Regio Veiligheid en aanzien Rijksstraatweg beter Leiderdorp gaat bouwen binnen de bebouwde kom Keppeltje op lekker warm in koude kerk Zelfstandigheid maatstaf toewijzing seniorenflats Dinsdag 24 december 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: SIMON DE GRAAF LEIDEN NIEUWSLIJN Kettingbotsing Rijksstraatweg WASSENAAR Negen auto's waren gistermiddag betrokken bij een kettingbotsing op de Rijksstraatweg in Wassenaar. De col lectieve botsing ontstond om vijf uur ter hoogte van de Eiken laan, in de rijbaan richting Leiden. Drie auto's moesten worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wassenaar wil vernielzucht inperken WASSENAAR Het gemeentebestuur van Wassenaar heeft alle bewoners van de wijken Kerkehout en Oostdorp aangeschreven in de hoop het op oudejaarsavond rustig te houden. „Vorig jaar is oudejaarsviering en de daarmee samenhangende feestvreug de gelukkig niet uit de hand gelopen. Dat was voorgaande jaren wel eens anders. Er werd toen onnodig veel vernield en de ge meente moest flink in de buidel tasten om de schade te herstel len. Vorig jaar zijn we er met z'n allen in geslaagd de lantaarns, het openbaar groen en het straatmeubilair te sparen. Wij willen ook dit jaar vernielingen voorkomen", aldus de brief, waarin ver der tips als het deugdelijk afsteken van vuurwerk en het inzame len van brandbaar materiaal worden gegeven. Poppenspeler jubileert in Vara-show LEIDERDORP De Leidse poppenspeler Piet Onderwater krijgt zijn grote wens vervult in de Vara Steen en Beenshow. Onderwa ter wilde zijn 40-jarig jubileum als poppenspeler vieren door een optreden in een gerenomeerd theater in de Leidse regio. De Vara regelde een optreden tijdens de Kerst-inn op Tweede Kerst dag in de Leiderdorpse Muzenhof, waarvan de gehele opbrengst ten goede komt aan het comité Corrie Koolmoes. 65.000 gulden binnen voor Koolmoes LEIDERDORP Voor de Leiderdorpse longpatiënte Corrie Koolmoes is tot nu toe 65.000 gulden opgehaald. Koolmoes lijdt aan de ongeneeslijke taai-slijmziekte, die ze alleen overleefd wanneer ze een longtransplantatie ondergaat. Daarvoor is 300.000 gulden nodig. In de RTL4-talkshow 'Tineke' praten twee voormalige patiënten zaterdag over hun ziekte en de longtrans plantatie. Kerstsamenzang in Warmond WARMOND De traditionele Warmondse kerstsamenzang wordt vanavond gehouden op het dorpsplein, van kwart over ze ven tot acht uur. Muziek is er van de Brassband Warmond en Mac de Nie leest dit jaar het kerstverhaal. Er zijn 148 kaarsjes met de hand voor vervaardigd - ook dat is traditie in Warmond. DE WASSENAARSE Rijks straatweg wacht een flinke opknapbeurt. De weg moet veiliger en mooier worden De voormalige basisscholen 'De Hobbit' en 'Samen op weg' worden verkocht of gesloopt. foto wim dijkman LEIDERDORP LIESBETH BUITINK Leiderdorp gaat de gemeente 'inbreiden': op de lokaties waar nu nog verlaten basisscholen staan en braakliggende terreinen liggen, worden wo ningen gebouwd. De commissie ruimtelijke orde ning heeft daartoe gisteravond een onderzoeks opdracht goedgekeurd. Uit het onderzoek moet duidelijk worden welke terreinen als eerste in aanmerking komen voor de 'inbreiding'. Het tenniscomplex en de tennishal aan de Hoogmadeseweg kunnen worden ver plaatst naar het sportcomplex de Bloemerd. Daarmee zou in een duurdere buurt grond vrij komen voor woningbouw. Ook het braakliggend terrein aan het Kwikstaartplein wordt bekeken. De scholen die verlaten zijn door de scholenfu sies en -concentraties in de nieuwbouwwijk Bui tenhof zijn eveneens geschikt voor verkoop of sloop voor woningbouw. Basisschool 'In den Houtkamp' aan de Van Diepeningenlaan is in middels