Sport Titelaspiraties TOP voorlopig in ijskast Fides Pacta capituleert Van Haeringen uit anonimiteit Grasshoppers in klunzig duel toch naar goed einde Haags handbalgala voor Granitas uit Litouwen Geslaagde rentree Kley weg Osoro neemt afstand in Mol Maandag 23 december 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN 18 De Danaïden door Allen Weerbaar op alle fronten afgetroefd Aanvoerder René van der Vooren duelleert met zijn Haagse tegenstander onder de korf. Conchita Prins wacht angstvallend af wat er gaat gebeuren. foto henk bouwman LEIDEN o GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER Voor de vrouwen van Grasshoppers kwam er een goed einde aan het jaar. In de laatste wedstrijd van 1991 kreeg Orca's op Urk klop van de Kat- wijkse ploeg: 49-60. Vooral een sterke eerste helft hielp Grasshoppers aan de overwinning, de wrange na smaak na het thuisverlies tegen het middelmatige Orca's werd al vrij snel weggespoeld. Van daar ook dat Grasshoppers met een veilige 22-35 voorsprong ging rusten, in de tweede helft geloofden de Katwijkse vrou wen het wel. In tegenstelling tot twee weken geleden, toen Grasshoppers tegen Canadians vrolijk doorging met scoren om het klasseverschil uit te drukken in punten, stokte de aanval nu een beetje. Grasshoppers voelde bij 27-46 duidelijk aan dat de wedstrijd gelopen was en ging zich aanpassen aan de tegen stander met het gevolg dat de voorsprong wat klunzig te rugliep. Vandaar ook dat Han Wallaart een niet echt bevredi gend gevoel aan de zege over had gehouden. Dat de voor sprong boven de tien punten bleef was vooral te danken aan het goede verdedigen van Grasshoppers. Scores Grasshoppers: Kuyt 17, Allers 14 (14 rebounds), Marja van Duyn 11. Lisse kreeg Rotterdam Zuid op bezoek dus wist dat het een zware avond zou worden. Toch werd de schade nog binnen de perken gehouden. De twee punten vielen wel in Rotter damse handen, maar erg over tuigend was dat niet: 42-54. Er werd door beide ploegen vooral goed verdedigd. Dit kwam tot uiting in de lage score in de eerste helft. Bij de rust was het slechts 19-26. Bij Lisse de buteerde de 16-jarige Cindy de Graauw, die de afwezige Anne- lies van der Hulst moest vervan- DEN HAAG ANP Voor dd tweede achtereenvol gende keer heeft Granitas Kaoenas uit Litouwen het Haag se handbalgala gewonnen. De vroegere Europese bekerhouder zegevierde in de finale met 23- 15 over Milbertshofen. Cikanau- kas van Granitas werd uitgeroe- gen. Zij deed dit niet onverdien stelijk. In de tweede helft kon de thuisploeg niet echt dichterbij komen. Het was vooral de in Lisse woonachtige Esther van de Bosch die haar plaatsgeno ten de das om deed. Met 15 punten en 12 rebounds had zij het grootste aandeel in de zege van RZ. Scores Lisse: Lindaard 8, Fey- ma 7. MSV gaat als koploper van de promotiedivisie de winterstop in. In Nijmegen werd er een ze ge geboekt tegen Cheetah. Het werd een spannende aangele genheid. Rick Driessen had slechts de beschikking over zes speelsters. Er werd in de verde diging goed gewerkt, alleen aanvallend schoot het niet echt op door de zone-verdediging die Cheetah gebruikte. Door het missen van een aantal vrije worpen kon MSV de wedstrijd niet vroegtijdig beslissen. Zo kwam het ook dat Cheetah de 24-31 achterstand bij rust kon ophalen to 34-35 in de 26e mi nuut. De Noordwijksen kwa men in foutenlast en dus in de problemen. Bij de thuisploeg was de lange Caroline Smits niet te stoppen, zodat MSV naar adem hapte. Omdat ook zij haar vierde fout haalde en zodoende even naar de kant moest en te gelijkertijd Renate Sluys haar ploeg op sleeptouw nam kreeg MSV toch weer ademruimte. Driessen besloot om de laatste zes minuten ook maar in een zone te gaan staan om daarmee de aanvalskracht