'God wist wie Hij rijk maakte, en waarom' Dinsdag 24 decem'>er 1991 Ze hadden aan de absolute top van de rijksten in Neder land kunnen staan, Pieten TrudeDerksen. Toen in 1989 hun levenswerk Center Pares werd verkocht leverde dat 1 miljard gulden op. Ze hebben er geen cent van geaccep teerd. Het hele bedrag werd overgeheveld naar 'de kerk' en naar projecten voor 'de armsten der armen'. Gewaar schuwd door het woord van Jezus ("Wee u rijken...de den ze afstand van hun bezittingen. Piet en Trude Derksen leven eenvoudig en laven zich aan de bron van Levend Water. „Vergeet de Genade niet Trude. Alles is Genade. Al onze ei genschappen komen van God." FOTO MONIQUE BAAN PETER HEERKENS Afgelopen mei waren ze 50 jaar ge trouwd. Trude Derksen (70): „Een Iprachtig feest." Daar waar zij als geboren Rotterdammers zijn gaan wonen, in het te Oost-Brabant te gen de Belgische grens leunende Westerho ven, weten ze wel raad met bruiloften en par tijen. Opschuimend feest in kroegen waar ze het biljart afdekken om plaats te bieden aan glazen. De Heer droeg zijn dienaar op: ga naar de wegen en de binnenpaden en nodig de mensen dringend uit binnen te komen, want mijn huis moet vol worden (Lucas 14:23). Piet Derksen (78): „Wat Trude zegt: een prachtig feest. De hele kerk zat vol." Hij kan zich precies herinneren waar bij de kennismaking een van hun eerste gesprekken over ging. Trude heette toen Trudie. Voor de jongens: 'Het Pareltje van Kralingen'. Piet Derksen: „Ik vertelde haar dat ik de bijbel het prachtigste boek van de wereld vond. Zo denk ik er nog steeds over. De mooiste woorden ooit gesproken, zijn die van Jezus." Trude: „Ook ik was erg bezig met het woord van God. Het kan geen toeval geweest zijn dat wij ons tot elkaar aangetrokken voel den en trouwden." .Piet: „Dat was Voorzienigheid. Een huwe- lijjc wordt in de hemel gesloten." - Trude, over kracht die de bijbel voor haar heeft: „De woorden van Jezus zijn de meest schitterende woorden die ooit gesproken werden. Je begint te bidden en het einde is zoek." Piet: „Ik kom er steeds meer achter dat al les war is wat in de bijbel staat. Ik lees 'm stuk." Hij citeert Lucas 6:24. 'Maar wee u, rij ken, want wat u vertroost, hebt ge al ontvan gen.' "Ar Zo geschiedde het, dat in die dagen (van de jaren '80) Piet en Trude Derksen afstand de den van alles wat ze bezaten. Dat was heel wat. Ze mochten zich schatrijk noemen. Hun eigendom (enig aandeelhouder) Center Pares vertegenwoordigde op dat moment, met 8 recreatieparken van totaal 3800 vakantie bungalows, een geschatte waarde van 650 miljoen gulden. Die kapitale onderneming is door Piet Derksen altijd 'mijn pleegkindje' genoemd. Zijn 'kind' was Spoithuis Centrum, ook al een miljoenensucces. Trude: „Toen we trouwden maakte Piet zich zorgen over ons levensonderhoud. Hij vroeg zich af of hij het financieel allemaal wel zou kunnen opbrengen." Piet: „Als man kom je voor die taak te staan. Mijn toekomst was nog niet duidelijk. Ik volgde in die tijd een opleiding bij Unilever en ik zag de verantwoordelijkheid voor een gezin op me afkomen. Maar: Trude heeft me bemoedigd. Trude heeft me al tijd bemoe digd." In 1953 het eerste warenhuis voor sport en spel; een winkel in Rotterdam die uitgroeide tot 17 Sporthuis Centrum-vestigingen. Trude: „Piet heeft een geweldig doorzettingsvermo gen." Piet: „Vergeet de Genade niet Trude. Alles is Genade. Al onze eigenschappen komen van God." In 1967 de start van wat een spectaculair geslaagde recreatie-onderneming werd: Cen ter Pares. Voor 300.000 gulden kwam