Rtv show Olga Lowina kan nog zonder microfoon Veronica en RTL samen op de bres voor Unicef Jongeren in Moskou Annie M.G.'s 'Pluk' nu als hoorspel bij VPRO A Vrijdag 27 december 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: HENK GEIST 6 4DE OPKOMST van de Beat les, begin jaren zestig, bete kende de nekslag van het jo- delgebeuren in Nederland. De halve wereld liep opeens rond met lange haren en in Beatle- jurken, ook mijn dochter. Het publiek taalde niet meer naar mijn jodels. Maar nu, nu treed ik weer veel op. En dan zeg ik: jullie zullen wel denken waar haalt ze dat ge luid vandaan? En dan zeg ik, ik neem zelf mijn bergen mee. (Olga Lowina) De koningin van de disco-jodel heeft permanent een volle agenda CLOSE UP BOLLEBOOM HEINZ Wat doen, denken en hopen jongeren in Moskou na de revolutio naire omwenteling van augustus? Hoe zien ze hun toekomst en hoe bezwaard is hun verleden? Willen ze het liefst een samenleving naar Westers model of zijn er nog jonge mensen die vasthouden aan de marxistische beginselen waarmee ze zijn opgevoed? Jeroen Akkermans en Vincent Verweij, nieuwsverslaggevers bij RTL 4, gingen in Moskou op zoek naar de antwoorden op deze vra gen. De reportage die ze in de Russische hoofdstad hebben ge maakt is op zondag 29 december, tussen 23.20 en 23.50 uur te zien onder de titel Lenins Kinderkamer. Aan de hand van interviews met jongeren tussen 14 en 28 jaar wordt een beeld geschetst van de veranderingen in de Moskouse samenleving. Jonge mensen in de leeftijd van 14 tot 28 jaar vorm den in de Sovjetunie 73 jaar lang de zogenoemde Komsomol-gene- ratie. De jongerenorganisatie Komsomol vormde als het ware de kinderkamer van de communistische partij. Wie zich meldde als lid van de club zette een stap voorwaarts in de richting van een ge slaagde carrière binnen de almachtige communistische partij. Om de macht van de Komsomol nog eens extra te accentueren: wie geen bewijs van goed gedrag van de lokale Komsomolleider kon overleggen, kon een loopbaan bij de overheid of bij een van de staatsbedrijven vergeten. DEN HAAG MONIQUE BRANDT Pluk van de Petteflet, één van de mooiste boeken van Annie M.G. Schmidt, is vanaf zondag 5 januari wekelijks bij de VPRO-radio te volgen als hoorspel. In 40 afleveringen van elk tien minuten komen Pluk, mevrouw Helderder, Aagje, Dollie de Duif, Zaza de kakkerlak en alle andere personages uit het beroemde kinderboek tot leven. De bewerking, die door de schrijfster werd goedgekeurd, is van de hand van Ton Sijtsma. Jet van Boxtel tekende voor de regie. De verschillende rollen worden ondermeer vervuld door Kitty Cour- bois, Gerard Thoolen, Cor Galis en VPRO-voorzitter Arend Jan Heerma van Voss. De afleveringen zullen deel uit maken van het kinderprogramma '0 tot 80', dat de VPRO sinds september wekelijke op Radio 1 uit zendt. (19.02 uur - 20.00 uur). Pluk zal aan het begin van het pro gramma te horen zijn. Solliciteren op tv i\ at doe je als je zonder werk T T komt te zitten? Gewone mensen pluizen door gaans de krant uit, duiken in de vacaturebakken bij het arbeids bureau of komen via het uit zendbureau aan een vaste baan. Ongewone mensen echter schrijven een briefje aan de TROS. De mogelijkheden zijn legio. In het programma 'Per wanneer kunt u beginnen?' solliciteren drie kandidaten voor het oog van de camera èn de kijkers naar even zovele functies. Voor het beantwoorden van vragen, bet ondergaan van een psycho