al gesloopt. Het vrijgekomen terrein wordt betrokken bij de plannen voor het park de Houtkamp. Bij de behandeling van de plannen voor het park werd al voorzichtig gesproken over de bouw van seniorenwoningen op die plaats. De basisscholen aan het Van Alphenplein ne men een bijzondere plaats in, omdat zij aan el kaar vastgebouwd zijn en één school nog in ge bruik is. Sloop van de voormalige 'Hobbit' en 'Sa men op weg' is daardoor minder eenvoudig. Bij de begrotingsbehandeling was toegezegd dat ook het gebruik van de gymnastiekzaal 'Op Dreef zou worden onderzocht, die wellicht in aanmerking zou komen voor sloop of verkoop. „De behoefte aan sportlokalen is te groot om Op Dreef op te geven", meldde wethouder H. Veldstra echter. Koster Jan veertig jaar verweven met Wartnondse Sint Matthiaskerk WARMOND MIEP DE GRAAFF In de veertig jaar dat Jan van Amerongen (63) koster is van de Warmondse Sint Matthiasparo- chie is het aantal vakanties op één hand te tellen geweest. 'Jan de Koster' zoals hij in het dorp wordt genoemd („omdat ze Van Amerongert te lang vinden") zit er niet mee. Doorgaans is hij ze ven dagen per week in en om de kerk aan de Herenweg te vin den. „Ik zit hier vaak alleen. Daarom praat ik ook zoveel als er iemand bij me is." Een ver haal over tradities van de kerk, Van Amerongens onafscheide lijke keppeltje en Haarlemmer olie. „Het kosterschap is een roe ping. Zo heb ik het althans altijd gezien. Anders hou je het ook niet vol: je bent zeven dagen in de week en op de meest onmo gelijke uren, op de been. Zestig uur per week werken was met name vroeger heel gewoon. De feestdagen nog buiten beschou wing gelaten, dan is het voor een koster helemaal een gek kenhuis. Hoeveel uren ik tegen woordig draai weet ik niet, dat ga ik maar niet meer na. Er is al tijd wat te doen, je bent nooit klaar. Vakantie? Ik ben acht, ne gen jaar niet meer weggeweest, maar ik heb er ook geen be hoefte aan." „Ik wist al heel vroeg wat ik wil de. Net negentien was ik toen ik begon in een kerkje in Water graafsmeer. Ik loop nu zo'n 45 jaar mee, waarvan veertig jaar in Warmond. Inmiddels ken ik m'n pappenheimers hier dus wel." „Natuurlijk hoop ik tot m'n 65ste door te gaan, maar je kunt nooit vooruit kijken. Wat de toe komst brengen moge, leide mij des Heren hand. Ja, vroeger had je als koster geen keus natuur lijk. Toen ik begon had ik ook allemaal oude collega's, want een pensioen was er niet, dus het was gaan tot je niet meer kon." „Toen ik hier in Warmond kwam, waren de verdiensten ook heel sober. Nu nog wel, al is het een stuk beter geworden. Ach, je zit in zo'n dienend be roep altijd tegen het minimum aan. Maar ja, zeven dagep in de week, hoe moeten ze dat ver goeden? Gelukkig ben ik maar alleen, ik hoef geen gezin te on derhouden. Maar je hebt zat kosters die er van alles moesten bijdoen, verzekeringen bij voor beeld. Ik heb dat nooit gewild. Heb me altijd volledig aan de kerk gegeven." Opvolger „Een opvolger? Denkt u dat hier straks na mij nog iemand wordt benoemd in dezelfde hoedanig heid als ik? Het zal wel een groep vrijwilligers worden die mijn werk overneemt. Hier krijg je toch niemand meer voor." „Ja, ze denken wel eens dat een koster alleen maar kaarsen hoeft aan te steken en de deu ren opent voor de dienst. Weten ze veel. Ik heb altijd alles zelf gedaan. Wat denkt u van de vloeren bijvoorbeeld, zoals wij vroeger moesten dweilen, veer tig emmers water was niks en dan had je één kraan. Nu word ik ermee geholpen. En je werkt anders. Vroeger was het altijd dweilen, nu zit er een preparaat op de vloer, je hebt een stofzui ger. Maar dan nog. Je moet eerst stofzuigen en dan met een wollen