Sport Corts sprint naar titel in marathon NOVO boekt belangrijke overwinning in Roosendaal Waardevolle zege Leython Eerste seizoen-zege Kronberger Handballers vierde na twee nederlagen fcanda^^" NIEUWSLIJN Baltische staten in kwalificatietoernooi SPRINGFIELD - De internationale basketbalfederatie (FIBA) heeft op haar congres in Springfield, Massachusetts de drie Bal tische staten als lid geaccepteerd. Daarmee is voor Estland, Let land en Litouwen de weg vrij voor deelneming aan het Olym pisch toernooi. Het deelnemersbewijs kunnen ze bemachtigen in het Olym pisch kwalificatietoernooi, eind juni in Spanje. Daar zal ook de Nederlandse ploeg van de partij zijn. De nationale ploeg van Li touwen is een van de twaalf deelnemers aan de Haarlem Basket ball Week. Twee records Naomi van der Woerd UDEN - De veertienjarige Naomi van der Woerd uit het Betuwse Zoelen heeft gisteren in Uden twee nationale adspirantenre- cords op de 25 meterbaan gevestigd. De 100 meter rugslag ging in 1.02,7, de 200 meter in 2.14,14. Dit laatste record stond met 2.16,28 sinds december 1979 op naam van de latere Olympische kampioene Jolanda de Rover. Enkele weken geleden bij selectie wedstrijden in Arnhem had Van der Woerd die tijd al geëve naard. Het oude adspirantenrecord van de 100 meter stond sinds februari 1984 op naam van Brigitte van der Lans. Tweede competitiewinst Vanderlijde LEVERKUSEN - Zwaargewicht Arnold Vanderlijde heeft dit sei zoen ook zijn tweede partij in de Duitse competitie winnend af gesloten. De Limburgse bokser, winnaar van het zilver bij de we reldtitelstrijd, versloeg zaterdag in het duel Leverkusen - Frank furt de Duitse kampioen Teugert op punten (5-0). Vanderlijde is nog steeds ongeslagen in zijn Bundesliga-loopbaan. Het duel tussen beide clubs eindigde in een gelijkspel (15-15). Profliga ijshockey breidt uit NEW YORK - Het Amerikaanse ijshockey is springlevend. De profliga NHL wordt met twee clubs uitgebreid tot 24. Vanaf het seizoen 1992/93 behoren Tampa Bay Lightning en Ottawa Sena tors tot de deelnemers. Beide clubs overlegden NHL-baas Ziegler een bewijs van kredietwaardigheid voor de vereiste 100 miljoen gulden. Olympische pistes niet bereikbaar ALBERTVILLE - Zware sneeuwval en modderlawines hebben het afgelopen weekeinde e^n groot deel van de Olympische ski pistes in de Franse Alpen onbereikbaar gemaakt. Ook hotels en sldstations in de Haute Savoie raakten ondergesneeuwd. Met Yiame Val D'Isere, plaats van handeling voor vier van de vijf ski wedstrijden tijdens de Winterspelen, had te lijden onder de storm. Speciaal gefabriceerde wallen langs het op 1500 meter hoogte gelegen parcours bleken niet bestand tegen de lawine. Koudekerker sterkste in De Uithof M BROUWER DE KONING De Oostenrijker Klaus Sulzenbacher won de wereldbekerwedstrijden schansspringen v weekeinde in Courchevel. Hij sprong 86.5 en 87.5 meter. SERRE CHEVAUER RTR Petra Kronberger heeft haar eerste overwinning in dit sei zoen behaald. De Oostenrijkse was zaterdag de snelste in de af daling van Serre Chevalier in de Franse Alpen. Ze legde het 2120 meter lange traject op de Chan- temerle piste af in 1 minuut en 25,97 seconden. Het was de eer ste zege van Kronberger in tien maanden. Sinds haar val tijdens de wereldtitelstrijd in februari had ze geen wedstrijd meer ge wonnen. Voor de val was ze al zeker van de wereldbeker. In Serre Chevalier was Kronberger ouderwets op dreef. Door het slechte zicht door de hevige sneeuwval suisde ze op gevoel naar beneden. Ze was 0,14 se conden sneller dan Heidi Zur- briggen, het zusje van viervou dig wereldbeker-winnaar Pir- min Zurbriggen. De Duitse Vogt werd derde. Door haar overwin ning nam Kronberger de leiding in het klassement om de we reldbeker over van Vreni Sch neider. Hevige sneeuwval heeft de organisatie van de