Sport Kritiek steekt Reygwart 'Onderscheppen is leuker dan scoren' S Herinneringen aan Arie Eindronden LD Cup korfbal LEIDEN. BRAM V KORFBALMEDEWERKER De eindronden van de strijd om de Leidsch Dagblad Cup begin nen overmorgen om 11.00 in de Leidse Vijf Meihal. In de eerste halve finale staan de overgangs klassen De Danaïden en TOP tegenover elkaar, terwijl om 12.00 uur bekerhouder Pemix en Zuiderkwartier elkaar ont moeten. Als voorafje voor de om 14.00 uur geprogrammeerde finale serveert de Leidse Korfbalfede ratie een duel tussert oud-De Danaïden en oud-Leiden. Op gesteld voor De Danaïden zijn Ciska Peters, Trudy Nap, Yvon ne Kamerling, Ingrid van Haren, Gerard Nap, Eric Filemon, Ge rard Bos, Pieter Koomeef, Hans van der Leek en Cees Christi- Voor het Leidse team komen uit Carla Akse (Zuiderkwartier), Jory Sjardijn en Janny van Iter- son (De Algemene), Anneke IJzerman (Fides Pacta), José van der Berg (TOP), Ruud en Wim van Vliet (De Algemene), Geer- ten Breedveld (Pemix), Frans de Haas (Fides Pacta) en Rob den Hertog (Zuiderkwartier). Het Leidse achttal wordt gecoached door Jan van der Kaay. Hans Reygwart gooide zondagavond met een brede grijns zijn voetbaltas op de huiselijke vloer. De scheids rechter uit Zaandam had zojuist Ajax - Feyenoord tot een goed eind gebracht. Dat wist-ie, dat vóelde hij. De leids man werd ook in het Olympisch Stadion overladen met complimentjes en schouderklopjes. de KNVB, zelfs van Feyenoor- ders. En uitgerekend Wim Jan sen, een man die ik heel hoog heb zitten, komt met de scherp ste kritiek. Ik had deze wedstrijd nooit mogen krijgen, had hij ge zegd. Blankenstein en Van der Ende, dat waren de topscheids- rechters. Maar ik ben wèl een van de zeven Nederlandse FI- FA-scheidsrechters. Dat ben je ZAANDAM GPD Thuis drongen de signalen van de buitenwereld tot hem door. 'Afgemaakt' op de radio, hard aangepakt door voetballers, trainers en pers. „Maar", zegt de 42-jarige arbiter een dag la ter, „ik kan mezelf voor de spie gel nog recht in de open kij ken." Het was niet de eerste keer dat de Noordhollander mikpunt was van kritiek. Na AZ - Telstar, de Noordhollandse derby, kreeg Reygwart het een week eerder ook voor zijn kiezen. „Feilloos? Ik ben ook maar een mens", weet Reygwart. „Foutloos fluiten lukt dus niet. Dat kan niemand. Maar ik heb toch een zeer acceptabel resul taat neergezet. Daarom viel die kritiek me koud op m'n dak. Ik had het absoluut niet verwacht. Ik bedoel, na afloop kreeg ik van iedereen complimenten. Van supporters, bestuursleden van Reygwart had zijn handen vol aan deze klassieker. „Ajax - Feyenoord is een van de moei lijkste wedstrijden die je kunt krijgen", weet de arbiter. „Moeilijker dan duels tussen Ajax en PSV of Feyenoord en PSV. Door het verleden, door de sentimenten, ja. Ik weet zeker dat Blankenstein en Van der Ende ook problemen hadden gekend met deze wedstrijd." De video, tegenwoordig een onontbeerlijk hulpmiddel voor de Nederlandse voetbalarbiter, draaide zondagavond op volle toeren. Beeldje voor beeldje, heen en weer. Reygwart zag zijn beslissingen bevestigd. „Die si tuatie met Van Gobbel en Win ter heb ik vijf keer terugge draaid. Winter liep per ongeluk tegen de elleboog van Van Gob bel op. Van opzet was absoluut geen sprake. Ook die vermeen de strafschop voor Feyenoord. Ik heb dat goed gezien, abso luut. Een week eerder bij AZ - Telstar was dat precies eender. Loggie legde Oostrom duidelijk buiten het strafschopgebied neer en viel vervolgens binnen de lijnen." „Alleen de elleboog van Van Gobbel tegen Van