Buitenland EG: VN-militairen naar Bosnië sturen Jeltsins Gemenebest is een noodgreep m Mario Cuomo doet geen gooi naar presidentschap Gesprek VS-EG over landbouw loopt dood Parijs moet aids-patiënt 7 ton betalen £5> Israël laat vandaag drie Libanezen vrij Moon wil in Noord-Korea vijf miljard investeren Fusie Krupp-Hoesch is nu vrijwel zeker Roh dreigt met sancties tegen het andere Korea Zaterdag Je r iDe *99' Redactie 023 150225 RONALD FRISART let ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Voimgeving. CLARA KEMPER 7 NIEUWSLIJN Rome drie zondagen autovrij De Italiaanse hoofdstads Rome zal de komende tijd drie zonda gen autovrij zijn. De gemeenteraad besloot gisteren het particu lier vervoer de laatste drie zondagen van januari uit de stad te bannen wegens de luchtvervuiling. De maatregel is van kracht van tien uur 's morgens tot negen uur 's avonds. Delen Dode-Zeerollen gestolen Zeker drie belangrijke fragmenten van de Dode-Zeerollen zijn al voor de Zesdaagse Oorlog (1967) tussen Israël en zijn Arabische buurlanden gestolen en nooit meer teruggevonden. Dat schrijft het Israëlische blad Jerusalem Report dat zich baseert op uitla tingen van prof. Frank Moore Cross. Hij is een van de onderzoe kers die de rollen ontcijferen. De rollen, handschriften uit de pe riode tussen 300 voor Christus en 135 na Christus, werden kort na de Tweede Wereldoorlog in de woestijn van Judea gevonden. Het gaat om Oudtestamentische geschriften en teksten van de sekte der Essenen. Joegoslavische premier Markovic treedt af albany ap Gouverneur Mario Cuomo van de Amerikaanse staat New York heeft een einde gemaakt aan maanden van speculatie. Giste ren heeft hij verklaard dat hij niet zal proberen om door de Democratische Partij te worden aangewezen als kandidaat voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. Cuomo zei dat hij graag aan de voorverkiezing in de staat New Hampshire had meege- Weinig hoop voor overleg van vandaag De gesprekken in Brussel tussen de Verenigde Staten en de Eu ropese Gemeenschap over de Europese landbouwsubsidies zijn gisteren vastgelopen. De zogeheten GATT-onderhande lingen over een vrijere wereld handel dreigen daardoor te mis lukken. Na twee dagen praten bleken de Amerikaanse minister van landbouw, Edward Madigan, en de Europese commissaris voor landbouw, Ray MacSharry, het niet eens te kunnen worden over de door de Amerikanen zo gewenste forse vermindering van de Europese landbouwsub sidies. „Het twistpunt blijft. We zijn niet tot elkaar gekomen", aldus MacSharry. Vandaag spreken de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken James Baker, de Amerikaanse handelsafgevaar- &- daan als er geen problemen wa ren geweest met het op orde krijgen van de staatsfinanciën in New York. „Ik kan niet mijn aandacht op New Hampshire richten terwijl deze dreiging bo ven de hoofden van de Newyor- kers hangt", zei hij. Cuomo zei te hebben over wogen New Hampshire over te slaan en zich later in de race te werpen, maar hiervan op advies van de voorzitter van de Demo cratische Partij, Ronald Brown, te hebben afgezien. De Verenigde Naties moeten snel waarnemers en vrede stroepen sturen naar de Joegoslavische republiek Bosnië- Hercegovina. Dat is de mening van de Europese Ge meenschap. