Binnenland Ook Kok wil vut wijzigen niet zo maar de kerk binnengaan Politie mag 'Diefstal rampzalig voor ooievaarstand' Partijbestuur verdeeld over PvdA-voorzitters VNG vreest problemen Antilliaanse jongeren Strafpuntensysteemverkeersovertreders NZH: Overheid laks Maandag 4 JderemDet 1991 Redactie 023 150225 JANINfc BuSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART ie' PATRICK VAN DEN HURK MN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: JAN KUNGE 3 In het Noorder Dierenpark in Emmen zijn vorige week elf witlip bamboe-adders geboren. Het was het eerste kroost in het gloed nieuwe Azië-huis van het Dierenpark. De geboorte stelde de slangenverzorger wel voor problemen. De piepkleine, maar bij zonder giftige slangetjes moesten één voor één uit het dichtbe groeide verblijf worden gehaald. De jongen zijn nu onderge bracht in een speciale kweekruimte, waar ze voorlopig met visjes en muizen worden gevoerd. Bioloog Foppe Brouwer overleden In zijn woonplaats Haren is de bioloog dr. Foppe Inne Brouwer op 79-jarige leeftijd overleden. Brouwer verwierf landelijk grote bekendheid met zijn rubriek 'wat leeft en groeit en ons altijd weer boeit', die hij van 1950 tot 1978 op zondagochtend in het Vara-radioprogramma 'Weer of geen weer' verzorgde. Daarnaast schreef hij al vanaf zijn zeventiende stukjes over de natuur in het Nieuwsblad van het Noorden. Ook had hij van 1945 tot 1979 een radio-rubriek op de Rono, nu Radio Noord. Geul treedt door regen buiten oevers Door de hevige regenval van de afgelopen dagen zijn de Geul en zijriviertjes buiten hun oevers getreden. De uiterwaarden staan sinds gistermiddag blank. De brandweer heeft alarmfase twee afgekondigd. Dat betekent dat wijkraden zijn gewaarschuwd dat ze bedacht moeten zijn op verder wassen van het water. Het wa ter in de Maas is eveneens sterk gestegen J3ij het stuwcomplex Borgharen bedroeg de waterstand gisteren 44,60 meter. Bij een waterstand van 45,40 meter moet rekening worden gehouden met grote overlast. Zesjarig kind omgekomen door brand Een zesjarige jongen uit Weert is zaterdagavond bij een brand in zijn ouderlijke woning om het leven gekomen. Het kind was al leen thuis toen door nog onduidelijke oorzaak brand uitbrak op de benedenverdieping. Toen de brandweer arriveerde, kon zij het pand niet binnengaan omdat sprake was van een uitslaande brand. Tijdens het blussen trof de brandweer het kind in zijn bedje op de bovenverdieping levenloos aan. De technische re cherche stelt een nader onderzoek in. HSA levert Zuid-Korea goalkeepers Hollandse Signaal Apparaten (HSA) in Hengelo gaat aan Zuid- Korea twee zogenoemde 'goalkeepers' leveren. Volgens een voorlichter van HSA was de order voor het scheeps-afweerge- schut al eerder ontvangen, maar is nu ook de financiering rond. Signaal doet geen mededelingen over het bedrag dat met de or der is gemoeid, noch over de hoeveelheid arbeidstijd die de pro- duktie in beslag neemt. HSA heeft deze maand in Ankara en Se oul op twee grote internationale shows haar produkten aan de defensiewereld gepresenteerd. Recordjaar voor agrarische export 1991 wordt voor exporterende boeren en tuinders een topjaar. De bijdrage aan de handelsbalans zal zelfs aanzienlijk hoger zijn dan vorig jaar. Volgens een schatting van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij komt het positieve saldo het verschil tussen invoer en uitvoer uit op meer dan 26 mil jard gulden. De export naar EG-landen was 7 procent hoger dan vorig jaar. Dat heeft onder meer te maken met de Duitse een wording. Naar Oost-Europa ging 13 tot 14 procent meer, maar daarbij gaat het om uitefst kleine bedragen. GROOT-AMMERS GPD „Het is rampzalig voor de ooivaarstand in Nederland." C. Vos uit Herwijnen is aange slagen. Hij weet als geen ander dat de dief stal van tachtig k negentig ooievaars uit Ooievaarsdorp Het Liesveld in Groot-Am- mers grote gevolgen zal hebben. Vos is lei der van het ooievaarsproject in Nederland: „Hiermee loop je een achterstand op van driejaar." Vorige week, vermoedelijk in de nacht van donderdag op vrijdag, zijn tientallen ooievaars door onbekenden uit het 22 jaar oude ooievaarsdorp weggehaald. Vos: „We gebruiken Het Liesveld als fokstation voor Nederland. De ooievaars lopen daar in gro te vakken rond. Ze