Piet Derksen in het bezit van een in exploitatie moeilijkheden verkerend recreatieterrein in het Limburgse Reuver; 30 onverwarmde zo merhuisjes en een openlucht-zwembad. Center Pares bezit thans bijna 8000 recreatie bungalows, verdeeld over zeven parken in Nederland en vijf in het buitenland (Enge land, België en Frankrijk); het totaal aantal gasten bedroeg vorig jaar 2,8miljoen. Piet Derksen: „Het groeide zo uit omdat we met veel dingen de eerste waren." Trude: „Ze hebben ons allemaal nage daan." Piet: „Neem de tropische zwembaden. Idee van Trude. Trude heeft altijd de binnen huisarchitectuur van Center Pares verzorgd. Ze bracht de tropische planten in de zwem baden, de glijbanen, het wildwater..." Trude: „En de ronde vormen. Ik zag de bouw te veel de mannelijke kant op gaan. Ik zei: Piet, dat moet vrouwelijker." Overal, op alle complexen van Center Par es, liet Piet Derksen een kapel neerzetten. Trude: „Bij de hemelvaart heeft Jezus heel duidelijk gezegd: Verkondig het evangelie aan heel de schepping. Piet: „De opdracht: Verspreid mijn bood schap tot in'alle uithoeken der aarde. Trude: „Voor mij persoonlijk is de hemel vaart door die woorden een van de voor naamste punten in de bijbel. Wat ik zo ver schrikkelijk belangrijk vind: er waren 500 mensen bij. Die hebben het alle maal gehoord. Vijfhonderd... Als 't er nou twee of drie waren geweest zou je kunnen denken: die luisterden niet goed. Of: ze maakten ons wat wijs. Maar 500... 'Tv liever niet, Heer. Laat dat aan mij voorbij gaan. Ik weet niks van televisie' Piet: „Dat ik die kerkjes liet bouwen, riep nogal wat op. Ze vroe gen me: Hoe durf je? Er zijn bijna geen priesters meer." Trude: „Dan wees Piet met z'n vinger naar boven en zei: Daar zorgt Hij Piet: „Dat bleek te klop pen. We hebben nooit zon der gezeten." •k -k Het echtpaar woont uiterst bescheiden. De woorden van de bijbel volgend, ver kochten Piet en Trude Der ksen hun kapitale villa in Turnhout. De waardevolle kunstcollectie (beelden en schilderijen) die ze gedu rende 35 jaar opbouwden, deden ze van de hand op een speciale veiling. Zo maakten ze enkele miljoenen vrij voor wat ze uit de bijbel oppakten als hun opdracht: 'Het helpen van de armsten der armen en het uitdragen van het evangelie'. Hun kapitaal brachten ze onder in de vermogensinstelling Levend Water Be heer. Die werd opgericht als voedings bron voor de werkmaatschappij Stich ting Getuigenis van Gods Liefde, waarvan de doelstelling is omschreven met: 'Een werkgemeenschap van katholieke leken, gericht op wereldwijde geloofsverkondi ging en op hulp aan de allerarmsten. Zij probeert Gods liefde voor de mens ge stalte te geven door het ondersteunen van bestaande en eigen projecten op het gebied van sociaal-medische zorg, vor ming van priesters en leken, en geloofs verkondiging onder meer via radio en televisie.' Als hoofddirecteur Center Pares nam Piet Derksen afstand van het salarisni veau van zijn mede-directeuren die ruim 300.000 gulden verdienden. Hij liet zich op de loonlijst zetten voor een jaar salaris van rond 80.000 gulden; Trude nam als binnenhuisarchitecte van de onderneming genoegen met 1000 gul den per maand. Tegen een jaarhuur van 15.000 gulden (inclusief gas, licht en water) betrokken ze op hun eigen Center Pare 'Westerho ven' een eenvoudige dienstwoning: keu ken, kantoortje, twee slaapkamers en een huiskamer waarin ze rond de han den van het Mariabeeld een rozenkrans vouwden. Ze kregen dit bidsnoer van Moeder Teresa, de legendarische non die in 1979 de Nobelprijs voor de