Buitenland Strijd Tbilisi laait weer op Wie kritiek heeft is een KGB-agent Gebakken brood, is dat alles' Onafhankelijk Kroatië blij maar bevreesd Nederland niet verrast door Duitse erkenning ninsdag A JpiPmnP' '99' Redactie 023 150225 RONALD FRISART Jwt ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HANS BOEZELUN 4 Georgiërs raken snel uitgekeken op Zviad Gamsachoerdia MOSKOU Ind-Rtr Nog voordat de nationalist Zviad Gamsa choerdia werd gekozen tot president, rezen in Georgië al twijfels. De 52-jarige Gamsa choerdia kreeg op 26 mei een overweldi gende meerderheid (87 procent) van de 5,4 miljoen Georgiërs achter zich, hoewel intel lectuelen er op wezen dat hij dictatoriale trekjes vertoonde. Die waarschuwingen ble ken niet ongegrond. Gamsachoerdia. die met zijn anti-Russi sche opstelling het enthousiasme van de Georgiërs losmaakte, blijkt niet de ideale fi guur om de kleine Transkaukasische staat naar zelfstandigheid te leiden. Hij kwam zijn belofte Georgië snel om te vormen tot een markteconomie niet na. Hij snoerde de pers de mond, verbood demonstraties, sloot de universiteit van Tbilisi, trad met harde hand op tegen de etnische minderhe den en zette zijn opponenten gevangen hij, die zelf onder het communistische be wind jarenlang gevangen zat. Nu zijn de rollen omgedraaid: wie kritiek op hem heeft, is een KGB-agent. Toch had hij tot voor kort nog een repu tatie als voorvechter voor de mensenrech ten. In de jaren '70 werd hij gevangen gezet omdat hij een groep had opgericht die het naleven van de Helsinki-akkoorden over mensenrechten controleert. Het gaf hem veel respect en leidde tot de hoop dat Gamsachoerdia in staat zou zijn Georgië vreedzaam naar onafhankelijkheid te lei den. De drang naar afscheiding van de Sov jetunie kreeg een fikse impuls nadat Sovjet troepen in april 1989 met schepjes inhakten op nationalistische betogers in Tbilisi. Twintig Georgiërs kwamen daarbij om het leven. Ma^r nadat Gamsachoerdia eenmaal was gekozen vergleed hij snel in de onbehou wen politiek die deze zuidelijke republiek zo kenmerkt. In september arresteerde hij oppositieleider Georgi Tsjantoeria op be schuldiging van „anti-sociale activiteiten", waarop drie jaar gevangenisstraf staat. Ten minste acht mensen werden in sep tember en begin oktober gedood toen aan hangers van Gamsachoerdia en oppositie leiders met elkaar slaags raakten in de stra ten van Tbilisi. Eerder ontsloeg hij zijn vroegere strijdmakkers Tengiz Sigoea en Georgi Chosjtaria uit hun functies van pre mier en minister van buitenlandse zaken. Sigoea is nu een vooraanstaand oppositie leider. Gamsachoerdia, wiens vader de auteur Konstantin een begrip is in Georgië, schrijft gedichten. In 1978 behoorde hij tot een van de kandidaten die door het Amerikaanse Congres werden genomineerd voor de No belprijs voor de Vrede. Gisteren verklaarde Washington dat de staat van dienst van Gamsachoerdia voor wat betreft de demo cratie een uiterst magere is. Een zebra lijkt een poging te doen te lezen wat actievoerders op de muur van zijn hok hebben geschreven. 'Vrijheid voor allemaal' en 'Dierentuin is marteling' kalkte de Duitse zuster van het dierenbevrij dingsfront afgelopen nacht in de dierentuinen van Berlijn en Leipzig. foto dpa peter hammer Celstraf voor opeten hond van buren Een timmerman uit het Amerikaanse plaatsje Adelanto heeft de hond van zijn buurman deels opgegeten. Hij sloeg het beest met een knuppel dood en legde een paar stukken van de hond op de barbecue. De rest vroor hij in voor later. De jury van een recht bank veroordeelde hem gisteren voor dierenmishandeling. De man verklaarde dat hij al twee dagen niet had gegeten, toen hij de hond zag. Volgens de aanklager was niet honger, maar een conflict met de buurman het motief voor de gruwelijke daad. De man gaat voor maximaal drie jaar de gevangenis in. Geen vrije kerst voor Van Rossem Jean-Pierre van Rossem, België's bekendste kamerlid, zal