Van kroegzangeres tot wereldvedette K E BIJLAGE Dinsdag 24 december Derde Kerstdag wordt Mariene Dietrich negentig jaar. Ze leeft al vijf jaar langer dan Greta Garbo, die andere legendarische filmdiva met wie ze gedurende Hollywoods bloeiperiode in de jaren dertig voortdurend heeft moeten wedijveren. Wie was dit meisje uit een gegoede Berlijnse familie, dat nog bijna voor een carrière als violiste had gekozen? Mariene Dietrich wordt vrijdag 90 jaar PIETERVAN UEROP Mariene Dietrich werd gecre- eerd door maatschappij Para mount, om te kunnen con curreren met MGM, waar Garbo de absolute vedette was geworden. Regisseur Joseph von Stemberg was de man die in Berlijn persoon lijk Mariene Dietrich ontdekte en haar de on na de Grote, in een nauw spektakel. Als je nu, ruim een halve eeuw later, die jarendertig-films van Garbo en Dietrich met elkaar vergelijkt, doen ze niet voor elkaar on der. Maar het is wel een feit dat de hoge kwa liteit van de Garbo-films het resultaat was van Garbo's eigen dominantie in die produk- ties, terwijl de hoge kwaliteit van de Dietrich- maakt waarin dus beide later via Hollywood roemrucht geworden vedetten te zien zijn, historisch naast ook nog Asta Nielsen trouwens. Ze droeg bontmantels die net zo bij haar lichaam leken te horen als huiden bij wilde dieren sterfelijke rol liet spelen in Der Blaue Engel films veroorzaakt werd door allereerst het ge- (1930) als de kroegzangeres Lola Lola (Von nieVon Stemberg. Kopf bis Fusz auf Liebe einge- stellt") die de rampzalige onder- gang bewerkstelligde van Emil Jannings als de brave, burgerlijke professor Unrath. Met die film is wel meteen het definitieve imago gecreëerd van Maria Magdalena (samengetrok ken tot Mariene) Dietrich als meedogenloze verleidster, maar haar verschijning was nog niet karakteristiek. Lola Lola was Pruisische deerne geweest. Pas in Hi werd aan Dietrich een meer verfijnde aliteit en 'fysieke klasse' toegevoegd. •Von Stemberg nam in 1930 zijn pupil mee naiar Amerika, waar hij haar coachte, opleid de, modelleerde, regisseerde en liet fotogra feren met slechts één doel: een actrice van haar maken met net zo'n mysterieuze en magnetische persoonlijkheid als waarover MGM de beschikking had met Garbo. Het is Von Stemberg gelukt dank zij de zes geniale films die hij in Amerika persoonlijk geregisseerd heeft met Dietrich in de hoofd rol: Morocco (1930), Dishonoured (1931), Nadat het in 1935 tot een breuk kwam tus sen de uit Berlijn afkomstige actrice en de uit Wenen afkomstige regisseur, is het met bei der filmcarrières eigenlijk nooit meer goed gekomen. Dietrich speelde in nog 25 films nadien, riiaar daarin wist ze slechts zelden te verrassen (men heeft het nooit aangedurfd haar iets totaal anders te laten spelen dan het prototype van de 'femme fatale'). Ze haalde ook slechts bij uitzondering haar vroegere niveau. Memorabel bleven alleen Desire (van Frank Borzage in '36), Angel luitenant (Ernst Lubitsch, in '37), The Flame of New nauwelijks gekend. Na diens dood hertrouw- Aandacht Hoewel er op Mariene Dietrichs filmfaam dus wel het een en ander valt af te dingen, heeft ze - anders dan Garbo, die zich in de ja ren veertig uit de openbaarheid terugtrok - via haar latere zangcarrière en haar spectacu laire verdere levensloop tot ver in de jaren ze ventig de aandacht van de wereld weten vast te houden. Het heeft overigens lang ge duurd voordat diezelfde wereld de juiste feiten achterhaalde van Maria Magdalena's prille jeugd, want toen Dietrich als ster in Amerika gelanceerd werd, ging dat gepaard met tal van opzette lijke mystificaties door een pers- agent. Met name ten aanzien van haar leeftijd, die pas bekend werd in 1965, toen een journalist in Oost-Duitsland haar geboorte-akte wist op te sporen en tot zijn stomme verwondering ontdekte dat het idool inmiddels al 64 jaar oud was. In 1987 besloot ze zelf wat raadsels uit de wereld te helpen en schreef ze de fascineren de autobiografie Ich bin Gott sei Dank, Berli- nerin. Het is dus in Berlijn dat ze, God zij dank, in 1901 geboren werd onder de naam Maria Magdalena Dietrich als dochter uit een gegoede burgerlijke familie. Haar vader, een de Pruisische politie, heeft Orleans (René Clair, in '41), Rancho Noto- (Fritz Lang, in '52) en een kort, maar Shanghai Express (1932), Blonde Venus markant gastoptreden in Touch of Evil (Or- (1932), The Scarlet Empress (1934) en