Cultuur Aldo Rossi geeft de stad z'n torens terug OUDEJAARS- MARKT ^intratuin* 'We hebben overal schulden' Nominaties Andersenprijs Vrijdag 27 december 1991 NIEUWSLIJN Concert Red Hot Chili Peppers ROTTERDAM De Red Hot Chili Peppers geven op dinsdag 11 februari een éénmalig concert in het Rotterdamse Ahoy'. Specia le gast is de Rollins B and. De kaartverkoop is bij alle bekende adressen begonnen. Bryan Adams keert, na zijn succesvolle optredens in november, volgend jaar zomer terug naar Nederland. Dan geeft hij twee concerten: op 15 juni in de Brabanthallen in Den Bosch en de dag erna in het Thialfstadion in Heerenveen. Kaartverkoop be gint op 18 januari. Ute Lemper zal op 1 februari in het Muziektheater in Amster dam optreden. Ze wordt begeleid door de Michael Nyman Band. Kaarten zijn vanaf zaterdag te koop. De Appel schort 'Ingeblikt' op DEN HAAG - De Haagse toneelgroep De Appel moet de opvoe ring van Ingeblikt II en III van Lodewijk de Boer verschuiven naar het volgende seizoen. Het gezelschap is hiertoe genood zaakt vanwege de ziekte van actrice Sacha Bulthuis. Grote overzichtstentoonstelling van Italiaanse architect In Maastricht begint binnenkort de bouw van het nieuwe Bonnefantenmuseum, naar een ontwerp van de Italiaan se architect en ontwerper Aldo Rossi. Deze Italiaanse bij drage aan de Nederlandse museumarchitectuur wordt voorafgegaan door een grote overzichtstentoonstelling van het 30-jarige oeuvre van Rossi in de Beurs van Berla- ge in Amsterdam. AMSTERDAM JAN RUSDAM Aldo Rossi, in het afgelopen de cennium uitgegroeid tot een van de grote namen in de archi tectuur, kwam zelf naar Neder land om de opening van de ten toonstelling mee te maken. Hij zegt vereerd te zijn dat zijn werk, dat eerder in het Centre Pompidou in Parijs te zien was, in Berlage's Beurs, „deze tempel van architectuur", wordt geëx poseerd. Toch is dat niet zo ver wonderlijk gezien de voorliefde van Rossi voor baksteen en het feit dat hij in het uiterlijk van zijn bouwwerken sterk rekening houdt met de historische bete kenis van de te bebouwen loca tie en de omgeving. Het is dit uitgangspunt dat Rossi er kennelijk toe beweegt veelvuldig een greep te doen uit het onderdelenassortiment van de klassieke bouwkunst. Zuilen, colonnades en tympanen zijn steeds terugkerende elementen in zijn projecten. Meest ken merkend voor Rossi's ontwer- poeuvre zijn evenwel de torens die telkens, als konijnen uit een hoge hoed, opduiken: soms als ranke objecten, dan weer als een donjon, de zware toren die het middelpunt vormt een mid deleeuwse burcht. gen van het museum komen ui teraard uitgebreid aan bod op de tentoonstelling. In tegenstel ling tot veel van zijn andere ontwerpen vormt het museum in Maastricht een nogal com pact geheel dat doet denken aan de negentiende-eeuwse in dustriële architectuur. De hoofdvorm is uiterst sober, zelfs saai, maar wel uitermate func tioneel. De enige frivoliteit die Rossi zich veroorlooft is alweer een torentje met een koepel, waarin zich straks ondermeer het museumcafé zal bevinden. De ligging aan de Maas en de verbintenis met de stad, haar geschiedenis en haar architec tuur, zijn volgens Rossi het be langrijkste referentiekader ge weest bij het ontwerpen van het museum. De Italiaan ziet zijn architectuur als voortzetting van de geschiedenis van de stad. Naast het Bonnefantenmu seum heeft Aldo Rossi op dit moment nog twee museumop drachten in zijn portefeuille: een museum in een oud kloos ter in Sevilla en het Duits Histo risch Museum in Berlijn. Vooral het laatste ontwerp heeft van hem een vurig pleitbezorger ge maakt van het museum als bruisend, veelzijdig cultuurcen trum. In het Berlijns museum, dat bestaat uit een compositie van typische stadsarchitectuur, komt Rossi's afkeer van de kille 'ziekenhuisbenadering' van het museum evenwel veel beter tot uitdrukking dan in het sobere Maastrichtse ontwerp. Traditie Vreemd genoeg refereert de Ita liaanse bouwmeester met zijn Gloria Estefan: 88.653 fans tijdens acht concerten. foto pr Estefan trekt meeste bezoekers ROTTERDAM CPD Gloria Estefan heeft bet afgelo pen concertjaar in ons land de meeste fans naar haar optre dens gelokt. De Cubaans-Ame rikaanse zangeres trok verdeeld over acht concerten welgeteld 88.653 liefhebbers, meldt Mojo Concerts in haar overzicht van 1991. Op de tweede plaats staat UB40, dat via zes avonden 65.012 kaartjeskoper,s aan zich bond. Pinkpop komt op de der de plaats, dankzij een opkomst van 53.459 dagjesmensen. De rest van de vrijgegeven top twintig is als volgt: 4. Sting (52.663; 6 concerten). 