Gorbatsjov Hervorming haalt de hervormer in 'Veranderingen struikelden over onze onverdraagzaamheid' De invloed van Michail Gorbatsjov nt 'Hij heeft er 'n puinhoop van gemaakt' Vrijdag 27 december 1991 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). LONDEN STEVE CRAWSHAW THE INDEPENDENT ,Als we weer een oude man zouden kiezen, wisten we dat ons hetzelfde te wachten stond als wat we al drie jaar achtereen hadden meegemaakt: handen schudden met buitenlandse lei ders op een begrafenis." Zo ver dedigde ex-premier Nikolai Ry- zjkov de beslissing van een klei ne groep machtige mannen om de jonge Michail Gorbatsjov op 10 maart 1985 te benoemen tot secretaris-generaal van de Communistische Partij van de Sovjetunie. De dag na het overlijden van de vorige leider, KonstantinTsjer- nenko, keurde de partijkrant Pravda hem niet eens een foto op de voorpagina waardig. Tsjemenko's opvolger had het nieuws van zijn dood naar de tweede pagina verdrongen. Vanaf het prille begin was dui delijk dat dit het Gorbatsjov tijdperk zou worden. Gorbatsjov kreeg de opdracht mee de al jaren stagnerende economie nieuw leven in te bla zen. Al ras werd hij aanbeden wegens zijn directheid, open heid en onuitputtelijke energie, waarmee hij zich onder scheidde van vorige partijlei ders. Tijdens een wandeling door Leningrad in mei 1985 vroeg hij de mensen om advies. „Ga dichter bij het volk staan", zei een vrouw. „Hoe bedoelt u, nog dichter bij dan nu?", rea geerde hij tot algehele hilariteit. Gorbatsjov kondigde een nieuw beleid aan van uskorenie (ver snelling) waarmee de Sovjet economie uit het slob moest worden gehaald. Het systeem bleef in principe onveranderd, maar de efficiëntie moest dras tisch worden verhoogd. Korte tijd later werden nog twee toverwoorden aan de officiële partij propaganda toegevoegd: perestrojka Uierstructurering) en glasnost (openheid). Op aanbeveling van Jegor Li- gatsjov (hoofd ideologie van de partij) werd een Siberiër ge naamd Boris Jeltsin uit Sverd lovsk gehaald om partijchef te worden in Moskou. Toen Jeltsin niet erg happig leek, belde Li- gatsjov hem hoogst persoonlijk op om hem over te halen. Tsjemobyl In 1986 voltrokken de verande ringen zich gestaag. De kern ramp in Tsjernobyl in april maakte echter duidelijk dat glasnost iets anders was dan eerlijkheid. Kranten mochten zonden brief van de scheikun deleraar Nina Andrejeva uit Le ningrad. Pravda zou deze brief later terecht betitelen als een 'anti-perestrojka manifest'. De brief verscheen terwijl Gor batsjov in het in Joegoslavië was en Ligatsjov gaf de opdracht hem opnieuw te publiceren in de hele Sovjetunie. Onvrede Eind 1988 doken de eerste teke nen van teleurstelling en onvre de op omdat perestrojka er niet in was geslaagd de schappen in de winkels te vullen. De eerste grote waterscheiding kwam in maart 1989, toen vrije verkiezingen werden gehouden Naam: Michail Sergeje- vitsj Gorbatsjov. Beroep: politicus. Geboren: 2 maart 1931. Geboorteplaats: Privolno- je, provincie Stavropol, Rusland. Burgerlijke staat: gehuwd met Raisa Maksimova, één dochter, Irina, twee klein dochters. Ouders: Sergej Andreje- vitsj (overleden), Maria Pantelejevna, boeren op collectieve boerderij. Ook fabriekarbeiders uit Minsk deden in mei mee aan de algemene sta kingen. FOTO AP niets over de ramp berichten. Toch kreeg glasnost in het kiel zog van het ongeluk in Tsjer nobyl een nieuwe impuls. Er waren ook andere verande ringen. In februari vertelde Gor batsjov het Franse communisti sche dagblad