Rtv show Dynasty was vooral een leuke zomerklus 'Ik behandel kinderen als volwassenen Maandag 23 december 2691 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: JAN KUNGE 10 Jeroen Krab bé: „Ik blijf al tijd terugko men naar Ne derland. Ik heb ontzet tend veel ge zien in mijn leven, maar ik voel toch al tijd een diepe vreugde als ik weer over de gracht fiets. Het valt soms niet mee om uitje koffer te leven." foto GPD Jeroen Krabbé over zijn flirt met Alexis Hij mag zichzelf weliswaar het liefst betitelen als kunstenaar, zijn film en tv-werk trekt bij het grote pu bliek vooralsnog de meeste aandacht. Binnen kort is Jeroen Krabbé in de hoedanigheid van acteur dan ook weer ruimschoots in de Neder landse bioscopen te bewonderen. Een achteloze greep uit het aanbod: 'Prince of Tides', een film van Barbra Streisand; 'Kafka' van Steven Soder- berg. Een hoofdrol in Rudi van Dantzigs 'Voor een verloren soldaat', een project van Paul Ru- ven. Een internationale tv-produktie over Stalin en de verfilming van het boek Oeroeg van Hella Haasse door Hans Hylkema. Daarnaast mag natuurlijk zijn tv-rol als de boosaardige nieuwe vlam van Alexis, Jeremy van. Dom in de miniserie 'Dynasty, the Reunion' (Ve ronica, vanavond) niet worden vergeten. De klas siek geschoolde Krabbé in een 'wegwerp-serie', kan dat wel? „Natuurlijk. Ik wil absoluut niet pretenderen dat het Shakespeare is, maar je moet toch be hoorlijk wat vakmanschap in huis hebben om zo'n rol echt goed te vervullen. Dynasty is junk food, maar wel zeer professionele junkfood. Bo vendien was het leuk én leerzaam om te doen. Ik heb het resultaat pas geleden voor het eerst ge zien, samen met mijn gezin, en het viel ontzet tend mee. Het was wel uitermate vreemd om me zelf tussen al die figuren te zien. Dynasty was er gewoon altijd, zo vanzelfsprekend, en nu stond ik er opeens tussen." Hoog tempo „Er werd gewerkt in een ontzettend hoog tempo; Na een'take' was het bekeken, er werd vrijwel niets opnieuw gedaan. Mensen als Joan Collins, die die rol negen jaar hebben vervuld, hoeven maar een keer met hun ogen te knipperen en ze wórden het personage. Voor mij, als 'nieuwko mer' was dat wel even wennen". Krabbé heeft niets dan lof voor zijn Dynasty- collega's. Vooral met Joan Collins klikte het meteen. „Ik kon het geweldig goed met haar vin den, elke dag dolle pret. Ik liet me niet comman deren, en dat is ze niet gewend. Daar viel ze blijk baar voor. Joan is misschien geen ijzersterke ac trice, maar ze heeft zichzelf wel tot een soort my the verheven door keihard te werken. Ze weet verdomd goed wat ze met dat hoofd van haar kan". Zelf zou Krabbé een vaste rol in zo'n langlopen de serie niet accepteren. Dynasty was voor hem „een leuke summerjob", maar hij wil niet op een dergelijke rol vastgepind worden. Kort geleden nog kreeg hij een aanbieding voor een hoofdrol in een Amerikaanse serie. „Ik moest tekenen voor vijf jaar en twee 'optional years', wat wil zeggen dat de filmmaatschappij beslist of ze wél of niet met je door willen gaan. Na die vijf jaar mag je niet zomaar opzeggen, dat wordt voor jou beslist. Ik kon er kapitalen mee verdienen, met zes maanden werk per jaar. Toch heb ik de rol niet genomen. Ik zou mijn groeimogelijkheden als filmacteur daarmee afsnijden. De acteurs uit Dy nasty zijn, op Collins na, allemaal werkloos sinds de serie werd stopgezet". Stalin Krabbé reist sinds zijn internationale doorbraak als acteur heel wat af. Toch heeft hij zijn 'thuis' nog steeds in Amsterdam, 'de leukste stad van de wereld'. „Ik blijf altijd terugkomen naar Neder land. Ik heb optzettend veel gezien in mijn leven, ik geniet er nog steeds van, maar ik voel toch al tijd een diepe vreugde als ik