Leiden 'Marca zit niet echt in de loop' Ambachtelijke poppenkast op herhaling 'Niet NZH maar gemeente bepaalt bezuinigingen' 'Eerst bussen uit Breestraat' Een gevoel van welbehagen Omzet omstreden kledingsuper valt tegen Vervolg van pagina 1 De vestiging van Marca was in 1988 zeer omstreden. Vooral de Kamer van Koophandel verzette zich ertegen omdat de winkel in goedkope kleding andere modezaken in de stad concurrentie zou aandoen. Directeur E. Winkel van Marca meende destijds echter dat de binnenstad juist voordeel zou hebben aan de komst van zijn zaak. Marca zou een trekker voor Leiden worden, voorspelde hij. Het gemeentebestuur verdedig de de vestiging door te stellen dat dit soort winkels zich ge woonlijk bij grote parkeerterrei nen aan de rand van een stad vestigen en alleen maar koop kracht wegtrekken. Daarom moest Leiden blij zijn met Mar ca. De voorspelling van het ge meentebestuur lijkt nu uit te dicht. We zijn op zoek komen. De opvolger van Winkel, G. van Huyste, maakt duidelijk dat de omzet van Marca aan de Hooi gracht lager is dan werd ver wacht. „Leiden is me op zich niet tegengevallen. Maar we zit ten aan de Hooigracht net uit de loop". Huyste verwijst ook naar het parkeerprobleem in de Leidse binnenstad hoewel zijn winkel in een parkeercomplex is gevestigd. Daar blijken de con sumenten hun auto echter niet te willen stallen. „Toen dit najaar bleek dat er interesse was voor ons pand, hebben we besloten het filiaal te sluiten. In februari gaan we ander pand, of in het centrum van Leiden of in een van de re giogemeenten. Het personeel wordt tijdelijk ondergebracht in vestigingen in Den Haag en Rijswijk", aldus directeur Van Huyste. Marca heeft in Neder land 15 vestigingen. Onder grote publieke belangstelling had gisteravond de traditionele kerstsamenzang in de Pieterskerk plaats. De keuze om er dit jaar een echt Leids festijn van te maken met louter Leidenaars in de uitvoerende rollen, bleek een gouden greep: in vergelij king met voorgaande jaren was er een verdubbeling van het aantal toeschouwers. Opvallend was dat er dit keer vooral veel kinderen in de Pieterskerk aanwezig waren. De directeur van de Stichting Pieterskerk Leiden, A.L. Boon, is bijzonder tevreden over het verloop van de door zo'n 1500 belangstellenden bezochte samenzang. „Na dit succes zullen we zeker ook volgend jaar weer een kerstsamenzang houden", zo laat hij weten. Het was de derde keer in successie dat de Leidse Stichting dit evene ment in de Pieterskerk organiseerde. foto's henk bouwman Leidenaar Piet Onderwater veertig jaar marionettenmaker en -speler NIEUWSLIJN Dakpannen naar beneden Bij {le politie kwamen gistermiddag acht meldingen binnen van lichte stormschade. In de meeste gevallen ging het om naar be neden gewaaide dakpannen. Op de Schubertlaan waaide een boom om. Die kwam terecht op het heken een speelwerktuig van speeltuinvereniging Beatrix. Twee fietsen in ae Kuiperssteeg raakten beschadigd door een stuk hout dat van een pand waai de. Een geparkeerde auto op de hoek van de Morsstraat en de Steenstraat liep een deuk op toen pannen van het dak van een restaurant vielen.g Jongens steken strijkers af Drie Zoeterwoudse jongens (17,18 en 18 jaar oud) zijn gis terochtend door de Leidse politie aangehouden omdat ze strij kers afstaken. Ze bleken deze zware rotjes ook te verkopen. Het trio werd in de kraag gevat op de Apollolaan. De Zoeterwoude- naren worden alternatief'gestraft via het zogehetenHALT-pro ject. Woning in brand Kortsluiting inde televisie veroorzaakte gisterochtend brand in een woning aan de Aalmarkt. Toen de bewoners het vuur ont dekten, belden ze de brandweer en vluchtten naar het balkon. De brandweer kon voorkomen dat het vuur oversloeg naar de beneden de woning gelegen winkel in geluidsapparatuur. