Regio Koopzondag Voorschoten doorslaand succes Gekraakt pand uitgebrand 'Sommige leden willen er gelijk vier binnenhalen' Maandag 2i december 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: HENK BUIS LEIDEN NIEUWSLIJN Te vroeg vuurwerk in Oegstgeest OEGSTGEEST - Twee Oegstgeestenaren van 13 en 14 jaar oud en een 14-jarige Leidenaar zijn gistermorgen opgepakt wegens het afsteken van vuurwerk. Om ongeveer 14.00 uur 's middags waren de drie op sportpark De Voscuijl vroegtijdig oud en nieuw aan het vieren. De drie zijn doorverwezen naar een HALT-bu- reau om een alternatieve straf te krijgen. Kerstboomdieven betrapt WASSENAAR - De politie van Wassenaar heeft zaterdagavond rond acht uur zes Hagenaars in de leeftijd van 17 tot en met 21 jaar aangehouden bij een poging kerstbomen te stelen. De zes waren bij het voormalig dierenpark aan de Rijksstraatweg druk bezig ongeveer honderd bomen in te laden in een gehuurd bus je. Inbreker betrapt in Wassenaar WASSENAAR - Een 35-jarige Hagenaar is gistermorgen door de politie van Wassenaar ingerekend. De man probeerde in te bre ken in een café aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat, maar werd betrapt door de eigenaar. Deze belde snel de politie die de man even later in de buurt kon aanhouden. De Hagenaar bleek in het bezit van een fax-apparaat, dat hij had gestolen uit een garage. Kerstconcert 'uitverkocht' Het jubileum-kerstconcert van de Zoeterwoudse Sint Jans Fan fare is een succes geworden. Het Muziekcentrum was gistermid dag tot de laatste stoel bezet. Woordvoerder J. Straathof spreekt van een geslaagde operatie om het Sassenheimse operettekoor Kameleon bij het concert te betrekken. „Er was nu een goede af wisseling van fanfare- en koormuziek". ROTARY LEIDERDORP neemt als eerste in de Leidse regio ook vrouwen op in wat altijd een man- nenclub was DE KOOPZONDAG in Voorschoten is gisteren een groot succes geworden. Je kon in de Schoolstraat over de hoofden lopen Voorschotelde winkeliers tevreden over opkomst en omzetten De koopzondagmiddag in Voorschoten is een doorslaand succes geworden. De winkeliers waren gistermiddag zeer tevreden over de opkomst van het winkelend publiek. Een aantal sprak over een verdubbeling van de omzet en een grote toestroom uit de regio. „Een gekkenhuis. Nooit gedacht dat het zo druk zou worden. Ik denk dat we drie dubbel hebben omgezet," vertelt E. Zandbergen, cheffin bij 'Hans Textiel'. Hoewel ze vindt dat het extra werk de moeite loont, meent ze dat koopzondagen geen regelma tig terugkerend verschijnsel moeten worden. "Het moet wel leuk blijven." VOORSCHOTEN BRENDA FIUPPO Een kleine rondvraag leert dat de meeste zelfstandigen er zo over denken. „Hoogstens een of twee koopzondagen per jaar, anders gaat de verrassing eraf. Dan krijg je duidelijk een ver schuiving van de inkoop in de week naar het weekeinde," al dus een verkoper bij 'Bentley brillenmode'. Gisteren had ook deze zaak een beste dag. „Maar je kunt een gulden maar een keer uitgeven, deze dag was meer bedoeld om goodwill bij de klanten te kweken en recla me te maken." Een boetiekeige naresse was helemaal tegen de koopzondag. „Omdat de ande ren meedoen, doe ik ook mee. Maar wat de mensen vandaag kopen, hoeven ze morgen niet." Verder meenden de zakenlie den dat het personeel niet in zal stemmen met meerdere koop zondagen per jaar. Overigens is er nog een categorie in Voor schoten die onlangs heeft aan gegeven er niet blij mee te zijn: het Pastoresberaad van de plaatselijke kerken. Zij pleitte voor het behoud van de rust op de zondag, die toch een dag