Leidsch Dagblad Gorbatsjov morgen weg BEL: Ereplaats voor Gorbatsjov Marca weg van Hooigracht Vietnamezen schorten hongerstaking even op Geen extreme omzet Flora He in Chrispijn Nederland slaat voor 9 miljard in met kerst EG: Landbouwvoorstel GATT onaanvaardbaar FEITEN EN MENINGEN Koude belemme ring voor hulp aan Kurden BINNENLAND Weer Russische 'joden' het land uitgezet BUITENLAND Georgische dicta- Verzet CDA-on- tor Gamsachoer- dernemers tegen dia wil niet wijken binnenstadsplan KUNST Leiden is drie maanden 'Rem brandt City' Pernix verdedigt overmorgen de LD-cup korfbal Dinsdag 24 december 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39734 Losse nummers 1,45 Geen krant ontvangen? 071 - 161499 ma tmvr 18 00-19 30 uur zaterdag 10 00-12.00 uur Staatsraad in spoedzitting in Moskou bijeen Michail Gorbatsjov treedt morgen af. De president zon der staat zal dat morgenavond om 21 uur plaatselijke tijd (20 uur in Nederland) zelf aankondigen. Dat heeft zijn woordvoerder Gratsjev vanmiddag gezegd. Gor batsjov is het hierover eens met de Russische president Jeltsin, aldus Gratsjev. Voortdurende sneeuwval en Invallende dooi hebben in grote delen van Duitsland en België, maar ook in Zuid-Limburg voor overstromingen ge zorgd. In het Zwarte Woud in het zuiden van Duitsland is een deel van de Autobahn weggespoeld door het wassende water. foto opa rolf haid COMMENTAAR Hoewel iedereen al een tijdje zag aankomen dat Michail Gor- batsjovs rol spoedig zou zijn uitgespeeld, komt de daadwer kelijke aankondiging dat hij het voor gezien houdt toch nog als een kleine schok. Het is wat on werkelijk. Sinds 1985 heeft Gor- bastjov met veel kracht en over tuiging gewerkt aan een koers wijziging in de wereldpolitiek, en vanaf morgenavond bestaat die Gorbatsjov plotseling ni^t meer. De glasnost (openheid) en perestrojka (vernieuwing) die hij in gang zette, heeft op volko men natuurlijke wijze geleid tot het verdwijnen vafi Moskous ijzeren greep op Midden- en Oost-Europa en vervolgens tot het uiteenvallen van de door Lenins bolsjewieken gestichte Sovjetunie zelf. Bovendien is de wereld door Gorbatsjovs toedoen (ontwapeningsverdra gen) minder onveilig geworden. Zijn einde als president van de eens zo machtige Sovjetunie is nogal roemloos, en zelf had hij het zich stellig allemaal wat anders voorgesteld. Maar van wege zijn bijdrage aan de ont wapening en aan de vrijwording van de volkeren van Oost- en Midden-Europa en de Sovjetu nie verdient Gorbatsjov zonder de minste twijfel i in de wereldgeschiedenis. is gevonden. Het Amsterdamse makelaarskantoor Müller Managements bv, dat optreedt voor de Zweedse belegger die eigenaar is van het complex, is met drie gegadigden in onder handeling over de verhuur van de winkelruimte aan de Hooi gracht. Het gaat onder meer om een kledingzaak en een onder neming in radio's, tv's en wit goed. Pagina Leiden: Marca zit uit de loop De textielzaak van Marca ver trekt van de Hooigracht. De omzet van de winkel is volgens de directie te laag. Marca is nu op zoek naar een nieuwe vesti gingsplaats in het centrum van Leiden of in een van de regioge meenten. De vijftien personeelsleden van het bedrijf kunnen tijdelijk aan de slag bij andere filialen totdat een nieuw onderkomen MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Gorbatsjov zei gisteren in een telefoongesprek met de Britse premier Major dat hij binnen twee dagen een besluit zou ne- Maar hij vergaderde van morgen al met de Staatsraad, het collectieve leiderschap van het land, achter gesloten deuren in het Kremlin. De bijeenkomst is niet officieel aangekondigd en er viel vanmorgen geen infor matie te krijgen over het aantal presidenten (van de 12 repu blieken) dat in Moskou bijeen is gekomen. De regeringsleiders van de voormalige Sovjet-republieken waren vanmorgen eveneens bij een in Moskou. Volgens de Rus sische vice-premier Boerboelis zal de Sovjet-regering zichzelf opheffen op 30 december, als in Minsk opnieuw een Gemene best-vergadering wordt gehou den. Tegelijk met de Staatsraad vergaderde een van