Weer Russische 'joden9 uitgezet Binnenland 'Ik moet mijn emoties voor mij houden Ochtendjournaal NOS definitief van de baan 'Politie onzorgvuldig in ontuchtzaak Enschede' Openheid moet koers Begemann duw geven Gift als relatiegeschenk btnsdag 24 december 1991 Redactie 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART <chefi PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: JAN KLINGE erkenning als politiek vluchteling Derde en laatste beschikking van Justitie .Uitspraak negatief: uitwijzing C-status: vergunning tot verblijf Uitspraak van Raad van State. Bindend voor Justitie Uitspraak positief Beroep Raad van Slate Zonder schorsende werking Acceptatie Afwijzing erkenning als politiek vluchteling Adviescommissie Vreemdelingenzaken vergunning tot verblijf Uitspraak op de uitslag t herziening of I Verzoek tot herziening Zonder schorsende werking Acceptatie Afwijzing erkenning als politiek vluchteling vergunning tot verblijf Formulier F: verzoek toelating als vluchteling Formulier A: verzoek tot verblijf als aslelgerechtlgde NIEUWSLIJN Overvaller slaat met busje over de kop Een 34-jarige man die gistermiddag een overval pleegde op een winkel in Amsterdam-Oost, is na een wilde tocht met een gesto len Volkswagenbusje over de kop geslagen. Na zijn arrestatie be kende hij de afgelopen veertien dagen zes overvallen te hebben gepleegd. De man bedreigde in de winkel een cassière met een mes en deed vervolgens een greep in de kassa. Buiten probeerde hij een scooter te stelen. Dit mislukte echter, waarna de overval ler in een auto sprong. Hij kon niet wegkomen, omdat een Volkswagenbusje in de weg stond. De overvaller verhuisde naar het busje, zette de bestuurder eruit en ging er vandoor. Op de Schellingwouderbrug sloeg de overvaller uiteindelijk met het busje over de kop toen hij een blokkade van de politie wilde ont wijken. Bejaarden geëvacueerd bij brand In een bejaardenhuis in Meppel heeft gistermiddag brand ge woed. De 22 bewoners op de derde etage moesten door de hevi ge rookontwikkeling via de balkons worden geëvacueerd. Ook liep een medewerkster ernstige snijwonden aan haar been op, toen zij een glazen deur intrapte. De brand is vermoedelijk ont staan door kortsluiting in de koelkast van een van de bewoners. De schade wordt geschat op zeker een miljoen gulden. Meer kampeerders bij de boer in 1991 Het aantal mensen dat dit jaar op een boerenerf heeft gekam peerd, is ten op zichte van 1990 met 15 procent toegenomen tot 900.000. In Nederland zijn momenteel 1.100 boerderijen, al dan niet in bedrijf, waar kampeerders terecht kunnen. Volgens de Kampeerwet mogen er tussen 15 maart en 3 oktober per bedrijf niet meer dan vijf tenten of caravans staan. De Stichting Vrije Recreatie wil dat het aantal plaatsen wordt uitgebreid naar tien of vijftien. 'Akzo moet stoppen met lozingen' Akzo in Delfzijl moet ophouden met het lozen van asbest op de Waddenzee. Dat vindt de werkgroep Eemsmond van de Wad denvereniging. De werkgroep heeft bij de minister van verkeer en waterstaat beroep aangetekend tegen de aanvraag voor een lozingsvergunning door Akzo. Volgens de werkgroep blijkt uit de vergunningsaanvraag dat Akzo jaarlijks 3,6 ton asbest, ruim 100 ton chloor, 530 ton chloraat, 11 ton bromaat en 1 ton broom wil blijven lozen. Volgens directeur H.C.J. Scheffers van Akzo zijn er echter wel degelijk concrete pogingen om het gebruik van asbest in het produktieproces te vermijden. 