5. Whit ney Houston (48.149; 6). 6. Julio Iglesias (44.746; 6). 7. AC/DC (43.000; 2). 8. Lenny Kravitz (40.761; 6). 9. Simple Minds (38.834; 2). 10. New Kids On The Block (32.228;3). 11. Dire Straits (29.831; 3). 12. MC Ham mer (21.915; 3). 13. Bryan Adams (21.276; 3). 14. Roxette (20.172; 2). 15. Level 42 (19.884; 9). 16. Rod Stewart (19.825; A 17. Paul Simon (18.774; 2). 18. Diana Ross 18.092; 2). 19. The Scorpions 16.211; 2) en 20. INXS (15.557; 2). voorliefde voor baksteen, toren tjes en water aan een oer-Hol- landse traditie waarin de kerkt oren, watertoren of vuurtoren de rol speelt van herkenningste ken in stad en streek. Veel van die bakens in de grote stad zijn de afgelopen decennia met de grond gelijk gemaakt. Aldo Ros si heeft zich tot doel gesteld de stad z'n torens terug te geven. In dit licht bezien is het ei genlijk merkwaardig dat de Ita liaan niet eerder belangrijke op drachten heeft verworven in Nederland, waar de afgelopen jaren toch een stoet van buiten landse architecten hun intrede hebben gedaan. Rossi bouwt veel en vaak in Europese bin nensteden (Milaan, Genua, Ber lijn). Zijn bouwkunst zal ook de Nederlander, met z'n hang naar 'gezellige' baksteenarchitectuur, zeker aanspreken. Misschien is het de angst voor een Italiaanse Bofill, Rossi's obsessie voor klassieke vormen en torentjes welke soms ten koste gaan van de woningplattegronden, die Nederlandse opdrachtgevers zo terughoudend maken. Het thee- en koffieservies dat Aldo Rossi ontwierp voor de firma Alessi: miniatuurtorentjes. foto aldo ballo De uitgebreide tentoonstelling van Aldo Rossi's werk bestaat uit 360 tekeningen, 40 prachtige maquettes, 60 grote foto's, gra fisch werk, meubels, designpro- dukten en uit een videopro gramma. Er is sprake van een zeer fraaie presentatie. De tentoonstellingsruimte in de beurs is opgedeeld in een centrale corridor met aan weerszijden kabinetten. In de kabinetten links zijn de werken te zien die tussen 1965 en 1983 zijn ontworpen. Hier kan men kennis maken met zijn be roemdste projecten: woonblok ken in Milaan en Berlijn, het Teatro del Mondo voor de Biën nale van Venetië in 1979 en de reconstructie van het 19e- eeuws theater in Genua. De kabinetten rechts tonen het werk van 1984 tot heden: een wolkenkrabber in Buenos Aires, het hotel 'II Palazzo' in de Ja panse stad Fukuoka en het win nende ontwerp voor het Duits Historisch Museum in Berlijn. In de zijbeuken van de ten toonstellingszaal is ruimte ge maakt voor de designprodukten van Rossi, de thee- en koffie kannen die hij ontwierp voor de firma Alessi. die uiteraard ook de vorm hebben van miniatuur- torentjes. Samen met het gra fisch werk, de meubels voor de firma's Molteni en Unifor en de horloges die hij ontwierp, geeft de tentoonstelling een vrij com pleet beeld van de veelzijdig heid van het werk van deze Ita liaanse architect. De tentoonstelling 'Aldo Rossi. Architetto' is te zien tot en met 26 januari in de Goederenbeurs zaal van de Beurs van Berlage aan het Beursplein I in Amster dam. Alle dagen, dus ook nieuw jaarsdag van 11.00 tot 17.00 Doorgebroken Aldo Rossi is in 1982 in Neder land doorgebroken toen hij op dracht kreeg een stedebouw kundig studie-ontwerp te ma ken voor de Kop van Zuid in Rotterdam. Zijn eerste tastbare ontwerp in Nederland is een monument (ook een torentje) dat werd gerealiseerd in een nieuwbouwwijk in Zaandam. Voor het slachthuisterrein in Den Haag maakte Rossi een ste debouwkundig ontwerp dat in tussen zo is gewijzigd dat de ar chitect er liever niet meer aan denkt. Zijn eerste grote