Sport Menzo nu in de heldenrol Katwijk in polonaise naar het nieuwe jaar -IPPMr Piet Keizer wist dat Van 't Schip rood zou krijgen m *1 Zandstra en Veldkamp presteren goed bij slechte weersomstandigheden Gustafson verbetert oud record EindrecU 13 JIEUWSLIJN Van den Berg verlaat Dekker LEIDEN Michael van den Berg verlaat Dekker Tennis. De Koudekerkse tennisser bereikte voor volgend jaar geen stemming met sponsor Coen Dekker, eigenaar van het tennis- centrum in Warmond. Volgens de lange speler kon Dekker niet tegemoet komen aan zijn eisen. Van den Berg steeg in de afgelo pen zes maanden 600 plaatsen op de wereldranglijst hij is nu 388 en zag zijn marktwaarde daardoor stijgen. Hij heeft aan biedingen uit binnen- en buitenland, maar maakte nog geen keuze. „Ik betreur het dat we niet tot overeenstemming konden ko men," aldus de tennisser. „Dekker heeft me jarenlang enorm ge steund en ik heb veel aan hem te danken. Dan is het zwaar om uit elkaar te gaan. Om full-time te tennissen is veel geld nodig en het komende jaar wordt het erop of eronder. Ik zou een dief van mijn eigen portemonnee zijn als ik zou blijven." Van den Berg blijft wel gewoon trainen bij Berry Janse die in het nieuwe Dekker-centrum in Zoetermeer werkt. Grimbergen oververmoeid naar huis 1NZELL Jolanda Grimbergen heeft het trainingskamp van de vrouwenkernploeg in Inzeil verlaten. De kernploegrijdster uit Noordwijk zal naar alle waarschijnlijkheid niet deelnemen aan de Nederlandse afstandskampioenschappen, die van 2 tot 4 ja nuari in Heerenveen worden gehouden. Grimbergen is overver moeid. In Nederland zal de nationale allroundkampioene door KNSB-arts Frank Nusse worden onderzocht. Tijdens het voorsei zoen waren de prestaties van Grimbergen al ernstig tegengeval len. Deze week doen de overige rijdsters uit de ploeg van bonds coach Arie Koops mee aan de traditionele Weihnachtsrennen. Juniorenrecord Tamminga ALPHEN AAN DEN RIJN Alphenaar Christian Tamminga heeft in zijn eerste indoorwedstrijd van het seizoen zijn eigen Nederlands juniorenrecord polsstokhoogspringen verbeterd. Tamminga, vorig jaar als B-junior al Nederlands indoorkam- pioen bij de A-junioren en buiten ook al recordhouder met 5,06, kwam in het Duitse Dortmund tot een hoogte van precies vijf meter wat een verbetering betekende van maar liefst vier deci meter. De prestatie van Tamminga, onlangs met zijn vader en trainer Piet overgestapt van Sparta naar stadgenoot Haag Atle tiek, is met name interessant gezien de Nederlandse kampioen schappen indoor over anderhalve maand. Bovendien ligt de li miet van 5.10 voor de WK junioren deze zomer in Seoul duide lijk binnen handbereik. Couples stormvaste wereldkampioen MONTEGO BAY Met een fabelachtige slotronde van 66 werd Fred Couples gisteren op de baan van Montego Bay op Jamaica de eerste wereldkampioen van de profgolfers. De Amerikaanse Ryder Cup speler gold als iemand met een neiging tot falen als de grote prijzen in zicht kwamen. Maar ditmaal was daar geen sprake van. Met birdies op de tiende en zeventiende hole liet hij het hele veld ver achter zich. Na de derde dag had de Amerikaan nog een achterstand ten opzichte van Bemhard Langer en Paul Azinger. 