weer over de gracht fiets. Het valt soms niet mee om uit je koffer te le ven, het kan knap eenzaam zijn. Ik neem dan ook altijd mijn hele gezin mee op reis, we lijken soms een stel zigeuners". Krabbé is net terug uit Moskou, waar hij de op namen voor een internationale tv-film over Stalin en met onder anderen Robert Duvall, voltooide. Inmiddels zijn in Amsterdam de repetities gestart voor het theaterstuk 'Love Letters' van de schrij ver A. Guersney, waarin twee geliefden elkaar hun liefdesbrieven voorlezen. In januari zal hij met het stuk een maand lang met Petra Laseur in de hoofdstedelijke Amstelkerk optreden. „De pre mière zal me wel hartkloppingen bezorgen. Ik heb zeven jaar niet op het toneel gestaan, en ik heb het gemist. Het kwam er gewoon niet van". Tussen de repetities door vliegt Krabbé naar Curasao, waar hij een expositie van eigen werk moet openen. Krabbé is een uitermate verdien stelijk schilder, en de internationale erkenning laat dan ook niet op zich wachten. „Ik doe alles wat op mijn pad ligt, als ik het maar leuk vind. Of het nu film, tv of kunst is: het maakt me niet uit. Ik heb nu eenmaal dat dubbeltalent meegekre gen, en ik benut het ook. Vooral het schilderen heeft een hoge vlucht genomen. Ik sla soms rol len af als mijn schilderwerk in gevaar dreigt te ko men, want ik heb het echt nodig, dat moment van bezinning achter mijn ezeltje. Het geeft me nieuwe energie, terwijl filmen juist uitputtend is. Schilderen staat zo extreem tegenover al 'dat ge doe', het reizen, de publiciteit Het is zo introvert, zo heerlijk stil". CLOSE UP Gerard van Putten DYNASTY IS JUNKFOOD, maar wel zeer professionele junk food. Bovendien was het leuk én leerzaam om te doen. Ik heb het resultaat pas geleden voor het eerst gezien, samen met mijn gezin, en het viel ontzettend mee. Het was wel uitermate vreemd om me zelf tussen al die figuren te zien. Dynasty was er gewoon altijd, zo vanzelfsprekend, en nu stond ik er opeens tussen. (Jeroen Krabbé) Onderduiken in des noods een of ander bungalowpark van Piet Derksen is er dus niet meer bij. Het heeft geen enkele zin meer om weg te kruipen voor mensen die u dezer dagen ei genlijk liever niet zou willen zien. Er helpt geen lieve moe dertje meer aan: of u wilt of niet, aan al die familie-plicht plegingen en al die visites valt niet meer te ontkomen. Vluch ten kan echt niet meer. Mocht u overwegen de grote verdwijn truc uit uw particuliere goo- cheldoos te toveren, weet dan dat anderen sinds twee jaar de hulp van KRO's eigen speur neus Han van der Meer kunnen inroepen om u op te sporen. Tersluiks de anonimiteit opzoe ken om in de beslotenheid van uw favoriete gezelschap een hapje en een drankje te nutti gen, vergeet het maar. Een briefkaart naar de KRO en uw eigen Ver van m'n Bed-show is tot mislukken gedoemd. Voor Han van der Meer bestaat het begrip Spoorloos eenvoudig niet. Vertrekken zonder achter lating van een nieuw adres of tijdelijk een andere identiteit aannemen om te ontsnappen aan de gezinstradities, het is bij voorbaat al verspilde moeite. Spoorloos is best onderhou dend, daar niet van. Maar juist voor mensen die prijs stellen op absolute privacy had het be wuste programma best enkele weken na net nieuwsjaarscon* eert en het schansspringen uit Garmisch Partenkirchen mogen worden uitgezonden. Maar nee, Bart de Graaff van B.O.O.S. voelt zich een met de kids Ruim drie jaar gele den, toen de eerste serie afleveringen van B.O.O.S. (Bart Omroep Or ganisatie Stichting) uitgezonden werd, was het programma meteen het gesprek van de dag. Inmiddels is het programma aan zijn vierde seizoen bezig, en nog altijd met succes. Ook nu het nieuwtje er af is. Een beter bewijs bestaat er