Loen", recon strueert hij. „Die kon niet door de beugel. Maar dat kon ik vanuit mijn positie onmogelijk waarnemen." De irritaties onder de voetbal lers wijt Reygwart aan het mis sen van zo veel kansen. „Als Feyenoord één van die moge lijkheden had benut, was er waarschijnlijk niets aan de hand geweest. Nu had de scheids rechter het gedaan." „Ik snap die kritiek ook niet. Vijftigduizend mensen hebben een heerlijke voetbalmiddag ge had. Genoten van een hartstik ke leuke pot in een schitterende Lian Tieleman steunpilaar van Pemix LEIDEN KLAAS BOSMAN KORFBALMEDEWERKER Pemix moet op tweede kerstdag Pemix de Leidsch Dagbladcup verdedigen. Na als poule-win naar uit de voorronden geko men te zijn, moet het Zuider kwartier verslaan om via de fi nale opnieuw deze trofee in de wacht te kunnen slepen. Een extra belasting vormt dit niet voor het team van de 25-jarige Lian Tieleman. „Het is altijd leuker om een wedstrijd te spe len, dan om te trainen." Het duurde even, maar na de enerverende competitie-wed strijd tegen Kinderdijk (17-20) heeft ze eindelijk tijd om van gedachten te wisselen na het vervullen van de plichtplegin gen als aanvoerster. Ietwat ont goocheld blikt ze terug. „Het is jammer dat we niet gewonnen hebben. Vandaag (zondag, red.) was de ouderwetse bezieling er weer. Iedereen heeft heel fel ge speeld. Niet zo statisch en met zo weinig power als de afgelo pen weken. De juiste mentali teit was helaas niet altijd aan wezig. Dat wordt altijd met de leeftijd in verband gebracht. Ik denk dat als eenmaal dat gevoel je bekruipt, daardoor alles min der gaat." „Als aanvoerster regel je van alles rondom een wedstrijd. Verder hangt het van de coach af hoe de verdere invulling er van geregeld wordt. Ik ben geen verlengstuk van de coach in het veld. Het beste is toch altijd om tijdens 'dode' spelmomenten ergens op te reageren. Maar ik vind het leuk om me met het totaalgebeuren bezig te houden. Zowel in het veld als ook daar buiten." Vanaf haar achtste jaar is haar zaterdag bepaald door het korf- balspel. Als telg uit een bekend korfbalgezin (vader en moeder speelden ook jarenlang in het eerste team) weet ze eigenlijk niet beter. „De zaterdag is er voor het korfbal. Ik reken daar gewoon op. Naast mijn eigen wedstrijden ga ik veel naar de jeugd kijken en train en bege leid ook een aspirantenteam. In mijn studententijd heb ik veel tijd gestopt in het studentenle ven en -vereniging, nu wil ik meer tijd aan Pemix gaan be steden." „Nu ik eenmaal werk ervaar ik tweemaal per week trainen soms als belastend. Toch is het belangrijk dat iedereen er is. Je moet op de trainingen leren om elkaar goed te kunnen vinden. Op dit eersteklasse niveau kun je feitelijk niet echt spreken van topsport. Dat eist veel meer van mensen. Je moet dan je hele le ven er naar inrichten." Dit is haar zesde seizoen in het eerste team van Pemix. In de junioren verwierf ze faam door geselecteerd te worden voor het Nederlands Junioren team, waar ze tweemaal daad werkelijk in actie kwam. „Waar schijnlijk is het verdedigen mijn sterkste kant. Door de combina tie van snelheid en inzicht kan ik veel onderscheppen. Boven dien kan je je directe tegenstan der onder druk zetten, een soort psychologische oorlogvoering. Eigenlijk is het onderscheppen van een bal leuker dan een doelpunt scoren. Dat trok mij ook het meeste aan in het voor malige middenvak. In aanval lend opzicht denk ik dat ik in principe alle functies kan ver vullen, zoals uitblokken, en in snijden voor het aangeven. Mijn schot is niet altijd even stabiel. Het