'mmSBÊWm mmmmmmi Stefan Pettersson laat Ed de Goey kansloos vanaf elf meter. In de laatste minuut werd hij dan toch nog gepasseerd. En ook al leid de Ajax op dat moment soeverein met 3-0, die tegentreffer deed Stanley Menzo in toom ontsteken. Frank de Boer en Michel Kreek moesten het ontgelden, want zij hadden Joszef Kiprich vrije doortocht gegeven, waardoor de Hongaarse Feyenoorder eenvoudig kon scoren. En dat ene schrammetje, hoe klein ook, zat Menzo flink dwars. AMSTERDAM JAN MENNEGA GPD-VERSLAGGEVER Want Ajax-Feyenoord, bijzonder boeiend en een tikje geflatteerd met 3-1 door Ajax gewonnen, was ook de strijd tussen Stanley Menzo en Ed de Goey, met als inzet de na latenschap van Joop Hiele bij het Neder lands elftal. Zou Rinus Michels zich bij zijn keuze al leen laten leiden door hetgeen hij heeft ge zien in de enig echte Nederlandse voetbal- klassieker, dan zou Stanley Menzo zich nu al verzekerd weten van een uitnodiging voor de eerstvolgende interland. De acro baat tussen de palen bij Ajax keepte een foutloze partij. „Ik denk dat Menzo de wed strijd voor Ajax heeft gewonnen", oordeelde Wim Jansen zelfs. Ed de Goey zat veel minder lekker in zijn vel. De lange Rotterdammer maakte althans geen bijster zelfverzekerde indruk, zonder dat hij overigens schuld droeg aan één van de Ajax-treffers. In het afgeladen volle Olympisch Stadion nam de thuisclub al na zeven minuten de leiding door Wim Jonk die van een meter of dertig onbedaarlijk hard en zuiver uithaalde, 1-0. Onder aanvoering van de opnieuw uit blinkende Gaston Taument ook een aan staande Oranjeklant de onvermoeibare Peter Bosz, de uitstekende John Metgod en de onverzettelijke John de Wolf, kreeg Ajax de duimschroeven daarna stevig aange draaid. Maar doelpunten bleven achterwe ge. Niet alleen door uitstekend keeperswerk van Menzo, ook omdat Blinker vrij voor doel de bal maar half raakte en eveneens omdat Bosz met een geweldige uithaal de lat teisterde. Met Alfons Groenendijk voor de grieperi ge Danny Blind en John van Loen voor de geblesseerd geraakte Aron Winter leek Ajax aan een loodzware tweede helft te gaan be ginnen. Maar een individuele actie van Dennis Bergkamp loodste de Amsterdamse ploeg zeven minuten na de pauze al in vei lige haven. John de Wolf kon de gedemar reerde Ajacied alleen nog met een overtre ding een halt toeroepen. Omdat hij dat bin nen het strafschopgebied deed, kon scheidsrechter Hans Reygwart niets anders dan een strafschop toekennen. Stefan Pet tersson wist daar wel raad mee, 2-0. De wedstrijd ontaardde daarna net niet in een ordinaire gooi- en smijtpartij, maar dat was allerminst de verdienste van Reygwart. De spelers raakten door hem geïrriteerd. De rode kaart van Van 't Schip was daar misschien een uitvloeisel van. De sierlijke Amsterdamse rechtsbuiten, bepaald niet het prototype van een voetbalbooswicht, moest vertrekken na een ongelukkige en ook wat onbeholpen actie tegen Bosz. De overtreding leek veel ernstiger dan hij in werkelijkheid was. Maar ook met een nu merieke minderheid bleef Ajax op de been. Sterker, na een uitval via Bergkamp, die precies op het goede moment Van Loen in stelling bracht, voerden de Amsterdammers de score zelfs nog verder op. Dat Kiprich te gen sluitingstijd nog iets terug deed, was, zoals gezegd vervelend voor Menzo, maar meer dan statistische waarde had de ere- treffer niet. AMSTERDAM EELCO DE KOFF GRD-VERSLAGGEVER Het bemoedigende tikje van Louis van Gaal kwam wel heel ironisch over. John van 't Schip mocht uitgerekend na een rode kaart van zijn trainer een schouderklopje ontvan gen. Dat had hij natuurlijk lie ver bij een publiekswissel na een perfect gespeelde wed strijd willen hebben. Maar daarvoor is het waarschijnlijk nog te vroeg. De van vleugel spits tot middenvelder ge transformeerde Ajacied schreef in een klein uur spelen slechts één goede actie, en dan nog wel een voorzet, op zijn In de catacomben van het slooprijpe Olympisch stadion kwam ook voorzitter