Buitenland Oekraïne vervangt roebel door coupon Nieuwe aanval op Gamsachoerdia Strijd tussen Kurden en Turks leger laait op Tweede kiesronde nodig in Algerije Bush: Snel akkoorden over de kernwapens Karlovac onder vuur de Ridder ass. Vrijdag 27 december 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HANS BOEZEUJN 5 NIEUWSLIJN Burgemeester Popov blijft Burgemeester Popov van Moskou is teruggekomen van zijn be sluit af te treden, nadat de Russische president Jeltsin hem steun heeft toegezegd bij het bestrijden van de economische crisis in Moskou. Op 15 december had Popov gezegd te zullen aftreden, omdat zijn hervormingsprogramma werd gedwarsboomd door de Moskouse gemeenteraad en het Russische parlement. Bush wil snel top met Jeltsin De Amerikaanse president Bush wil snel een topontmoeting met de Russische president Jeltsin. Dat zei hij gisteren op een pers conferentie in Washington. Bush zei ook dat het na het uiteen vallen van de Sovjetunie „veel gemakkelijker" zal zijn om ak koorden over wapenvermindering te sluiten. De Russische presi dent zou in principe met een top op korte termijn hebben inge stemd, maar een datum staat nog niet vast. Albanezen vieren weer eens kerst Voor het eerst in meer dan twintig jaar konden de inwoners van Albanië woensdag officieel het kerstfeest vieren. Het Albanese persbureau ATA meldde gisteren dat de apostolische nuntius, aartsbisschop Ivan Dias, in de kathedraal van Skhoder een mis in verband met het kerstfeest heeft opgedragen. De communis tische partijleider Hoxha riep in 1967 Albanië uit tot de eerste atheïstische staat in de wereld. Elke uiting van geloof werd ver boden. Ligatsjov wil partij terug Jegor Ligatsjov, van 1985 tot 1990 lid van het Politburo van de Communistische Partij van de Sovjetunie, wil dat de decreten worden herroepen die die partij verbieden. Hij zegt dit in een in terview met persbureau Tass. Ligatsjov meent dat „het ongeluk dat ons land treft, het lijden van het volk, voortvloeit uit de ver andering in politieke koers die in 1985 is ingezet". Pistool Jack Ruby veel waard Het pistool dat nachtclubeigenaar Jack Ruby op 24 november 1963 gebruikte om Lee Harvey Oswald, de moordenaar van pre sident John F. Kennedy, dood te schieten, is gisteren op een vei ling voor 220.000 dollar (zo'n 380.000 gulden) verkocht. Ruby stierf in 1967 in een gevangenisziekenhuis aan kanker. Zijn moord op Oswald werd indertijd rechtstreeks vastgelegd door de televisie. CP mag weer in Tadzjikistan Het parlement van Tadzjikistan heeft woensdag het verbod op de communistische partij opgeheven. Het verbod gold sinds 2 oktober als een reactie op de mislukte augustuscoup in Moskou. De afgevaardigden besloten tot de opheffing nadat het onder zoek naar de betrokkenheid van de partij bij de mislukte coup was afgerond, aldus het persbureau Tass. Cuba ruilt suiker voor olie De Cubaanse regering heeft een akkoord gesloten met de repu bliek Kazachstan, lid van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten, voor de leverantie van olie. Cuba zal de olie terugbetalen met suiker, waaraan in de voormalige Sovjetunie een groot ge brek bestaat. Cuba kwam onlangs in grote moeilijkheden, toen Moskou de levering van olie staakte. Aanhangers van Zviad Gansachoerdia betuigen hun steun aan de persident van Georgië, die zich al vijf dagen verschuilt in de kelder van het parlementsgebouw in Tbilisi. foto afp»dmitri korotajev Russische hervormingen bezorgen andere republieken problemen Oekraö'ne is van plan om nog voordat de prijzen op 2 ja nuari in de Russische Federatie worden losgelaten, een couponsysteem in te voeren voor de interne handel. De coupons moeten de roebel als betaalmiddel vervangen. Dat heeft regeringswoordvoerder Alexander Jemeljanov gisteravond verklaard, aldus het persbureau Interfax. ATHENE FRANS VAN HASSELT CORRESPONDENT De strijd tussen Kuren en het Turkse leger is de laatste week in alle herigheid opgelaaid. Het begon afgelopen zondag in Lice in de provincie Diyarbakir, waar negen leden van de Kurdische verzetsbeweging PKK bij ge vechten met het Turkse leger omkwamen. De begrafenis van de slachtoffers liep uit op een anti-Turkse demonstratie, waarna het leger, in wilde weg schietend, opnieuw slachtoffers