Sport Geen boeketten voor Quick Boys ■VVSB is beter dan FC Lisse Puntverlies vrouwen Ter Leede Oltmans begint met grote hockey-selectie Jeugd van UYS en Telstar scoort er op los Jaspers denk niet aan de wereldbeker baandag 23 december 1991 M WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 15 NIEUWSLIJN Kouwenhoven-tweeling tweede op WK BRISBANE - Stuurman Benny en bemanningslid Jan Kouwen- va hoven zijn doorgedrongen tot de absolute wereldtop in de Olympische 470-zeilklasse. De tweeling (26) uit Sneek eindigde op de wereldtitelstrijd in Brisbane als tweede. In de zesde en laatste race werden ze zaterdag vijfde. De wereldtitel werd voor de tweede opeenvolgende keer een prooi voor het Duitse koppel Hunger/Schmidt. De broers Kouwenhoven, van Friese afkomst maar wonend in Dordrecht, hebben een uitstekend jaar achter de rug. Op de Eu ropese titelstrijd in het Noorse Bergen werden ze eveneens tweede. De Pre-Olympics, de generale repetitie voor de kust van Barcelona, sloten ze winnend af. Couples eerste wereldkampioen golf MONTEGO BAY - Fred Couples is de eerste wereldkampioen der profgolfers. De Amerikaan veroverde de titel gisteren op de baan van Montego Bay op Jamaica. Op de laatste dag passeerde hij de Duitser Bernhard Langer en zijn landgenoot Paul Azinger. Couples had voor de vier ronden, in soms stormachtige omstan digheden, 281 slagen nodig. Hij had vier slagen voorsprong op Langer en vijf op Azinger. De eerste prijs was goed voor 525.000 dollar, een slordige miljoen gulden. Zwemmer Schott weer sneller PARIJS - De Franse zwemmer Franck Schott heeft gisteren op nieuw het Europees kortebaanrecord op de 100 meter rugslag verbeterd. Bij de nationale clubkampioenschappen in Parijs tik te Schott als startzwemmer op de 4x100 meter wisselslag aan na 53,53 seconden. Zaterdag had hij met een tijd van 53,86 de Spaanse Olympische hoop Martin Lopez-Zubero al afgelost als Europees recordhou der op de 25-meterbaan. Het wereldrecord staat op naam van de Canadees Mark Tewsbury: 52,58. Twee eerstejaars in formule I IMOLA - Twee Italiaanse renstallen gaan het nieuwe formule I seizoen in met rookies, eerstejaars. Minardi uit Imola legde Christian Fittipaldi voor een jaar vast. Fondmetal uit Bergamo contracteerde Andrea Chiesa. Fittipaldi wordt de eerste coureur bij Minardi. De Braziliaan (20) is een neef van de tweevoudig wereldkampioen Emerson Fitti paldi. Hij won dit jaar de Europese titel in de formule 3000. Fitti paldi wordt de jongste coureur in de formule I. Tweede coureur bij Minardi is de Italiaan Morbidelli. De Zwitser Chiesa is even eens afkomstig uit de formule 3000. Hij wordt de tweede cou reur bij Fondmetal. Eerste man is de Italiaan Tarquini. Periodetitel na nederlaag Het feestvarken knorde van ongenoegen. Quick Boys had zo graag de kroon op het werk willen zetten. De kam pioen van vorig seizoen hoopte het jaar in stijl af te slui ten met de titel van de eerste periode, hoe weinig die ook om het lijf heeft. Dat lukte in het druilerige Heerjansdam, maar omdat de Katwijkers de inhaalwedstrijd verloren (3-2), was er niemand die blij keek, ook al had Noordwijk meegeholpen door eveneens de punten in te leveren. De meegebrachte boeketten liet het bestuur wijselijk in de kofferbak liggen. HERMAN JOUSTRA Extra zuur was het dat de sup porters een feestavond in elkaar hadden gezet, bedoeld om hun helden nog eens een keer in het zonnetje te zetten. „Dat komt ons op dit moment heel slecht uit, ik had wel een betere ma nier kunnen bedenken om dit jaar af te sluiten", mokte trainer Wim van Zwam, maar echt ge faald had zijn ploeg volgens hem niet. Als Quick Boys net iets meer geluk had gehad en de tegen stander net iets minder, was er niets aan de hand geweest, be toogde hij. En dat klopte ook