Leiden De Bakkerij houdt het gezellig Kille kerk vol warme klanken Jaar cel na steekpartij koffieshop Noordeinde Oud-kapper D.A. de Roo 100 jaar Kerstboomverbranding bij Groenoordhallen Dinsdag 24 Oe< ember 1991 Redactie 071 16T400 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER IOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie WIM WEGMAN Vormgeving: HENK BUIS 13 Hervormde diaconie organiseert voor het eerst kerstbijeenkomst Het worden geen traditionele kerstbijeenkomsten, com pleet met historische verhalen, spannende vertellingen, samenzang en uitgebreide diners. Welnee. Het moet er in de Bakkerij tijdens de kerst allemaal ongedwongen aan toe gaan. ,,In een wat huiselijke, prettige entourage kun nen mensen elkaar ontmoeten", omschrijft ds. A. Dron- kers van de hervormde diaconie de bedoeling van de bij eenkomsten op kerstavond en tweede kerstdag. LEIDEN JANET VAN DUK Het diaconaal centrum aan de Oude Rijn opent dan zijn deu ren 'voor ieder die met Kerstmis niet alleen wil zijn', zo meldt een advertentie in het Leidsch Dagblad van zaterdag. Een nieuvV initiatief van het cen trum, bevestigt Dronkers. „We hebben pas een nieuwe ruimte geopend die vanaf januari offi cieel moet gaan dienen als ont moetingsplek. Het is al klaar en we dachten: het is doodzonde om die ruimte tijdens de kerst niet te benutten". Hij heeft er geen idee van hoeveel mensen naar de Bakke rij zullen komen. ,,Ik denk niet dat het er ontzettend veel zullen zijn. Het moet ook allemaal even zijn tijd krijgen". Opvallend is volgens Dron kers dat er de laatste jaren steeds meer mensen aanklop pen bij het centrum voor hulp of voor zomaar een praatje. Ook al staat de Bakkerij officieel niet bekend als hulpverlenende in stantie. „De Bakkerij is vanouds het centrum van de Hervormde Diaconie. Eeuwenlang had het centrum een sociale functie: vroeger was het heel duidelijk de plek van waaruit de kerk de sociale dienstverlening verzorg de. Die tijd is voorbij, maar er is wel wat overgebleven. Mensen weten dat hier aandacht is voor personen die tussen wal en schip vallen, die bij alle andere instanties in feite zijn uitge praat", zoekt de predikant een verklaring. Volgens Dronkers zijn er 'zelfs in een stad als Leiden' heel veel mensen die nauwelijks contact hebben met anderen. „Vanoch tend kwamen er ook een paar koffie drinken, van wie ik vrijwel zeker weet dat ze de rest van de dag niemand meer spreken". Toen een stoffeerderij het huurcontract voor een gedeelte van het centrum opzegde, werd besloten de vrijkomende ruimte te verbouwen tot 'opvangcen trum' van de gereformeerde en hervormde kefk. Op 8 januari wordt de zaal officieel geopend door wethouder De Vreeze. Vrij willigers van de hervormde en gereformeerde kerk zitten op maandagochtend, dinsdag avond en donderdagmiddag klaar met de koffie. Dronkers verwacht dat de openingsuren in de toekomst worden uitge breid. De Bakkerij is morgenavond geopend van 19.30 tot 22.00 uur en op tweede kerstdag van 13.30 tot 17.00 uur. De drie kerst-ins voor oude ren die op tweede kerstdag wor den gehouden in buurthuizen zijn overigens volgeboekt. Er was volgens de organisatie zo veel belangstelling, dat mogelijk volgend jaar op vier plaatsen in de stad een Icerst-in voor 55- plussers wordt