maakte. De strijd bereikte woensdag een hoogtepunt toen vijftig de monstrerende Kurden een wa renhuis in Bakirkoy, een voor stad van Istanbul, binnendron gen en brandbommen gooiden. In het gedrang kwamen elf bur gers om het leven, onder wie een baby. PKK-leider Ocalan heeft zich in de Syrische hoofdstad Da mascus in een interview met de BBC van de aanslag gedistanti eerd. Eerder deze maand had hij in een vraaggesprek met een Turkse krant verklaard dat de aanvankelijke tactiek, in het Kurdische gebied hele families van 'collaborateurs' af te slach ten, verkeerd was geweest. „Nu sparen wij zelfs gewonde solda ten", aldus Ocolan. Ook zei toen te streven naar onderhan delingen met de nieuwe rege ring Demirel die de Kurden een liberalere politiek heeft beloofd. Alle speculaties dat het tot een winters staakt-het-vuren zal komen, zijn echter door de es calatie van deze week de bodem ingeslagen. President Ozal viel weer terug op zijn oude bewe ringen dat 'de PKK moet wor den vernietigd' en dat 'haar aanhangers geen plaats hebben onder het dak van de volksver tegenwoordiging'. Duitse gijzelaars vragen ruil met Hamadi-broers BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De in 1989 in Libanon ontvoer de Duitsers Thomas Kemptner en Heinrich Strübig hebben op Tweede Kerstdag kanselier Kohl opgeroepen de twee in Duits land gevangen zittende broers Hamadi gratie te verlenen. De twee hopen daarna zelf te wor den vrijgelaten door de Libane se Hamadi-clan, een pro-Iraan- se terreurgroep. In een aan een Libanese krant toegespeelde video-opname vraagt Kemptner de Duitse re geringsleider zijn „hele autori teit in te zetten, omdat de te rugkeer naar onze gezinnen ab soluut samenhangt met de vrij lating van de gebroeders Hama di". De twee Duitsers, die voor een kerstboom gezeten een ver klaring voorlazen, maakten vol gens het Duitse persbureau DPA een ontspannen indruk. Ze zijn de laatste westerse gijze laars in Libanon. Noord-Korea staat nucleaire controle toe SEOUL «AP Noord-Korea heeft gisteren la ten weten bereid te zijn een ver drag te ondertekenen dat inter nationale inspectie van zijn nu cleaire faciliteiten toestaat. Dat hebben Zuidkoreaanse functio narissen bekendgemaakt. Noord-Korea verklaarde ver der dat het geen installaties zal bouwen voor nucleaire opwer king en uraniumverrijking. De verklaring impliceert dat de communistische staat volledig afziet van zijn veelbesproken, vermeende kemwapenpro- gramma. Een Zuidkoreaanse functio naris die nauw was betrokken bij recente onderhandelingen met Noord-Korea, Lee Dong- bok, sprak gisteren van „een positieve ontwikkeling en toe genomen hoop op een overeen komst" tussen beide Korea's. Zweden overleven vliegtuigongeluk STOCKHOLM AFP-Rtr-DPA Meer dan honderd inzittenden van een Zweeds passagiers vliegtuig hebben vanmorgen een vliegramp overleefd. Het toestel met 129 passagiers stort te vanmorgen neer, kort nadat het van het vliegveld Arlanda bij Stockholm was opgestegen. Ze ven mensen zijn gewond ge raakt. Van doden is nog geen melding gemaakt. De MD-80 van de Scandinavische maat schappij SAS was op weg naar Warschau. MOSKOU DPA-Rtr De elf republieken binnen het Gemenebest van Onafhankelij ke Staten (GOS) hadden eerder nog afgesproken om de roebel als gemeenschappelijke munteenheid te handhaven. Met de maatregel lijkt Oekraï ne de thuismarkt te willen be schermen wanneer in Rusland de prijzen worden geliberali seerd en „koopjesjagets" uit de ze republiek hun blik kunnen verleggen naar andere staten binnen het gemenebest. De maatregel kan de handel tussen Rusland en Oekraïne danig ver storen omdat een omrekenings eenheid moet worden gevon den waartegen roebels kunnen worden geruild voor de beno digde coupons. Details van het plan van Oekraïne zijn nog niet bekendgemaakt. Verscheidene leiders van de voormalige Sovjetunie hebben kritiek op de economische her vormingsplannen van de Russi sche regering, die dinsdag zijn voorgelegd aan de premiers van de tien andere lidstaten van het Gemenebest van Onafhankelij ke Staten (GOS). Zij vrezen dat zij waarschijnlijk ook dergelijke stappen moeten ondernemen om destabilisatie van hun eco nomieën te voorkomen. Volgens de Russische minis ter van wetenschappen, Boris