wel. Heerjansdam presteerde hoegenaamd niets op de soppi- ge en moeilijk bespeelbare gras mat. Vooral in de tweede helft was van enige opbouw geen sprake meer. Doelman Harold Verberkmoes zorgde zelfs onbe doeld voor het nodige vertier. Zodra hij de bal te pakken had, lelde hij het speeltuig weer on middellijk met een noodvaart naar voren. Althans dat was zijn bedoeling, meer dan tien keer vloog het leer door de wind ge dragen over de zijlijn. Dat was dus lachen geblazen op de tri bune. Kansen Schraalhans was keukenmees ter bij de thuisploeg, die in to taal tot vier kansen kwam. En dat waren niet eens uitgespeel de kansen: Twee uit een vrije trap, één na een misser in de Quick Boys defensie en één uit een penalty. Daarvan werden er wel liefst drie benut. Quick Boys draaide na een aarzelend begin Heerjansdam de duimschroeven aan, schiep zich een enorme hoeveelheid kansen, maar benutte er slechts twee. Gewoon omdat de bal vaak net naast hobbelde of af ketste op een been, of omdat een Katwijker op het beslissen de moment onderuit werd ge kegeld. Arbiter Vermeulen vond het blijkbaar allemaal wel best en weigerde mee te werken aan een Katwijks feestje. Alleen de naam van Heerjansdammer Mi chel Littel noteerde hij in zijn boekje. Datzelfde gebeurde bij Jan Jeroen Schaap en invaller Marcel Harteveld van Quick Boys. Die laatste had overigens een uitsluiting verdiend voor de manier waarop hij, nog maar net in het veld, René Ebbers bij na doormidden schopte. De grootste boosdoeners waren echter Werner Verwey en Peter Boudewijn van de thuisclub. Zij mochten echter van de scheids rechter hun schoenen meer dan eens in het vlees van een tegen stander planten. Dat maakte het extra moeilijk voor Quick Boys. Nadat de le vensgevaarlijke Frenk van der Kley net voorlangs het doel van Heerjansdam had geschoten, was het halverwege de eerste helft aan de andere kant raak. Frans de Visser schaarde zich langs Edwin Otte, werd aangetikt en hapte in de blub ber. Genoeg voor een penalty, die Martin Beuk pas in tweede instantie verzilverde, omdat Marco Ruwaard de eerste knal nog stopte: 1-0. Knie Een soortgelijk voorval aan de andere kant Van der Kley ging over de knie bij Verwey werd niet bestraft. Toch kwam Quick Boys nog voor rust langs zij via Johan Jonker. Otte bracht de bal voor het doel en uit een scrimmage tikte de verdediger raak: 1-1. Walter van der Burg bracht Heerjansdam al snel na de her Johan Jonker deed wat veel van zijn ploeggenoten verzuimden: scoren voor Quick Boys. archieffoto vatting alweer op voorspong na dat de bal uit een kluts tussen Richard Hoogervorst en Ema nuel Monteiro pardoes voor zijn voeten viel (2-1). Quick Boys voerde de druk op, zag Heer jansdam ploeteren in de mod der en incasseerde met een kopbal van Hoogervorst de be loning (2-2). Vlak voor tijd kre gen de Katwijkers toch het dek sel op de neus door een rom- melgoal van Boudewijn: 3-2. Dat had een grafstemming tot gevolg bij Quick Boys. Zeker omdat de ploeg nu de hete adem van Katwijk in de nek voelt. Dat vond Van Zwam ook geen prettige gedachte. „Maar", zo besloot hij, „als we dit sei zoen gemiddeld net zo veel ge luk hebben als pech, komen we nog een eind." Hoogervorst 2-2, 82 E LEIDEN MIEP VROONHOF VOETBALMEDEWERKER In een heerlijke pot voetbal moesten de vrouwen van Ter Leede uiteindelijk op de valreep toch een veer laten in de vorm van een competitiepunt: 2-2 te gen Rijsoord, de nummer twee van de ranglijst. Ondanks een boeiend verlopend duel kwa men geen van beide ploegen voor rust tot scoren. Even in de tweede helft zette de razendsnelle Petra Huwae de Ter Leede verdediging op het verkeerde been en bracht de thuisclub aan de leiding. Het antwoord van de Sassenheim- sen bleef niet lang uit toen Els Schoon een vrije trap vanaf ze ventien