wereldbfe- ker afdaling in Sankt Anton in Oostenrijk doen besluiten het evenement voor de zondag te annuleren. De slalom, die voor zaterdag op het programma stond, werd verplaatst naar zondag. Door de sneeuwval werden alle trainingen afgelast. SCHAATSMEDEWERKER De kenners langs het ijsovaal van de Uithof wisten het zeker, één rondje voor het einde. In de sprint zou Henk Angenent de zes medekoplopers kloppen en daarmee het marathonkam pioenschap van het gewest Zuid-Holland op zijn naam schrijven. Tot verrassing van de in winterjas en snowboots ge stoken insiders, veerde een krappe veertig tellen later Kou dekerker Jan-Dirk Corts jui chend omhoog. De teleurgestel de Angenent moest genoegen nemen met zilver, terwijl coming-man Ronald de Graaf zich als derde liet huldigen. In tegenstelling tot de ken ners was Corts zaterdagavond zelf nauwelijks verbaasd over zijn sprint-zege. "Ik ken mijn sprintcapaciteiten en wist dat ik voor niemand uit de kopgroep bang hoefde te zijn. Angenent was misschien wel de sterkste, maar hij had al zoveel werk moeten verrichten, dat ik ook hem niet echt vreesde." Jan-Dirk Corts, een 24-jarige boer uit Koudekerk aan den Rijn. Dit jaar voor het eerst in het A-peloton, waar hij tot nog toe vrij anoniem zijn rondjes meeschaatst. "Ik heb het aan vankelijk vrij moeilijk gehad, de overgang van de B- naar de A- rijders is een grote stap. Echt, tijdens de eerste wedstrijden was ik al blij als ik niet hoefde te lossen. De laatste tijd gaat het steeds beter, en zal het denk ik niet lang meer duren voordat ik mijn eerste puntje binnenhaal. Dat is mijn eerste doel." Corts reed in Den Haag een bekeken race. Hij hield vooral de te kloppen man, Henk An genent, in het vizier. Angenent, bij afwezigheid van Aad Grim bergen (met zijn ploeg op trai Verdienstelijk werk van invaller Rob van Daalen LEIDEN» GERRENES VOLLEYBALMEDEWERKER NOVO is een plaats geklommen op de ranglijst door een over winning in en op Roosendaal (3-2). De vrouwen van Gemini verloren na een 2-0 voorsprong met 3-2 van en bij Rijnmond. De mannen van Gemini moes ten hun wedstrijd uitstellen naar 4 januari, omdat de zaal bezet was voor een kerstkon- cert. NOVO en Roosendaal werk ten een lang en spannend duel af. De ploegen stonden gelijk en hielden elkaar aardig in even wicht. NOVO won de eerste set (16-14), ondanks iets te zwak serveerwerk, maar ging daarna onderuit door het sterke blok (9-15). Ook de derde ging verlo ren (11-15), vooral door onbe- keken aanvalswerk. Rik Dobbin- ga nam de ploeg weer op sleep touw en werd de absolute uit blinker in de vierde set: 11-15. Ook invaller Rob van Daalen bleek een gouden greep. In de vijfde set steeg de spanning naar ongekende hoogten. Op 16-16 drukte Kees Ouwehand de winnende bal door het blok van Roosendaal: 17-16 (3-2). In de promotieklas verraste RW met een afgetekende 3-1 winst op het hooggeplaatste Su per Spanning, waardoor het weer even lucht heeft. VCS kroop door het oog van de naald tegen en bij Jodan Boys. Afgelopen donderdag had het de afgebroken set tegen Zovoc uitgespeeld (en gewonnen met 15-3), maar het verloor daarbij Dick van Elk met een ernstige vingerblessure. Tot overmaat van ramp bleek nu ook Ruud Marchand geblesseerd, zodat Chris van de Hoven op mid moest debuteren. Het werd de zwaarste wedstrijd van het sei zoen. Het begon al met verlies (11-15), kwam met 11-13 achter in de tweede set, maar redde het nog net: 15-13. In de vol gende twee sets waren er veel serviceswisselingen, maar VCS bleef steeds aan de goede kant van de score: 15-12, 15-7. Op nieuw verloor Graficon/Donar, nu met 1-3 van Ariston. Het team zit in een diepe vormcrisis en het lijkt erop, dat de verjon ging onvoldoende puntjes ople vert. Ro Groen ontbrak en dat kwam slecht uit. Na 12-15 en 15-8 ging de derde set