ook de kerst in de gevangenis moeten doorbrengen. Het parlement be sliste gisteren dat hij op zijn vroegst begin volgend jaar, bij de eerste zitting van de Kamer van Volksvertegenwoordiging op 6 januari, zal worden vrijgelaten. Van Rossem, die vastzit op ver denking van oplichting, had om onmiddellijke vrijlating ge vraagd. De ex-beursgoeroe werd op 24 november met duizen den voorkeursstemmen van Antwerpse kiezers gekozen. Tokyo verbrandt vuil ondergronds In het hartje van de Japanse hoofdstad Tokyo wordt een onder grondse vuilverbranding gebouwd. Om tegemoet te komen aan hevige protesten van stadsbewoners tegen de bouw van een ge wone vuiloven in de buurt van woningen, zal de groeiende vuil- berg van Tokyo vanaf 2011 ondergronds worden verwerkt. De stad Tokyo produceert een achtste van de totale hoeveelheid af val van Japan. Traditionele 'kerststijging' Wall Street De aandelenkoersen op de effectenbeurs van New York hebben gisteren een zeer grote stijging laten zien. Zoals zo vaak tegen het einde van het jaar, ging de Dow Jones-index van de dertig toonaangevende fondsen sterk omhoog. De stijging-bedroeg drie procent. De index brak voor het eerst in zes weken door de 3000-grens en eindigde op 3022,59 punten. Dat was 88,1 punten hoger dan vorige week. Vlak bij het vliegveld van Buda pest is gistermorgen een bomaan slag gepleegd op een bus met 28 joden uit de Sovjetunie, die op doorreis waren naar Israël. Twee politieagenten die de bus bege leidden liepen ernstig letsel op, zo meldt het Hongaarse persbureau MTI. Ook vier passagiers raken gewond. De bom was verborgen in een personenauto die aan de toegangsweg naar het luchtha vengebouw stond. foto epa Cambodjaanse regering sluit universiteiten PHNOM PENH AP De Cambodjaanse regering heeft gisteren na vijf dagen van studentenprotesten de universi teiten gesloten. De ongeregeld heden, die zeker aan zes men sen het leven kostten en enkele tientallen gewonden eisten, hebben in Cambodja geleid tot de roep om snelle stationering van de toegezegde VN-troepen. Een hoge Cambodjaanse functionaris die anoniem wilde blijven, zei dat er geen nieuwe demonstraties zouden worden geduld. Hij verklaarde dat de ordetroepen opdracht hadden gekregen te schieten. „Het bevel is gegeven om te schieten. De regering heeft geen andere keu ze dan te laten zien dat zij de si tuatie onder controle heeft." Regerings- en verzetsleiders Deze soldaat van de Rode Khmer heeft nu eindelijk tijd voor zijn gezin. Het tafereeltje speelde zich af in Sisophone, in een gebied dat wordt ge controleerd door de Rode Khmer vlakbij de Thaise grens. foto epa hebben vandaag in Phnom Pehn spoedberaad gehouden over de onrust die in het land het broze vredesakkoord be dreigt. Prins Norodom Siha nouk. voorzitter van de Oppers te Nationale Raad, heeft de overheid opgeroepen geen ge weld te gebruiken. Toch kabinet Jan Olszewski WARSCHAU DPA-AFP-Rtr Bijna twee maanden na de par lementsverkiezingen heeft Po len weer een regering. Het Huis van Afgevaardigden van het Poolse parlement keurde giste ren met 235 stemmen voor, 60 tegen en 139 onthoudingen de door premier Jan Olszewski ge presenteerde regering goed. De premier waarschuwde dat de slechte economische situatie in het land onpopulaire maatre gelen noodzakelijk maakt. Na dat hij vorige week nog zijn for matie-opdracht wilde terugge ven, slaagde Olszewski er alsnog in een meerderheid in het door liefst 29 (kleine) partijen bezette parlement achter zich te krij- 'gen. President Walesa, die Ols zewski's pogingen een kabinet te vormen enkele weken dwars boomde, verscheen voor de uit eindelijke goedkeuring iri het parlement. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Reuter (Rtr), Inter Press Service (IPS)Associated Press (AP). Deutsche Presse Agentur (DPA). Agence France Presse (AFP). United Press International (UPI). Gamsachoerdia weet van geen wijken Na een relatief kalme nacht hebben de voor- en tegen standers van de Georgische president Gamsachoerdia hun gevechten in de hoofdstad Tbilisi vanmorgen in alle hevigheid hervat. In het centrum van de stad, voor het regeringsgebouw waar Gamsachoerdia zich heeft ver schanst, bestrijden de partijen elkaar met zwaar artille- riegeschut en mitrailleurs. De tegenstanders van de pre sident hebben inmiddels delen van de hoofdstad onder controle. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Volgens nog onbevestigde be richten uit Tbilisi zijn gisteren 30 tot 50 mensen gedood bij een nieuwe bestorming van het regeringspaleis van Gamsa choerdia door bewapende een heden van de oppositie. Gamsachoerdia houdt zich yolgens lokale journalisten schuil in het gebouw en wordt beschermd door regeringsge trouwe eenheden. De oppositie eist dat Gamsachoerdia, eind mei met overweldigende meer derheid tot president gekozen, aftreedt. Hij heerst volgens de oppositie als een dictator over de Transkaukasische republiek, zet politieke tegenstanders ge vangen en lapt vrijheid van me ningsuiting aan zijn laars. De oppositionele troepen worden geleid door een voor malige commandant van de Ge orgische Nationale Garde, Ten giz Kitovani, en oud-premier Si goea. De laatste zei gisteren dat de oppositie nog steeds bereid is tot praten, maar dat „de rege ring en Gamsachoerdia kenne lijk niet zijn geïnteresseerd in het,voorkomen van een bloed bad." De Oekraïnse president Kravtsjoek bood gisteren aan te bemiddelen. De toegangswegen tot Tbilisi zijn in handen van Kitovani's gardisten, die samenwerken met politie-eenheden. Het vliegveld is gesloten. Telefoon verkeer met de stad is vrijwel onmogelijk. De Russische mi nister van buitenlandse zaken Kozyrev verklaarde gisteren dat Rusland zich niet zal mengen in de Georgische politieke troebe len. „Maar we sympathiseren met degenen die streven naar een democratische ontwikke ling, met respect voor de men senrechten en garanties voor minderheden", aldus Kozyrev. MOSKOU HELEN WOMACK THE INDEPENDENT Anton zit met zijn twee kinde ren aan de keukentafel en wacfit tot Tamara het avonde ten opdient. Met een geksche rende armzwaai zet ze de pan op tafel en tilt het deksel op: ge bakken brood. „Is dat alles? Waar is de kaas die Ira uit Tallinn heeft meege nomen?", klaagt de 11-jarige Dasja. Met een verbeten gezicht opent Tamara de koelkast, pakt de kaas en snijdt de helft van de homp in flinterdunne plakjes. De rest gaat terug in de koel kast. De maaltijd wordt wegge spoeld met een slechte kwaliteit Georgische thee, die bij gebrek aan melk, suiker of citroen drinkbaar is gemaakt met in stukjes gesneden mandarijn - partjes. Dit is een Russische doorsnee familie. Ze behoren beslist niet tot de armsten en deze winter lijden ze weliswaar geen hon ger, maar voelen ze de voortdu rende beklemming van een on bevredigde eetlust. Anton, een iconenschilder, en Tamara, die in een porseleinfa briek werkt, hebben een geza- melijk maandinkomen van dui zend roebel (ongeveer 25 gul den volgens de officiële wissel koers). Daardoor zijn ze niet ge heel afhankelijk van de staats winkels en kunnen ze zich soms veroorloven naar de boeren- markt te gaan, waar bijvoor beeld een stuk vlees 200 roebel kost. Af en toe ontvangen ze via de Russisch-orthodoxe kerk een westers voedselpakket. Boven Bij een koopman met kisten vol appels vormt zich al snel een lange rij. foto epa joerikadobnov dien hebben ze buitenlandse vrienden die hen niet zullen la ten verhongeren. Toch kunnen ze slechts met moeite rondkomen, vooral te gen het einde van de maand. Ambtenaren hebben het bedui dend moeilijker. Onderwijzers, bijvoorbeeld, moeten overleven op een maandsalaris van 300 roebel. Gepensioneerden krij gen een schamele 200 roebel per maand. Kostwinnaars die grote gezinnen of gehandicap ten moeten onderhouden, stijgt het water tot aan de lippen. De armen brengen hun dag door in de rij voor de gesubsidi eerde staatswinkels, die