Michael van Praag hem te hulp. De Ajax-voorzitter gaf de oud- aanvoerder in de gang bij de kleedkamer een schouder klopje. „Laat je niet uit het veld slaan, jongen", bracht Van Praag hem een lichtje in deze donkere dagen. Van 't Schip beloofde dat, ook al weet hij dat hij volgend jaar weer op de bank, vanwege de op handen zijnde schorsing, moet plaatsnemen. Het oog van de meester zag het al minuten van tevoren aankomen. Piet Keizer, de Amsterdamse vleugelspits van weleer, merkte even na rust op dat John van 't Schip 'over de rooie' was. Nog even en de ro de kaart zou uit het borstzakje van scheidsrechter Hans Reyg wart verschijnen. Keizer had het goed voorvoeld. Nadat Van 't Schip eerder Ruud Heus ro buust had geblokt, was Peter Bosz het volgende slachtoffer van Ajax' rechter middenvel der. Van 't Schip kon vertrek ken, Ajax vergrootte in het laatste half uur met zijn tienen de 2-0 voorsprong tot 3-0. „Ik was een fractie van een seconde te laat. Ik deed het niet bewust, het was gewoon een ongelukkig moment", moest Van 't Schip na afloop erkennen. „Ik had al een over treding gemaakt, en de scheidsrechter vond het tijd worden om een kaart te trek ken". De Wolf Niet alleen Van 't Schip, maar ook Feyenoord-speler John de Wolf gaat met een schorsing in het vooruitzicht de winterstop in. Zijn tackle op beide benen van Dennis Bergkamp leverde niet alleen een strafschop op, maar ook een gele kaart. Na afloop was De Wolf het met beide sancties niet eens. „Bergkamp deed een stap naar rechts waardoor ik hem raak te. Volgens mij was het geen overtreding". Ajax kwam op 2- 0. De Wolf: „Na die strafschop knapte er iets bij ons. Het was de beslissing". Zich van geen kwaad be wust maakte De Wolf tevreden de balans op van Feyenoords eerste competitiehelft. „We kunnen met opgeheven hoofd het nieuwe jaar in. We staan tweede, we doen Europees en in de KNVB-beker nog mee. Op 5 januari gaan we onder Hans Dorjee met frisse moed verder. Al moet ik dan op de tribune beginnen". Met een polonaise van suppor ters en spelers in de druilerige regen luidde de w Katwijk op eigen terrein het succesjaar 1991 uit. De overwinning op Noordwijk (4-1) bracht alles en iedereen op sportpark De Krom in hogere sferen. Het bericht dat Quick Boys had verloren deed de rest. Een prettig uiteinde zo gezegd. Daar zag het zaterdagmiddag aanvankelijk helemaal niet naar uit. De wedstrijd ging dan wel door tot veler verbazing, maar alle ingrediënten voor een ver velende middag leken aanwe zig. Veel wind, regen en een veld waar links en rechts plas sen zichtbaar werden. De toe schouwers lieten het om die re den ook voor een groot deel af weten. Maar alle thuisblijvers kregen ongelijk want Noordwijk en Katwijk maakten er een fantas tische wedstrijd van. Niet ge hinderd door de elementen leg den beide ploegen vloeiende combinaties op de belabberde mat. Gek genoeg wisten de 22 voetballers dus het doorgaan van de derby te rechtvaardigen. Bij Katwijk wilden ze graag spelen. De ploeg is in vorm en bij de tegenstander ontbraken nogal wat namen, zoals die van Joop Tegelaar en Rick van Dijk (geblesseerd) en de in de VS va kantie vierende keeper Rob van Dijk. Arbiter De Wit was met zijn vrouw en kinderen hele maal uit Heukelum gekomen en had bij aankomst ook geen zin meer in een directe terugtocht. Daarom floot hij om half drie voor het beginsignaal. Amper zestig seconden na het fluitje had Katwijk misschien het duel alsnog willen uitstellen. Na een pass van Kees Smit kreeg Patrick Scheurwater de bal op zo'n 35 meter van het Katwijk-doel voor de schoenen. De kleine