gehouden. A. Dronkers: „Deze ruimte was klaar en we vonden het doodzonde om haar niet te gebruiken tijdens de kerst". DEN HAAG/LEIDEN PAUL DE VLIEGER Een 18-jarige Leidenaar die op 14 september van dit jaar een 20-jarige plaatsgenoot met een mes in de zij stak, is daarvoor veroordeeld tot een gevangenis straf van 18 maanden, waarvan 6 voorwaardelijk. Tegen de man was twee weken geleden 24 maanden cel geëist. De steekpartij had plaats in een koffieshop aan het Noordeinde en was het gevolg van een uit de hand gelopen ruzie over de aankoop van softdrugs. Toen het slachtoffer de Leidenaar te gen de grond had geslagen en hem had uitgescholden, had de man in een reflex op zijn bela ger ingestoken. Het mes dat hij daarbij gebruikte droeg hij altijd bij zich 'om zich in voorkomen de gevallen mee te kunnen be schermen'. De officier van justitie liet tij dens de zitting van twee weken geleden weten dat poging tot doodslag wat hem betrof bewe zen moest worden geacht. De advocaat van de Leidenaar was daarentegen van mening dat al leen toebrenging van zwaar lichamelijk letsel viel te bewij zen. Volgens hem had zijn cliënt uit zelfverdediging gehan deld. Vier mille voor Centrum Onderdak Stichting Centrum Onderdak heeft een bedrag van 4000 gul den gekregen van de Leidse af deling van het Fonds Zomer- postzegels. De schenking is be stemd voor de aanschaf van een telefooninstallatie en telefoon cel. Het geld van de gift is af komstig uit de opbrengst van de jaarlijkse verkoopactie van het Fonds Zomerpostzegels. Van de netto-opbrengst mag een plaat selijke afdeling een gedeelte be stemmen voor een project van een lokale instelling. De Leidse oud-kapper D.A. de Roo is gisteren 100 jaar gewor den. In de aanwezigheid van burgemeester C.H. Goekoop en de bewoners van het Verzor gingshuis Roomburgh werd dat uitgebreid gevierd met koffie, gebak en een borreltje voor de liefhebbers. Ook de 100-jarige zelf nam er één op zijn eigen gezondheid. „Maar dat is dan ook meteen mijn maximum. Ik heb nooit meer dan één borrel tje per dag gedronken". De Roo is zijn leven lang kap per geweest, eerst als bediende na 'schooltijd' in het. bedrijf van een broer van zijn vader, vanaf 1948 als eigenaar van een klein pandje aan de Nieuwe Rijn. Op 71-jarige leeftijd gaf hij zijn kap perszaak door aan zijn oudste bediende en vestigde zich, een kleine vijftien jaar later, in het Verzorgingstehuis Roomburgh. Omdat hij daar de oudste in woner is, mocht hij onlangs de nieuwe winkel van het tehuis AGENDA De jongste eeuweling ii openen. Want wie is er tenslotte meer 'geknipt' om het voor de deur gespannen lint door te LEIDEN ERIC WENT MEDEWERKER Warme Zuidamerikaanse klan ken in een koude Leidse kerk: de traditionele kerstnachtdienst van de Leidse Studenten Ekkle- sia in de Hooglandse Kerk staat voor de tweede keer in succes sie in het teken van de 'Misa Criolla' van de Argentijn Ariel Ramirez. De voorbereidingen voor dit altijd zeer druk bezoch te evenement zijn al maanden in volle gang. De meeste hoofd brekers heeft de organisatie in middels wel opgelost, maar zoals elk jaar blijft die ene staan: hoe krijgen we die immens gro te kerk voldoende verwarmd. De generale repetitie van de 'Schola Cantorum' in de Lok- horstkerk. Het koor heeft niet veel