logische test en het voeren van een sollicitatiegesprek krijgen de werkzoekenden punten. Als zij een bepaald aantal over schrijden, krijgen zij de baan. Degenen die daarin jammerlijk falen, blijven werkloos. Een on gezonde vorm van ijdelheid of een merkwaardig soort zelfkas tijding? De drie werkzoekenden staan, net als in elk ander spelpro- gramma, achter een deskje en krijgen in hoog tempo een aan tal vragen voorgelegd. Achter hen een soort barometer waar op nauwgezet de stand wordt bijgehouden. Spelleider is imi tatie-Kuifje Jaap Jongbloed, die via actualiteiten, een praatpro gramma en een misdaadreeks zich met 'Per wanneer kunt u beginnen?' op het kwispad heeft begeven. De vragen worden afgewisseld met doe-opdrachten zoals het sollicitatiegesprek. De kandi daat wordt tijdens dit onder onsje aan de tand gevoeld door twee deskundigen op het ge bied van personeel en werving. Het aantal punten dat de kandi daat hiervoor in de wacht sleept, kan van doorslaggeven de betekenis zijn voor de eind uitslag. Jongbloed, die altijd denkt zich te hebben beziggehouden met serieuze zaken, maakt ook van 'Per wanneer kunt u beginnen?' een hoogdravende aangelegen heid. Toegegeven, de hoofdprijs is niet mis, maar verder heeft het programma net zo veel diepgang als Boggle of de Ho- neymoonquiz. Jongbloed ziet dat niet, net zoals hij ook nooit heeft willen inzien dat 'Jong bloed en Joosten' journalistiek gezien niets om het lijf had en dat 'Crime Time' slechts een op sensatie belust aftreksel van 'Opsporing Verzocht' is. Jongbloed heeft de gave om met een minimum aan talent net te doen alsof hij met iets heel be langrijks bezig is. 'Per wanneer kunt u beginnen?' is dat eigen lijk alleen voor de kandidaten. Voor hen is het programma er op of eronder. Of zij beginnen aan een succesvolle carrière of i H Iga Lowina weet B het nog als de dag van gisteren; de eerste keer dat zij moest optre den in de Amsterdamse pop tempel Paradiso. Het moet in de jaren zestig geweest zijn. Ze heeft er inmiddels een stuk tien optredens verzorgd en draait haar hand er nu niet meer voor om, maar die eerste keer was ze toch wel nerveus. Voor het podium lagen de overwegend langharige hippies met glinsteroogjes en stickies op de smoezelige matrassen, prachtig uitgedost in witte ge waden en Izdcens met vreemd soortige hoofdkappen of vetti ge bloemenvestjes. Af en toe steeg een zoetige rookwalm op die langzaam richting podium dreef. Olga moest, met de toenmali ge manager Gert Jan Droge - die van Avro's Gamourland - over de uitgestrekte lichamen stap pen om de bühne te bereiken. Ze verloor Droge geen moment uit het oog; hij moést mee het podium op, want je wist im mers maar nooit met die rare kwiebussen aan haar voeten. Na twee liedjes ging Dröge maar weer tussen het publiek staan, dat inmiddels massaal was verrezen. Een groot applaus weerklonk: Olga Lowina had ge- Twee jaar geleden werd ze weer in Paradiso gevraagd voor een optreden tijdens een mode show van de Mac Maggie- winkels. Ze werd in een spe ciaal, uiterst modem zwart flu welen kostuum met prachtige knopen gehesen. Daaronder echte houten klompen. Een schortje over de jurk heen; heel strak om de borsten, wijd aan de onderkant. Natuurlijk was die outfit bedoeld om te lachen, dat voelde ze wel aan, ze pleegt haar publiek immers altijd toe te spreken met 'Jullie denken natuurlijk, waar komt dat geluid vandaan, maar ik neem zelf mijn bergen