van 'bezinning' is. De brief die de kerken daarover naar de ge meente hebben gestuurd, is echter nog niet beantwoord. Kerstsfeer Om de koopzondag nog wat meer gezelligheid te geven, was er ook een curiosa- en antiek markt in de Schoolstraat. Verko per Van Leeuwen was verbaasd Koopzondag in Voorschoten was gistermiddag een doorslaand succes: je kon over de hoofden lopen in de Schoolstraat foto hielco kuipers over de toeloop. „Omdat de grote steden vorige week een koopzondag hadden, verwacht te ik hier niet zoveel belangstel ling. Maar het was een grandio ze dag. Veel volk, de zon heeft zelfs geschenen." Voorschoten zat, kortom, gis teren midden in de kerstsfeer. Stevige kerstmannen liepen de Schoolstraat op en neer. Ze wa ren ingehuurd door de plaatse lijke winkeliersvereniging en deelden mandarijntjes en kaar sen uit aan de kinderen. De kerstmannen werden uitge beeld door drie leden van een Haagse rugbyclub. T. Vo gelsang: „Dit is hartstikke leuk, joh, en het levert weer'wat op. Volgend jaar bestaan we zestig jaar en we sparen voor een reis je naar Ierland." Hij heeft maar een klacht: „Mijn baard zit rot." OP HET RANDJE door Wim Koevoet Grootheidswaanzin Dat er iets met het winkelgebied in het Oegstgeester centrum moet gebeuren, staat zelfs bij de concurrenten van de De Kem- penaerstraat als een paal boven water. Maar of 'iets' nu hetzelf de is als de grootschalige aan pak die enige planologen uit Maastricht voorstaan, mag he vig worden betwijfeld. Met alle respect voor het spran kelende plan dat de Zuidlim burgse vrienden van Oegstgeest hebben gemaakt, kan Op Het Randje zich niet aan de indruk onttrekken dat er wat groot heidswaanzin in het spel is, zij het de meest onschuldige vari ant daarvan met een dikke rand vriendelijkheid: alsof je om iets bij de koffie vraagt en je tot je grote verrassing op een comple te vlaai wordt getrakteerd. Ook dan is de neiging om direct toe te tasten erg groot. Halver wege de maaltijd evenwel wordt je inhaligheid genadeloos afge straft. De lekkernij blijkt niet weg te eten, je bent pas halver wege, krijgt oprispingen en je kunt het restant fatsoenshalve niet opzij schuiven. Dooreten dus, al stik je bijna de moord. Met het centrum dreigt een ver gelijkbare situatie te ontstaan, nu burgemeester en wethou ders duidelijk overlopen van en thousiasme voor cje plannen. Het moet wat kloeker in Oegst geest, riep burgemeester S. Scheenstra al in een zomerin- terview in deze krant. De eerste burger is vastberaden zijn eigen credo in daden om te zetten. En de twee betrokken pensioen fondsen, de eigenaren van de gebouwen en winkels in de om geving, zullen Scheenstra en zijn wethouders uiteraard geen strobreed in de weg leggen. Wat is begonnen als een inven tarisatie van straatmeubilair waarvoor een verfpotje moet worden opengetrokken en een daaraan gekoppelde brainstorm over een pleintje op het zebra pad aan de Lange Voort, is nu uitgegroeid tot een project dat de neringdoenden in de hele re gio op hun grondvesten doet trillen: huizen met woningen eronder rond het huidige par keerterrein, uitbreiding van het winkelbestand, vervanging van de huidige winkelpassage onder de wolkenkrabber aan de Lijt- weg en een routing voor gemo toriseerd verkeer waarvan het voornaamste kenmerk is dat automobilisten kunnen 'doorkarren welke kant ze ook op willen. De Maastrichtenaren baseren hun stedelijke kijk op dorpse zaken onder meer op een zelf gemaakte dia-serie. In plaats van er te fotograferen moeten ze eens gaan winkelen in het gebied. Dan lopen ze behalve tegen onvolkomenheden ook