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Veertig jaar in 'n bijzonder vak. Leidenaar Piet Onderwater (63) vervaardigt en acteert met pop pen voor poppenkast en mario netten. Dat jubileum kon niet onopgemerkt voorbijgaan, vond zijn zoon Pieter. Samen met een kennis en een bekend, lan delijk radioprogramma zorgde hij ervoor dat tweede kerstdag een grote wens van vader Piet in vervulling gaat. Een jubile umoptreden. „Ik vond inderdaad dat er voor pa iets georganiseerd moest worden. Al wistik nog niet pre cies wat. Dus ik vertel dat aan een vriendinnetje. Monique van Baarle heet ze. Dat m'n pa erg ziek is geweest en dat ik eigenljk een groot feest voor hem zou willen organiseren. Belt zij de 'Steen-en-Been-show' van de VARA. Mét gevolgen", vertelt de 30-jarige Pieter. De 'Steen-en-Been-show' is een uitermate populair radio programma, niet in de laatste plaats omdat cabaratier Jack Spijkerman het jarenlang pre senteerde. Inmiddels wordt het programma gebracht door Ro bert ten Brink, ook wel bekend als de over-enthousiaste Lingo- showmaster op tv. Een vast on derdeel op de radio is het ver vullen van wensen van luiste raars. En Monique van Baarle belde, 'live' in de uitzending, en stelde haar vraag: ze kende een man en die had een vader en die zat jaren in het poppenkast- vak. Of de VARA wilde helpen bij het zoeken naar een goede plaats in Leiden, liefst de schouwburg, waar voor Piet On derwater een jubileumoptreden gehouden kon worden. Maestro Binnen enkele minuten belde Robin Hoogendam uit Leider dorp. Hij zou de Muzenhof in Leiderdorp kunnen 'regelen' op tweede kerstdag. Of dat ook goed was. „Nou, tuurlijk", was de reactie van Pieter. Hij ging. direct aan de slag om een mooie programma in elkaar te zetten. „Ja, pa doet natuurlijk zelf ook mee. Hoewel het mij met de paplepel is ingegoten, blijft hij de maestro." In die afgelopen veertig jaar precies vanaf kerst 1951 was Piet een begenadigd pop penkastspeler en was, in een uitbouw van zijn woning aan de Middelweg, het Leidse Poppen- Piet Onderwater krijgt dank zij de Steen-en-been-show, zijn jubileum optreden FOTO HIELCO KUIPERS theater gevestigd. Veel Leidse 'oudere jongeren' van nu zijn aan de hand van hun moeder op zondag naar een voorstelling van Jan Klaassen, Katrijn, Hans Worst en andere, meer eigen tijdse figuren geweest in wat toen Leidens kleinste speelzaal- tje was. Enkele jaren geleden stopte Onderwater ermee. Con currentie van bioscoop, andere theaters en vooral tv werd te groot. Maar met het vervaardi gen van de handgemaakte pop pen het mag een ambacht genoemd worden en met op tredens op verzoek door het he le land, kende Piet nooit een saai moment. Goede doel Een feest moet het worden in de Muzenhof. Poppenkast, maar ditmaal voor volwassenen en marionettenspel. Pieter heeft net de uitnodigingen de deur uit gedaan. „Iedere geïnteres seerde is welkom, het is ten slotte tweede kerstdag". Op aanraden van Hoogen dam, de horeca-man van de Muzenhof komt de opbrengst van de Onderwater-show ten goede aan de actie voor me vrouw Koolmoes. Deze Leider- dorpse heeft een dure operatie nodig voor haar longen, iets wat het ziekenfonds niet vergoedt. Pa Onderwater laat