meter rechtstreeks in het Rijsoord doel werkte. Daar na scoorde Schoon opnieuw maar nu van elf meter nadat Nathalie Geeris in het straf schopgebied onreglementair was afgehouden. Daarna zag het er lange tijd naar uit dat Ter Leede verdiend met de volle winst zou gaan strijken, maar een minuut voor het einde was het opnieuw Huwae die Ter Leede een punt afsnoepte. Dan deed in de eerste klasse regionaal het tweede team van Ter Leede het beter want dat nam met 4-1 afstand van Wit Rood Wit. Ter Leede leverde een sterke wedstrijd af tegen een goede tegenstander. Alle doelpunten kwamen in de eer ste helft tot stand waarbij het duo Rita van Laan/Anoeska Adriaans in de afronding voor de twee openingstreffers zorg den. Ilonka Brouwer vergrootte de voorsprong, gevolgd door haar zusje Mariska: 4-0 voor sprong. De eretreffer van Wit Rood Wit vlak voor rust ded er niet meer toe. m LISSE LARS ULRICH VOETBALMEDEWERKER Vorige keer werd het duel nog afgelast, maar gisteren ging de wedstrijd tussen FC Lisse en WSB, als enige in de derde klasse, wel door. Het waren de Noordwijkerhouters die na af loop een gelukkiger kerst tege moet gaan. Met 1-2 in de uit wedstrijd waren ze te sterk voor de Lissenaren. Het inhaalprogramma was laat bekend bij de ploegen. Dat gold met name voor WSB, dat pas vrijdag te weten kwam dat er moest worden gespeeld. Dat had tot gevolg dat trainer Fokke van der Reijd geen beroep kón doen op Wibe Valkema. Deze verdediger was in de veronder stelling dat er niet gevoetbald zou worden en naar Friesland vertrokken. Bovendien was het vanwege een blessure voor John Jansen niet mogelijk om het du el te spelen. Ook Lisse was niet op volle sterkte. Perry van Nobelen zat de eerste wedstrijd van zijn schorsing uit. Jan Gieske had ook twee duels op de tribune gekregen voor zijn verbale ac ties. De interim-trainer, die het seizoen afmaakt bij Lisse, was echter niet op tribune te vinden. Hij vierde een welverdiende va kantie nu hij elke dag op sport park Ter Specke te vinden was als trainer van de jeugd en de zondagselectie. Leider Doris Van de Voort nam de honneurs waar, maar het mocht niet baten. Zijn tak- tiek was om WSB op de eigen Lisser helft pas op te vangen om zo het sterkste punt van de gas ten (de counter) te omzeilen. „En dan in de counter proberen te scoren", aldus Van de Voort. Kansen op de openingstreffer waren er echter weinig voor de gastheren. Eenmaal was Ronald van Dijk dichtbij, toen WSB- keeper Michel van Haren een vrije trap niet vast wist te hou den. De stand bleef dubbel- blank. Zo ook in de allerlaatste minuut van de eerste helft. Theo Nulkes kopte een voorzet van Ed Wessels knap op het ei gen doel. Het was dat Michel van Haren in goede vorm stak. WSB had meer mogelijkhe den, maar ook bij hen bleef de teller gedurende de eerste helft op nul steken. Bij de mogelijk heden was het steeds dezelfde man, die een grote rol speelde. Robèr Marijnen bracht namelijk Albert Warmerdam en Theo Aanhane in kansrijke posities. De beide spitsen wisten er geen raad mee. Acht minuten in het tweede part was het wel raak. Er ging twee blunders vooraf. Een cor ner van Marijnen leek een mak kelijke prooi te worden voor de Lisser verdediging. Dat was niet het geval, wat tot gevolg had dat Frank Hooymans de bal voor zijn voeten kreeg. Zijn schot was niet al te strak, maar voor keeper Piet Warmerdam was het te veel. Hoewel de bal zijn handen nog raakte, lag het leder toch tegen het net. De voorsprong was terecht gezien de krachtsverhoudingen op het veld. Toch had Frans Bouckaert vier minuten daarna de stand gelijk moeten trekken. Frans Bouckaert van FC Lisse (links) vindt WSB'er Ton van Vondelen op zijn weg. Op de achtergrond kijkt Robèr Marijnen toe. Bij een diepe bal van achteruit wilden maar liefst