oefening meer nodig. „Maar wat wil je ook. Vanaf september wordt er al wekelijks gerepeteerd", verklaart predi kante C. Berkvens-Stevelinck. Vandaar dat er niet meer dan wat puntjes op de i moeten worden gezet. Dirigent W. de Ru heeft een rustige avond. Als op kerstavond om half tien de deuren van de Hoog landse Kerk voor de drommen kerkgangers geopend worden, hebben de organisatoren er al meer dan een half jaar van voorbereidingen opzitten. In mei immers wordt al besloten hoe de kerstnachtdienst er mu zikaal uit gaat zien. Vervolgens is het in september de beurt aan dirigent en koor om in een lan ge reeks repetities de zang on der de knie te krijgen. Pas in de. allerlaatste weken doen ook de gitaren en het slagwerk mee. Koud In totaal zijn zo'n honderd mensen bij de enorme voorbe reidingen betrokken. Verreweg de meesten daarvan zijn de koorleden van de 'Schola Can torum'. Op kerstavond worden zij al in alle vroegte in de Hoog- De generale repetitie van de 'Schola Cantorum' voorde Kerstnachtdienst: i ding nog wat puntjes op de i zetten. landse Kerk verwacht. Samen met de dirigent en de muzikan ten wordt het programma dan nog eenmaal helemaal doorge nomen. Tussendoor wordt er wat ge geten. „In ploegen gaan we dan naar de verwarmde ruimte van de kerk om tevens even op tem peratuur te komen. Want het is er altijd afschuwelijk koud. Er zijn maar twee kleine gaska chels in het hele gebouw. Van daar dat ik iedereen altijd aan raad een dikke trui aan te trek ken", grinninkt predikante Berkvens-Stevelinck. Ook dit keer zal het weer dringen worden om een plaats je in de Hooglandse Kerk te be machtigen. „Zo'n tweeduizend mensen uit de hele regio komen er speciaal voor naar Leiden", laat Berkvens-Stevelinck weten. „Soms is het bijna niet leuk meer. Als de deuren van de kerk een uur van tevoren open gaan wordt je al bijna onder de voet gelopen". Wat is er dan zo bijzonder aan de kerstnachtdienst van de 'Schola Cantorum' Berkvens- Stevelinck: „Ik denk dat het de knippen dan deze oud-kapper, moet men daar gedacht heb ben. De 100-jarige verkeert nog i en goede gezondheid. LEIDEN Ook dit jaar komen de Leidse kerstbomen na gedane diensten op een grote gemeenschappelij ke brandstapel terecht. In na volging van zes voorgaande ja ren staat er voor dinsdag 7 ja nuari een grote kerstboomver branding bij de Groenoordhal len gepland. Met de inzameling van de bomen wordt op vrijdag 27 december een begin ge maakt. De kerstboomactie is inge steld ter voorkoming van van dalisme. Bovendien denken de organisatoren het milieu te kunnen ontlasten door er voor te zorgen dat de bomen niet te gelijkertijd met andere materia len worden verbrand. De kerst boomactie is een gezamenlijke actie van de gemeentelijke di recties Groen, Brandweer, Poli tie, Reiniging, Welzijn, Sport en Recreatie. Om de inzameling van zoveel mogelijk kerstbomen te stimu leren is er voor iedere aangele verde boom een lot om mee te dingen naar een aantal beschik baar gestelde prijzen. De trek king van deze loterij vindt plaats op 7 januari om 19.00 uur tijdens de kerstboomverbran ding. VRUETUD jeugdige uitstraling van al die jonge student-koorleden is. Maar ook de sfeer is heel bij zonder. Iedereen is welkom en ik denk dat dat goed wordt aan gevoeld". Nog even