ondanks goed spel net verloren (13-15) en dat werkte goed door. De motivatie was zoek en de vierde set ging met 15-5 verloren. Vrouwen Bij de vrouwen kende Gemini een sterk begin bij Rijnmond. Anja den Dekker serveerde in de eerste set gelijk naar 6-0 en met goed spel hield Gemini zijn tegenstander onder druk. Toch kwam Rijnmond gaandeweg beter in zijn spel en op 10-9 was RW verrast met een afgetekende 3-1 winst op sterke Super Spanning de voorsprong teniet Weer een goede opslagbeurt i aanvallende acties op de bui tenkant betekenden de door braak naar 13-11 en uiteindelijk 15-13. In de volgende set begon Gemini weer goed. Een flitsen de start zorgde nu voor 6-3 en twee time-outs brachten bij Rijnmond geen verbetering. Ge- mini bouwde zijn voorsprong regelmatig verder uit via 12-6 naar 15-10 en leek op rozen, te zitten, toen het in één ruk door liep naar 7-3 en zelfs 10-6 in de derde periode, tot het ineens niet meer klopte. Slordigheidjes slopen in het spel en Rijnmond kwam met zijn middenaanval steeds beter door, trok het ini tiatief naar zich toe en Gemini scoorde geen punt meer: 10-15. De vierde set was een ramp. Wellicht door de warmte en het rumoer in de zaal maakte Ge- mini geen punten meer en ver loor met 4-15. In de vijfde set volgde een licht herstel (6-3 en 12-12), maar dankzij de grotere felheid won Rijnmond met 15-12 en 3-2. In de promotieklasse begon Leython met verlies (13-15) bij NOVO, om vervolgens via 15- 13, 15-10 en 15-11 in een span nende wedstrijd alsnog de winst te grijpen. NOVO speelde slim. Het rommelde flink en beschik te over een sterke verdediging, die het Leython knap lastig maakte. Ondanks een zware en kelblessure van Tine de Bloois in de tweede set bleef Leython zonder puntverlies overeind en omdat Gemini 3 weer een punt verspeelde (2-3 bij Delta 3) gaat het riant de korte winterstop in. Gemini speelde aanvankelijk prima en won met 15-11, viel terug (7-15), maar herstelde zich op tijd: 15-13. Door de slechte coaching (niet adequaat wisselen) ging de vierde set ver loren: 12-15. Hoe goed Gemini eigenlijk is bewees de vijfde set met 15-3 winst. Ook Leython 2 deed goed werk met het ver slaan van Inter Amicos (3-1). Het speelde wisselvallig en wis selde goede aanvallen af met passes in het wandrek, maar dat kwam omdat het zich aanpaste aan het warrige spel van de te genpartij. De zege kwam echter niet in gevaar: 15-8, 11-15, 15-13, 16-14. VCS miste twee speelsters en had haar selectie aangevuld met Diane Luiten en Marijke Nieuwenhuizen uit het tweede. Tegen het onderaanstaande Spanning werd het een gemak kelijke middag met 15-5, 15-2 en 15-7. In de eerste twee sets serveerde VCS het arme Span ning volledig in de vernieling, in de derde passeerde Erica Nie- kerk het zwakke middenblok keer op keer. Robert Maassen in actie voor Leython. ARCHIEFFOTO LEIDEN JAN BROUWER DE KONING VOLLEYBALMEDEWERKER John Groen viert Kerstmis in Zwitserland. Wat voor fraais er daar voor hem ook onder de denneboom zal liggen, zijn mooiste geschenk inde hij za terdagmiddag al, vlak voor hij naar de Alpen afreisde. Zijn ploeg schonk hem in het Bra bantse Helden een 1-3 zege op Peelpush, een zege die van on schatbare waarde kan zijn. Im mers, door deze zege heeft Ley thon weer aansluiting gevonden mét de middenmoot in de eer ste divisie B. Sinds Groen een maand gele den te kennen gaf naar een an dere club uit te kijken indien zijn spelers niet snel beterschap zouden beloven, heeft Leython uit vier wedstrijden acht punten vergaard. Een causaal verband i$ niet aan te tonen, maar toch... Leython startte zoals gebrui kelijk slecht. Bij een 5-4 achter stand brachten de Leiderdor pers er bitter weinig van terecht. Mike Wilms, die vorige week een groot aandeel had in de verrassende zege van Peelpush op koploper