'Overeenkomst met EO strijdig met Mediawet' Er komt definitief geen NOS- ochtendjournaal. Volgens het Commissariaat voor de Media is de overeenkomst tussen de NOS en de Evangelische Om roep (EO) over een ochtend- journaal in strijd met de Media wet. Eerder dit jaar lanceerde de NOS het plan voor een* och tendjournaal van vijf minuten om tien uur 's morgens. Daar voor zouden de bestaande Hil- versumse omroepen dan iets van hun zendtijd moeten inle veren. De bedoeling van de NOS was om op die manier de eigen positie en die van de rest van het publieke bestel te ver sterken ten opzichte van de commerciële zenders. Vrijwel alle omroepen lieten weten niets voor dat plan te voelen. Met de EO werd als enige overeenstemming bereikt over een journaal van vijf minuten om tien uur 's morgens. De re dactionele verantwoordelijk heid zou bij de NOS berusten, de EO zou de uitzending beta len. Het ochtendjournaal zou op dinsdag 7 januari voor het eerst worden uitgezonden. .Volgens het Commissariaat verbiedt de Mediawet de NOS programma's voor andere om roepen te maken. Ook de EO zit fout. De omroep mag wel een journaal laten verzorgen door derden, maar moet volgens de wet zelf verantwoordelijk blij ven voor de vorm en de inhoud Bij de EO is men „zeer ver baasd". „Volgens ons is de Me diawet niet bedoeld om dit soort activiteiten te verbieden. Twee zendgemachtigden zijn in goed overleg tot zoiets geko men. Deze constructie is van belang voor versterking van de positie van de publieke om roep", aldus een woordvoerder. De EO wil met de NOS gaan overleggen over een beroeps procedure. De NOS wilde nog niet reageren. Een commissie van onafhanke lijke deskundigen moet onder zoeken waar de Enschedese po litie in de fout is gegaan in de zaak van de twaalfjarige jongen die ongeveer 200 jongere kinde ren seksueel zou hebben mis bruikt. De Nederlandse Vereni ging voor Seksuele Hervorming (NVSH) en de vereniging Ou ders Voor Kinderen (OVK) heb ben dat de Enschedese burge meester Wierenga in een brief gevraagd. De burgemeester zou deze commissie moeten sa menstellen. In navolging van enkele des kundigen zetten beide vereni gingen vraagtekens bij de werk wijze van de politie bij deze spraakmakende ontuchtaffaire. Een van hen, de psycholoog Rossen die uitgebreid onder zoek heeft gedaan naar het ver meende seksuele misbruik van schoolkinderen een paar jaar geleden in Oude Pekela, sprak van massahysterie. Volgens de NVSH en de OVK heeft een brief van de politie aan enkele tientallen ouders dat hun kinderen „zo goed als ze- NVSH vraagt onafhankelijk onderzoek ker" waren misbruikt en waarin hen werd gevraagd hun kroost op ondervraging voor te berei den, de kinderen sterk beïn vloed. „Deskundigen gaan er namelijk van uit dat de herinne ring van zeer jonge kinderen ge makkelijk kan worden verte kend door wat volwassenen hen vertellen". Bij de bekentenissen van de dader aan de hand van school foto's is volgens de twee vereni gingen nagelaten foto's tussen te voegen van kinderen die de jongen niet kan hebben gekend. Daardoor zouden eventuele on juiste bekentenissen beter her kend zijn geweest. Verder wordt het 'gemak' gehekeld waarmee de politie symptomen van spanning bij de kinderen heeft uitgelegd als aanwijzingen voor seksueel misbruik. Burgemeester Wierenga wil het verzoek nader bestuderen. Politiewoordvoerder Hendriks ontkent dat de politie onzorg vuldig zou hebben gehandeld. Hij wijst erop dat het politie-on- derzoek is getoetst door de rechter. „Voor ons is er geen aanleiding aan de