doek nawrijven. Smok kelen is er echt niet bij hoor. Want je zit met die lange gewa den van de priesters, en is de vloer niet voor honderd procent schoon, dan worden de zomen van de witte gewaden zwart." „En met zulke dagen als nu komt er zoveel bij. Groen snij den, de kerststal neerzetten, de vloeren moeten extra gedaan èn al het koper gepoetst. Dertig, veertig stuks. Allemaal hand werk. Daar ben ik dan, met een hulp, van 's avonds zeven tot el ven mee bezig. Het wassen en strijken van de gewaden, ook zo'n klus. Dat moet gesteven, dus na het wassen doe je er stijfsel in, je hangt het op, dan is het een kwestie van opkloppen, invochten, inrollen en dan strij ken, op een hele grote plank, tussen twee stoelen". Keppeltje „Dat keppeltje, dat heb ik tij dens m'n werk altijd op. Een ge woonte die ik vanuit Brabant heb overgenomen. Eigenlijk is het een joods gebruik, maar daar hadden de kosters veertig, vijftig jaar geleden altijd een keppeltje op. Het is heel prak tisch, want zo'n kerk is meestal steenkoud en ik ben kaalhoof dig. Maar het is ook omdat ik van tradities houd. De mensen hebben wat dat betreft veel te veel het kind met het badwater weggegooid. Zo'n parochie is één en al traditie. We hebben hier bij voorbeeld gewaden die ooit nog door kinderen onder leiding van de nonnen zijn ge borduurd." „Wat dat betreft bof ik met deze kerk, want hij is meer dan hon derd jaar oud en er is nog zo veel moois bewaard. Nieuwere kerken missen die achtergrond. Juist het historische geheel heeft mij altijd extra aangespro ken." „Dat ze me hier in Warmond Jan de Koster noemen, dat is ook zo n traditie. Gewoon om dat ze Van Amerongen altijd zo'n mond vol vinden. Ach, ik loop hier natuurlijk al zo lang rond. Wat dat betreft voel je je wel eens oud, je ziet zoveel mensen ineens volwassen en met kinderen rondlopen, die je nog als snotneus hebt meege maakt. Ik ben net Haarlemmer olie". Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum wordt koster J. van Amerongen zaterdag28 decem ber in het zonnetje gezet. Om ze ven uur 's avonds wordt er een eucharistieviering gehouden in de Sint Matthiaskerk. Vanaf kwart over acht kan iedereen 'Koster Jan'feliciteren in restau rant Meer rust aan de Dorps straat 5. ledereen is er welkom. Wassenaar betaalt ruim twee miljoen gulden De verkeersveiligheid en het uiterlijk van de Wassenaarse Rijksstraatweg worden verbeterd. Aan de westzijde wordt een parallelweg aangelegd om het doorgaande verkeer te scheiden van het bestemmingsverkeer en een midden berm moet het verkeer op de vier rijbanen veiliger ma ken. Bovendien krijgt de achterkant van de bebouwing aan de zuidoostkant een ontsluitingsweg, zo blijkt uit het 'voorontwerp bestemmingsplan Rijksstraatwegzone Den Deijl'. trekking op het stuk van de Rijksstraatweg tussen het kruis punt Den Deijl en het kruispunt met de Rozenweg. Daar rijden dagelijks circa 50.000 auto's op een vierbaansweg zonder mid denberm en op slechts enkele meters van de bebouwing. Hoe wel de gemeente blijft pleiten voor de aanleg van de Al 1-west en de Verlengde Landschei- dingsweg, houdt ze toch reke ning met een voortdurend in tensief gebruik van de weg. „Behalve een aantasting van het woon- en leefklimaat direct langs de Rijksstraatweg wordt ook in het dorp het klimaat aan getast door het sluipverkeer. De WASSENAAR UESBETH BUITINK De panden die pal naast de Rijksstraatweg liggen, moeten de bestemming van bedrijf, kantoor of showroom krijgen, omdat woningen te gevoelig zijn voor geluidsoverlast. Langs de weg mogen ook nieuwe pan den worden gebouwd, maar die moeten aan bepaalde randvoor waarden voldoen op het gebied van verkeer