Sport 9 Kokkelkoren onbedreigd c Van Wieren blijft geloven in Oranje El ZEI DAT Maandag 23 december 1991 19 NIEUWSLIJN Echtpaar Whitaker maakt dienst uit LONDEN - Het echtpaar Veronique en Michael Whitaker heeft zaterdagmiddag in de Olympiahal in Londen de wereldbeker wedstrijd voor springruiters beheerst. In de barrage bleek de vrouw haar echtgenoot net iets te vlug af in de race om 50.000 gulden en een personenwagen van Zweedse makelij. Veronique, een voormalige Belgische amazone, bleef met Flare Path fout loos in 49,20 seconden. Als laatste starter kwam Michael Whita ker met Mon Santa 0,38 seconden langzamer rond. Voor Nederland nam alleen Jenny Zoer deel. Ze maakte in het eerste parkoers met Olympic Wendela twee springfouten en deelde de achttiende plaats, hetgeen geen punten voor het klas sement opleverde. Jan Tops trok zich vlak voor het evenement terug omdat zijn paard Doreen la SiUa niet fit was. Krijnen voorlopig geschorst WARENDORF - De tuchtcommissie van de Duitse Ruiter Vereni ging (FN) heeft springruiter Gerardus Krijnen, die in dienst is van de oud-Europese kampioen Paul Schockemöhle, een voor lopige schorsing opgelegd. Krijnen wordt ervan beschuldigd kort voor de jaarlijkse paardeveiling van zijn baas in Ankum op 29 november een paard op niet toegestane wijze gebarreerd te heb ben. Daarbij wordt het dier met een stok tegen de benen getikt. De tuchtcommissie besloot tot de voorlopige schorsing (van maximaal zes maanden) over te gaan na het bekijken van een videofilm. Frischknecht wint veldrit Overijse OVERIJSE - Thomas Frischknecht heeft gisteren in Overijse de zesde van elf veldritten in de Superprestige-competitie gewon nen. Tweede achter de Zwitserse wereldkampioen bij de ama teurs werd de Italiaan Daniele Pontoni voor de Tsjechoslowaak Radovan Fort. Radomir Simunek behield, ondanks het feit dat hij als tiende finishte, de eerste plaats in de algemene rangschik- king. Beste Nederlander was Martin Hendriks op de zevende plaats. Desondanks selecteerde bondscoach Hennie Stamsnijder Frank van Bakel (dertiende) als eerste kandidaat voor het WK in Leeds' volgend jaar. Stamsnijder wil de definitieve ploeg na het NK in Valkenswaard samen te stellen. Parijs - Kaapstad van start gegaan ROUEN - De karavaan in de monsterrally Parijs - Kaapstad is onderweg. In de Franse stad Rouen werd de proloog gewonnen door de Duitse autocoureur Weber èn de Franse motorrijder Charbonnel. Weber werd op één seconde gevolgd door het Fins- /Zweedse duo Vatanen/Berglund. Bert en Mieke Tijsterman zaten voor de start even in de piepzak toen hun auto werd afgekeurd. Een Iuchtfilterhuis zat los in de cockpit, iets wat verboden is. Voorlopig is hun wagen goed ge keurd. Zij eindigden op een 30ste plaats. Nol Eitens uit Katwijk en zijn bijrijder Blakenburg hadden ook problemen bij de keu ring. De verplichte stang die voor het dashboard dient te lopen was in hun Daihatsu onderlangs bevestigd. Uiteindelijk gingen zij toch van start en behaalden zij een 53ste plek. De Nederlan ders hardsteen en Grinsven eindigden als 98ste. peaker van Heerjans- dam tijdens de wed- strijd tegen Quick Boys: Wil de heer Van der Plas uit Katwijk naar de bestuurskamer komen?" Idem, even laten „Eeeh, dat is de heer Van der Plas uit de Willem de Zwijger laannummer 115". Verslaggever van de TROS, te gen Wim van Zwam, trainer van Quick Boys: Eigen schuld, dikke buit- Wacht even, dat doen we over. Ik hoor een piep op mijn kopte lefoon. Idem, na de zoveelste mislukte poging: Eigen bult... Eeeh, we doen het nog eens over." John Metgod over de trainers die hem tot nu toe onder zijn hoede hadden, in Voetbal Interna tional: „Ik had het geluk dat ik op jonge leef tijd met twee bezeten trainers te maken kreeg: Hughes en Kraay. Die twee kon den je enorm stimu leren, bij Hughes was 't zelfs op 't doldwaze af. rugkeer van Selinger bij het Nederlands team, in het Alge meen Dagblad: ,Als ik als speler een coach no dig had voorde inspiratie, zou ik direct stoppen. Het moet uit jezelf komen, uit je hart. Die dis cipline en vechtlust moet je zelf coach voor nodig. Ron Zwerver in Sport Interna tional over de terugkeer van Selingen „Nu probeer ik een waakvlam te creëren in de vorm van Arie Se linger. Waardoor de spelers zich lekkerder gaan voelen. Dat geeft warmte. En als daar een steek vlam bij komt in de vorm van een buitenlander, Peter Blangé of Ronald Zoodsma... Wat kan het de spelers schelen, wie er naast hen staat? Als wij maar kunnen presteren. Idem, over het weg werken van Blangé, Grabert en Zoodsma anderhalf jaar gele den: „Ik heb toch wel enige spijt dat ik die jon gens destijds heb weg gestuurd. Dat ik de Telstar-trainer Niels Overweg over de 'volkssport' voetbal, in Voetbal International: „Met alle respect voor mijn col lega's. Maar kreten als 'team- bu ilding', tsjongejonge.gaan we dat nu allemaal gebruiken? Wij praten over collectiviteit. El kaar uit de stront halen, voor el kaar knokken tot je erbij neer valt. Teambuilding komt uiteen andere sport, daar snapt Jan met de Pet niets van. Idem, over de 'angst' van Tel star tijdens uitwedstrijden: „Jullie zijn allemaal westerlin gen, houd ik ze dan voor, en hebben altijd een grote mond over die boeren. Maar je laat je wel steeds door die boeren af slachten. Ik wou dat ik af en toe een paar van die boeren in mijn elftal had. Karch Kiraly, een van de Ame rikaanse topvoileyballers in Italiaanse dienst, over de te- loofde er heilig in dat je zo sterk was, dat je wel tachtig interlands per jaar kon spelen. Johan Derksen in zijn column in VI: „Er is ook nog goed nieuws in 1992. Scheidsrechter Cees Bakker begint aan zijn laatste jaar. De clubs die hem nog een keer treffen zijn niet te benijden, maar volgend jaar om deze tijd zijn we eindelijk verlost van deze fluitende charlatan. Bessel Kok, de scheidende voorzitter van de GMA, de 'vakbond' voor schaakgroot meesters, over wereldkam pioen Gary Kasparov in NRC Handelsblad: „In het midden van de jaren tachtig was hij een wonderlijke, gedreven, fantastisch schakende wereldkampioen. Zijn belang stelling is nu helemaal verscho ven naar macht en het uitoefe nen daarvan. Het maakt hem in feite niet meer uit welke figuren daarbij betrokken zijn. V., W? n'- -v*.* .v. Martien Kokkelkoren liet de concurrentie op De Bult makkelijk foto henk bouwman In de stromende regen heeft Noordwijkerhouter Martien Kokkelkoren zaterdag op het zware parcours op de Bult de laatste districtsveldrit om de Bezemer Bokaal gewon nen. De jeugdige telg van de ploeg van Jan Raas reed ronden lang met de Excelsior-renners Cees Slingerland en Peter Voshol aan de kop van een lang gerekt lint. Na enkele plaagstootjes bleef uiteindelijk alleen de latere to taalwinnaar Wim Bunnik nog enigszins in zijn spoor. LEIDEN WIM V WIELERMEDEWERKER Peter Voshol en John Spek kre gen problemen met hun mate riaal en kwamen niet meer in het stuk voor. Voor Kokkelkoren was toen de weg vrij om onbe dreigd de laatste ronde te rijden op een door Gijs Eradus uitste