Het jaar van de GTST-gekte KERST BIJLAGE Dinsdag 24 december 1991 Actie, opname. Een scène met Rick Engel- kes en Frederique Huydts. foto george verberne Menigeen voelde zich zo gepakt door de serie, dat de warme prak een tussendoortje werd. Met het bord eten op schoot zaten de ware GTST-ers avond aan avond in volstrekt geestelijke afzondering te staren naar de buis. Alsof zich niets anders in de wereld afspeelde. oede tijden voor de PTT begin dit jaar, slechte tijden voor de postbodes in de omgeving van Hilversum. Bijkans een breuk hebben ze zich gesjouwd aan de fanmail die dagelijks bij RTL 4 werd bezorgd. Goede Tijden Slechte Tijden bracht tal van pennen in beweging en kindvrouwtjes in opperste aanbidding. Devoot, welhaast slaafs stonden ze dag,in dag uit uren te posten voor de ingang van TV-Studio Aalsmeer. Te wachten op dat ene moment waarop ze een glimp van hun Arnie of hun Peter konden opvangen. „Het wordt wat minder, gelukkig", beweert Harrie Seve- rens, woordvoerder van RTL 4. „In april kre gen we gemiddeld 300 a 400 brieven per week. De fans hebben inmiddels alle foto kaarten en posters in huis. Er is zeker geen sprake van verzadiging." Maar lang niet iedereen is gecharmeerd van Goedé Tijden Slechte Tijden. Geen tv- programma beweegt zich qua appreciatie zo tussen extremen. Je houdt ervan, of je zwijgt de soap in het vriendelijkste geval dood. Pro- ducente Olga Madsen is goeddeels verant woordelijk voor alle commotie. En dan te be denken dat ze nog geen twee jaar geleden niets had met soap en alles met film en dra ma. Maar het toeval heeft soms de gewoonte iemands levensloop en carrièrelijn in een nooit vermoede richting te buigen. Madsen: „joop van den Ende had de in druk dat een dagelijkse serie bestaansrecht had. En uitgerekend op vrijwel hetzelfde mo ment bleek daaraan bij RTL 4 behoefte te be staan." Meteen ja Van den Ende zocht een internationale part ner en vond de Australische produktiemaat- schappij Grundy, bekend van onder meer Sons and Daughters. Madsen: „Joop belde mij op, vroeg of ik een dagelijkse serie wilde opzetten. Ik heb meteen ja gezegd. Ik zat net in een tijd waarin ik me afvroeg: wat zal(ik nu gaan doen? Een maand of vier vóór dat tele foontje van Joop had ik ontslag genomen bij de. Filmacademie, waar ik docente was. Op het moment dat Van den Ende mij vroeg liep ik met een hele kwade kop rond. Voor de Dagelijkse pendel tussen lief en leed is meer dan zomaar een tijdsverschijnsel NOS was ik tweeëneenhalve maand bezig ge weest met de tv-bewerking van Tsjechovs 'Kersentuin'. En toen werd het alsnog afge blazen. Al het werk voor niets geweest. Woe dend was ik. Met verve heb ik' me vervolgens op de soap gestort. Ik keek naar andere soaps en zag vanuit mijn filmachtergrond tot mijn onvoorstelbare verbazing dat je met een soap veel fantasierijke dingen kunt doen." Ze zegt bij het op poten zetten van Goede Tijden veel hulp te hebben gehad van Reg Watson en Michael Murphy, de schrijver en de producer van de oorspronkelijke Australi sche serie. „De eersté 50 afleveringen zijn ge maakt op basis van vertaalde scripts. De ver haallijnen zijn nu grotendeels Nederlands. Zes schrijvers, onder wie Rogier Proper, hou den rich er dagelijks mee bezig. Ik ben er best trots op dat de mensen van toen ware karakters zijn geworden." Zij die niets van de soap willen weten, le ven volgens Madsen in het verleden. Om het nader te duiden, ze hangen hun oordeel nog altijd op aan de eerste vijftig afleveringen die RTL 4 op het scherm bracht. „Toen hebben ze voor zichzelf vastgesteld dat de serie niks was en dat de serie nooit wat zou worden. Maar die eerste vijftig afleveringen waren één