Leiden AVR wil vuil uit regio verbranden Woningbouwverenigingen fuseren Vogelwijk in de steigers Kevin 800ste baby in Diaconessenhuis Maandag 23 december 1991 (chef) WIM WEGMAN NIEUWSLIJN 24 uur les op Rembrandt Onder het motto 'Gaan voor groen' gaan de leerlingen van de Rembrandt Scholengemeenschap op donderdag 27 februari voor een 24- uurs-lesmarathon de schoolbanken in. Met deze lange lesdag wil de scholengemeenschap een steentje bijdragen aan de jaarlijkse 'Unicef-scholenaktie'. Met deze actie hoopt Unicef geld binnen te halen om de bossen in Nepal te kunnen behouden. De leerlingen van de Rembrandt Scholengemeenschap staan tijdens de lange zit onder voortdurende medische begeleiding van artsen en fysiotherapeuten. Om met deze actie geld binnen te halen zijn er sponsors aangetrokken. De lesmarathon begint om 8.10 uur. Gezin getroffen door vergiftiging Een moeder (28) en drie kinderen zijn zaterdagochtend met koolmonoxide-vergiftiging door politie en brandweer uit een flat aan de Sperwerhorst gehaald. Oorzaak van de vergiftiging was een niet goedfunctionerende keukengeiser. De vier zijn ter con trole naar het AZL gebracht. Kippen doodgebeten in Merenwijk In een weilandje aan de Rivierforel in de Merenwijk zijn zater dag vier kippen doodgebeten en gedeeltelijk verslonden. Vol gens de eigenaar is een hond de schuldige maar de politie sluit niet uit dat het het werk is geweest van een vos omdat een hond alleen bijt om te doden. Inbrekers uit vuilcontainer gehaald Twee mannen (20 en 23 jaar) zijn vannacht door de politie uit een vuilcontainer gehaald. De twee hadden ingebroken in een shoarmazaak aan de Musschenbroekstraat. Toen ze de politie wagen zagen aankomen, verstopten ze zich onder een auto in de buurt. Daar werden ze ontdekt door agenten in een tweede poli tiewagen. Na een korte achtervolging vond de politie het tweetal in de container. Vrouw gewond na aanrijding Een 28-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn is zaterdagmorgen gewond geraakt bij een aanrijding op de Lage Rijndijk. De vrouw verleende in haar auto geen voorrang aan een 27-jarige plaats genoot. Het slachtoffer is met een bekkenffactuur en heupletsel naar het Elisabeth ziekenhuis gebracht. Installatie Ypenburg dan overbodig De Afvalverwerking Rijnmond (AVR) is bereid om de ei gen installatie uit te breiden, zodat er geen vuilverbran ding op Ypenburg hoeft te komen. Volgens woordvoerder Bakker van de AVR is het fysiek mogelijk om op korte ter mijn installaties bij te bouwen. „Wij zijn positief daar over, maar het is ook weer niet zo dat we staan te trappe len om nog meer ovens neer te zetten". LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAL) Het plan om huisvuil uit het ge bied van de SAVA-gemeenten, die samen van plan zijn om een vuilverbranding op Ypenburg te bouwen, in de Rijnmond te la ten verbranden, is onder meer afkomstig van gemeenten uit de Leidse regio die zijn verenigd in de Gevulei. Die gemeenten, dienden vorige week bij het be stuur van de SAVA een verzoek in om dat te onderzoeken en gesprekken daarover te voeren met de AVR. Dat voorstel is gebaseerd op een rapport van het landelijke Afval Overlegorgaan (AOO) waaruit blijkt dat wanneer het overheidsbeleid om de afval stroom te beperken slaagt, er te veel verbrandingsinstallaties in Nederland zijn. Verschillende SAVA-gemeenten willen nu pro beren om van de kostbare bouw, 1,5 miljard gulden, af te komen, door het vinden van ca paciteit op een andere plaats. Ook is er veel protest van om wonenden tegen de komst van de vuilverbranding in Leids- chendam. Volgens AVR-woordvoerder Bakker is het in dit stadium moeilijk om een keiharde uit spraak te doen over het voorstel van bepaalde SAVA-gemeenten. „Het enige dat ik nu kan zeggen is dat het voor ons mogelijk is om uit te breiden. We willen de SAVA-gemeenten de heldpende hand bieden en dus staan we wel positief tegenover het voor stel. Het is echter niet zo dat we graag de taak van de GAVI wil len overnemen. We spelen dan ook niet met de gedachte yan: jongens, dat knappen we even op"', aldus Bakker. Eendracht en de Goede woning willen blijven meetellen De woningbouwverenigingen De Eendracht en De Goede Wo ning, die vooral goedkopere huurwoningen in bezit hebben, willen samengaan. Vorige week hebben de beide besturen in principe afgesproken om met ingang van 1 januari 1993 één vereniging te vormen, waarvoor nog een nieuwe naam moet