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Van den Broek, liet dat gisteren weten na overleg met zijn EG-collega's in Brussel. goslavië zich zal uitbreiden tot Bosnië-Hercegovina nu de EG erkenning van afzonderlijke Joegoslavische republieken in principe heeft aanvaard. Bos nië-Hercegovina maakte giste ren bekend dat het die erken ning graag wil. Macedonië had dat al een dag eerder gedaan, waardoor nu vier van de zes BRUSSEL/BELGRADO De EG zal op de troepenzen ding aandringen in de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties. De VN-troepen zouden er op moeten toezien dat in Bos nië-Hercegovina geen gevech ten uitbreken. Diplomaten vre zen dat de burgeroorlog in Joe- Joegoslavische republieken om erkenning van hun onafhanke lijkheid hebben gevraagd. De EG is van plan ook Kroatië te erkennen, als het althans vol doet aan zekere voorwaarden. De Kroatische president Tudj- man haalde zich echter de wre vel van de EG op de hals door te zeggen dat de met Servië afge sproken wapenstilstand niet geldt in de Kroatische gebieden die door het Joegoslavische le ger en Servische milities zijn be zet. Van den Broek reageerde met de mededeling dat de EG „de indruk heeft dat Kroatië een nieuw offensief is gestart" ter wijl het staken van het geweld juist een van de voorwaarden is voor erkenning van Kroatië. De federale Joegoslavische premier Markovic, die sinds 1989 in functie is, maakte giste ren zijn aftreden bekend en illu streerde daarmee de ondergang van Joegoslavië. De Kroaat Markovic zag zich genoodzaakt af te treden omdat zijn door Servië overheerste kabinet had ingestemd met de begroting 1992. Markovic beschouwt die als een „oorlogsbegroting" om dat naar verluidt 86 procent van digde Carla Hills en minister Madigan nog met hoge EG- functionarissen. Een van hen is de voorzitter van de Europese Commissie, Jaques Delors. MacSharry verklaarde gister avond echter dat ook van dat onderhoud geen doorbraak wordt verwacht. De VS en ook andere lan den die landbouwprodukten ex porteren z- willen dat de EG de subsidies aan boeren met 75 procent verlaagt. Verder wil Washington dat Brussel de ex portsubsidies voor landbouw produkten verlaagt met 90 pro cent. De EG wil niet verder gaan dan een vermindering met 30 procent. In Genève maakte directeur- generaal Dunkel van de Alge mene Overeenkomst inzake Ta rieven en Handel (de GATT) be kend dat na vijf jaar onderhan delen een ontwerp-akkoord op tafel ligt over vermindering van de handelsbelemmeringen tus sen de 108 deelnemende lan den. Dat nieuws werd echter di rect overschaduwd door het mislukken van het overleg tus sen de VS en de EG in Brussel. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Drie Libanezen die gisteren zijn ontvoerd door Israëlische commandotroepen worden vandaag vrijgelaten. Een legerwoordvoerder in Tel Aviv heeft dat bekendgemaakt. Vol gens het Israëlische leger is de ontvoering uitgevoerd als onderdeel van een anti-terr- europeratie ten noorden van de door Israël ingestelde veiligheidszone in het zuiden van Libanon. Na het vertrek van de com mando's kwam een explosief tot ontplof fing. Daarbij zouden drie doden zijn geval len. De drie Libanezen werden opgepakt in de buurt van het Zuidlibanese dorp Jibshiet. Dat is de woonplaats van de enkele jaren geleden door Israël ontvoerde sjeik Abdel- karim Obeid. De commando-actie leidde tot speculaties dat Israël meer gevangenen wil maken om zijn positie te verbeteren bij een toekomstige ruil. Israël vreest dat zijn in Libanon vermiste militairen uit het nieuws zullen raken, nu bijna alle westerse gijzelaars vrij zijn. Jeru zalem had er op gerekend dat de soldaten De Franse regering moet een schadevergoeding van twee miljoen franc (ongeveer 670.000 gulden) betalen aan een hemo- filie-patient die met het aids-vi rus besmet is geraakt na een bloedtransfusie. Daartoe heeft een rechtbank in Parijs gisteren besloten. Volgens de advocaat van de eiser vindt de rechtbank dat het Franse ministerie van gezond heid fouten heeft gemaakt bij de uitvoering van haar taak als „gezondheidspolitie" door bloed te verspreiden waarvan men wist dat de kans groot was dat het was besmet met het aids-virus HIV. Deze uitspraak is een door braak. De Franse staat loopt nu het