lange generale repetitie. En dan die kritiek op de acteurs en actrices. Altijd lees of hoor je weer dat de jongere acteurs op hun jeugd zijn gecast, dat ze nooit eerder hebben ge speeld. Maar ze beschikten wel degelijk over ervaring. Ook Antonie had wel eens iets op toneel gedaan, alleen Reinout Oerlemans Generatieconflict De crux van de serie, zoals de producente het uitdrukt, de kwintessens is het generatiecon flict. Olga Madsen profileert zich nadrukkelijk als degene die de serie voorziet van een signatuur. „Het is onze visie op hoe mensen met elkaar omgaan. Middelpunt zijn de jongeren die na hun mid delbare schooltijd in hun onrus tige jaren verkeren en in onwe tendheid verkeren over hoe het verder zal gaan met hun leven. Daartegenover staan dan de ou de figuren die hen vertellen hoe ze het allemaal moeten doen. De grap is nu dat de ouderen dezelf de fouten maken als de jongeren. En daardoor is Goede Tijden Slechte Tijden ook voor de oude re kijker heel herkenbaar." Afgaande op de kijkcijfers weet het medewerkersbestand van Goede Tijden Slechte Tijden zich avond aan avond bekeken door een redelijk constante aanhang, Producente Olga Madsen: „Onder druk worden doorgaans de beste pres taties geleverd. Er is geen tijd om alles uitgebreid te analyseren, dit is inder daad industrie." FOTO GPD variërend van 1.600.000 (Europa Cup-avond) tot 2.500.000 kijkers. De trouw aan GTST is vooralsnog groot, maar de serie lijkt niet méér kijkers voor zich te kunnen inpalmen. RTL 4 besloot deze zo mer de programmering van het publieke omroepbestel nog meer concurrentie aan te doen door GTST tegenover het NOS:jour- naal te plaatsen. Maar nogmaals, de move van 'dinner-time' naar 'prime-time' heeft niet wezenlijk geleid tot een spectaculaire aanwas van GTST- adepten. Heel opmerkelijk ook, voor de deur van TV-Studio Aals meer die middag geen fan van Oerlemans of Kamerling te be kennen. Toch niet het eerste sig naal dat Nederland uitgekeken raakt op Goede Tijden? „Nee", meent Severens na mens RTL 4 te kunnen opmer ken. „Nee", beweert ook Mad sen, „we zitten nu op een kijkdichtheid van 19. Hebben we nooit gehaald. Persoonlijk vond ik GTST een lekker voorgerecht, maar bij RTL 4 hebben ze er een hoofdmaaltijd van gemaakt. Tja, dat is niet helemaal mijn keu ze. GTST als hors d'oeuvre smaakte mij uit stekend." Nederland moet er maar rekening mee houden dat Goede Tijden Slechte Tijden nog lang niet passé is. In elk geval zijn er 230 nieuwe afleveringen besteld. Kostprijs: 80.000 gulden per stuk. „Heel goedkoop voor een dramaserie", meent Severens namens RTL 4. Afstuderen De onschuldige gekte van de GTST-sekte is meer dan zomaar een tijdsverschijnsel, je kunt warempel afstuderen op GTST. Twee studentes aan de Universiteit van Amster dam analyseerden in het kader van hun stu die communicatiewetenschap het hosanna- en boegeroep dat de soap teweeg brengt. In dat kader interviewden Annemieke J. Mulder en Ruth de Liever een honderdtal proefper sonen en ze hielden tal van kritieken kritisch tegen het licht. Geciteerd werd onder meer deze visie van een medewerker van de Haag se Post: „De makers houden de kijker voor half debiel" In hun scriptie lieten de jonge onderzoek sters uitkomen dat de bewuste criticus naar hun bevinden niet goed zat met zijn kijk op GTST. „De schrijver van dit artikel maakt de veel voorkomende fout de serie te beoorde len op haar uiterlijke kenmerken en houdt er geen rekening mee dat de kijkers de serie op een bepaalde manier decoderen. Hij kan blijkbaar niet wat de kijkers wèl kunnen. Zij kunnen plezier beleven aan de serie zonder zich te ergeren, omdat zij de gebeurtenissen kunnen relativeren. De