The De- vil Is A Woman (1935). Allemaal films met een speciale, erotische droomkwaliteit, zich afspelend op exotische locaties (Marokko, Spanje, China), maar opgenomen in de stu dio, als Von Stembergs hoogst particuliere romantische visioenen. Von Sternberg De wedijver tussen Paramount en MGM was soms zo direct dat, wanneer Garbo in een historisch kostuumdrama excelleerde als de zeventiende-eeuwse Zweedse koningin Welles, in *58). Het percentage beroemd geworden films op haar totale staat van dienSt blijkt zelfs nog veel magerder als we bedenken dat ze voor afgaand aan haar doorbraakfilm Der Blaue Engel al in zeventien eerdere Duitse films ge speeld had, die geen van alle faam hebben gehouden. Op Die Freudlose Gasse na, waarin Dietrichs aanwezigheid zo klein was dat ze er niet eens een 'credit' voor gekregen heeft, de haar moeder met Edouard von Losch, e cavalerie-officier die de Eerste Wereldoorlog niet overleefde. Aanvankelijk wilde het meisje violiste wor den, maar een polsblessure noodzaakte haar van dat voornemen af te zien. Actrice worden was haar tweede optie. Eerst werd ze dans meisje bij een rondreizende revue, en vervol gens kreeg ze een echte opleiding aan de to neelacademie van Max Reinhardt. Haar eer ste substantiële filmrol speelde ze in Tragödie der Liebe en werd daarvoor geëngageerd door i Tsjechische produktie-assistent met de terwijl de vier jaar jongere Garbo daarin al naam Rudolf Sieber. Met hem trouwde 2 1 hoofdrol speelde. Maar wel curieus dus er in 1925 in Duitsland een film is ge- 1924. Een jaar later schonk ze het leven aan een dochtertje dat Maria werd gedoopt, en dat later nog bescheiden naam zou maken als de actrice Maria Riva. Met Sieber is Mariene Dietrich altijd ge trouwd gebleven, hoewel ze na haar ontdek king door Joseph von Stemberg zelden meer met hem heeft samengewoond. In 1933, toen in Duitsland de nazi's aan de macht waren gekomen, is de principiële Sieber (nadat hem de leiding was aangeboden over de UFA-stu- dio's, waarvan de joodse directeuren waren ontslagen) zijn vrouw in vrijwillige balling schap gevolgd. Eerst naar Frankrijk en later naar Amerika. Uiteindelijk heeft hij zich in Mexico gevestigd waar hij schatrijk gewor den als tóppenfokker stierf in 1957. Von Ribbentrop Sieber mag zich met zijn keuze tegen de na zi's een ordentelijk mens hebben getoond, zijn echtgenote gedroeg zich zeker niet min der flink tegenover de fascisten die zich er al les aan gelegen lieten liggen om Dietrich te bewegen naar haar eigen land terug te keren en daar haar carrière voort te zetten als we reldvedette van Hitler-Duitsland. In tal van monografieën over de actrice staat de anekdote over Von Ribbentrop die nog als ambassadeur in Londen vergeefs Dietrich een fortuin zou hebben aangeboden in mil voor terugkeer naar de Heimat. Die anekdote is niet correct. Dat wil zeggen: het voorval heeft wel plaatsgevonden, evenwel niet in Londen maar in Parijs, en de verleider in dienst van de Führer was niet Von Ribben trop, maar ambassadeur Von Welczeck, aldus Dietrich in haar autobiografie. Indrukwekkend in dat boek is vooral het verslag van de daarop volgende periode. Ze had zich in 1939 tot Amerikaanse laten natio naliseren en nam deel aan radio-uitzendin gen met anti-nazipropaganda in de Duitse taal. Ze ging voor de geallieerde troepen op treden aan het front, eerst in Noord-Afrika, vervolgens in Italië en naarmate de bevrij ding vorderde in frankrijk, België en ten La Dietrich: von Kopf bis Fusz auf Liebe eingestellt foto ap Mariene Dietrich in haar nadagen als vedette: tuoze zangeres. foto anp slotte haar eigen Duitsland. Dietrichs specia le nummer bestond uit een geheugentruc die ze ooit van Orson Welles had geleerd. Billy Wilder vroeg later eens aan Dietrich of het waar was dat ze in die periode met Ei senhower heeft geslapen. Dietrichs antwoord luidde: „Dat had niet eens gekund, want Ike bleef altijd ver weg van het front!" Haar moed en bereidheid om ontberingen te lijden zijn groot geweest. Tijdens de bevrij ding van Noord-Frankrijk nam ze een keer een jeep en ging op eigen gelegenheid zoe ken naar haar toenmalige minnaar Jean Ga- bin, die meevocht in een tankdivisie van ge neraal Leclerc. Ze hebben elkaar korter dan een minuut kunnnen spreken. Zijzelf maakte deel uit van het Eerste Leger onder generaal Omar Bradley en is tijdens het Ardennen-offensief met