bouwop dracht in Nederland is het Bon- nefantenmuseum in Maas- Aldo Rossi is vereerd met de tentoonstelling van zijn werk in Berlage's tricht. De maquette en tekenin- 'tempel van architectuur'. giuseppepino Een impressie van de toren voor het nieuwe Bonnefantenmuseum in Maastricht. w Tot en met 31 december op alle voorradige kerstartikelen van -*T" 10 TOT 50% KORTING. HET GROENE WARENHUIS W. T voorschoten, Leidseweg 518, tel. 071 - 763748 The Nozems op Amerikaanse leest geschoeid NSO viert 40-jarig bestaan met 'Legendarische Liefdesparen' HEDEL JACOB HAAGSMA Tot de hardst werkende bands van Nederland behoren wel The Nozems, vier luidruchtige heren die hun wortels hebben in het Noordbrabantse dorpje Hedel. De in heftig slepende, Ameri kaans getinte gitaarrock grossie rende Nozems waren met hun debuutelpee 'Hanging Around' tamelijk succesvol, maar zagen zich desondanks genoodzaakt om met de opvolger 'Lovely Sort Of Danger' te gaan leuren omdat hun platenmaatschappij zich op de winstgevender sector dansmuziek had gestort. Een gesprek over de zakelijke be slommeringen van een onaf hankelijke band, schulden, in vloeden, 'fanzines' en de Tomos van bassist Comé van Os. The Nozems zijn Hedel in middels ontgroeid (Comé: „Ik ben nog de enige met een brommer. Een Tomos!" Gitarist Helke van Oord: „Die heb je daar wel nodig om naar de bus halte of de oefenruimte te ko men"), maar hun Brabantse achtergrond wordt niet verloo chend. In hoeverre die excentri sche afkomst een rol heeft ge speeld bij het doordringen tot de landelijke media, daarover is men het niet eens. Comé: „fk denk dat men het wel leuk vond, zo'n band uit Brabant." Drummer-zanger-componist Marco Fraaye: „Ik geloof er niks van! Wij hebben veel harder aan de media moeten trekken dan zij aan ons." Toen The Nozems drie jaar geleden werden opgericht, kreeg het gezelschap de naam New Annoyance: een naam die al spoedig geschrapt werd van wege de vele spelfouten die men onder ogen kreeg. The No zems werd een betere keus be vonden. Helke: „Ook al omdat in die tijd jaren-zestig-invloe den in onze muziek opdoken. En het is een typisch Neder landse naam, al denken sommi ge mensen nu weer dat we ook Nederlandstalige muziek ma ken." Gedumpt De naam mag dan Nederlands zijn, de muziek is onder ande ren van Neil Young, van wie The Nozems ooit 'Heart of Gold' aan een weinig zachtzin nige coverversie onderwierpen. De band heeft er weinig moeite mee om die invloed toe te ge ven: „Je wordt beïnvloed door dingen die je hoort en in ons geval zijn dat vooral Ameri kaanse bands. Als je naar house luistert wordt het heel andere muziek." Als The Nozems inderdaad meer naar house geluisterd hadden, waren ze misschien niet gedumpt door het Amster damse platenlabel Torso, dat zich inmiddels geheel en al op de dansmuziek gestort heeft. „Daarin valt nu eenmaal geld te verdienen", snuift Helke. Mar co: „Ons debuut heeft heel re delijk verkocht en dan verwacht je dat je je tweede plaat onder minimaal dezelfde voorwaar den mag maken. Maar dat zat er niet in. Het had wel bij Torso gekund, maar dan met minder geld en minder inzet van hun kant." Zodoende moest de groep op zoek naar een nieuw label, en dat terwijl de studio voor de tweede plaat al geboekt was. „Ja, dat was stom", geeft Marco toe, „al met al hebben we wel een half jaar vertraging opgelo pen." Uiteindelijk koos men er voor om de rechten in eigen hand te houden, zodat de groep The Nozems: „We worden vaak in per land met een andere maat schappij in zee kan gaan. In Duitsland kwam 'Lovely Sort Of Danger', zoals de plaat met een knipoog naar hippiedrug LSD is genoemd, uit op het label Big Store. In Nederland werd Solid de gelukkige. Maar dat de plaat nu uit is be tekent nog niet dat de groep uit de zorgen is. „We hebben overal schulden", zegt Comé quasi wanhopig. „De studio, de litho graaf, de perserij, de platen maatschappij... iedereen." Een ruwe berekening leert dat 'Lo vely Sort Of Danger' zo'n 14.000 gulden heeft gekost. „Ja, we moeten er even flink aan trek ken." Het beperkte budget had ook