Sliedrecht, groeide uit tot held van Peelpush. Tegen zijn smash- en blokgeweld was Leython niet bestand: 15-6. Hiermee was Wilms' rol ove rigens uitgespeeld. Het Ley- thon-blok paste zich in het res terende deel van de strijd pro bleemloos aan de Brabantse aanvaller aan. Na 5-5 in de tweede set was er voor de Bra banders geen houden meer aan. Het zestal van Groen (Robbert Maassen, Paul de Winter, Leon Heyting, Rik Uiterwijk, Hans ningskamp in de Alpen) gebom bardeerd tot de huizenhoge fa voriet, slaagde erin het gewicht van de koers te dragen, al kostte het de nodige moeite. Allereerst moest hij zich inspannen om de vluchter van het eerste mo ment, Steef Zoon, tot de orde te roepen. Zoon pakte gemakkelijk een halve ronde en leek op de staart van de grote groep neer te zullen strijken. Angenent zag het gevaar en gaf een 'flinke snok' extra. Zoon zag daarop het zinloze van zijn poging in en rechtte halverwege de koers zijn rug. De Graaf Ronald de Graaf stak vervolgens het lont in het kruitvat. De suc cesvolle tri-atleet, met Leide- naar Alex Jansen en Ferdy van Wissen in zijn kielzog, liep moeiteloos uit naar een voor sprong van 300 meter. Ander maal ging Angenent als eerste de tegenaanval in. De Alphense spruitenkweker slaagde er ech ter niet in alleen weg te komen, en zag machteloos toe hoe an deren hem het werk lieten doen. Met name Jan Kooiman, de oude marathon-rot, gunde Angenent het licht in de ogen niet. Angenent bleek wel sterk genoeg om het leidende trio op de knieën te krijgen. Jansen en Van Wissen waren niet zo sterk als De Graaf en moesten heel wat keertjes een beurt op de kop overslaan. De Graaf pro beerde het nog even in zijn een tje, maar dat betekende zelf moord. Met een tiental toeren voor de boeg waren nog zeven man in de koers: Henk Angen ent, Stefan Zoon, Alex Jansen, Jan-Dirk Corts, Piet van der Geest, Ronald de Graaf en Jan Kooiman. Van der Geest, ploeg maat van Corts, sloop enkele ronden voor de bel weg, maar werd weer in de kladden gegre pen door Angenent. De laatste krachttoer, de eindsprint, bleek echter te veel van het goede voor de 24- jarige Alphenaar. Angenent stapte behoorlijk ontstemd het ijs af. Zijn woede was voornamelijk gericht op de strijdwijzen van zijn schaatsen de schaduw Jan Kooiman, en van winnaar Corts. "Ik vind het echt niet erg om te verliezen, maar op deze manier stoort het me bijzonder. Ze wachten net zolang totdat ik een gat probeer dicht te rijden, en nemen nau welijks over. Die Kooiman rijdt niet een^ voor zijn eigen kan sen, nee die rijdt alleen om an deren het leven zuur te maken." Corts zag het anders: "Ik vind niet dat ik te weinig werk heb verricht. Ik heb alleen optimaal geprofiteerd van de rivaliteit tussen Angenent en Kooiman. Ik zou dom zijn als ik dat niet had e Grimbergen Bij de vrouwen had Petra Grim bergen de koers onder controle. De Rijnsburgse wielrenster, die het schaatsen slechts ziet als een manier om de conditie op peil te houden, zegevierde na een bekeken race in de eind sprint over Patricia van der Meer. Grimbergen reed enkele ronden voor het einde weg van de groep en kreeg Van der Meer mee. In de eindsprint had Grimbergen geen moeite met Van der Meer, die zilver pakte. Kitty Zoon werd derde. Grim bergen was na afloop opgeto gen: "Vorig seizoen heb ik vrij wel niet geschaatst door een blessure. Nu gaat het uitste kend. Vorige weck tweede in Alkmaar, en nu word ik kam- Cioene van het gewest. Ik ben er lij mee." BRASSCHAAT ANP Broere en Bert-Jan Janzen), overklaste Peelpush op alle fronten en liep uit naar 6-14. Bij deze stand duurde het nog zes opslagbeurten alvorens Leython het beslissende vijftiende punt binnenhaalde. Leython wist van geen op houden. Met Robert Maassen, net als vorige week, in de hel denrol, wees het scorebord in de derde set binnen een