kijkers zijn niet de biel, ze beschikken misschien alleen over iets meer verbeeldingskracht." Producente Olga Madsen had het niet mooier kunnen zeggen, zelden zal ze in haar carrière warmere pleitbezorgers voor haar werk hebben gehad. „Ik onderschat mijn pu bliek niet, ik zou het niet eens durven. Maar juist omdat de kijkers zo intens met de serie Joost Buitenweg: „Ik wil niet zeggen dat ik totaal op Rien lijk, rr Rien lijkt wel op mij." foto george meeleven, spelen ze in feite mee." Gaandeweg heeft ze een eigen definitie van de soap ontwikkeld: „Het is een naïeve manier van een verhaal vertellen door middel van dialoog met beeld, waarin reëele perso nages onwaarschijnlijke verhaallijnen waar schijnlijk laten zijn." Volkslied Goede Tijden Slechte Tijden. Oftewel: de pendel tussen lief en leed die uitsluitend 'Er is geen tijd om alles uitgebreid te analyseren, dit is inderdaad industrie' doordeweeks wordt onderhouden. De her kenningsmelodie van de soap, gecompo neerd door veelschrijver Hans van Eijck, is een soort volkslied geworden. Ohderhet motto 'kunt u nog zingen, zing dan mee' een paar strofen: De tijd van onbezorgdheid is voorbij Vandaag begint de lange weg naar morgen De dromen komen als een vlinder vrij Niet langer in geborgenheid verborgen REFREIN: Goede tijden, slechte tijden, een dag die als een nacht verschijnt Goede tijden, slechte tijden, liefde leidt je tot het eind Goede tijden, slechte tijden, nee, het leven spaart je niet Goede tijden, slechte tijden, Soms geluk en soms verdriet. Enzqvoort, enzovoort. Hoog tijd onderhand om het artistieke 'thuis' van Joop van den Ende te betreden. Tijd voor hoogdravende artistieke pretenties is er niet in TV-Studio Aalsmeer, gewerkt moet er worden. Alles staat in het teken van de massaproduktie. In de studio staan 25 permanente sets opgesteld, 25 GTST-decors. Sappelen en stampen, zwoe gen, zweten. Repeteren en regis seren. Elke werkdag opnieuw van 's morgens acht tot 's avonds acht. Elke scène wordt in begin sel drie keer gerepeteerd, daarna wordt alles vastgelegd. Alles wordt een week of vijf voor uit zending ingeblikt. Als er al kritiek op de mensen op de vloer moet worden geleverd, dan toch zeker niet op inzet, arbeidsintensiteit en betrokkenheid. Olga Madsen klopt het af, tot dusver is de pro- duktie nog geen dag overvallen door ziekte. „Het is wel voorge komen dat iemand zich na een val op krukken moest voortbewe gen. Nou, geep probleem, dan schrijf ik die krukken de serie in. En mocht iemand ziek worden, dan nemen we eerst de scènes waarbij de zieke niet is betrokken." Lange dagen Niet altijd even makkelijk na te leven, die strakke discipline van het GTST-werkrooster. Zeker als er thuis nog opgroeiende kinderen rondlopen en een actrice ook nog eens moe der is. Onlangs besloot Marlous Fluitsma ali as Helen Helmink uit de serie te stappen. Haar rol is inmiddels overgenomen door Br- uni Heinke. Eens zien wat er in een week GTST zoal wordt gedaan: Maandag: droog repeteren. Dinsdag: van 8 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds opnemen. Woensdag: 's morgens repetitie, 's middags opnemen. Donderdag en vrijdag: de hele dag opne men, tevens op locatie. Het zijn lange dagen. En nooit valt na zo'n vermoeiende werkdag Joost Buitenweg de adoratie ten deel die Reinout Oerlemans en Antonie Kamerling bij herhaling ten deel val len. Buitenweg is er overigens niet rouwig om dat hij, vertolker van het enge strebertje Rien Hogendoom, minder wordt gepruimd dan genoemd tweetal. Nog altijd bevalt het hem uitermate goed om het uitgerekende, onuit staanbare kwalletje van de serie te spelen. „Ik ben erbij vanaf het begin, van augustus 1990 af. Ik