L'Humanitê. „Wij hebben geen politieke gevange nen". Toen hem werd gevraagd naar Andrej Sacharov, die sinds 1980 naar Gorki was verbannen, verklaarde hij: „Het is algemeen bekend dat hij dingen heeft ge daan die strafbaar zijn vólgens de wet." Maar in december van datzelfde jaar deelde Gorbatsjov Sacharbv mee dat zijn 6-jarige verbanning voorbij was. In 1987 baarde Gorbatsjov in ternationaal opzien. De onder tekening in Washington van het INF-verdrag over beperking middellange afstandsraketten was een mijlpaal. Ook in de Sovjetunie zelf begonnen de mensen te geloven in de moge lijkheid van politieke verande ringen. Tegelijkertijd braken de eerste opstandjes los. De meest onverwachte ontwik keling was dat Boris Jeltsin, die altijd een hervormingsgezinde medestander was geweest van Gorbatsjov, ontslag nam uit het Politburo omdat de veranderin gen zich te langzaam voltrok ken. Gorbatsjov was woedend en vertelde hem dat hij nooit meer een positie van politieke macht zou bekleden. Jeltsin leek verleden tijd. Maar de monoliet begon te barsten. In 1988 waren de conservatie ven nog steeds sterk. In maart 1988 deed Ligatsjov zich gelden via de publicatie van een inge- om de communistische partij de geloofwaardigheid te ver schaffen die ze zozeer miste. De partij deed alles wat in haar macht lag om de verkiezingen te manipuleren. Toch slaagden veel radicalen erin belangrijke posities te veroveren. Boris Jelt sin, die door de officiële pers werd doodgezwegen, kreeg liefst 90 procent van de stem men in Moskou. Gorbatsjov deed het nog beter met 98 pro cent, maar zijn stemmen kwa men van partijkameraden. De tv-uitzendingen van parle- mentszittingen doorbraken vele taboe's. In de hele Sovjetunie zaten de mensen aan de buis geplakt tijdens de eerste uit zending daalde de nationale produktie met 20 procent. Een stemming van opstandigheid verbreidde zich. In juli werden de eerste massastakingen ge houden in de geschiedenis van de Sovjetunie. Tegen het eind van 1989 toen de Berlijnse Muur viel groeide de druk voor afschaffing van artikel zes van de grondwet, dat de com munistische partij een leidende rol garandeerde. Gorbatsjov wist het centrale comité van de partij zo ver te krijgen hiermee in te stemmen. Ondertussen begonnen de Bal- tische staten, die in 1940 door Stalin waren ingelijfd, zich los te maken van de Sovjetunie. Gor batsjov was furieus over de on- afhankelijksverklaring van de Litouwse communistische partij en reisde in januari 1990 naar Vilnius. Hij waarschuwde Litou wen dat het voortzetten van de plannen voor onafhankelijkheid 'strijd, bloedvergieten en dood' zou betekenen. Tegelijkertijd stuurde Gor batsjov troepen naar de Azerba- jdzjaanse hoofdstad, Bakoe, toen duidelijk werd dat de macht van de communisten daar afbrokkelde. Meer dan honderd mensen kwamen om het leven toen de tanks Bakoe binnentrokken. Oproer Gaandeweg werd steeds duide lijker dat het communistische machtscentrum niet kon voor komen dat de Sovjetunie uit eenviel. Van de Baltische staten tot in de Kaukasus was de Unie in oproer. De enige lijm die de Sovjetunie nog samenhield, was het monopolie van het eenpar tijstelsel. En toen de partij zelf uiteenviel, was de Unie hetzelf de lot beschoren. Maar Gor: batsjov was vastbesloten ieder een binnenboord te houden. In Oost-Europa maakte hij dui delijk dat hij niet van plan was tanks in te zetten om verande ringen tegen te gaan. Maar bin nen de grenzen van de Sovjetu nie had hij minder scrupules. In 1990 was Gorbatsjov opge klommen