gevolgde werkwijze te twijfelen". Twee andere gezinnen krijgen even respijt Twee Russisch-'joodse' emigrantenechtparen uit het op vangcentrum in Eindhoven hebben gisteren het kort ge ding verloren dat ze hadden aangespannen om uitzetting naar Israël te voorkomen. Daarnaast werden drie Rus sisch-'joodse' gezinnen van elk drie personen gistermid dag op het vliegtuig gezet. Het was de eerste uitzetting sinds de massale actie van vorige week maandag. De uit zetting is rustig verlopen. gezinnen die terug willen naar Rusland, niet vóór 1 februari naar Israël mogen worden uit gezet. Zo krijgen zij de tijd op nieuw het Russische staatsbur gerschap aan te vragen. Zij raakten dat kwijt toen zij vorig jaar vluchtten. Het kan nog geruime tijd du ren voordat de Russische auto riteiten over de aanvraag heb ben beslist. „Wij zijn wel bereid enige adempauze toe te staan als de mensen terug willen naar In totaal verblijven in Neder land nu nog ongeveer vijftig uit geprocedeerde Russische 'jo den'. Een woordvoerder van het ministerie zei dat het de bedoe ling is dat zij met gewone lijn diensten naar Israël worden ge bracht. Hoe lang dat duurt hangt af van de capaciteit van de luchtvaartmaatschappijen. De rechtbank in Den Bosch bepaalde gisteren ook dat twee de Sovjetunie, maar tot voor kort duurde het acht maanden voordat er een beslissing was", aldus de woordvoerder van Jus titie. Volgens de raadsman van de betrokkenen, mr. J. de Kok uit Berlicum, kunnen zijn cliënten de uitslag van hun verzoek in Rusland afwachten, omdat ze op uitnodiging van familie een visum voor drie maanden krij gen. Volgens De Kok is de kans groot dat zijn cliënten het Rus sische staatsburgerschap uitein delijk krijgen. Mocht dat toch niet zo zijn, dan is er voor Ne derland nog geen vuiltje aan de lucht, zo stelde hij. „Als ze een maal drie maanden in Rusland zitten, dan vinden ze hun weg toch wel", zei hij. Justitie is bang dat de betrokkenen weer naar Nederland komen als hun aanvraag wordt afgewezen. In 1958 begon de nu 77-jarige Maartensdijker Berk met zijn eerste kaarsje. Inmiddels is zijn druipkaars uitgegroeid tot een gigant van 125 centimeter hoog en 7,5 kilo zwaar. De Zeeuw steekt zijn kaars elk jaar op 1 december aan en dooft de vlam op Nieuwjaarsdag. »foto anf NBBS opent extra reisbalies in postkantoren Budget Air, een onderdeel van NBBS Reizen, gaat het komende jaar het aantal reisbalies in PTT - kantoren uitbreiden van dertig naar vijftig. NBBS verwacht dat daardoor de omzet met 20 mil joen gulden zal stijgen tot onge veer 250 miljoen, zo heeft de reisorganisatie gisteren bekend gemaakt. NBBS Reizen heeft met een omzetstijging van 5 procent een goed jaar achter de rug. Voor 1992 zijn de verwachtingen eveneens „hooggespannen Met het oog op het milieu wil NBBS Reizen volgend jaar een aantal reisfolders en brochures op kringlooppapier gaan druk ken. Uit onderzoek is gebleken dat de consument weinig voelt voor dergelijke milieuvriendelijke brochures en de voorkeur geeft aan meerkleurendruk. De NBBS wil desondanks het komende jaar de reacties van het publiek op de kringloopbrochures pei len. Staatssecretaris Aad Kosto, de bomaanslag en de asielzoekers DEN HAAG KLAAS SALVERDA Het dramatische hoog tepunt kwam anderhal ve maand geleden met de bomaanslag op zijn huis in Groot Schermer. Sindsdien heeft staatsse cretaris van justitie Aad Kosto zich weer volop gestort op de asielzoe kers, het onderdeel van zijn portefeuille dat de meeste emoties