heb hiervoor al wat kleine dinge tjes gedaan. Bij toneelgroep Amsterdam bij voorbeeld. En ik zat in Pauze-tv en in Vreem de Praktijken. De toneelschool heb ik niet ge daan, maar het is dus ook niet zo dat ze me van de straat hebben geplukt. Ik speelde meestal de stoere guy. Ik stop m'n gevoel in mijn rol, maar dan sterk vergroot. Ik wil niet zeggen dat ik totaal op Rien lijk, maar Rien lijkt wel op mij. Fictie en werkelijkheid lopen door elkaar. Een schurk spelen is lekker om te doen. Of ik ook zou kijken als ik niet bij GTST betrokken zou zijn, weet ik niet. Nor maal gesproken kijk ik niet naar soaps, om dat ik geen tijd heb om ze te volgen." Wik Jongsma loopt nog niet zo lang mee, in Aalsmeer. Wel kan hij zich laten voorstaan opt 23 jaar ervaring bij tal van toneelgezelschap pen. En dat kan lang niet iedereen bij GTST hem nazeggen. „Voor mij valt het al met al best mee, maar heb je van die dagen met veel scènes achter elkaar, dan is het best vermoei end. Soms moet je accepteren dat een scène er niet helemaal zo op staat als je zelf zou willen." Eigenlijk speelt Jongsma met Harmsen een nare man, zoals ook zijn entree in GTST een vervelende aanleiding kende. Hij trad in de plaats van de overleden Cor Witschge. „Ik had min of meer regelmatig gekeken naar Goede Tijden Slechte Tijden. Kennissen van mij waren verslaafd aan de serie, zodoende was ook ik een beetje op de hoogte van de gang van zaken. Ik bezag het als een volstrekt nieuw fenomeen. In het begin had ik veel kri tiek, vond dat er heel slecht werd gespeeld. Na verloop van tijd zag ik het produkt verbe teren." In het begin, hij bekent het openhartig, was de acteur als de dood uit de toon te val len. Jongsma vreesde dat wat hij voorhad op veel van z'n collega's juist in Goede Tijden Slechte Tijden op den duur tegen hem zou gaan werken. Waar hij aanvankelijk heel erg tegenaan hikte was de betrekkelijk korte voorbereidingstijd die telkens voorafging aan „Ik was gewend -om zes weken lang te re peteren voor een stuk, waarmee je dan ver volgens het land in ging. Nog een verschil: door mijn scholing was ik nu eenmaal niet gewend intuïtief te werken. Heeft te maken met het feit dat vroeger op de toneelschool het naturel werd weggehaald. Die jongens, en daar bedoel ik natuurlijk Reinout en Antonie mee, hebben dat natuurlijke wel. Aan de an dere kant, dat intuïtieve, dat naturel kan ook tegen die jongens werken. Heel voorzichtig wijs ik wel eens, vanuit mijn achtergrond, op de uitspraak. Joh, zeg ik dan, je bent moeilijk te verstaan. En zo leren we hier van elkaar. Industrie „Ze hebben les", vertelt Olga Madsen. „Maar ik ben er anders dolblij mee dat in onze serie de mensen gewoon praten. Ik wil geen ac teurs die tegen de toon aan praten. Ik wil ac teurs die verstaanbaar en natuurlijk Neder lands praten. En dialecten mogen van mij. Mensen die alleen analyserend kunnen acte ren zijn ongeschikt voor GTST, je moet hier intuïtief acteren. Onder druk worden door gaans de beste prestaties geleverd. Er is geen tijd om alles uitgebreid te analyseren, dit is inderdaad industrie. Aan het einde van de week moeten er vijf afleveringen klaar zijn. De scripts worden zo geschreven dat iemand met een gerust hart een aflevering kan over slaan. Dat komt ook heel wat kijkers goed uit, omdat er in veel gezinnen afspraken zijn ge maakt over het aantal uren dat per week naar Goede Tijden wordt gekeken. Natuurlijk hou den we daar rekening mee. GTST heeft zich snel gesetteld in de Nederlandse cultuur. We doen er hier alles aan om te voorkomen dat de serie even snel weer uit de Nederlandse cultuur wordt geschopt."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 24