vrede ontving. De Derksens en moeder Teresa on derhouden innig contact met elkaar. Piet, Trude en hun vier kinderen zijn vaak op be zoek geweest in Calcutta. Piet: „Ze vraagt nooit. Ik denk dat God voor haar zorgt." Onlangs stuurde hij moeder Teresa 100.000 medailles; omdat ze nooit vraagt had Piet Derksen zelf maar het initiatief geno men. Omgekeerd schonk moeder Teresa hem een aantal jaren geleden, toen hij op sterven had gelegen, een brief die bemoedig de. Ze schreef: 'Beste Piet. Je bent erg ziek ge weest, mat is een kus Hem bent. Piet: „De Heer heeft mij de laatste vijf jaar 100 miljoen gulden per jaar laten verdienen. Hij wist waaraan ik het zou besteden; dat het allemaal voor Hem was dus." Piet Derksen moest er bijna 70 jaar voor worden om te beseffen dat er van hem meer werd verwacht dan louter diep ge lovig te zijn en de kerk te bezoeken. Trude: „In 1980 heeft hij een hele, he- lijden is een genade van God. Het le, diepe bekering meegemaakt. Toen in Jezus, een teken dat je dicht bij werd het gewone geloven doorbroken." Piet: „Ik las Lucas, hoofdstuk 22; Jezus in de hof van Olijven. Zijn zweet werd tot dikke druppels bloed, die op de grond neervielen. Toen stond Hij op uit zijn gebed en ging naar zijn leerlingen, maar vond hen van droefheid slaap. Nog nooit was de betekenis Enkele jaren na de verkoop van hun huis, zetten Piet en Trude Derksen op hun weg de hemel een stap waarmee ze de bij bel-aanduiding 'Geef uw goederen weg en volg ze passage zo tot me doorgedrongen als toen. mij' tot op de letter hun richting maakten. Uit geloofsovertuiging schonken ze al hun aandelen Center Pares aan Levend Water Be heer. De waarde van dat pakket schommelde rond een half miljard gulden. Toen de familie Derksen zich in juli 1989 terugtrok uit Center Pares en 'Levend Water Beheer' de aandelen verkocht aan Scottish Newcastle Breweries dat daarmee eigenaar werd van het recreatie- bedrijf, was dat bedrag verdubbeld. Piet en Trude Derksen (hun kinderen wer den vijf jaar eerder uit de erfenis gekocht) hadden met die som van 1 miljard gulden aan de top van Nederlands rijksten kunnen staan. Nu leven ze van een pensioen van 66.000 gulden per jaar, plus AOW. Piet Derksen: „Een miljard gulden... Dat had ik nooit kunnen dromen. Ik ben er van overtuigd: God wist wie hij rijk maakte, en Trude: „Wat er gebeurde heeft i zien. Dat was Zijn plan met ons, hadden het niet in de gaten." De Heer die alleen gelaten werd. Trude: „Dat was je tweede ervaring. Ik be doel de eerste." Er valt een lange en diepe stilte in het ge sprek. Piet Derksen maakt ermee duidelijk dat hij die beleving tussen Trude en hem wil houden. De open biecht komt daarom onver wacht. Hij zegt: „Ik ben gaan bidden 'God, wat is Uw wil in mijn leven?'Voor een zaken man een hoogst ongebruikelijk gebed na tuurlijk. Ik kreeg te horen dat ik mij moest gaan inzetten voor de vorming, de verbrei ding van het katholieke geloof. Hij legde de nadruk op de media, met name radio en tv. Toen heb ik geantwoord: 'Tv liever niet. Heer, laat dat aan mij voorbij gaan. Ik weet niks van televisie.' Jezus zei: 'Als jij mij niet verdedigt, wie moet 't dan doen? Ik heb je rijk gemaakt en jc de gaven gegeven." Trude: „Ik heb zelf ook ooit een Godserva ring gehad; op m'n 30ste. Ik hoorde duidelijk de stem van Jezus, die me vroeg om altijd in Hem te geloven. Wat ik voelde was een Ge- Pieten Trude Derksen: de wonderbaarlijke geldvermenigvuldiging en het Woord van de Heer weldige Liefde. Daar schrok ik zo van, dat ik er altijd m'n mond over heb