van Cheetah te neutraliseren. Dat lukte en zodoende ging MSV met de overwinning van 50-63 naar huis. Voor de mannen van Lisse was er tegen koploper Gronin gen geen eer te behalen. Gro ningen toonde zich op alle fron ten de sterkste en droogde de Lissenaren in eigen huis gena deloos af. Lisse had niks in te. brengen en droop met 59-93 af. pen tot de beste speler van het toernooi. Zijn ploeggenoot Civi- lis was de beste doelman. Her mes eindigde in het eigen toer nooi als derde door een zege op St. Otmar uit Zwitserland. Quin- tus verving op het laatste mo ment de formatie van HB Ven- nissieux (Fra) die niet kwam op dagen. LEIDEN BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Het duel tegen Achilles duurde voor Fides Pacta zo'n vijf minu ten te lang. Na de Haagse ploeg gedurende ruim vijftig minuten keurig partij te hebben gegeven volgde alsnog de capitulatie. Een 8-6 voorsprong kon niet worden vastgehouden en na 9-8 werd het 9-12 voordat de Leidse eersteklasser weer kon te- genscoren: 10-12. „Het uitblijven van de negen de goal was de nekkenbreker", wist Fides-coach Nelis Vaane na afloop. „We hadden moeten doordrukken, maar we konden niet de vuist maken voor die ne gende goal. Daardoor kreeg Achilles de tijd om weer terug te komen." De Hagenaars namen er zeker alle tijd voor. Speltechnisch liep het bij Achilles allemaal bedui dend soepeler, maar ook daar ontbrak het aan trefzekere aan vallers. Tussen de 8-6 van Betti- na Buikstra en de gelijkmaker lag bijna een kwartier. Direct hierna scoorde de Leidse, met drie treffers topscorer van de ploeg, opnieuw en bracht haar ploeg wederom aan de leiding. Het zou de laatste maal zijn, want snel na 9-9 volgden 9-10, 9-11 en 9-12. Fides Pacta kon met nauwe lijks twee minuten te gaan, wei nig anders meer doen dan op portunistisch richting korf spe len, in de hoop op een wonder. Bekeken afmaken van de kan sen lukte in de eerste fase van de wedstrijd aanmerkelijk beter. Hoewel qua veldspel de minde re van Achilles, was het Fides dat de in de score voorop liep. Alle acht Leidenaars laegen kansen en de zes goals voor rust (6-6) kwamen alle uit verschil lende handen. Het was teke nend voor de eendrachtige wij ze waarop coach Nelis Vaane Fides Pacta tegenwoordig laat spelen. Door na de hervatting een hoger tempo te spelen, wist de acht van Vaane de hangende Haagse verdediging (een koekje van eigen deeg?) uiteen te rafe len. Henk van der Waals en Bet- tina Buikstra zorgden na vijf mi nuten voor een 8-6 voorsprong en een uitbouwen van de marge leek mogelijk. Het mocht echter niet zo zijn. Volgens Vaane is er geen man over boord, ook al lijkt Fides Pacta de aansluiting met de kop van de ranglijst in de eerste klasse F voorlopig te hebben verloren. „Dit Fides Pacta is ge woon een degelijke middenmo ter. Volgende keer winnen we en dan staan we weer gewoon zes uit zes". De Danaïden verloor met 26-11 van Allen Weerbaar; TOP verloor van DKOD: 24-17. Eersteklasser Fiks won van SDO(K): 12-15, terwijl Pernix verloor van Kinderdijk: 17-20. De Alge mene won nipt van HKV: 13-14. LEIDEN KLAAS BOSMAN KORFBALMEDEWERKER Na de nederlaag tegen concur rent DKOD kunnen de titelaspi raties van TOP vooralsnog in de ijskast. De TOP-schutters Langelaan en Nijenhuis konden hun produktie van de afgeldpen weken niet evenaren. Het eerste kwartier ging de strijd nog gelijk op (4-4), daarna was de tempo versnelling van DKOD funest. Vanaf de 7-4 konden de Sassen- heimers redelijk volgen, maar het gat niet slechten. Nijenhuis en Langelaan bepaalden mede de ruststand op 11-8. Ondanks de steun van het fa natieke publiek moest DKOD toestaan dat de TOP-pers zich herpakten. De scores van de Sassenheimse dames (Monique Wiegerink en Barbera Ronsomr beiden 2x) betekenden 