worden voortdurend ge kortwiekt tot ze geslachtsrijp zijn. Eén van de vakken is helemaal leeggehaald. Daar liepen alle ooievaars rond, die in 1988, 1989 of vorig jaar zijn geboren. Het ooievaarsdorp telde in totaal 250 ooi evaars. Nadat ze in Het Liesveld zijn groot gebracht, gaan ze naar een van de buiten stations in Nederland om zich daar voort te planten. Hiermee moet de ooievaarstand weer op peil komen, omdat er geen 'wilde' ooievaars meer in Nederland paren. Over de waarde en de reden van de dief stal tast Vos in het duister. „Ik heb geen idee wat de waarde is. De ooievaars zijn on betaalbaar. Het vreemde van de diefstal is. dat het een beschermde diersoort betreft die niet verhandelbaar is. Het zijn geringde exemplaren waarvan wij alle papieren heb ben." Eveneens merkwaardig is dat het in de bewuste nacht flink stormde en er geen en kel spoor van de inbrekers is aangetroffen. „Hoe ze de ooievaars hebben kunnen van gen, is mij een raadsel", zegt Vos. Ook de politie heeft nog geen enkele aanwijzing kunnen vinden die een spoor naar de da ders zou kunnen opleveren. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Jonge addertjes geboren in Emmen Ooievaarsdorp Het Liesveld. NIEUWSLIJN DEN HAAG GPD Het bestuur van de PvdA is ver deeld over de vraag of het par tijvoorzitterschap door twee personen kan worden vervuld. Niettemin wil het bestuur pro beren de technische voorwaar den voor zo'n duo-leiderschap te creëren. Om de verdeeldheid niet al te duidelijk naar buiten te brengen, werd besloten het partijcongres van maart te laten oordelen, zonder stemadvies van het partijbestuur. Zaterdag vergaderde het par tijbestuur, in aanwezigheid van vice-premier Kok, over het voorstel van de kandidaat-voor zitters Rottenberg en Vreeman om gezamenlijk voorzitter van de PvdA te worden. Partijleider Kok voelt weinig voor zo'n con structie. Een flink aantal be stuursleden steunt hem in die opvatting. Naar verluidt spitsen de be zwaren zich toe op twee hoofd punten. Zo voelt een deel van het bestuur weinig voor het cre- eren van nóg een betaalde post in het partijbestuur. De partij komt dit jaar al ruim driekwart miljoen gulden te kort. Door twee betaalde voorzitters aan te stellen, zou dit tekort nog verder oplopen, terwijl het ledental van de partij inmiddels met onge veer 25.000 is teruggelopen. Anderen menen dat Rotten berg en Vreeman inhoudelijk zoveel van elkaar verschillen, dat het gezamenlijk optrekken van hen niet erg geloofwaardig overkomt Bovendien profileren beiden zich inhoudelijk nogal sterk, terwijl het partijbestuur juist een voorzitter op enige af stand van de dagelijkse politiek wil. Waarnemend voorzitter Frits Castricum heeft zich overigens bereid verklaard zijn functie neer te leggen om ruimte te ma ken voor het voorzitters-duo. Record-aantal Antillianen op komst HILVERSUM-WILLEMSTAD ANP De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) voorziet „problemen met de openbare orde", als de regering geen op lossingen aandraagt voor de slechte situatie van sommige groepen jonge Antillianen. Er dreigen volgens de VNG „on aanvaardbare situaties" in ver scheidene Nederlandse ge meenten. Dat zei een VNG-woordvoer- der gisterochtend voor de IKON-radio. De VNG wil op korte termijn een gesprek met minister Hirsch Ballin van justi tie. Problemen met Antilliaanse jongeren zouden zich voordoen in de gemeenten Den Helder, Amsterdam, Hoogvliet, Rotter dam, Hellevoetsluis, Spijkenis- se, Dordrecht en Den Haag. De ze gemeenten hebben met de VNG een werkgroep gevormd om een oplossing te zoeken. In een gesprek met Hirsch Ballin willen de gemeenten vra gen wat het kabinet denkt te kunnen doen om de trek van jonge Antillianen naar Neder land te voorkomen. Een record-aantal Antillianen van Curasao is in de eerste helft van deze maand voor perma nent verblijf naar Nederland vertrokken. In de eerste achttien dagen van december hebben 183 vrouwen en 169 mannen zich uit de registers van het Be volkingsbureau uitgeschreven. Dat is bijna vier keer zo veel als in dezelfde periode vorig jaar. Volgens het Bureau Bur gerlijke Stand en Bevolkingsre gister op Curasao bestaat de groep Nederland-gangers uit jongeren tussen de 20 en 34 jaar. Bij de Dienst Sociale Zaken van Curasao heeft zich even eens een groot