kend uitgezet parcours. Wim Bunnik (Swift/Casba) werd tweede en mocht zich na afloop door kampioene Petra Grimber gen als algemeen winnaar laten huldigen. Streekrenners Mar tien Kokkelkoren (4), Hans Schoelink (5), Hans Wubben (7) en Leo Straver (10) eindigden bij de beste tien in het alge meen klassement. In de B-categorie ging de eindzege eveneens naar een renner van de thuisclub. Leide- naar André Möhlmann liet zijn concurrenten Bram de Groot en Johan Mulder ver achter zich en won hierdoor de totaalprijs. Ge rard van Amsterdam (Roelof- arendsveen) werd zevende. In een voorwedstrijd reden de niet-licentiehouders en de ATB- rijders een koers. ATB-expert Dennis Mark (Leiden) was voor de Vlaardingers Coert Litsen- burg en Louis de Haas de sterk ste. Het drietal werd op enige achterstand gevolgd door Mar cel Janssen (Noordwijkerhout), Jean Paul Brunsveld (Wasse naar), Bert van der Plas (Kat wijk), Bram Verbout (Leiden), Thijs van der Linden (Noordwij kerhout), Joost Steenvoorden (Leiden) en Peter Veldhuizen (Katwijk). Prooi De eerste clubontmoeting tus sen De Bollenstreek en Swift- /Casba werd ook een prooi voor Martien Kokkelkoren. In Lisse klopte hij Hans Wubben en Martin Schalkers. Voor laatstge noemde valt deze week de be slissing of hij in 1992 als prof gaat rijden of dat de Voorhouter weer een amateurlicentie aan vraagt. ZOETERMEER ANP Lany van Wieren blijft een on verbeterlijke optimist. De oud prof van Heerenveen grossiert de laatste jaren met het Neder lands ijshockeyteam in nederla gen, maar de 40-jarige bonds coach en technisch directeur wil voorlopig nog van geen wij ken weten. Hij ziet immer de zonzij. Bij de vierde editie van het vierlanden toernooi in Zoeter- meer werd het incasseringsver mogen van Van Wieren weer flink op de proef gesteld. Neder land begon met een smadelijke nederlaag tegen Denemarken (2-3) en bleef ook zaterdag te gen de ongeslagen toemooiwin- naar Polen (5-8) onder de maat. Oranje revancheerde zich op de laatste dag enigszins met een overwinning op de uitgebluste junioren van titelverdediger Finland (5-2). Reden voor 'positivo' Van Wieren met vertrouwen naar de komende wereldtitelstrijd voor B-landen in Oostenrijk (begin april) uit te kijken. „Als we zes tig minuten geconcentreerd spelen, kunnen we op interna tionaal niveau met de beste B- landen mee", meende de blij moedige Nederlandse Cana dees, die met Oranje op de tweede plaats eindigde. Juist het gebrek aan tratie brak Nederland tegen het gemakzuchtige Polen op. Dank zij twee treffers van zowel Li vingston, die tot beste aanvaller van het toernooi werd uitgeroe pen, als Hartogs leidde Oranje na vier minuten in de tweede periode met 4-1. De thuisploeg zakte daarna diep weg. De mo tivatie werd minder, de dekking losser, het tempo trager en het afronden slordiger. In de laatste periode (1-5) strafte Polen de hautaine houding van Neder land genadeloos af. „Die nederlaag was voor ons een goede les", üet Van Wieren monter weten. „In de Neder landse competitie kunnen de internationals zich soms even verstoppen. Tegen een ploeg als Polen mag je echter geen se conde verslappen. Voordat je het weet, ben je verslagen." Het Poolse team bereidde zich in Zoetermeer voor op de Olympische Spelen. De forma tie van coach Lejckzyk had zich in april van dit jaar met de vier de plaats bij het B-WK als twaalfde en laatste land ge plaatst voor Albertville. Tijdens de Winterspelen zal het team voor de toplanden waarschijn lijk louter als sparringpartner