risico zo'n 800 miljoen franc (ongeveer 270 miljoen gulden) te moeten betalen aan anderen die eveneens met het HIV-virus zijn besmet. Zo'n 400 andere mensen die op een soortgelijke manier in het midden van de ja ren tachtig met het aids-virus in aanraking kwamen, hebben schadeclaims ingediend. In september werd bekend dat medewerkers van het minis terie van gezondheid in 1985 bij transfusies bloed hadden ge bruikt waarvan men wist dat het met het HIV-virusbesmet kon zijn. Er raakten 1.200 he- mofilie-patienten besmet, van wie er nu 200 zijn overleden zijn aids. MOSKOU HANS GELEÜNSE CORRESPONDENT Michail Gorbatsjov, sinds donderdag on derhuurder in het Kremlin, blijft vin dingrijk. Op 13 december schreef hij een nieuwe tekst voor de militaire eed van trouw. Per heus presidentieel decreet werd die tekst meteen van kracht ver klaard. Van Gorbatsjov moeten de recru- ten voortaan trouw zweren aan „hun commandanten, de grondwet van de staat, het vaderland". Voorheen was dat aan de partij, het socialisme en de Sov jetunie. Welke grondwet, welke staat, welk vaderland, dat heeft Gorbatsjov maar in het midden gelaten. Volgens het dagblad Izvestia heeft Gor batsjov zich op last van de militaire top aan het creatieve schrapwerk gezet. In diverse republieken, vooral in de Oekraï ne, zouden nieuwe lichtingen hebben geweigerd twee vingers voor de oude tekst op te steken. Vandaag zijn alle presidenten van voor malige Sovjet-republieken (uitgezonderd misschien die van Georgië) in de Ka- zachstaanse hoofdstad Alma Ata bijeen. Ze worden geacht de wereld te verblij den met een opvolger van de Sovjetunie. Vermoedelijke naam: Gemenebest van Onafhankelijke Euraziatische Staten. De tekst voor een nieuwe militaire eed is een van de talloze onderwerpen die op de agenda staan. Het concept zit ver moedelijk al in de binnenzak van een andere belangrijke deelnemer aan het overleg: minister van defensie Sjaposj- nikov, chef van een van de twee Unie ministeries die nog niet door president Jeltsin tot Russisch bezit zijn verklaard. Jeltsin staat sterk in Alma Ata. In twee weken van politiek 'powerplay' heeft hij Gorbatsjov naar de achterdeur geduwd, het leger door de voordeur binnenge haald en de Russische vlag op het huis van het gemenebest geplant. Eerst paaide hij (zondag 8 december in Brest) de Oekraïnse president Kravtsjoek en parlementsvoorzitter Sjoeskevitsj van het hulpeloze Witrusland voor een ge menebest van drie onafhankelijke Slavi sche staten. Gorbatsjov en de Kazach- staanse president Nazarbajev werden voor het blok gezet. Beiden wilden de Sovjetunie omvormen tot een losse fede ratie van onafhankelijke staten, maar wel geleid door één president, een supra-na- tionale regering van beperkte omvang, en coördinerende supra-nationale mi nisteries voor de belangrijkste financieel- economische sectoren, de buitenlandse politiek en defensie. Nazarbajev koos eieren voor zijn geld. Hij belegde een spoedberaad met dé presidenten van Oezbekistan, Kirgistan, Tadzjikistan en Toerkmenistan. Resul taat: Azië wil bij het gemenebest, maar wel als mede-oprichters, met gelijke rechten en gelijke plichten. Dit plaatste Jeltsin voor een probleem. De Oekraïne wilde die (arm)lastige Azia ten het liefst buiten de deur houden. Kravtsjoek wist één ding zeker: de Aziati sche republieken, onvermogend als ze zijn, willen zo veel mogelijk 'centrale' or ganen. Wie zou hun leger, hun ambassa des, hun economie moeten financieren? De Aziatische staten wilden ook het liefst Gorbatsjov binnenboord houden. Dat was echter voor Kravtsjoek en Jeltsin niet te verteren. Gorbatsjov is voor hen het symbool van de 'oude Unie', hij is de eeuwige schipperaar die het land „zes jaar achterop" (Jeltsin) heeft laten raken. Maar Jeltsin wilde de Aziatische ex-ka meraden evenmin buiten de deur hou den. Rusland is groot, het heeft lange grenzen en in het zuiden dreigt de islam. Een buffer van enigszins wereldse staten is geen slechte zaak. Bovendien komen er, zij het in beperkte mate, grondstoffen vandaan (mangaan, olie, goud, zilver) en zijn er toeleverings- en raffinagebedrij ven voor de noodlijdende Russische olie industrie. Bovendien wonen er nogal wat Russen in met name Kazachstan. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, James Baker, vervulde een prima rol als katalysator. Nazarbajev ver zekerde hem dat de kernwapens in diens republiek onder centraal commando blijven. Kravtsjoek en Sjoeskevitsj be loofden dat hun staten zo snel mogelijk, en met hulp van Amerikaanse experts, kemwapenvrij worden. Nu is het rollenspel in Alma Ata aange land. Dit wordt de lakmoesproef voor Jeltsin. Hij heeft zich vooraf gewapend. In de aanbieding heeft hij het gecentrali seerde oppercommando van de strijd krachten en de buitenlandse inlichtin gendienst. Het wordt slikken of stikken. Kravtsjoek, die zichzelf al tot opperbevel hebber van de Oekraïnse strijdkrachten heeft uitgeroepen, krijgt de verzekering dat die er in de toekomst ook gaan ko men. De Aziatische republieken en Wit rusland hoeven geen dure eigen legers op te richten, hoogstens een nationale Economisch moeten er lastige knopen worden doorgehakt. De drie Slavische partners willen op 2 januari de prijzen vrijgeven, de Aziatische staten kunnen zich dat niet permitteren. Dus moet er subsidie komen voornamelijk van Rusland, waar de roebelpers al op volle kracht draait om Jeltsins beloften aan militairen, gepensioneerden en werklo zen na te komen. Het is zeer goed mogelijk dat de presi denten het eens worden, dat er keurig handtekeningen worden gezet onder een prachtige oprichtingsoorkonde voor het nieuwe Gemenebest. Een hoopvol be gin? Misschien, maar gezien de historie die zo doorspekt is met Russische over heersing en kolonisatie, is het realisti scher te verwachten dat er nog een hele boel ellende in het verschiet ligt. Premier Ante Markovic van Joegoslavië houdt het voor gezien. al het geld voor defensie is be stemd. Onze correspondente in Oost-Europa, Runa Hellinga voegt daar aan toe dat het fede rale leger van Joegoslavië giste ren zijn laatste kazerne in de FOTO AP» MORTEN HVAAL Kroatische hoofdstad Zagreb heeft ontruimd. Vanuit Rome wordt voorts ge- meldt dat het Vaticaan van plan zou zijn de onafhankelijkheid van Kroatië en Slovenië te er kennen. Volgens de Japanse krant wil Moon Investeren in een toeris tisch project in de bergen van Kumgangsan en in de econo mische ontwikkeling van een gebied bij de grens met het Russische verre Oosten. Moon stichtte de Vereni gingskerk in 1954. In 1983 werd hij in de Verenigde Sta ten wegens fraude veroordeeld tot enkele maanden gevange nisstraf. Moon Sun-Myung, stichter van de Moonsekte (Verenigings kerk), wil ruim vijf miljard gul den investeren in zijn geboor teland Noord-Korea. Dat meldt de Japanse krant Sankei Shim- bun op gezag van „welinge lichte bronnen". Moon was begin deze maand in Noord-Korea. Hij ontmoette onder anderen president Kim 11-Sung. (of in elk geval hun stoffelijke resten) zou den worden overgedragen als onderdeel van een door de Verenigde Naties voorbe reide grote uitwisseling van alle gijzelaars en krijgsgevangenen. De \touw van kapitein Ron Arad, een bo ven Libanon neergeschoten luchtmacht navigator, is momenteel in New York om aandacht te vragen voor haar situatie. Zij en de ouders van andere vermiste militairen hebben eerder deze week een gesprek ge voerd met VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar. Het staat vrijwel vast dat de Duitse staalgiganten Krupp en Hoesch gaan fuseren tot