Saltikov, heeft de regering lijs ten opgesteld van bedrijven die in aanmerking kunnen komen voor denationalisatie. In elk ge val zullen verscheidene mijn- bouwondernemingen, banken, de spoorwegen, civiele lucht vaartondernemingen en wa penfabrieken in 1992 niet in particuliere handen overgaan. Bedrijven die zich bezighouden met de produktie of verwerking van medicijnen, alcohol, tabak en kindervoeding kunnen alleen met speciale toestemming van de Russische regering worden geprivatiseerd, aldus de be windsman. De Russische hervormings voorstellen, die naast privatise ringen onder meer voorzien in het vrijlaten van de prijzen op 2 januari en de beperking van overheidssubsidies aan ineffi ciënte bedrijven, worden voor gelegd aan de bijeenkomst van staatshoofden van de elf geme nebest-republieken maandag in Minsk (Witrusland). Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), Inter Press Service (IPS)Associated Press (AP). Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). Hebt u een paar vrije dagen extra genomen om energie op te doen voor 1992? De uiterst comtortabele zitgroep Bahama, van transparant wit o! grijs gebeitst pitnet. voorzien van lekker zachte kussens, leent zich uitstekend voor het betere uitrusten En de prijs is nu eveneens zeer comfortabel Wellicht kunnen we tot slot van dit jaar nog tot een accoord komen? 3-zitsbank 2625,- nü 1295,-, 2-zitsbank 1955,- nu 995,-, fauteuil 1295,- nu 695,- De laatste week. Van dit jaar dan. Om voor een passende afsluiting te zorgen, hebben een aantal van onze prijskaartjes een finaal ander aanzien gekregen Zo kunt u de TV-kast Salina. een fraai slaaltje modern design, nu komen halen voor minder dan de helft van de prijs TV-kast Salina 1975,- nu 975,- Twee in traditionele islamitische kledij gestoken vrouwen wachten in een stemlokaal in Algiers op m« sen die komen stemmen. De doorzichtige stembus bleef echter behoorlijk leeg. «foto epa Nog geen zestig procent (58,55 procent) van de 13,3 miljoen kiesgerechtigde Algerijnen is giste ren naar de stembus gegaan in de eerste vrije parlementsverkiezingen. Volgens de voorlopige uitslagen is in veel kiesdistricten een tweede ronde nodig. Van de 49 deelnemende partijen hebben de drie fronten, bestaande uit de regerende een heidspartij FLN, het islamitisch reddingsfront FIS en het front van socialistische krachten FFS, de meeste stemmen gekregen voor het 430 le den tellende parlement. In de tweede ronde, op 16 januari, moet in de kiesdistricten waar geen van de partijen een ab solute meerderheid behaalde, uit de twee lei dende kandidaten worden gekozen. De voorlo pige resultaten laten zien dat de strijd dan vooral zal gaan tussen de FLN en het FIS. De FLN streeft naar behoud van de nationale eenheid door hervormingen in te voeren, een meerpartijenstelsel toe te staan en een coalitie regering te bepleiten. Het FIS wil de Algerijnse samenleving een meer orthodox islamitisch ka rakter geven. Het FFS ziet het heil voor het land in een socialistische democratie met een ge mengde economie en meer regionale autono- TBILISIAFP-Rtr-DPA De gevechten in de Georgische hoofdstad Tbilisi zijn vanmor gen opnieuw opgelaaid. Daar mee is een snel einde gekomen aan het staakt-het-vuren dat gisteren was bereikt. President Gamsachoerdia verschuilt zich in het parlementsgebouw. Rebellerende leden van de Nationale Garde namen afgelo pen nacht het hoofdkwartier van de Georgische geheime dienst in en bevrijdden verschil lende vooraanstaande politieke gevangenen, onder wie de be langrijkste oppositieleider, Ge- orgy Chantoeria, die sinds okto ber werd vastgehouden. Het hoofdkwartier van de ge heime dienst, naast het parle ment, stond vanmorgen in brand. Ook het ministerie van binnenlandse zaken zou in vlammen zijn opgegaan. De vrijlating van Chantoeria was een van de belangrijkste ei sen van de oppositie, die presi dent Gamsachoerdia verwijt een dictatoriaal bewind te voe ren. Chantoeria, de leider van de Nationale Democratische Partij van Georgië, werd in ok tober opgepakt toen hij naar Moskou wilde vliegen voor het geven van een persconferentie. Volgens een hoge functionaris van het ministerie van gezond heid zijn sinds zondag 42 doden en 268 gewonden gevallen. Het Georgische ministerie