fungeren. Finland daarentegen behoort in Albertville tot de medaille kandidaten. Evenals vorig jaar had de Finse bond naar Zoeter meer het sterkste juniorenteam (tot twintig jaar) afgevaardigd. De ploeg, die volgende week aan het A-WK voor junioren in Duitsland deelneemt, was giste ren in de laatste wedstrijd tegen het nog opmerkelijk gretige Ne derland technisch beter. De moegestreden Finnen kwamen echter kracht en conditie te kort. Bovendien stak doelman Van Trommelen in glanzende vorm. De sluitpost van Tilburg haalde het einde van de wed strijd niet. In de zevende mi nuut van de derde periode kwam Van Trommelen, bij een vergeefse poging het tweede Finse doelpunt te voorkomen, ongelukkig ten val. In het duel met Finland wa ren Livingston en Hartogs, die evenals tegen Polen scoorde met een fraaie diagonaal af standschot in de korte hoek, op nieuw de gangmakers van Oranje. Ook Collard, afwisse lend als verdediger en aanvaller, liet zich gelden. „Tonny voegt nog altijd een extra dimensie toe aan ons spel", concludeerde Van Wieren. „Hij kan vanuit el ke positie druk op de tegenstan der uitoefenen. Ik ben blij, dat Collard zich weer beschikbaar heeft gesteld voor Oranje." De Zwitser Heinz Günthardt is de nieuwe trainer van Steffi Graf. Precies veertig dagen na de breuk tussen de Duitse nummer twee van de wereld in het vrouwentennis en Pavel Slo- zil is Günthardt de opvolger ge worden van de Tsjechoslowaak die vijf jaar jaar Graf de begelei der was van Graf. Er is een proeftijd van vier tot zes maan den afgesproken. Daama wordt bekeken of er een contract van een jaar kan worden afgesloten. De 32-jarige Günthardt uit Zü- rich, die in zijn loopbaan ook het toernooi van Rotterdam een keer won, stond in 1981 twintig ste op de wereldranglijst. Hij verheugde zich erg op de sa menwerking: „Graf is de beste speelster aller tijden. Het moet erg plezierig zijn met een derge lijk groot talent te werken." Graf, die tien Grand-Slamtitels won en in totaal 61 toernooien op haar naam schreef, maakte het afgelopen jaar afwisselend hoogtepunten (winst van de derde Wimbledontitel) en diep tepunten mee. „Ik heb er een tijdje terug echt serieus over ge dacht er mee te stoppen. Ik had er gewoon geen zin meer in. Maar tennis maakt 95 procent van mijn leven uit. Met een nieuwe coach ga ik er weer fris tegenaan. Slozil kon mij geen nieuwe impulsen meer geven." Günthardt, columnist van het Zwitserse boulevardblad Bliek, zal Graf vanaf 27 oktober in Perth bij het gemengde toer nooi om de Hopmanbeker, waar de speelster uit Brühl een koppel vormt met Boris Becker, begeleiden. Voor het overige zal Günthardt er als steun en toe verlaat van Graf alleen bij zijn bij de Grand-Slamtoernooien en een enkel ander evenement, dat qua belangrijkheid een doorsnee toernooi te boven Half november trainde Günt hardt bij wijze van 'aftasten' vier dagen met Steffi Graf op een privébaan in Brühl. „Ik heb toen enthousiast en zo hard ge werkt, dat alles me pijn deed", aldus Graf, die met de juiste motivatie denkt nog drie a vier jaar deel uit te maken van het tenniscircus. Het districtsbestuur Zuid II van de Cen trale Organisatie van Voetbalscheidsrechters (COVS) gaat hard optreden te gen het molesteren van arbiters. In een brief aan de afdeling Limburg van de KNVB en de besturen van de clubs in Zuid II heeft de organisatie laten weten „bij een eerstvolgende molesta tie onmiddellijk tot actie over te gaan." Onder acties verstaat het districtsbestuur het eventueel boycotten van een