haar groepje en tertainers ternauwernood ontsnapt uit een omsingeling door Duitse pantsers. Weken heeft ze doorgebracht in het platgebombar deerde Aken, in een kapot huis waar ze naar eigen zeggen 's nachts de ratten over haar ge- zicht voelde lopen. Platluizen De autobiografie meldt: „Op een dag zouden er douches worden geïnstalleerd en ook vrouwen konden daar gebruik van maken, in ruil voor enkele 'wederdiensten'. Die bedoel de 'wederdiensten' zagen er als volgt uit: twee emmers water in ruil voor één keer glu ren. Drie emmers water twee keer gluren. Vier emmers water (die je absoluut nodig had om je haar te wassen): een paar kusjes en een boel gegluur. We vonden alles goed. Het vooruitzicht na al die tijd water en zeep te krijgen was genoeg om alle preutsheid en verlegenheid opzij te zetten. Bij deze gele genheid ontdekten we onze platluizen..." min als ze een echt veelzijdige actrice is geworden, zo weinig ontwikkelde ze zich tot e Zo leefde La Dietrich in 1944, na al vijftien jaar lang wereldfaam te hebben genoten als glamourkoningin. Tot aan het einde van de oorlog is ze bij de Franse en Amerikaanse soldaten gebleven. De Amerikanen hebben haar er later de Medal Of Freedom voor ge schonken, de Fransen maakte haar officier van het Légion d'Honneur. Die episode in haar leven verklaart ook de bijzondere gepas sioneerdheid waarmee zij later op de grote concertpodia het pacifistische lied *Where Have All The Flowers Gone' heeft kunnen zingen. Tot in Moskou en Leningrad toe. Zo min als ze een echt veelzijdige actrice is geworden, zo weinig ontwikkelde ze zich tot een virtuoze zangeres. Het was meer een soort zegzingen met die zeer karakteristieke omfloerste lage stem en die afgebeten Duitse dictie. Maar de glamour en de persoonlijk heid die ze er aan toevoegde, haar totale allu re, waren onvergelijkbaar. En nog steeds ta melijk sexy, ook op haar zeventigste (zé werd 43 jaar geleden grootmoeder!), met die voor een miljoen dollar verzekerde benen, waar van er ooit een brak (tijdens een concert in Sydney in 1975). Liefdesleven Over haar liefdesleven heeft Mariene Dietrich zich altijd op de vlakte gehouden. Of de zes jaren van zeer intieme omgang en samen werking met Joseph von Stemberg altijd zui ver professioneel zijn gebleven, dat weet nie mand. Wel heeft mevrouw Von Stemberg ooit een proces aangespannen tegen Diet rich, omdat die bezig zou zijn om Joseph van zijn echtgenote te vervreemden. De rechter was daar toch niet van overtuigd. In zijn autobiografie Fun In A Chinese Laundry liet achteraf Von Stemberg zich zeer laatdunkend uit over zijn ster-actrice en stel de botweg dat Dietrich absoluut niet begre pen had hoe hij haar moest manipuleren om de gewenste dramatische effecten te berei ken. Von Stembergs terugblik getuigde van heel weinig genegenheid, maar wellicht wel van gekwetste liefde. Wie zal het zeggen? Van de Franse acteur Jean Gabin schreef Dietrich te hebben gehouden „als zijn m' der, zijn zus, zijn vriendin en nog veel mei Ernest Hemingway is tot aan zijn dood grote, gepassioneerde maar „door toevallig heden platonisch gebleven liefde" geweest. Met Noel Coward was Dietrich eveneer lange tijd zeer intiem, evenals met Erich Ma ria Remarque en Orson Welles. Tot haar vriendenkring hebben voorts Charles Chaplin behoord, Edith Piaf, Billy Wilder, Gil bert Bécaud en Burt Bacharach die ze de lei ding gaf over haar latere concerttoumees. Ze had een hekel aan John Wayne, die ze lomperd vond, net als James Stewart. Ze be wonderde Frank Sinatra en Richard Burton. Maar van allen die Dietrich bewonderden formuleerde Jean Cocteau zijn adoratie zelfs nog mooier dan Godfried Bomans het ge daan heeft: „Mariene Dietrich... Haar n; begint met tederheid en eindigt met paukenslag. Ze draagt veren en bontmantels die net zo bij haar lichaam lijken te horen als huiden bij wilde dieren en veren bij vogels. Haar stem, haar blik zijn die van de Lorelei, maar de Lorelei was gevaarlijk; zij daarente gen niet, want het geheim van haar schoon heid ligt in haar goede hart. Dat verheft haar boven elke elegantie, mode of stijl; zelfs bo ven haar aanzien, haar moed. haar films t haar liedjes." Het maakt niet uit dat Cocteau's loftuiting in 1954 werd uitgesproken, want het beeld van Mariene ligt al 54 jaar vastgeklonken. En het kan nog zeker 54 jaar mee.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27