vier Noord- wijkerhouters de bal verdedi gen. Lissenaar Ronald van Dijk werd daarbij in de ogen van scheidsrechter Penninx onre- gelmentair ten val gebracht, wat een strafschop voor de thuis club opleverde. Bouckaert pro duceerde een slappe inzet, die Michel van Haren de kans gaf om zijn doel leeg te houden. Dat lukte de oud doelman van UDO. Vervelend was dat hij de wedstrijd niet uit kon spelen door een opgelopen spierver- rekking. Zijn vervanger, Jan Wil lem den Elzen, deed niet onder voor Van Haren, hoewel deze wel een treffer moest incasse ren. Schoten van Ronald van Dijk en Patrick Bon werden knap onschadelijk gemaakt. Al leen via een strafschop van Pa trick Bon moest Den Elzen bui gen bij een stand van 0-2. Het tweede doelpunt van WSB kwam op naam van Theo Aanhane, die een aanval van Marijnen en invaller Nick Caisly afrondde. Op dat moment speelden de Noordwijkerhou- ters met tien man, omdat Ton van Vondelen buiten het veld behandeld diende te worden na een actie van Paul Pijpers. Lisse zette de gasten nog wel onder enige druk, maar het wa ren de Noordwijkerhouters, die cje kansen kregen. De terugge keerde Van Vondelen zag ?ijn schuiver net naast rollen, terwijl foto loek zuyderduin Lissenaar Ed Wessels dank zij de lat geen eigen doelpunt maakte. FC Lisse - WSB 12 (0-0) 53 Hooymans 0-1. DEN HAAG ANP Bondscoach Roelant Oltmans en manager Franklin Dikmoet beginnen de aanloop naar de Olympi sche Spelen met 22 hockeysters. Zestien van hen worden uitgenodigd voor het trainingskamp van half januari in Cairo en de aansluitende wedstrijdenreeks tegen Zuid-Korea inTerrassa. Aanvalster Cecile Vinke (MOP) en Marcha van der Vaart (HDM) zijn overgeheveld van Jong Oranje naar de seniorenselectie. Na een blessureperiode zijn Lisanne Lejeune en Noor Holsboer, beiden van HGC, teruggekeerd. De selectie is: Ingrid Appels (MOP), Helen Lejeune-Van der Ben, Carina Benninga (beiden Am sterdam), Carina Bleeker (Groningen), Annemieke Fokke (HGC), Harriet Groten (Zwolle), Noor Holsboer, Danielle Koenen, Lisanne Lejeune (allen HGC), Jeanette Lewin (Kampong), Caroline van Nieuwenhuyze-Leenders (HGC), Martine Ohr (HDM), Wietske de Ruiter (HGC), Florentine Steen- berghe (MOP), Carole Thate (Amsterdam), Jacqueline Toxopeus (Hilversum), Marcha van der Vaart (HDM), Cecile Vinke (MOP), Suzan van der Wielen (HGC), Ingrid Wolff (Amsterdam), Mieketine Wouters (Amsterdam). LEIDEN RUUD PATTIAPON Fred Filippo was bepaald niet blij met het kunstje dat de KNVB hem vorige week woens dag flikte. „Toen hoorden we pas dat we zaterdag tegen Tel star moesten spelen," mopper de de jeugd trainer van UVS. Het bleek namelijk dat de wed strijd Telstar-Heerenveen (1-3) eveneens was vervroegd waarna de KNVB UVS verplichtte om tegen Telstar aan te treden. Een doelpuntrijke wedstrijd overi gens, want bij een 5-5 einduit slag kan niemand zich echt ver veeld hebben. Doelman Dave de Heiden zal achteraf vurig hebben gewenst dat de KNVB het niet in de zotte kop had gehaald om de wed strijd in te lassen. De Leidse go alie. volgens Filippo vaak de redder van UVS. beleefde het ergste wat een doelman maar kan overkomen: namelijk aan het leeuwedeel van de tegen doelpunten schuldig te zijn. Liefst viermaal verkeek De Hei den zich op inzetten van de te genstanders en slechts éémaal was hij volstrekt kansloos. „Hij had een volslagen 'off day'," al dus Filippo, die het zwakke op treden van de meestal sterk keepende De Heiden plaatst in het proces van 'sportief volwas sen worden'. „Ik neem het hem daarom niet kwalijk." Gelukkig waren de Leidenaars eveneens op schot. Jack Honsbeek, Andy van der Heiden, Marco Aker boom, Maikel van Wieringen en de prima spelende B-junior Barry Dubbeldeman hielden toch nog een punt in Leiden. Theoretisch kan Dick Jaspers de