niet: Bart de Graaff (24) is meer dan een cu riosum: hij is een raspresenta tor. „Het verschil tussen B.O.O.S. en andere kinderprogramma's is dat de kinderen bij B.O.O.S. serieus genomen worden. Ik be handel kinderen niet anders dan volwassenen," aldus Bart de Graaff. Hij heeft net zijn computerspelletje weggelegd. Voor aanvang van het gesprek was hij er zo druk mee in de weer dat hij de hele wereld om zich heen vergat. „Ik ben niet als Hennie Huis man, die letterlijk en figuurlijk neerbuigend tegen de kinderen doet." Eikels Letterlijk neerbuigend hóeft Bart ook niet tegen de kinderen te doen. Door groeistoornissen in zijn jeugd is hij nooit groter geworden dan een kind van een jaar of twaalf. Doordat is hij zich ook nog eens goed in de bele vingswereld van een kind kan verplaatsen, is hij „een van de kids",zoals producer Guido van der Kraan van B.O.O.S. het om schrijft. Zoals Bart de kinderen niet beschouwt als onderont wikkelde wezentjes die je moet aanspreken alsof ze achterlijk zijn, zo zien zij hem niet als een volwassene. De Graaff: „Ze vra gen als ze binnenkomen wel hoe oud ik ben, maar dat zijn ze zo weer vergeten. En dan ko men de verhalen over school en over de vriendjes en vriendin netjes." Bart de Graaff stelt zich als presentator van B.O.O.S. na drukkelijk op als iemand die, met de kinderen, volwassenen maar eikels vindt. Produktielei- der Peter Adrichem van Rob de Boer Productions, het bedrijf dat B.O.O.S. voor Veronica maakt: „Het idee achter Bart de Graaff: „Ik ben niet als Hem B.O.O.S. is dat Bart de baas is van een eigen omroep, die in zijn ogen veel te weinig zendtijd krijgt van (Veronica-)baas Rob Out, en dat maar niks vindt. B.O.O.S. sponsort een eigen voetbalelftal, heeft een omroep- ster en heeft zelfs een eigen showballet gehad." Religie „De formule van B.O.O.S. is amusement brengen voor kin deren," vertelt Guido van der Kraan. „Daarbinnen is veel mo gelijk. Tachtig procent van de onderwerpen is leuk, maar we mijden ook de serieuze onder werpen niet. We zijn bijvoor beeld onlangs op bezoek ge weest in het Ronald MacDo- lie Huisman, die letterlijk en figuurlijl nald-huis in Amsterdam. In dat huis, bij het St.Lucas-ziekenhuis in Amsterdam kunnen ouders logeren van kinderen die aan kanker lijden. Dat was niet be paald vrolijk, maar het sluit wel aan bij de belevingswereld van kinderen." De meeste onderwerpen zijn echter minder zwaar. Ook za ken die je niet meteen zou ver wachten in een snel en flitsend kinderprogramma in Veronica- stijl worden niet uit de weg ge gaan. De onderwerpen die in B.O.O.S. aan de orde komen worden tijdens de redactiever gadering vastgesteld. Bart de Graaff heeft zelf een behoorlijke stem in het kapittel. Toch komt het wel eens voor dat hij onder werpen voor z'n neus krijgt waar hij zelf in eerste instantie absoluut niets in ziet. „Maar ja," vertelt hij zelf, „als we al leen maar dingen zouden be handelen die ik zelf leuk vind, zou het programma alleen maar gaan over race-auto's, speedbo ten en helikopters." Theater De jonge presentator is afkom stig uit de theaterwereld. In het seizoen '86-'87 speelde hij bij Nooys Volkstheater, en daarna bij de Amsterdamse Jeugdko- medie. Een reclamespot waarin hij de hoofdrol vertolkte was zijn eerste ervaring met het me dium televisie. De spot wekte de aandacht van Rob de Boer, FOTO gpd waarna hij benaderd werd voor het nieuwe programma B.O.O.S. Zijn hele leven heeft Bart de Graaff kinderrollen ge speeld. Hij heeft er geen moeite mee dat men gebruik maakt van zijn unieke combinatie: een volwassene in het lichaam van een kind. De B.O.O.S.