eens tegen de mensen aan. Tus: sen de auto's ontdekken ze dan die uit een vroeger tijdperk weggelopen meneer met zijn orgeltje waaraan hij steevast te langzaam draait. Ze zullen zich ergeren aan de studenten voor de winkelpassage, met hun op dringerige gospels en ge schreeuw over Jezus. Ze zijn die jonge dwazen echter direct ver geten als ze moeten aansluiten in de kortste rij van de hele re gio voor een geldgleuf. En na zo'n rondje zullen ze in zien dat de bezoekers van het Oegstgeester midden die wat minder wind willen vangen als ze uit hun auto naar de groot grutter sprinten en die mis schien ook nog om een pleintje verlegen zitten zodat ze niet van hun sokken worden gereden bij het oversteken, niet gediend zijn van een Leidschenhage II. Beste Maastrichtenaren, houd je vlaaien bij je en haal liever een stukje van die kolos aan de Lijtweg af. Het toevoegen van bouwmassa's jullie eigen jar gon aan het plangebied is uit den boze. Adviseer burgemees ter en wethouders andere straatmuzikanten te contracte ren en de planologen van Op Het Randje garanderen jullie dat de consument die zuidwes- terwind op de koop toe neemt. OEGSTGEEST Een kraakpand aan de Oegst geester Geversstraat, naast het braakliggende terrein van Kamsteeg, is zaterdagnacht uitgebrand. Omwonenden meldden om vier uur dat het voormalige Café Centraal in brand stond. Hoewel werd ge vreesd dat er nog krakers in het pand aanwezig waren, trof de brandweer niemand aan. Het vuur was binnen anderhalf uur onder controle. De oor zaak van de brand is onbe kend, maar brandstichting wordt niet uitgesloten. Café Centraal en de ernaast gelegen voormalige lijstenma ker zijn eigendom van aanne mersbedrijf Ar bouw bv, dat een procedure is begonnen om de krakers uit de panden te krijgen, zo werd vrijdag be kend. De krakers zouden de panden verstoken, waardoor al eens een hevige rookontwikke ling is ontstaan. De panden moeten wijken voor een ap partementengebouw. Arbouw gaat tot sloop over zodra er uitsluitsel is over het project. Automobiliste bij hoge snelheid van weg gedrukt OEGSTGEEST Een 36-jarige inwoonster van Voorhout is van morgen op rijksweg 44 van de weg gedrukt. Zij reed in de richting van Den Haag, ter hoogte van het Postviaduct bij Oegstgeest. Zij werd rechts ge passeerd door een groen metallic gekleurde auto, die haar even later weer voor liet gaan. Na het viaduct werd de Voorhoutse weer gepasseerd, de man bleef naast haar rijden, waarna zij met een snelheid van ongeveer 100 kilometer per uur van de weg werd gedrukt. Onder de noemer 'Kerst in Zicht' verschijnt dezer dagen op deze pagina een aantal verhalen over activiteiten die met het oog op de feestdagen zijn georganiseerd. Vandaag: de kerstexpositie met onder meer kerststallen in Het Oude Raadhuis van Warmond. lara Sikking komt binnenrennen. De Warmondse heeft het, als altijd, druk, en blijft onophoudelijk bezig om haar Oude Raadhuis („Wat een rijk bezit hè, zo'n centrum in een klein dorp") aan te kleden. Zojuist heeft ze weer wat takjes in handen gedrukt gekregen waar ze, al pratende, even een kerstversiering van flanst. Gon Beumer, lid van de commissie die beoordeelt wat er in het Oude Raadhuis kan worden geëxposeerd, gaat er alvast maar bij zitten. „Het leuke van die expositie is dat we van niets iets hebben gemaakt", roept Clara intussen vanachter haar kerststukje. Wat blijkt: aanvankelijk hadden de dames hun zinnen gezet op een speciale kerststallen-expositie in het Oude Raadhuis. Nu zijn er best kerststallen-eigenaars te vinden die mooie exemplaren hebben staan. Of er een hobby