de twee Ka mers van het Sovjet-parlement. De afgevaardigden bespraken de tekst van een resolutie die vaststelt dat de Sovjetunie als internationaal erkende staat heeft opgehouden te bestaan met het uitroepen van het Ge menebest van Onafhankelijke Staten. Dat gebeurde zondag in de Kazachstaanse hoofdstad Al ma Ata. Volgens de resolutie houden de 'Unie-organen' op te bestaan zodra de parlementen van de afzonderlijke republieken het akkoord van Alma Ata hebben goedgekeurd. Gorbatsjov heeft steeds gezegd dat dit de enige legale manier is. Pas daarna zou hij willen terugtreden. De meeste republieksparle- menten discussiëren nog deze week over het Gemenebest-ak koord. De parlementsresolutie suggereert dat aan Gorbatsjovs wens tot een laatste zitting van het volledige Unie-parlement (het Congres van Volksafgevaar digden) niet zal worden vol daan. De Amerikaanse regering zal donderdag Rusland als een on afhankelijk land erkennen, evenals de andere elf republie ken die tot voor kort deel uit maakten van de Sovjetunie. De Europese Gemeenschap heeft daarover nog geen besluit geno men. HET WOORD IS AAN DEN HAAG GPD-4 VI RUNSBURC PETER VAN DER HULST „Goed, maar niet extreem". Op die manier betitelt woordvoer der P. Kralt van Flora de omzet van de Rijnsburgse Bloemenvei ling in de dagen vlak voor Kerst mis. Vorige week zorgden de klok ken voor een totaalbedrag van 15,7 miljoen gulden. Dat was zes procent meer omzet dan in de vergelijkbare week van het vorig jaar. Het hogere bedrag is niet te danken aan de aanvoer, want die viel tegen, maar wel aan de goede prijs van de bloe men. Gisteren en vandaag was de aanvoer van bloemen bij de vei ling weer beter en verschenen eerste tulpen onder de veiling- klok. Records bleven echter uit. „Daarvoor is het wachten op het voorjaar", aldus Kralt. NIEUWSLIJN Suf gebeld voor gratis seks Een man uit Limburg heeft gisteren zijn beklag gedaan bij de Lissese politie omdat hij al dagen lang wordt gebeld door men sen die op gratis seks uit zijn. Al snel bleek dat in het weekblad Nieuwsweek abusievelijk zijn telefoonnummer stond vermeld bij een seksadvertentie. In de eerstvolgende uitgave zal het blad een rectificatie plaatsen zodat de man van de ongewenste tele foontjes wordt verlost. Een soldaat van het Rode Leger he'pt een Mos- kouse dame een handje, nadat zij een kerstboom heeft gekocht. Die boom dient niet in de eerste plaats ter opluis tering van de Kerst, maar om het jaar op een enigszins feeste lijke manier uit te luiden. De Rus sen, van wie ve len behoren tot de orthodoxe kerk, vieren Kerstmis pas op 7 en 8 ja nuari. FOTOEPA MICHAEL EVSTAFIEV De 110 Vietnamese asielzoekers die uit protest tegen een drei gende uitzetting op diverse plaatsen in Nederland in hon gerstaking waren, hebben hun actie opgeschort. Directeur vreemdelingenzaken Nawijn van het ministerie van justitie had dat als voorwaarde gesteld voor een gesprek. Het onder houd zou vandaag plaatsvin den. Het voorlopig stopzetten van de hongerstaking kwam giste ren onverwacht, 's Morgens nog besloten 25 Vietnamese vrou wen hun hongerstaking te her vatten om hun mannen te steu nen in „de moeilijke dagen rond kerst". Ook zij nemen in middels weer voedsel tot zich. Van het gesprek op het minis terie werd vanmorgen overigens niet veel verwacht. Staatssecre taris Kosto van justitie houdt vast aan zijn standpunt dat asielzoekers die zijn uitgeproce deerd ons land moeten verla ten. Volgens een woordvoerder van het ministerie zou Nawijn dat standpunt nog eens aan de Vietnamezen uitleggen. Inmiddels hebben 24 asiel zoekers onderdak gezocht in kerken in Friesland, Drenthe en Groningen. Secretaris Van der Zee van de Raad van Kerken zei gisteren te verwachten dat ze daar voorlopig veilig zijn. „Kosto heeft in een opwelling gezegd dat hij zonodig met hulp van de politie de asielzoekers uit kerken zal verwijderen. Zo iets zou met Kerstmis in het vooruitzicht een erg slechte in druk maken". Van der Zee heeft overigens „groot begrip" voor Kosto. „Hij zit klem." Het kerkasiel is er dan ook niet op gericht