en het produkt van de maandenlange voorbereidin gen wordt in een dik uur ge toond. Voor drommen belang stellenden, is de verwachting. De voortekenen zijn gunstig. Al les en iedereen is er klaar voor. En als het zulk zacht weer blijft, dan zal het met de temperatuur in de kerk ook wel loslopen. De Bakkerij Op kerstavond is diaconaal cen trum 'De Bakkerij'geopend voor iedereen die behoefte heeft aan contact en gezelligheid. Vanaf 19.30 uur is de ontmoetings ruimte aan de Oude Rijn 44c geopend. Postduivententoonstelling Postduivenverening 'De Blauw- kras' organiseert op 28 en 29 december haar jaarlijkse post duivententoonstelling. De ten toonstelling start zaterdag om 16.00 uur in het gebouwtje aan het sportpark de Vliet, naast het zwembad. Rommelmarkt In buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat 23 wordt op vrij dagmiddag 3 januari tussen 14.00 en 15.30 een kinderrom melmarkt gehouden. Buurtkin deren van 4 tot 15 jaar verkopen er oude of zelfgemaakte spulle tjes. DINSDAG 24 DECEMBER Katwijk Sporten voor mensen met CA RA olv een sysiotherapeute in sportzaal Boorsma, Zwanen burg 61, van 15.30 tot 16.30 uur. Leiden Film 'The Sound of Music' bij de LWH, Langegracht 65. Aan vang 21.00 uur. Leger des Heils - kerstnacht dienst in het korpsgebouw, Groenesteeg, aanvang 23.00 Noordwijk Kerstsamenzang op het bordes van evangelisch ontmoetings centrum De Ark, Pickeplein, aanvang 21.00 uur. Warmond Samenzang rond de kerstboom op het pleintje bij de Pomp mmv brassband Warmond. Er wordt voorgelezen bij branden de kaarsjes. Aanvang 19.15 DONDERDAG 26 DECEMBER Leiden 'Wat heet!' en 'De Cellulita's' bij de LWH, Langegracht 65. Aanvang 21.00 uur. Leider dorp Kerst-prijsklaverjassen en sjoe len bij IJssport Leiderdorp, Kantine ijsbaan, aanvang 14.00 uur. Kerst-inn in de Muzenhof met diverse attracties. Vanaf 15.00 uur. Om 20.00 uur is er een jubileumvoorstelling van het Leids Poppentheater. Noordwijk X-mas House Party met tien uur non-stop House Music, aanvang 16.00 uur. Kinderkerstfeest in evange lisch ontmoetingscentrum De Ark. Pickeplein, aanvang 10.30 uur MEDISCHE DIENSTEN Receptie Op vrijdag 3 januari houdt de FNV van 16 tot 18 uur in het AbvoKabokantoor aan de Drift- straat 49a in Leiden-Noord haar nieuwjaarsreceptie. Nieuwjaarsfeest Bezoekers van 't Spoortje, leden van de Spoorbumpers en bewo ners van het Noorderkwartier zijn welkom op het nieuw jaarsfeest in buurthuis 't Spoortje op zondagmiddag 5 ja nuari. Het feest aan de Bern- hardkade begint om 14.00 uur. Koren Het kinderkoor van buurthuis Comelis joppensz aan de Op- penheimstraat 6a heeft nog plaats voor kinderen tussen ne gen en dertien jaar. Men oefent donderdagmiddag van 16.00 tot 17.00. Het volwassenenkoor met jazzy repertoire kan nog (heren)stemmen gebruiken, lnl. tel. 132462. ARTSEN Leiden De dienst begint woensdag om 8 00 uoren eindigt donderdag om 24.00 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patifinten van de artsen: Groep 1 - Baars. Groeneveld. Jans sen, Van Leeuwen, Maris, Van der Meer, de Ruiter, Van Schie, Tan, Ver hage en Zwijnenburg: wo 8 uur tot do 8 uur: P.M. Baars. Rosmolen 2, tel. 218661. do 8 uur tot 24 uur: M A. van Schie. Rijnsburgerweg96, tel. 177100. Groep 2 - Bergmeijer. Van Gent. Klaassen. De Lange. Van