tot de positie van in ternationale held. In november kreeg hij de Nobelprijs voor de Vrede. Hij had toen echter al veel voormalige medestanders van zich vervreemd en was hij uitgesproken impopulair bij de man in de straat. Eind decem ber trad Eduard Sjevardnadze af als minister van buitenlandse zaken met de waarschuwing dat een dictatuur dreigde te ont staan. En weer was Gorbatsjov ont stemd. Hij hield vol dat Sjevard- nadze's angst ongegrond was. Op zijn beurt richtte hij ernstige waarschuwingen aan het adres van de Baltische republieken. Op 13 januari trokken Sovjet tanks op tegen de menigte die zich buiten de openbare gebou wen in het centrum van Vilnius hadden verzameld. Veertien werden gedood. Jeltsins comeback Intussen maakte Jeltsin zijn co meback: in juni 1990 riep hij Ruslands soevereiniteit uit, tot woede van Gorbatsjov. Een jaar later werd hij de rechtstreeks gekozen president, waarmee hij de positie van de niet gekozen en impopulaire Sovjet-leider verder ondermijnde. Voor het Westen telden alleen Gorbatsjov en zijn bondgenoten. Iedereen die het Gorbatsjovkamp verliet, werd beschouwd als een hin derpaal voor de vooruitgang. Toen op 19 augustus de beruch te coup werd gepleegd, werd dit door sommigen in het Westen gezien als een rechtvaardiging van hun bezorgdheid jegens de positie van Gorbatsjov. Maar in Moskou zag men het anders. De radicalen hadden er altijd op aangedrongen dat Gorbatsjov zich zou distantiëren van de conservatieven. Het was iro nisch dat hij uiteindelijk werd gered door dezelfde radicalen waarmee hij in de voorgaande maanden overhoop had gele gen. Later gaf Gorbatsjov zelf het paradoxale van de situatie toe. De dag na zijn terugkeer naar Moskou verklaarde hij dat hij geen 'windvaantje' was en dat hij trouw bleef aan de partij. Maar hij was allang ingehaald door het hervormingsprogram ma dat hij zelf had gelanceerd. Na de coup was Gorbatsjov niet meer dan een versiering op de Sovjet-cake, geliefd door het Westen maar genegeerd door de mensen die hij zo graag rin geloorde. Vier maanden na zijn terugkeer uit zijn gevangen schap op de Krim, heeft hij dat ook zelf ingezien. VERTALING: MARGREFT HESUNGA Introductie van de begrippen 'glasnost' en 'perestrojka' om de economie en het openbare leven uit het slop te halen IMJI ►Ondertekening van eersteverdrag tot reductie van kernwapens ►Roept Partijcongres bijeen om hervormingen door te drukken. ►Democratische hervormingen geven meer vrijheid en macht aan afgevaardigden gekozen in verkiezingen met meer kandidaten: de oude garde wordt verslagen (1989) Laatste Sovjet-troepen verlaten Afghanistan Afschaffing van Brezjnev-doctrine. Sovjetunie zat niet ingrijpen wanneer communistische regimes in Oost-Europa omver worden geworpen Laat bezwaar vallen tegen Duitse hereniging (1990) Einde aan machtsmonopolie van Communistische Partij Aanzet tot ommezwaai naar vrije-markt-economie Steunt V.N. in blokkade van Irak na invasie in Kuwayt. Vrije verkiezingen van Russische president. Jeltsin gekozen. Tijdelijk afgezet na coup op 21 augustus. Poging om bijval te krijgen voor nieuw Unieverdrag dat republiek meer zelfstandigheid belooft Verwerpt plan van Rusland, Wit-Rusland en Oekraïne om Unieverdrag op te zeggen en nieuw 'gemenebest' te vormen AP/gpd 1946: scholier, assistent combine-bestuurder. 1951: Komsomol-activist, uiteindelijk chef van de Com munistische Jeugdliga in pro vincie. Kandidaat-lid Commu nistische Partij. 1952: lid partij. 