aantal mensen uitgeschreven als uitkeringsge rechtigde. Het aantal vertrek- kenden zou vooral bestaan uit werklozen en mensen in sociale nood. Het hoofd van de Burgerlijke Stand en het Bevolkingsregister zei dat uit vragen die potentiële Holland-gangers stellen blijkt, dat ze vertrekken uit vrees voor het feit dat na de eenwording van Europa volgend jaar Antilli anen zullen worden geweerd. Een tweede reden zou kun nen zijn dat over enige tijd in Nederland een visumplicht van kracht wordt voor Antillianen en Arubanen, die zich hier lan ger dan zes maanden willen vestigen. Minister Kok van financiën steunt minister De Vries van sociale zaken in zijn plannen de vut ingrijpend te wijzi gen. Kok wil een einde maken aan de vanzelfsprekend heid dat werknemers vervroegd uittreden, louter omdat ze daar op grond van hun leeftijd het recht toe hebben. Volgens Kok moet per individu worden beoordeeld op welke leeftijd hij of zij kan stoppen met werken. DEN HAAG GPD De vice-premier heeft dat zater dagochtend gezegd in een ra dioprogramma van de Tros. Kok pleit, net als De Vries, voor geleidelijke afschaffing van de vut. Als tijdelijke maatregel wil de PvdA-minister mensen die de vut-leeftijd hebben bereikt, laten doorwerken tot hun pen sioen. Het aantal werkuren van deze werknemers zou geleide lijk moeten worden vermin derd: een soort deeltijd-vut. Wat Kok betreft blijft de pensioenge rechtigde leeftijd 65 jaar. Kok zei verder dat in het kabi net al enige tijd over afschaffing van de vut wordt nagedacht. Volgens hem is het nu aan mi nister De Vries van sociale za ken om de eerste stap te zetten. Kok en De Vries steunen het standpunt van de werkgevers, die vinden dat de vut te duur wordt. Akzo is het eerste bedrijf dat heeft aangekondigd geleide lijke afschaffing van de vut in het overleg voor een nieuwe cao te zullen betrekken. Volgens Kok vereisen de te korten op de arbeidsmarkt en de toenemende vergrijzing dat flexibeler met de vut wordt om gesprongen. Van een aantal be drijfstakken, zoals de grafische sector, de horeca en de metaal nijverheid is bekend dat onder nemers moeite hebben om aan personeel te komen. Aan de an dere kant verdwijnen de oudere en ervaren werknemers in de vut. Volgens Kok wordt zo veel talent verspeeld. DEN HAAG ANP Minister Hirsch Ballin van justi tie wil een strafpuntensysteem invoeren voor automobilisten die ernstige verkeersovertredin gen begaan. Komend jaar on derzoekt een werkgroep van de ministeries van justitie en ver keer en waterstaat hoe het sys teem kan worden opgezet. De maatregel kan over twee jaar worden ingevoerd. In het sys teem krijgen automobilisten die een zware verkeersovertreding begaan, een aantekening van de politie. Wanneer een bepaald aantal aantekeningen is bereikt, volgen straffen als intrekking van het rijbewijs voor een lange periode of inbeslagname van het voertuig. In Duitsland func tioneert een dergelijk systeem redelijk. Van diverse kanten is in het verleden aangedrongen op het strafpuntensysteem, maar minister Hirsch Ballin wil de er (tot nu toe) net als zijn voorganger Korthals Altes niet aan meewerken. Het zou te veel juridische en technische proble men geven. maatschappij van Nederland. Door de lakse houding van de overheid kunnen volgens de NZH allerlei uitbreidingsplan nen en ideeën over het milieu vriendelijker maken van de bus niet volledig worden uitgevoerd en ook niet zo snel als gepland. Vooral in de uitbreiding van de dienstregeling van personeel en materieel wordt gesneden. De busmaatschappij vervoer de dit jaar 13 procent meer rei zigers dan het jaar ervoor. De helft van de groei is veroorzaakt door ov-jaarkaarters. Antillen komen toch met eigen gezaghebber WILLEMSTAD GPD De Antilliaanse regering heeft R. Voges voorgedragen als kandi daat-gezaghebber voor Sint Maarten. Het conflict tussen de Nederlandse en Antilliaanse re gering lijkt hiermee van de baan. Premier Liberia-Peters reisde vorige week voor spoed overleg naar Nederland nadat bekend werd dat Hirsch Ballin zelf een kandidaat zou voordra gen. De bewindsman wilde hierdoor greep krijgen op de bestuurlijke chaos op Sint Maarten. HAARLEM ARTHUR MAANDAG Kerkasiel bestaat niet roept staatssecre taris Kosto van justitie naar aanleiding van het feit dat inmiddels 24 asielzoekers