Luyk, Mid dendorp. Nering Bögel. Pufkus. Rus en Taytelbaum: wo 8 uur tot do 8 uur F B. Kruis. Minnebroersgracht 41. tel. 126371. do 8 uur tot 24 uur: A. van Luyk. Wasstraat 2a. tel. 122522. Groep 3 - Boels, J. de Bruyne, W. de Bruyne, Fogelberg, Huibers, Jurgens, Lely, Van den Muijsenbergh en Smit wo 8 uur tot do 8 uur: H.P Jurgens, Burggravenlaan 102. tel. 125820. do 8 uur tot 24 uur: A. Boels, Rijnka de 7. tel. 230441 Groep 4 - Bémt, Horn, de Kanter, Lahr, Lodder, Nieuwenhuis, Paulides, Van Rijn, Van Wingerden. J G. Zaaijer en R E. Zaaijer: wo 8 uur tot do 8 uur J S. de Kanter. I. Boudier Bakkerplein 3. tel. 311414. do 8 uur tot 24 uur M Lodder van Staverden. I Boudier Bakkerplein 3. tel. 311414. Groep 5 - Crul, A. Hammerstein, D. Hammerstein, De Lorm, De Jong. Kooijman, Prince, Reindersen Wiers- wo 8 uur tot do 8 uur: A. de Lorm, Witte Singel 72, tel. 124961. do 8 uur tot 24 uur: S. Kooijman, Noordemdeplein 2a, tel. 06 terstelefoon 071-122222 k nemen welke arts dienst heett. Leiderdorp wo M B Landsmeer. Florijn 10, tel 413913, do P van't Woud. Hoofd straat 40. tel 410070; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur Oegstgeest di 17.00 uur tot wo 24.00 uur mw H Swager, H. Andriessenlaan 31, tel 156200 do 00.00 uur tot vr 07.30 uur E. Roelants, Frans Hals laan 10. tel. 153747. wo S. Platteel.'Van Beethovenlaan 69/b, tel. 615417; do: A. Tromp, Le.dseweg 328, tel. 762159 Warmond di 17.30 uur tot wo 17.30 uur L Lempers. Churchiiiiaan 13. Voorhout, tel 02522 10140 wo 17.30 uur tot do 17.30 uur: G. Duiizer F. Zonne veld. Antjsweg 38, Voorhout, tel wo E. Op 't Land. Middelweg 21. tel 13056; do J Stuyfzand, Kerkstraat 42. tel. 12460. Zoeterwoude via uw eigen hui de dienst waarneemt APOTHEKEN Waarnemende apotheken in de regio Kerstnacht le Kerstdag: Apotheek Tot Hulp der Menschheid. Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611; Apotheek Stevenshof, Theda Mansholtstraat 1 Leiden, tel. 313234; Apotheek Mei doorn, Voorstraat 59. Voorschoten, tel 613350 2e Kerstdag: Haven Apotheek. Haven 18. Leiden, tel. 226085; Apotheek Carlina. Boerhaaveplem 21. Oegst geest, tel 176154; Apotheek Voor schoten. Leidseweg 66. Voorschoten, tel. 612525. ïr, Roest (Leiden en omstreken): G Roest. Ockenrode 14, Leiderdorp, tel. 890405 Voor de praktijk van Vestiens en Van der Wouw: E. van der Wouw, Boshui zerlaan 26. Leiden, tel. 764058 Voor de praktijk van Duijn, Brandt R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260. Oegstgeest. tel. 156161; of DJ Brandt. Homanstraat 1. Rijns burg. tel 173266. eigen praktik: 176761. Voor de praktijk van mevr S Stibbe Bronkhorststraat 13. Leiden, tel 218393, alleen op telefonische af i: dokterstelefoon 070-3455300 TANDARTSEN De dienst voor Leiden, Leiderdorp. Oegstgeest en Warmond wordt waar genomen door wo: W. van der Velde. Lorentzkade 24. Leiden, tel 132828. do: J van Veen. Rosmolen 2. Leiden, tel 220164; spreekuur om 13.00 uur Voorschoten/Wassenaar di W.A.J. van den Bergh. Seringen schoten, tel. 071-615342 59. tel: 120144; na 17 00 u het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden, tel: 01720-24024 ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor dnn gende hulp buiten kantooruren, tel

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13