PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen - Familieberichten Financiën Info—'L. Religie - Sport- Zaterdags Bijvoegsel 25 t/m 31 VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 11 TOERISME PAGINA 13 HET WEER Verwachting van het KNMI voor zaterdag: Veel bewolking. Veel bewolking en vooral in het noorden mogelijk wat motregen. Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Wind in hoofdzaak zuid west, zwak tot matig, rond kracht Niet alleen bij het Kremlin is de Sovjet-vlag verdwenen, overal ter wereld wordt dezer dagen het dundoek ver vangen door de vlag van Rusland, dat momenteel het voortouw neemt binnen het Gemenebest van Onafhan kelijke Staten (GOS). Op de foto hijst de Russische ambassadeur in Spanje de Russische vlag. foto epa - de republieken in een uiteen gevallen Sovjetunie zien ineens duizenden kilometers aan nieu we grenzen ontstaan; daar zijn douanekantoren nodig en een Zoeterwoudse zakenman richt die kantoortjes in en boekt al dus een droomorder, - en ten slotte het verhaal van een Leids echtpaar dat dansend door het leven gaat. •Deze verhalen van lezers en nog veel meer in de oudejaarsbijlage van dit jaar met als cover-story 'Zware misdaad in Leiden houdt gelijke tred met New York', de Leidse moordbrigade moest in 1991 zes keer uitruk ken: een triest record. Vlammenzee legt zes bedrijven in Culemborg in as Bij een grote brand in Culem borg zijn gisteravond zes bedrij ven nagenoeg verwoest. De schade wordt geschat op 5 tot 10 miljoen gulden. Het nablus sen kan volgens de brandweer twee dagen in beslag gaan ne men. Er vielen voor zover be kend geen gewonden. Het vuur werd rond kwart voor negen 's avonds ontdekt in het pand van een meubelfa briek en sloeg snel over naar een lompenhandel. De Culem- borgse brandweer gaf meteen groot alarm. De brandweer korpsen van Culemborg, Tiel en Beusichem gingen het vuur met 55 mensen te fijf. De recherche begint vandaag een onderzoek naar de oorzaak van de brand. HOELANG KUNTU NOG ZONDER? *k"«1 MMfcfcntmYin grati. Mijn abonnement betaal ik daarna: I Per maand (f26.45) via automa- tische betaling*. Per kwartaal (f 76,75) via accept- Naam en voorletters: .Telefoon (i.v.m. controle bezorging) Nummer bank/girorekening; Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen neer: Lefdsch Dagblad Antwoordnufnmei 2300 VB )lad ir 10050 IJ - cftj I 8 712141400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1