Feiten Gruwelijke erfenis van Pol Pot Sihanouk: VN moet Phnom Penh beheren Maandag 23 december 1991 Redactie: 023-150225 janine bosma altan erdogan ronald frisart (chef) onno havermans Patrick van den hurk hans jacobs jolanda oukes jan preenen sjaak smakman Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANT5VERDRJET Vormgeving: HANS BOEZELUN 2 EN MENINGEN TOM JANSSEN De meeste slachtoffers van het bewind van Pol Pot vielen op het platteland door uitputting, honger en executie. De lichamen werden niet begraven en vormden na verloop van tijd uitgestrekte knekelvelden: de Killing Fields. In Choeung Ek een voormalige fruitboomgaard, bracht de Rode Khmer politieke gevangenen om: in ongenade ge vallen ministers, gewantrouwde officieren, intellectuelen, hun familieleden. In 1980 meer dan een jaar na de val van Pol Pot, werden hier de stoffelijke resten opgegraven van ongeveer 20.000 mensen. Maar volgens de gids ligt een veelvoud daarvan nog onder de aarde. phnom penh kees van dam Een kilometer of vijftien ten zuidwesten van Phnom Penh gaat het hobbelige asfalt over in een smalle gravelweg. Aan het eind daarvan ligt Choeung Ek, het vernietigingskamp van de Rode Khmer. Boeren zijn te voet of op de fiets op weg naar de grote stad, op een erf wast een vrouw bij een waterpomp haar kleren, op de rijstvelden wordt hard gewerkt aan het bin nenhalen van de oogst. Het is bloedheet. Op het midden van het terrein staat een 37 meter hoge stupa. In een glazen vitrine worden sinds maart 1988 de schedels van 89.185 slachtoffers tentoon gesteld: zeventien verdiepingen hoog, keurig gerangschikt. Mensen, vrouwen en kinderen. Op de begane grond liggen half vergane kleren. In Choeung Ek werden negen westerlingen ge- executeerd. Hun schedels wer den vorig jaar overgebracht naar de Verenigde Staten. Doodgeslagen De gids vertelt hoe de gevange nen door de Rode Khmer wer den gedood. Er waren vijf ma nieren: de elektrische schok, vergif, de kogel, onthoofding. De meeste tegenstanders van Pol Pot werden doodgeslagen. De ontdekte massagraven zijn gemerkt. In grafnummer 6: de restanten van 450 mensen. In het hoge gras liggen nog wat botjes. Graf nummer 7 bevatte de ontzielde lichamen van 166 Rode Khmer-soldaten. In graf nummer 5 werden de resten van meer dan 100 vrouwen en kinderen gevonden. Baby's wer den tegen een boom die nog al tijd naast de kuil staat, doodge slagen. Op de grond ligt een stel handboeien van staaldraad. De terugkeerde prins Norodom Sihanouk vinjlt dat de doods hoofden moeten worden opge ruimd. Hij eist dat de schedels worden begraven of naar Boe- distisch gebruik worden gecre meerd. Alleen dan kan vrede in Cambodja mogelijk zijn meent de prins. De gids in Choeung Ek, een jongen van een jaar of twintig, vertelt dat hij tijdens de terreur van de Rode Khmer zijn ouders, broers en zusters ver loor. Hij overleefde bij een tan te. „Pol Pot bad. Pol Pot bad", 'Pol Pot is slecht' zegt hij wel tien keer. Uitzonderingen Dit soort verhalen hoor je veel in Phnom Penh: jongelui zon der naaste familieden bij een verre verwant opgegroeid. Maar er zijn uitzonderingen. Er waren geluksvogels. Chhay Song Heng werkt als tolk en begeleider van buitenlandse journalisten op het ministerie van buitenlandse zaken in Phnom Penh. Hij overleefde de jaren van Pol Pot. Net als ieder een van het gezin waarin hij op groeide. Hij noemt zichzelf een mazzelaar. Heng vertelt zijn le vensverhaal. Eerst totaal onbe wogen. Maar gaandeweg ko men met de herinneringen ook de emoties. Ergernis. Verdriet. Verbijstering. Hij kan nu nog