mum van tijd 1-8 aan. Uiteindelijk trok Leython met 9-15 aan het langste eind. De overdonderde Peelpushers kwamen ook in de vierde set er tot 3-11 niet meer aan te pas. Voor de zoveelste maal dit seizoen leek de span ning Leython te veel te worden. De thuisclub kwam terug tot 12- 12. maar rake klappen van Hey ting, Janzen en Maassen brach ten Steelpush de knock-out toe. De Nederlandse handballers zijn tijdens de zevende editie van het toernooi om de Euro pean Trophy in Brasschaat als vierde geëindigd. De selectie van bondscoach Guus Cantel- berg leed in het afsluitende weekeinde twee nederlagen. Beide keren ging het net mis. In de strijd om de derde plaats had Roemenië twee verlengin gen van vijf minuten nodig om een beslissing te forceren (25- 24). Zaterdag zette Nederland de achtervolging op de latere winnaar Duitsland te laat in (17-16). Nederland speelde te* gen Roemenië een goede wed strijd. Nooit was het verschil meer dan twee doelpunten. Bij rust leidde Nederland met 10-8. Na de reguliere speeltijd was het 20-20. In de eerste verlen ging werd het evenwicht niet verstoord: 22-22. De grotere fy sieke kracht van de Oosteurope anen gaf uiteindelijk de door slag. Licu (10) en Prisacaru (7) leidden Roemenië naar de tri omf. Laatstgenoemde werd met 23 treffers tevens uitgeroepen tot de topscorer van net toer nooi. Ook tegen Duitsland, dat onder leiding van de vroegere DDR-trainer Klaus Langhoff een B-selectie naar Brasschaat had gestuurd, was het verschil zegge en schrijve een treffer. De slot fase was spannend, in het begin had Nederland echter een grote achterstand opgelopen. Neder land had aanvankelijk veel moeite met de sterke Duitse de fensie, geleid door de uitblin kende doelman Brandstatter. Halverwege leidde Duitsland met 10-7. De Duitsers bléven op afstand: pas bij 16-12 krabbelde Nederland in een hard slot- kwartier naderbij. Schotvaardigste Nederlandse handballer in beide duels was Claus Veerman. De uit Volen- dam afkomstige schutter van V en L (Geleen) kwam zaterdag tot vijf treffers, gisteren doel puntte hij zes keer. Als een van de weinige Nederlandse hand ballers schiet hij ook raak als het in de ploeg wat minder soe pel loopt of als er tegen een nu merieke meerderheid moet worden gespeeld. Van vitaal be lang was tevens de inbreng van Lambert Schuurs, Jop Hagreize en doelman Jac Josten. Aan de nederlagen ging een verrassende overwinning op Po len vooraf. In de strijd om de vijfde plaats in het toernooi bleef Polen het organiserende land de baas. Duitsland won de eindstrijd met 33-32 na verlen ging en het nemen van straf- worpen van Hongarije. Laszlo Marosi, een speler uit de Bun- desliga, miste de beslissende worp van zeven meter. Nadruk kelijk waren de Duitsers in de Antwerpse voorstad met een B- team aanwezig. De A-selectie won dit weekeinde twee keer van de voormalige Sovjetunie: 21-19 en 29-24. Het Nederlandse vrouwenhand- balteam heeft zaterdagavond in Dieren een fraaie zege behaald op het op papier sterke Sovjetu nie. De ploeg van coach Ton van Linder won met opmerke lijk groot verschil: 22-16, na een ruststand van 10-8. Jolanda de Kok en Diana Mouton waren met vijf treffers topscorers. Van Linder noemde na afloop de overwinning 'historisch'. «J BROUWER DE KONING Hersman wint tien kilometer omstandigheden (zware sneeuwval en temperaturen van min tien graden) een zeer ac ceptabele tijd neer: 15.36,0. Jeroen Straathof, vorige week nog in grootse vorm, kwam niet verder dan de vierde plaats. De Zoeterwoudenaar legde de 24 ronden af in 16.05,0. SCHAATSMEDEWERKER Martin Hersman uit Sassen- heim heeft tijdens een wedstrijd in het Noorse Hamar de tien ki lometer op zijn naam geschre ven. De 16-jarige schaatser van Jong Oranje zette onder barre

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17