spits van Noordwijk nam het leer direct op zijn pan toffel en de bal belandde ge dragen door de wind buiten bereik van keeper Teun van Duyvenbode tegen het net: 0-1. Krayenoord De toeschouwers legden zich al neer bij het feit dat het hoogte punt van de wedstrijd reeds was gepasseerd, maar ze zouden nog veel moois te zien krijgen. Katwijk hervond zich namelijk razendsnel. Kees Krayenoord zette zijn ploeg binnen een kwartier al op 1-1. Zijn schot was niet al te gevaarlijk, maar de Noordwijkse invaller-doel man Ronald van Kesteren ook niet al te overtuigend. Na een half uur spelen had Bram Marbus de kans om zijn eerste basisplaats in een com petitieduel voor Noordwijk ex tra glans te geven. Na een mooie combinatie met Scheur water in de middencirkel ging hij alleen op het doel af. Het schot van de lange spits ging net naast. Trainer John Eelman van de bezoekers had gelijk toen hij na afloop zei dat hier het breekpunt van de wedstrijd lag. Direct na de misser van Marbus nam Katwijk namelijk de leiding. Johan de Kroon schoot in na een hoekschop en omdat Van Kesteren de venijni ge schuiver niet goed pareerde, kon Pim Langeveld voor 2-1 zorgen. Beide ploegen onder scheidden zich in de temporijke eerste helft nog met enkele kan sen, maar alleen Kees Zethof liet arbiter De Wit nog schrijven. De bonkige verdediger van Noord wijk kegelde in de beginfase al straffeloos de nodige Katwijkers omver. Toen hij rond de mid denlijn volkomen nodeloos uit blinker Marco van der Plas in een plas donderde, kreeg hij eindelijk geel. Langeveld Na de pauze viel Noordwijk vol gens Eelman met te weinig overleg aan. Te veel mensen in de 'zestien' en te weinig dek king achterin leken de bezoe kers op te breken. De kansjes van Noordwijk waren klein en gering in aantal. Als er al eens iemand gevaarlijk werd, stond Teun van Duyvebode zijn man netje met enkele knappe reac ties. Voor het Noordwijk-doel was het veel dreigender. Pim Lange veld en Gijs Collé weigerden echter ieder een voortreffelijke actie van Van der Plas tot doel punt te promoveren. Hierdoor bleef Noordwijk veel te lang in Noordwijks Kees Zethof (4) lanceert weer eens een Katwijker. Gijs Collé moet zweven. de wedstrijd. Pas in de laatste minuten wist Katwijk de ver diende zege veilig te stellen. Eerst rondde Edwin Verhoogt (hij speelde voor de geschorste Henri Pouw) een pass van Collé af en even later deden de twee Leidenaars het andersom. Collé maakte daardoor aan alle onze kerheid een einde: 4-1. Na de Verhoogt-treffer belaagden en kele heetgebakerde Noordwij- kers de grensrechter, omdat de lijnrechter buitenspel over het hoofd zou hebben gezien. Het incident liep met een sisser af en de grootste heethoofden Leonard van Utrecht en Martin van Kins waren daar niet onge lukkig mee. Na het laatste fluitsignaal kreeg het Katwijkse waterballet nog een epiloog in de vorm van een polonaise met aanhang en spelersgroep. Muzikaal bijge staan door het luidruchtige hoempapa-orkest op de hoofd tribune. Een bewijs van het col lectivisme bij Katwijk dat vooral door trainer Arie Lagendijk is bijgebracht. Maar al kookt de succesvolle coach een hoop voor op De Krom, deze cama- FOTO LOiK ZUYDERDUIN valeske actie was uiteraard niet aan zijn brein ontsproten. Katwijk - Noordwijk 4-1 (2- 0-1. 14 Krayenoord 1-1, 29 Langeveld 2-1.85 Verhoogt 3-1. 