steeds niet begrijpen wat er tus sen 1975 en 1979 in zijn land gebeurde. „Toen de Rode Khmer op 17 april 1975 Phnom Penh ver overde was ik 19 en tweedejaars student Engels. We werden de zelfde dag nog de stad uitgedre ven, naar het platteland. Dat ik een opleiding volgde hield ik wel voor me. Maar snel was be kend dat de Rode Khmer intel lectuelen haatte. Ik bad iedere dag dat niemand me zou verra den." „Ik deed me voor als boer. Dat ging me gemakkelijk af. Want ik was opgegroeid op het platte land. Dat redde me. Ik wist wat hard werken was en weinig eten. Mijn studievrienden wa ren geboren in Phnom Penh en gewend aan een heel ander le ven. Van hen heb ik er later nooit één teruggezien". Eetlepels „Wie Pol Pot was. Daarvan had ik toen gaan enkel idee. We hoorden alleen van Angkar, de Beweging waar we strikt ge hoorzaam aan moesten zijn. Het leven op het platteland was hard. Ook voor mij. We stonden op om vier uur. Kregen geen eten en werkten tot twaalf uur 's middags. Dan kreeg je drie en later zelfs nog maar twee eetle pels rijst. Daarvoor moest je eerst wel naar de keuken lopen. Die lag een paar kilometer ver derop. Pas 's avonds om acht Cambodjanen zeggen de Vietnamese militairen gedag die een eind hebben gemaakt aan het regime van Pol Pot. foto afp Het leger van Pol Pot; zwaarbewapende kinderen die wat wreedheid betreft nauwelijks onderdoen voor hun volwassen kameraden. foto ap uur kregen wij weer wat voed sel". „Angkar riep het Jaar Nul uit. Cambodja diende helemaal op nieuw te beginnen. Ik werd te werkgesteld bij het aanleggen van irrigatiekanalen en dijken. Je moest elke dag acht meter werk verzetten. De Rode Khmer wilde de landbouwproduktie verhogen, maar dat mislukte to taal. Van bevloeiing hadden ze geen verstand. Oogst na oogst mislukte." ,,'s Avonds waren er politieke bijeenkomsten. We moesten dan zelfkritiek hebben en ook elkaar kritiseren. Dat had de Ro de Khmer van Mao overgeno men. Het was iedere keer weer een verschrikkelijke ervaring. Op het minste of geringste ver grijp stond de doodstraf. Die werd altijd 's nachts voltrokken. In alle stilte. De volgende och tend miste je dan opeens ie mand. De slachtoffers werden nooit doodgeschoten. Dat vond de Rode Khmer maar zonde van de kogels. Ze werden doodge knuppeld." Vijand „Ik herinner me dat een man een lepel brak. Hij werd onmid dellijk uitgeroepen tot vijand van de revolutie. Hij had im mers bezit van Angkar en het volk vernietigd. Nooit meer te ruggezien." „Het ergste was misschien nog wel dat je ondanks alle ellende onverstoorbaar moest blijven. Je mocht nooit emoties tonen." „Seks tussen ongetrouwden was verboden. Ook daar stond de doodstraf op. Lekte uit dat je met een meisje had geslapen of werd je door iemand verraden, dan volgde ophanging in het openbaar. Ik heb tussen mijn negentiende en tweeëntwintig ste geen vrouw aangeraakt. Kunt u zich het voorstellen. De lui van de Rode Khmer waren echt gek. Knettergek." „Wij mochten eigenlijk alleen maar werken. De officieren van de Rode Khmer mochten doen met ons wat ze wilden. Letter lijk. Ze kozen de mooiste meis jes uit om mee naar bed te gaan. Weigerde een meisje dan werd ze vermoord. De meesten stemden dus maar in. Na een tijdje werden ze natuurlijk zwanger. Was het nog niet zichtbaar dan deed zo'n officier haar over aan een gewone sol daat. Die moest er dan maar mee trouwen. Maar was de zwangerschap al te vergevor derd, dan was zo'n meisje in eens verdwenen. Ongelooflijk, ongelooflijk." Bevoorrecht „Phnom Penh werd begin janu ari 1979 door de Vietnamezen