de voor bereidingen allemaal rustig over zich heen komen: „Niks mee doen. Ik ga lekker zitten en kij ken wat er op 't toneel gebeurt", probeert hij zijn zoon uit. En hij zet dat familiaire jennen nog even door: „Mijn grootste wen sen waren eigenlijk dat hij de zaak zou overnemen en dat hij ook eindelijk eens serieus met één meisje omgaat. Maar zo'n feest is ook best", knipoogt Piet en hij kijkt vervol gens uitdagend uit een ooghoek om te zien of zoon wil 'happen'. „Je ziet 't. Het is hier elke dag poppenkast", verzucht Pieter. "Wat geeft dat toch een angstig gevoel van vrede als vader zijn bijl slijpt', schreef de dichter Jan Arends. Macabere, indrin gende gedichten maakte Jan, 'gedichten als dunne bomen'. Macaber kwam hij aan zijn einde. Hij sprong van een to renflat in het hartje van Am sterdam. De man op de foto staat klaar om een jonge spar te kappen. De bijl die hij in zijn hand houdt, is met vakmanschap ge slepen. Bijlen, ze zijn sinds het mis boffen ze en mogen ze bij stenen tijdperk nog niet veel ons in de huiskamer. Op het ta- veranderd. Mensen ook niet feitje, voor het raam. Zodat ie- Daarom houden bijlen van dereen kan zien: die mensen mensen. hebben het gezellig. Diep in fe- Kom op, man, vel die boom! bruari vinden we nog naalden Denk aan de lichtjes die je onder het tapijt. Dan is de straks samen met je zoontje in boom allang verdwenen. Bij de takken zal hangen, denk aan ons thuis werd hij na zijn korte het zachte engelenhaar waar- verblijf in de warme huiskamer mee je de boom in mist zult uit het raam gegooid. We hullen. woonden op een bovenhuis, op Het hele jaar moeten bomen de derde etage. Na een korte buiten staan, maar met Kerst- luchtreis kwam de boom met r op de stoep. Als je goed*gooide, landde hij pre cies op zijn kruis. En daar stond hij dan te wachten op straatjongens, temidden van zijn eigen naalden. Sommige bomen gaan dezelfde weg als Jan Arends. Maar niet vrijwillig, niet vrijwillig. We zien het niet, maar geloof me, ook deze boom houdt zich met al zijn wortels vast tekst Cees van Hoore - foto Hidco Kuipers LEIDEN Niet de NZH maar het gemeen tebestuur bepaalt in welke bus lijnen het mes wordt gezet. Daarom is het allerminst zeker dat voorstellen die de NZH heeft gedaan om te bezuinigen, ook zullen worden uitgevoerd. Dit antwoordt wethouder Walenkamp (verkeer en ver voer) op vragen uit de gemeen teraad. Twee maanden geleden werd een (nog geheim) bezuinigings plan van de NZH bekend waar in twee lijnen - de 33 (Voor schoten - Oegstgeest en de 203 (Sassenheim - Schiphol) - wer den geschrapt. In de wijken Zuid-West en Meerburg zou 's avonds nauwelijks meer een bus komen terwijl het openbaar vervoer in de Professorenwijk en in de gemeenten Wassenaar en Leiderdorp sterk zou worden uitgedund. Het waren volgens de NZH voorlopige plannen waarmee een door het rijk op gelegde bezuiniging van 4,2 miljoen kan worden ingevuld. Walenkamp benadrukt dat het uiteindelijk de gemeenten zijn die bepalen welke lijnen in stand blijven en welke niet. Walenkamp: „Als wij zeggen 't gebeurt niet, dan gebeurt het ook niet". In deze regio onderhandelt Leiden namens een aantal ge meenten met de NZH. Momen teel wordt gestudeerd op aan passing van het complete lij nenstelsel zoals dat iedere vijf jaar gebeurt. Walenkamp zegt dat hierin ook de bezuinigingen worden meegenomen. Uit gangspunt is wel dat de renda bele lijnen zullen worden verbe terd ten koste van onrendabele lijnen. Walenkamp heeft de voorstel len van