13-12 en even leek TOP kansrijk. Na 16- 15 volgde snel 18-16. Jaqueline Winter scoorde 20-17, waarop vier treffers van DKOD volgden en de eindstand op 24-17 brachten. Allen Weerbaar maakte dui delijk dat het te sterk is voor de overgangsklasse en slachtoffer de De Danaïden daarvoor. Op alle fronten werden de Leide naars afgetroefd. Het eerste be drijf was De Danaïden nog re delijk in de wedstrijd. Pas in de slotfase daarvan namen de Am sterdammers resoluut afstand. Via 8-5 (Erik Kromhout) werd een 13-7 ruststand bereikt. In de tweede helft verzilverde Allen Weerbaar nagenoeg alle kansen. Heiko Locher (4x) scoorde 15-8, waarna Allen Weerbaar zuiver schietend de voorsprong naar grotere pro porties bracht. Erik Kromhout scoorde in de slotminuten drie maal. Eindstand: 26-11. Licht puntje in deze deceptie was Barbro Heyman, die door sterk spel haar visitekaartje gaf voor de selectiewedstrijden voor het Nederlands juniorenteam. De bezoekers van de ontmoe ting tussen Pernix en koploper Kinderdijk zagen een enerve rend duel. Na tien minuten (1- 3) viel steunpilaar Peter Kuipers met een spierblessure uit. Tac tisch slim, maar vooral met be zieling spelend kwamen de oranjekragen op 5-3 (Carla Kui pers). Met spijkerhard spel zette Kinderdijk de zaken recht en ook door enkele arbitrale dwa lingen lukte dat. Invaller Jeroen Waayenberg en Erica Velders bepaalden de ruststand op 8-7. Na de 10-8 (André de Winter) zag Casper de Rooij zijn bevre digende rentree beloond: 11-9. Daarna zakte Pernix wat weg en kende teveel agressie naar de scheidsrechter in plaats van naar het spel. Vanaf 14-14 lie pen de Leidenaars achter de fei ten aan. Hardwerkend gaven ze het niet op, maar konden niet meer langszij komen. Bij 17-19 (Robin Amoldus, 4x) werd het nog even spannend. Een af standsschot betekende in de laatste minuut 17-20. Fiks kende tegen SDO weinig problemen. Van meet af aan had de ploeg uit Oegstgeest de leiding en kwam nooit in ge vaar. De voor Marieke Jansen spelende Inge Anholts tekende met twee scores voor 1-3. Gwenny de Best (2x) zorgde voor 5-8, waarna Theo Vreeken (3x) voor de 5-9 ruststand zorg de. Een nonchalant begin na rust betekende 7-9, maar regelmatig scorend speelde het Vreeken- team de tweede helft ontspan nen uit. Marleen Boomgaard (3x) scoorde 9-13 en kort daar op Tanja Huizing 10-14. Theo Vreeken scoorde het laatste doelpunt voor zijn team. De 12- 15 overwinning brengt Fiks voorlopig in de veilige midden moot. HKV tegen De Algemene was een spannende wedstrijd. Met invallers Jeroen Weyermans (voor geblesseerde Marcel van Duyvenbode) en Jori Sjardijn (voor Annemiek Molloy) ken den de Leidenaars een voortva rende eerste helft. Alfred en Ar- noud lambooy zorgden voor 2- 5 en even later Jori Sjardijn voor 4-6. De Haagse routine bracht vlak voor rust 6-6. Na de hervatting ontspon zich een gelijkopgaande strijd. Het uitdagend, harde Haagse spel werd koel beantwoord door het Gravenkamp-collectief. Na 9-11 (Alfred Lambooy) kwam HKV terug. Via 11-11 werd het 11-13 (Ramond Terwiel), maar in de laatste minuut scoorde HKV 13-13. Met acht seconden op het score-bord werd Alfred Lambooy onregelementair afge stopt. Vanaf de strafworpstip liet hij de unieke kans op winst niet aan zich voorbijgaan: 13- 14. Zuiderkwartier kwam goed weg tegen Waterland. De Leide naars konden geen afstand ne men van het taaie Waterland. Aldo Spadon (6x)en Martin Ver- horik (5x) zetten hun team tel kenmale aan de leiding, maar evenzovele keren kwam de Landsmeerse ploeg terug. Na 11-11 namen ze zelfs de leiding. Bij 13-17 leek het team van Henny Piket kansloos. Doel punten van Verhorik en de in gebrachte Kitty de Wit beteken den 16-17. In de laatste minuut zorgde Els van Lunteren voor 17-18. De