1955: afgestudeerd in rech ten aan Moskouse Lomonos- ov-universiteit. In 1967 tegelijk met Raisa gepromoveerd. 1962: hoofd organisatie par- tijwerk in Stavropol-provincie. 1970: partijleider Stavropol- provincie. 1971: lid van de Oppserste Sovjet van de Unie. 1974: voorzitter commissie jeugdzaken Sovjet-parlement. 1978: secretaris Centraal Co mité CPSU, landbouwporte- feuille. 1979: kandidaat-lid van het politbureau van de commu nistische partij onder Brezjn- jev. 1980 volledig lid van Polit buro. 1983: door partijleider An dropov belast met personeels zaken partij. maart 1985: na dood Tsjer- nenko gekozen tot secretaris generaal CPSU. 1988: voorzitter Presidium Opperste Sovjet. 1989: voorzitter Opperste Sovjet. 1990: door parlement geko zen tot president Sovjetunie, herkozen als partijleider door 28e Congres CPSU. Onderscheidingen: drie keer de Orde van Lenin; de Orde van de Oktober-revolutie, de Orde van de Rode Banier van de Arbeid. Winnaar Nobelprijs voor de vrede 1990. 1991: 22 augustus afgetreden als partijleider, 26 december afgetreden als president HANSGELEUNSE CORRESPONDENT „Die Gorbatsjov krijgt een staatspensioen en buitenhui zen. Wij moeten de straat op om eten te krijgen." Boris Vladi- mirovitsj is boos. En hij niet al leen. Zo'n 200 inwoners van Lakinsk nemen het recht in ei gen hand. Ze vormen een leven de blokkade op de doorgaande weg van Vladimir naar Moskou. De actievoerders zijn dolblij met de aanwezigheid van de Nederlandse pers. „Laat u het de Hollanders maar weten. Be halve brood was hier niets meer te krijgen. Nu is er ook al geen brood meer", zegt Boris. „Zo kan het niet langer. We hebben van de burgemeester geëist dat er vandaag nog eten komt. We blijven hier staan tot het zover Geen van deze boze i van Lakinsk heeft ook maar één goed woord over voor Gor batsjov. „Hij heeft van het hele land één grote puinhoop ge maakt", zegt een vrouw, diep weggedoken in een versleten bontmantel en stampvoetend van de kou. Lakinsk moet de primeur heb ben van het eerste 'voedselop- roer' na het vertrek van Gor batsjov. De actievoerders laten er geen twijfel over bestaan dat de Russische president Boris Jeltsin nog de nodige hoofdbre kens zal krijgen van deze 'erfe nis van Gorbatsjov'. In beide richtingen heeft zich al een file van zeker tien kilometer gevormd, voor het merendeel vrachtwagens. De actie zal dus ook de bevoorrading van plaat sen in de omgeving ontwrich ten. In een dorp twintig kilometer verder stappen we een bakkerij binnen. We kunnen er zoveel brood krijgen als we willen. Hieronder volgt de letterlijke tekst van de televisietoespraak van Michail Gorbatsjov, waarin hij ziin aftreden als president van de uiteengevallen Sovjetunie officieel bekendmaakte. Beste landgenoten, medeburgers, Als gevolg van de situatie die is ontstaan door het oprichten van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten beëindig ik mijn werk zaamheden als president van de Sovjetunie. Ik heb dit besluit uit principiële overwegingen genomen. Ik heb steeds krachtig gepleit voor de onafhankelijkheid van naties en de soevereiniteit van de re publieken. Tegelijkertijd ben ik voor het behoud van de Unie en de integriteit van dit land. De ontwikkelingen hebben een andere loop genomen. De politiek van het uiteenvallen van dit land en de ontbinding van de staat heeft het gewonnen en dit kan ik niet goedkeuren. Na de bijeen komst en de besluiten van Alma Ata veranderde mijn houding niet. Bovendien ben ik ervan overtuigd dat besluiten van dit formaat moeten worden getroffen op