87 Collé 4-1 Scheidsrechter: De Katwijk: Van Duyvel Wieras, De I' Krayenoord Noordwijk: V meyer. Van Zeist. Langemaat. '0Ón; Langeveld, Verhoogt. Collé; tel). De Ridder, Van der Plas. COLLALBO ANP Falko Zandstra heeft dit weekeinde bij internationale wedstrijden in Collalbo (Italië) twee overwinningen geboekt. Bart Veldkamp tekende voor de beste prestatie door de 5000 meter te win nen in 6.58,46. Sneeuwjacht (zater dag) en voortdurende regen (zondag) beïnvloedden de tijden negatief. Zandstra en Veldkamp werden vo rige week door het NOC als eerste le den van de mannenkemploeg aange wezen voor de Olympische Spelen van Albertville. De jeugdwereldkampioen uit Heerenveen noteerde op de 500 me ter 38,49 en op de 1500 meter 2.00,74. Veldkamp bleef Zandstra op de lang ste afstand drie tellen voor. Zaterdag kwam de vroegere kernploegsprinter Gerjan van den Brink tot 1000-metertijd: 1.16,94. Ondanks de matige condities ver beterde Rintje Ritsma op de sprint zijn persoonlijk record. De Fries, die drie weken geleden in de Thialfhal door winst op de 1500 meter interna tionaal furore maakte, klokte 38,81. Enige niet-Nederlandse deelnemer van allure in Collalbo was de Italiaan Roberto Sighel, vorig seizoen tweede bij het WK in Heerenveen. Verder dan tweede plaatsen op de 500 en 1500 meter en de vijfde op de 5000 meter kwam de boswachter uit Baselga de Fine dit keer niet. De wedstrijden werden gehouden in het kader van het trainingskamp, dat de kernploeg van bondscoch Ab Krook in het noord-Italiaanse schaatsdorp heeft belegd. Ben van der Burg, die een serie behandelingen bij de Duitse sportarts Muller-Wohlfarth heeft afgesloten, beperkte zich tot een enkele 500 meter (39,79). Leo Visser, die hinder ondervindt van een pijnlij ke lies, schaatste zijn eerste 5000 me ter van het seizoen in een aanvaard bare 7.05,73. De aan de heup gekwetste Van der Burg heeft de clubarts van Bayem München nu drie keer geconsulteerd. Voorzichtigheidshalve liet Van der Burg de andere afstanden aan zich voorbijgaan. Mogelijk volgt er voor het vertrek uit Collalbo deze week nog een test. Volgende week zondag keert de Nederlandse schaatsploeg terug naar Nederland. Op 2. 3 en 4 januari worden in Heerenveen de Nederland se afstandskampioenschappen ge houden. RATTVIK ANP/RTR Tomas Gustafson heeft bij de Zweedse afstandskampioen schappen de tien kilometer op een natuurijsbaan in Rattvik af gelegd in 14.51,2. Dat is ruim een minuut boven zijn beste prestatie (13.48,20), die vier jaar geleden in Calgary goed was voor Olympisch goud. Desondanks zal de verrich ting van de 31-jarige schaatser uit Eskilstuna de boeken ingaan als nationaal record. Volgens de regels kan een Zweed (en ook een Noor) nationale records al leen in eigen land verwezenlij ken: Hij verbeterde de oude 'toptijd' met vier seconden. Vrijdag werd Gustafson al natio naal kampioen op de 5000 me ter. Gustafson is volgende maand bij de mannen de enige Zweed tijdens het toernooi om het Eu ropees kampioenschap, dat van 17 tot 19 januari in Heerenveen wordt gehouden. Ook bij de vrouwen mag Zweden slechts één rijdster afvaardigen. Van Hanegem wordt trainer van Holland UTRECHT ANP Wim van Hanegem wordt vol gend seizoen hoofdtrainer bij de Utrechtse amateurclub Hol land. De oud-international die zich met Arie Haan en Jan Pe ters heeft aangemeld voor de verkorte KNVB-cursus, volgt bij de zondag-eersteklasser Wim Pot op. Van Hanegem is nu als assistent bij Holland werkzaam. Van Hanegem was eerder als assistent werkzaam bij Feye- noord, Utrecht en Wageningen. Bij Wageningen fungeerde Van Hanegem vorig seizoen als 'praatpaal en vraagbaak' naast de 42-jarige Haarlemse trainer Piet Buter (ex-Noordwijk. thans Emmen). De Gelderlanders leef den tijdens zijn functioneren helemaal op.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13