en milieu. De voor gevel mag niet te dicht bij de weg liggen en de bouwhoogte moet passen bij de 'Wassenaar- se schaal', aldus het vooront werp. Het voorontwerp heeft be- drukke Rijksstraatweg brengt veel automobilisten ertoe een alternatieve route te rijden door het dorp. Dit heeft tal van nade lige gevolgen voor zowel de ver keersveiligheid als voor het woon- en leefmilieu binnen de bebouwde kom." Twee miljoen De uitvoering van het bestem mingsplan laat Wassenaar voor al over aan particulier initiatief. Alleen de parallelweg, de ach- terontsluitingsweg en de vijf ge meentelijke panden die richting moeten geven aan het bestem mingsplan komen voor reke ning van Wassenaar. De kosten zijn geraamd op 2.410.000 gul den. Het voorontwerp ligt tot en met 15 maart ter inzage in het gemeentelijk informatiecen trum aan de Johan de Witt- straat. Daarnaast wordt op 28 januari een informatie-avond gehouden in het cultureel cen trum Warenar. Tbs en dwang verpleging voor ontucht DEN HAAG/LEIDERDORP» PAUL DE VLIEGER Dwangverpleging, terbeschik kingstelling (tbs) en zes maan den onvoorwaardelijke gevan genisstraf met aftrek van voor arrest. Tot die straf is een 23-ja- rige Leidenaar, die zich in Lei derdorp meermalen heeft schuldig gemaakt aan ontucht met jonge kinderen en exhibi tionisme, vanmorgen veroor deeld. Tegen de man was tij dens de rechtzitting van twee weken geleden dezelfde straf geëist. Negen kinderen in de leefttijd van 3 tot 7 jaar zijn gedurende de afgelopen jaren het slachtof fer geworden van de gedragin gen van de man. De Leidenaar heeft al twee eerdere veroorde lingen op zijn naam staan. De vandaag uitgesproken straf werd hem opgelegd voor drie in 1990 en '91 gepleegde misdrij ven. Op 2 januari 1990 had hij in een lift in Leiderdorp een 7-jari- ge jongen vastgegrepen en diens broek naar beneden ge trokken. Twee maanden later had hij een 3-jarig jongetje en een 4-jarig meisje zijn ge slachtsdeel getoond in een gan getje achter een huizenblok aan de Roerdompstraat in dezelfde plaats. Een 4-jarig Leiderdorps meisje werd op 4 september van dit jaar slachtoffer van de man. Met haar had hij ontuchti ge handelingen gepleegd, waar bij hij het kind ook had ge schopt en geslagen. Volgens de artsen bij wie de Leidenaar tot dusverre in be handeling was geweest had het gedrag van de man alles te ma ken met zijn jeugd en opvoe ding. Als enig land was hij te be schermd opgevoed. Tot nor maal communiceren met leef tijdgenoten was hij nooit in staat geweest. Zowel de medici als de reclassering zijn van me ning dat de Leidenaar niet toe rekeningsvatbaar voor zijn da den is. Tijdens de zitting, twee we ken geleden, gaf de Leidenaar aan graag opgenomen te willen worden in een ziekenhuis. Hij wik worden om zijn probleem voor eens en altijd uit de wereld te helpen. Onderscheiding VOORSCHOTEN De Voorschotenaren J. van Al phen en J.E. Kampschuur zijn gisteren in het gemeentehuis van hun woonplaats onder scheiden met het Draaginsigne Gewonden. Burgemeester P. Cannegieter reikte de onder scheiding uit, die wordt ver leend aan (oud-) militairen die in oorlogsomstandigheden ge wond zijn geraakt. J. van Alphen kreeg de onderscheiding omdat hij bij de Duitse inval in 1940 bij Valkenburg gewond raakte, J.E. kampschuur liep in 1947 ver wondingen op tijdens een pa trouille in het toenmalige Ne- derlandsch Indië. „Het is een goede zaak dat er aandacht is voor ouders die op latere leef tijd in de buurt van hun kinderen willen gaan wonen", aldus WD'er H. Zilverentant over de seniorenwoningen naast de Muzenhof. foto hielco kuipers tensteyn, dat op dezelfde wijze is opgezet, de zelfstandigheid van de