spelen in de punt van de aanval komt daardoor niet altijd uit de verf. Dat zal in de komen de jaren moeten gaan verbete ren, dus ik ga voorlopig nog een tijdje door." „Het aardige van een ge mengde sport als korfbal is, dat er door de aanwezigheid van mannen en vrouwen in het veld een bepaalde krachtsverdeling ontstaat. Dat is aantrekkelijk om te zien. De functieverdeling ligt minder vast dan vroeger. Dat is leuker voor de sfeer bin nen een team, maar ook binnen de vereniging. Het werkt ook zeker door in de jeugdteams. Het is in dat verband ook goed dat de senioren integreren met de jeugd. Wanneer je veel aan dacht aan de jeugd schenkt, be taalt zich dat uiteindelijk terug. Dat is onder andere de kracht van Pemix." „Ik denk dat we de finale kun nen behalen op Tweede Kerst dag. Het Leidse korfbal volg ik niet op de voet, maar ik weet wel wie er speelt bij Zuider kwartier, onze tegenstander in de halve finale. Eigenlijk reken je er op, dat je op die dag moet spelen. Het is een kwestie van wennen, net zoals iedereen moet wennen aan het dit sei zoen ingevoerde bekertoernooi wat op doordeweekse avonden wordt afgewerkt." „Ik weet niet of we compleet zullen aantreden. Peter Kuipers en Kees Hortensius zijn gebles seerd. Gelukkig is Casper de Rooij weer hersteld. Door de ve- 3> N LU Q Z ambiance. Om van te smullen. Kijk eens naar de beelden uit Kroatië, zie wat er in Rusland aan de hand is. En wij slagen er in om bij zo'n happening nog kanttekeningen te zetten. Maar goed, als Feyenoord een zonde bok wil hebben, dan gun ik ze dat maar." Reygwart was de irritaties bij de Feyenoorders niet ontgaan. „Maar", verweert hij zich, „daar kan ik toch geen gele kaart voor trekken? Ik vind ook niet dat ik daar te weinig tegen heb opge treden. Ja, misschien voor de actie van De Wolf tegen Berg kamp. Op zo'n moment besluit je de voordeelregel toe te pas sen. Dat daar verder niets uit komt, is dan jammer voor Ajax. Ik hou van Engels voetbal. Ste vig, met een soepele arbitrage. Dat heb ik later moeten terug draaien, omdat de spelers die speelruimte niet aankonden." „Kijk, als ik een slechte wed strijd heb gefloten, geef ik dat ook toe. Zo eerlijk ben ik. Vorig jaar heb ik een paar mindere duels gefloten. Ik heb zelfs één keer het resultaat beïnvloed. Bij Den Bosch was dat. Maar Ajax - Feyenoord was ook met een an dere scheidsrechter gewoon 3-1 geworden." W 1 Vrijwel geruisloos voor de buitenwereld overleed eind november een der markant ste figuren uit de voetbalsport in deze regio: Arie van den Oever, in de jaren veertig en vijftig de aan valsleider van Quick Boys en het Nederlands zaterda gelftal. Zelfs zijn oude club vernam zijn dood pas dagen later het onderlinge contact had hij al vele jaren ge leden verbroken. Hij bereikte de leeftijd van 64 jaar. Een bijzonder kind, dat was-ie, onze Arie. Op zijn zes tiende stond hij al in het eerste van Quick Boys en op zijn 20ste (in 1947) werd hij uitverkoren in het nationa le zaterdagteam te spelen. Hij kon goed met een bal omgaan, al behoorde hij niet tot de categorie technici of tactici. Zijn faam lag in het feit dat hij snoeihard en tamelijk zuiver op doel kon schieten. De netten hadden het zwaar te verduren bij hem. Er waren er meer in die periode die er wat dat betreft wat van konden: Jan Verhoeven bij Lugdunum, Bart Ouwerkcrk bij Roodenburg en Henk Heymans bij LFC. Maar geen van hen kogelde ze er zo hard in als Van den Oever. Ach, ach, wat kon die man péren, en uit allerlei standen. Het paste in de voetbalfilosofie die hij er op nahield: „Geen