mee'. Het was weliswaar niet écht haar dracht, maar ze lachte eens hartelijk en gaf een heerlijke voorstelling weg. De zaal lag andermaal aan haar voeten; een week later stond ze wéér in Paradiso. Live Naast bruiloften en partijen is de vitale Olga Lowina regelma tig op de podia van studenten verenigingen, discotheken en buurthuizen te vinden. Nijenro- de bij voorbeeld huurde haar vorig jaar in voor maar één lied je. De studenten waren als schapen verkleed, herderin Olga bejodelde de kudde tot een massale extase. Ze heeft opvallend genoeg vooral veel jonge, trouwe fans. In de buurt van Tilburg woont bij voorbeeld een van haar vaste bewonderaars, zo'n echte hard rocker met haar tot op z'n bil len. Hij komt altijd kijken als ze er moet zingen, om een hand te geven en even een praatje te maken. Logisch toch, vindt ze, jongeren willen wel eens iets anders horen dan altijd maar die elektronisch versterkte pop muziek. Olga zingt nog steeds live. Want 'play back', daar hoef je bij haar niet mee aan te komen. De zangeres mag dan al 66 zijn, haar jodels zijn écht en nog even krachtig als vroeger. Haar 'elastieken' stembanden heb ben in die jaren niets aan veer kracht ingeboet. Een microfoon heeft ze niet nodig, en als het moet zingt )lga Lowina zelfs een zekeringetje door. Bij optredens laat ze ook altijd even een jodel horen zonder begeleiding van de muziek band. Zodat het publiek ook weet dat het allemaal puur na tuur is. Want al klinkt technisch geluid nog zo goed, er gaat niets boven échte klanken. Soms wordt de gitaar erbij gepakt. Het publiek vindt het allemaal even prachtig. En die muziekband, tsja, dat is een noodzakelijk kwaad. Na de oorlog had je veel Tiroler kapellen in Nederland. Maar tegenwoordig vind je geen bands meer van het kaliber als de Tiroler Holzhackerbub'n. In Tirol zelf wel, natuurlijk. Daar ligt immers de oorsprong van het jodelen. Daar gaat de zangeres dan ook nog regelma tig heen om haar jodel tussen de bergen door te jagen. Daar, met die diepe echo's, klinkt-ie 't mooist. Die Oostenrijkers staan dan alleen maar een beetje ver baasd te kijken, die begrijpen niet dat een buitenlandse écht kan jodelen. Ze hield aan die bewondering zelfs een erebur gerschap van het plaatsje Stei- nach over. Edelweisskapelle Ze ontketende in de jaren vijftig een ware jodelrage in Neder land. Er waren Olga Lowina- schoentjes te koop, Olga Lowi- na-broodjes zelfs, en heel Euro pa vocht om optredens van Die Hollandische Nachtigall. Met de Edelweiss Kapel, aangevoerd door John Woodhouse, was ze regelmatig op de radio te horen. Het geheim? Haar liedjes wa ren simpel en dus makkelijk mee te zingen. En wie de tek sten echt niet kon onthouden probeerde wat mee te jodelen. Het was een toptijd, hevig ge stimuleerd door de theateragent Lou Marti, met wie ze inmid- Kinderen zijn nog al tijd willoze slacht offers van oorlog, honger en andere ellende. Uni cef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, doet al heel lang zijn uiterste best dat leed veel mogelijk te verzachten. Ondermeer door de actie 'Kans voor een kind'. Vanaf donder- 5 2 januari zal die actie zeer ruim worden ondersteund door een serie van zeven tele visieprogramma's, die - steeds op donderdagen - gelijktijdig zal worden uitgezonden door Veronica en RTL 4. Elke uitzending duurt tachtig minuten en bestaat uit een in formatief deel en een spelge- deelte. Het informatieve stuk bestaat