scheidsrechter telde echter extra tijd bij voor het op zettelijke spelophouden van de bezoekers. Toen Martin Verho rik in die periode scoorde, werd de arbiter direct belaagd. Stevig van zich afduwend maakte hij een einde bij deze 18-18 stand. Velocitas bakte er weinig van tegen DES. Wanhopig zoekend naar de juiste vorm kwamen de Leiderdorpers even in de wed strijd bij de inbreng van Jeroen van Driel (2x). Een 3-6 achter stand werd tot 6-7 opgehaald, daarna kon Velocitas de juiste richting niet meer vinden, wat voor DES de eerste overwinning van dit seizoen betekende:6-9. Tegen Actief had Crescendo een makkelijke middag. Met sterk spel van Peter Baak (2x), Anita Alberts (3x)en Marlies Brouwer (2x) werd de basis ge legd voor een regelmatige 9-15 overwinning. Na de 6-7 rust stand speelde het team van Liesbeth Kok een versnelling hoger, wat Actief niet meer kon volgen. Met deze zege blijven de Leidenaars aan de leiding in deze klasse. KNS komt in dezelfde klasse in de problemen. Succes beslis te de partij na knullig balverlies (wat een strafworp opleverde) in de slotfase bij 7-7. Vier tref fers van Edwin Kooien en een dubbele score van Yvonne van Dam leken een welverdiend punt te brengen. Twee opgeleg de kansen misten doel in de laatste minuut, waarna de be zoekers met de overwinning huiswaarts keerden. Sterk debuut in Kerst Halve Marathon LEIDEN Kees van Haeringen heeft er voor gezorgd dat de vijftiende Kerst Halve Marathon er wat anders uitzag dan de veertien de. Weliswaar moest de 26-jari- ge atleet van AV Holland zijn geroutineerde clubgenoot Theo van der Veer in Zoeterwoude de overwinning gunnen, maar de Leidse scheikundige debuteerde gisteren met een tweede plaats op de 21,1 kilometer boven alle verwachtingen. Pas negen se conden na de ontketende Van Haeringen kwam de beste Ba taaf, Henk Ravensbergen, over de finish. Met die onverwachte Hol land-dubbel leek de Kerst Halve Marathon, zoals winnaar Van der Veer het na afloop uitdruk te, wel op een onderlinge weg wedstrijd. Toch doet die consta tering, hoe terecht ook, onrecht aan de opmerkelijke opmars van de Hollanders. Trainer Cor van Loon, die zich om Van der Veer nooit hoeft te bekomme ren, heeft een kleine kern naar een hoger niveau getild. Mede dankzij Van Haeringen en Tim Brouwer de Koning (vijfde) eiste AV Holland voor het eerst de verenigingsprijs op in zijn eigen kerstloop. Tot voor kort was Van Hae ringen het braafste jongetje van de klas van Van Loon. Op zijn trainingsinzet valt niets af te dingen, maar zijn prestaties blinken doorgaans uit in kleur loosheid. Daarom kon Van Hae ringen gisteren ook gemakkelijk stellen, dat hij nooit eerder zo'n uitslag had gescoord. „Stel je voor dat Theo van der Veer een keer niet meedoet", mijmerde hij. „Dan win ik zo maar een wedstrijd." Zijn fraaie klassering in een gezien de stormachtige omstan digheden knappe 1.12,35 kreeg de voormalige 400-meterloper overigens niet cadeau. Toen Ra vensbergen en Van der Veer na een behoudend begin tegen de wind in rond de tien kilometer de lont in het kruitvat staken, nam Van Haeringen plaats op het vinkentouw. Het inhalen van de naar de vierde plaats te rugvallende Bataaf Ben Kerk vliet en in de slotkilometers ook Henk Ravensbergen vergden veel van de jonge Hollander. „Ik ben nog nooit van mijn leven zo stijf geweest. Na mijn inhaal race moest ik bovendien eens een lange eindsprint aangaan om de tweede plaats veilig te stellen." Trainer Van Loon, apetrots, moest toegeven dat hij de 'coup' van zijn pupillen niet had verwacht. „Van Haeringen liep hier op onbekend terrein LEIDEN WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Joke Kleyweg maakte dit week einde in Rhoon een succesvolle rentree na een lange periode van