prak tisch leeg zijn omdat klanten de meeste beschikbare goederen in grote hoeveelheden inslaan en hamsteren, vooruitlopend op de vrije prijzen die president Jeltsin voor 2 januari heeft afgekon digd. Brood en melk worden dan drie keer zo duur. De rijen wachtenden worden steeds agressiever en soms wordt het winkelpersoneel aangevallen. In de staatswinkels in de Moskouse Solyankastraat waren zondag drie verschillende broodsoorten te koop voor 40 tot 92 kopeken per brood, man darijnen voor 20 roebel per kilo, kruiken appelsap voor 7,50 roe bel, verschillende knolgewassen voor 1,20 tot 3 roebel per kilo, vlees voor 7 roebel per kilo en 'commerciële' worst voor 129 roebel per kilo, een indicatie van de te verwachten prijsont wikkelingen als de krachten van de vrije markt in werking tre den. Maar de groenten waren verrot en de eindeloos lange rij voor het schriele vlees zou ie dereen behalve de meest over tuigde carnivoor afschrikken. Na de dagelijkse voedseljacht hebben de mensen weinig tijd of energie" over om in de rij te gaan staan voor kleren, die bo vendien veel te duur zijn voor gewone arbeiders. Een spijker broek kost bijvoorbeeld 900 roe bel in de commerciële boetie- ken. Daarom moeten de Russen het zien te doen met de scha mele bezittingen die ze hebben overgehouden uit betere tijden. Vitaly, Marina en hun zes kin deren drinken thee uit een as sortiment kapotte glazen, om dat de kopjes allang zijn gebro ken. Boris draagt grijze vodden die ooit een lange onderbroek waren. „Maar waarom zou ik me moeten schamen?", vraagt hij. „De onderbroek van een minister ziet er waarschijnlijk niet beter uit." De nieuwjaarsvakantie nadert snel, maar weinigen verwachten een uitbundige feeststemming. „Nieuwjaar?" zegt een oude vrouw met de typisch Russische bijgelovigheid. „We naderen de apocalypse wanneer de leven den dé doden zullen benijden." De sociale vooruitzichten voor 1992 vormen een goede voedingsbodem voor extremis ten, zoals de nationalistische politicus Vladimir Zjirinovsky. Hij organiseerde zondag op nieuw een 'hongermars', waarin ongeveer 5.000 voormalige communisten meeliepen. NIEUWSLIJN ZAGREB RUNA HELLING A CORRESPONDENT „Pas maar op voor de Scud-ra ketten." Zo'n opmerking is de zer dagen in Zagreb maar half een grap. Sinds Duitsland giste ren Kroatië heeft erkend, houdt de bevolking van de hoofdstad min of meer rekening met een nieuwe aanval. Het Joegoslavi sche leger heeft namelijk niet alleen raketten, het heeft ook gedreigd met een totale oorlog als de erkenning door de EG- landen van Slovenië en Kroatië Toch drukt dit dreigement de vreugde in Zagreb niet. Van nacht leek het alsof de oorlog in de stad echt was uitgebroken. Aan alle kanten werd geschotert, uren lang. Enthousiaste gardis ten wisten niets beters te doen dan hun munitie de lucht in te jagen. Meestal is er van de oorlog in Zagreb zelf overigens niet zo veel te merken. Of het moesten de zandzakken zijn die voor ie der kelderraam liggen opgesta peld. Natuurlijk, je ziet veel mi litairen in de stad, vaak met hun wapen aan de schouder. Je ziet af en toe een pantserwagen in camouflagekleuren, veroverd op het Joegoslavische leger en ver sierd met het Kroatische wapen. En soms, als de wind verkeerd staat, kun je het gerommel van het slagveld horen. Oppervlakkig gezien, gaat het leven in de stad gewoon zijn gang. De restaurants zijn open en zitten vol met elegant gekle de mannen en vrouwen. De bioscopen vertonen de laatste films. Maar de oorlog raakt het leven in Zagreb wel degelijk, al komt dat niet zo direct aan de opper vlakte. Vanwege een tekort aan onderwijzers hebben scholieren bijvoorbeeld nog maar halve dagen les. Ook de economie is volkomen op hol geslagen en de gevolgen daarvan beginnen merkbaar te worden. Omdat de Joegoslavi sche dinar inmiddels aan hy perinflatie lijdt, heeft de Kroati sche regering deze week tot de invoering van een eigen munt besloten. De Kroatische dinar