uit een reportage van een bezoek dat een bekende ar tiest samen met vertegenwoor digers van Unicef aan een bepaald land heeft ge bracht. In de studio zal die artiest een speciaal door Henk Westbroek voor Unicef geschreven lied zingen. Het spelgedeelte bestaat uit drie ronden en wordt gespeeld door drie bekende Nederlanders met als doel zo veel mogelijk geld verdienen voor Unicef. Gedurende de zeven uitzendweken zullen i den lande allerlei acties worden gevoerd, waar- an in een 'actiejournaal' verslag zal worden ge Willeke Alberti bezocht Guatema la en staat centraal in de door Jack van Gelder gepresenteerde uitzen ding van 30 januari. foto pr daan. Verder zal tijdens de uit zending de mogelijkheid wor den geboden donateur te wor den voor een maandelijkse bij drage van twintig gulden. Die aanmeldingen worden opge vangen door een telefoonpanel dat steeds wisselt van samen stelling. Dat kunnen de ene week burgemeesters zijn, een andere week de 'witjassen' uit Medisch Centrum West, brand weerlieden of de cast van 'In De Vlaamsche Pot'. Een speciaal panel van 'captains-of-industry' gaat - onder leiding van Koos Postema - proberen het bedrijf leven zo veel mogelijk geld uit de zak te kloppen. Het uitzendschema met presen tatoren, onderwerpen en arties ten ziet er als volgt uit: 2 januari: Mare Klein Essink - Dorpsontwikkeling in Guate mala - Angela Groothuizen. 9 januari: Caroline Tensen - Water in Tanzania en Zanzibar - Stef Bos. 16 januari: Rolf Wouters - Noodhulp op de Filip pijnen - Rob de Nijs. 23 januari: Henny Huisman - Straatkinderen in Nicaragua - Bonnie St.Claire. 30 januari: Jack van Gelder - Onderwijs in Guate mala - Willeke Alberti. 6 februari: Sandra Reemer - Gezondheidszorg op de Filippijnen - Gordon. 13 februari: Ron Brandsteder - Voedsel in Tanza nia en Zanzibar - Corry Konings. STRIPS zij gaan naamloos ten onder in de werkloosheidsstatistieken. Want wie ten overstaan van het ganse Nederlandse volk zijn sol licitatie niet tot een goed einde brengt, zal daarvan alleen maar ellende ondervinden. Immers welke weldenkende personeels functionaris geeft zo'n falende ijdeltuit nog een tweede kans? Toch staan de werkzoekenden in de rij om mee te mogen doen. Alleen kan niet iedere haanloze zo maar contact opne men met de TROS. Per uitzen ding zijn er zoals gezegd drie banen te vergeven, waarvoor enkele weken van tevoren wordt geworven. Al diegenen die op een ander vlak werk am biëren, zullen moeten wachten totdat de baan van hun dromen in het programma aan bod komt. Sollicitaties vinden nog steeds plaats in het schemerduister. Op de oude werkplek mogen ze het pas weten als je bent aange nomen en zelfs je beste colle ga's vragen zich verbaasd af waar je 's middags om twee uur zo opgedoft naar toe gaat. Het is nog maar de vraag of 'Per wan neer kunt u beginnen?' hierin verandering zal brengen. Het merendeel van de kandidaten heeft namelijk net een studie echter de rug of zit zonder werk. Mensen die uit carrière-overwe gingen of eenvoudig omdat ze het oude werk zat zijn, van baan willen veranderen, zul je er dus niet zo gauw zien. Het wachten is nu op een vaca ture waar Jongbloed zelf wel trek in heeft. De presentatie kan dan worden overgenomen door de eerste de beste, van straat geplukte, betweter die zichzelf niet in de weg zit, maar die net zo veel te bieden heeft als Jong bloed zelf. Helemaal niets dus. van Simon Vinkenoog, maar het gejodel van Olga Lowina het meest shockerende program- ma-onderdeel was... Het jodelen is uit, het feno meen Olga Lowina is blijvend. Lou is ervan overtuigd dat nieu we artiesten, die nu misschien nog in de wieg liggen, over 25 jaar haar liedjes weer ten geho re zullen gaan brengen. Het jo delen als nieuwe trend. Hij grin nikt bij de gedachte. Jammer genoeg krijgt hij tegen die tijd geen rechten meer uitbetaald. 