ouderen inmiddels een probleem is. „Daar kunnen de mensen nu niet meer zo goed voor zichzelf zorgen." Ambtenaar Van der Ark noemde ook Huis de Does als voorbeeld. „Daar was de enige eis dat de bewoners ouder moesten zijn dan 65 jaar. Daar door is het nu bijna een bejaar dentehuis geworden." Volgens Van der Ark is de zelfstandig heid van de toekomstige bewo ners echter wel 'in te schatten'. „We kijken naar de huidige si tuatie. Kan iemand nog zelf de primaire dingen doen, zoals uit bed komen en zichzelf wassen óf kan iemand nog de zware boodschappen doen? Binnen dat kader stellen we vast in hoe verre iemand nog zelfstandig leeft." De commissie ging ver der niet in op de situatie die na enige jaren ontstaat, wanneer de bewoners ouder worden en hun zelfstandigheid verliezen. De belangstelling voor de wo ningen is groot. Duizend men sen hebben zich opgegeven en verwacht wordt dat circa zeven honderd personen zich daad werkelijk inschrijven. Verhuur der Woningstichting Midden- Holland maakt een brochure waarin alle informatie over de appartementen op een rijtje wordt gezet. Daarin staat ook de toelatingsregeling vermeldt. Die brochure moet eind maart ver schijnen. De inschrijvingster mijn is waarschijnlijk in mei en juni. LEIDERDORP LIESBETH BUITINK Zelfstandig functionerende 55- plussers moeten de senioren woningen naast de Muzenhof gaan bewonen, zo blijkt uit de toelatingscriteria. „Ik ben niet gerust over dat criterium", merkte D66-fractievoorzitter E. Grootaarts gisteren tijdens de commissievergadering ruimte lijke ordening op. „Mensen van die leeftijd zijn in toenemende mate. hulpbehoevend. Zij heb ben steeds meer voorzieningen nodig en dat eindigt in een si tuatie waarin je totaal hulpbe hoevend bent. De woningen kunnen daardoor iets bejaar- denoord-achtigs krijgen." De toekomstige bewoners van de 54 driekamerwoningen en de 38 drie- en vierkamerapparte- menten op het voormalige Pa lendorp moeten zelfstandig functionerende 55-plussers zijn. Leiderdorpers hebben de groot ste kans, maar ook mensen met een sociale binding met Leider dorp krijgen de voorkeur boven andere niet-Leiderdorpers. „Het is een goede zaak dat er aan dacht is voor ouders die op late re leeftijd in de buurt van hun kinderen willen gaan wonen", vond WD'er H. Zilverentant. De meeste toelatingseisen kregen wel de goedkeuring van de commissie. De zelfstandig heids-eis moet echter duidelij ker worden geformuleerd om misverstanden en teleurstellin gen te voorkomen. Wethouder H. Veldstra erkende dat in Brit- Bibliotheek Leiderdorp duurder „Het schreeuwende gebrek aan ruimte belemmert op dit moment het overzichtelijk pre senteren van het boekenbe stand. Bovendien is het onmo gelijk nieuwe activiteiten te ont wikkelen." Het bestuur is ge dwongen te wachten tot duide lijk is wat de uitkomst is van het onderzoek naar de gehele Mu zenhof, waartoe de gemeente raad bij de begrotingsbehande ling besloot. Pas na afronding van dat onderzoek beslist de raad over de toekomst van de bibliotheek. De Leiderdorpse bibliotheek verhoogt per 1 januari de tarie ven voor volwassenen naar 22,50 gulden. In een open brief aan alle leden noemt het biblio- theekbestuur de verhoging 'on vermijdelijk' om het dreigende begrotingstekort van 10.000 gul den te voorkomen. Het bestuur verontschuldigt zich verder voor de voortdurende onduide lijkheid over de uitbreiding van de bibliotheek. Koster Jan van Amerongen, getooid in schort en met keppeltje op, steekt de kaarsen in de Sint Matthiaskerk op. „Die blakers zijn eigenlijk van mezelf, maar ik hang ze af en toe op. Staat zo feestelijk." foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 12