moet vanaf 1 januari verplicht betaalmiddel worden, maar deskundigen voorspellen voor de munt geen betere toekomst als voor de oude dinar. Daar voor is de Kroatische economie er te slecht aan toe. „Het is dat er zoveel mannen inmiddels in het leger zitten, anders zou de vyerldoosheid dramatisch zijn", aldus econoom Branko Horvat. En dat de winkels nog een redelijk aan bod hebben, is volgens hem schone schijn: „Er wordt nau welijks nog geproduceerd of ge- importeerd en over twee, hoog uit drie maanden zijn de voor raden op. Dan moet dit land overschakelen op oorlogseco nomie." Een extra financiële last beteke nen de honderdduizenden vluchtelingen. Zagreb is inmid dels overstroomd door mensen die huis en haard hebben verla ten wegens het oorlogsgeweld. In luxe hotels als het Palace en het Intercontinental, waar veel vluchtelingen zijn onderge bracht, maken de oudere boe renechtparen een wat verloren indruk. De vrouwen met een stevige wollen zwarte sjaal om het hoofd geknoopt, diverse la gen rokken en viltlaarzen of af getrapte schoenen. De mannen met versleten broeken, meestal een vest onder hun colbertjasje en een pet of hoed op. Hun sjieke onderkomen kan de triestheid van hun situatie niet verhullen. En schijn bedriegt bovendien. „Er wordt apart voor ons gekookt", vertelt Mira, een vluchtelinge uit Vukovar. „En in sommige hotels krijgen mensen echt te weinig te eten. Maar op je kamer zelf iets ko ken, is verboden." Zowel de vluchtelingen als de bevolking van Zagreb beschik ken over een fikse dosis vastbe radenheid. Vukovar mag ver overd zijn, maar daarmee nog niet verloren. Er is vrijwel geen winkel te vinden die tussen de kerstversiering niet een bord met oorlogsfoto's, een oproep tot vrede of een affiche voor het gevallen Vukovar of de beleger de steden Osijek en Vinkovci heeft staan. Die affiches worden, net als de televisie en de meeste kranten, beheerst door twee thema's: de terugverovering van de verloren gebieden en een beschuldigen de vinger naar Europa en de rest van de wereld. DEN HAAG/BELGRADO ANP-DPA-R Nederland is „niet verrast" door het besluit van Duitsland om, eerder dan enig ander EG-land, Kroatië en Slovenië officieel te erkennen. De Duitse minister van buitenlandse zaken Gen- scher, had vorige week al laten blijken zich niets te zullen aan trekken van het oordeel van de arbitragecommissie van de Haagse Joegoslavië Conferentie. In Den Haag werd met enige bitterheid geconstateerd dat de waarschuwingen tegen erkenning door de Amerikaanse presi dent Bush, VN-secretaris-generaaJ Perez de Cuellar en de voor zitter van de Joegoslavië Conferentie, Lord Carrington, precies zijn uitgekomen. Het geweld is toegenomen, een politieke op lossing van het conflict lijkt verder weg dan ooit. Voorzitter Kostic van het voormalige staatspresidium heeft gisteren in duidelijke termen verklaard dat Servië een Groot- Servië nastreeft, of zoals Kostic het zelf noemde een „Derde Joegoslavië". Het is volgens de Montenegrin duidelijk dat Ser vië en Montenegro samen met Servische bevolkingsgroepen in andere republieken zo'n nieuwe staat willen vormen. FAO: Opnieuw hongersnood in Afrika NAIROBIFRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Een nieuwe hongersnood in de Hoorn van Afrika bedreigt begin volgend jaar zeker 15 miljoen mensen. Westerse hulporgani saties zouden nu al meteen moeten beginnen met een grootschalige hulpactie. De ko mende maanden is ruim ander half miljoen ton voedsel nodig om een ramp te voorkomen in Sudan, Somalia en Etiopië. Die waarschuwing staat in een gis teren gepubliceerd rapport van de FAO, <ie voedsel- en land bouworganisatie van de Vere nigde Naties. Volgens de FAO hebben bur geroorlogen en etnische conflic ten er samen met ernstige droogte er toe geleid dat de Hoorn van Afrika er ook dit jaar niet in is geslaagd voldoende voedsel te produceren. Rusland Zwarte Zee

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4