gevolgen voor de produktie, die in sommige recensies al flink is aangepakt. „Het is een ïn adem genoemd met The Serenes." low-budget-produktie en dat kun je horen", geeft Marco toe. Gitarist Hugo Lans: „Hij is ge- mixed om hard te draaien, dan valt het niet zo op." Marco is verantwoordelijk voor vrijwel alle composities en hij zingt ze ook nog. Vrij onge bruikelijk voor een drummer, al komt die zangfunctie volgens de groepsleden voort uit het feit dat Hugo te lui was om de door Marco aangedragen teksten uit zijn hoofd te leren. Marco acht zich in zijn songschrijverij voor al schatplichtig aan The Beatles, „al klinken Mega City Four en Hüsker Dü ook wel door." The Nozems rukken nogal eens uit: gemiddeld zo'n 100 keer per jaar worden instru menten en apparatuur in de bus geladen om ze elders in het foto gpd land naar een groter of kleiner podium te sjouwen. Of in het buitenland: in België loopt de populariteit van de band al aar dig op, terwijl de Brabanders pas een drieweekse toer in Duitsland achter de rug heb ben. Men krijgt post uit Frank rijk en Ierland, en in diverse buitenlandse 'fanzines' wordt lovend over The Nozems ge schreven. En hoe is de status van The Nozems in eigen land? „Ze zeggen subtop", zegt Marco schouderophalend. „We wor den vaak in een adem genoemd met The Serenes. En verder moet iedereen het maar voor zich uitmaken. Wij stomen rus tig door." The Nozems treden op 18 ja nuari op in de Boerderij in Zoetermeer. Het Nederlands Studentenor kest bestaat veertig jaar. Het ge zelschap viert dit achtste lus trum met een tournee waarbij ook Leiden wordt aangedaan. Op het programma staat het concert 'Legendarische liefdes paren', onder welke noemer vijf composities worden uitgevoerd. Voor het eerst is er dit jaar voor een centraal thema gekozen. Het orkest staat onder leiding van de 33-jarige dirigent Jules van Hessen. De eerste uitvoe ring zal plaats hebben in Bergen op zondag 12 januari. Twee da gen later, op 14 januari, komt het Nederlands Studentenor kest naar de Stadsgehoorzaal in Leiden. In 'legendarische liefdespa ren' brengt het NSO vijf compo sities. Op het programma staan: de orkestsuite uit 'Romeo en Ju lia' van Prokofiev, de briefscène met Tatjana uit 'Jevgeni One- gin' van Tsjaikovsky, Vorspiel en Liebestod uit 'Tristan und Isolde' van Wagner, orkestsuite nr. 2 uit 'Daphne et Chloé' van Maurice Ravel, en 'She's every where, now that she's gone" van de jonge componist Rob Zuidam. Zuidam werd op 1964 in Gouda geboren en studeerde compositie aan het Rotterdams Conservatorium. In 1989 werd hij onderscheiden met de Tang lewood Koussevitzky Composi tion Prize voor zijn stuk 'Fish bone'. In opdracht vervaardigde- hij een avondvullende mu/.iek theaterproduktie voor de Bien nale van München in 1994. le der jaar maakt een door het Fonds voor de Scheppende Toonkunst aangedragen com ponist een speciale compositie voor het NSO. Deze keer viel de keus op Zuidam. De sopranen zijn dit jaar I-eonie Schoon en Alexandra Nagelkerke. De opbrengst van de concer ten gaat zoals gewoonlijk weer naar gehandicapte studenten. Ter gelegenheid van het achtste lustrum krijgt het Studenten Asielfonds dit jaar ook een een malige gift. De Nederlandse schrijfster Els Pelgrom (van onder meer 'Klei ne Sophie en Lange Wapper' en 'De eikelvreters') en de schrij ver/tekenaar Max Velthuijs (van onder meer boeken over Klein Mannetje) zijn genomineerd voor de Hans Christian Anders- en Prijs 1992. De Andersen Prijs staat be kend als de hoogste internatio nale onderscheiding op het ge bied van de jeugdliteratuur. De enige Nederlander die hem toe nu toe won, was Annie M.G. Schmidt, in 1988. Voor de An dersen-prijs '92 zijn in totaal twintig auteurs en tweeëntwin tig tekenaars uit vierentwintig landen voorgedragen. De win naars zullen worden bekendge maakt in april '92 tijdens de jaarlijkse kinderboekenbeurs in Bologna, Italië. De Hans Christian Andersen prijs wordt toegekend door het IBBY, The International Board on Books for Young People.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9