van maken om ze zelf te vervaardigen, maar die mensen willen juist rond deze dagen geen afstand van hun kleinood doen. Dus heeft de organisatie de paar stallen die er zijn Ook veel kleintjes namen de afgelopen dagen een kijkje bij de kerstexpositie in het Warmondse Oude Raadhuis. foto hielco kuipers aangevuld met accessoires, sieraden, kaarten, een enkel schilderij. Alles dat maar enigszins met de komende feestdagen te maken heeft, is erbij gesleept en het resultaat is er niks minder kerstachtig om. Er staan trouwens wel heel veel kerstgroepen. Jozefs, Maria's, het kindje Jezus en de bijbehorende dieren, gemaakt van de meest uiteenlopende materialen: plastic, gips, aardewerk, kunststof en figuurzaagwerk. Enthousiast Clara Sikking kan de expositie zelf inmiddels natuurlijk dromen, maar blijft even enthousiast rondsjouwen en aanwijzen. „Hoe vind je die kerstkaartjes, schattig toch? Kijk, deze stallen zijn van een man uit Lisse, Henk Slobbe. Ik weet toevallig dat hij zijn stallen in een piepklein schuurtje maakt. Leuk toch? En daar, op de schoorsteen, die keramieken engelen zijn van Anne Janse, een vrouw die al over de zeventig is. De sociale kant van zo'n tentoonstelling moetje niet uitvlakken hoor, want je activeert mensen om creatief te zijn". „Hier, we hebben beeldjes van stallen uit een verzameling van een Voorschotense. Over de honderd heeft ze er. En je moet straks ook even in de galerie hiernaast gaan kijken, daar hangen schattige aquarellen van Willem van Laar uit Oegstgeest". Hetgeen we niet kunnen weigeren. Kuddes Intussen druppelen er constant bezoekers binnen. Maat de grootste drukte verwachten Clara c.s. toch op eerste en tweede kerstdag, want dan is het Oude Raadhuis (tussen twee en vier) ook open. Clara daarover: „Hele kuddes zie je dan. Ja,.het is toch leuk voor de mensen die er met kerst toch even uit willen? Waar moet je die dagen anders heen, alles is dicht, en je moet je eten toch een beetje laten zakken?" Gon Beumer valt haar bij: „We willen in elk geval alle Warmonders hier even zien. En dat zal ook wel lukken, kerst gaat steeds meer leven bij de mensen. Weet je wat me leuk lijkt: om volgend jaar meer groen bij deze expositie te betrekken. Je hebt hier in Warmond veel mensen met grote tuinen. Dan heb je groen om de ruimten aan te kleden én meteen de mensen die erin geïnteresseerd zijn". Dus volgend jaar weer een kerstexpositie in het Oude Raadhuis? „Tuurlijk. Wij zijn zo: als we erover praten, is het er volgend jaar weer. Maar eigenlijk zijn we met ons hoofd alweer met Pasen bezig. We willen dan weer een eieren-expositie hebben. Wie zin heeft om dan te exposeren, kan zich al melden, op dinsdagavond van zeven tot negen via telefoonnummer 01711 -11109. Rotary-Leiderdorp Iaat als eerste in regio vrouwen toe LEIDERDORP MIEP DE GRAAFF De kogel is door de kerk: Leider- dorpse vrouwen mogen ook toetreden tot de plaatselijke Ro- tary-club. De nog piepjonge Leiderdorpse afdeling van deze wereldwijde organisatie want officieel net een half jaar oud maakt in de Leidse regio naam met dit opzienbarende besluit. Opzienbarend, omdat zij in de regio de allereerste is sinds 'moederland' Amerika recente lijk geluiden heeft laten door klinken dat een serviceclub als Rotary niet meer exclusief aan mannen moet zijn voorbehou den. In Nederland, een krappe 400 Rotary-clubs rijk, staan heel wat leden huiverig tegenover dit nieuwe element. De meningen zijn verdeeld, de meeste clubs kijken de kat uit de boom. Zo niet in Leiderdorp, waar het voorstel op een meerder heid van stemmen kon rekenen. Vrouwen