betrokken vereniging tot in het geheel niet meer fluiten. In de brief staat verder dat het aantal molestaties in Zuid II de laatste tijd schrikbarend is toe genomen. „Van de zijde van de KNVB zijn strengere maatrege len aangekondigd tegen perso nen die zich aan molestatie hebben schuldig gemaakt. Des ondanks zien wij eerder een verslechtering dan een verbete ring in de situatie. Een belang rijke taak van onze organisatie is de belangen van scheidsrech ters te behartigen en dus ook te zorgen voor hun veiligheid", meldt het schrijven. Het ijshockeyduel in de Oostenrijkse competitie tussen GEV Innsbruck en EC Graz is zaterdag compleet uit de hand gelopen. Na een massale vecht partij op het ijs mochten tien spelers de rest van het duel van de tribune bekijken. In totaal werden zeventien spelers na de veldslag voor korte of langere tijd naar de strafbank gestuurd. Het wedstrijdformulier ver meldde na afloop 140 straf- minuten voor Innsbruck, Graz kwam op 131 uit. De wedstrijd duurde door allerlei vechtpartij en ruim drie uur. Het duel ein digde in een gelijkspel: 6-6. Met het maximum aantal toegestane millimeters aan noppen onder de schoenen betraden de spelers van Katwijk en Noordwijk afgelopen zaterdag de drijfnatte grasmat van sportpark De Krom. Hoewel een glijpartij links en rechts niet kon worden voorkomen, hielden de meeste voetballers zich letterlijk en figuurlijk redelijk staande op de piste. Sterker: ze maakten er een heerlijke wedstrijd van voor zo'n achthonderd toeschouwers. Dat had den er natuurlijk zo'n duizend meer moeten zijn, waardoor de w Katwijk een aardig bedrag aan recette misliep. Dat deerde de dub kennelijk niet, want men wilde dolgraag dat het duel doorging ondanks de barre weersomstandigheden. Na de consul vond ook de scheidsrechter dat het 'badde ren' doorgang kon vinden. Zodat 22 spelers, twee lijnrechters en een scheidsrechter de koude douche lijdzaam ondergingen. Alle overige aanwezi gen zaten hoog en droog op de tribune en volgden het waterballet op veilige afstand. De douche was overigens voor de Noordwijkers verreweg het koudst. Ze gingen naar huis met een 4-1 nederlaag. foto loekzuyderduin Naam: Jan Willem den Elzen Club: WSB Leeftijd: 22 jaar Beroep: assistent chef bij Hema Kat wijk CL O In een van de weinige wed strijden die gisteren doorgang vonden, maakte Jan Willem den Elzen een opvallend debuut in het eerste van WSB. Na een klein half uur in de tweede helft bleek dat eerste keeper Michel van Haren niet meer verder kon. Zijn optreden ontlokte zijn trainer Fokke van der Reijd enige complimenten, omdat de stand-in tweemaal knap wist te redden. Normaliter sta je in het derde in het doeL Ben jij dan wel de aangewezen persoon om in te vallen in de hoofdmacht? "Ja. De keeper van het tweede, Hans Laros, en ik hebben afge sproken om om de week reserve te staan bij het eerste elftal. Maar omdat ik het leuker vind om op de bank te zitten, ben ik vakerr H "Nee, één keer leek het erop dat Michel van Haren niet meer verder kon. Hij had last van evenwichtstoornissen. Toen moest ik er bijna in." Je hebt een prima debuut ach ter de rug. Van last van zenu wen leek geen sprake. "Ik had er toch last van. Maar het werkte alleen maar in mijn voordeel. Toen ik erin kwam kreeg ik alle vertrouwen, spelers en de trainer." de Even kijken of je echt een goed weekend heb gehad. Ben je voor Ajax of Feijenoord "Voor PSV, mag dat ook. Wat hebben ze eigenlijk gedaan

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19