de NZH nog niet gezien („het is wel raar dat je die als wethouder uit de krant moet le zen maar het plan was uitgelekt, geloof ik"). Hij verwacht dat in september de definitieve maat regelen worden vastgesteld. Schoonmakers In het bericht over nieuwe ba nen voor de ontslagen schoon makers in het AZL, dat zaterdag 21 december in de krant stond, staat dat alle 240 werknemers van de Ziekenhuis Diensten Groep (ZDG) aan de slag kun nen bij de nieuwe schoonmaak bedrijven GOM, HAGO en Rob bers. Dit is niet juist. In werke lijkheid kan slecnts de helft van dat aantal aan het werk in over wegend deeltijdbanen, zoals al eerder was afgesproken in de onderhandelingen tussen de schoonmaakbedrijven en de In dustriebond FNV. De enige concessie die de nieuwe werk gevers wilden doen aan de FNV en de schoonmakers was het aanbieden van 9 extra volledige banen. GGD Leiden heeft privacyreglement De GGD Leiden en omstreken heeft sinds kort een privacyre glement. Dit regelt de rechten van mensen van wie bij de GGD persoonlijke gegevens zijn gere gistreerd. Bovendien staan in het reglement duidelijk de plichten vermeld van het ge zondheidscentrum als houder van de gegevens. De GGD, behalve voor Leide naars ook bestemd voor inwo ners van Leiderdorp, Zoeter- woude, Oegstgeest, Voorscho ten en Alkemade, voert een hele reeks van onderzoeken en keu ringen uit. Zo doet het centrum bij voorbeeld het bevolkingon- derzoek naar baarmoederhals kanker, maar ook testen op de aanwezigheid van het aids-vi- Met het nieuwe reglement hebben mensen het recht op in zage in de eigen gegevens en mogen ze de eigen gegevens verbeteren. Eventueel kan een klacht worden ingediend wan neer er onzorgvuldig met de ge gevens wordt omgesprongen. Het reglement ligt in het hoofdgebouw aan de Rooden- burgerstraat en bij de verschil lende dependances ter inzage. CDA-ondernemers wars van autoluw centrum Binnen het CDA voeren de on dernemers oppositie tegen de plannen van de eigen wethou der Joop Walenkamp (verkeer) om de auto's uit de Leidse bin nenstad te weren. Volgens woordvoerder Theo Valk, pen ningmeester van het CDA in Leiden, moet het centrum met de auto bereikbaar blijven om het wonen en winkelen daar aantrekkelijk te maken. Eerst moeten de bussen voor een deel uit de Breestraat weg om het verkeer te ontlasten, vindt Valk. „Joop bedient zich veelal van ballonnetjes. Door deze op te laten gaat men in ieder geval over deze verkeersoptie naden ken of schrijven", moppert Valk in het jongste nummer van het partijblaadje CDAkkoord. De steun die Walenkamp bij de be volking ziet voor zijn binnen stadplannen bestaat niet, zegt Valk verontwaardigd: „Die uit spraak werd meteen al ontze nuwd door wijkverenigingen die niet gehoord zijn of zelfs niet voorzien van vóórinforma- Om iets te doen aan de wo ningnood in Leiden, moet de gemeente de woningen boven winkels gaan benutten voor wo ningen, vindt Valk: „Dat botst met de beoogde verkeersplan nen". Ook voor de regionale economische functie moeten er volgens Valk flink wat parkeer voorzieningen komen. „Er is in de stad voldoende geblokkeerd op verkeerstechnisch gebied". CDA-lid Jeroen Eikenboom constateert in hetzelfde num mer dat Walenkamp alle partij- i links inhaalt met zijn auto- Links in haar verkiezingsprop- gramma voorstaatTer gerust stelling van de CDA-leden voegt hij eraan toe dat de eigen wet houder 'niet plankgas aan alle problemen voorbijrijdt'. 10 00 -17.00 uur

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11