-redactie is niet van plan speciale aandacht aan Kerstmis te besteden. „Of het het zou iets heel speciaals moe ten zijn," stelt Bart. „Kijk, als ik naar Lapland mag om de kerst man te interviewen zeg ik na tuurlijk geen ,nee'." En oud en nieuw? „Hmmm, jammer dat die vuurwerkfabriek in Culemborg niet van de wéék ontploft is." Han van der Meen aan hem valt m< de KRO moest zo nodig in de cember Spoorloos laten herbe ginnen. En alleen daarom al kan die vereniging van anti-kerst feestvierders maar beter meteen worden opgedoekt, want die Van der Meer gaat geen zee te hoog om ook lieden die daar voor in principe niet te porren zijn onder de familiaire kerst boom te parkeren. De KRO heeft het patent op dit soort programma's. Zal wel voortkomen uit de wens om de genen die uit de moederschoot zijn gevallen terug te zetten op de hoeksteen van de maat schappij. Sinds jaar en dag wordt op de radio Adres Onbe kend uitgezonden. Maar de kans dat een radio-oproep wordt opgevangen is beduidend minder groot dan wanneer ie mands opsporing wordt ver zocht via de beeldbuis. Een ra dioprogramma kan nog zo goed zijn, de slechtste tv-uitzending heeft meer impact. Zien is im mers geloven. Een oproep in Spoorloos brengt een sneeuw baleffect teweeg, een oproep in Spoorloos ontlokt reacties op reacties op reacties. Desnoods worden ambassadeurs, zaakge lastigden, missionarissen en zendelingen ingeschakeld om de gezochte in een of andere nederzetting in de rimboe te lo- caliseren. En dan komt het onvermijdelij ke moment dat in het holst van de Australische nacht ergens de telefoon gaat. Slaperig hoort de foto dijkstra emigrant die z'n corresponden tie met het moederland al lang heeft gestaakt dan de blijmoedi ge stem van Van der Meer aan de andere kant van de lijn. Of je even een vliegreis van 24 uur wil maken omdat de nicht van achterneef toevallig prijs stelt op een kennismaking. Het zal je maar gebeuren. Wie na al die moeite nog nee durft te zeggen moet wel heel «stevig in de schoenen staan. Zeker als die Van der Meer ook nog op het gemoed van zo'n emigrant gaat werken door het verhaal op te hangen dat binnen de familie kring het vergeelde fotootje van dat ventje in matrozenpakje nog dikwijls uit de schoenen doos wordt gehaald. Voor het oog van de camera zijn slepende conflicten bijgelegd, oud zeer toegedekt en wrok weggeslikt. En naast oprechte blijheid vanwege het weerzien ook blijheid geveinsd. Die zee kapitein uit Katwijk was vorig jaar anders wel ontroerend eer lijk. Hij mocht ter plaatse neer vallen, maar die ene kerel die met uitgestoken hand opdraaf de kon de vroegere zeebonk met geen mogelijkheid voor de geest halen. Een beeldbuisver stekeling misschien, die voor het oog van de camera clande stien wilde meevaren in het kiel zog van de ex-kapitein om zo doende ook eens door tv-kij- kend Nederland te worden ge zien. Je hebt van die ongevaar lijke gekken die koste wat het kost een keer voor de tv willen komen. Het zijn dezelfden die als levend decor bij shows en kwissen uit bundiger klappen en zwaaien dan al die andere applaudisse rende enthousiastelingen, die in Hilversum en Aalsmeer brutaal weg plegen te worden aange duid als klapvee. Maak er de komende dagen wat van, ook daar in dat vakantie- bungalowtje waar zelfgekozen eenzaamheid tijdens de feest dagen niet per se hetzelfde hoeft te betekenen als alleen zijn. Want één noodkreet rich ting Han van der Meer en u leert uw familie weer kennen. Een troost: ook 1 januari duurt maar een etmaal. Laat al dat handengeschud maar over u heenkomen en incasseer ook welgemoed al die natte klap zoenen. Even flink doorbijten en daarna is er weer het waarlijk niet onaantrekkelijke vooruit zicht dat u tot eind december met rust wordt gelaten. STRIPS BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10