blessureleed. De Leidse ein digde over 15 kilometer op de tweede plaats. Dicht achter Kleyweg eindigde Regina van Duyn als derde, terwijl Jan-Dirk Hazeleger en Huub Pragt bij de mannen derde en vierde wer den. Kleyweg lijkt eindelijk her steld te zijn na een tijdje kwak kelen. Het begon al bij de WK van afgelopen zomer in Tokyo. De Leidse traint inmiddels eni ge tijd zonder klachten en kon zich daarom zaterdag weer aan een wedstrijd wagen. Hoewel haar 53.57 het natuurlijk niet haalde bij de 50.06 van vorig jaar, stemden de tweede plaats en de tijd - zeker gezien de om standigheden - Kleyweg zeer te vreden. „Ik wil natuurlijk dit voorjaar de limiet halen voor de Olympische Spelen in Barcelo na. De opgelopen achterstand blijkt gelukkig beperkt." Regina van Duyn komt de laatste weken steeds beter in haar wedstrijdritme. Zaterdag bleef de Bataafse zelfs lange tijd in de buurt van Kleyweg. De goede vorm leverde haar, on danks de zeer nadelige omstan digheden, een tijd van 54.11 op, slechts zeven seconden langza mer dan haar persoonlijk re cord. In de wedstrijd van de man nen speelde de krachtige wind een grote rol. Achter de snel vertrokken John Vermeule en Bert van Vlaanderen formeerde zich een groepje Nederlandse subtoppers, onder wie Jan-Dirk Hazeleger en Huub Pragt. Toen na tien kilometer de groep de wind in de rug kreeg, nam Ha zeleger het initiatief. Even later kon de met darmklachten kam pende Pragt nog aansluiten. Ge zamenlijk gingen zij naar de fi nish waarbij Hazeleger, de laatste kilometers weer met te genwind, vrijwel al het kopwerk deed. De uitstekende vorm van vooral Hazeleger vertaalde zich in tijden van 47.08 en 47.09. MOL Reuter De Kenyaanse atleet Ondoro Osoro heeft gisteren in de Belgi sche plaats Mol ook de tweede Grand-Prixveldloop van het sei zoen gewonnen en afstand ge nomen van de concurrentie. De Afrikaan liep voortdurend op kop en finishte met 100 meter voorsprong op zijn landgenoot Simon Karori, dié begin decem ber in Bolbec (Fra) ook al twee de werd. De Nederlander Tony Dirks, die bij de eerste wedstrijd ze vende werd, kon geen hoofdrol j vervullen. In de algemene rang schikking is hij echter derde met 24 punten, achter Osoro (50) en Karori (44). Bij de vrou wen boekte de Ierse Cathriona McKiernan haar tweede GP-ze- ge- een klasse beter dan twee we ken geleden op Duindigt. AV Holland kan zich op dit ogen blik ook op de weg meten met De Bataven. Maar vergeet niet dat die een heel groot reservoir hebben. Ik ben afhankelijk van een paar uitschieters." Dat de Kerst Halve Marathon verworden is tot een onderlinge Leidse aange^b-.iheid, is vooral jammer voor veelvoudig win naar Van der Veer. De 37-jarige Leiderdorper, die zijn elf kilo meter lange solo bekroonde met een eindtijd van. 1.10,49, verdient meer tegenstand dan zijn clubgenoten en het Bata ven-collectief momenteel kun nen bieden. „Dan moet de wed strijd", aldus Van der Veer, „aantrekkelijker worden voor atleten van buitenaf. Om te be ginnen niet meer om elf uur 's ochtends starten, maar een paar uur later. En met de geldbuidel rammelen. Het is alleen maar net de vraag of de organisatie dat wil." Goed tot hun recht komen in Zoeterwoude altijd de vetera nen, van wie er gisteren zelfs meer deelnamen dan senioren. Cor van Dam (NSL) was de snelste 40+-er. Relatief nog be ter kwam de 62-jarige Wim Ra vensbergen voor de dag met een tijd van 1.19,44. Marja Ho- genboom (Bataven) won bij de vrouwen in 1.32,21. Haar club genote Corry Heemskerk ein digde als tweede bij de vetera nen in 1.34,32. Bijna vierhonderd deelnemers aan de Kerst Halve Marathon verdrongen zich in het winderige Zoeterwoude voor de start van de 21,1 kilometer lan ge 'polderloop'. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18