franje, gewoon recht op het doel aan, de rest is flauwekul." Met in gewikkelde systemen moest je dan ook niet bij hem aankomen. Hij speelde zijn eigen spel en anders ging het niet. Het klinkt nu wat onwezenlijk, maar in die tijd had je voetballers die zich dat konden per mitteren. Wat hij zich ook permitteerde, was zelden of nooit te trainen. „Trainen is het ergste wat er is", zei hij eens. „ik kan het niet, ik heb er geen geduld voor." Jarenlang trainer bij Quick Boys was Bas Wallaart, een uiterst goedaardige man, die Van den Oever nam zoals hij was. Voor heel belangrijke wedstrijden zei Wallaart alleen maar:Arie. loop je dan wèl van de week een paar blok jes om het huis?". Of hij dat ooit heeft gedaan, zou ik niet durven zeggen. Maar bij de blauwwitten wisten ze heel goed: Van den Oever mocht af en toe matig spelen, die mitrailleur in zijn voet was altijd wel goed voor een doelpunt. In het veld was hij een ongemakkelijk heerschap. Voetballen deed hij met een uitgesproken chagrijnige kop: „Ik ben nu eenmaal niet iemand die eens lekker loopt te lachen op het veld." Verdedigers hadden het nogal eens met hem aan de stok. Scheidsrechters soms ook. Hij zag zichzelf als „een wild veulen dat niet in het tuig te krijgen was." Leven als een voorbeeldig sportman deed hij ook al niet. Hij probeerde op vrijdagavond zich wel eens te beperken tot alcoholvrije dranken, maar dat beviel hem slecht. „Na een paar glaasjes cider ga ik al wild kijken en dat kan toch niet goed zijn." Voor een doelpuntenproducent als Van den Oever bestond in de jaren vijftig grote belangstelling bij het betaald voetbal. Onder andere Stormvogels, VSV en UVS wilden hem inlijven. Hij verkoos Scheveningen Holland Sport. Een succes werd het niet. SHS begreep niet goed wie en wat Van den Oever was, probeerde hem in een systeem te stoppen en dat lukte natuurlijk niet. Een auto-ongeluk dat hem lang uit de roulatie haalde, betekende het eind van zijn betaald -voetbal - loopbaan. Hij keerde terug naar Quick Boys en speelde tot zijn 35ste jaar in het eerste. In 1962 werd hij met de blauwwitten nog landskampioen. Het vertrek van Wallaart betekende het begin van het einde voor hem. De nieuwe trainer wilde dat hij op de training zou verschijnen. Van den Oever beschouwde het zelf als een redelijke eis, maar kon de fut er niet meer voor opbrengen. Ach, en hij vond ook dat hij nu wel lang genoeg had gevoetbald. Met een afscheids- wedstrijd in 1964 tegen Stormvogels zette hij er officieel een punt achter. Arie van den Oever was een aparte grote. In het hui dige voetbal zou een individualist als hij niet meer aan de bak kunnen komen. Trainers zouden zich geen raad weten met een dergelijke figuur. Zijn medespelers waarschijnlijk ook niet. Persoonlijk betreur ik dat. Want dat soort types gaf zoveel fleur en kleur aan het spel. Er viel altijd wat mee te beleven. Breedveld verlaat De Danaïden Lian Tieleman: „De zaterdag is er voor het korfbal" le blessures hebben we de afge lopen weken veel moeten schuiven. Maar het heeft weinig zin om bij de pakken neer te zit ten. We zullen dan veerkracht moeten ontwikkelen. Dat gaat FOTO HENK BOUWMAN gelukkig steeds beter. Zeker ook als het publiek je op de juiste momenten steunt." LEIDEN BRAM V KORFBALMEDEWERKER Nog voor de jaarwisseling be gint de korfbaltrainers-carrousel reeds op gang te komen. Na Cor Gravekamp (De Algemene) zijn Janko Breedveld (De Danaïden) en Nelis Vaane (Fides Pacta) de volgenden van wie bekend is, dat ze in september 1992 niet bij hun huidige club werkzaam zullen