zijn welkom om zich bij de 26 mannelijke leden te voegen. Let wel: niet de echtge notes van de huidige mannelij ke leden,' maar het gaat om vrouwen die ook een bepaalde beroepsgroep vertegenwoordi gen. Zo is Leiderdorp naarstig op zoek naar, bijvoorbeeld, een vrouwelijke huisarts. Opwinding Secretaris J. van Ek van de Ro tary Leiderdorp begrijpt al die opwinding rond het besluit niet helemaal. „Het is voor mij zo iets vanzelfsprekends en dan krijg je toch veel reacties. Dat had ik niet verwacht". Maar hoe is het nu zo gekomen? Van Ek: „We hebben het ge woon in de groep gegooid, zoals dat tegenwoordig heet. Eerst is het idee voorzichtig gepolst in een klein comité. Later hebben we het voorstel doorgeschoven naar de hele club. Er is heel open over gesproken en on- Secretaris Van Ek van de Leider- dorpse Rotary: "Niemand heeft bij ons problemen met de komst van vrouwen." foto hielco kuipers langs is er gestemd. Natuurlijk klonken er wel argumenten te gen, maar niemand bleek er on overkomelijke problemen mee te hebben, en daar hebben we echt wel op gelet, want je wilt natuurlijk voorkomen dat er om zoiets opzeggingen komen." Discriminatie Van Ek, in het dagelijks leven officier van justitie bij de Haag se rechtbank in het Paleis van Justitie, heeft er zelf evenmin moeite mee. Sterker, hij piekert meer over het elitaire imago van serviceclubs als Rotary, dan over het aantreden van de eer ste vrouw. De Leiderdorper zou namelijk graag zien dat 'ieder een' lid kan worden. Niet alleen de maatschappelijk hoger ge- classificeerden, maar ook een metselaar of een timmerman. „Je blijft toch in een bepaalde sociale laag zitten. En dat is jammer. Ik bedoel niet dat je die timmerman als een soort exoot in je club moet hebben, nee, ik bedoel: ik ken een bouw vakker die zo gloedvol kan ver tellen, dat menige doctorandus er niet aan kan tippen. Ik zou zo graag willen dat dat soort men sen ook gevonden èn bereid ge vonden zouden worden om zich bij ons aan te sluiten. Maar ja, je kunt moeilijk een adver tentie gaan plaatsen". Zelf zegt Van Ek heel veel aan zijn lidmaatschap te hebben. „Ja kijk, ik heb natuurlijk toch een vrij eenzaam beroep. Dan is het heerlijk om ergens te wor den opgenomen waar ze niets van je willen, waar je vrijuit kunt spreken over dingen waar van je weet dat ze binnenshuis blijven. Je zit daar met mensen uit heel verschillende beroeps groepen, die ieder op hun ma nier vanuit hun vakgebied ach tergronden van het nieuws, van de realiteit kunnen vertellen. Daarbij komt: om zo'n uitge breide kennissenkring te krij gen, daar doe je jaren over.". Classificatie Terug naar de aanleiding van dit gesprek: de vrouwen. Overi gens heeft de club nog geen en kele Leiderdorpse vrouw op het oog. Degenen die in aanmer king zouden komen, hebben bijvoorbeeld al een echtgenoot die lid is en dan gaat het feest niet door. Verder geldt dat 'bij gebleken geschiktheid' nu eens niet de voorkeur aan een vrouw wordt gegeven, maar gewoon het meest passend is in zijn of haar classificatie (lees: beroep) aan bod komt en dat ook vrou wen moeten worden gevraagd. Van Ek: „Je moet natuurlijk uit kijken dat je bij de dames geen water in de classificatie-wijn gaat doen. Dat betekent dat het heel Icing kan duren voordat de eerste vrouw bij ons aantreedt, ja. Daarbij komt dat sommige leden het niet verstandig vinden als het de eerste tijd bij één vrouw zou blijven. Die willen dan meteen wat meer vrouwen, zeg drie of vier, binnenhalen. Terwijl ik die ene niet als een probleem zie".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8