grond van de wil van het volk. Ik wil echter alles doen wat ik kan om ervoor te zorgen dat de ak koorden die daar werden ondertekend, leiden tot echte eendracht in de samenleving en de uitweg uit deze crisis en het hervormingspro ces vergemakkelijken. Aangezien dit de laatste keer is dat ik als president van de USSR tot u spreek, acht ik het noodzakelijk u mijn gedachten mee te delen over de weg die we sinds I9Ö5 hebben bewandeld. Ik vind dit be langrijk omdat er vaak controversieel, oppervlakkig en subjectief is Het noodlot bepaalde dat toen ik leider van deze staat werd, het al duidelijk was dat er iets verkeerd was met dit land. We hadden veel - grond, olie en gas, andere natuurlijke hulpbronnen - en er was intellect en talent in overvloed. Wij leefden echter veel slechter dan mensen in de geïndustraliseerde landen en we raakten ook steeds meer achterop. De oorzaak was toen al duidelijk. Dit land stikte in de greep van een bureaucratisch commandosysteem. Ge doemd om te voldoen aan de ideologie en lijdend onder de zware last van de bewapingswedloop, stond dit land op instorten. Alle halfslachtige hervormingen (en dat waren er veel) mislukten de een na de ander. Dit land had geen perspectief en we konden zo niet verdergaan. We moesten alles radicaal veranderen. Daarom heb ik geen enkele keer betreurd dat ik mijn ambt van secretaris-generaal niet heb gebruikt om verschillende jaren over dit land te heersen. Ik zou dit een onverantwoordelijk en immoreel be sluit hebben gevonden. Ik was er me ook van bewust dat beginnen aan hervormingen van dit formaat in een samenleving als de onze buitengewoon moeilijk en zelfs riskant zou zijn. Maar zelfs nu ben ik ervan overtuigd dat de democratische hervorming die we in het voorjaar van 1985 startten, historisch juist was. Het vernieuwen van dit land en het doorvoeren van dramatische veranderingen in de internationale gemeenschap bleken veel inge wikkelder te zijn dan iemand zich kon voorstellen. Laten we echter oprecht zijn over wat tot nu toe is bereikt. Deze maatschappij heeft vrijheid gekregen. Zij is politiek en gees telijk bevrijd, en dit is het belangrijkste succes, dat we nu stevig in handen moeten houden. En dat hebben we niet, omdat we nog niet hebben geleerd hoe deze vrijheid te gebruiken. Er is echter een inspanning van historisch belang uitgevoerd. Het totalitaire systeem, dat verhinderde dat dit land langgeleden een welvarende staat werd, is uitgeschakeld. En er werd een doorbraak bereikt op weg naar democratische veranderingen. Vrije verkiezin gen zijn werkelijkheid geworden. Een vrije pers, vrijheid van gods dienst, representatieve parlementen en een meer-partijensysteem zijn èen realiteit. Mensenrechten zijn opperste principes en de eerste prioriteit geworden. Er is beweging naar een veelzijdige economie en degelijkheid van eigendomsvormen is vastgelegd. Binnen het kader van de landhervorming is er weer een klasse van boeren aan het ontstaan en miljoenen hectaren land worden gegeven aan stedelingen en plattelandbewoners. De economische vrijheid van de producent ligt vast in de wet en het vrije onderne merschap, de opkomst van vennootschappen en de privatisering winnen aan kracht. Bij de overschakeling naar een markteconomie is het belangrijk eraan te herinneren dat dit is gedaan ter wille van het individu. In deze moeilijke tijd moet alles gedaan worden om vooral de bejaarden en kinderen sociaal te beschermen. We leven in een nieuwe wereld. De Koude Oorlog is voorbij, de be