zijn. Janko Breedveld neemt na drie jaar afscheid bij De Danaï den. Hij mag terugzien op een tamelijk succesvolle periode, waarin de Leidse ploeg in de zaalcompetitie terugkeerde naar de overgangsklasse. Of het daar een blijvertje wordt, is na vijf competitieronden nog aller minst zeker. „Bij aankomst wa ren er veel problemen. Door mijn komst zijn we van het ene uiterste naar het andere gegaan. Daar heeft De Danaïden veren voor moeten laten. Het is goed dat er weer fris bloed komt, er is een strak gareel nodig". Voor Nelis Vaane komt het af scheid van Fides Pacta onver wacht. Hij zag zijn contract niet verlengd door het bestuur van de Leidse eersteklasser. De Rot terdammer is bezig aan zijn tweede seizoen bij Fides Pacta. „Het bestuur is erg vroeg met de beslissing", aldus een teleur gestelde Vaane. „Ikzelf had ook wel m'n bedenkingen, want je moet oppassen voor verzadi ging. Het derde jaar gaat vaak uit als een nachtkaars. Mijn op dracht was er weer een team van te maken en daarin ben ik toch aardig geslaagd". WILT U EEN \QPEL ASTRA? BEL: 071-35 18 18 Laatste aflevering Sergio de Gregorio LEIDEN De Leidse zwemvereniging De Zijl/LGB organiseert op tweede kerstdag de 25ste en laatste editie van de wedstrijden om de Sergio de Gregorio-trofee. De vrouwen komen uit op de 100 meter vlinderslag. Daarnaast komen jongens en meisjes van 10, 11 en 12 jaar in actie tijdens de nationale kerstwedstrijden, die gelden als revanche van de Speedo jaargangswedstrijden. De aanvang van de wedstrijden in zwembad De Zijl is om 13.00 uur. Twee Leidse zaalvoetbaltoernooien LEIDEN Leiden organiseert vrijdag het tiende Ad Dusée zaal- voetbaltoernooi. In de Leidse 3 Octoberhal komen 24 f-junioren- teams uit Leiden en omgeving in actie. Het ochtendgedeelte duurt ven 8.45 tot 12.15 uur. Het middagprogramma duurt van 13.20 tot 16.45 uur. Ook Lugdunum houdt vrijdag zijn jaarlijkse jeugdzaalvoetbaltoemooi. In de Groenoordhallen strijden van 10.00 tot 17.15 uur 24 c- en d-juniorenteams om de hoofdprijs. Behalve de organiserende vereniging geven onder andere Roodenburg, UVS, Quick Boys, Noordwijk en SW acte de pré- Twee bowlers uit regio naar EK LEIDEN Tessa van der Valk uit Rijnsburg en Paula van der Burg uit Noordwijkerhout zijn geselecteerd voor de Europese kampioenschappen bowlen. De twee leden van het Noordwij- kerhoutse Bowlinghuis Oostdam worden van 11 tot en met 19 april in Brussel verwacht. ARC verlengt contract met Koren ALPHEN AAN DEN RIJN Aad Koren fungeert ook volgend sei zoen als trainer van de Alphense zaterdag eersteklasser ARC. De oefenmeester uit Oude Wetering en het bestuur van de Racing kwamen gisteravond tot overeenstemming. Koren is momenteel in Alphen aan zijn eerste seizoen als hoofdtrainer van ARC be zig. KNVB wil EK in Den Haag DEN HAAG - De gemeente Den Haag gaat de mogelijkheid on derzoeken het Zuiderpark-stadion uit te breiden tot een capaci teit van 30.000 zitplaatsen. De club gaat aan de slag op verzoek van KNVB-voorzitter Van Rooijen. Wil Nederland een kans op het EK van 1996 te halen, dan dienen er twee stadions te zijn met een capaciteit van 30.000 en twee van 40.000 toeschouwers. Scheidsrechter Hans Reygwart, hier vlak na het moment dat hij John van 't Schip (7) de rode kaart toonde, kreeg het n kiezen. Hij is daarover verbaasd: „Ik floot acceptabel." NIEUWSLIJN Dinsdag 24 december 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: HENK BUIS f MultiRent Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80, Lelden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17