worden bedacht. „Gezamenlijk worden wij ongeveer even groot als De. Sleutels", zegt voorzitter J. Duivensteyn van De Goede Woning over de nieuwe wo ningbouwcombinatie. Door zijn grotere omvang moet de nieuwe vereniging zich beter staande kunnen houden in de woelige tijden die de woning bouw in Nederland nu door maakt met de kabinetsplannen. „De fusie is nodig om een vol waardige gesprekspartner in de Leidse volkshuisvesting te kun nen zijn en ook om een groter financieel-economisch draag vlak te scheppen. Daarnaast is er al tijden van verregaande professionalisering van de wo ningbouw, waarbij bestuurders steeds minder uitvoerend werk gaan doen", licht Duivensteyn Woningbouwcorporaties krij gen de komende jaren in plaats van subsidies een budget, waar uit zij de woningen zelf moeten gaan betalen. Behalve meer zelfstandigheid betekent dat ook meer verantwoordelijkheid voor de corporaties, die daar voor wel de nodige kennis in huis moeten hebben. Het is aanzienlijk efficiënter om voor dit soort kennis gezamenlijk mensen aan het werk te heb ben. Bovendien vereist de gro tere zelfstandigheid een stevige re financiële basis, die geza menlijk makkelijker is te le^ Mede om die reden begon De Een biddende man. Op een werkdag, in een stille kerk, hartje Leiden. Zijn handen zitten nog niet helemaal op slot. De kleine, soepele duimen wat zouden die mooi de neus van een kleinzoon kunnen spelen! - lijken zich daartegen te verzetten. Die handen ze drukken een zekere rust uit. In deze stand zouden ze ook, op de buik van een rentenier kunnen liggen. Alsof hier iemand kalmpjes rente trekt van zijn ver driet. De nagels ontroeren, de nagels, die kleine boograampjes waarachter elk mens nog zo rose als een baby is. Het oor van de man komt bijna de foto uit. Stil toch, anders storen we hem in zijn gebed! Buiten doen mensen de laatste kerstin kopen. Nog een paar dagen en dan is 'het feest van het licht' aangebroken en zullen de kerken 's nachts zoemen als transfor matorhuisjes. De kaarsen proberen al een beetje feestelijk te zijn, maar ze schreien zacht, ze schreien, met z'n dertienen tege lijk. Mens, wat denk je toch achter dat voor hoofd? Waarom opeens dat verlangen je ogen dicht te doen, midden op de dag? tekst Cees van Hoorc - foto Htelco Kuipers Ademloos luisterden de jeugdige bezoekers gisteren naar de vertellingen op het kinder- verschillende bijeenkomsten. Morgenavond kerstfeest van het Leger des Heils. Zo'n vijftig begint om 23.00 uur de kerstnachtdienst, kinderen van allerlei verschillende nationali- waaraan het muziekkorps van het Leger mee- teiten waren naar het gebouw aan de werkt Op eerste kerstdag rs er een kerstwij- Groenesteeg 66 gekomen. Het Leger des ding om 10.30 uur. Belangstellenden zijn Heils in Leiden houdt ook de komende dagen eveneens welkom bij de jaarsluiting, die ou dejaarsavond van 19.00 tot 19.45 uur wordt gehouden. FOTO HIELCO KUIPERS Eendracht, waarvan de finan ciële situatie niet helemaal ge zond is, in september fusiebe sprekingen met De Goede Wo ning. „De Goede Woning staat er goed voor, De Eendracht iets minder. Waar het nu om gaat is of de toekomstige financiële ba sis voor ons samen stevig ge noeg is. Een eerste vluchtig onderzoek heeft uitgewezen dat dit wel het geval is", zegt Duivensteyn die een verder onderzoek aankon digt naar onder meer de hoe veelheid onderhoud die moet worden verricht. Het Leidse Diaconessenhuis kent dit jaar een recordaantal van meer dan 800 bevallingen. Kevin Nicolaas Domburg was afgelopen weekeinde de 800ste baby die in het ziekenhuis werd geboren. Het kind kwam in de nacht van zaterdag op zondag om acht minuten voor drie ge zond ter wereld en weegt 3370 gram. Elly van der Werf, de team- leidster van de kraamafdeling in het Diaconessenhuis, heeft geen echte verklaring voor het record. „Meestal zaten we rond de 750. Dit aantal hebben we in jaren niet gehaaldDe goede naam van het ziekenhuis en het feit dat er een stijgend aantal bevallingen is zouden een rol kunnen spelen. „Ja, het is hier goed beval len", reageert vader Nick Dom burg (32) dan ook met een knipoog, als hij het hummeltje zondagochtend vertederd in zijn armen houdt. Een mooie baby met opvallend veel zwart haar op de kruin. „Een punkba by. Ik heb het met wat gel een beetje opgekamd", verklaart zuster Helma Bruynis van de ochtenddienst lachend. Kevin is het eerste kind van Nick en José Domburg-Knijnenburg. De va der, afkomstig