wapeningswedloop is gestopt, alsmede de onzinnige militarisering die onze economie, de openbare psyche en de zeden verminkte. De dreiging van een wereldoorlog is verdwenen. Nog een keer wil ik be nadrukken dat van mijn kant tijdens de overgangsperiode alles is gedaan om een betrouwbare controle op kernwapens te handhaven. We hebben onszelf geopend voor de wereld, bemoeiden ons niet langer met zaken van andere volken, stuurden geen troepen meer naar andere landen, en kregen daarvoor vertrouwen, solidariteit en respect. Wij zijn nu een van de belangrijkste modellen geworden voor verandering in een moderne beschaving op vreedzame, demo cratische basis. De naties en volken (van dit land) verwierven de vrijheid hun ei gen lot te bepalen. Het zoeken naar een democratische verandering van de multinationale staat brachten ons tot op de drempel van een nieuw Unieverdrag. Al deze veranderingen verlangden een immen se inspanning. Hun doorvoering vereiste veel strijd en stuitte op groeiend verzet van verouderde krachten: de voormalige structuren van staat en partij, het economische apparaat, alsmede onze ge woontes, ideologisch bijgeloof, de psychologie van parasiteren en ni velleren. Zij struikelden over onze onverdraagzaamheid, laag ontwikkelde politieke cultuur, vrees voor verandering. Daarom hebben we zoveel tijd verloren. Het oude systeem stortte ineen voordat het nieuwe werkte en daardoor werd de crisis in de samenleving nog acuter. Ik ben me bewust van de ontevredenheid met de huidige moeilijke si tuatie, van de scherpe kritiek op alle autoriteiten, inclusief mijn persoonlijke activiteiten. Maar opnieuw zou ik willen benadrukken: radicale veranderingen in een dergelijk groot land. in een land met zo'n erfenis, kunnen niet pijnloos en zonder moeilijkheden en schokken geschieden. De staatsgreep van augustus vergrootte de algemene crisis ernstig. Het meest schadelijke van deze crisis is het uiteenvallen van de staat. Ik ben bezorgd over het feit dat ons volk het staatsburgerschap van een groot land verliest. De gevolgen hiervan kunnen voor ieder een erg hard zijn. Ik denk dat het erg belangrijk is de democratische verworvenhe den van de laatste jaren te bewaren. We hebben ze verdiend met het lijden door onze hele geschiedenis heen, met onze tragische ervarin gen. Zij mogen onder geen enkele omstandigheid of voorwendsel worden opgegeven. Anders zal onze hoop op een betere wereld wor den begraven. Ik zeg dit alles ronduit en eerlijk. Dat is mijn morele plicht. Vandaag wil ik alle burgers danken die de politiek van vernieu wing hebben gesteund en die betrokken waren bij de uiWoering van de democratische hervormingen. Ik dank de staatslieden, openbare en politieke functionarissen, miljoenen mensen in het buitenland, die onze plannen hebben begrepen en ondersteunden, en oprecht met ons hebben samengewerkt. Ik verlaat mijn post met bezorgdheid, maar ook met hoop, met vertrouwen in u, uw wijsheid en geesteskracht. Wij zijn de erfgena men van een grote beschaving en haar wedergeboorte in een nieuw, modern en waardig leven hangt af van ieder van u. Ik dank degenen hartelijk die me al die jaren hebben bijgestaan. Sommige fouten hadden zeker kunnen worden vermeden, veel za ken hadden beter gekund, maar ik ben er van overtuigd dat onze gemeenschappelijke inspanningen vroeg of laat vruchten zullen dragen en onze volken in een welvarende en democratische maat schappij zullen leven. Ik wens u het allerbeste.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4