gehouden om dat ik bang was dat ze zouden zeggen: die is nief goed wijs. Mijn biechtvader stuurde me toen naar een psychiater. Die heeft hem later gebeld om te zeggen dat ik volkomen nor maal was. Dat stelde me gerust. Want ik was me gaan afvragen: 'Ben ik misschien ge stoord? Word ik gek? Zou krankzinningheid zó beginnen?' Ondanks die uitspraak van de psychiater heb ik met mijn Godservaring nooit naar buiten durven komen. Maar zelf twijfelde ik niet meer. Mij overviel een gevoel van Enorm Geluk. Dat heb ik nog steeds." -k k Alle dagen van de week zijn Piet en Trude Derksen om half negen 's morgens voor werk en eerst gebed (de Lauden) in de vier etages hoge flat van de 'Stichting Getuigenis van Gods Liefde' aan de Markt te Eindhoven. Aan de gevel van het pand hangt een licht bak waarop Boodschappen aan de lopende band worden verkondigd. God is Liefde. God terievrije watervoorzieningen), Zaïre (medi van een miljard wordt beheerd, de werkruimte van Piet en Trude Der ksen, en een kapel waar elke middag om half een de mis wordt gelezen. Het personeelsbestand beslaat 30 mensen in vaste dienst. Onder hen een voor malige bankdirecteur uit de Verenigde Staten die hier uiterst nederig werk verricht. Hij vraagt zich af hoe hij ooit zo stom heeft kunnen zijn om beteke nis toe te kennen aan een eigen jacht en een eigen vliegtuig. Piet Derksen (voorzitter van de 'Stichting Getuigenis van Gods Liefde') en Trude (plaatsvervangend voorzitter) heb ben net berekend hoeveel geld er in 1991 naar 'Het Goede Doel' is gegaan: 65 miljoen gulden. Het totaal aan ondersteuningen in de loop van de jaren komt daarmee op om en nabij 250 miljoen gulden. De donaties lopen sterk uiteen. Er worden aanvragen gehonoreerd van 1500 gulden tot honderdduizenden guldens en miljoenen. „In die hoogste categorie zit niet de grootste dankbaarheid", zegt Piet Derksen. „Instellin gen en personen die een fiks bedrag willen, tonen zich vaak teleurgesteld wanneer ze van ons niet precies het gevraagde krijgen, ook al is dat dan altijd nog een gigantische som." De grote waardering komt derhalve uit de kleinere projecten, die van een paar duizend gulden. Piet Derksen noemt deze giften 'knipoogjes van Onze Lieve Heer'. Het geld vloog en vliegt naar alle delen van de wereld: Colombia (een dorp van 25.000 huizen voor de armsten der armen), India (lepravrij maken van gebieden), Kenia (bac- helpt hen die anderen helpen. Je bent een kind camenten van God God is je Vader. Jezus is je vriend en verlosser. Niemand ontkomt aan Gods Liefde. Binnen deze betonnen tempel zit de admi nistratie, de vormingsgroep, de SOS-hulp- dienst, het kantoor vanwaaruit het vermogen zuster die in haar eentje een gebied van 180 bij 200 kilometer moet verzorgen), Brazilië (de bouw van een kinder tehuis). Gemiddeld 3000 aanvragen per jaar er veel meteen afvallen omdat ze inkomen met de statuten (evange lisatie en hulp aan de armsten der a men) van de Stichting. De verzoeken worden in behandeling genomen door een bestuur van zeven, gecontroleerd door een commissie van toezicht. Onbetwist bovenaan, staat de steun aan het werk van Moeder Angelica in Alabama: 20 miljoen dollar, ruim 35 miljoen gulden. Het geld gaat naar een religieuze radiozender met wereldbe-1 reik (20.000 watt); eind 1992 komt die in de lucht. Het media-aspect van boodschap die Piet Derksen in Godservaring vernam. „Dan bereiken we alles. 