ingenomen. Maar ik keerde er door de gevechten pas in najaar terug. Phnom Penh was toen nog steeds een echte ghosttown, er woonde bijna niemand. Meer dan een half jaar na de invasie kon ik de stad van de ene kant naar de andere kant doorlopen zonder ook maar een burger te gen te komen. Voor Pol Pot woonden er in Phnom Penh twee miljoen mensen." „Ik ben een bevoorrecht mens. Ik ben getrouwd, heb een goede baan, mijn vrouw hoeft niet te werken kan voor onze vier kin deren zorgen. Maar ik denk nog vaak aan mijn studievrienden van toen en al die duizenden die zijn vermoord. Hoeveel het er waren dat weet niemand, niemand." Drie miljoen driehonderdveer- tienduizend zevenhonder dachtenzestig, 3.314.768 zoveel doden vielen er tijdens het be wind van Pol Pot. Althans vol gens de Cambodjaanse regering van premier Hun Sen. Die richt te in het voormalige martelcen trum van de Rode Khmer een tentoonstelling in ter herinne ring aan de genocide. Tuol Sleng diende tijdens de Pol Pot- jaren als gevangenis voor poli tieke tegenstanders. Gevangenis S-21. In het voormalige lyceum van Phnom Penh werden ten minste 20.000 mensen gemar teld. Na een op die wijze afge dwongen schuldbekentenis moesten de gevangenen die nog leefden naar Choeung Ek lopen. Daar volgde de executie. Tuol Sleng ligt in een achter buurt. Op de buitenmuren ver roest priickeldraad. Het complex bestaat uit vier gebouwen van elk drie verdiepingen. De bal kons zijn afgeschermd met gaas. Om te voorkomen dat de gevangenen zelfmoord pleeg den. In het midden een parkje met wat palmbomen. In een hoek een galg met drie haken. Daar werden de tegenstanders van de Rode Khmer aan hun op hun rug gebonden handen op gehangen. Voor de galg een wa terton waarin mensen werden verdronken. Zweepslagen Gemiddeld verbleven er in Tuol Sleng 1500 gevangenen. Toen de Vietnamezen het martelcen trum ontdekten, troffen ze ze ven levende gedetineerden aan. Veertien doodgemartelde licha men waren door de op de vlucht geslagen Rode Khmer achtergelaten. Ze liggen begra ven in het parkje. De cellen zien er nog net zo uit als toen. Kamers van zeven bij vijf meter met in het midden een ijzeren bed, dienden als on- dervraagruimten. Op de grond martelwerktuigen. IJzeren handboeien, kleren. Aan de wand een zwartwitte foto van een verminkt lichaam. Op de muren en de vloer bloedspat- Tuol Sleng had tien gedragsre gels. Nummer 6: 'Niet schreeu wen tijdens het in ontvangst ne men van zweepslagen en elek trische schokken'. Regel 10: 'Bij niet volgen van de huisregels: tien zweepslagen of vijf elektri sche schokken'. De Rode Khmer hield haar acti viteiten heel precies bij. Alles werd op schrift gesteld. Die rap porten inclusief de schuldbe kentenissen, zijn in Tuol Sleng te lezen. Van alle gevangenen werd een foto gemaakt. Soms ook na marteling. Die foto's zijn opgehangen. Hele wanden met gezichten. Van de vloer tot aan het plafond. Een man met een petje op. Een vrouw met een slapend kind op de arm. Een meisje ze kan niet ouder dan tien zijn geweest: de doodsangst spreekt uit hun ogen. Allemaal verraders van de revolutie. Spionnen van de CIA. Folteraars Er hangen ook foto's van de fol teraars zelf. Tieners vaak nog. Die werden door Pol Pot als 'onbedorven geesten' be schouwd. Tot ze in ongenade vielen. Aan een muur hangt een land kaart van Cambodja, gemaakt van menselijke schedels. Ter herinnering. In een andere ruimte de schilderijen die een van de overlevenden van Tuol Sleng heeft gemaakt. Hij heeft in felle kleuren de martelme thoden vastgelegd. Een man ondersteboven in een