een concern met 110.000 werkne mers met een jaaromzet van 30 miljard mark. Krupp liet giste ren weten dat het zijn belang in Hoesch (een vroegere partner van Hoogovens) heeft vergroot van 24,9 procent tot ongeveer 51 procent. Alleen een verbod van het Duitse kartelbureau of de Europese Commissie kan het samengaan nu nog blokkeren. Het bestuur van Hoesch, dat weinig voelt voor een fusie, rea geerde gisteren formeel. Het be drijf liet weten door Krupp op de hoogte te zijn gesteld en de besprekingen over de fusie te zullen voortzetten. Topman Ka- jo Neukirchen verklaarde in no vember te zullen aftreden als Hoesch in handen komt van Krupp. Hij voelt er niets voor de tweede viool te spelen onder Krupp-topman Gerhard Crom- me. De werknemers van Hoesch zijn erg bang dat velen van hen de laan uit worden ge stuurd als het definitief tot een fusie komt. Financiële deskundigen wa ren gisteren verbaasd dat Krupp zo snel in staat was opnieuw een fors pakket aandelen Hoesch op te kopen. Krupp staat niet bepaald bekend als kapitaalkrachtig. Het concern heeft naar eigen zeggen voor het aanvankelijke belang van 24,9 procent ongeveer 500 mil joen mark betaald. De vervol gens verworven 26 procent heeft vermoedelijk nog meer gekost. SEOUL/BEUING AP 'Werken aan kernwapens moet stoppen Roh gereageerd, maar het Noordkoreaaanse staatspersbu- reau noemde de Rohs verkla ring „het toppunt van sarcas me Roh zei niets over de aard van de sancties waarmee hij dreig de. De VS en Zuid-Korea be spraken eerder al de mogelijk heid van politieke en economi sche sancties en Roh heeft in het verleden ook de mogelijk heid geopperd van een militaire inval om Noord-Korea zijn kemwapenprogramma te laten stopzetten. De VS, Japan en an dere landen weigeren Noord- Korea economische hulp te ge ven of betere betrekkingen in het vooruitzicht te stellen zo lang het land niet bewijst dat het geen kernwapens ontwik kelt. Op grond van onderzoek van veiligheidsdiensten wordt ervan uitgegaan dat Noord-Ko rea in 1993 in staat zal zijn kernwapens te produceren. Overigens zal het Chinese parlement volgende week mo gelijk besluiten dat China het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens tekent. Dat valt althans af te leiden uit een me dedeling van een Chinese parle mentaire functionaris. Al in au gustus heeft premier Li Peng gezegd dat China zich wil aan sluiten bij het zogeheten Non- Proliferatie Verdrag. Dat stamt uit 1968 en sindsdien hebben 140 landen er hun goedkeuring aan gegeven. Noord-Korea moet rekenen op vergaande internationale maat regelen als het blijft weigeren zijn atoominstallaties open te stellen voor internationale in spectieteams. Daarmee heeft de Zuidkoreaanse president Roh Tae-woo gisteren gedreigd. „Als Noord-Korea blijft weige ren, zal het worden geconfron teerd met serieuze tegenmaat regelen van het Internationaal Agentschap voor Atoomenergie en de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, en ook met meer druk van de Verenigde Staten, Japan, de Europese Ge meenschap en andere landen", aldus Roh in een interview. Woensdag maakte hij bekend dat de Verenigde Staten al hun kernwapens uit Zuid-Korea hebben weggehaald en dat zijn land nu kemwapenvrij is. Die bekendmaking was er duidelijk op gericht Noord-Korea ertoe te verleiden in te stemmen met de non-proliferatie van kernwa pens. Het betreffende verdrag is er op gericht de verspreiding van kernwapens tegen te gaan. Noord-Korea zegt dat het niet aan 'de bom' werkt, maar het weigert nog altijd internationale inspecties van zijn atoominstal laties toe te staan als de VS niet al hun kernwapens uit Zuid-Ko rea hebben teruggetrokken. Noord-Korea heeft niet offi cieel op de bekendmaking van

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7