24 uur per dag uitzending, ij 20 talen." Eerder probeerde hij tevergeefs in Nederland de Rooms Katholieke Om roep (RKO) Gabriël op te zetten. Het was een ver gevorderd plan, ontstaan uit onvrede over de KRO. Piet Derksen: „De regering heeft de KRO zendtijd ge schonken om het Geloof uit te dragen. In plaats daarvan vernietigden de ver antwoordelijken het katholicisme met mokerslagen." Kardinaal Simonis hield hem tegen. -k De rooms-katholieke kerk in Neder land is niet onverdeeld gelukkig met Piet Derksen die uiterst rechts („Ik weet niet veel van homofilie, maar vol gens mij is het een ziekte") denkt en werkt. Met dat uiterst rechtse is Piet Derksen in zijn uitleg zo klaar. „Een katholiek dient te leven naar het woord van Jezus en daar geeft de bij bel de richtlijnen voor. Iets anders is er niet. Een lid van een voetbalvereniging houdt zich toch ook aan z'n eigen spelregels en niet aan die van de ten nisclub?!" Wat de radiozender 'Gabriël' betreft, zegt Derksen: „Kardinaal Simonis meent dat de KRO van binnenuit te veranderen is. Ik heb daar mijn zeer ernstige twijfels over. Maar Simonis is in Nederland nou eenmaal het hoofd van de Kerk, dus heb ik gehoorzaamd. Ook al ben je het er niet mee eens: naar je kardinaal moet je luisteren, an ders wordt het een zootje. Hetzelfde heb ik met bisschop Ter Schure. Als leider van het bisdom Den Bosch is hij de eerste aan wie ik verantwoording dien af te leggen. Toen hij werd be noemd, ben ik naar 'm toegegaan en heb ik gezegd: monseigneur, aan u om te beslissen of ik met mijn werk moet doorgaan of moet stoppen. Hij vond dat ik moest doorgaan. Had hij gezegd 'stoppen', dan was ik gestopt. Abso luut." Absoluut? „Absoluut. Maar ik sluit niet uit dat ik dan naar een ander bis dom verhuisd was." Roermond mis schien? Trude Derksen: „Monseigneur Gijsen is héél anders dan men denkt. Ik zag erg op tegen onze eerste af spraak met hem, maar hij viel zó mee. Echt sympathiek. Zó onbevangen..." Ondanks zijn weerstanden gaf Piet Derksen zich in zijn opdracht om het geloof via de media uit te dragen over aan televisie. Hij startte in Italië 'Lumen 2000' op (een satel lietstation voor de paus), en in de Verenigde Staten (Dallas) een opleiding voor televisie producers („je kunt wel met zenders begin nen, maar zonder goed katholiek opgeleide mensen heb je d'r niks aan"). Dezelfde filosofie lag ten grondslag aan wat hij in Brussel stichtte: een intemationele rooms-katholieke School voor de Journalis tiek. Per leerjaar biedt deze opleiding plaats aan 30 cursisten voor wie de Stichting van Derksen tien docenten in vaste dienst heeft. Dan is er ook nog 'Logo Media' (eveneens 10 personeelsleden) in Hilversum, een film maatschappij voor rooms-katholieke produk- ties in de rechtse lijn. Piet Derksen: „Ik moet dat allemaal wel zelf doen omdat de hele me dia-wereld het op dit punt verzaakt." Trude: „Piet, ze begrijpen het niet." Piet: „Tja, ze maken ons liever belachelijk." Ooit verscheen een spotprent van priester? op een waterglijbaan. En na weer een paus bezoek stond in een krantecolumn de alinea 'Piel Derksen is dikke vriendjes met die kleitu Poolse dictator in Rome. Hij is de man achte, stichtingen met onwelriekende namen als 'Ge tuigenis van Gods Liefde' en 'Levend Water' Hij is, kortom, de Nederlandse Khomeiny. Trude Derksen: „We zijn vaak gemeer aangevallen. Toen we met de stichting be gonnen werd gesuggereerd dat het een fisca le truc rond Center Pares was. Met de hanc op m'n hart; we hebben er nooit één penning voordeel van gehad." Piet Derksen: „Maar is het niet heerlijk oir in Christus' naam vervolgd en beklad te wor den?!"

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29