waterbak. Een lichaam uiteengerekt op de pijnbank. Het martelcentrum in de Cam bodjaanse hoofdstad viel onder de verantwoordelijkheid van Son Sen, chef van de staatsvei ligheidsdienst. Hij staat in het kader van de VN-vredesoperatie op het punt terug te keren naar Phnom Penh. Er hangt in Tuol Sleng ook een foto van Pol Pot. Aan hem wijden de Cambodja nen de 'Dag van de Haat', op 20 mei. De beeltenis van Khieu Samphan, destijds derde man in de hiërarchie van de Rode Khmer, ontbreekt niet. Bij de verkiezingen die voor april 1993 staan gepland, zal Khieu Samp han zich kandidaat stellen voor een zetel in het parlement dat het democratische Cambodja gaat besturen. Doden bij felle gevechten in Cambodjaanse hoofdstad Na hevig te zijn geslagen moet deze Cambodjaanse jongen de hele dag in de gloeiende zon staan terwijl hij met zijn tenen maar net de grond kan raken. De straf werd bedacht door een lid van de Rode Khmer, dat nau welijks ouder is dan het slachtoffertje zelf. foto anp BANGKOK Rtr-UPI De Cambodjaanse leider prins Norodom Sihanouk heeft vandaag gezegd dat de vredesmacht van de Verenigde Naties het beheer over de hoofdstad Phnom Penh moet overnemen als de regering de orde niet langer kan handhaven. Volgens de prins moeten daarna de Cambodjaanse strijdkrachten worden ontbonden. Sihanouk, de voormalige regeringsleider die nu als staatshoofd te rug is in het land, sprak op een speciale bijeenkomst van het secre tariaat van de Opperste Nationale Raad. in die raad zitten vertegen woordigers van de regering in Phnom Penh en van drie guerrilla groepen, waaronder de Rode Khmer. Het afgelopen weekeinde heeft de politie in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh honderden waarschuwingsschoten gelost en harde gevechten geleverd met duizenden demonstrerende stu denten. De demonstranten verzamelden zich bij een politiebureau in het centrum van de stad en negeerden aanwijzingen om zich te verwijderen. Het geweld volgde op de aanhouding zaterdagmorgen van een stu dent bij de medische school in Phnom Penh, waar jongeren bijeen waren gekomen om voor de vijfde achtereenvolgende dag te pro testeren tegen corruptie bij de overheid en de verkoop van staatsei gendommen door de regering. De gearresteerde student werd overgebracht naar een nabijgelegen politiebureau dat onmiddellijk door duizenden mede-studenten werd belegerd. De betogers probeerden het bureau binnen te drin gen, waarna er hevige gevechten met de politie ontstonden. Bij die gevechten zouden zeker drie mensen zijn omgekomen. Enkele uren voor de rellen was het uitstel bekendgemaakt van een vergadering van de Opperste Nationale Raad. Het uitstel was het gevolg van de beslissing van de Rode Khmer-leiders om, gezien de al enkele dagen heersende onrust in Phnom Penh, voorlopig niet vanuit Bangkok naar de Cambodjaanse hoofdstad te reizen. Vorige maand brachten de Rode Khmers wel een bezoek aan Phnom Penh, maar werden toen aangevallen door een woedende menigte. Daarop ontvluchtten de Khmers in allerijl de stad. De Cambodjaanse regering heeft alle officiële bezoeken die dit jaar nog op de agenda stonden, uitgesteld tot volgend jaar. Volgens mi nister van buitenlandse zaken, Hor Namhong, is de situatie in zijn land op dit moment niet geschikt om bezoekers te ontvangen. Cambodjaanse studenten ging zaterdag massaal de straat op om te pro testeren tegen de regering en de arrestatie van zes mede-studenten. La ter op de dag braken felle gevechten uit tussen betogers en politie. foto epa

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2