uit Bodegraven, werkt als belastingadviseur in Den Haag. De uit Wassenaar af komstige moeder is onderwijze res. Het echtpaar woont sinds enkele maanden aan het Saf- Zuster Elly van der Werf, het echtpaar Domburg met Kevin en zuster Helma Bruynis: „Een punkbaby, ik heb het haar met wat gel een beetje opgekamd". fraanplein in Voorhout. „In een omgeving waar veel kinderen worden geboren", glimlacht Jo sé Domburg. José Domburg (28) is polikli nisch bevallen, wat betekent dat de ziekenhuisopname maxi maal 24 uur duurt. In geval van het echtpaar Domburg uit Voorhout zelfs maar tien uur. De Noordwijks» verloskundige G. van Schie besloot zondag ochtend rond half twee om het echtpaar van Voorhout naar het Diaconessenhuis te brengen. „Bij een poliklinische opname kan de eigen verloskundige in een ziekenhuis de bevalling doen", vertelt zuster Van der Werf. Wel is een gynaecoloog Twee miljoen voor ingrijpende opknapbeurt •FOTO HIELCO KUIPERS even langsgewfeest. De verlos kundige had direct nog een tweede bevalling in het zieken huis. Moeder José kon zondagoch tend rond half elf het ziekenhuis al weer met haar zoon verlaten. Vader Nick werd bij een tweede binnenkomst in het ziekenhuis door de receptioniste van die ochtend gevraagd of hij soms 'voor de pers' kwam. „Nee, nee, dat hebben we vannacht al ge had, zo reageerde ik". LEIDEN ERNA STRAATSMA Door een gezamenlijke actie van woningbezitters worden in totaal 103 huizen in de Vogel wijk gerenoveerd. Bijna twee miljoen gulden wordt gestoken in een opknapbeurt van de wijk die is gebouwd tussen 1924 en 1926. De huiseigenaren strijken door de gezamenlijke aanpak een forse korting op. De ge meente betaalt de helft van de kosten, in plaats van de veertig procent die gebruikelijk is bij individuele woningverbeterin gen. De gemeentelijke bijdrage is in totaal ruim negen ton. Daarmee strijken de Vogelwijk bewoners bijna eenderde van het jaarlijkse budget voor parti culiere woningverbetering op. „Door het samen te doen heb ben we de prijs in onderhande lingen met de aannemers bo vendien flink weten te druk ken", zegt buurtbewoner H. Peerdeman. Veel woningen in Vogelwijk, die in totaal 180 woningen telt, zijn toe aan een grote opknap beurt. Gevels, daken en kozij nen zijn veelal aan vervanging toe. In oktober van dit jaar ver wachtte Peerdeman, initiatief nemer tot de gezamenlijke ac tie, nog dat zo'n zestig huiseige naren zouden .meedoen. Dat aantal is na een intensieve voor lichting van de bewoners flink toegenomen. Het succes van de gezamen lijke aanpak is volgens gemeen te-ambtenaar A. de Roode te danken aan de grote vrijheid die huiseigenaren hebben gehad bij het indienen van hun 'wensen- lijstje'. „Sommigen willen 5.000 gulden besteden, anderen heb ben een plaatje van veertig mil le ingediend. Het succes van de gezamenlijke aanpak is te dan ken aan die eigen keuze. Op die manier wordt rekening gehou den met ieders bankrekening", aldus De Roode. Na oproepen in onder meer het wijkblaadje reageerden in eerste instantie 116 peronen, van wie er uiteindelijk 103 over bleven. „Er is natuurlijk ook een groep die in de afgelopen jaren al geld heeft gestoken in wo ningverbetering", zegt Peerde man. „Verder zijn er toch men sen die het ondanks de subsi diemogelijkheden toch te duur of niet nodig vinden". De wijkbewoners hebben geza menlijk besloten de werkzaam heden door drie verschillende aannemers te laten uitvoeren. Zo'n 60 bouwplannen worden door NEMA uitgevoerd, onge veer 35 door aannemersbedrijf Knol en 8 door het bureau Hop- /Kieft. „Ook daar hebben de ei genaren een keuze in kunnen maken", zegt De Roode. De aannemers zijn inmiddels begonnen met de eerste kleine werkzaamheden binnenshuis. In het voorjaar wordt begonnen met de aanpassingen aan de buitenkant van de woningen. Scholieren tekenen voor zieke leeftijdgenootjes kenactie voor zieke kinderen. De scholieren maakten onge- Leerlingen van de basisscholen veer 200 tekeningen voor zieke Woutertje Pieterse uit Leiden en leeftijdgenootjes in het AZL, het de Springplank en de Hofdijk- Diaconessenhuis en de Stich- school uit Oegstgeest hebben ting Ziekenhuizen Rijnland/Eli- meegedaan aan een kerst-te- sabeth Ziekenhuis. De kerstactie is een initiatief van de werkgroep Kind Zie kenhuis Leiden. De werkgroep heeft ten doel het welzijn van een kind dat een ziekenhuisopname ondergaat te bevorderen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5