van buitenlandse zaken maakte gisteren bekend dat Gamsa choerdia Georgië alsnog bij het zondag gevormde Gemenebest van Onafhankelijke Staten wil aansluiten. De Russische presi dent Jeltsin vindt dat Georgië eerst orde op zaken moet stel len wat betreft „schendingen van de mensenrechten", voor dat het kan toetreden tot het ge menebest. Jeltsin kondigde woensdag aan dat alle Sovjet troepen uit Georgië (en de an dere brandhaard Nagomo Kara- bach) worden teruggetrokken. Massale erkenning GOS-republieken WASHINGTON-LONDEN Rtr-AFP-AP De Amerikaanse president Bush heeft gisteren tijdens een pers conferentie in het Witte Huis gezegd dat de ineenstorting van de Sovjetunie het gemakkelijker maakt akkoorden te sluiten over de beheersing van kernwapens. Dat er nu meer leiders zijn die de wapens in hun beheer heb ben, ziet hij niet als een pro bleem. „Van hun kant bestaat niet langer het concept om de VS als vijand te zien, zoals al de jaren van de Koude Oorlog het geval was", aldus Bush. Bij het aftreden van Gor- batsjov woensdag werd de con trole over de kernwapens van het Sovjet-leger overgedragen aan de Russische Federatie. Bush zei erop te vertrouwen dat de naar schatting 30.000 kern koppen die zijn verspreid over de oude Sovjetunie veilig zijn. Bush zei ook dat hij zich zor gen maakt over de economi sche achteruitgang die veel in woners van de ex-Sovjetunie staat te wachten. „Wij zullen helpen waar wij kunnen met voedsel, medicijnen en investe ringen", besloot de president. Een groeiend aantal landen heeft de afgelopen dagen Rus land en de andere voormalige Sovjet-republieken erkent. De EG erkende Rusland woensdag, direct na de rede van Gor- batsjov. Het aanknopen van di plomatieke betrekkingen met de andere voormalige Sovjet-re publieken wordt versneld. Voor de diplomatieke banden met Rusland wordt gebruik gemaakt van de bestaande ambassades in Moskou en de (voormalige) Sovjet-ambassades of consula ten in de Europese landen. De VS erkenden gisteren Rus land, Oekraïne, Armenië, Wit rusland, Kazachstan en Kirgizië. Wat betreft Moldava, Toerkme- nistan, Azerbajdzjan, Tadzjikis tan, Georgië en Oezbekistan zei Bush dat deze republieken wor den erkend zodra vaststaat dat zij hun verplichtingen inzake veiligheidsbeleid en democrati sche beginselen nakomen. Ook Japan erkende Rusland vandaag. Tokyo hoopt met Rus land snel een akkoord te sluiten over de Koerillen. Die eilandjes werden na de Tweede Wereld oorlog door de Sovjetunie gean nexeerd. Japan wil ze graag te rug hebben. Volgende week besluit over nieuw Joegoslavië ZAGREB DPA-AP De Kroatische stad Karlovac heeft afgelopen nacht blootge staan aan de „zwaarste aanval" uit de Joegoslavische burger oorlog. Dit heeft radio-Zagreb gemeld. Ongeveer 500 granaten sloegen in en richtten grote schade aan in de stad, 50 kilo meter ten zuidwesten van Za greb. Het federale leger van Joe goslavië nam ook de steden Os- ijek, Gospic en Zadar weer on der vuur. Het door Servië gedomineer de Joegoslavische presidium en het federale parlement nemen op 3 januari een besluit over een nieuwe federatie. Volgens Branko Kostic, de huidige voor zitter van het presidium, is over een nieuw Joegoslavië een do cument in voorbereiding. Vori ge week zei Kostic dat de nieu we federatie zou bestaan uit Servië, bondgenoot Monte negro en de Servische enclaves in Kroatië en Bosnië-Hercegovi- na, waar onlangs de onafhanke lijkheid is uitgeroepen. Vier Joegoslavische republie ken hebben bij de Europese Ge meenschap om erkenning ge vraagd: Slovenië, Kroatië, Bos nië en Macedonië. De EG neemt op 15 januari een besluit over de erkenning. Ze stelt res pectering van de mensenrech ten, erkenning ven de huidige grenzen en naleving van be staande internationale akkoor den als voorwaarden. Een aantal showroommodellen ^-it JL krijgen in de laatste week van di! iaar last mmute prijsje De bijzonder exclusie! vormgegeven eethoek Citel bijvoorbeeld, krijgt u nu praktisch voor inkoopsprijs Zodat u nog tgdens oudeiaar m stijl kunt natatele Een eersteklas aanbieding, dachten wi| Maar goed dal u lot hel laatste gewacht hebt Al moet u wel snel zijn Talel 1880.- nu 1295,- Armstoel 495 - nu 249,- rattan furnitures

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5