losmaakt. Ook bij Kosto, al zal hij de laatste zijn om daaraan toe te ge ven. „Een bewindsper soon die toegeeft aan de druk van hongerstakers is verloren". Kosto zegt een groot voorstander te zijn van een helder en duidelijk beleid. „En het rege ringsbeleid is duidelijk. Dat bepaalt dat echte vluchtelingen hier mo gen blijven en dat ge zinshereniging is toege staan. Maar het zegt ook dat v land zijn. Wie geen klemmende reden heeft, wordt niet toegelaten. Zo heb ik ook gehandeld toen het om de Vietnamezen en de Russische joden ging". Wat Kosto betreft, is er buiten de Tweede Kamer en de rechter niets dat de uitvoering van dat beleid zal belemmeren. In een Aad Kosto houdt zijn kat in zijn a geen immigratie- bomaanslag op zijn woning. maakt het recht tot onrecht". Kosto geeft toe dat het de ju ridische, formele benadering is. Maar volgens hem is er geen andere weg. Toont Kosto daar om zo weinig emotie? De staatssecretaris: „Die heb ik na tuurlijk wel, maar ik geloof niet dat het goed is als ik die uit- duidelijke verwijzing naar he straal H|t is mijn opdracht c kerkasiel: „Het gaat niet aan dat particulieren op enigerlei wijze dwarsbomen wat door de con trole van het parlement en de uitspraakvan de rechter vol doende is gedekt". Streng, maar rechtvaardig. Zo ziet hij zijn beleid het liefst uit gelegd. Hij vindt het inhumaan om van de regels af te wijken, al wordt hem nu juist vaak on menselijkheid verweten. Kosto: „Dat is een produkt van denken dat ik verwerp. Het doet name lijk veronderstellen dat ik met een zekere willekeur zou kun nen werken. Genade voor recht, weten dat iemand ongelijk heeft en toch zeggen: 'Nou, vooruit dan maar'. Zo'n opstelling duidelijk te zijn. De emotie wordt in grote overmaat door anderen vertoond. Zij beperken zich daar, denk ik, vaak toe. Ik zou niemand dienen als ik mijn beleid zou voeren en daarbij een traan zou wegpinken. Dan zou men met recht Vuile hui chelaar' kunnen zeggen. Ik moet mijn emoties voor mij houden Kosto ziet een duidelijke rela tie tussen zijn beleidsterrein, het vreemdelingenbeleid, en het minderhedenbeleid waarover de komende maanden een 'na tionaal debat' wordt gevoerd. „Als ik mijn werk doe, doe ik dat mede om de integratie van vreemdelingen die hier wèl mo gen blijven, mogelijk te maken. Als je de boel zou laten verslap pen en de stromen binnen zou laten, maak je hun kansen echt kleiner". - Vindt u dat het minderhe- dendebat ook moet gaan over de wederzijdse vooroordelen en over de grenzen van de toleran tie, om met WD-leider Bolke- stein te spreken? „Het lijkt me vrij essentieel dat we over de verschillen met elkaar gaan praten. Want als je die niet kent, kun je ook niet zo gauw tot respect voor elkaar ko- - Is het realistisch om te zeg gen dat de vreemdelingenhaat ook in Nederland om zich heen- grijpt? „Ik denk dat in elke samenle ving waar anderen binnenko men, op een goed moment pro blemen ontstaan bij mensen die in de bestaande samenleving 1e beroepsfase Melding bij de politie zelf al een beetje in de proble men zitten. Die zien de concur rent binnenkomen. De op dracht van de overheid is dat probleem te bestrijden door po sitieve acties voor de laagstbe taalden in de samenleving, om daarmee de verloedering en verpaupering te voorkomen". Binnenkomst in Nederland - Maar hoever reikt de span kracht van een land? Tot hoever mag inschikkelijkheid, toch de kern van verdraagzaamheid, worden gevraagd? „Natuurlijk, mensen die zeg gen dat er nog een heleboel lege