om diens beleid te dwarsbomen, maar om een „adempauze" te schep pen om naar een oplossing te zoeken. De Raad van Kerken heeft Kosto vorige week ge vraagd de uitzettingen met vier weken uit te stellen. Pagina 3: Interview Kosto HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De nieuwe voorstellen over ver mindering van de landbouw subsidies in de wereld zijn voor de landen van de Europese Ge meenschap onaanvaardbaar. Dat hebben de EG-ministers van handel en van landbouw gisteren in Brussel verklaard. Toch vinden zij dat over de voorstellen van secretaris-gene- Heet u van harte- op 2e Kerstdag van 11.00 tot ir00uur_ Leiden Hoge Rijndijk 260 071-410608 RIJSWIJK ANP De Nederlanders hebben dit jaar voor bijna negen miljard gulden cadeaus, lekkernijen en versiering ingeslagen voor Kerstmis. Onder de kerstboom liggen morgen vooral duurdere cadeaus. Servies, zilver, parel sieraden, computerspelletjes, keukenapparatuur, videocame ra's en kleding zijn populair. Veel geld wordt ook gespen deerd aan versiering, compact discs, videobanden, audiosets voor kinderen en badkamerarti kelen. De poeliers doen goede zaken en verkopen een grote variatie aan wild. De banket bakkers kunnen de kransen en kransjes amper aanslepen. De consument geeft in de cember tussen de 12 en 15 mil jard gulden uit en besteedt dus ongeveer 60 procent daarvan rond de kerst. De omzet van ne gen miljard ligt slechts iets ho ger dan vorig jaar. De wat te genvallende Sinterklaasomzet wordt dit jaar dan ook niet hele maal goed gemaakt door de kerstkoopwoede, aldus de on dernemersorganisatie NCOV. De speciale koopavonden wer den matig bezocht. Er wordt veel overdag gewinkeld, aange zien veel mensen de periode rond de feestdagen vrij zijn. Anfiek en Interieur Hoog made Heet u van harte welkom op 2e Kerstdag van 11.00 tot 17.00 uur van Klaverweydcweg 21 01712-2576 Hoogmade Uitvoering klap voor zuivelindustrie raai Arthur Dunkel van de GATT, de wereldorganisatie voor handel en tarieven, verder kan worden gepraat. Op enkele andere handelsgebieden bevat ten die plannen volgens de EG positieve punten, maar de land bouwvoorstellen moeten wor den aangepast. Dunkel kwam eind vorige week met een dik pakket voor stellen, die het vorig jaar vastge lopen handelsoverleg in de zo genoemde Uruguay-ronde weer op gang moeten brengen. Het gaat daarbij om vrijmaking van de wereldhandel, maar hoofd punt is een forse verlaging van de landbouwsubsidies, voor de EG met zo'n 35 procent. Zaterdag liep overleg tussen de EG en de VS over dit onder werp vast. De Amerikanen zijn de grote tegenstrevers van de Gemeenschap, vooral op het punt van de exportsubsidies voor de boeren. Uitvoering van de voorstellen van de GATT zou vooral een harde klap zijn voor de Nederlandse zuivelindustrie, die een derde van de EG-export verzorgt. Groot-Brittannië stelde giste ren voor de hele landbouwpara- graaf uit de GATT-onderhande- lingen te lichten, om te voorko men dat de onderhandelingen ook op andere terreinen nieti verder komen. Maar voor alle' andere EG-landen gaat het om' één totaal-pakket. Pagina 2: GATT terug bij af. En de herders gingen haastig e vonden Maria en Jozef, en he kind liggende in de kribbe. Evangelist Lucas VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Info Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK KERSTBIJLAGE PAGINA 19 t/m 35 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Droog Heldere nacht met een minimum temperatuur van 4 graden aan zee tot rond het vriespunt in het bin nenland In de loop van de dag toenemende bewolking maar tot de avond droog Middagtempera- tuur 5 graden Noordwestelijke wind, zwak tot matig rond kracht 3, in de middag draaiend naar zuidwest. Kerstshow in &nttefef)utó „Heptfjen" Gespecialiseerd Lammermarkt 59 Leiden 071 146965 it betaal ik daarna j Per maand (f27.80) via automa- tische betaling' Per kwartaal (f 80.10) via accept- I Woonplaat Nummer bank/girorekening Leidsch Dagblad t woordnummer 10050 2300 VB Leiden I 8 712141

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1