een onderkomen hebben gevonden in kerken. Waar nodig wordt daarom de politie op hen afgestuurd. Kosto heeft gelijk: kerkasiel bestaat niet. Een kerkge bouw is geen vrijplaats. Maar er zit wel een addertje onder het gras. Politie en justitie mogen een woning tegen de wil van de bewoner niet zo maar binnentreden. De Grondwet legt dat nadrukkelijk vast. De burger is bin nen zekere grenzen baas in eigen huis. In speciale gevallen wijkt echter de wil van de bewoner. De betrokken over heidsdienaar moet dan wel in het bezit zijn van een schriftelijke 'last tot binnen treden'. Het staat in grote lijnen geregeld in een apart hoofdstuk van het Wetboek van strafvordering. Dat hoofdstuk beperkt zich niet tot woningen. Het geeft ook regels voor het binnentreden van enkele plaatsen, waar bijzondere evenementen plaats hebben. Zoals vergaderzalen, waar de gemeente raad net bijeen is. Of de rechtszaal, waar de rechtbank zich over een zaak buigt. De agent mag daar zelfs helemaal niet naar binnen, tenzij hij op heterdaad iets ergs ontdekt. In het rijtje hoort nog een bijzondere plhats thuis. Artikel 123 lid 2 van het Wetboek van strafvordering zegt immers dat ook niet mag worden binnengetre den „in de lokalen voor den godsdienst bestemd, gedurende de godsdienstoefe ning". En dat kan Kosto nog voor proble men stellen. Want wat als de leiding van een kerk met asielzoekers zegt een 24- uursdienst of -wake te houden? De Nederlandse rechters hebben tot op heden nauwelijks iets met het wetsar tikel van doen gehad. Eén zaak trok en kele jaren terug alom de aandacht. De 'Kloosterorde der Zusters van Sint Wal- burgia, Sectie Nederland' (ook wel be kend als de Satanskerk) spande een kort geding aan tegen de Staat, beriep zich op artikel 123 lid 2 en wenste verder versto ken te blijven van politiecontrole. Tot aan de Hoge Raad werd de zaak uitgevochten, maar het baatte de orde met de fraaie naam niet. Het voor de godsdienst bestemde lokaal en wat zich daarin afspeelde, onderscheidde zich in niets van een gewone seksclub. Toch is de rechtszaak hier van belang. Want in zijn advies aan de Hoge Raad gaat advo caat-generaal Franx uitvoerig in op arti kel 123, lid 2, dat is ontleend aan een wet uit 1890. Franx stelt daarbij vast dat wetsgeschiedenis noch wettekst aanwij zingen bevat voor de uitleg van het be grip 'godsdienstoefening.' De advocaat- generaal komt zelf tot de conclusie dat in objectieve zin sprake moet zijn van godsdienstoefening. De enkele medede ling 'hier wordt een godsdienstoefening gehouden', hoeft de politie niet te weer houden van binnentreden. Men zal de gehele manifestatie moeten bezien om te kunnen beoordelen of wel of niet sprake is van godsdienstoefening. Bij een seksclub is dat niet zo'n probleem, maar bij asielzoekers in een echte kerk wordt het lastiger. De overheid zal ongetwijfeld met de stelling komen dat geen sprake is van een godsdienstoefening, indien die louter is bedoeld om de vreemdelingen politie buiten de deur te houden. Maar waar ligt de grens? Het opruimen van het asbest dat in de Botlek was vrijgekomen na de explosie bij DSM Chemicals, is gistermiddag voltooid. TNO heeft na de schoonmaakactie bij bedrij venterreinen rond DSM een extra controle gehouden. Het heeft alle acht terreinen en enkele openbare wegen 'schoon' verklaard. Het as best wordt waarschijnlijk op een daarvoor ingerichte vuilstortplaats in de Maasvlakte gedumpt. Aan de zaterdagmorgen begonnen schoonmaakactie hebben ruim honderd mensen van een gespe cialiseerd schoonmaakbedrijf deelgenomen. De Milieudienst Rijnmond DCMR schat de totale kosten op enige honderdduizen den guldens. Zij heeft de rekening al naar DSM gestuurd. Op het ter rein van DSM zelf is het asbest nog niet volledig opgeruimd. Bij de explosie op 13 december kwa men zes mensen om het leven. FOTO ANP JOHN DE PATER HAARLEM MONICA WESSELING De vervoersmaatschappij NZH is uiterst ontevreden over de maatregelen die de overheid neemt. Er wordt steeds minder geld beschikbaar gesteld voor het openbaar vervoer. Ook in ruimtelijke zin is er te weinig plaats voor bus en trein. On danks een record-groei van het aantal reizigers wacht de NZH daarom een onzekere toekomst, zo constateert de grootste bus-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3