'Daarboven' heb je immers geen BUMA. Intussen blijft Olga, wars van alle trends, gewoon doorgaan met optreden: van Amsterdam tot Appelscha, van Griendts- veen tot Grouw. Olga's man kan door een ernstige ziekte niet meer zoveel weg, al probeert hij nog zo veel mogelijk met Olga mee te gaan. Laatst stond Olga na een optreden midden in de nacht in Amsterdam op het Damrak. Moederziel alleen. Dat was niet erg leuk, maar in zo'n geval probeert ze niet bang te zijn. Rechtop lopen dus, met zelfverzekerde pas. En als een onverlaat haar dan tóch lastig zou willen vallen, geeft ze ge woon zo'n harde jodel dat heel de stad rechtop in bed zit. Ze noemt zichzelf toch niet voor niets af en toe 'Olga Lawaja'. Camavalsplaat De opkomst van de Beatles, in het begin van de jaren zestig, dels was getrouwd. Lou maakte haar beroemd. Toen hij haar voor de eerste keer hoorde, het was ergens in Apeldoorn, wist hij dat ze het ging maken. Jode len was iets nieuws, en dat moest hij hebben. Eerst werd haar naam maar eens veran derd: Olga Lewina werd Olga Lowina. Toen kwamen de con tracten en de optredens. Voor de radio, voor de televisie, maar vooral in de altijd volle zalen. En Lou, die ook vedetten als Lou Bandy en Kees Pruis verte genwoordigde, was er altijd bij. Het artiestenbureau bestaat overigens niet meer, want het wereldje is zó veranderd. Te genwoordig doet elke glazen wasser of autohandelaar in ar tiesten, dat was vroeger niet denkbaar. Toen bestond er nog eerbied voor het vak, en ston den de artiesten nog met beide benen op de grond. Niet dat er geen naijver bestond, iedereen wilde wel zo'n succes hebben als Olga. Ze gingen haar dus nadoen: er kwamen in Nederland tien tallen jodelzangeresjes op. En ze verdwenen weer net zo snel. Als herderin op Nij- enrode of in een zwart fluwelen kos tuum in Paradiso. Het maakt Olga Lowina allemaal niets uit foto's Hoepla. Die beruchte uitzen ding waarin Phil Bloom uit de kleren ging. Honderdvijftig gul den zou Olga krijgen, voor het zingen van één liedje in het toen zo populaire programma. Zo'n aanbieding laat je toch niet schieten in zo'n stille tijd? Alleen, ze hadden haar niet ver teld wat er te gebeuren stond. Olga stond te jodelen, toen Phil opeens haar krant liet zakken, en volledig in haar 'blote niksie' voor de camera's zat. Ze moet er nog om lachen. Achteraf schreven geschokte journalisten dat niet de boezem van Phil Bloom of het Zen-boeddhisme was volgens Olga de nekslag van het jodelgebeuren in Ne derland. De halve wereld liep opeens rond met lange haren in Beatle-jurken - zelfs haar eigen dochter - en het publiek taalde jarenlang niet meer naar Olga's jodels. Het zorgvuldig opge bouwde jodelimperium stortte jammerlijk in. Voorgoed, zo leek het. Jarenlang was het stil rond de zangeres, todat in 1970, na een optreden bij de KRO-radio, de aanbiedingen weer. binnen begonnen te druppelen. Ja, nog één keer brak de storm los, in 1967 na een optre den in het VPRO-poprogramma

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6