weiden in de Noordoostpolder liggen, zien de zaak enigszins beperkt. Het gaat erom wat de voorzieningen kunnen dragen. Wat de woningmarkt aankan, de arbeidsmarkt, het onder wijs... En ik durf niet te voor spellen hoe die zich ontwikke len". Openheid van zaken. Althans voor zover hij dat wilde. Daarmee wilde 'bedrijvendokter' J. van den Nieuwenhuyzen gisteren geruch ten de kop indrukken dat zijn imperium na vijf jaar al slijtageplekken zou vertonen. Te gelijkertijd probeerde hij zo de koers van 'zijn' aandeel Begemann omhoog te stu- Van den Nieuwenhuyzen besloot gisteren onverwachts een persconferentie te beleg gen, vooral met de bedoeling zich te richten tot beleggers en bankiers. Die bepalen im mers voor een belangrijk deel de beurskoers van Begemann en daarmee het lot van de bedrijvenverzamelaar uit Brabant. Van den Nieuwenhuyzen kwam gisteren met prognoses over de jaarcijfers, in de hoop zijn financiers mild te stemmen. Dit jaar wordt een omzetstijging verwacht van 1.7 miljard gulden tegen 1,3 miljard in 1990. De netto winst komt vijftien tot twintig pro cent hoger uit dan de 73,5 miljoen van vorig jaar. Begemann is gezond, stelde Van den Nieuwenhuyzen. Financieel deskundigen twijfelen echter aan de kwaliteit van de winstcijfers. Zij stel len dat de winst is gebaseerd op de voorde len gemaakt bij de aan- en verkopen van bedrijven en niet op de omzetcijfers zelf. Over de exacte verhouding tussen transac tie- en bedrijfsresultaat bleef Van den Nieu wenhuyzen echter in het vage. Daarvoor moeten we wachten op de presentatie van de jaarcijfers. Waarom is Van den Nieuwenhuyzen er zoveel aan gelegen zijn Begemann te pro moten? Sinds juli van dit jaar kelderde de koers van 172 gulden naar 117 gulden. Dat is voor de Brabander bijzonder zuur, want hij heeft met zijn broer 40 procent van de aandelen en gebruikt die als onderpand voor andere activiteiten. Het instorten van de koers remt de expansiedrift van bedrij venverzamelaar Van den Nieuwenhuyzen. Het is daarom niet onlogisch te denken dat de banken extra zekerheden eisen nu hun onderpand minder waard wordt. Niets is minder waar, aldus Van den Nieuwen huyzen. „De helft van ons pakket hebben wij uitgezet, twee derde daarvan voor vier of vijf jaar, zonder tussentijdse aflossing. De banken vragen in die situatie geen extra ze kerheid." De driehonderd vaste relaties van Dutch Business Centre As sociation hebben deze keer geen relatiegeschenk van het bedrijf gekregen. Ze kregen wel een kerstwens waarbij een bij zonder certificaat was gevoegd: op naam van zijn klanten heeft het kantoren-verhuurbedrijf 300 maal 50 gulden overgeboekt naar de rekening van de stich ting Ondersteuning Albanië. Voor het geld wordt een trans portbus gekocht, waarmee hulpgoederen naar Albanië worden vervoerd. De Albanië-actie geldt als een uitzondering. In het algemeen handhaaft het bedrijfsleven de traditie van het cadeautje i de feestdagen, al zijn veruit de meeste kerstgeschenken dit jaar minder dan 50 gulden waard. Duurdere geschenken worden zeldzamer sinds de wet-Oort. De aftrekbaarheid van een rela tiecadeau weegt zwaar. „Vroe ger hadden we een geweldige omzet in grotere cadeaus", zegt directeur Van Ingen van Orege Relatiegeschenken in Ede, „maar in het buitenland lachen ze nu om onze krenterigheid. Daar geven ze leren schrijfmap pen en uit Nederland krijgen ze plastic mapjes". Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS).

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3