wereldbeker driebanden binnenhalen. De Brabander bereikte gisteren de halve fina les van het slotevenement in Tokyo door fraaie overwinnin gen op Weingart, bekerhouder Ceulemans en Pilss. De nederlagen van favorie ten als de Belgische bekerhou der Raymond Ceulemans en de Zweed Torbjöm Blomdahl maakten hem onverwacht nog een potentiële kanshebber op de hoofdprijs. „Als ik daar aan ga denken, speel ik tegen Die lis geen bal meer", keek hij vooruit op de belangrijke par tij in de halve finale. Jaspers presteert in zijn eer ste jaar als volledige BWA-spe- ler boven verwachting. Voor de derde keer reikte hij in de cyclus van vijf tot de laatste vier. Zijn totaalgemiddelde is op Ceulemans en Blomdahl na het hoogst. Daarnaast won hij van beide topspelers. „Mijn uitgangspunt was overleven. Ik had niet veel verwachtin gen. Maar het is voortreffelijk gelopen", stelde hij in de Ja panse hoofdstad vast. Jaspers liet in Gent, Berlijn, Palma en Seoul een uitsteken de indruk achter. Zijn hoge ge middelden stelden hem ge rust. „Ik heb bewezen dat ik tot de wereldtop behoor. In Tokyo heb drie uitstekende partijen gespeeld tegen ach tereenvolgens Weingart, Ceu lemans en Pilss. Vooral de ze ge tegen Weingart was belang rijk. Ik speelde als laatste in een lege hal. Dat stimuleert niet echt. Maar ik heb geleerd me van de omstandigheden niets meer aan te trekken. Dat is mijn grote winst van dit sei zoen. Mentaal ben ik een stuk sterker geworden, rijper ge worden." Ceulemans werd in Tokyo in vier sets en een moyenne van ruim 1,8 aan de kant gezet, Pilss in de kwartfinales in drie sets met ruim anderhalf ge middeld. „De pauze tussen Seoul en Tokyo heb ik als ver velend ervaren. Je mist de toemooisfeer. Toen ik in Tokyo arriveerde kon ik me eindelijk weer op het biljarten richten." Ceulemans kan door de vroege nederlaag tegen Jaspers geen punten aan zijn totaal van 150 toevoegen. De Belg is bij de titelverdediging volledig afhankelijk geworden van de prestaties van zijn rivalen. De Italiaan Zanetti hielp de bekerhouder door de Zweed Torbjöm Blomdahl na een moeizaam gevecht (3-2) uit de halve eindstrijd te houden. Mocht Zanetti van Bitalis ver liezen en als vierde eindigen, dan maken Jaspers en Dielis ook nog kans op de wereldbe ker. Toenooiwinst levert zestig punten op, tevens de achter stand die het tweetal heeft op klassementsleider Ceulemans. „Theoretisch kan ik nog winnen", weet Jaspers. „Ik houd het echter voorlopig toch maar Ceulemans of Blomdahl. Als ik aan de we reldbeker denk, ga ik ver krampt spelen", aldus de Ne derlander. Frans van Kuijk heeft op on dubbelzinnige wijze het eerste nationale Grand Prix-toernooi driebanden in Rotterdam ge wonnen. De 29-jarige speler uit Oudenbosch rondde de fi nale tegen Anno de Kleine af in slechts twintig beurten, waarmee hij het hoge partijge middelde van 2,500 bereikte. Van Kuijk deed nog een po ging het Nederlands Grand- Prixrecord van Christ van der Smissen scherper te stellen of ten minste te evenaren. Die kwam eerder in dit toernooi uit op negentien beurten (2,631). Van Kuijk haalde het net niet. In Rotterdam werd zeer goed gespeeld. Moyennes van 1,500 en meer bleken gewoon. In de kwartfinales kwamen verliezers en winnaars zelfs tot een algemeen partijgemiddel- de van 1,287. Voor het gehele toernooi werd voor de win naars 1,224 geregistreerd. In Utrecht is een begin ge maakt met het tweede Grand- Prixtoemooi. Daar staat de fi nale 26 januari op het pro gramma. Van Kuijk is nu eer ste op de nationale ranglijst driebanden. Hij heeft 564 pun ten. Tweede is Jan Amouts (415) en derde Chnst van der Smissen (407). Dick Jaspers, die zijn kansen door de we reld-bekertoernooien in Azië niet kon verdedigen, is twaalf de.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15